DE ZEVEN WERELD. WONDEREN Plaatselijk Nieuws Pleiter vangt hierop zijn verdediging aan niet er op te wijzen dat deze jongen, nog maar op 22-jarige leeftijd, een tijdlang bij vreemden ondergedoken heeft gezeten, waar hij tenslotte toch eigenlijk niet lunger kon blijven. De grote razzia's kwamen en hij zag in de N.S.K.K. de enige uitweg. I let werd mooi voorgespiegeld, hij zou in Nederland blijven, maar men weet hoe het ging bij de moffen, eenmaal in hun klauwen dan was men verloren. Hij is naar Duitsland gevoerd en is daar koeherder geworden. Toen hij tenslotte als N.S.K.K.-man moest optreden en met een wagen rijden, heeft hij de wagen in een bos gezet en is ondergedo ken. Verklaringen van een plaatselijk B.S.- cominandant bewijzen dit. PI. somt dan nog enige dergelijke gevallen op, die elders in den lande berecht zijn. Deze zijn met 1 jaar gestraft in Januari '46, terwijl de Boed nu al 18 maanden zit en afkomstig is uit een goed gezin. Dit geeft hem de vrijmoedigheid onmiddellijke invrij- heidsstelling te vragen. Na een langdurig beraad besluit het Tribunaal over 14 dagen uitspraak te doen. Daarna wordt het dossier geopend van I. HARTOQ, landbouwer te Den Bommel. De ten lastelegging luidt: 1. Aansluiting bij de Landwacht; 2. Hulpverlening bij het ophalen van Hollanders, daarbij aanwijzing gevende van wie zich trachtte te onttrekken; 3. Vertrouwelijke omgang met Duitsers; 4. In Juli '42 aangesloten bij de N.S.B. en in '43 werkend lid geworden; 5. Lidmaatschap N.V.D. en het volgen van een vormingscursus; 6. Lid en functionnaris van de Land stand; 7. Opgave als liefhebberij, volle mede werking aan de N.S.B. 8. Gebruikmaking van vrijstelling radio. De boeman van de Kranendijk. President: U bent ook lid van de Janhagel geweest, niet? Hartog: Ik ben wel lid geweest, maar een wapen heb ik nooit gehad, 'k Ben maar een beetje in de hoek gedrukt. President: U in de hoek gedrukt, ge wou meehelpen om het Hollandse publiek in de hoek te drukken. Hartog vertelt dan hoe hij bij de razzia's gedwongen was de Duitsers te helpen. Alles was „im Auftrag". Dat hij bedreigingen heeft geuit of jongens aangewezen, is absoluut niet waar. Dat liegen de mensen. Hij kan het maar niet begrijpen, met ieder een was hij altijd de beste vrienden en nu trachten ze hem een hak te zetten. President: Ik heb hier een verklaring van de Wit, waaruit blijkt dat U gezegd heb dat zijn zoon weg moest. Later bleek dat de Duitsers hem niet op papier hadden. U hebt toen gezegd: „Hier is er nog een, schrijf hem er bij". Hartog: Ik was speciaal goede vrienden met de Wit. De Wit heeft eerst zijn zoon bij hem laten onderduiken en is toen later met zijn vrouw wezen zeggen, dat de jongen zelf liever wegging. Hij stond wel op de lijst. President: Maar er zijn toch meerdere familie's te wiens opzichte ge zeer onjuist gehandeld hebt (noemt enkele voorbeeldenL Liegen dan al deze mensen? Hartog: Ze kunnen me nu alles wel in de schoenen schuiven, ik begrijp het niet van al mijn vrienden, sommigen heb ik finan cieel geholpen en nu doen ze zo. Gedreigd heb ik niemand, alleen gewaarschuwd. De Wit verdraait de feiten. Ik beken absoluut niet alles v/at die mensen tegen me verklaren Gevaarlijke liefhebberij. President: Een ander heeft als liefhebberij duiven of muziek, maar jij vult hier op een formulier in: „volle medewerking aan de N.S.B." Waarom werd U eigenlijk lid van de N.S.B.? Hebt U nooit van concen tratiekampen gehoord? Hartog: Ja, dat wel, ik vond het erg, he'. had mijn instemming niet. Jurylid Mijnders merkt op: Het is typisch dat we zoveel verklaringen hebben van uw vrienden. Indien het uw vijanden geweest waren, konden de ver klaringen nog opgeschroefd zijn, maar nu geven ze het Tribunaal toch wel te denken. We krijgen eerde indruk dat U in de oorlogs dagen de boeman uit de omgeving bent geweest. Hartog schudt nogmaals onbegrijpelijk, hij heeft vaak zijn leven gewaagd voor zijn medemensen, o.a. voor Buijs. President: U hebt het anders niet slecht gehad in de oorlog, Uw vrouw moest nog een vermageringskuur ondergaan. Hartog: Dat had andere oorzaken. Jury-lid Kreeft vindt het vreemd dat het briefje op naam van de Wit stond. De Wit was student en stond niet eens bij de ge meente ingeschreven. Hartog wijkt echter niet van zijn eerste verklaringen hieromtrent af. Zijn echtgenote, de corpulente 55-jarige Martina Johanna Fluit legt daarna eens luidende verklaringen af t.o.v. de Wit. Intussen is Hartog er deze oorlog niet slechter van geworden. Zijn vermogen is met 14.800,vooruitgegaan. Dit is hem weer niet duidelijk,hij heeft nooit geen oorlogswinsten gemaakt. Verdediger Mr. Maastricht weer op de bres. Beklaagde is een klein landbouwer. Deze man is misleid door de propaganda van burgemeester Bia, Ravens e.a. Het is toen een overtuigd N.S.B.-er geworden. Zo heeft hij zich ook gedragen, gelet op de functies die er uit zijn voortgevloeid. Als ik eigenlijk alles eens bekijk dan is het een rustig geval. Hulp en steunverlening aan de vijand zou het zwaar kunnen maken. Is dit zo? Hartog komt voor op een lijst van nog op te roepen personen, is hij dan wel iemand geweest die hulp en steun heeft verleend. Het rondbrengen van de briefjes. Laten we eens even goed realiseren Mijnh. de Pres. Korteweg, Mast en v. Rcijen, mensen van onbesproken gedrag, hebben toch ook deze briefjes rond gebracht. Niemand heeft zich daaronder uitgewerkt. Hem wordt het ver weten omdat hij N.S.B.-er is. We moeten bedenken dat hij ook onder de indruk was van het gebeurde. Ik herinner me de razzia te Rotterdam, we waren allen nerveus. Als ze het mij gevraagd hadden, had ik mis schien ook gezegd Iaat de jongens gaan. Het stond toch op de briefjes dat ze iemand dood zouden schieten. De N.S.B.-ers hebben zich toch ook tegen de razzia's gekant. Er komt nog bij dat de mensen dachten dat het voor tewerkstelling in Nederland was. Hartog heeft zijn mening 'gezegd, maar niet gedreigd. Wat de verklaringen van die mensen aangaat, ik heb verschillende bewijzen dat ze zo maar iets gezegd hebben, zonder dat ze de feiten nog precies weten of ze overdrij ven. Over het geval de Wit raakt PI. in vuur. Een goede Hollander zou liever zijn tong afgebeten hebben dan bij een Landwachter om vrijstelling te gaan smeken. Nu komen ze met zulke brieven. Hartog heeft ook grif de Ausweisen ge tekend, hij is verder oud en ziekelijk; dit alles geeft mij reden voor hem onmiddellijke vrijspraak te vragen. Ook de laatste zaak vloeide over van berouw. Het was die tegen P. Nagtegaal eertijds ambtenaar Gcw. Arb. Bureau te M'harnis. Hem werd ten laste gelegd: a. Regelmatig kopen van Vova; b. Deelname aan geïmproviseerde recht zitting door N.S.B.-satellieten, waarbij klappen en boeten vielen c. In '42 symph. lid der N.S.B. en dit tot '44 gebleven en daarbij groepsinner van de lidmaatschapscontributie geweest; d. Lid van de Landstand, secretaris van J. Koert en controleur-propagandist van de Landstand, e. sollicitaties gericht als medewerker aan het Hoofdkwartier der N.S.B. en als landbouwkundig verslaggever bij den toenmaligen Nederl. omroep. Nagtegaal begint zijn boetvaardig relaas met de bekentenis van bijna alle feiten. Van der Linden heeft hem destijds meege nomen naar die N.S.B.-gerechtszaal. Toen er een klap viel is hij dadelijk heengegaan. Ik heb gehandeld door armoede en toen ik niet meer wist wat ik deed, omdat mijn vrouw stervende was. De President vraagt of het dan bij de nieuwe orde de gewoonte was om rechts zittingen te gaan houden, wat Nagtegaal nogmaals op zijn slechte verdienste van 20,per Week doet wijzen. Hij wou ook niet voor de Weermacht werken. De Presiedent vindt dit zoveel te erger, niet willen werken voor de Weermacht, maar wel voor landverrader spelen. Over het secretaris-schap van Koert vraagt hij of het juist is dat Nagtegaal wel eens brieven schreef die Koert van te voren had ondertekend, dit heeft Koert beweerd. Nagtegaal noemt dit een absolute leugen, Koert was daar de mar niet voor. Dan komt nogmaals het rechtsgeding ter sprake. Hier waren bij aanwezig v. d. Weide, v. Gent, Koole, v. Wezel, IJzerlooij, Degens en Nag tegaal. Een fraai stelletje dus. Koole had zekeren v. d. Voorde een vuistslag in het gelaat gegeven. A. v. d. Sluis was veroor deeld tot 5,boete, te storten in de Win terhulp kas. - Nagtegaal ontkent voorts dat hij lid is geweest van de Landstand; hij is hiervan ook geen controleur geweest. Sollicitaties heeft hij er wel 200 geschreven, op die waarvoor hij beschuldigd wordt heeft hij nooit meer iets gehoord. De Presiedent sarcastisch: Dat is niet aardig van je vrienden geweest. Hij wijst Nagtegaal nog eens op zijn fout gedrag; hij had het beter bij zijn baante kunnen houden. Dhr. Leidens kan niet begrijpen dat Nagtegaal als een willoos lam met v. cl. Lin den meegegaan is. Was je dan al zo getikt, zo in de greep van Het fascisme, dat slechts dictators en meelopers kent. Een goed Hollander beziet zijn fouten van achter, zegt de volksmond, maar een goed Hollander had jouw fouten niet gemaakt. Nagtegaal loopt er nog steeds aan vast, hoe hij zo heeft kunnen wezen hij heeft er geweldig spijt van. Jurylid Kreeft: Wist u dat v. d. Linden getikt was? toen je daar kwant had je toch ook direct terug kunnen gaan, je bent het er dus wel mee eens geweest. Nagtegaal geeft dit niet toe. De huidige echtgen. van verdachte wordt dan opge roepen, deze is echter niet verschenen. Advocaat Mr. Feykes gaat over tot zijn verdediging. De ten laste legging weerlegt pleiter gedeeltelijk, Nagtegaal was geen lid van de Landstanu, een ook geen controleur of propagandist van deze instelling. Tijdens het verhoor te S'dijk is hij weggelopen. Hij heeft nu te zorgen voor een 78-jarige moeder en een 12-jarige dochter. Het is pleiter's wens dat beklaagde zal worden vrijgelaten. Uitspraak 11 Sept. '46. Op deze datum houdt het Tribunaal opnieuw zitting. Meesterwerken der oudheid In de oudheid kende men zeven wereldwonderen. In de eerste plaats rle pyramiden van Egypte, die we allen kennen van foto's en beschrij vingen. Verder de hangende tuinen van Babyion, het Mausolaeum te Halicarnassus cn de tempel van Diana te Efeze. Voorts waren daar nog de Ko'os van Rhodos, lret beeld van Zeus door Phidias en tenslotte de pharus of vuurtoren van Alexandrië. Het waren meester werken die terecht beroemd waren. Tegenwoordig kennen we ook nog meesterwerken die befaamd zijn. Bijvoorbeeld de drie onover troffen melanges van de Gruyter's koffieRood, Blauw en Oranje merk. Meesterstukjes van vakman schap. Door ervaren specialisten samengesteld en gebrand. De lucht dichte kolfiesilo's van De Gruyter beschermen het aroma en verzeke ren U daardoor het puur genot van deze edele drank. De Gruyter's koffie een wonder van geur en smaak. MIDDELHARNIS. Kerknieuws. A.s. Za terdagavond, 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds. A. Verhagen van Lisse. A.s. Zondag v.m. 10 uur, n.m. 2.30 en 's av. 6.30 uur hoopt voor te gaan Ds. A. v. Stuivenberg van Ierseke. MIDDELHARNIS. Door de Reisclub „samen uit samen thuis" bestaande uit 30 personen, werd Maandag 1.1. met een der naar de laatste eischen des tijds inge richte Pulleman autobus uit Oude Tongc, een reis gemaakt naar Arnhem en omstreken 's Morgens om 5 uur begon de reis met de tramboot naar Flellevoetsluis en voorts werd gereden over Rotterdam naar Utrecht daar zij reeds .om acht. uur aankwamen. Na daar eenigen tijd te hebben vertoefd werd de reis voortgezet naar de Grebbeberg, waar een eerbiedige hulde werd gebracht en de daar begraven liggende gesneuvelden. Voorts ging het naar Arnhem, waar ook eenigen tijd werd vertoefd en de door den oorlog zoo getroffen wijken werden bezocht. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan de z.g. bedriegertjes te Velp (waar de lach lust zoowel van jongeren als van ouderen werd opgewekt, toen zij geheel onverwachts kennis maakten met de springende water- fontijnen die velen een nat pak bezorgden. Op de terugtocht werd gereden door Noord brabant. In 's Hertogenbosch werd nog even halt gehouden, en dan ging het naar Dinteloord, waar de boot reeds voor vertrek gereed lag. Allen waren zeer tevreden over deze zoo mooie reis van 350 K-M. vice versa, vooral wat betreft de reis van Utrecht naar Arnhem. Om 9 uur arriveerden ze in de schoolstraat van Middelharnis. Bij het alscheid gingen er weer al stemmen op om het volgende jaar wederom een dergelijke reis te maken. Een woord van dank komt toe de heeren .Overwoei en Jongejan, die de stuwkracht zijn geweest om deze reis tot stand te doen komen. Eveneens dhr. Pulleman voor het bezadigd rijden over en langs de drukke verkeerswegen. Het verzoek van A. Vroegindeweij dienstplichtige dei lichting 1945, om vrijstel ling werkelijken dienst (wegens persoonlijk onmisbaar) is door den Min. van Oorlog, afgewezen. Tot ontvanger op het kantoor der Rijksbelastingen, alhier, is benoemd dhr. J. de Bazen ontvanger te Lobith. Aan een boom zoo volgeladen mist men één of twee pruimpjes niet, maar, de winkelier B. kwam tot de minder aangename ontdekking dat uit zijn aan de Waterweg gelegen tuin een grote hoeveelheid pruimen was ontvreemd. Op Koninginnedag, des avonds om 7 uur, zai in Me Ned. Herv. Kerk, alhier, voor de gemeenten Middelharnis en Som melsdijk een Herdenkingssamenkomst ge houden worden. Spreken zullen: Ds. L. Blok, Ned. Hervormd Predikant, over: „Liefde tot de Koningin". Ds. N. de Jong, Chr. Geref. Predikant, over: „Gebed voor onze Vorstin" en Ds. P. A. Zeilstra, Geref. Predikant, over: „Trouw aan onze Lands-1 moeder". De Ciir. Gemengde Zangvereeii. I „Jubilate Deo" verleent hare medewerking I terwijl ook aan het gemeenschappelijk zingen van liederen een plaats is ingeruimd, y De programma's worden aan de Kerk uit-I. gereikt. Maatregelen zijn getroffen dal zoul noodig een half uur later in een ander I Kerkgebouw een tweede samenkomst kanl worden gehouden waar dezelfde predikanten I in andere volgorde zullen spreken. Wij wekken jong en oud uit Middelharnis I en Sommelsdijk op, deze samenkomst bij te I wonen. De heer A. Wagner, onderwijzer aan 1 de Geref.School,slaagde voor Engels M.O.A. jj In afwijking van andere jaren zullen I de schoolkinderen thans ieder in eigen school a.s. Zaterdagmorgen Oranjefeest I vieren. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag H 2 September a.s.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 1U en n.m. 6 uur 1 Ds. L. Blok. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. P. A. Zeilstra. Chr. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 6 uur 9 Ds. N. de Jong. Voor de Zaterdagmiddag in de Schie te Rotterdam te houden 2 K.M. zwemwed strijd is door een zevental zwemsters en zwemmers van F.Z.C. ingeschreven en wel in de klasse dames, heren en herenveteranen. De start is om half drie bij het viaduct, Aalbrechtskade, eindpunt van Lijn 1. Waarschuwing! De Afdeelingscom- mandant der Rijkspolitie in deze gemeente maakt het volgende bekend: Den laatsten tijd colporteeren in den lande, speciaal in kleinere gemeenten, per sonen niet z.g.n. contracten of bestelformu lieren van de N.V. Handelmaatschappij „De Ster" en van het Administratiekantoor „Concordia", gevestigd te Rotterdam. Het doel van deze onderneming is de verkoop van rijwielen, radiotoestellen en waschma- chines. De betaling geschiedt vooruit of in termijnen. De goederen zullen zoodra de koopprijs geheel is betaald, worden afge leverd. Uit geen enkele o^reenkomst kan worden aangetoond, dat een handelaar of fabrikant bereid was de betreffende goede ren te zijner tijd aan deze ondernemingen te leveren. Met klem wordt aangeraden vóór het aangaan van eenige overeenkomst de voor waarden goed te lezen alvorens men een z.g. bestelbiljet teekent. De colporteurs werken veelal zonder voorzien te zijn van een ver gunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (op grond van de Vestigingswet I Kleinbedrijf 1937). P.V. DE SEINPOST. Uitslag wedvlucht van Neufvilles 135 k.in. Deeln. 41 duiven. Los 7 u. 30. Aank. Ie. 9 u. 39. Laatste 10 u. 47. Joh. de Vos, 1, 5, 12, 14. J. Vijfhuize (S'dijk) 2, 9. G. v. Dongen, 3, 7, 8, 10. J. J. Nipius, 4, 6. P. Kern, 11. en S. Louij, 13. WIST' U. DAT de horloges straks zonder vergunning zullen worden verkocht. DAT wekkers reeds zonder bon mogen worden afgeleverd. DAT er thans horloges in den zwarten handel worden verkocht voor ongelooflijk hogen prijs, men spreekt van 55, DAT deze horloges vroeger 98 ct. hebben gekost en dus minderwaardig van kwaliteit zijn. DAT een goede horlogemaker deze horloges niet zal repareren, daar de klachten eindeloos zijn. DAT helaas niet iedereen tegelijk kan wor- den geholpen aan een horloge of wekker. DAT de Fa. Hartogs echter alles zal doen om een rechtvaardige verdeling te bewerken. (Advert.) f SCMAAKRUBRïEK^J No. 18 Alle correspondentie voor deze rubriek te richten aan A. Wagner Jaagpad 40 Delft. Onze zomerwedstrijd van 10 tweezetten is ten einde. Er waren in totaal 36 punten te behalen. Op een enkele uitzondering na waren het vrij moeilijke problemen! No. 10 van de wedstrijd heeft als oplos sing 1Lf5~e4. Hier de slotstand van de ladder. No. 8 No. 9 No. 10 Tot. J. L. Braber .22 8 2 2 34 C. Poortvliet .22 8 2 2 34 0. de Jager !20 8 2 2 32 B. Vis .20 8 2 2 32 M. C. Knöps .17 8 - 2 27 11, J. Langbroek 14 8 2 2 20 W. A. Nieuwl,uidl2 5 2 19 „Excelsior" .11 - - - 11 H. de Jong 8 3 - - 11 De beide prijswinnaars zijn dus: J. L. Br.iber te Dreischor en C. Poortvliet tc Sommelsdijk. Onze gelukwensen! De oplossing van No. 17 van de vorige keer is Lg3-h4.

Opbouw | 1946 | | pagina 2