Distributienieuws, Bezoek van organisten LANDBOUW. Het voSk naverteld Advertentiën, een dienstbode RIETMATTEN Werkster gevraagd I. VAN DER MEIDE Stichting voor Lijkbezorging „VOORZORG" VEERDIENST Schouwen en Duiveland-Flakkee Boekhouding. Belastingen, Adverteert in dit blad. OFFICIEELS BONNENLIJST voor do 2de helft van de 10de periode 1046 (15 t/m 28 September) Elk der volgende b.onnen geeft recht op het kooperj van Bonkaarten KA, KB, KC 610 564 t/m 568 brood800 gram brood 560 brood400 gram brood 572 boter enz.. 250 gram boter 573 boter enz.. 250 gram margarine of 200 gram vet 583 suiker 1000 gram suiker of boterhamstrooisels, of 2000 gram jam, stroop enz. 574 Algemeen 200 gram kaas (waarvan 100 gram korstlooze kaas) 575 Algemeen 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep B 18 Reserve 1600 gram brood C 18 Reserve .800 gram brood B 19 Reserve 100 gram kaas (waarvan 50 gram korstlooze kaas) B 20 Reserve 2 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 610 521 vieesch 100 gram vlecsch 522 vieesch 400 gram vieesch A 04 melk 4 liter melk B 04, C 04 melk 7 liter melk 517 aardappelen 3 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 610 064, 065 brood 800 gram brood 072 boter enz.. 250 gram boter 073 boter enz.. 125 gram margarine of 100 gram vet 083 suiker 500 gram suiker of boterhamstrooisels of 1000 gram jam, stroop enz. 084, 085 Algemeen250 gram suiker of boterhamstrooisels, of 500 gram jam, stroop, enz. 074 Algemeen 100 gram kaas (waarvan 50 gram korstlooze kaas) - 075 Algemeen 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep D 18 Reserve 800 gram brood E 18 Reserve 250 gram rijst, kin dermeel of kinder biscuits Bonkaarten LD, LE 610 021, 022 vieesch 100 gram vlecsch D 04, E 04 melk 12 liter melk 017 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 472 rants, tabaksart. V 48 200 gram chocolade en/of suikerwerken X 472 rants, tabaksart. X 48 100 gram chocolade en/of suikerwerken De bonnen voor melk worden in den ver volge voor een periode van 14 dagen aan gewezen. Deze bonnen zijn derhalve geldig t/m Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnaperingenkaart. Voor de week van 22 t/m 28 September zullen nog bonnen worden aangewezen voor aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vieesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de .bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afgeleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 September worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vieesch, melk, aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 16 September mag worden gekocht. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT. Uitreiking Toeslag Bijz. arbeid 11e periode. De Leider van den Distributiedienst Oolt- gensplaat maakt bekend dat in verband met de invoering van een nieuwe werkwijze, de formulieren voor Toeslag Bijz. arbeid moeten worden ingeleyerd als volgt: Quile Tongeop Maandag 16 Sept. a.s. van 912 uur. Achthuizenop Maandag 16 September a.s. van 24 uur. Ooltgcns plaat: op Dinsdag 17 September a.s. van 911 uur. Den Bommel: op Dinsdag 17 September a.s. van 24 uur. De werkgevers zullen na bovengenoemde data een oproepd*tchtiging ontvangen om de toeslagkaarten in ontvangst te nemen. Zij worden verzocht de formulieren uit sluitend'op bovengenoemde data in te leveren en de toeslagkaarten af te halen op de data, die op de oproepmachtigingen worden vermeld. J.l. Zaterdag, 7 September, bezochten een 20-tal leden der Ned. Organistenvereeniging (district Rotterdam en Omstreken) ons eiland voor het houden van een district bijeenkomst. O.m. werden bezocht de Kerk van Dirksland, Sommelsdijk en Middelhar- nis. De diverse kerkorgels werden met groote belangstelling bezichtigd en beluisterd en door de muziekmeesters bespeeld. Het heele Bestuur was daarbij tegenwoordig, terwijl een korte vergadering is gehouden in het Consistoor der Ned. Herv. Kerk te Middel- harnis. Tot slot speelde de Voorzitter, dhr. J. G. van Herwaarden uit Rotterdam, Ps. 138 1, wat door alle daar aanwezigen Werd meegezongen. Voldaan over het bezoek aan Flakkee, doch bovenal ten zeerste verheugd gestemd over de Kerkorgels, die helaas alleen maar van genoemde gemeenten kon den worden bezocht en beluisterd, vertrok het gezelschap zeer voldaan met een tot wederziens aan de Flakkeesche Collega's des avonds om half zeven per R.T.M., na een woord van dank gericht te hebben tot de verschillende Kerkbesturen en de Organisten van Flakkee voor hunne medewerking tot net welslagen van dezen schoonen Orga nistendag. Hoewel de Kerkorgels, die door de Orga nisten bezocht zijn geworden, alle drie een solide constructie vertoonden, is er niet tegenstaande tusschen deze drie instrumen ten ten groot onderscheid waargenomen betreffende het klankkarakter en de samen stelling en hoedanigheid der registratie' hetwelk elk Orgel apart van zijn eigen heeft. De meeste lof verkreeg het Kerkorgel te Dirksland met zijn onverbeterlijke registra tie en toonvolurne alsmede fraai Orgelfront. Dit Orgel bezit een zeldzaam uitstekende schoone on statige glansrijke oude kerktoon. Alleen de Dulciaan komt niet zoo tot zijn recht. Sommelsdijk en Middelharnis bezitten ook weer een geheel apart geluid, enkele registers te Sommelsdijk zouden noodzake-1 lijk aangevuld en omgewisseld moeten wor den voor een vollediger samenstelling van registers en vooreen betere vorming van den ouden kerktoon. Dirksland en Sommelsdijk hebben beide nog een mechanische sleeplaae systeem. Het Orgel te Middelharnis daaren tegen werkt geheel anders, en wel rein pneumatisch en heeft een lichte speelaard. Zij is een der eerste toepassingen geweest van de eerste pneumatiek, wat later veel verbeteringen ai heeft ondergaan. De toon van dit Orgel heeft een romantisch fraai karakter, is week van toon, maar in zijn bezetting van registers nog oncompleet en niet geheel volledig afgerond van toon. Dit Orgel is nog niet geheel afgebouwd en heeft te weinig glans. Een aanvulling van het pedaal en bovenklavier en ombouwing in elextro-pneumatiek is zeer gewenscht voor een betere aplicatuur en toonvolurne. Bijzondere aandacht had men gevestigd op het Orgel te Dirksland hetwelk onder bescherming van monumentenzorg staat. Dit Orgel behoort tot een der mooiste van onze dorpskerken. Zij bezit een merkwaardig ouderwetsch Orgelfront hetwelk kunstig voorzien is van allerlei zinnebeeldige figuren die betrekking hebben opoe Heilige Schrift. Zoowel het uitwendige als het inwendige van dit Orgel is zder mooi. Van de drie Orgels, die op Flakkee be zichtigd zijn, spande het Orgel van Dirks land de kroon. Hare symbolen getuigen kunstzin., en geven weer, dat Kerkmuziek het eeuwenoude element is vanaf het begin der Schepping, hetwelk God in Zijn dienst wil gebruiken ter verheet lijking van Zichzelf Doch bij dit alles heeft het Orgel van Dirksland een prachtige toon, waardoor zij in dubbele mate den dienst kan stichten. Het bezoek aan de drie mooie Kerkorgels hebben de Organisten groutelijkrch ver heugd en gewaardeerd- A. VAN ZETTEN. AAN H.H. VEEHOUDERS' Nadat met ingang van 3 Jan. 1946 het Destructiebedrijf N.V. Gekro te Ovetschie haar ophaaldienst in ons district weer heeft hervat, heeft bij de meesten Uwer de meening post gevat, dat voor het afschrijven van destructiegevallen in minde: ing der aanslag veelevering, de door dé Gekro verstrekte bewijzen geldig zijn. Dit is niet juist. Voor afschrijving moet overlegd worden een z.g.n. rose ODGD-for- mulier afgegeven door# den veearts onder keuringskring de betreffende veehouder ressorteert. Teneinde een uniforme regeling te krijgen, dient U de e.v.t. in Uw bezit zijnde Gekro- bonnen van gestorven runderen, pinken of kalveren, afgegeven vanaf 3 Jan. '46 tot heden en waarvoor nog geen afschrijving heeft plaats gehad, uiterlijk voor 2! Sept. 1946, onder opgave van Uw org. no. aan den veearts in wiens werkgebied U woont, te zenden.'- Deze zal alsnog hiervoor een ODGD-for- mulier uitschrijven. Elké Gekrobon betrekking hebbende op rundvee, welke U in 't vervolg ontvangt, dient uiterlijk 7 dagen na ontvangst even eens onder vermelding van Uw org. no. te Worden ingezonden aan den Veearts onder wien U ressorteert. Gekröbonnen, welke U langer dan 7 dagen bij U houdt, verliezen hun geldigheid voor afschrijving. Ten overvloede vermelden wij hieronder de keuringskringen in ons district: Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Melis- sant, Herkir.gen, Dirksland W. H. v. Nieu- wenhuyzen, Rijksveearts.Sationsweg, te Dirksland. Sommelsdijk, Middelharnis Nieuwe Tonge Stad a/h Haringvliet, G. P. A. Frijlink Dierenarts Hobbemastraat B 121, M'harnis. Oude Tonge Ooltgensplaat Achthuizen Den Bommel, J. A. Vreeswijk, Veearts Stationsweg, Oude Tonge. De plaatselijke bureauhouder van district 28 H J. BUTH. Verhalen uit de bezettingstijd Hoe een Hollandsche boer zijn kippen aan het eten weet te houden. Als een land door een dictator wordt overrompeld dan komt schraalhans mee om voortaan voor de fourage te zorgen. En dat niet alleen voor de menschen, ook voor de dieren. Holland is nauwelijks in Duitsche handen gevallen of het parool geldt: zuinig, men schen, zuinig. De menschen begrijpen er alles van, want ze zien de met zooveel zorg aangelegde voorraden met karrevrachten over de grenzen voeren De koeien balken in de wei, want er zijn geen vee-koekende varkens blaffen aan den trog, omdat ze zo'n honger hebben. En Hitler heeft het döod- vonnis meegebracht voor twee van elk drietal kippen. En voorde kip, die overschiet wordt nogmaals het commando gegeven: zuinig, boertje, zuinig... wees zuinig met je graan. Een Duitsche ambtenaar inspecteert of het bevel-van heer führer wel nauwgezet volgens letter en geest wordt uitgevoerd. Hij stapt het erf op van een boerderij en wordt door den eigenaar in hoogst eigen persoon ont vangen. Een Hollander is altijd beleefd, daarom tikt de boer tegen zijn pet en neemt de pijp uit zijn mond om te praten: ,.Goe- morge, m'nheer"... De Duitscher zegt boeh noch bah. Hij bekijkt argwanend de scharrelende hoenders en valt uit: ,,ze zien er goed uity kerel. vertel er 's.wat voer je ze?". „Nou," aarzelt het boertje; want hij is aan zooveel barschheid niet gewend: „nou, wat wou ik ze voert!... 's ochtends een handvol koren, 's middags wat maïs en*wat er van de tafel overschiet, en verder moete ze (gyar zien, dat ze aan de kost kome De ambtenaar wenkbrauwfronst. „Hm, hm, nou" „Schraalhans is keukenmeester, ook voor de kippetjes, m'nheer... da's door den oorlog gekome"... Hij knipoogt en glim lacht „Dat wordt na den oorlog beter," beloof): de Duitscher. „Ja," zegt de boer, „ddt zeggen ze". Hij grinnikt, nu... „Goemorge, m'nheer"... De Duitsche inspecteur komt bij een tweede boer. „En wat voer jij je kippen, kerel?" De kerel is maar een heel klein baasje, hij moet tegen zijn ondervrager opkijken. Hij stilt den honger van 'zijn kippen ook met een handvol koren in den ochtend en 's micjdags met wat maïs en tafelrestjes. ,-,Maar ik blijf er bij staan, m'nheer, voor den haan, weet je, want dat is zoo'n schrok die zou bijna alles in zijn holle maag schrobben, zoodat er voor de hoenders niets overblijft,... en die moete toch ue eieren legge, o zo, m'nheer..." De inspecteur vergeet zijn Gerrnaansche barschheid bij zooveel ijver voor de goede zaak. Hij zegt zoowaar een vriendelijk woord „Heel goea, heel goed, baas"... En hij knikt genadig. Dat moet hij onthouden, hij zal het op zijn inspectietocht aan iederen boer adviseerende hanen leggen geen eieren en het zijn enorme schrokken De inspecteur vervolgt zijn reis. En weer monstert hij een goed uitziende koppel hoenders. Er trekken rimpels in zijn voor hoofd, die welgedaanheid is verdacht. „Kom boertje, biecht eens op.je kippetjes zien er zoo goed uit, ik denk dat jij met het eten morst" „Met het eten morst?" verwondert zich de boer. „Ja, man, met het eten morst.kijk nte daar es zoo'n vette haan... Zeg es, wat voer jij de hennetjes". „Ik voer ze heelemaal niet," zegt de boer. En hij lacht luidruchtig, alsof de gedachte vermakelijk is, dat hij zijn kippen eten zou geven „Watte?!" De Duitscher kan bijna niet spieken van verwondering. „Wel zeker," legt de boer uit. „Zie je die haan Nou, die heb ik führer gemaakt, en nou gaat-ie met de kippen bij mijn buren vreten... Snap je 'tnou!"... t Het verboden boek. In de etalage van een boekwinkel ligt een boek: „Hoe leer ik Engelsch?" Het ligt op een zeer in Tiet oog vallende plaats. Een Duitsche politieman stapt den winkel in en beveelt, dat het boek onmiddellijk moet worden verwijderd. Het komt niet te pas, dat een boek met een dergelijke titel in de etalagekast ligt uitgestald. Dat is een uittarting van het Duitsche Rijk, een smaad voor het Duitsche leger. De winkelier beweert bij hoog en bij laag dat hij volstrekt niet bedoeld heeft het Duit sche Rijk uit te dagen, noch het Duitsche leger te beschimpen. Hij belooft het boek te zuilen verwijderen en door een ander te zullen vervangen. De politieman zegt, dat de winkelier daar verstandig aan doet. Hij moet er rekening mee houdtn, dat de naleving van het geboa zal worden gecontroleerd- Als de politieman den anderen dag con troleerend de etalage afneust, is het verbo den boek verdwenen. Op de plaats waar het gelegen heeft, wordt nu gevraagd„Hoe leer ik zwemmen?" De Duitscher knikt tevreden en snapt niet dat hij voor den gek gehouden wordt. (Auteursrecht voorbehouden). (Wordt vervolgd). GEVRAAGD: voor dag en nacht. „Hotel Meijer", Middelharnis. Beschermt Uw jonge groenten, plaats een windscherm van Wij leveren U alle maten. Goede wilgen boonstaken hebben wij ook voor U. Fa. DE KORTE TELEF. 24 - OUDE TONGE. Voor Sommelsdijk en Middel harnis neemt Iz. GROOTEN- BOER te Sommelsdijk graag Uw bestelling aan. bij Wed. H. VAN SETERS, Melissant. Makelaars- en Boekhoudbureau Beëedigd Makelaar en Taxateur Sommelsdijk - Langeweg B 10' Aan-cn verkoop, huur-en verhuur van huizen en landerijenbezorgen van hypotheken; opmaken van successie-memories en boedel scheidingen; opmaken van huur contracten inrichten en bijhouden van boekhoudingen en behande ling van belastingzaken, enz. enz. Agentschap: N.V. Standaard Hypotheekbank, Rotterdam. BIJKANTOOR: MIDDELHARNIS A. BAART, Burg. Boumanpl. C3P Telefoon 312. Begrafenissen, Transporten. UITVOERING: Indrukwekkend - Plechtig - Piëteitvol Uw gewassen verdrinken niet als U uw landerijen draineert met poreuze, en goed doorbakken drairieerbuizen Alle maten zijn voor U in voor raad. Wij leveren zonder toe wijzing. Fa. P. DE KORTE Zonen OUDE TONGE - Telef. 24 Vertrek Zijpe 7.30 - «17.30 Vertrek Hoek van St. Jacob bij Nieuwe Tonge 8.30 - 18.30 Des Zaterdags extra dienst des middags 14 uur van Zijpe en Hoek van St. Jacob 15 uur. Zondags geen dienst. Administratie- en Accountants kantoor W. A. DE BAKKER, Liu N. 1. v. B..OUDDORP.(Voor het geheele eiland te ontbieden N.V. Standaard Hypotheekbank Rotterdam Verstrekt gelden op eerste hypo theek tegen billijke voorwaarden. Aanvragen te richten aan I. VAN DER MEIDE Beëedigd Makelaar Langeweg B 101 - Sommelsdijk Agent voor het eiland OOEREE OVERFLAKKEE. Koopt als regel, een Nationale Hulpzegel.

Opbouw | 1946 | | pagina 6