leerlingmachinist worden geplaatst op een der boten van de Shel Maatschappij. De zoon van D. Vroegindeweij, rent* met een met trekpaarden bespannen voer tuig in de polder de Westplaat. Eensklaps sloegen de paarden op hol en kwamen in een aldaar langs den weg liggende sloot terecht. Een der paarden moest dit met den dood bekoopen. Het paard was niet verzekerd, zodat dit voor Vroegindeweij een grote schadepost betekent. HERDENKINGSAVOND VERJAARDAG DER KONINGIN lil de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk te Middelharnis werd Zaterdag de 66ste ver jaardag onzer Koningin herdacht. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 75 1 en het lezen van Ps. 136, waarna Ds. L. Blok voorging in gebed. Na het zingen van Ps. 99 I en 8 en het Wilhelmus door de Chr. Gemengde Zang vereniging Jubilate Deo" te Middelharnis, sprak Ds. L, Blok overLiefde tut de Koninjin De plaats, waar we zijn samengekomen, bindt ons reeds in ons spreken en doen, wij willen de weldaden des Heeren gedenken, als de ere Gods ons levensdoel mag zijn, dan zal dit een stempel zetten op alles, wat we doen en nastreven. Het offer van Abel werd aangenomen, omdat hij dit bracht in 't geloof, wanneer dit er aan ontbroken had, dan ook zou het evenals Kaïns offer ver worpen zijn. Wanneer zo ook onze dankzeg ging niet geboren is uit datzelfde geloof, zal het slechts een ijdele vorm zijn. Ook onze oft'errook zal hemelwaarts moe ten kunnen stijgen, onze vreugde moet gericht zijn naar boven. Onze Oranjeliefde wortelt dan ook dieper dan het louter nationale. Er waren landgenoten, die vóór 1940 niet achter de Koningin stonden, maar later wel, hun liefde wortelde dus op de verdiensten van de Koningin, onze liefde zal dieper wortelen n.l. in de geschiedenis. Reeds de zelfverloochening en toewijding van den Vader des Vaderlands heeft een stempel gezet op ons, toen wij op school zaten, ja reeds vroeger bij de vertelling door onze ouders in de gezinnen. Er waren helden in ons Vorstenhuis, echter ook mannen die zwak waren, hun wil richtte zich wel tot het goede, maar zij hadden niet de kracht om in te gaan tegen de geest der tijd, tegen het ondankbare godvervreemdend volk. Onze liefde is echter niet in de personen, maar in God geworteld. Dat volksdeel, dat bij den Heére leeft, kan en mag het niet anders beoefenen. Eert God en vreest den Koning. Samuël zalft Saul, maar als deze de wegen des Heeren verlaat dan zegt hij den koning w'el het oordeel Gods aan, maar als hij dit doet, dan gaat het hem door vleesh en bloed Hij was verknocht aan hem as mens en als de gezafde des Heeren. Hij kon hem niet loslaten, tot God het Samuël aanzegt: Hoe lang draagt gij leed om Saul, dien Ik ver worpen heb, evenwel droeg Samuël leed om Saul tot den dag zijns doods toe. Ook David treurt over de helden Gods/ die gevallen zijn. Eerst als God de vorstin loslaat, mogen wij haar loslaten. Een miskennen van de Vorstin is een miskennen van den Heere. Daarom is het Christenvolk met lichaam en ziel aan haar verbonden, omdat God gaven aan haar gaf. Nimmer moge het een dwepen de Oranjeliefde zijn. Onze liefde wortelt in de erkenning van den Heere. De liefde voor Gods aangezicht is echter ook niet blind, wij zien de ontzaglijke moeilijkheden van een volk, dat Hem heeft losgelaten. Zwaar is de taak van de Vorstin en haar raadslieden Het is onze roeping om haar op te dragen op de vleugelen des gebeds, dat ze bekrach tigd mag worden door God, opdat ze haar roeping mag uitleven voor den Heere. Na het gemeenschappelijk zingen van: Wilt heden nu treden en zang door „Jubilate Deo", sprak Ds. N. de Jong, Chr. Qeref. Predikant, over: Gebed voor onze Vorstin. Iti het Geloofd zij God met diepst ontzag wordt vertolkt wat leeft in de harten van hen, die de Koningin liefhebben. God is het, die haar voor ons gespaard heeft gedurende 66 jaren. Wij hebben veel te danken, er is een mystieke band, door God zelf gelegd. Beiden, volken Vorstenhuis zijn lotgemeen, het js geen ijdel geiubel als wij jubelen. Voor ons zal de jubel echter moeten oplossen in het bidden en danken. Bidden, dat de Heere haar beware, en danken voor wat Hij ons in haar heeft gegeven. Ons gebed voor de Koningin, die bij de gratie Gods regeert, zij: De Heere zegene U uit Sion, beminde Landsvrouwe. Geen rijker voorrecht als we biddend mogen staan om het huis van Oranje. Wij behoren niet tot haar raadslieden, de meesten onzer dienen haar ook niet met de wapenen, maar wij kunnen haar dienen met een biddende liefde. Is dit niet meer dan de bijstand van legeren vloot, de Heere houdt rekening met dit gebed. Door biddende handen zijn machtige en heerlijke werken tot stand gekomen, immers muilen der leeuwen werden gesloten en gevangenis deuren ontsloten. Welk een genade, als de Vorstin mannen om haar troon mag hebben, die bidden hebben geleerd. Aan stof tot bidden ontbreekt het ons niet. Er mag zijn gebed voor haar hart, voor haar ambt en voor haar huis. Gebed voor haar hart, de Heere geve haar een verbroken hart en een verslagen geest, een hart vol van de genade des Heiligen Geestes en vol van schuldvergiffe nis. God schenke haar. dat ze in haarzelf niet meer zij dan een schuldig schepsel, maar wier hope mag staan in de gerechtigheid Christi. Het moge haar gaan als de Vader des Vaderlands, die zei, als ik sta tegenover een vijand, dan ben ik een prins, maar tegen over God leg ik het persoonlijk kleed af, maar tooi me met het kleed van den tolle naar. We moeten bidden voor haar ambt. Het is geen kleine taak om aan het roer te staan van het Staatsschip, God geve haar het rechte inzicht. We moeten bidden voor haar huis, dat Hij haar spare en haar huis, waar ook nu weer reden is tot blijdschap. Dat ook zij haar huis opvoede in de vreze des Heeren. We mogen danken, dat Hij de geest der revolutie van ons heeft geweerd, dit heeft Nederland wel verbeurd, want wat hebben wij met de weldaden Gods gedaan? Er is wel veel godsdienstigheid, maar Godsvreze is er weinig. De brede massa vraagt om brood en spelen, men wil ook op de Konin- ginnefeesten zwieren en zwetsen de hel tegemoet, daarom, o Heere, treed niet met dit volk in het gericht. Wij moeten de wel daden des Heeren stellen tegenover onze zonden, dan wensen we geen ijdele feest vreugde. Ga, Vorstin, ons voor, erken Zijn goeder tierenheid over U, behage het U uw oor te lenen aan het Woord'des Heeren: Die Mij eren, zal Ik eren. Wij willen dan ook niet eindigen in onze Koningin. 't Is God, die haar schraagde ook in de ballingschap. Moge zij zich gelukkig gevoe len temidden van een bindend volk. Na het zingen van Ps. 134 3 sprak Ds. P. A. Zeilstra over: Trouw aan onze Lands vrouwe. Hadd' ons de Heer (Hem sy de eer) Also niet bijgestaan. Wij waren lang (ons was soo bang) Al in den druck vergaen. Inderdaad één dag is Uw voorhoven is beter dan 1000 in de kermistent. Waar liefde tot onze Koningin is en gebed voor onze Koningin, is ook trouw aan onze Koningin. Zij is gesproten uit een roemrijk geslacht. Zijne Eerw. belicht dit uit 's lands historie blaan, thans regeert ook onze Vorstin bij de gratie Gods. Het is de gunst en de genade 1 van God, dat het Hem belieft om ons door Koningin te regeren. De mannen der revolutie willen daar niets van weten, het volk is souverein, zeggen zij. Wij verwachten daar niets van, omdat men het verwacht van den mens. Liefde is daar niet, waar de trouw niet gevonden wordt, waar in het huwelijk samen geknield wordt voor den Heere, kan niet van een ongelukkig huwelijk gesproken worden. Zo zij het ook met onze Vorstin en ons volk. Onze Koningin is gesteld tot rijke zegen. Mocht men zich bij haargeboor te en troonsbestijging afvragen Wat zal dit kindeken zijn? Thans, na 66 jaar, mogen wij zeggen, dat zij tot rijke zegen is gesteld. Wij roemen niet in haar, maar in Hem. Zij heeft .ons volk gediend en geregeerd. Wat heeft het ons volk goedgedaan toen zij vanuit Engeland ons toesprak en ons haar Kerstboodschap deed horen. De Heere heeft haar beveiligd en haar teruggebracht. Hij heeft de gebeden verhoord en zal het ook in de toekomst doen naar Zijn welbehagen. Met een warm woord voor onze jongens in Indië en een roep tot wederkeer tot den Heere der Heeren, besloot Z.Ëerw. met: Het geheim van Neerl-inds Zegen Is in Gods trouw gelegen Zijn dienst, Zijn gunst. Zijn Wuord Na het zingen van Geluckig is het land, deelde Ds. Zeilstra mee, dat bij de uitgnn» een collecte zou worden gehouden voor de klokken in onze toren. Na het zingen van Ps. 121 1 en 4 en dankgebed, werden door alle aanwezigen 2 coupletten van ons volkslied gezongen. Naast een woord van dank aan de spre kers, willen wij ook danken voor het schone orgelspel en de schone zang van de Zangver. „Jubilate Deo". Voor de klokken werd ruim f 300, gecollecteerd. SOMMELSDIJK. A.s. Woensdag zal in onze gemeente Koninginnefeest worden gevierd. Om 8 uur worden de feestelijkheden geopend door klokgelui en Herauten te paard. Daarna volgt om 8.!5 uur muziek vanaf den toren door Excelsior. Inmiddels verzamelen de schoolkinderen zich naar hun eigen school en machceren vandaar naar het gemeentehuis waarom 8.45 uur door den Burgem. en door den Voorz. der O.V. zal worden gesproken. De morgen is verder geheel bestemd voor de jeugd die onder geleide van „E: celsior" een rondgang zal maken door de gemeente en daarna wordt getracteerd. Om 11 uur vinden behendigheids wed strijden plaats voor jongens en meisjes van 12-16 jaar. Voor jongens aan de Binnew en voor meisjes aan de van Aarsenstraat. Na de pauze van 12-1 uur wordt van 1-2 uur op de Binnenweg door muziek en zangv een concert ge geven, terwijl van 2-3.39 uur op het terrein van dhr. A. A. Mijs aan de Langeweg een poppenkast, goochelaar en buikspreker optreden. De jeugd heeft hier vrij toegang; alleen van de ouderen wordt een kleine entree gevraagd. Om 3.30 volgt dan een allegorische optocht die vertrekt vanaf de dorpsweg. Van 5-5.30 uur wordt weer gepauzeerd. In de avonduren vervolgt van 5.30-7.30 u. met ringrijden op los paard en met tilburijs aan de ringstraat en Dorpsweg en met auto's en morörfietsen in de Binnenweg, Langeweg v. Aerssenstraat en Oostl. Achterweg. Om 7.30 uur wordt weer in de Binnenweg een concert gegeven, waarna om 9 uur het programma wordt besloten met een lam pion optocht. Moge de Oranjezon dien dag niet gemist worden. Laat het vooral voor de jeugd een dag van onbezorgde blijdschap zijn. Helpt daaraan allen mede door spontaan de vlag gen uit te steken. DE NIEUWE KLOKKEN VAN SOMMELSDIJK WORDEN INGELUID Vrijdag 23 Augustus 1946 is voor deze gemeente een belangrijke dag geworden, 's Middags werd onverwachts de nationale driekleur op den toren geplaatst en wij begrepen toen dat de nieuwe klokken op hun plaats hingen en 's avonds voor 't eerst zouden luiden. Ter gelegenheid hiervan vond om 7.30 uur in de Raadszaal van het Gemeentehuis een korte plechtigheid plaats en kwam de voltallige Gemeenteraad met het College van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier onder leiding van Burgemeester Readers bijeen. In zijn openingswoord wees deze erop dat deze samenkomst geen gemeenteraadsvergade ring of kerkelijke vergadering was, maar dat men bijeen was gekomen als vertegen woordigers der burgerlijke en kerkelijke gemeente,fmet dankbaarheid in het hart, omdat straks, na een onderbreking van ruim 6 jaar, weer voor 't eerst klokken zullen beieren over ons dorp. Toen in Mei 1943 de Duitsers geheel in strijd met het land- oorlogsreglement onze klokken roofden,rees er verzet in ons hart. Formeel eigendom van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk waren zij in feite een gemeenschappelijk bezit der gehele burgerij. In ons dorpslevenvervulden zij sinds mensenheugenis een belangrijke taak. In die gemeenten, die hun klokken hadden mogen behouden hebben zij bij de bevrijding gebeierd en dit werd gehoord als een juichtoon van louter vreugde. En ook hier zijn zij gedurig de tolk geweest van vreugde en droefheid, 's Zondags hebben zij genodigd om te komen tot de verkondi ging van het Evangelie van Jezus Christus en ruste aangegeven. En onvergetelijk blijft voor ons hoe zij geluid hebben terwijl onze doden werden uitgedragen. Daarom was het een wreed gebeuren toen aan dit alles een einde werd gemaakt door de roofzucht der bezetters en zijn wij dankbaar voor het initiatief van de Kerkvoogdij en de voort- varenheid waarmede deze heeft gehandeld, hoewel de halve koopsom voor de nieuwe klokken nog slechts was bijeengebracht. Namens de Gemeenteraad zegt spr. nog maals dank voor den breden blik die de Kerkvoogdij toonde te bezitten. Het histo risch moment waarop straks de klokken weer zullen luiden, is voor ons eën symbool van de vrijheid, zodat weer gebouwd kan worden aan het herstel van ons volk. De Burgemees ter eindigde dan met de toezegging dat het oude gebruik van driemaal daags luiden, weer in ere hersteld zal worden. De volgende spreker is dhr. G. van den Boogert, die als Pres. kerkvoogd namens de Kerkvoogdij hartelijk dank zegt voor de steun die van het Gemeentebestuur is ont vangen bij de voorbereiding van de actie voor nieuwe klokken. Na onderling overleg Was besloten tot een rondgang langs de huizen. Toen vast stond dat de geroofde klokken waren gesmolten, was contact ge zocht met de klokkengieters Petit en Fritsen uit Aarle Rikstel, die ook in 1817 de in Mei 1943 geroofde klokken hadden geleverd. Aanvankelijk was met deze overeengekomen dat vóór Mei 1947 de nieuwe klokken zouden worden afgeleverd, lil Juli kwam echter het aanbod dat reeds in Augustus een klok kon worden afgeleverd, die echter 100 kg. zwaarder woog. Hoewel dit een extra uit gave betekende van 450,was men toch op dit aanbod ingegaan. In verband hier mede werd ook een vertegenwoordiger der klokkengieterij, dhr. Fritsen, die mede aanwezig was, dank gezegd voor de spoed waarmede de opdracht was uitgevoerd. Als laatste spreker voert dhr. A. A. Mijs het woord, die er ook aan herinnert dat het voor ons allen een moeilijk ogenblik was toen de klokken werden geroofd. In 1799 is de Kerk met de toren afgebrand en toen zijn ook de klokken verloren gegaan. Het heeft toen tot 1817 geduurd voor dat er andere kwamen. En spr. weet zich nog te herinneren dat zijn grootvader hem vertelde van de grote vreugde in het dorp, toen op een Zaterdagavond weer voor 't eerst de klok werd geluid. Ouderen onder ons zullen wellicht gedacht hebben: dat horen w. nooit meer. Daarom is hij zo dankbaar voor de voortvarendheid van de Kerkvoogdij, die deze historische dag met eer in haar annalen vermelden mag. Wanneer niemand meer het woord ver langt, sluit de Burgemeester deze vergade ring en even voor 8 uur verlaat het gezel schap de Raadszaal om zich naar de Kerk te begeven. Op de Voorstraat en het Marktveld is het inmiddels druk geworden en kan men zien dat er wat bizonders staat te gebeuren. Wanneer het gezelschap van de Raadzaal in het „luibuis" onderden toren is gearriveerd, moet nog enkele ogenblikken Worden gewacht. Klokslag 8 uur grijpt klokkengieter Fritsen het klokkelouw (dit is een recht dat hem alleen toekomt) en niet zonder ontroering horen wij voor 't eerst het geluid van onze nieuwe klokken. Enige ogenblikken later neemt de 89-jar. koster, dhr. D. v. d. Broek, het klokketouw over. Vanaf 1914 heeft hij met voorbeeldige trouw dit werk verricht totdat, in 1940 de Duitsers het hem verboden. En nu 6 jaar later luidt hij weer de klok.Een half uur lang beiert zij over ons dorp. Onze toren is niet stom meer. DIRKSLAND GOED KLOKKEN1EUWS. Een goed begin is 't halve werk. Daaraan indachtig, kan het bestuur der E.H.B.O. de Dirkslandse bevolking nu pas meedelen, dat de voorbereidende werkzaamheden ach ter de rug zijn en de klokkenactie bijna teneinde is. Dat het inderdaad een goed begin geweest is, kan blijken uit het volgen de overzicht: Op de jaarvergadering der E.H.B.O. in Februari bood het bestuur aan den burgm. aan deze actie op touw te zetten. De burgm. besprak dit voorstel met B. en W. en kort daarop had er een vergadering plaats met B. en W. en kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, aangezien deze kerk bij contract Vs aandeel in de klokken heeft. Een persoonlijk onderzoek door den gemeenteopzichter wees uit dat de oude klokken inderdaad voorgoed verdwenen waren, zodat tot een geldinzameling overgegaan kon worden, terwijl ondertussen de geiuidtechnische dienst te Delft aan geschreven werd, om advies in te winnen over de nieuwe klokken. Het antwoord liet lang op zich wachten, aangezien de persoon in kwestie op studie reis was naar Engeland, oproeping in den dienst van personen aldaar, vertraagden de zaak nog meer, en toen het antwoord tenslotte kwam, werd verwezen naar Dr. v. d. Eist, een specialist op klokkengebied voor het accoustisch (muziekale) gedeelte der adviezen. Toen ook dit advies binnen was, had er weer een gecombineerde verg. plaats, waardoor het bestuur der E.H.B.O. de klokken werden aangeboden, in gewicht zoals de vorige waren. Maar na overleg met B. en W. en kerkvoogden, werd besloten, de nieuwe klokken, het gewicht te geven van de oorspronkelijke. De grote klok nl. was oorspronkelijk zwaar der, was echter bij het sterven van koning Willem III, toen er lang geluid werd, gescheurd, opnieuw gegoten en bij gebrek aan „contanten" werd 400 k.g. afgestaan aan de gieter en de klok idem zoveel lichter. Door deskundigen werd geadviseerd de kleine klok dan in overeenstemming hiermede te brengen om een harmonisch geheel te krijgen. Dr. v. d. Eist is persoonlijk naar Dirk- sland geweest voor bespreking met bestuur en burgemeester. Hierna weer gecombineer de verg. en hier werd besloten opdracht te geven aan den gieter (firma v. d. Berg, Heiligerlee) aan de voorbereidende werk zaamheden te beginnen, zodat wanneer het bedrag er zal zijn, de toestemming tot het gieten gegeven kan worden. Dr. v. d. Eist zal dan toezicht houden bij het gieten, stemmen en ophangen der klokken. Tevens zullen er nog enkele grote veranderingen aangebracht moeten worden aan de toren o.a. het aanbrengen van een stalen zolder in de klokkenkamer. 2'/s m. lager dan den tegenwoordige. Hierdoor verkrijgt men een geweldige klankverbetering en versterking. De klokkenactie heeft reeds een bedrag opgebracht van 6000. De begroting voor de klokken is 8700, zodat nog een bedrag van 2700 te kort is. Getracht zal worden dit bedrag bijeen te brengen door: le. collecte tijdens het feest; 2e. orgelconcert, aangeboden ten bate van deze actie door de wereldberoemde organist, dhr. J. B. Besselaar, op het orgel van de Ned. Herv. Kerk, op 18 September; 3e. Verloting, waarvan nadere bijzonder heden spoedig zullen volgen. U ziet, het was een heel programma, maar het einde is in zicht. Het bestuur der E.H.B.O. vertrouwt dat bovengenoemde 3 punten met uw medewerking zullen slagen. Het bedrag zal er dan zeker komen, en binnen afzienbare tijd zullen de klokken hangen in onze toren. Zij die alvast een bedrag beschikbaar wil stellen, kunnen dit aan een der bestuursleden afdragen. Penningmecstcresse Mevr. W. E. v. Dongen Robijn. Philipshoofjesweg Dirksland. STELLENDAM. Zaterdag 31 Aug. vierde Stellendam op gepaste wijze overeenkomstig de tijdomsta eest. 7.30 uur geblazen, w geluid. De m Dhr. Gure* feestrede uit dat de aloud ons dringt o zijn en feest gepaste» vor standigheden optocht get waarna deze met verschil der waren er volksspelen g deelgenomen verschillende Voorts was e versierde wa De versct Voor de w| „Vrede", le ge vallenen" prijs. De v jeugdstorm „Kamperen' Fietsen Tiro Iers, 2e j prijs. Me'kw 3t prijs. PaardenI| 2e prijs. Rin le prijs, Adr 3e prijs. Ringsteke dijk, le prij Goede, 3e Human, 5e Voar de prijswinnaa 2e; Joh. de Coöp. Bakke] Verder wa| spelen zoa hindernissen waarvoor ou, schikbaar ge met een con| Muziekveree haa- beste z| Stellendam zien. OUDDOR van H. M. c Concordia oi| van M'harn een goed gej zangver. en onder ieidinl mooie zangs dacht werde| In de week niets De m gehele viste bedraagt Van d| is een koe bi ting werd gi Onze v thans te Hc bezoek aan hij v.m. en Herv. Kerk] De col] alhier werd; Studie fond; 109,op Er k gemeld wor Zaterdags z| tot n.m. 1 Onze ken om did vaart met t Australië. De ga lopen week] dag gevang] Be roe alhier, Ds. NIEUWI vergaderind werd als bel wijk. In del geen herbej van den J- H. v. Stj werd gekoz dankte dhj serieuze wt heeft. Rekl keurd. De I het jaarvt werkzaamlj ring. die de| OOLTGI den verjaaJ op 30 Augu gemeente j komen zijil voor deze en versierd

Opbouw | 1946 | | pagina 2