OPBOUW No. 35. 13 September 1946 TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws M1DDELHARNIS. De vrachtschipper M. Elvé, wonende aan den Steenenweg alhier, heeft van het Bureau tot opsporing van de door de moffen gestolen schepen, e.a. bericht ontvangen dat zijn motorvrachtschip in een £>uitsche haven is aan getroffen, zoodat dit aan hem, (als te zijn den wettigen eigenaar) ter beschikking zal worden gesteld. Dhr. A. Verbrugge adj. commies op het Rijksontvangerskantoor alhier, is niet ingang van 15 September overgeplaatst naar het kantoor dierzelfde middelen te Delft. SOMiMELSDIJK. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt op verzoek van het Districts Bureau Verzorging Oorlogsslacht offers te Dordrecht bekend, dat alle nog in het bezit van geevacueerden bevindende rekeningen en kwitanties inzake evacuatie transporten en die betreffende vóór 1 Jan. 1946 plaats gehad hebbende re-evacuatie transporten nog tot en met 30 September '46 ter gemeente-secretarie alhier ingeleverd kunnen worden. Bij latere indiening kan - behoudens in zeer bijzondere gevallen - vergoeding dezer zijds niet meer -in overweging worden genomen. Kerknieuws: Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Steen beek van Oudewater,en n.m. 6 uur Ds. v. Asch. D1RKSLAND. Lest heug je 't best De natte maand Augustus. Neerslag in de maanden Augustus, gedurende de laatste 30 jaar, boven de 100 m.m. Neerslag in de maand Augustus 1917: 187 m.m.; 1931113 m.m.; 1941142 m.m en 1946: 105 m.m. De waarnemer van het K- Meteor. Inst, buiten de Bilt M. Zoon. Op de vergadering van de Korfbal vereniging „Thor", alhier, werd het volgende Bestuur gekozen: L. Soldaat, Voorzitter; C. v. d. Meulen, Secretaris-Peilningm.; J. Hof, Mrt. Zoon en B. v. Dongen, best.leden. HERKINGEN. Dinsdag 3 Sept. j.l. werd onder zeer groote belangstelling het 25-jarig bestaan van de Chr. School op Ger. Grond slag alhier, herdacht. Tevens werd het nieuwe hoofd, dhr. van Vullpen, geïnstal leerd. Des middags kwam men samen in de door de kinderen met' smaak versierde school. Onder het naar binnengaan zongen de kin deren in samenwerking der M.V. treffend „Lof zij den Almachtige". De eere-voorz. Ds. A. Verhagen van Lisse opende de vergadering met te laten zingen Ps. 25 4 en ging voor in gebed en sprak vervolgens een openingswoord naar aan leiding van Ps. 124. Hij memoreerde in het kort de dagen van weleer, en wat al dien tijs is doorleefd, liet zingen Ps. 84 3 en gaf het woord aan juffrouw Vermeulen. Deze wees op de trouwe zorg des Heeren en dat Hij was een hoohder der gebeden, en wekte allen op met David te zingen Ps. 103 vers 1, verder werd door haar het nieuwe hoofd en vele anderen toegesproken-. Ze ein digde met verzoek met haar te willen zingen Ps. 133 3. Hierop kreeg dhr. van Vulpen het woord die in hartelijke bewoordingen bestuur, ouders, personeel en leerlingen toesprak, ook het vorige hoofd dhr. Neels die ziek ligt, werd niet vergeten. Na de aanwezigen gewezen te hebben op het eenige noodige eerst Gods Koninkrijk te zoeken, verzocht hij te zingen Ps. 25 2. Dhr. Neels die Wegens ziekte afwezig was, had een brief gezonden aan de kinderen en schoolvereeniging waarin hij zijn mede leven betuigde. Hierna werden 'de kinderen getracteerd, waarna dhr. Koppelaar de kinderen ver telde op aangrijpende wijze over Abia, de zoon van Jerobeam. Vervolgens sprak Mevr. Vijfhuizen-van pulik, narnens de ouders, waardêerende woorden tot dhr. Neels, het bestuur, ds. Ver hagen en-echtgenoote, dhr. van Vulpen met gezin en personeel. Als stoffelijk blijk van belangstelling en liefde werd dhr. Nêels een kostelijke fruitmand, en aan het verdere personeel enkele kleine geschenken aan geboden, die dankbaar aanvaard werden. Dhr. Koppelaar sloot de vergadering met het laten zingen van Ps. 79 4 en dank gebed, hierop keerden allen zeer voldaan huiswaarts. Des avonds kwam men wederom samen in het kerkgebouw der Ger. Gemeente, onder groote belangstelling. De eere-voorzitter, Ds. Verhagen opende met het laten zingen van Ps. 138 1, las voor 1 Sam. 7 1-12, tn ging voor in gebed. Na vooraf zingen van Ps. 84 5, bepaalde spr. zijn gehoor bij De steen der gedachtenis, waaruit een 3-voudige sprake ons toekomt, en wel: le. Een herinnering aan het ver leden, 2e. Een daad omtrent het heden, ten 3e. Een getuige voor de toekomst. Spr. wees er op dat ook wij terug moesten denken aan het verleden, waarin de Heere getoond had de Almachtige en Getrouwe geweest te zijn, die het roepen van een schuldig volk gehoord en verhoord had, door een Chr. School te geven en in stand te houden, ten spijt van alle vijanden. In het heden een blijvend getuigenis op te'richten en in de toekomst op Hem te vertrouwen, Die altijd dezelfde blijft. Onze ontrouw heeft Zijne trouw niet teniet ge maakt, waarna spr. liet zingen Ps. 77 7. Hierop sprak hij eenige hartelijke woorden tot het Bestuur, herdacht de overleden bestuursleden wijlen dhr. Mans, Kalle, v. Kempen en Drooger, die zooveel voor de School hadden verricht. Hij gedacht ook het voormalig Hoofd, dhr. Neels, en wensehte hem Gods Genade en Zegen toe, waarna hij woorden van dank uitte aan dhr. v. Vulpen, Schoolvereeniging, Ouders, Personeel én de Kinderen, die allen.met hun ouders aanwe zig waren en beval hun aan, bij degenen, die verstand van bidden hebben, om voor hen te bidden en verzocht het Hoofd en Perso neel staande toe te willen zingen Ps. 134 3. Spr. deelde verder mede, dat van oud- hoofden brieven van verhindering waren binnengekomen, alsmede van de oud-In specteur Brandsma en van de nieuwe Inspecteur, met tevens de beste wenschen voor de School. Spr. dankte de dames de Roon en Kalle voor hun Handwerkonderwijs wat op onze School niet als bijzaak wordt beschouwd. Hierop sprak spr. zijn blijdschap uit de waarn. Burgemeester, dhr. J. Witvliet, in ons midden te zien, dien hij een hartelijk woord van dank bracht voor zijn samenwer king en wensehte hem des Heeren zegen toe vervolgens werd dhr. Munters en echtgenoo' te dank gebracht, wat zij hadden verricht en verder allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van deze zoo bijzondere dag. Tot slot sprak namens het Bestuur dhr. M. de Geus nog een enkel woord en dankte de Eere-Voorzitter, Personeel en Ouders voor hun medeleven, memoreerde de evacu atie met al het leed er aan verbonden en wensehte dat de band der liefde tusschen Ouders en Personeel mocht worden versterkt en verzocht nog te zingen Ps. 133 3. Daarna eindigde de Eere-Voorzitter met dankzegging en het laten zingen van Ps 122 3. MELISSANT. Kerk-en Verenigingsnieuw; Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 u. Ds. v. Asch van Sommelsdijk. Ger. Kerk: v.m. 10 u. leesdienst en n.m. 3 u. Ds. Brinkman van Wassenaar. Qer. Gemeente: v.m. 10 u. en n.m. 2.30 en 6 uur leesdienst. In de vergadering van stemgerechtig den die Dinsdag 10 Sept. 1946 in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk onder leiding varl den consulent Ds. Anker plaats vond werd een beroep ingebracht op candi- daat J- v. Wier van Amstelveen. De jongens van den Knapenvereni- ging Samuël worden er aan herinnerd dat we D.V. 20 Sept. weer voor de eerste keer na de vacantie aan de slag zullen gaan. Aanvang 7.30 uur. In een gemeenschappelijke vergade ring der meisjesverenigingen (Herv. en Ger.) sprak Mej- Bronkhorst van Rotterdam namens de Bijbel-kioskvereniging. Zij wees in haar betoog op het grote nut van deze vereniging en op het doel dat zij beoogd. Enkele dames Werden gevraagd er op uit te trekken om contribuanten te winnen. Steunt dit mooie werk met een extra bijdrage. Agenda: M.V. „Bidt en werkt" voor Maandag 16 September: R.'v. Dijk Bijbel inleiding, Hand. 9. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde de v.v. Melissant II tegen Fiakkee IV. Onze jongens speelden abnormaal slecht. Vooral aan het samenspel mankeerde veel terwijl de voorhoede enkele kansen miste. Fiakkee won verdiend met 31. Melissant I bracht het er tegen Fiakkee III beter af. Tot de rust speelde Melissant iets sterker. Door twee schitterende doelpunten t.w. één van W. de Vogel en een van D. Stolk, wist men de rust in te gaan met een 2-1 voorsprong. Na de rust zakte Fiakkee in. Melissant speelde zeer goed samen en ook de voorhoede, die in vorige wedstrijden nog al eens zwak spel liet zjen, was goed op dreef. D. Stolk scoorde nog 3 maal en W. de Vogel nog 1 maal, zodat Melissant met 6-1 deze wedstrijd won. Voor het begin van de wedstrijd reikte de Secretaris van de F.V.B., dhr. M. 1. Joppe, aan Melissant I de beker, welke zij in de bekerronde heeft veroverd, uit. Zaterdagavond werd op „de Hoek" een concert gegeven door verschillende Muziek- en Zangverenigingen. Enkele hon derden luisterden aandachtig naar de ver schillende nummers, die ten gehore werden gebracht. Vooral toen het Mannenkoor uit Sommelsdijk, onder leiding van den heer G. Zoon, optrad, genoot het publiek van de uitnemende wijze, waarop dit Koor zong. Het Koor beschaamde de roep die het voor afging, niet. GOEDEREEDE. Met machtiging van den Chef Inspecteur van de Distributie uit Rotterdam is dhr. T. den Eerzamen wonende Kerkstraat alhier aangesteld met ingang van 15 Septembera.s. voorde z.g.n. ophaal dienst van distributie-bescheiden. A.s. Zondag avond 6.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk optreden, Ds. v. d. Wal van Dirksland. - Visschersvergadering te Goedereede. Door de besturen der visschersvereeni- gingen te Stellendam, Goedèreede en Oud- üorp werd onder leiding van dhr. J.Tanis Jz. te Goedereede een gecombineerde verg. gehouden, waarop ook aanwezigg was ae Bondsvoorzitter dhr. Stevenson uit Den Helder, die als vrijgestelde de belangen der kustvisschers bij 'de Regering behartigt. Deze deelde meue, dat de prijsverhooging der garnalen bij den Minister ter goedkeu-, ring is en spoedig kan afkomen. De positie der gedupeerde schippers, die hun vaartuig zijn kwijtgeraakt, werd besproken in ver band met de werkzaamheden van de Commissie voor Wederopbouw der Kust- visscherij. De resultaten zijn nog gering, doordat deze commissie langzaam werkt. De Bondsorganisatie zal*ter hand genomen worden, het Hoofdbestuur opnieuw samen gesteld en spoedig in Den Haag een alge- meene vergadering worden gehouden. Als lid van het H.B. voor de 3 afdeelingen werd wederom aangewezen dhT. A. v. Eek te Stellendam. Voorts werden nog behandeld de tabaksverstrekking en de overbruggings- steun. Dhr. Stevensön zal de eerste bcspeken op het C.D.K. en ijveren voor bedrijfssteun naast het sociale overbruggingsgeld, dat nu reeds door een aantal gedupeerden genoten wordt. Uit de diverse besprekingen bleek, dat de toestand, der visscherij niet rooskleurig is. OUDDORP. Het schijnt dat na de oorlog de Roggen vermeerderd zijn, daar voor de oorlog, door de garnalen vissers een enkele Rog werd gevangen, thans werd de vorige week hier van 10-18 stuks Roggen gevangen De garnalenvisser K- Tanis heeft wegens de geringe verdiensten de garnalen visserij gestaakt. Men is de laatste dagen druk bezig de.gehavende polderwegen op te knappen en van een nieuw wegdek te voorzien. Kerknieuws: Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. Anker en n.m. Leesdienst. Ger. Kerk. v.m. leesdienst en n.m. Ds. Zeilstra. Ger. Gem. v.m. en n.m. Leesdienst. Doopsgezinde Gem. v.m. 9.30 uur dhr. .van Trigt van Abbenbroek. Verbod politieke activiteit. Vreemdelingen De Burgemeester van Ouddorp brengt het navolgende ter openbare kennis: Iedere vreemdeling zoowel hier ten lande wonende als de tijdelijk verblijvende, dient zich te onthouden van actie of werkzaam heid, welke wijze en in welken vorm ook (door woord, geschrift in de pers of per radio) welke de strekking heeft om openbaar gehoor of lezers in de Nederlandsche politie ke of sociale sfeer propagandistisch te be- invloeden, tenzij en in zooverre in bepaalde uitzonderings gevallen (b.v. bij het vervul len van spreekbeurten door bhitenlanders in min of meer besloten bijeenkomsten te voren ontheffing van dit verbod is verleend. Bovenstaand verbod geld als een der voorwaarden voor verblijf van den vreem deling in ons land en overtreding daarvan kan eventueel na gedane waarschuwing voor herhaling ontzegging van het verblijf en uitwijzing ten gevolge hebben. Bekendmaking. De Burgemeester in deze gemeente maakt bekend. In het alge meen werden tot heden verzoeken om uitstel van eerste 'oefening om studieredenen door belanghebbenden rechtstreeks naar den Minister van Oorlog gezonden. Hieraan zijn vele bezwaren verbonden, die de vlotte afdoening der aanvragen ernstig in de weg staan. Ter bevordering van een snelle en juiste behandeling riioet voortaan voor het verzoek gebruik worden gemaakt van een ter gemeente-secretarie (afd. Militaire Za ken) verkrijgbaar formulier. Op de formu- lierenbevinat zich een studieverklaring, die moet worden ingevuld en ondertekend door dengene die tot het afleggen daarvoor be voegd is. De indiening moet'geschreven bij den Burgemeester worden ingediend, die dan voor doorzending zorgdraagt. Ook voor aanvragen van uitstel van eerste oefening op grond van zakenbelangen, dient men zich tot het gemeente-secretarie te melden. OUDE TONGE. Vergadering mannenver. D.V. Maandag 16 September 1946, des avonds te 7 uur. Agenda: „Luisteraar en prediking; prediking en luisteraar", door P. Soeteman. Komt allen; convocaties worden niet gezonden. D.V. Maandag 23 September 1946 zullen de opengevallen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk verkocht worden, des avonds 7 uur in het Verenigingsgebouw. Bezichtiging der plaatsen Zaterdag 21 Sept. a.s. van 45 uur. Kerknieuws. Godsdienstoefeningen op 15 September 1946. Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur, Cand. Brinkman van Ooltgens- plaat en nam. 6 uur, Ds. Sonnenberg van Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT. Het zoontje van de- Wed. L. Neels had het ongeluk Woensdag avond van de trap te vallen. Hierbij bekwam hij een ernstige hoofdwond en inwendige kneuzingen. Dr. Kramers verleende genees kundige hulp. Unze dorpsgenoot W. Brinkman is bij een door het Provinciale Kerkbestuur van Gelderland gehouden examen toegelaten tot de Bediening des Woórds. Kerknieuws. Predikbeurten voor Zondag: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. Sorincnberg en 's avonds 6 uur Cand. W. Brinkman Geref. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur, Ds. Bos; Ger. Gemeente, v.m. 9.30en n.m. 6.30 uur leesdienst. DEN BOMMEL. Bij de Ned. Herv. Kerk, alhier, is beroepen Cand. Spilt van Dordrecht Attistatie is opgevraagd naar Oolt gensplaat door Maria Martina Lagaaij, echtgen. van B. J. Kosten. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag. Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 en r .m. 6 uur Cand. G. Spilt van Dordrecht. (Beide diens ten Extra collecte Chr. Doeleinden). Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. den Boer (Bediening H.A.). STAD AAN 'T HARINGVLIET. Kerk nieuws. Predikbeurten voor Zondag 15 Sept. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur dhr. Konings van Middelharnis. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Hoorn. Ger. Gemeente v.m. 9.30, n.m. 2 en 's-av. 6 uur, leesdienst. Abonnementsconcerten seizoen 1946/47 Evenals vorig jaar stelt de Commissie zich voor een aantal concerten te órgani- seeren, welke gegeven zullen worden in de Gym.zaal der R.H.B.S. te Middelharnis. Besprekingen zijn gaande met den heer Adolphe Poth, welke vorig seizoen met zoo veel succes is opgetreden, en de pianist J. Antonietti (uit de school van Fredericha- mond). Deze laatste heeft prachtige critieken in Amsterdam, Den Haag, Brussel en Parijs. Eerr fameus speler. Voorts hoopt zij het uitstekende Röntgen-kwartet te laten spe len, een concert te geven door tenor en pianist, en waarschijnlijk ook het zoo'n buitengewoon opgang makende Haags- Blaaskwintet. Dit bestaat uit de heeren Jan Prins (fluit) - Jaap Stotijn (hobo) - Jaap van Opstal (klarinet) - Piet Veenstra (hoorn) - David Meyer (fagot). Meerdere plannen op muzikaal gebied zijn in voorbe reiding. Om dit breedopgezette schema te kunnen uitwerken, is het noodzakelijk dat de Commissie kan rekenen op aller medewer king. Iedere concert-bezoeker(ster) van het vorig seizoen zij een propagandist(e) voor deze concertenEr moeten minstens 250 abonnementen genomen worden om het Werk voort te kunnen zetten. Wat het vorig seizoen mogelijk bleek - kan ook nu! Zie advertentie. De Commissie: C. F. ARENDS F. A. BERNHARD H. DALSTRA Dr. VERSEPUT OFFICIEELE MEDEDEELINGEN F.V.B. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 7 Sept. HOOFDKLASSE: Melissant 1-Flakkee 3 6-1.; H.V.V. 1- Dirksland 3 2-2.; V.V.S. 1-S.V..G. 1 3-2.; Pr. Bernhard 1-0.F.B. 1 7-1. RESERVEKLASSE: Melissant 2-Flakkee 4 1-3.; H.V.V. 1- Dirksland 4 1-3.; V.V.S. 2-S.V-G. 2 1-2.; Pr Bernhard 2-0.F.B. 2 1-2. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 21 September 1946 HOOFDKLASSE: V.V.S. 1-Pr. Bernhard 1 aanvang 4.30 u. H. Overweel. Melissant 1-H.V.V. 1 aanvang 4.30 u. Bruggeman. Dirksland 3-S.V.G. 1 aanvang 4.30 u. B. Jonge jan. O.F.B. I-Fiakkee 3 aanvang 4.30 u. G. van der Sluis. RESERVEKLASSE: V.V.S. 2-Pr. Bernhard 2 aanvang 2.30 u. H. Overweel. Melissant 2-H.V.V. 2 aanvang 2.30 u. Bruggeman. Dirksland 4-S.V.G. 2 aanvang 2.30 u. B. Jongejan. O.F.B. 2-Flakkee 4 aanvang 2.30 u. G. van der Sluis. BELANGRIJK VOOR LOSSE ARBEIDERS Vacantlebonnen voor losse arbeiders zijn te verkrijgen bij den P.B.H. den Heer J. BUTH, te Middèlharnis.

Opbouw | 1946 | | pagina 5