CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag VOOR GOEREE EU OWRFUMC&EE ERGERLIJK LANDBOUW. Dc Dirkslandse Bevolking en de Dirkslandse Militairen Plaatselijk Nieuws Koopt als regel, een Nationale Hulpzegel DINSDAG 27 AUG. 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang - No. 30 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 In Ouddorp zijn momenteel weer Duitsers gelegerd, die de daar nog aan wezige mijnen en projectielen opruimen, liet is goed dat dit door de DuitseC ge schiedt: zij hebben die dingen er zelf neer gelegd. Zij worden bewaakt, door een afdeling van de Marine. Edoch, de bewaking blijkt nog al wat te wensen over te laten. Dinsdagavond 20 Augustus reed een vrachtwagen van de marine van Middel harnis naar Ouddorp, met achterin een paar Duitsers, die in een zeer intieme hou ding verkeerden met twee meerijdende „dames" uit Ouddorp, die blijkbaar hun connecties, die zij in de jaren, dat de Duit sers ons volk onderdrukten en ons land leegroofden, hadden aangeknoopt, voort zetten. Wij willen daarover nog twee woorden zeggen Snerthcwakers Snertmeiden Grondbewerking en gipsbehandeling in het voormalig ..zoute" inundatiegebied van Noord Zeeland en Goeree-Overflakkee. De over het algemeen gunstige oogst- resultaten in het voormalig „zoute" inun datiegebied vormen e^n aansporing te meer voort te gaan op den eenmaal ingeslagen weg. Ten aanzien van de grondbewerking, beteckent ditdat de oppervlakkige bewerking onverminderd dient gehandhaafd te blijven. Dit voorschrift behoort des te stipter op gevolgd te worden, naarmate de grond zwaarder is, hetgeen niet de indruk mag geven, dat Voor lichten grond ondiepe be werking minder noodzakelijk, laat staan minder gewenscht zou. zijn- Diepere bewer king zal on verbiddei ijk leiden tot grooter structuurbederf, hetgeen men maar al te spoedig zal ervaren'door sterke piasvorming bij regen in herfst en winter alsook verslem- ping van de drainreeksen. Dergelijk hevig structuurverval is meestal tatastrophaal voor den volgenden oogst. De grond wil in het voorjaar niet drogen, maar blijft een taaie, plastische massa afgesloten door een dunne, harde korst ep eenmaal zóó ver op gedroogd, dat de paarden er niet doorslaan, is hij zoo hard, dat veelal, ondanks alle zorg en moeite, geen redelijk zaafbed te verkrijgen valt. Er kan derhalve nog veel bedorven worden door onoordeelkundige grondbewerking, en liet zou een voorbeeld zijn van mensclielijke roeke loosheid, indien de aanvankelijk goede oogst- resultaten aanleiding gaven tot de opvatting, dat het leed reeds geleden is en ten opzichte van de behandeling van het cultuurland, dut met zout water geinnndeerd werd, eigenlijk geen bepaalde regelen meer in acht genomen behoeven te worden. Het beste kan gehandeld worden, door den stoppel voorloopig rustig te laten liggen, tenzij onkruidgroei bewerking onvermijdelijk maakt. In dat geval zal men lusschen twee kwaden moeten kiezen, hetzij een te vroege bewerking en geen onkruid, hetzij een be werking op liet juiste tijdstip met onkruid- groei in een zekere mate. Bij Tiet bepalen van een keuze late men zicii niet tc spoedig afschrikken dooreenige vervuiling van den sfoppel, zeker niet, wan neer deze vervuiling meerendeels uit opslag van het geteelde graangewas blijkt te be staan. October is tc beschouwen als de geschikstc maand voor de grondbewerking. Ploegen in het voorjaar, heeft op Tholen gebleken, óók voor lichte gronden minder goed te voldoen. Ploegt daarom in October door middel van een twee- of meerscharige stoppelplocg op wintervoor niet dieper dan 5 cm voor de zwaardere en 8 cm voor de lichtere gronden en bedenkt daarbij, dat een ploegdieplc van maximaal 8 cm inderdaad zeer gering is. Bij herhaling immers heeft het mij getrof fen, dat landbouwers in de volle over tuiging een juiste diepte van grondbewerking toe te passen, in feite nog te diep ploegden, en eenmaal trjt deze slotsom gekomen, hier over zelf van hun verbazing blijk gaven! Bij de geschetste ondiepe grondbewerking, zal het niet steeds volledig geiukken den stoppel te bedekken, vooral wanneer hij flink met klavers bezet is. Mm kan echter in voorkomende gevallen het offer, iets minder mooi te werken, zonder bezwaar brengen. Hetgeen daarmede gediend wordt, het beschermen van den grond tegen verder structuurverval, is het brengen van dit offer ten volle waard! Acht men de mat klavers of opslag te zwaar, teneinde haar ook maar eenigszins naar belmoren onder te werken, dan kan sleepen alvorens tot ploegen over te gaan, uitkomst brengen. Terstond na de grondbewerking is er een goede gelegenheid gips te strooien. Wil men inderdaad het volle profijt van de structuur- herstellende werking van het gips trekken, dan is het noodzakelijk, dat het gips op den grond wordt gebracht, derhalve niet wordt ingewerkt, laat staan ondergewerkt. Ondcrgeploegde gips is vermorst gipst Na het ploegen'in October gestrooid, heeft het gips voldoende gelegenheid onder invloed van de winterregens in zoodanige mate op tc lossen en zijn structuurhersteliende Werking te ver richten, dat het maken van een behoorlijk zaai- bcd ook op de zwaarste gronden in het voorjaar tot de mogelijkheden behoort. Indien de grond voldoende droog is, zoo dat geen gevaar voor het maken van sporen te duchten valt, strooit men het gips het regelmatigst door middel van een kunst meststrooier over het versch geploegde land. Vreest men het maken van sporen, dan kan men ook tegelijk met het ploegen strooien. Bij deze laatste methode ploegt nun eenige omgangen en strooit het gips vanaf den wagen, rijdende over de stoppels. In October ondiep geploegd, terstond daarna zorgvuldig begipst, levert de beste voorwaarden voor een goed zaaibed in het aanstaande voorjaar. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord Zeeland en Goeree-Overftakkee, Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. FLAKKEESCHE BOERENBOND. Door ons Bestuur is het navolgende schrij ven verzonden aan den Provincialen Voed- seicoinmissaris voor Zuid-Holland, dd. 10 Juli 1946: Geachte Heer, Namens het Bestuur van de Flakkfceschc Boerenbond verzoek ik U beleefd mij eenige inlichtingen te willen verstrekken in verband met de afgeleverde suikerbieten oogst 1944. Op onze gehouden ledenvergadering was er bij verschillende onzer leden ontstem ming waar te nemen inzake de zeer vari- eerende prijzen die voor genoemde bieten zijn betaald geworden. De Overheid stelde de prijs vast op 26,50 per 1000 KG. Toen echter de V.B.N.A. de bieten voor de volksvoeding ging afnemen in het najaar en winter van 1944, werd een prijs betaald van 40,dus voor de telers zeer be vredigend. Door het zeer natte jaargetijde, dus slecht berijdbare grond, kwamen die perceelen het eerst in aanmerking die kort bij de haven plaatsen waren gelegen. De andere telers kregen toen de algeheelc winterverzorging voor hun rekening, met al de narigheden daaraan verbonden, zooals wichtverlics en een groot percentage rotte bieten Toen tot inlevering kon worden over gegaan in het voorjaar van 1945 tot Juni toe werden deze bieten uitbetaald niet een prijs van 26,tót 28,Dit wordt als een onbillijkheid aangevoeld om dan nog maar niet te spreken over gekuilde bieten die totaal zijn weggerot, waar ook. alle arbeid aan is verricht. Alvorens nu verder niet de telers door te praten, zou het ons aangenaam zijn van U tc mogen vernemen hoe of eigenlijk de werkelijke situatie is. Wij kunnen daaruit onze conclusie trek ken over het ai of niet verder aandringen tot eventueele bijbetaling. U bij voorbaat dankend voorde tc nemen moeite, verblijf ik niet de meeste Hoogachting, A. W. KEIJZEK, Secretaris. Soiiimèlsdijk, 12 Juli 1946. Op dit schrijven is het volgende antwoord, ontvangen 's-üravciihage. 9 Aug. 1946. Aan den Heer A. W. Keijzer Sommclsdijk. Bctifft: Betaling in 1944/45 geleverde suikerbieten. Uit Uw brief van 16 Juli, inzake boven vermelde kwestie kan ik niet zonder meer concludeeren waarom voor de door U be doelde bieten de toeslag van 10,per 1000 kg niet werd uitbetaald. De premie van iO,waardoor de prijs op 40,kwam heeft gegolden voor in het tijdvak van 26 Dec. 1944 tot 20 Mei '45 geleverde bieten. Wanneer de bieten waar U over schrijft, na 20 Mei '45 geleverd zijn, mag als gevolg van door de Directie v. d. Voedselvoorziening gegeven instructies de premie onder geen voorwaarde' meer uit betaald worden. Mochten de bieten vóór 20 Mti '45 ge leverd zijn, dan zoudt U mij nauwkeuriger de omstandigheden waaronder de levering geschiedde moeten mededeelen, teneinde het geval verder voor U uit te kunnen zoeken De Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, (Handteekening onleesbaar.) Wij verzoeken U deze zaak yoor de be treffende leden van Uwe vereeniging te willen uitzoeken en informeeren hoe of de Werkelijke situatie is geweest. Dit moet nauwkeurig geschieden, daar wij niét anders dan met concrete gegevens kunnen aankloppen bij de desbetreffende instanties. Wij verzoeken U beleefd, doch dringend, dat U hieromtrent de volledige waarheid zult vermeiden met precies het aantal kg en leveringsdatums, alsmede de ontvangen prijs per 1000 kg. Aangenaam zal het ons zijn, Uw bericht spoedig, doch uiterlijk 31 Augustus 1946 te mogen ontvangen. Namens het Bestuur van de FI. Boerenb. A. W. KEIJZER, Secretaris. Op het ingezonden stuk van korporaal T. K. „Kan het niet anders?" ontvingen we enige brieven met het verzoek deze tc willen opnemen. Nadat korporaal T.K- zijn nood geklaagd heeft over de houding van de Dirkslandse bevolking is het billijk ook voor de Dirks- landers enige ruimte beschikbaar te stellen. Het kan anders worden. Met belangstelling heb ik dc brief in „Opbou\y" van korporaal T.K. gelezen. Inderdaad kan ik mij voorstellen, dat de minachting, die op véler gelaat te lezen schijnt te liggen, vooral, daar in alle overige plaatsen de soldaten met eerbied worden bejegend. Maar dan zou ik tocli willen vragen: Hebben de in Dirksland gelegerde militai ren in het afgelopen jaar redenen gegeven om niet eerbied behandeld te worden? En dan moet het antwoord luiden: Velen niet. Het is verre van mij, om het gehele korps als onguur te bestempelen. Integendeel, ik heb alle achting voor een militair die zijn plicht doet voor ons vaderland en zich daarbij behoorlijk gedraagt. Doch juist dit laatste laat bij velen nogal iets te wensen over. Eeif spreekwoord zegt: Een goede voorgevel siert het gehele huis; de voor gevel van een huis nu loopt het meest in het oog en zij die het meest opvallen onder de soldaten staan in het Achterdorp en roepen hun vaak zouteloze opmerkingen de passerende vrouwelijke leden der burgerij achterna. De schrijver van de .brief werd door dc dame in kwestie onheus bejegend, maar vooropgesteld dat zij hem in ieder geval had kunnen antwoorden, mag haar houding toch niet al te veel verwondering wekken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat men op straat of buiten het dorp aangehou den wordt door volkomen onbekende mili tairen, die met dc kennelijke bedoeling tot nadere kennismaking een of andere on beduidende vraag stellen. Welk fiicisje, dat prijs stelt op haar goede naam zal er haar werk van maken het leven van volslagen onbekenden te „veraangenamen", afgezien van het feit of zij militair zijn, ja dan neen. Ik ben er zeker van, dat onze Hollandse soldaten met alle gastvrijheid als vriend des huizes in dc gezinnen zullen worden opgenomen. Zij hebben daar recht op, want zij staan in dienst van ons aller regeringen vaderland. Maar dan geschiede dit door contact-adressen en niet door een lukraak aangeknoopt gesprek. Want degenen, die hiervoor te vinden zijn, behoren nog steeds niet tot het meest edele deel van de Dirks landse bevolking. Dirksland, 22-8-'46. C. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het stuk in de krant van de zijde der gezagstroepen, wil ik er toch iets van zeggen. Naar ik vernomen heb zijn de soldaten beledigt wanneer ze een meisje ontmoeten en die groet niet, maar hét is m.i. nu eenmaal onmogelijk dat een meisje een onbekend iemand, wie dan ook, groet. Wanneer men door het Achterdorp komt, wordt men nageroepen met allerlei ongepaste woorden; of met denaamAnnie nageroepen, want alle onbekende meisjes schijnen Annie te heten. Ook blijkt liet, dat sommige soldaten een bepaalde voorliefde h'ebben voor meisjes die kaalgeknipt zijn geweest, wat toch nog wel zichtbaar is én wanneer het hun verteld wordt,'lachen ze er om en krijgt men tot antwoord: „De oorlog is voorbij". Hoe kan men nu ooit het vaderland dienen en zich toch aan zoiets vergrijpen. Het gebeurt ook dat getrouwde mannen, vaders van kinderen, zich 's avonds met jonge meisjes buiten het dorp bevinden. Het pleit voor die meisjes ook niet, maar voorde soldaten evenmin. De schrijver sprak over enkele ongure elementen, maar er zijn cr zoveel. Toch ben ik het verder met den schrijver eens en zou er iets aan gedaan moeten worden, zodat de goeden niet met de kwaden behoeven te lijden. Er zouden avondjes georganiseerd moeten worden. Waaromkan dat niet?Maar al zijn die avond jes er niet, behoeft dat toch geen aanleiding te zijn tot zulke dingen. De schrijver sprak die dame aan en ik ben overtuigd dat deze soldaat niets bedoelde, doch het gebeur! ook zo vaak dat men zoiets bedenkt om een aanknoopingspunt te krijgen en het vragen eindigt met De Franse leus is zo mooi: „Pour la patrie et pour l'honneur", voor het vaderland en voor de eer. Het begin van eer is zeker niet zo. Hartelijk dank voor de plaatsing. L. S. Dirksland, 22-8-'46. Zoals men ziet wordt in beide brieven, nadat men gewezen heeft op "het onjuiste in de houding der militairen, gepleit voor een goede verstandhouding tussen de be volking en de militairen. Ook de brief van korporaal T. K- eindigde daarmee. Wij vragen ons af of liet niet mogelijk is dat een comité, gevormd uit militairen en burgers, deze zaak ter hand neemt. Misschien zouden de burgemeester en de kapitein daartoe het initiatief kunnen ncmeh. MIDDELHARNIS. De dienstplichtige C. Peeman Pzn. zal op 3 Sept. a.s. worden ingelijfd bij de Artillerie te Oldenbroek. Op zijn oproeping staat o.m. vermeld, dat hij, bij nadere goedkeuring voor Uitzending naar Indië in aanmerking komt. Door B en W dezer .gemeente is vergunning verleend aan de N.V. Petr. Maatschappij Purfine e.a. tot het plaatsen van een benzinepomp op een pcrccelgrond gelegen aan den Achterweg A. 170. 1 Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de werknemers, die zich bij het arbeids bureau als werkloos laten inschrijven, moe ten medebrengen: hun ontslagbewijs, laat- sten werkgever en rentekaart, voorzover zij deze moeten hebben, en wanneer ge huwd. trouwboekje. Door de kerkeraad der NeÜ. Herv. Gem. is een toezegging van tic roep uitge bracht op Os. J. C. Stelwagen te üïesendani. A.s. Zondag v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. Blok. A.s. Vrijdagavond acht uur vergadert de schaakclub „Dc Zwarte Pion" in Hotel Meijer en zal een aanvang worden gemaakt met de wedstrijden voor liet seizoen ',46-'47. Ook kunnen nieuwe leden zich dan opgeven. De heer O. J. Jansen, Ieraar aan de R.H.B.S., alhier, hoopt op 3 September a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Na-uitreiking bonkaarten 10c en lie per. '46 De Leider van den Distributiekring te Middelharnis maakt bekend dat de na- tiitreiking van bovenstaande kaarten als volgt zal plaats vinden: Middelharnis: Vrijdag 39 Aug. van 9-12 uur v.m. Dirksland: Vrijdag 30 Aug. van 2-3 uur 'n.m.

Opbouw | 1946 | | pagina 1