■VOWED.KURVINKS DROGISTERU VERSLAGEN. I HERKINGEN. Het zoontje van A. W. Sueteman kwam zodanig mot zijn arm te vallen op een uitstekende pen van een heining, dat geneeskundig hulp noodzake lijk bleek. Bij het trachten om te konten tot de oprichting an een Oranje vereniging, bleek weinig belangstellng te bestaan. Slechts 4 personen waren tegenwoordig Men is blijkbaar zijn dankbaarheid jegens God en het Oranjehuis alweer vergeten, voor de geschonken bevrijding en dat men de verjaardag van H.M. de Koningin op gepaste wijze in eigen land en in eigen gemeente te herdenken en te vieren. Het moet als een schandvlek gebrandmerkt worden dat zoweinigen belangstelling toon den. Waar is de eensgezindheid van vlak na de bevrijding? Of verdiept men zich soms nu al te veel in een kerkje of een school tje? De schoolbesturen hadden toch ook wel eens blijk van Oranjeliefde mogen tonen? om de jeugd liefde van het huis vdfi Oranje bij te brengen? en de onderwijzers waar bleven die? MELISSANT. Het driejarig zoontje van den heer D. Wielaard wist bij de tram op het trapje van een stilstaande bus van de E.F.A.O. te klimmen. Inmiddels zette de bus zich in beweging zonder dat de chauf feur natuurlijk kon vermoeden welk vrachtje hij er bij gekregen had. Het kind is er wonder boven wonder tot half in de Fortuinweg aan blijven hangen, hevig gillende. Gelukkig kreeg daar een der inzittenden in de gaten wat er gaande was en werd de zeer ontdane jongen uit zijn benarde positie verlos-t. Al weer een reden te meer om nogmaals de kinderen te wijzen op het grote gevaar van achter op auto's te klimmen. STELLENDAM. De hcer-M. Qroenenberg ambtenaar ter secretarie alhier, is tot le. ambtenaar benoemd te Zuidland. In zijn plaats is benoemd onze vroegere dorpsgenoot dhr. M. Troost, thans ambten, te Zuilen. GOEDEREEDE. Op de gehouden raads vergadering van 22 Augustus j.l. werden tot wethouders gekozen de heren D. Goe- koop en A. den Eerzamen. Terwijl het motorvaartuig'van dhr. Jae. Tanis Kzn. G.O. 28 de visserij uitoefen de op de Noordzee, hadden zij het ongeluk, dat de motor uit elkander sprong, zodat zij slechts met veel moeite de kust konden bereiken. Dit beteekent een grote schade post en voor lange tijd geen uitoefening van de visserij. De toeschouwers die j.l. Zaterdag de voetbalwedstrijd H.V.V. 11-S.G.V. II heb- ben bijgewoond, zullen zich danig hebben verveeld. De. jongeren van Herkingen waren absoluut niet opgewassen tegen onze potige Goeréërs, zodat de eindstand 18-1 werd. Een fellere wedstrijd was die tegen H.V.V. 1 met ons eerste elftal. De overwinnings kansen waren zeer afwisselend. Stond na het eerste kwartier Goeree voor met 2-0, nog voor de rust wist Herkingen 4 maal het leer bij Goeree in te trappen. Vlak na de. rust kregen onze jongens weer tweemaal kans om te scoren. Met eer wist keper Kievit daarna zijn doel zuiver te hoeden. De eindstrijd 4-4, was voor Herkingen die pas uit de reserveklasse komt, een mooie prestatie. OUDDGRP. j.l. Zaterdagavond gaven de muziekverenigingen ,,De Hoop" van Stel lendam (dir. dhr. de Bonte; en Semprc Cresendo van M'harnis (dir. dhr. Vernooijs) en het kinderkoor „De Nagtegaaltjes" van Ouddorp o.l.v. dhr. Boelaars alhier, een uitvoering. De belangstelling was buiten- gewoon groot. Het weer was mooi en de muziek van goede kwaliteit. De avond mocht dan ook volkomen geslaagd heten. De netto opbrengst van de collecte be droeg 259,50, waj ten goede zal komen aan de T.B.C.-bestrijding in deze gemeente. In de maand Juli werd op het eiland Goeree en Overflakkee, van de plaatsen Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Her kingen, Middelharnis en Nieuwe Tonge te samen ruim 837 voor de Herv. (Ger.) zendingskring -ontvangen. - In de buurtschap „Oostdijk" is een Gém. zangver. opgericht onder leiding van dhr. A. Boelaars, met aanvankelijk 35 leden. Van dhr. J.Knape is een groot varken bezweken, wat echter nog voor de nood-1 slachting is goedgekeurd. -Voor een één dezer dagen hier ver huurde werkmanswoning waren 80 liefheb bers. - De garualcnvissers vingen in de afge lopen week 50-100 kg. per dag. Met het pellen is ook in onze gemeente een begin gemaakt. Aspirine, kalk en vitaminetabl., druppel levertraan, muggenmiddel. VRAAG'T EENS IN S—KERKSTR. 160 - OUDDORP elftal van Melissant. Het eerste elftal had spoedig na het begin een achterstand van 2-0, welke men echter schitterend inhaalde. De ruststand was 2-2. Na de rust moest O.F.B. echter de meerderheid van Melissant erkennen. Melissant kwam danig opzetten. Het samen spel was beter als bij de onzen. O.F.B. verloor tenslotte met 5-3. Ook de anderen moesten de meerderheid van Melissant erkennen. Regelmatig was Melissant 11 iets sterker. De onzen verloren met 3-0. Kerkdienst: Zaterdagavond Ds. A. v. Stuijvenberg n.m. 6.30 uur. Zondag 1 Sept. v.m. en n.m. 'Leesdienst. Tot weger aan de weegbrug aan dc halte 't Veen is benoemd: dhr. C. H. Metaal. DEN BOMMEL. Vrijdagmorgen had de vrouw van A. v. d. Welle het ongeluk bij het instappen in de bestelwagen' van de R.T.M., uit te glijden en zodanig te vallen, dat zij haar pols brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. - Burgert. St. Overleden: Cornelia Adri- ana, oud 3 weken d. v. C. Kornet en M. Holleman. STAD »/h HARINGVLIET. Op erg moe rassig terrein speelde V.V.S. I een wedstrijd tegen Dirksland III. Voor de rust zette V.V.S. de stand op 3-0. Daar dit toch niet erg naar de zin van Dirksland was, pro beerde ze na de rust de achterstand in te halen wat door flink spel en goede behendig heid van de keeper ook gelukt is. 2 maal schoot de bal door het Stadsche doel heen. Niettemin werd toch de strijd beëindigd nie| een 3-2 overwinning voor V.V.S. V.V.S. II won met 4-0 tégen Dirksland 4. OFFICIEELE MEDEDELINGEN F.V.B. Wedstrijduitslagen van 24 Augustus 1946. HootdklasSc: V.V.S. IDirksland III 32S.V.G. I—H.V.V. I 4—4; O.F.B.1— Melissant 1 25; Pr. Bernhard IFlakkee III 7—2. ReserveklasseV.V.S. IIDirksland IV 40; S.V.G. 11—H.Y.-V. II 18—1; O.F.B. IIMelissant I! 03; Pr. Bernhard II Flakkee IV 23. OOLTGENSPLAAT. Zaterdagmiddag j.l. speelde O.F.B. I en II tegen het^le en 2c De Leider van den Distributiedienst te Ooltgensplaat maakt bekend dat de nauit- reiking bonkaarten 10e periode zal plaats hebben as volgt Den Bommel op Maandag 2 Sept. a.s. van 9-10 uur v.m. Oude Tonge op Maandag 2 September a.s. van 11-12 uur v.m. Ooltgensplaat op Maandag 2 September a.s. van 3-4 uur n.m. VERGADERING VAN DEN NOGDGEMEENTERAAD VAN M-HARNIS OP MAANDAG 26 AUG. '46 Voorzitter Burgemeester Reinders. Wegens ziekte is dhr. J. v. d. Meide af wezig, terwijl dhr. Mans zijn ontslag heeft genomen. Na opening met gebed worden de notulen vartgesteld en onveranderd goedgekeurd. De Voorz. stelt voor om de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden te doen onderzoeken. De Heer J. v. d. Slik (P.v.d.A.) vraagt of er geen ingekomen stukken zijn. Voorz. deelt mede, dat volgende week Dinsdag opnieuw vergadering is van den nieuwen raad en hij elan alle stukken ter tafel wilde brengen, dit is een afscheid van den ouden Raad. De Heer v. d. Slik is het niet met hem eens, hij had vragen gesteld tot B. en W. en zou deze gaarne beantwoord zien. (Kwestie de Boed). De Voorz. deelt mede, dat de betreffende kwestie is behan deld bij B. en W. maar dat het hem beter voorkomt- in den nieuwen Raad te doen behandelen. Hij vraagt of een—der raads leden het voorstel van den heer v. d. Slik wil steunen om het thans te behandelen. De heer C. van der Meide (P.v.d.V.) merkt op, dat het lastig is, aan het betref fende Stuk met het praeadvies B. en W. niet ter visie is gelegd, zoodat zij geen ken nis hebben kunnen nemen en een oordeel hebben kunnen vormen omtrent de kwestie Daar B. en W. volgende vergadering met het voorstel komen wordt niet ingegaan op het voorstel van v.d. Siik om het thans te behandelen. Daarop gaat een commissie uit den Raad - dc beeren Buijsse, van Lente eh de Korte de geloofsbrieven onderzoeken, die ii orde worden bevonden. Voorz. stelt voor de heertrn - waarvan de geloofsbrieven in orde zonden zijn - toe te laten. De Heer v. d. Slik (P.v.d.A.) merkt op, dat naar zijn weten de heer Spropg niet toegelaten kan worden omdat hij nog geen jaar inwoner der gemeente Middelharnis is. Bij de stukken blijkt een verklaring van het secretarie dat het wel zou zijn. Voorz. vraagt se er. Bloot om het verhuis- biljet van den heer Sprong, waaruit inder daad blijkt dat de heer Sprong pas sedert begin November 1945 inwoner der gemeente Middelharnis is en dus niet toegelaten kan worden. D.' Voorz. erkent liet abuis ter secretaris. Het is hem alleen begrijpelijk, doordat secr. Bloot afwezig is geweest met vacantie. De Heer Sprong (S.ü.P.Ï krijgt een week om in beroep te komen, dan zal zijn opvol ger worden gekozen. Daarna bedankt de Voorz. den Raad voor zijn werk en in bizonder de scheidende raadsleden. Wethouder Buijsse, die niet terugkeert krijgt hartelijke woorden van dank voor zijn werk. De Heer J. van der Meide, die ziek is wordt herstel toegewenscht en zal schriftelijk dank worden gebracht. Slechts twee vergaderingen - net de twee laatste - heeft hij door zijn ziekte in zijn 23-jarige raadslidmaatschap niet bijge woond. De'heeren de Korte en van Lente wordt toegewenscht dat ze mettertijd nog eens zullen terugkeeren. Wethouder Buijsse dankt voor de samenwerking en de woorden en wenscht de raad goede samenwerking in de toekomst. Daarna sluiting. GEMEENTERAAD DEN BOMMEL. Maandag 26 Augustus te 2 uur vergader de voor de laatste maal de nood-gemeente- raad van Den Bommel. Aanwezig waren de heren Mooyaart, Jdcobs, Van Vugt, Borg- dorff en Houthuizen. Nadat de voorzitter, de heer Mooyaart, de vergadering had geopend en de notulen waren gelezen en vastgesteld werden de ingekomen stukken behandeld. Een verzoek tot ontheffing van straat belasting voor een perceel van de Wed. Bakelaar wordt toegestaan. Het verzoek van beurtschipper de Visser om een vaste ligplaats in de haven wordt eveneens toe gestaan. De Visser zal hiervoor 20,pér jaar in rekening worden gebracht. Inge komen is de rekening van de gascentrale welke een verlies van 37.309,46 doet zien. Aan de rederij Van der Schuijt wordt 10 jaar Verlenging verleend voor de vergun ning van'bruggenhoofd en ponton. Binnen gekomen de begroting Vleeskeuringsdienst, welke'^ver 1945sluitende is, maarover 1946 een nadelig saldo boekt van ruim 1800, Volgens de ingekomen begroting van de keuringsdienst van waren blijkt, dat Den Bommel een bedrag van 194,35 zal moe ten bijdragen. Het verzoek van de Lint om ontheffing straatbelasting voor een perceel waar de huizen zijn afgebroken, wordt toe gestaan. Tot lid van dc Com. tot wering van schoolverzuim wordt met algemene'stem men gekozen de heer B. Melissant. Daarna wordt overgegaan tot onderzoek van (je geloofsbrieven van de nieuwe raads leden. De commissie Van Vugt, Borgdorf en. Houthuizen adviseren tot toelating, waartoe wordt besloten. Gemeenschappelijke regeling woning- en bouwtoezicht. Voorgesteld wordt een regeling, waardoor één architect zal worden benoemd voor de gemeenten Ooltgensplaat, Oude-Tonge, St. a/h. Haringvlieten Den Bommel. De kosten hieraan verbonden zullen (1,56 per in woner bedragen. De gelden die over zijn, zullen worden gereserveerd. Er zal een com missie worden samengesteld uit 4 leden. Elke gemeente benoemd 1 lid. Deze com- missitf heeft de leiding van het toezicht en van de gehcie dienst. De heer Jacobs stelt de vraag, of er naast den architect nog geen opzichter nodig zal zijn. De heer Borgdorff zegt, dat men heeft gesuggereerd, dat geen opzichter meer nodig zal zijn, maar hij is bang dat er een heer komt, die in iedere gemeente een knecht heeft. De heer Mooyaart acht het van groot belang dat men een deskundige heeft. Als er geen opzichter nodig is voelt de heer 'van Vugt wel voor het plan. De heer Houthuizen zegt, dat er iets moois in zit, maar hij verwacht dat het duur zal zijn. Hij stelt voor de beslissing uit te stellen tot de nieuwe raad in functie is. De voorzitter zegt, dat de commissie precies zal omschrij ven wat de taak van den architect zal zijn. De heer Borgdorff vindt het geVaarlijk, dat de commissie daarin alle zeggenschap heeft. De beslissing wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Verhoging plaatselijke belastingen. Ingekomen is een circulaire van het minlsÉerie van Binnenlandse Zaken, waarin wordt medegedeeld, dat aan de noodlijden de gemeenten eisen worden gesteld. Een groot deel zal door de plaatselijke belastin gen moeten worden gedekt. Een straat belasting van 6,voor een bebouwd en 3,voor een onbebouwd perceel, wordt redelijk geacht. De hondenbelasting zal ten minste voor luxe honden 10,moeten bedragen en voor bedrijfshonden 2,50. De tarieven zullen naar draagkracht mogen worden vastgesteld. Wat dc straatbelasting betreft, betekent dit voor Den Bommel een verhoging van 4,tot 6,De heer van Vugt vindt dit onbillijk. Dc kosten worden groter en de huur van de huizen mag niet worden verhoogd. De Voorzitter zeg! dat een regeling voor verhoging van woninghuur le wachten is. Op voorstel van den heer Borgdorff wordt ook dit punt aan gehouden tof de volgende vei'gadering. Vastgesteld moet. wórden een bedragend te keren aan het bijzonnder onderwijs inge volge art. 55 van de lageronderwijswet. Daar de Openbare school 144,— meer heeft uitgegeven, wordt de uitkering op dit bedrag vastgesteld. Vervolgens wordt behandeld de wijziging van de begroting over 1941, 1942, 1943 en 1946. Het betreffen alleen technische wijzi gingen, welke zonder hoofdelijke stemming worden vastgesteld. lu behandeling komt een voorstel tot aankoop van een hit voor de reinigings dienst. De voorzitter deelt mede, dat door de dood van de hit van de reinigingsman de gemeente een hit zal moeten aankopen, daar Sint Annaland er zelf geen meer kopen zal. Dit voorstel wordt aangenomen. B. en W. wordt opgedragen daartoe de nodige stappen te ondernemen. De heren Houthuizen, Borgdorff en Mooyaart worden benoemd in de commissie tot nazien van de rekening over 1945. In de rondvraag merkt de heer Hout- huizen op, dat hij al eens geprobeerd heeft de leden van de raad buiten de gemeente te kriigenhet is hem echter nóg niet gelukt een magneet zou daarvoor nodig zijn. Toch behoort Achthuizen ook bij Den Bommel. Hij zou graag zien dat men daar eens komt kijken. Er loopt een stinksloot voor een rij huizen. Een bloemtuintje voor een huis is mooi, maar een stinksloot is niet prettig. De nieuwe raad zal zich hiermede bezig moeten houden. De heer Borgdorff informeert of de loka len van de openbare school na dc.. vacantie weer in gebruik'genomen kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat er twee loka len klaar zijn. De schilder heeft hulp ge kregen van geïnterneerden. Hij zit nu nog met verfmateriaal te tobben. De Voorzitter deelt tenslotte mede, dat hij beëdigd is tot en niet 3 September als w.n. burgemeester. Hij zal dus de nieuwe raadsleden de eed mogen afnemen. Hij dankt de leden van de noodgenicenteraad voor de prettige samenwerking, ifi liet bij zonder de heer Van Vugt en de heer Wes- dorp, die in de nieuwe raad niet meer zullen terugkeren. Gemeenteraadsverslag DIRKSLAND lil een prettige sfeer hield dc Nood- gemeenteraad te Dirksland zijn laatste zitting. Na opening met gebed door den Voorz. werden de notulen voorgelezen en goed gekeurd. Behandeling van de Ingekomen Stukken. Hieronder bevond zich o.a. een rapport van de Commissie voor Woningonderzoek. Dit rapport is zeer duidelijk - en uitgebreid samengesteld en liet geeft tevens een beeld van de precaire woningtoestanden D'sland. De Voorzitter deeit mede dat volgens ingekomen schrijven bij de nog heersende materiaalschaarste moeilijk vcJ'betering is aan te brengen. Verzoeken van de heren de Bonte en Franke om compensatie voor U.L.O.school kosten worden met aig. goedkeuring toe gestaan. Het vaststellen der diverse reke ningen en het onderzoek van de geloofsbrie ven ondervindt ook geen moeilijkheden. Als laatste punt van de Agenda, wijziging Gemeentebegroting, waarbij als voornaams te oorzaak wordt- aangegeven dat er uit de haven inplaats van 9oÜ M1, pl.in. 2600 M1 gebaggerd zal moeten worden. In de rondvraag vraagt dhr. Knops of de Voorzitter er iets van bekend is dat de dijk in de nabijheid van de landbouwschiuir van v. Driel gevaarlijk aan het verzakken is. De Voorzitter deelt hierop mede, dat reeds overleg gepleegd is met de Polder Voor het plaatsen van een beschoeiing. Dhr. Duhen vraagt of er al iets bekend is over een salarisregeling voor Brandweer personeel. Niemand wil meer iets aan of voor de spuit doen, omdat er 'niets voor betaald wórdt. Grevenstuk weigert de slangen op te bergen. De Voorzitter zal een vergadering met het Brandweerpersoneel beleggen, waarbij dan tevens de slechte positie van het be schikbare materiaal zal worden besproken. Dhr. Duhen klaagt verder over het feit, dat Stad en Land momenteel bij <}e ge ringste verbouwing met architectuur de zaak op hoger kosten jagen. Hij had dit apparaat liever als voorlichting gezien, maar niet om druk uit te oefenen. De Voorzitter vindt het wel begrijpelijk, dat maatregelen genomen zijn, dat niet iede re ambachtsman op eigen initiatief kan gaan bouwen. Uit het oogpunt van Artistiek is dit niet verantwoord. Dhr. Smit heeft liet weer op de vuilnis wagen voorzien. Hij heeft er een dag vacantie voor opgeofferd ym de constructie van dit onnutte apparaat nog eens te bestuderen. Flij adviseert het ding in de sloot te rijden. Dhr. Poortvliet valt hij: Hij wil er maar een Jeep voor aanschaffen. De Voorzitter belooft zijn uiterste best té zullen doen. De Gemeente-opzichter gaat er deze week weer op uit. Dan spreekt de Voorzitter enkele woorden van dank tot de heengaande gemeenteraad. Er is veel voorbereidend werk gedaan en er zijn doortastende besluiten genomen, o.a. de woningbouw en het havenbnggerplan. Inzonderheid spreekt hij dhr. Smits toe, die een oudgediende van de Raad is en deze thans voor goed gaat verlaten. Ook de heren Duhen en Poortvliet, die weer voor het laatst op het groene laken mochten

Opbouw | 1946 | | pagina 2