10 MEI 1940 ■w| NEDERLANDSCHE PIONIERS. j. dekker. IÜ B #1 KJ 3. Voordeel trekken van den vijand: a. op aanbeveling van Lisseveld en Burgm. Visser het gedaan te krijgen om te worden aangesteld bij de Luchtbescherming te Herkingen.; b. bij de evacuatie door bemiddeling van de D.W. een woning toegewezen te krijgen in Melissant, waaruit de bewoners Zondags moesten verhuizen. 4. AbonnèVova. 5. Blijk van pro-Duitse gezindheid door diverse uitlatingen. Bartje dom? President: ls dat allemaal waar? de O.: Verre van dat, Edelachtbare. President: Waarom ben je lid geworden? de G.: Weet ik zelf niet, Een beetje dom geweest. President: Men wordt toch zo maar geen lid. Als je niet voetballen kunt, wordt je toch geen lid van, de voetbalclub? En dan een speldje te gaan dragen. de G.: Voetballen kan* ik niet. Iedereen droeg een N.S.B.-speldje. President: Gelukkig niet. Er hing toch ook een portret van Mussert in huis? de G.: Dat moet ik toegeven. President: U trok voordeel van de vijand dooraAi de Luchtbescherming te Herkingen te komen. de G.: Of ik nu in Dirksland of in Her kingen aan de L.JB.S. ben, zal wel hetzelfde blijven, v. Putten moest ervoor mij uit, maar ik was invalide en voor zulke soort mensen was de L.B.S. en niet voor gezonde. Bijzondere moeite heb ik er niet voor gedaan. President: Ter wille van U hebben ze ook een woning ge'vorderd. de Gast beweert dat dit niet juist is. De woning is voor Geldhof gevorderd. Hij is er pas na 3 dagen ingegaan. Hij moest toch wonen. Zoveel rechten heeft een arb. niet, dat er voor hem wordt gevorderd. Loog voor zijn gezondheid President: Waarom ontkende U eerst, bij de Partij geweest te zijn. de G-: Voor mijn gezondheid mijnh. de President. Ik kon niet tegen binnen zitten. President: De duizenden die doodgemar teld zijn in de concentratiekampen konden ook niet tegen binnen zitten. Jij bent daar mede schuldig aan, door bij de landver raders te gaan. Je hebt ook steeds dat mooie biad ervan gelezen. de G. ontkent dat hij het regelmatig las. A. Riedijk bracht het zo nu en dan eens, waarop de President hem weer zijn eigen anders luidende verklaring voorlegt. President: U hebt zich ook pro-Duits uitgelaten, de G.: Ik zou niet moeten weten Waarin. President: Er kwamen Duitsers bij je in huis. de G.: Daar weet ik zelf niet van. President: U alleen had een vergunning om 's nachts buiten te wezen. De Oost-Indische Compagnie. Het is Jan van Linschooten, een Hollandsche zeevaarder, die reeds in het jaar 1596 in zijn reisver halen melding maakt van het ge bruik van Thee in het verre oosten. Later, in het begin van de 17e eeuw, brengen de Neder- landsche schepen de Thee van Macao naar het depot van de O. I. Compagnie op Java. De koene Nederlandsche zeevaarders waren de eersten, die de kostelijke Thee in Europa brachten en sindsdien bleef Nederland een der grootste Theeverbruikers. Geen wonder, deze fijne, opwekkende drank past zoo echt bij onze Hollandsche sfeer en gezelligheid. Na jaren van ellende brengen de Nederlandsche schepen opnieuw Thee naar het vaderland. Nog niet zooveel als wij graag wilden, maar in ieder geval is er weer de Gruyter's Thee. Zelfs het bekende rood-zilvermerk in luchtafsluitende metaalverpakking. De Gruyter's vakkundige theeproevers zijn weer aan het werk en stelden 4 me langes samen. In de Gruyter's winkels is het druk, want het publiek verlangt goede kwaliteit en weet het extra voordeel der 10 pCt. korting te waardeeren. de G.: Voor de L.B.S. vanwege mijn gezondheid. President: Op Uw woning zaten altijd plakkaten. de G.: Ik weet niet wie het deed, het gebeurde 's nachts en ze zaten tot Herkingen toe. Jurylid ZoetemanHet zat bij,jou alleen aan de ramen, ook aan de binnenkant. de G.: Dat kan niet, ik had trouwens allemaal grote jongens en in huis dus weinig te zeggen. Om ae,vrede te bewaren liet ik ze hangen. Bekl. heeft geen verdediger en weet ook zelf verder niets aan zijn verdediging toe te 1 voegen. Uitspraak over 14 dagen. Zaak tegen C. v. d. Mast, landarbeider, te Melissant oud 49 jaar. Ten laste legging: 1. Heeft zich in 1941 -1942 vrijwilli gemeld voor de „Duitse Weermacht" en in Beste Opbouwnichten en neven We hadden afgesproken een wedstrijd te houden in verhalen schrijven. Maar, wee, die arme Tante Mar heeft maar enkele brieven gekregen. Nu begrijp ik dat Wel hoor! Jullie zijn natuurlijk naar oom en tante of naar opa geweest. Jullie hebben natuurlijk fijn vacantie gehad. Wie denkt er dan aan om een verhaaltje te maken voor Tante Mar. Ik denk zo dat jullie Tante Mar gans en al vergeten bent. Maar ze leeft nog, hoor! Iedere morgen steekt ze moedig haar benen buiten bed. Iedere Week weer schrijft ze wat voor jullie in de krant en iedere week weer krijgt ze een grote, hoge stapel brieven, zo hoog, dat het lamplicht erdoor verduis terd wordt. We spreken dus allemaal af, dat we een leuk verhaal schrijven en dat opsturen voor 1 October. De ingestuurde verhalen van nichten en neven blijven geldig. De mooiste komen in de krant en krijgen een prijs. Dus aan het werk! Van grote en keine dingen. Wisten jullie dat een gewoon mens onge veer 70 kg. weegt, dat de aarde 5.875.000.000.000.000.000.000.000 kg. weegt en de zon 2.096.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kg- En toch is de zon bij lange na niet het het grootste van de hemellichamen. Stel je voor, dat je de aarde in een trein kon veraten en dat die trein 60 K-M. per uur aflegde, dan nog zou je 232 jaar nodig hebben om bij de zon te komen. Het licht der sterren heeft ook een be paalde tijd nodig om de aarde te bereiken Dat licht legt 77400 mijlen per seconde af. Dan nog heeft het 17 jaar nodig om ons te bereiken. Wisten jullie dat het totaal aantal eilan den, waaruit Japan bestaat, bijna vierdui zend bedraagt? dat de bamboe pas bloeit, als hij dertig jaar geweest is? dat één enkele zwaluw per dag 600.0 vliegen kan verslinden? - dat je met je rechterpor in den regel scherper kunt horen dan met je linke r? dat een slak veertien dagen nodig heeft om een mijl af te leggen. dat er in een horloge schroefjes voor komen, waarvan er 100.000 in een vinger hoed gaan? dat er boven 1100 m geen wolken' in de lucht voorkomen? dat een eik 1500 jaren oud kan worden'? Kun je nog lachen, lach dan mee. Dokter: Wat scheelt je? Patiënt: Dokter, ik kan niet slapen. Dokter: Vertel mij dan maar eens, hoe uw leefwijze is. Patiënt: Ik werk als een ezel, ik eet als een wolf, ben 's avonds zo moe als een hond, en Dokter: 'k Heb al begrepen vriend, je moet bij den veearts zijn. Klein meisje in een speelgoedwinkel. „Ik wou vandaag iets heel moois hebben voor m'n zusje, die jarig is, maar 't mag niet meer dan 60 cent kosten". De winkelier geeft haar een pop, die 80 cent kost. „Omdat jij het bent, mag je de pop voor 60 cent hebben". „Neen, dank U wel," antwoordt zus, „als U voor mij overal 20 cent afdoet, geef mij dan dat doosje kleurkrijt, dat kost precies 20 cent Een boer gaf zijn varken de éne dag veel en de andere dag weinig eten. Iemand, die zijn boerderij bezocht, vroeg hem, waarom hij dat deed. „Wel," antwoordde de boer, „dan krijg ik flink doorregen spek. Evenveel vet als mager." Vreemde heer: Waarom toetert die man toch zo? Boer: Mijnheer er is brand. Vreemde heer: O, dan wil hij die zeker uitblazen. TANTE MAR. Frankrijk werkzaam geweest.; b. vrijwillige aanmelding voor de Oost compagnie.; 2. In 1940 lid van de W.A. geworden.; 3. Blijk van N.S.B.-gezindheid door M. W. Struik te dreigen met: ,.Ik krijg je wel eens" en vervolgens een aanklacht ingediend bij de landwachterT. Troost, over genoemde Struik, die gezegd zou hebben: „Ze moesten aan elke Weermpchtspaal een N.S.B.-er hangen, zich daarbij eveneens uitende in verdachte zin over de land- wachters Troost en Koole.; b. door in 1944 Rosmolen die weigerde hem melk ef water te geven, te dreigen dat hit zjch tot de Partij zou wenden. N.S.B.-ers in prikkeldraad gerold Na voorlezing van de proctsstukken die tegen v. d. Mast zijn ingebracht, begint deze een verwoed verweer. Hij is bij de W.A. gegaan om zijn dochter die vanwege haar slecht gedrag door de rechterlijke macht aan haar ouders ont trokken was, terug te krijger,. Toen dit niet lukte is hij W.A.-man af geworden. Om voor zijn gezin te zorgen is hij naar Frankrijk gegaan, na drie maanden is .hij ook daar weer vandaan komen vluchteii, omdat het hem niet beviel. M. W. Struik, die hem heeft toegevoegd: „Ze moesten alle N.S.B.-ers na de oorlog in prikkeldraad rollen", had zijn zoon zo geslagen, dat hij 3 weken later nog bont en blauw-zag. Dat was voor hem een aan leiding geweest, om Struik door middel van landwachter Trocst eens flink te bedreigen. Hij had echter tegen Troost gezegd dat er geen verdere ruchtbaarheid aan gegeven mochPworden. Wat betreft Rosmolen, hij ontkent deze te hebben gedreigd met Duitse instanties. Wel heeft hij met de huurcommissie ge dreigd, omdat hij nergens water voor zijn kleine kinderen kreeg. De President wijst v. d. Mast erop, dat hij zich in het geheel niet met de landwacht had moeten inlaten. Hij toont hem daarop een foto, waarop v. d. Mast met een met Duitse adelaar versierd carnavals-mutsje en in een soort politie-uniform staat. Vraagt of v. d. Mast toegeeft zic'h voor de Oost-compagnie te hebben opgegeven. v. d. Mast weet zich dit niet meer te herinneren, ook niet al toont de President hem het bewijs-materiaal. Wanneer de President daarna de echtgen. Tijsje Troost hoort, wijdt deze op arrogante wijze uit over haar armoede enz. door de internering. De President wijst erop, dat dit aan hun zelf te wijten is. Pleiter, Mr. Maastricht: Mijnheer de President, deze beschuldigde is nooit lid geweest van de N.S.B. Het is een goed werkman, die de bloei van zijn gezin voor alles gaat. Dit blijkt uit de acties die hij voor zijn dochter en zoon lueft gevoerd. Ze sproten niet voort uit Nat. Soc. gezind heid. Nog vandaag aan de dag moet hij me vrouw en kinderen krom liggen om de achterstand in te halen. Ik vraag dan ook voor dit geval de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Op 25 September komt het Tribunaal opnieuw in Openbare zitting bijeen. Het is alleen maar zoo droevig dat de wet meestal geen rekening houdt met de wijzi gingen in de levensomstandigheden, het geen toch vooral bij pensioenwetten nood zakelijk is. De bewuste wet dateert uit 1922 en is dus thans 24 jaar ond. Voor een wet is dit niet oud, inaar zooals gezegd, ze houdt geen rekening met gewijzigde omstandigheden en is ze dus spoedig verouderd. Er wordfwel aan gewerkt om een nieuwe pensioenwet tot stand te brengen, doch dat vlot niet erg. Wel heeft men het in den Haag klaar kunnen spelen om in October 1945 voor de oorlogsvrijwilligers voor Indië een verbeterde pensioenwet in te voeren, doch voor de militaire slachtoffers van 1940 is nog steeds het oude bootje van 1922 goed genoeg. Neen. toch niet, want men is tot de conclusie gekomen dat dit bootje niet meer met zijn tijd mee kan en daarom zijn er een paar zeiltjes bijgezet. Met andere woorden, de ondeugdelijkheid van de pensioenwet 1922 staat nu wel vast en daarom tracht men met allerlei lapmidde len het geheel eenigszins in overeenstem ming te brengen met de eischen des tijds. Bij de wet van 1922 is bepaald, dat de vc-duwe van eep gesneuvelde militair 'ieneden den rang van officier, een pensioen wordt uitgekeerd van 500 per jaar en bovendien voor elk kind per jaar 100 even wel tot een maximum van 3 kinderen, zoodat een weduwe die b.v. 5 kinderen heeft toch slechts 500 plus ƒ300 is 800 krijgt. Invaliden krijgen bij 100% invaliditeit een pensioen van 700. Indien zij een ampritatie hebben ondergaan, krijgen zij nog 20 van het aan hen uitgekeerde pensioen er bij. Wat de lapmiddelen betreft, deze bestaan uit onverplichte uitkeeringen, door middel waarvan men tracht de totale uitkeering eenigszins in overeenstemming met het huidige niveau te brengen. Deze regelingen vertoonen echter reeds op papier hun ontoereikendheid, voeg daarbij dan nog de ambtelijke en bureaucratische sleur en U zult kunnen begrijpen, dat vele slachtoffers wanhopig worden. De onverplichte uitkeeringen hebben geen wettelijk karakter, dus moeten zij die dit krijgen er steeds op bedacht zijn dat die uitkeeringen afhankelijk zijn van allerlei politieke en sociale factoren en dus plotse ling kunnen worden gestaakt. Tot op heden zijn pensioen en onverplichte uitkeering echter nog onvoldoende om een redelijk bestaan te waarborgen. Bovendien blijft er een onzekerheid bestaan, die gemakkelijk zou zijn op te heffen, als de regeering wat meer voortgangt maakte met de nieuwe pensioenwet. Om de hachelijke positie van de oorlogs slachtoffers te verbeteren, hebben zij zich vereenigd in een organisatie, nl. de Bond van Nederlandsche Militaire Oorlogsslacht offers, welke reeds erkend is door den Minister van Oorlog. Een volgende keer hopen wij ons overzicht te vervolgen. Met] kennis flinke Pil Zooals wij reeds in ons vorig artikel vermeldden, zouden wij U nader inlichten over de bestaande toestanden onder de militaire oorlogsslachtoffers. Laten we beginnen met U te vertellen dat alle militaire oorlogsslachtoffers, dus de Weduwen van gesneuvelden en de zieken of invaliden, een pensioen Ontvangen Wellicht zult U dat heel mooi vinden. Inderdaad, het is heel mooi dat de Staat bereid is oni in die gevallen pensioen uit te keeren, hetgeen bij de Wet is geregeld. OP 15 SEPTEMBER MEER BÓTER EN MINDER MARGARINE In verband met de moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van margarine zal van 15 t/m 28 September en eveneens van 2^September t/m 12 Oct. minder margarine kunnen worden verstrekt. Hiertegenover zal het rantsoen boter tijde lijk met een geijke hoeveelhed worden, verhoogd. Het rantsoen voedingsvetten voor personen, geboren in 1941 of vroeger zal.in die periode samengesteld zijn uit 250 gram boter en 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voor kinderen, geboren in 1942 of later, uit 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze. In verband met onze précaire margarinepositie zijn dezer dagen 5000 ton oliën, voor de bereiding van margarine, in Engeland gekend. ^SCHAAKRÜBRIEK^ SCHAAKRUBRIEK No. 19 Correspondentie-adres: A. Wagner - Jaagpad 40 - Delft. Verscheidene jaren geleden leerde ik per radio het volgende eindspel kennen, dat beslist waard iswtereens bekeken te worden De naam van den auteur is niet bekend. Vermoedelijk-is het heel oud. Bij het bekijken van de stand merken we op, dat zwart', hoewel materieel achter, op winst staat. Pion a3 zal in 2 zetten een zwarte dame zijn. Wit kan dit promoveren niet verhinderen. De zwarte koning naar een hoek drijven gaat evenmin. Wat dan? Wit speelt 1Pa7~c6. Op 1 -; a3 a2 volgt nu 2.Pb3£ en de pion valt. Zwart moet het paard nemen. Gaat u maar eens na waarom alle andere zetten slechter zijn 1 Dus 1 -; Kd5 X c6. Nu volgt 2. Lh4 - f6. Dreigt L x d4. Zwart speelt.Kc6-d5. 't Beste! 3. d2-d3. Zwart: a3-a2. 4. c2-c4£; Kd5-c5. (Natuurlijk niet d4 x c3 ..en' passant"!) 5. Ka6-b7;a2-al D 6. Lf6- e7 mat! 1 No. 18 Wit begint cn wint. émé.wk.wk. K D, a bcdefgh

Opbouw | 1946 | | pagina 2