VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE De Gemeenteraden kiezen hun Wethouders C MEDITATIE VOOR l DEN ZONDAG J veel alles OPBOUW contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VRIJDAG 6 SEPT. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1 30 mm 14 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang - No. 33 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag VERSLAG Gemeenteraadsvergadering van MIDDELHARNIS, gehouden op Dinsdag 3 September 1946. De lieren Vroegindeweij en C. v. tl. Meide Wet houder. De vergadering wordt met gebed door burgemeester Rijnders geopend. Hierna spreekt de burgemeester o.m.: Mijne Heren Raadsleden, ik heet U wel kom als nieuwe gemeenteraad, ik wens U geluk met uw benoeming en hoop, dat U het vertrouwen der bevolking moogt hebben. Telkens weer ervaren .wij als het ware een stuk van de bevrijding, immers hier treedt weer voor 't eerst op de Raad in zijn oude rechten. Wij namen afscheid van de Nood- genicenteraad, het college van B. en W. heeft niet meer de rechten ais in de over gangstijd, ook de rechten van den burge meester zijn minder .dictatoriaal". Thans is het weer als van ouds, dit is een accentu ering waard. Gij zijt weer het hoofd der gemeente, dit vraagt van U een wijs regeren, het is een moeilijke taak door de kiezers U op de schouders gelegd. Dit vraagt van U een bepaalde stijl, uw regeren zij hoogstaand, het gemeentebelang zij primair en moge er onderling zijn de bereidheid om samen te werken. Straks zult U de eed of belofte afleggen, U zult daarmee, verklaren de bereidheid van de consequenties aan uw ambt verbonden, te aanvaarden. Door het uitspreken van: Zo waarlijk helpc mij God almachtig erkent ge, dat een regeren zonder Hem, strijdig is met het be iang der gemeen te Als Voorzitter vraag ik uw medewerking. .Moge deze Raad van Middelharnis tot grote bloei brengen, daartoe wens ik U wijsheid, moed en eenheid toe om dit schone doel te bereiken. Hierna neemt de Voorzitter den heren J. v. d. Slik en L. v. d. Waal de belofte in den heren C. v. d. Meide, J. Boomsma, j. M. Jacobs, J. Vroegindeweij, D. D. Konings, C. Esselink, N. v. d. Brugge en J. H. Koppelaar de eed af. Punt 2: Benoeming Wethouders. De heer v. d. Slik (P.v.d.A.) vraagt het woord voorde stemmingen zegt: Wanneer ik thans het woord vraag is het hierom, dat deze stemming een van de belangrijkste kan geacht worden, omdat dit de gehele Raad aangaat, onze fractie heeft daarom voeling gezocht met de grootste partij in de Raad, door bijzondere omstandigheden werd niet op ons verzoek ingegaan. Wanneer de uitslag der stemming nagaan, dan kunnen we daaruit opmaken, dat erna de bezettings jaren nauwelijks meer van een meerderheid van de A.-R. in samenwerking met de P.v. d.Vrijheid gesproken kan worden en wii er samenwerking zijn dan is het een belang van de eerste orde, dat de samenstelling van B. en W. in overeenstemming is met de wensen der kiezers. Het dagelijks bestuur heeft voor te bereiden en uit te voeren, er zijn 5 fracties, maar er zijn slechts 2 Wet houders nodig, gewenst zal het daartoe zijn, dat de grootste partijen in dit college ver tegenwoordigd zijn. Onze partij dient daar toe vertegenwoordigd te zijn in B. en W. en daartoe heeft ze mij candidaat gesteld. v. d. Brugge (A.-R.V De A.-R. fractie is van mening, dat ook de minderheid in het college van B. en W. zal moeten worden gehandhaafd, zij zal daartoe dus niet trach ten om e^n geheel rechts college te krijgen. Ten opzichte van wat v. d. Slik heeft meegedeeld, zou ik dhr. v. d. Slik willen vragen, hoe de P.v.d.A. zich bij andere verkiezingen heeft gedragen en in Noord- Hollanden Gelderland werden door toedoen van de P.v.d.A. de Prot. Chr. groepen geheel uit het college van G. Staten ver wijderd. Dit voorbeeld zal door ons niet worden nagevolgd, de minderheid zal worden geëerbiedigd, omdat de Raad de beslissingen neemt er B. en W. aan die beslissingen bij de uitvoering gebonden is. Wij stellen voorop een vooruitstrevend gemeentebeleid, wij wensen daarbij een hartelijke eensgezinde samenwerking. Het kwam ons niet wenselijk voor om over de totstandkoming van het college van B. en W. een vergadering van de 5 fracties te houden, zoals de P.v.d.A. Wenste, zonder enige voorbereiding. Wel hebben we de P.v.d.A. verzocht om tc bevorderen, dat de minderheid gezamenlijk één candidaat stelde, toen zij dit niet deed, moest de A.-R. fract'ie zelf een ketize doen. v. d. Slik (P.v.d.A.): Al heeft de P.v.d.A. gezondigd in de G. Staten, dit heeft op zichzelf niets te zeggen voor deze stemming in Middelharnis,. Hierna volgt stemming. De uitslag der eerste stemming was: J. Vroegindeweij, 7 s-t., J. v. d. Slik, 2 st. en I blanco. De heer Vroegindeweij is gekozen en neemt onder dank de benoeming aan. De uitslag der tweede stemming was: C. v. d. Meide 5 st., C. Esselink, 2 st., J. v. d. Slik, 2 st. en 1 blanco. Ook dhr. v. d. Meide neemt de benoeming aan. De Voorzitter feliciteert beiden en hoopt op hun medewerking. Punt 3: De notulen der vergadering van 26 Augustus '46 worden onveranderd vast gesteld. Punt 4: Ingekomen stukken. Een schrijven van den Voorzitter van de Flakkeese Ge meenschap om tot verbetering te komen van de moeilijke verbinding van de Kade-Haven hoofd wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat spoedig een voorstel hierover aan de Raad zal worden voorgelegd. Een verzoek van de bewoners van de Waterweg om tot verbetering te komen van de riolen wordt door B. en W. aangenomen, voor prae-ad- vies aangenomen. Koppelaar (S.G.P.):Is het niet mogelijk om voor de gehele gemeente van het onhygiënische tonnenstelsel af te komen. Spr. wijst hiervoor op de Vluchtheuvel. De heer Jacobs ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter zegt toe, dat dit de aandacht van B. en W. zal hebben. Behalve enkele andere stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen, deelt de Voorzitter mee, dat dhr. E. v. d. Boom (S.G.P.) de benoeming tot Raadslid niet aanneemt. Het verzoek van dhr. A. A. Brouwer om het stuk grond achter zijn woning hem in erfpacht over te geven, wordt voor prae- advies aan B. en W. doorgegeven. Aan het verzoek van dhr. A. Koote om hem per 15 September a.s. eervol ontslag te geven wordt voldaan tegen een nader te bepalen datum. Punt 5: Aan dhr. J. R. F. van Duynen, onderwijzer aan de U.L.O.-school, wordt per 1 November 1946 eervol ontslag ver leend. Punt 6: Benoeming Hoofd Kleuterschool. Ingekomen waren 2 sollicitatie-brieven. Voorstel B. en W.Mej. G. Vroegindeweij, alhier, te benoemen ais tijdelijk hoofd. v. d. Waal (P.v.d.A.): 90 der ouders wensen een gediplomeerd hoofd. Waarom de benoeming niet uitgesteld tot een volgen de vergadering? BurgemeesterEr zijn slechts 2 sollicitaties en omdat Mej. Vroegindeweij heeft voldaan en zij een vaste benoeming niet op prijs stelt, stellen we voor haar als tijdelijk hoofd te benoemen. v. d. Brugge (A.-R.): Gezien de bezwaren der G. Staten tegen de kosten van het be- waarschoolonderwijs, achten wij (de A.-R. en de S.G.P.) een vaste benoeming niet verantwoord. Wij stellen voor om haar b.v. voor 1 jaar op arbeidscontract te benoemen. De Voorzitter adviseert den heer v. d. Brugge zijn voorstel te wijzigen, in dien zin, dat de aanstelling loopt voor het tijdvak van 1 Januari 1946 t/m 31 December 1947. Met 7 tegen 2 blanco en 1 stem op Mej. Hoogcboom (de 2e sollicitante) wordt Mc.:. G. Vroegindeweij benoemd. Punt 7: Voorstel om in samenwerking met Sommelsdijk een Opzichter te benoemen. Voorzitter: De eventuele benoeming komt nog in de Raad, het is slechts een voorstel De inspecteur van de Volksgezondheid, de heer Kiers, is van mening dat op een bevol king van 9000 naast den gemeente-architect tenminste één opzichter behoort te zijn. Het salaris zal bedragen 2200,— tot ƒ2500,5 verhoging een overbrug gingstoelage van 240,indien gehuwd en 120,—, indien ongehuwd. Op voorstel van de A.-R. en de S.G.P. wordt dit punt in besloten zitting behandeld. Punt S: Voorstel tot aanstelling van den Genesis 33 9, II. Wij weigeren niet licht een geschenk. Vooral niet als het geschenk iets is wat we graag willen hebben. Daarom valt het op, dat Ezau hier het het geschenk van Jacob weigert, terwijl hij daar toch wel erg gevoelig voor is. Hij kan op een moment zoo maar honderd stuks kleinvee en groot vee, rijker worden. Jacob geeft hem dat cadeau. Dat is een vorstelijke gift en zoo'n buiten kans moet je niet voorbij laten gaan. Daar is een kapitaal mee gemoeid. Maar Ezau heeft er geen behoefte aan. Hij zegt: ik heb zelf zooveel, ik heb genoeg, ik heb dat niet noodig. Die ruwe Ezau is niet zoo inhalig als sommigen, die niet graag Ezau zouden willen heeten. Hij - Ezau - heeft bij z'n eigen grooten tuin geen behoefte aan die van buurman Naboth, zooals later koning Achab en helaas: vele anderen. Nu zijn Oosterlingen erg beleefd. Zoo beleefd, dat ze dikwijls néén zeggen, als ze: ja, bedoelen. Efron zegt tot Abraham (Genesis 23 11 v.v.l neem dat stukie land maar van me cadeau, maar tegelijk glinsteren z'n oogen fel van begeerte naar het zilver dat Abraham in z'n handen houdt. Maar Ezau weigert oprecht. Hij houdt niet van veinzen!! Hij komt rond en royaal voor den dag: ik heb veelik heb er geen behoefte aan. Jacob kan het tóch hierbij niet laten. Dat hij Ezau terug mag zien, niet als vijand, zoo was 't toch eerst! maar als broeder, in hem klare, loutere gebedsver- hooring. Ezau wil geen wraak; hij vergeeft Jacob z'n listig bedrog: dit kind der wereld weet van vergeven! en is daarin velen die -alweer-geen wereldling heeten willen, een stuk vóór. Ezau's hart spreekt weer, hij weet zich met Jacob weer kinderen van één moeder. God heeft Jacob verlost van Ezau's wraak en nu is verder Jacob alles goed. Hij overziet zijn groot veebeslag, doet een forsche greep en dringt aan dat zijn broeder dit neemt; het geschenk is hier bezegeling van de verzoening. Neem het Ezau, broeder! God heeft het mij gegeven en: teruggegeven. Het maakt mij niet armer. Hebt gij veel! ik heb attest Want God is mijn deel. Hij geeft mij den hemel en de aarde erbij. Het ,,vele" van Ezau is tenslotte niet genoeg. Ezau moet dat straks alles achter laten en dan houdt hij niets over, omdat z'n heele bezit in deze wereld ligt. Ómdat God daarin tenslotte niet is. En al wat wij buiten God hebben, al is het „veel", nóg zoo veel, het is niet genoeg. Maar als wij Jacob's God tot onze hulp hebben, kunnen we het „vele" gerust afstaan. Als Zijn genade ons hart en leven vervult, geeft God altijd meer terug, dan wij ooit kunnen verliezen. Dan hebben wij alles. Hier den hemel in 't hart, mét de belofte voor het toekomende: van de erfenis een herboren wereld, het „gezegend aard rijk", voor wie niet het „vele" zoekt, maar die „alles" hebben wil, dat is, voor wie God zoekt! Die heeft niet „vèel", maar: „allest" Dirksland. b. grafdelver W. Vroegindeweij tot gemeente werkman in vaste dienst. De Voorzitter licht toe, dat door het gras op de begraafplaats slechts 2 maal te maaien het aanzien van de begraafplaats niet altijd is zoals het behoort te zijn. Wij menen, dat de begraafplaats continu in orde moet zijn, bovendien moet ook de nieuwe begraafplaats aan de Rottenburgerweg onderhouden wor den. Met dit onderhoud heeft Vroegindeweij ongeveer 9 maanden per jaar werk en nu wilden We de resterende maanden Vroeginde weij voor ander werk in gemeentedienst inzetten. v. d. Slik: Ik stel voor, dat een commissie uit de Raad een en ander onderzoekt en om de punten 8 en 10 uit te stellen tot een volgende vergadering. Noch dhr. v. cl. Brugge noch dhr. Boomsma is duidelijk, wat v. d. Slik wil. Voorzitter: Dhr. v. d. Slik wil een com missie, die het personeelsverband bekijkt. Koppelaar: Gezien het verleden is de gedachte van dhr. v. d. Shk heel goed, maar dit heeft nu niet veel zin. Wanneereventueel Middelharnis en Sommelsdijk zullen worden samengevoegd, kunnen we het nader bezien. v. d. Slik: Als er nog dingen doorgaan, die niet goed zijn, dan moet hier een eind aan komen. v. d. Brugge verzoekt de lieer v. d. Slik zijn voorstel aldus te wijzigen, dat inzake de punten 8 en 10 worden aigehandeld en wel een personeelscommissie wordt inge steld. v. d. Slik wenst zijn voorstel niet te ver anderen, waarop dit verworpen wordt en het voorstel-v. d. Brugge wordt aangenomen v. d. Brugge: Wel zou ik dhr. Vroeginde weij een wel omschreven taak geven. (tok de heer Koppelaar wenst dit. De Voorzitter zegt toe, dat met deze wens door B. en W. zal rekening worden gehouden Hierna volgt stemming. Uitslag: W. Vroegindeweij, 9 st.; J. Vroegindeweij, 1 stem. Punt 9: Het voorstel om het rijden met de lijkwagen met ingang van 15 September '46 op te dragen aan D. Vroegindeweij wordt aangenomen. Punt lü: Voorstel tot opdracht aan M. J. de Bocd tot ophalen van straat-en huisvuil voor de tijd van 1 jaar bij onderhandse aanbesteding. B. en W. willen dit van jaar tot jaar aangaan en wensen dit nu te doen voor 5650,72. Mogelijk dat later een andere regeling wordt getroffen. v. d. Slik wil den knecht in vergoeding gelijk stellen met een tweeden gemeente werkman. Ook de heer Konings wil in de instructie opnemen dat hem een behoorlijk salaris wordt gewaarborgd. De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. zich de volgende specificatie had gedacht: M.de Boed ƒ35,per week. Knecht 30,— per week. Paarden wagen ƒ2000,Sociale lasten 280,72 per jaar. Het voorstel v. d. Slik wordt aanvaard. Punt 11-: Tegen het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffingen invorde ring van de straatbeiasting meende dhr. v. d. Brugge te moeten opmerken, dat deze verhoging van de straatbeiasting door de huiseigenaren op niemand kan worden afgewenteld, zij moeten alleen deze verho ging dragen, omdat geen huren mogen worden verhoogd en daarom verzoek ik U, dit onder de aandacht van den Minister te brengen. Tegen stemmen kunnen wij niet, wij hebben geen keus, omdat anders de Rijksuitkeering als noodlijdende gemeente wordt ingetrokken. v. d. Slik: Reeds bij de invoering heb ik een voorstel gedaan om de regeling progres sief te maken. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Punt 12: Besloten wordt de vermakelijk heidsbelasting met 5 te verhogen. Punt 13: Eveneens wordt de Hondenbe lasting vastgesteld op 2,50 voor bedrijfs- honden en 10,voor luxe honden. Punt 14: B. en W. vragen een crediet van 10.400,voor herbestrating van de Nieuwstraat. Hoewel ook andere wegen de aandacht van B. en W. hebben, moet thans gezien de slechte toestand der bestrating der Nieuwstraat en omdat deze een belang rijk gedeelte naar de hoofdverkeerswegen is dit crediet aangevraagd. Dit wordt toege staan Omdat de begroting over 1946 nog niet goedgekeurd is, kunnen de werkzaamheden op üeze begroting vastgesteld nog niet worden uitgevoerd. De voorstellen tot wijziging van de gemeentebegroting van 1944, 1945 en 1946 en het voorstel tot herbeleggirg van waar- borgsommen ingevolge de L.O.-wet 1920 worden goedgekeurd. Punt 17: Aan het verzoek van de heren Bernard, Arends en Dalstra om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor de te geven concerten, kan B. en W. hoewel het oelang hiervan erkennend gezien de finanti- ële toestand der gemeente niet voldoen. Wel stelt B. en W. voor, voor de tc houden jcugdconcerten een subsidie te verlenen, gelijk aan het bedrag der vermakelijkheids- oelasting. vd. Bruggekan zich met het voorstel Van B. en W. verenigen, mits tijdens het concert ook een toelichting op de totstand koming van de muziekstukken wordt ge geven, waardoor het culturele meer naar voren komt. Voorts verlene de gemeente alleen subsidie aan cultureel werk, dat niet jam.

Opbouw | 1946 | | pagina 1