Plaatselijk Nieuws voor een bepaald deel, doch voor de gehele bevolking dient. Koppelaar: Vreest U niet, dat er nu tel kens een voorstel komt? Voorzitter: I let is noodzakelijk dat er iets gebeurt voor de jeugd. Hierna gaat de Raad in gesloten zitting. Na heropening wordt het voorstel tot het benoemen van een Opzichter aangenomen. Op voorstel van de Voorzitter worden een tweetal commissies benoemd, t.w. een voor de huisvesting der gemeentediensten, be staande uit de heren Koppelaar (S.G.P.), Esselink (A.-R.) en v. d. Slik (P.v.d.A.) en één voor de herziening van het Reglement van orde voor de Raadsvergaderingen, bestaande uit de heren v. d. Brugge (A.-R.), Jacobs (K-V.P.), v. d. Waal (P.v.d.A.) en Boomsma (P.v.d.V.). Tegen 12 uur sluit de Voorzitter deze vergadering. VERSLAG Gemeenteraadsvergadering van DIRKSLAND, gehouden op Dinsdag 3 September 1946, des avonds 8 uur. De nieuwe Wethouders zijn de heren Kitops en van Roon. Aanwezig alle leden. Voorzitter burge meester E. Ottink. Secretaris dhr. O. Goe- maat. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend, heet de Voorzitter alle leden hartelijk welkom op deze vergadering der gemeenteraad, die op de voorgeschreven Wettige wijze tot stand is gekomen en door geheel het volk is gekozen. De Voorzitter hoopt dat allen gezamenlijk hun beste krachten zullen geven ten dienste van de gemeente Dirksland. Hiema vindt de beëdiging plaats cn leggen alle leden de eed (belofte) af. Nu, officieel geïnstalleerd, spreekt de Voorzitter hen nogmaals toe. Hij hoopt dat alle leden hun beste krachten zullen geven voor de opbouw der gemeente, afgezien van de verschillende politieke of geestelijke inzichten, gezamenlijk het gemeentebelang dienen en voor te staan. Hierna volgt de benoeming der Wethou ders, maar enkele heren willen eerst nog even het woord. De heer Knops (P.v.d.A.) geeft een breed voerige uiteenzetting, die begint bij de verkiezing, Waarbij hij opmerkt dat de samenwerking tussen A.-R. en S.G.P. funeste gevolgen heeft gehad. Hoewel door hen steeds gepropageerd, dat de grootste partij ook een Wethouderszetel behoort te hebben zal zijn fractie deze keer hieraan niet meedoen, voornamelijk ook omdat zijn fractie in de Noodgemeenteraad een weth. zetel onthouden is. Daarom nu samenwer king met de P.v.d.V., hoewel de P.v.d.A. haar eigen program behoudt enz. De heer Baart (A.-R.) die eerst er het zwijgen aan toe wilde doen, dient dhr. Knops op enkele punten van repliek en zet enkele scheve voorstellingen recht. Vervolgens debuteert de heer Roon (P.v. d.V.), die betoogt dat door hen geen starre partij-politiek gevolgd zal worden, maar zoveel mogelijk samenwerking gezocht zal worden. Uitwerking van een partij-program zal nog wel niet mogelijk zijn, zij zullen hun medewerking geven aan die zakendie finan cieel mogelijk zijn. Het Wekte zijn verwonde ring dat de samenwerking Chr. Part. (A.-R. en S.G.P.) geen contact gezocht hebben. Tenslotte een waarschuwing voor de pers, de verslagen zuiver weer te geven. (Dank u! Corresp.). De heer Baart antwoordt dhr. Roon dat volgens hem de kleinste partij contact behoort te zoeken en niet de grootste. Verder was er officieus! reeds contact ge zocht door een andere fractie, waarop betrekkelijk ingegaan was, maar deze ging blijkbaar toch een andere kant op (officieus cn officieel schijnen hier niet te kloppen. C.). Hierop antwoordt de heer Knops nogmaals om de daden van zijn fractie te rechtvaardi gen. Enkele heen- en weerbesprekingen volgen nog. De heer S. Poortvliet (P.v.d .V.) spreekt ook enkele woorden en betoogt dat nu de Raad links is er misschien veel van verwacht zal worden en dit dan misschien op een teleur stelling uitloopt. Hij hoopt dat de verhou ding vriendschappelijk zal zijn en de ge meentebelangen gediend zullen worden cn bovenaan zullen staan. De Voorzitter, die vergeten had, de nieuwelingen in de Raad een bijzonder welkom toe te roepen, doet dit alsnog en drukt hen op het hart algemeen belang voor te staan. Hierna volgt de Wethoudersverkiezing. Vacature dhr. Baart wordt gekozen de heer Knops (P.v.d.A.), die deze benoeming aanneemt. Vacature van 't Geloof wordt gekozen de heer H. Roon (P.v.d.V.), die eveneens zijn benoeming aanneemt. Aangezien de heer Baart meegedeeld had dat A.-R. en S.G.P. formeel de samenwer kende Chr. Partijen zouden stemmen, werden beide Wethouders met 4 van de 7 stemmen benoemd. De Vooraitter wenst beide heren geluk met deze benoeming. Bij de tijdelijke raad waren verschillende bevoegdheden van de Raad op B. en W. overgegaan, nu echter zijn de bevoegdheden van de Raad weer 100 Edoch, B.en W. zijn te beschouwen als het Kabinet van het gemeentebestuur, veel voorbereidende werkzaamheden zijn haar deel, initiatief gaat veelal van B.en W. uit, daarom is het een belangrijke functie die de heren bekleden, en de Voorzitter hoopt dat er een vruchtbare samenwerking zal zijn, evenals er steeds een prettige samen werking wts met de scheidende Wethouders, die ook veel voorbereidend werk verrichten o.a. voor bouw van 8 woningen en de enquete huisvesting, die van zeer veel belang zal zijn voor normale tijden. De heren Knops, Roon, Baart en v. 't Geloof danken de Voorzitter voor zijn hartelijke woorden aan hen gericht. Hierna Worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. ingekomen stukken worden be handeld. Benoeming van 3 leden der gas- commissie heeft een vlot verloop. Gekozen worden de heren de Bonte, v. 't Geloof en S. Poortvliet. Tenslotte volgt dan een wijziging ge meente-begroting dienst 1946. De Voorzitter deelt mede, dat er in de vorige vergaderingen meerdere malen critick geleverd is op het materiaal van de ophaal dienst. Binnen afzienbaren tijd is er een auto beschikbaar. Spr. vraagt machtiging voor college van B. en W. deze auto te kopen. Raming 8000,De auto is dan bedrijfsklaar en kan naar 3 zijden „kiepen". Hierover enkele bespreking, maar na nadere uiteenzetting wordt met algemene stemmen besloten deze machtiging te geven. Bij de rondvraag vraagt de heer Poortvliet of het mogelijk is de éne zijde van het uur werk, die steeds stil staat, weer op gang te brengen. De Voorzitter deelt mee, dat enkele heren geprobeerd hebben de zaak te verhelpen, maar dat er een uurwerkmaker van de „overkant" aan te pas zal móeten komen, wat zo sooedig mogelijk zal gebeuren. Hierna siuit de Voor-.iUerde vergadering. GEMEENTERAAD MELISSANT Tot wethouders werden geko/en de heren Kleijnenberg en Van Rossum Dinsdagavond vergaderde de nieuwe gemeenteraad. De verg. stond, bij afwezig heid van den w.n. burgm., onder leiding van het oudste raadslid dhr. Van der Spaan. Nadat de Voorz. op gebruikelijke wijze had geopend, zeide hij, dat nu de op democratische wijze tot stand gekomen was, hij drie leden uit de nood-gemeenteraad miste. Dit betreurde hij. Het waren eerlijke mensen, die recht voor hun principe uit kwamen. Hij wilde hen aan de drie nieuwe ten voorbeeld stellen. Bij de nood-gemeente- raad was de verstandhouding voorbeeldig, hij hoopte dat het straks ook gezegd zou kunnen worden van deze raad. Tot de rechtse leden zeide hij in 't bijzonder, dat hij op het gebied van de godsdienst alle surrogaat haatte. Waarachtigheid is eis, ook in het zakenleven. Dan legt dhr. v. d. Spaan eerst zelf de eden af, waarna hij de andere raadsleden beëdigd. Wethouders verkiezing Overgegaan wordt daarna tot verkiezing der wethouders. In de eerste vacature worden uitgebracht op dhr. Kleijenberg 5 stemmen, op dhr. Roodzant 1 stem en op dhr. Van Rossum 1 stem. Gekozen dhr. Kleijnenberg. In de tweede vacature worden uitgebracht op dhr. Van Rossum 6 stemmen en op dhr. Roodzant 1 stem. Gekozen dhr. Van Rossum. Beiden nemen hun benoeming aan. De Voorz. feliciteert de beide heren, waarna de vergadering wordt geschorst. Na heropening der verg. deelt dhr. Kleij nenberg mede, dat hij als eerste en de heer Van Rossum als tweede wethouder zal fungeren. Dhr. v. d. Spaan zegt, dat, nu hij als wethouder moet verdwijnen, het hem ver heugt, dat dhr. Van Rossum zijn plaats in neemt. Hij kent hem ais een eerlijk man. Van der Spaan geeft daarop de leiding over aan dhr. Kleijnenberg. Dhr. Kleijnenberg dankt dhr. v. d. Spaan voor de leiding en hen die hem de wethou derszetel hebben bezorgd. Vervolgens worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen is de goedkeuring van de begroting over 1945. en de rekening van de vleeskeuringsdienst over 1945, welke een nadelig saldo oplevert van 2518,36. Melissant zal hierin moeten bijdragen 448,10. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 9760,voor 2'/2% wordt na enige discussie aangenomen. Dhr. M. W. Struik J. A. zn. wordt ontslag verleend als lid van het bestuur van de Drinkwaterleiding. lii zijn plaats wordt, na tweemaal stemmen, gekozen dhr. Kleijnen berg met 5 stemmen. De heren Roodsant en v. d. Spaan ieder 1 stem. Tot afgevaardigde in het bestuur van de Emgo wordt eveneens na tweemaal stemmen dhr. Kleijnenberg gekozen met 5 stemmen. De heren Roodzant en v. d. Spaan I stem. Dhr. Kleijnenberg neemt beide benoemingen aan. De heren Joh. Roodzant en H. W. Struik A. E. zn. worden aangewezen om de rekening over de jaren '44 en '45 na te zien. De 6e. wijziging van de begroting over '46 wordt met algemene stemmen aangenomen. Rondvraag Dhr. Leijdens vraagt of er al een defini tieve beslissing gevallen inzake de aanbe steding van de te bouwen woningen. De Voorz. antwoordt, dat deze elke dag kan afkomen. Er is iemand bereid voor het toegestane bedrag de woningen te bouwen. De Voorz. deelt mede, dat de verbetering van de West-Molendijk bekeken is. De goede oplossing is het wegdek er af en walsen. Besloten is de kant van de weg te halen en daarmede de gaten te vullen. Voor de Oost-Molendijk, Binnenweg en NicuWeweg is wat teer beschikbaar, deze kunnen dus opgeknapt worden. Dhr. Sieling acht een nood-behandeling voor de Oost-Molendijk noodzakelijk. Met koolteer kan ook wel iets bereikt worden. Als men een beetje handig is, kan men wel koolteer bemachtigen buiten de distributie om. De Voorz. zegt met de opzichter de zaak te zullen bekijken. De West-Mojendijk moet zo spoedig mogelijk een zelfde behandeling ondergaan als de Nieuweweg. Nu is even wel een nood-behandeling dringend nodig. Dhr. Sieling vraagt, hoe het komt dat de Oost-Molendijk weer gemeenteweg is geworden. De Secretaris antwoordt, dat dit in verband is met de toestemming tot bouwen aan de Molendijk. Dhr. Sieling vraagt of het weer geen Provinciale weg kan worden. De Voorz. zal dit onderzoeken. Dhr. v. d. Spaan vraagt hoe het komt, dat vroeger niet en thans wel voor aan sluiting aan het electrische net moet worden betaald. De Voorz. antwoordt, dat er altijd be taald moest worden voor de afstand, die groter was, als een bepaald aantal meters. Dhr. v. d. Spaan zegt, dat hij de gehele aansluiting heeft moeten betalen. Dhr. Sieling betwijfelt dit, daar er geen verande ring in het reglement is gekomen. Dhr. v. d. Spaan informeert naar de mogelijkheid van ondergrondse leiding aan de Oost-Molendijk. Waarom de Bouwdijk niet en de Molendijk niet? De Voorz. zegt dat de kosten daarvan 6000,voor de gemeente zullen bedragen. De Emgo zal al het mogelijke doen om de leiding in goede conditie te houden. Dhr. Sieling zegt dat de leiding aan de Bouwdijk zeer slecht was. Hij zelf heeft bijgedragen aan het aan leggen van een kabel. Dhr. v. d. Spaan vindt dit onbillijk. Iemand die betalen kan, kan dan een betere leiding krijgen. Dhr. Struik zegt, dat hoewel het voor motorrijtuigen verboden is over de Juliana- weg te rijden, dit toch steeds geschiedt. De Voorzitter antwoordt, dat de borden verwijderd zullen worden. Door dit verbod kunnen de bewoners zelf ook niet van auto's gebruik maken. Het gevolg is, dat o.a. de winkeliers niet meer door de gros siers bereikt kunnen worden; moet iemand verhuizen dan moeten eerst de meubelen aan het eind van de Julianaweg gebracht worden. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE. Dinsdag kwam de gemeenteraad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na de opening volgde de instal latie der leden, waarbij door leden van de P.v.d.A. en den Middenstand de belofte deden en de ander.nleden den eed werd afgelegd. De Voorz. wehschte de leden geluk met hun benoeming waarvoor het oudste lid dhr. A. v. Alphen dankte en den wensch uit sprak dat de samenwerking in den Raad steeds zoo aangenaam zal blijven als deze in den vorigen Raad geweest is. Ook de heeren Zweerus en van Eesteren dankten met enkele woorden. Bij de volgende verkiezing van wethou ders werden gekozen de heerenP. C. Tijl, (P.v.d.A.) en dhr. L. D. v. Eesteren, (Mid- denstandsgroep.) Dhr. Zweerus feliciteerde zijn partijgenoot Tijl met deze benoeming, die onderstreepte dat een groot aantal kiezers het beleid als wethouder in de vorige noodgemeenteraad heeft goedgekeurd. Spr. uitte den wensch dat Tijl de belangen van de P.v.d.A. zal behartigen voorzoover het niet in het geding komt met het gemeente belang. Dhr. Tijl antwoordc hierop dat hij dank bracht voor het vertrouwen in hem gesteld en hij zeer zeker de belangen van den P.v.d.A. niet achter zou stellen. Dhr. S. Dekker sprak namens de rechtse fractie cn verklaarde dat de samenstelling van B. en W. niet democratisch is en niet volgens even redige vertegenwoordiging. Juister was geweest, dat in B. en W. ook een lid der A.R. partij had zitting genomen gelet op de gesteldheid der gemeente, zooals die tot uiting kwam bij de laatstgehouden stemming voor kamer en provincie. De A.R. partij was bereid geweest hieraan mede te werken. Ten opzichte van de Middenstands- groep merkte spr. op dat deze verwachte- dat haar vertegenwoordiger neutraal zou zijn en werd door deze partij een wethou- derszett-I niet geambieerd. Door het zitting nemen als wettiouder wordt door een groep die slechts 12% der stemmen op zich ontving, de rechtmatige vertegenwoordi ging van 50% der bevolking uitgesloten. Echter is de rechtse fractie bereid B. en W. te steunen zoolang haar plannen in het belang der gemeente zijn. Dhr. Tijl erkende dat de samenstelling niet evenredig was. Volgens spr. was zijn groep echter reeds tweemaal gepasseerd en •wenschte hij dit niet voor de derde maal. Mogelijk was bij vroegere bespreking de samenstelling anders geweest. Spr. verklaar de dat zijn partij contact gezocht had met den vertegenwoordiger van den Midden stand omdat hij deze als links beschouwde en spr. hoopte dan ook met hem als links wethouder te kunnen samen werken. Weth. van Eesteren verklaarde links en rechts te- zijn al naar dit noodig zou zijn. Wegens plaatsgebrek moesten de Gerneen- teraadsverslagen van Oude Tonge, Ooltgens- plaat, Den Bommel en Stad a/h Haringvliet blijven staan tot Dinsdag. In Oude Tonge zijn als wethouder gekozen de heren Gebraad en van Vugt; in Ooltgens- plaat de heren Waling en v. d. Wouden; in Den Bommel de heren L. Jacobs en J. Hokke in Stad a/h Haringvliet de heren Braber en Soldaat; in Herkingen de heren J. Witvliet en L. v. d. Wende, als tijdelijk wethouder dhr. S. K. J. Tuinstra (deze tijdel. wethouder is gekozen omdat J. Witvliet thans ook w.n. burgemeester is). M1DDELHARN1S. Onder Voorzitterschap van Ds. N. de Jong, werd er op Woensdag 4 September Cl. een vergadering gehouden om te trachten een Mannenvereniging op te richten. Nadat de Voorzitter doel en streven van een Mannenvereniging duidelijk had uiteengezet, werd een Chr. Geref. Mannenvereniging opgericht, welke den naam van „Voetsius" verkreeg. Op de druk bezochte vergadering traden allen als lid toe. De eerste vergadering zal gehouden wor den D.V. op Vrijdag 27 September a.s. Wie verhinderd was de oprichtingsvergade ring bij te wonen, kome op 27 Sept. a.s. in Vergaderzaal Chr. Geref. Kerk. Bekendmaking. Op de gemeente-secre tarie dezer gemeente liggen ter inzage: 1. de passagierslijsten van repatriëeren- den uit Ned. Indië naar Nederland. 2. Lijsten van geïnterneerden op Java, welke zijn geëvacueerd naar geallieerd gebied, gepubliceerd door het Nederland- sche „Roode Kruis". De heer C. Hoogeboom, leraar aan dc R.H.B.S., alhier, is in gelijke functie be noemd te Arnhem. Een 20-tal leerlingen der R.H.ELS. maken thans een !4-daags uitstapje naar Engeland, onder leiding van enige leraren. Onze oud-dorpsgenoot, de heer van Beek, die door een auto-ongeval om het leven kwam, is alhier ter aarde besteld. Tot Hoofd der Kleuterschool werd benoemd Me'. G. Vroegindeweij, alhier. De schippersknecht L. Elvé, wonend alhier, is als dekknecht tewerk gesteld op een der booten van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. De heer J. K. Versteeg, ontvanger der Directe belastingen (tijdelijk) alhier, voor heen ontvanger der Registratie en Successie- te Sommelsdijk is overgeplaats en toege voegd aan de Inspectie der Registratie te Hulst (Zeeland). Kerknieuws: Predikbeurten op Zondag 8 September a.s.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 en n.m. 6 uur, dhr. Vetter; Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 6,30 uur, Ds. Kapteyn van Amsterdam; Chr. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 6 uur, Ds. N. de Jong; Ger. Gemeente, v.m. 10 en n.m. 6,30 uur, leesdienst. SOMMELSDIJK. Dc lijsten van geïnter neerden op Java, geëvacueerd naar gealli eerd gebied, gepubliceerd door het Nederl. „Roode Kruis", liggen op de gemeente secretarie ter inzage. Woensdag 4 Sept. is in onze gemeente de 66e verjaardag van onze Koningin feeste lijk herdacht, 's Morgens om 8 uur begon de klok te luiden en een kwartier later gaf „Excelsior" koraalmuziek vanaf den toren. Op de Voorstraat werd het intusschen heel druk. Voor het gemeentehuis verzamelden zich de leerlingen van beide scholen en vele andere belangstellenden. Nadat „Excelsior" het Wilhelmus had laten hooien, wees de Voorz. der Oranjevereeniging dhr. Paling- dood in een kernachtige rede op het groote voorrecht dat wij weer in vrede en vrijheid, vereenigd met het huis van Oranje de ver jaardag van onze Koningin mochten vieren. Daarna voerde Burgemeester Rijnders het woord die begon met de opmerking dat het hem bijzonder verheugde dat Sommelsdijk kans zag om eendrachtig dit feest te vieren. Na ook te hebben gewezen op de groote be-

Opbouw | 1946 | | pagina 2