VOOR GOEREE EU ©VERFLAKKEE CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag ZITTING VAN HET TRIBUNAAL TE MIDDELHARNIS WERKGELEGENHEID 1 31 AUGUSTUS 1 VRIJDAG 30 AUG. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang - No. 31 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 var 1MINA elissant Koor ij g baar. elharnis In ons vorig artikel wezen wij op de groote waarschijnlijkheid, dat op Flakkee voor alle werkloozen in den winter geen werk zal gevonden kunnen worden. De arbeidsbe- zetting is hier grooter, dan in andere land bouwgebieden en daarom is vooral voor de jongeren gewenscht een werkgelegerlieid te vinden, waar men het geheele jaar produc tief werkzaam kan zijn tegen goede arbeids voorwaarden. In dit verband wezen We op het land der zee" ontrukt ,.de Noord- Oostpolder". De werkzaamheden die daar zijn aangevangen wekken bewondering tot in het buitenland van de volkswelvaart. Met betrekking tot de sociale omstandig heden van de arbeiders is er niet altijd te roemen geweest. In de eerste plaats is ontginningsarbeid pionierswerk en dat vraagt volharding. Bij pionierarbeid moeten allerlei moeilijkheden overwonnen worden. Men is daar eenzaam, verwijderd van dorpen en steden. De ligging is in het begin primitief. Naar mate echter de werkzaam heden vorderen wordt ook het gerief beter. Er komen dorpen, de barakken worden beter, de wegen maken het verkeer mogelijk, er komt gelegenheid voor ontspanning en ontwikkelingswerk. De Hollandsche geest moet ook daarin tot uitdrukking komen, dat men zelf een sfeer gaat scheppen. .Bovenal moet de ondernemingsgeest tot uitdrukking komen, die Holland als klein land groot heeft gemaakt. In de Noord-Oostpolder werken thans landarbeiders, grondwerkers, maar ook bouwvakarbeiders. Immers ook de ont ginningsboerderijen loodsen, paardenstallen enz. moeten worden gebouwd. Voorts wordt regelmatig gewerkt aan een wegenplan. De kampen zijn voorzien van water en licht. Ook voor de medische verzorging zijn afdoende maatregelen getroffen. Was men aanvankelijk op de langs den rand Woon achtige dokter aangewezen, thans heeft men een eigen medische dienst met een eigen in Vollenhove geopende ziekenhuis. In het kamp werken voorts een aantal sociale vertrouwensmannen, wier taak het is steeds de belangen der werkenden te behartigen. Ook de godsdienstige en cultureele verzor ging is steeds beter georganiseerd. Het is bekend, dat de onderscheiden kerken zich de verzorging der arbeiders als een eere plicht rekenen. Speciale hulppredikers wer den aanvankelijk benoemd, terwijl daarna speciale predikanten werden benoemd. In dit verband noemen we Ds. P. de Jong, die geheel voor dien arbeid werd vrijgemaakt. Regelmatig worden in de polders godsdienst- samenkomsten gehouden, terwijl men ook tracht op allerlei wijze het leven der „polder- inenschen" te veraangenamen. Ook het aantal ontwikkelingscursussen neemt toe. Men wil immers de menschen theoretisch en practisch bekwamen op het groot bedrijf, waardoor men met de modernste landbouw machines leert werken. Vooral zij die emigreeren willen, en dit aantal neemt nog steeds toe vinden een prachtige oefenschool. Immers de ontginning en de exploitatie gaan hier hand in hand. Het ontwaterings- werk geschiedt door de Uitvoerende maat schappijen, terwijl de exploitatie onder leiding van de eigen dienst plaats vindt met goed onderlegde landbouwers. Van lieverlede zal worden overgegaan tot het uilgeven van gronden. Met medewerking van het Ministerie van Openbare Werken hoopt men in 1947 de eerste 5000 H.A. in pacht te kunnen geven. Zou in dit tempo kunnen worden doorgegaan, dan zou in 1950 reeds meer zijn uitgegeven dan ont gonnen en in exploitatie zou zijn gebracht. Reeds thans zijn op centrale plaatsen lood sen en paardenstallen gebouwd, terwijl eveneens smederijen enz. zijn ingericht. Alles wijst erop, dat de landaanwinst en de beoogde uitbreiding van werkgelegenheid en daardoor verhooging der volkswelvaart ernstig wotdt bevorderd. De schaarschte aan bouwmaterialen kan oorzaak zijn, dat de verdere ontplooing geremd wordt. Het bouwen van afzonderlijke boerderijen en het vormen van dorpsgemeenschappen kan ecnige stagnatie ondervinden, maar het bekende woord ..Daar werd en wordt iets groots verricht" is ook hier van toepassing, en dat is noodig. Twintig duizend jonge boeren en tuinders willen een zelfstandig bestaan en vragen grond. In den Noord- Oostpolder is het niet de bedoeling de gron- edn alleen aan boerenzoons te verpachten Een ieder, die capaciteiten heeft kan er vooruit en het blijft een eerlijke wedstrijd op grond van vakbekwaamheid. Voor velen is thans de vraag, wat kunnen we er oogenblikkelijk verdienen? Daarom volgen hier de voornaamste arbeidsvoor waarden. Het basisuurloon voor arbeiders van 21 jaar en ouder is: Grondwerkers en onge schoolde landarbeiders 0,74 per uur; voor geoefende landarbeiders 0,79 per uur en voor geschoolde arbeiders 0,89 per uur. Op dezen basis wordt in accoord gewerkt. Aan volwaardige arbeiders en anders naar evenredigheid wordt bij onwerkbaar weer 0,55 per uur vergoed. Alle arbeiders ontvangen vacantiebons. De meerderjarigen van 1 tot en met 3 dagen 1,vanaf 4 dagen 2,per week. Het kostgeld be draagt 1,per dag, dat voor erkende kostwinners door den Dienst wordt vergoed. Bovendien worden bijzondere vergoedingen verleend voor het gebruik van een eigen rijwiel, kunstmeststrooien en gebruik van speciale kleeding. Speciaal werk wordt weer met 10 cent per uur toeslag beloond. Loonen worden op erkende Christelijke eest- dagen vergoed, terwijl ook overwerk met een toeslag wordt betaald. Een goede verlofregeling completeert de goede arbeids voorwaarden, want noodzakelijke reisver- leturen benevens de reiskosten worden door den werkgever gedragen. Voor mogelijke geschillen is een commissie samengesteld door de drie landarbeidersbonden. Alle mogelijke inlichtingen worden ver strekt door de Landbouwkundige afdeeling van de Directie der Noordoostpolderwerken, Molenstraat 28 te Kampen en de Rijks- arbeidsbureaux. Nederland zal moeten vechten voor het bestaan, d.w.z. dat elke Nederlander al zijn krachten zal moeten inspannen voor de volkswelvaart. Na de bevrijding wordt ons volk onderworpen aan een krachtproef, nl. of wij de moed en de kracht hebben om, onder beding van Gods Zegen, de voor waarden te scheppen voorde bestaansmoge lijkheid van het huidig en toekomstig geslacht. Inzonderheid geldt voor onze jonge men schen ook op Flakkee „Aanpakken" Neder- and rekent op U, ook in Uw eigen belang. GEBED VOOR ONZE VORSTIN Ik vermaan u voor alle dingen, dat gedaan worden smeekingen, gebeden, voorbiddingen, dankzeggingen voor alle menschen, voor koningen en allen die in hoogheid zijn 1 Tim. 2 2-3a Meerdere Christenen hebben een enge blik. Hun oog is gericht op de bekeering van zichzelf, de zaligheid van hun ziel, de beërving van het eeuwige leven. Dat heeft inderdaad pronte waarde. Als dat nooit een levenszaak voor ons geworden is, staat het niet goed met ons, maar... Gods Woord leidt ons toch wel een beetje verder! Dat doet ons ook zien op de zaligheid van een ander, op het welzijn van de Kerk, op het welzijn van het volk, enz. Paulus geeft hier Timotheüs een leerzame vermaning. Timotheüs zoeke het welzijn van zijn gemeente, maar hij zie verder. De gemeente heeft belang ook bij het maatschappelijke en staatkundige leven. Daarom: Ik vermaan voor alle dingen, dat gedaan worden smeekingen, gebeden, voor biddingen, dankzeggingen voor alle ment schen, voor koningen en allen die in hoog heid zijn, opdat (Iet nu op wat er volgt) opdat mij een gerust en stil leven leiden mogen in alle Godzaligheid en eerbaarheid, want dat is goed en aangenaam voor God onzen Zaligmaker, welke wil dat alle men schen zalig worden en tot kennis der waar heid komen. Ik vermaan u voor alle dingen. Voor alle dingen, let daar goed op. Voor alle dingen 1 Het gebed voor de overheid is dus een zeer belangrijke zaak. Een goede overheid is bevorderlijk niet slechts voor welvaart, rechtspraak, enz., maar van een stil en gerust leven in alle Godzaligheid en eer baarheid. De overheid moet wetten maken, opdat de goddeloosheid geweerd worde en de Godzaligheid en de eerbaarheid bevor derd worde. God heeft daar een behagen in, want zoo helpe de overheid de zaligheid der menschen bevorderen. Een Godzalig en eerbaar volksleven bevordert immers de geestelijke opbouw en daardoor de zaligheid van het volk. Zoo nauw hangt dus een goede regeering samen met het geestelijk welzijn, ja met het zalig worden der menschen. Laten wij dat verband goed en duurzaam overwegen. Daaromgebed voor hen, voor alle dingen. De overheidspersonen worden omringd met tallooze ongeloovige raadslieden. Gij Chris tengemeente, omring gij hen met uw gebed. Sta om hen als bidders, opdat God hen zegene en hen bekrachtigen om goed en Godzalig en eerbaar te regeeren, en hen verlosse van den invloed van alle ongeloofs adviezen. Kritiek op de overheid is gemak kelijk - de beste stuurlui staan, d.i. praten aan de wal, - kritiek is een vojkszonde geworden, maar gebed is uw taak. Vandaag is er blijdschap in Nederland. Koningin Wilhelmina, geliefd als laast uit den Oranje stam, geliefd ook als Vorstin die leeft voor en met haar volk, viert haar verjaardag. Die blijdschap uit zich bij heel velen in feestvreugde, die feestvreugde is z.g.n. tereer van de Vorstin, maarde Vorstin heeft er weinig of niets aan. Als de Oranje liefde aan de feestvreugde moest afgemeten worden, had de Koningin een mager deel. Het. feest begint menigmaal met Oranje boven en eindigt met straatdeunen, soms nog erger. Onze blijdschap moet zich in wat beters uiten. In dankbaarheid jegens God, Die Nederland bevrijdde en onze Vorstin voor ons spaarde. Die dankbaarheid uitte zich in dankgebed tot God, in uw gezin, in uw kerk, in uw hart. Die dankbaarheid uitte zich ook in voorbiddingen. Onze Vorstin staat aan het hoofd van een verward, ver deeld volk. De vrijheid die van Boven is, wordt in het Staatsleven Weinig gezocht. Daarom staat onze Vorstin, onze Prinses, onze Prins bloot aan duizenderlei gevaren van het verzaken van God, tot schade voor henzelf, tot schade ook voor het volk. Vroegere koningen begeerden soms een lijfwacht van „trouwe Zwitsers", wij begee- ren voor onze Koningin een lijfwacht van trouwe bidders. Zij staat zoo hoog en zoo gevaarlijk. Laat haar niet alleen staan. Bidt voor haar en haar huis en haar re- geeringstaak. M. B. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946. President-. Mr. C. Jonker; Adj.-Secr.: Mr. J. M. Hoven kamp; LedenD. Leijdens en L. Kreeft. Uitspraken vorige zitting: Eisch tegen P. Blok te Middelharnis. Internering voor den duur van 1 jaar en 4 maanden, d.i. tot 11 September 1946. Ontzetting uit de beide kiesrechten en verbod tot het bekleden van Overheids functies. Tegen J. Koert te Middelharnis zelfde eis als tegen Blok. Verbeurdverklaring van zijn radio. De beschuldigingen tegen W. A. Goumare en P. v. d. Valk, beiden te Middelharnis, werden vervallen verklaard. Uitspraak tegen den café-houder L. Gouswaart te Middelharnis. Internering tot 20 Augustus 1946. Ont zetting uit de kiesrechten en het bekleden van openbare functies. Verbeurdverklaring van zijn totale ver mogen tot op een bedrag van 2.000,—na. Tegen slager Goedegebuur te Ouddorp werd een boete van 1.000,geeischt. Beklaagden in liet teken van deemoedigheid. Ze zijn ontoerekenbaar geweest. Zaak tegen M. VERBIEST, 41 jaar, Gem. werkman te Sommelsdijk. Beschuldigd van: 1. Hulp en steunverlening aan den vijand door: a. In vereniging met Tieleman dhr. Vroegindeweij bij de Ortskommandantur laten roepen om wacht te lopen b. Vorderingen voor Duitsers in de gemeente verricht. 2. Blijk van ingenomendheid met de Duitsers door op 11 Mei 1940 te Sommelsdijk te verklaren dat hij met hart en ziel Duits gezind was. 3. Lidmaatschap van: a. N.S.B. in de functie van Bloklcider N.V.D. en W.H.N. in de functie van Wijk- hoofd. 4. Propaganda door: a. Verspreiding Vova; b. H. Tieleman te bewegen lid te worden. 5. Blijk van N.S.B.-gezindheid door: a. afleggen van gelofte van trouw aan Mussert b. dragen van N.S.B.-insigne; c. bijwoning vormingssamenkomsten te Santpoort en Amsterdam. Vroegindeweij schold hen uit. Als de President na voorlezing van deze beschuldigingen vraagt of verdachte bekend geeft deze toe hetgeen in punt 2, 3, 4 en 5 staat vermeld. Wat betreft de zaak Vroeg indeweij, hieraan heeft hij niet meegewerkt. Vroegindeweij schold hun dikwijls na over de N.S.B. (daar had hij gelijk in interrup- peert de President). Toen heeft zijn com pagnon gezegd, daar neem ik maatregelen tegen. Ik heb in mijn verklaring ook maar het vermoeden geuit dat Tieleman hem bij de Ortskommandantur liet roepen. Gevor derd voor de Duitse Weermacht heb ik in opdracht van dhr. Mijs, waarmee ik samen veel gesaboteerd heb. Hiervoor ben ik nog wel eens opgepakt en beboet met 20,Zonder briefje heb ik niet gevorderd en ik heb nooit een briefje getekend. Met hart en ziel. De uitdrukking met hart en ziel heb ik gebezigd, maar gedane zaken nemen geen keer. Voor. Bloklcider heb ik nooit geen aanstelling gehad. De President: Ik heb hier uw aanstelling op papier. Verbiest: Ze zullen het er wel op gezet hebben. De President: Hier is ook het bewijs dat U dit zelf hebt opgegeven. Hierdoor verrast moet Verbiest met een O ja, bekennen. Hij heeft er nooit iets voor gedaan. Voor Wijkhoofd W.H.N. en N.V.D. is hij door de burg. aangezocht. De President: U maakte propaganda, had U opdracht zoveel mogelijk leden te werven. Verbiest: Neen, ik deed het uit eigen beweging. De President: Waarom legde U de eed op Mussert af. Verbiest: Ik wist niet meer wat ik deed. Ik heb in alles ongelijk gehad. Het is nu te laat. Jury-lid Kreeft vraagt daarop beklaagde of de briefjes, waarop werd gevorderd, persoonlijk door de burg. waren getekend. En nu komt de aap uit de mouw, want het blijkt dat Verbiest hier het handtekening stempel van den burg. onder zette. Voorts vindt Kreeft het een lage streek om meubelen te vorderen van een evacué (dhr. Siers). Bekl. draait hier omheen. De meube len stonden in een ander huis. Verbiest, die geen verdediger heeft, voert dan nog aan dat hij alles met goede bedoe lingen heeft gedaan, de propaganda was zo mooi. Bezittingen: Mei 1940 niets en nu niets. Uitspraak over 14 dagen. De tweede zaak is die tegen W. DE BOED te Stad aan 't Haringvliet. Deze jonge Stadtenaar werd ten laste gelegd: Vrijwillige dienstname bij de N.S.K-K. in 1944. Schuchter komt de Boed voor de balie. De President snapt het gedrag van deze jongeman niet, eerst is hij ondergedoken, toen bij de N.S.K-K- en later weer onder gedoken. Na de bevrijding was hij ook weggekropen. De verdediger, Mr. den Hollander, krijgt het woord, maar vooraf vraagt hij den verbalisant Marech. Mulder of hem iets bekend is over een onderzoek dat de S.D. destijds tegen beklaagde heeft ingesteld. De heer Mulder weet zich daar nog wel iets van te herinneren, de juiste zaak, data enz. is hem ontgaan. Hij heeft zich wei verbaast dat deze jongen plotseling bij dc N.S.K-K. was. Voorheen stond hij gunstig bekend en van zijn ouders valt ook niets te zeggen.

Opbouw | 1946 | | pagina 1