VOQH GÖEÜËÊ m OVE^FLAKKEE De Gemeenteraden kiezen hun Wethouders V olkshuis vesting DINSDAG 10 SEPT. 1946 Ipi Saa ^|fjk ÊÊjÊfa Tweede jaargang - No. 34 Prijs per kwartaal f 1,50 f|l 118 IW' Eg» f|s| i|| i|§ fgmj^ Adres der redactie en Ad- Losse nummers f 0,15 .iliËf jëy&j jf|9 W HL Jff ly«j JgM ministratie Voorstr. A 239 Advertentieprijs 130 mm \&X Km'jrfsSr WljCT Postbus 14 14 cent per mm. Elke mm Bw3 witËjy 1m9f Middelharnis Tel. No. 332 daarboven 10 cent. Bij jf ie DICTCTI SIS/' MATIAMA Ai C."VöiTC l/"0 A f"> Dit blad verschijnt iedere contract aanzienlijke korting &LLiiJKk 8ïA%1 3 IC K E* LbA'VI^ Dinsdag en Vrijdag De volkshuisvesting is de laatste jaren geworden een vraagstuk van voortdurende zorg. Voor 1940 lag dit vraagstuk geheel anders dan nu. Toen was het niet in de eerste plaats het huizentekort, dat om op lossing riep. Integendeel in de grootere steden, was er zelfs van huizenovervloed sprake. Het ging er toen om verouderde en in slechten toestand verkeerende wonin gen op te ruimen, om deze te vervangen door goede woningen, die binnen het bereik lagen van de minst draagkrachtige groepen der bevolking. Daarop kwam de oorlog en de daarop gevoegde bezetting. De woning bouw werd oogenbükkelijk vrijwel stop gezet, de materialen werden allen opgeeischt voor militaire werken. Door oorlogsgeweld, krijgsbedrijven en Duitsch vandalisme wer den groote hoeveelheden woningen aan den woningvoorraad onttrokken, terwijl boven dien het groot aantal rijkskantoren het probleem nog moeilijker maakte. Daarnaast nam de bevolkingsaanwas toe. Ziehier, de voornaamste oorzaken van den grooten nood in den nieuwen tijd. De gevolgen daarvan zijn niet gering. Tal van gezinnen kwamen zonder onderdak. Vrijwillig of verplicht werd hun onderdak verschaft. Woningen, die soms al niet te ruim waren, werden nu door twee gezinnen bewoond. In het gunstigste geval was er aanvankelijk de bereidheid tot inschikkelijkheid. Maar ook nood went. Het leven gaat door en de behoeften keeren terug. Onder de bezetting waren velen blij met evacue's. Het was een beveiliging tegen inkwartiering van Moffen. Bij een ieder sprak niet altijd de hulpvaar digheid jegens anderen. De gedachte „We zijn samen geholpen" of ook wel „ik zit thans veilig" was niet geheel vreemd. Daarna kwam de bevrijding. Nederland kon weer gaan ademhalen. Velen konden niet naar hun woningen terug. Het laat zich aanzien, dat die toestand lange jaren nog kan voortduren. Grooter Werd de nood. Vele jonge mannen, die jaren ondergedoken ziin geweest of in het buitenland voor den vijand hebben gewerkt zijn teruggekeerd, die alle huiselijkheid hebben gemist her ademen in de vrijheid. Hun verlangen is in ae vrijheid sterker geworden naar het stichten van een eigen gezin. In een eigen gezinsleven willen zij de weelde genieten van de huiselijke gezelligheid, waarvoor Holland zelfs in het buitenland bekendstaat. Overbodig lijkt het ons de waarde en de beteekenis van een eigen woning en een eigen gezinsleven te schetsen. Zeker het komt in de allereerste plaats aan op de geestelijke krachten in ons volksleven, op het zich gebonden weten is alle levensver houdingen aan den dienst Gods, waardoor we zelf gelukkig zijn en anderen dat geluk en die blijdschap doen zien. Maar daarnaast zijn er tai van sociale aangelegenheden, die door Gods genade remmend werken op het afglijden van Gods ordinantiën. In een gelukkig huiselijk leven, dat Gode zij dank niet afhankelijk is van een eigen woning, ligt een geweldige behoudende kracht. Het moge dan ouderwetsch of conservatief klinken, maar de gezinnen, waar de uit- huisigheid in eere is, door bezoek aan aller lei vermaak, zijn niet de hechste en sterkste gezinnen, waar de zedelijke kracht van ons volk wordt gebouwd. Ons volk zal zich weer moeten concentreeren op datgene, wat het gezinsleven kan bevorderen en verster ken. Daarom is de zorg voor goede volks huisvesting van emiment belang en ver dient het de belangstelling van ons gcheele volk. We zijn er niet mee klaar, wanneer we om maatregelen vragen, die direct niet ingewilligd worden. Een eisch tot woning bouw op grooten schaal kan niet ingewil ligd worden. Er zijn geen materialen en de bouw zou niet te financieren zijn. Voor 1946 hebben tal van gemeenten de toezegging gekregen een klein aantal huizen te mogen bouwen. Zijn we goed ingelicht, dan zal op het zachtst gezegd den bouw dit jaar met gereed komen. Ook de financiering is een moeilijk probleem, dat uit de inschrij vingen blijkt, dat de bouw van arbeiders woningen ongeveer 10.000,per stuk zullen kosten. Wanneer de exploitatiekosten ,JP 7% gesteld mogen worden, beteekent dit, dat ae huur ƒ700,per jaar of ƒ14, per week moet bedragen. Aangezitn deze huur door geen arbeider te betalen is, zullen Rijk en gemeente een belangrijke bijdrage jaarlijks in de exploitatietekorten moeten verstrekken. Ongetwijfeld mag de Overheid daarvoor niet terugschrikken, doch een ieder voelt, dat ons totaal verarmd land dus èn wegens materialengebrek èn wegens dv blijvende verliezen op groote schaal tot woningbouw niet kan overgaan. En toch moet op korten termijn geholpen worden. Vele jongelui, die reeds jaren verloofd zijn wachten al lang op woongelegenheid met alle gevaren daaraan verbonden, onder wijzers, ambtenaren, leeraren, werklieden leven reeds maanden gescheiden van hun gezinnen. De burgemeesters zijn bevoegd woningruimte te vorderen en het wil ons voorkomen, dat de groote nood, hen tot krachtiger optreden nopen moet. Met meer voortvaren he id en met grooter spoed moet een onderzoek ingesteld worden naar alle woonruimte, die niet voortdurend in gebruik is, waarbij uiteraard de groote woningen, het eerst voor een controle in aanmerking komen. Het gaat niet aan, dat in groote woningen één of twee menschen enkele kamers in gebruikhetyben en meerdere vertrekken practisch ongebruikt blijven, terwijl het jonge leven wordt geremd en gezinnen gescheiden leven. Natuurlijk moet ieder geval afzonderlijk bezien worden, maar hier kunnen op korten termijn resul taten bereikt worden. Dit is een volksbe lang. Is nu de eenigste weg, dat de Overheid dwingend optreedt? Juister ware, dat vrijwillig aanbiedingen de burgemeesters bereiken. Laat hier zich manifesteeren een dienst aan het volk, een vrijwillige bijdrage in den nood vari dezen tijd. Dan kunnen combinaties op basis van vrijwilligheid tot stand komen. Maar de Overheid wachte daarop niet. De bevoegdheid is verleend, het komt slechts op de uitvoering aan. Ondertusschen dient al het mogelijke gedaan te worden tot woningbouw, opdat zoo spoedig als mogelijk is ieder gezin en eigen woning een eigen sfeer kan scheppen, waarin de waarde van het gezinsleven tot rijke ontplooing komen kan. GEMEENTERAAD OUDE TONGE. De heren Gebraad en Van Vugt wethouder. Op Dinsdag 3 September 1946 kwam de nieuwe raad der gemeente voor de eerste maal in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Slobbe. Na opening wordt onmiddellijk over gegaan tot beëdiging der nieuw gekozenen, waarbij de heer Gebraad de belofte aflegt. De voorzitter daarna het woord nemend brengt zijn gelukwensen aan de nieuw ge kozenen; het is, aldus spr. een blijk van ver trouwen van de kiezers. Thans vangt een nieuw tijdperk aan. In 1939 kwam voor het laatst een raad, gekozen door vrije stemming. Thans na 7 jaar is er dan weer een nieuwe raad, gedragen door de bevolking. Spr. ver heugt zich op deze ware democratiegegrond op de rechten der burgers in een vrije staat. Deze democratie moet echter niet overgaan in een mislukking daarvan, opdat men zich later niet zou moeten schamen over de aan genomen houding. Het lidmaatschap van de raad legt verplichtingen op en.een grote verantwoordelijkheid, daar de gemeente raad het hoogste plaatselijke gezag bekleedt ten aanzien van het gemeentelijke beleid. Er zullen bij u wensen leven ten aanzien van het gemeentelijk beleid. De omstandigheden zijn echter ongunstig. De begroting doet een tekort zien van 33.000,zodat wij ook in de toekomst met tekorten zullen hebben te worstelen, waardoor de mogelijkheden be perkt zullen worden en de grootst mogelijke soberheid zal betracht moeten worden. Dit is zeer te betreuren, daar er nog zovele din gen zouden moeten gebeuren. Het probleem van de haven zal nog veel moeite kosten. De tijdelijke gemeenteraad heeft reeds stap pen gedaan tot aanleg van een sportveld en begraafplaats, terwijl ook het woningvraag stuk aan de orde komt. Tenslotte hoopt spreker, al is het misschien van korten duur, op een aangename samenwerking om de belangen der gemeente te dienen met inzet van alle krachten en vermogens. De heer Fase, dankt als oudste raadslid den voorzitter voor zijn woorden en hoopt dat de verhoudingen ondanks de verschillen, aangenaam mogen zijn. Daarna is aan de orde de verkiezing der wethouders. Vooraf legt de heer C. Hartman (A.R.) de volgende verklaring af. In mij alsdus spr., leefde de hoop dat voor de verkiezing der wethouders besprekingen zouden gehouden worden met alle fracties, opdat het wethouderskabinet op zo breed mogelijke basis zou kunnen worden samen gesteld. Gezien de nood der gemeente en op het sftndpunt staande dat partij- en groeps belang weg moet vallen en alleen het ge meentebelang in de raadszaal spreken mag, zouden wij zeerwel bereid geweest zijn meüe te werken aan het kiezen van die wethouders der partijen, die daar volgens uitslag der stembus recht op hadden. Nu deze partijen echter het niet nodig ge acht hebben zich op de hoogte te stellen van het standpunt der minderheid, zullen wij ons van stemming onthouden. De heer Gebraad zegt dat gezien de stem mingsuitslag de P.v.d. Arbeid en de R.K. Volkspartij recht op een wethouderszetel hadden en de heer Hartman ook naar hun toe had kunnen komen. Verder, aldus spr., heb ik hier niets meer over te zeggen. Daarna stemming. Bij eerste stemming worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan C. Gebraad 3, W. M. Fase 2, J. v. Vugt 1, blanco 1. Niemand de meerderheid. Bij de tweede vrije stemming C. Gebraad 4, W. M. Fase 2, blanco 1gekozen C. Gebraad. Bij stemming voor de andere wethouder worden uitgebracht 7 stemmen. J. v. Vugt 4, W. M. Fade 2, blanco 1gekozen J. v. Vugt. De beide benoemden nemen hun benoeming aan. De voorzitter wenst hen geluk en zegt, dat wat hij tot de raad gezegd heeft, meer in 't bijzonder geldt voor de wethouders, daar hun taak uitgebreid is en veel arbeid vraagt. Spr. hoopt op een goedé samen werking en dat er dezelfde sfeer heersen mag als in' de vorige B. en W. Daarna werden de notulên der vorige ver gadering gelezen en na een kleine correctie vastgesteld. Thans, aldus de voorzitter, zijn wij ge komen aan ons laatste punt, sluiting. De heer Hartman (A.R.) nog het woord nemend zegt, bij de aanvaarding deze-r functie, gaarne nog enkele woorden te willen zeggen. Allereerst een woord van dank aan u, mijnheer de voorzitter, voorde wijze waarop u de beëdiging hebt doen plaats vinden. Ook een woord van dank aan de kiezers die het mogelijk maakten dat wij hier zijn en het A.R.-beginsel ook in de gemeenteraad uit gedragen kan en mag worden. Wat de toe komst aangaat het volgende. Ik hoop van ganser harte dat het mogelijk zal zijn, dat er tussen ons allen vertrouWen zal mogen groeien en dat wij met elkander in hartelijke samenwerking, ieder vanuit zijn beginsel, maar met ruime sociale, maatschappelijke en geestelijke blik, de belangen der gemeente in 't algemeen en van hare inwoners in 't bijzonder zullen mogen behartigen. In de bange dagen van 1944 waren wij ooggetuige van het stijgende en alles vernietigende water, zagen wij Oude Tonge ten ondergaan dat wij nu mede mogen werken aan de we deropbouw 'van Ouae Tonge verheugt óns bovenmate en wij geven ons met hart cn ziel en met inzet van onze ganse persoonlijk heid; maar dan hebben wij elkander nodig en negeer dan de rechten der minderheid niet. Wat het gemeentebeleid aangaat lig- enkele zaken na aan ons hart. Wij zullen streven naar 1c. Bevordering van de Zondagsrust, en reeds nu dringen wij er met klem op aan, dat in 't bijzonder op de Zondag Art. 12, punt i der gemeentelijke politieverordening strenger zal worden gehandhaafd; 2e. Woningbouw, ook voor de grote ge zinnen tegen draaglijke prijzen; 3e. bevordering van een krachtige mid denstand en verhoging van de koopkracht der arbeiders; 4e. krachtige bestrijding der jeugdver- wilde ring voor zover dit het terrein der gemeente raakt; 5e. losmaking der financiële banden, waarmede de gemeente thans aan het Rijk verbonden is en verder alles te doen in het belang van de gemeente. Wij dringen aan op een spoedige afhandeling der huurvergoe- dingen re-evacuatiekosten; dit vooral mijne heren, is langzamerhand een aanfluiting. Zien wij dat er voor de heren der Schade- enquette iedere week wel geld is, waarbij zij een ruim gebruik maken van luxe auto's, en er dan maar steeds geen geld is voor de door de bevolking gedwongen verhuiskosten, dan doet dat toch wel eens minder aan genaam aan en wij verzoeken spoedige af handeling van deze onaangename aan gelegenheid. Wij hopen kracht te mogen ontvangen deze nieuwe taak waardig te mogen uitoefenen, en al worden wij dan misschien verteerd, als wij maar nettig zijn. Wij voor ons weten ons gebonden aan de zegen van Boven, ook in deze arbeid; mogen wij dan in gezamelijke arbeid, met inzet van onze krachten Oude Tonge weer doen worden wat het geweest is. Ik dank u. Niemand meer het woord verlangend, sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD OOLTGENSPLAAT De heren A. Waling en P. v. d. Wouden gekozen als wethouder Te Ooltgensplaat kwam de nieuwe ge meenteraad op j.l. Dinsdag voor het eerst in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Slobbe. Secretaris dhr. K. Korteweg. De Voorzitter opent met gebed. Vervoigens heeft de beëediging der raads leden plaats. Dhr. Kreeft legt de belofte af. Vervolgens richtte de Voorzitter zich met een kort woord tot de leden. In de eerste plaats wenschte hij hun van harte geluk met hun benoeming tot lid der gemeente raad van Ooltgensplaat. Voor het eerst na vele jaren zijn op oude Nederlandsche wijze de ingezetenen dezer gemeente in de ge legenheid geweest de personen aan te wijzen die in de komende jaren het beheer over deze gemeente zullen voeren. De Nederlanders zijn een vrij volk en bij dat vrije volk hoort een vrije verkiezing. Pat gij door de bevolking als lid der raad zijt gekozen verheugt mij en daarmede wensch ik U 'van harte geluk. Het aanvaarden van het bestuur der gemeente geschiedt thans niet onder gunstige omstandigheden, immers de laatste begrooting geeft een tekort aan van 25.000,Elke voorziening kost veel geld en hiermede zal terdege met misschien door U gemaakte plannen rekening mede moeten wordengehouden. In moeilijke omstandigheden als deze is het echter gewenscht ondanks de, verschillen die er mochten zijn, dat men een eenheid vormt, en ik hoop dat jullie in staat blijken te zijn in goede harmonie het bestuur der gemeente te kunnen voeren. Dat wij zullen trachten Ooltgensplaat een stap, ja wel vele stappen vooruit te brengen en te trachten elkaar te verstaan en dat door allen ernstig wordt begeerd, om van Ooltgensplaat iets te maken. Ik wensch U veel arbeid, veel succes en veel goeds. Vervolgens had de verkiezing van twee wethouders plaats. Hierbij werden gekozen dhr. A. Waling (A.R.) en P. van der Wouden (P.v.d.A.). Beide namen hunner benoeming aan. De Voorz. wenschte hun met deze benoeming geluk en hoopte dat zij hun beste krachten zullen geven in het belang der gemeente Ooltgensplaat. De Voorz. deelde mede dat er spoedig weer een gemeenteraadsvergadering zou plaats hebben. Dhr. A. de Vos Zz., vroeg den Voorz. waarom de kleuterschool nog niet was geopend, hetgeen toch afspraak was. De Voorz. deelde mede dat de schilder met zijn werkzaamheden' nog niet was gereedgekomen, maar dat dit spoedig ver wacht werd, zoodat dan direct met de school zou worden begonnen. Vervolgens werd deze vergadering door den Voorz."gesloten. GEMEENTERAAD DEN BOMMEL L. Jacobs en J. Hokke wethouder Dinsdag 3 September vergaderde te 2 uur de nieuwe gemeenteraad van Den Bommel. Alle leden waren aanwezig. De Voorz., dhr. Mooyaart, opent de verg. op gebruikelijke wijze. Nadat de Voorz. eerst zelf de eed heeft afgelegd, beëdigd hij de nieuwe raadsleden, waarna tot verkiezing van 2 wethouders wordt overgegaan. In de vacature Mooyaart worden uitgebracht op L. Jacobs 4 stemmen, A. Meijer 1 stem, H. Borgdorf 1 stem en J. Mooyaart 1 stem, zodat L. Jacobs is gekozen. In de vacature Jacobs worden uitgebracht op J. Hokke 4 stemmen, J. Mooyaart 1 stem, H. Borgdorf 1 stem en A. Meijer 1 stem, zodat J. Hokke is gekozen. Beiden nemen hun benoeming aan De notulen van de vorige verg. worden

Opbouw | 1946 | | pagina 1