T BETER DAN DUIZEND KUSSEN Plaatselijk Nieuws SCHAAKRUBRIEK 5 lÉi.lÉi nn v| AcE Man en vrouw waren er twee. Zaak tegen Bastiaantje Verweij, echt genote van Roetman te Middelharnis, moet wegens afwezigheid van beklaagde worden aangehouden. Wél is Roetman op gekomen omdat man en vrouw één zijn, wat de lachlust van de toeschouwers op wekt, maar de Pres. kan hier toch geen genoegen mee nemen, waarop Roetman zich mompelend terugtrekt. Zaak tegen L. üouswaart, caféhouder te Middelharnis. Hij had een clandestien kasboek. Gouswaart wordt beschuldigd van: a. Abonné te zijn geweest van de Deutse Zeitung, Vova en het Nat. dagblad. b. giften te hebben geschonken aan N.O.D., W.H.N., Nat. Jeugdstorm, Kring- huis N.S.B. en Frontzorg. c. Lid van N.S.B. in '40 en '41, waarbij voor enige maanden de functie vervullende van kringadministrateur. d. aangesloten bij Economisch Front en raad van Volkshuisvesting der N.S.B. d. Lid van Nering en Ambacht. e. Voordelen uit leveranties aan de Wehrmacht getrokken, door als gevolg van zijn houding zijn café te hebben kunnen inrichten als Gaststatte fiir die Wehrmacht en Wehrmachtsverkehrslokal, waardoor hij grote toewijzing kreeg en zijn vermogen aanwies met 80.000, Het kopen van eeif Joods winkel pand. het aanvragen om zijn radio te mogen behouden. Als de Pres. vraagt of de ten laste legging juist is geeft beschuldigde dit grif toe. Alleen de winst is hem niet duidelijk. Hij wijt zijn lidmaatschap van de N.S.B., waar uit al zijn andere aansluitingen zijn gevolgd, v.n.l. aan het feit dat hij een Diiitse vrouw heeft. Dit trok de Duitsers. Bovendien werd hem door de gemeente al dadelijk Duitse inkwartiering gezonden, waardoor hij direct met hen in contact kwam. De aankoop van het winkelpand neemt de Pres. hem bijzonder kwalijk. Gouswaart bekent dat dit zeer fout is geweest. Op het gebied van de radio moet zijn geheugen nog eens worden opgefrist. De aanwezige aan vragen hiertoe maken ontkenning verder onmogelijk. Intussen zijn de radio's na de bevrijding in handen van het leger over gegaan. De propaganda op zijn ramen schuift Gouswaart de Moffen in de schoe nen. Dan wordt de boekhouding becijferd. Het blijkt dat Gouswaart er bij zijn gewone boekhouding nog een kladkasboek op na hield. Zijn vermogen is met 80.000,toe genomen. De zaak heeft dus geen wind eieren gelegd. Gouswaart merkt op, dat in de 80.000, ook het Joodse pand zit, dat wei niet zijn eigendom zal blijven. De President hoopt dat hij dit juist heeft gezien. Dan wórdt zijn echtgenote Frijda Eliza Nisse voorgeleid. Het café is nu verhuurd en ze krijgt uitkering van het Ned. Beheers instituut. De Pres. tegen haar: Het was een goede daad geweest als U de consequenties van Uw huwelijk met een Hollander goed had overdacht. De verdediger Mr. v. Mastright aan het woord. Hij wil het becijferen van de al of niet gemaakte winst maar aan Mr. Liefticnk overlaten, die weet het wel te brengen waar het hoort. Hij vindt de aanklacht logisch, het een vloeit voort uit het andere. Sterk komt hij op tegen de klacht tot het kopen van Joods goed. Als een niet-N.S.B.-er Joods goed heeft gekocht, wordt hem er niets voor gedaan, dan moet men een N.S.B.-er er ook niet voor bezwaren. Hij noemt dit meten met twee maten. Wijst er ook op dat deze man tijdens de oorlog reeds als lid bedankt heeft, vindt het logisch dat de Duitsers hem zochten. Een Duitse vrouw in een café. G. heeft nog in '40 gezegd: „Wie het eerst mijn land binnenvalt, is mijn vijand". Zijn inkwartiering heeft er ook geen goed aan gedaan. Gouswaart is geen leugenaar. (Hij heeft zeker de ontken ning van de radio zostra^s niet gehoord). De Duitsers hebben propagandamateriaal aan laten brengen en de gemeente heeft zeif dat bord aangebracht met Gaststatte. Pleiter toont aan, dat in het begin van de oorlog diverse verenigingen met de moffen samen gingen om hogere toewijzingen te krijgen, waarom zal het Gouswaart dan aange rekend worden. Hij vindt dat Gouswaart genoeg heeft geboet en pleit voor onmiddel- lijke invrijheidsstelling. Aan dit verzoek voegt de caféhouder nog toe, dat zijn moe der stervende is, waarop het Tribunaal na kort beraad besluit aan hem onmiddellijke inverijheidsstelling te verlenen. Defenilieve uitspraak op 28 Aug. a.s. Als laatste, de zaak tegen M. Goedegebuur, slager te Ouddorp, die zich niet had neergelegd bij het vorig vonnis: 1500, boete en 10 jaar ontzegging uit de kies rechten. Ten laste legging: a. zich verrijkt ten koste van de Wehr macht, door het verbouwen van zijn slacht plaats, rookkast en een kippenhok met Wehrmachtsmateriaal, waarvoor hij als tegenprestatie gratis vlees leverde. b. bij Duitsers worst geruild voor ciga- retten en deze aan burgers verkocht voor 10 per pakje. c. bemiddeling verleend bij drankver koop tussen de Duitsers en de burgers K. Akershoek, A. Qrinwis, P. Heerschap en J. Hoek. Een worst per persoon. Goedegebuur vindt deze ten laste legging opgeschroefd. Iedereen trachtte in Ouddorp zoveel mogelijk van de Duitsers te gappen. Dat was toch geen landverraad.Wanneerze bij hem aan een kippenhok bezig waren, konden ze geen bunkers bouwen. Wat be treft de cigaretten en de drank, dit heeft hij pas na herhaald aandringen gedaan. Goedegebuur windt zich dan op over de mensen die altijd zwart gehandeld hebben en nu deze aanklacht hebben ingediend, waarop de Pres. interrumpeert, dat dit niet aan de orde is. Als Goedegebuur de hele bouwerij nog een schadepost noemt, wijst de Pres. erop, dat hij gedurende de oorlog 13.500,rijker geworden is. Goedegebuur zegt, dat dit niet juist is, somt verder op hoe hij de illegale org. steun heeft verleend, hoe hij met een gift van een worst zijn knecht uit Duitse handen wist te houden. Zijn advocaat belicht de gepleegde feiten uit een ander oogpunt. Hij is het met dé tenlastelegging niet eens. Goedegebuur heeft voordelen getrokken uit maatregelen, die door Duitsers tegen de maatregelen van de Duitse Weermacht genomen zijn. Profijt dus van geknoei van Duitsers en aan nemers. Als je ziet dat in het gehele dorp zowat de bevolking profiteerde van de D. W., valt Goedegebuur niet op. Het enigste feit is dat hij 200,verloond heeft, maar denkt U dat de arb. naar huis gestuurd zouden zijn. Hij toont voorts een heleboel verklaringen van de plaatselijke marechaus see, die allen stuk voor stuk verklaren, dat Goedegebuur de Wehrmacht veel schade heeft berokkend, terwijl hij de burgerbevol king en de illegaliteit bevoordeelde. De winstrekening is ook 4500,te hoog ge schat, volgens accountantsverklaringen. Het tribunaal zal ook in deze zafak op 28 Aug. beslissen. Het Tribunaal zal Woensdag 28 Aug. a.s. opnieuw zitting houden. Zoster dan muscaatwijn Zoo begint de aria van Liesje, als zij den lof van de koffie bezingt. Liesje wil slechts trouwen met den man, die haar zal toestaan koflie te maken telkens wanneer zij dat wil. Het is de aria uit Bach's „Koffie- contate" geschreven voor sopraan, tenor, en bassoli met orkest naar een gedicht van Piccander en uit gegeven te Leipzig in het jaar 1732. De tijden zijn wel veranderd. Nu zorgt de huisvrouw gaarne voor een kopje geurige koffie, vooral des Zondags als de lamilie te zamen is. Zooals de muziek geestelijk ver kwikt, zoo opwekkend werkt De Gruyter's koffie. De geur en fijne smaak zijn het resultaat van het juiste melangeeren en vakkundig branden door ervaren specialisten. Versch gebrand en rechtstreeksnaar de eigen winkels gezonden, wordt de koffie daar in speciale „aroma- beschermende" silo's bewaard. Zoo blijven alle goede eigenschappen voor U behouden. Bewaart en be handelt ook U de koffie goed. MIDDELHARNIS. Aan R. v. d. Vlugt en M. Appel, beiden te Middelharnis, dienst plichtigen der lichting 1945, is voorloopige vrijstelling van opkomst onder de wapenen verleend, resp. wegens persoonlijke onmis baarheid en het reeds vervullen van vrij willige militaire dienst. Tegen den monteur P. is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden met een motor rijwiel, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs (dit ter waarschuwing voor de amateurs-motorrijders). Aan mej. Breen, werkzaam als schrijf ster op het Rijksbelastingkantoor alhier, is op haar verzoek (wegens huwelijk) met in gang van I September a.s. eervol ontslag verleend. MIDDELHARNIS. Door kerkelijk overleg is tegen Zaterdag -31 Augustus a.s. des avonds zeven uur een herdenkingssamen- komst belegd ter gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin. De samen komst, die bedoeld is voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk wordt ge houden in de Ncd. Herv. Kerk te Middel harnis. Spreken zullen: Ds. L. Blok, Ned. Herv. predikant over: „Liefde tot de Koningin" Ds. N. de Jong, Chr. Geref. predikant over „Gebed voor onze Vorstin" en Ds. P. A. Zeilstra, Geref. predikant, over: Trouw aan onze Landsvrouwe". Het geheel zal worden afgewisseld door liet zingen van liederen, vermeld in het programma, dat aan de kerk zal worden uitgereikt. De Geref. Gemeente, sympathiseerend met. deze bijeenkumst, die reeds een eigen kerkdienst had vastgesteld, betuigt echter hartelijke instemming met de samenkomst. De bedoeling is dit soort bijeenkomsten te bestendigen, zoo mogelijk onder leiding der Oranjevereeniging. Het is dan mogelijk deze samenkomsten breeder op te zetten in programma en medewerkenden. P.V. „De Seinpost". Uitslag wedvluchs van Vilvoorde 95 K M. Deeln. 46 d., Lot 10 u. 30, Aank. Ie 12 u. 22, laatste 13 u. 19. S. Looij: 1, 6, 9. Joh. v. Groningen: 2, J. J. Nipius: 3, 4, 7, 14. G. v. Dongen: 5,11, 12, 16. L. Wielaard: 10. Joh. de Vos: 13, 15. SOMMELSDIJK. Geslaagd voor tekenen M.O.A. dhr. B. Fopma. Onze nieuwe klokken zijn er. Dinsdag middag arriveerden nog onverwachts per auto onze nieuwe klokken, gegoten door de bekende firma Petit en Fritsen te Aarle- Rikstel. De groote klok weegt 1154 kg en moet een prachtige sonore klank hebben. Bovenaan is het volgende randschrift te lezen: Aangekocht ter vervanging der in Mei 1943 door Duitschers geroofde klok. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. 2 Augustus 1946. Onderaan staat dan nog in het Latijnï Petit et Fritsen me fuderunt, hetgeen beteekent: Pètit en Fritsen hebben mij gegoten. Op de geroofde klok die uit 1317 dateerde, bevonden zich een groot aantal namen van hen die toen het burgerlijk en kerkelijk bestuur vormden. Dank zij de nuchterheid van het huidige college van kerkvoogden en notabelen heeft dit er van afgezien hun namen op deze wijze te „vereeuwigen" en wordt er op de nieuwe klok geen enkele aangetroffen. Hulde aan deze eenvoud en zakelijkheid. Tegelijk met de groote klok is ook een kleinere afgeleverd, die 143 kg weegt, zoo dat als vanouds 2 klokken in onze toren zullen hangen. Ook hierop is een randschrift aangebracht, dat als volgt luidt: Ned. Herv. Kerk Je Sommelsdijk. 2 Augustus 1946 en is ook onderaan in kleine gothische letters te lezen: Petit et Fritsen me fuderunt. Zoodra I dit nieuws bekend werd hebben honderden inwoners van de gelegenheid gebruik ge maakt de klokken te bezichtigen. Nadat Donderdag hiervoor alles in gereedheid is gebracht zullen zij Vrijdag gehangen worden en behoudens bijzondere omstandigheden 's avonds (dus hedenavond) vermoedelijk om half acht voor 't eerst geluid worden. En voor 't eerst na vele jaren zullen de kerkgangers a.s. Zondag weer door de klok ken worden opgeroepen naar hun bede huizen. En straks, wie weet hoe spoedig, zullen zij ook hun droeve taak verrichten om een doode te begeleiden op zijn laatste gang. Wat langen tijd door velen gevoeld is als een pijnlijk gemis in ons dorpsleven, dat onsherinnerde aan de roofzucht onzer voor malige bezetters, behoort dan weer tot het verleden. Voor de groote voortvarendheid waarmede deze zaak is aangepakt zal Som melsdijk zeker dankbaar zijn. Kerkdiensten: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur en 's avonds 6 uur dhr. Baart uit Dirksland. MELISSANT. Woensdagavond ontstond er op de Achterweg een ruzie tussen v. d. B. en K- De t'am. van K. ging zich met de vechtenden bemoeien, zodat de vechtpartij grotere vormen aannam. De politie moest tenslotte door de revolver te gebruiken de vechtenden scheiden. HERRINGEN. Onze dorpsgenoot J. W. de Geus, sergeant-majoor-instructeur bij het 11 Bataljon 3 inch-mortieren te Ermelo, is op zijn verzoek ontslag verleend en thans werkzaam als redacteur-admjnistrateur van dit blad. HERRINGEN. Het ligt in de bedoeling om ter plaatse een Oranjevereniging op te richten. De eerste bijeenkomst zal binnen kort worden gehouden. Het geheel gerestaureerde gemeente huis is deze week in gebruik genomen. Ondanks materialenschaarschte is het in terieur in modernen stijl ingericht. Men kan niet geloven wat bereikt is, na de plaats gehad hebbende verwoesting. Door de aanhoudende regenval staat alhier in den omtrek alreeds veel koren te schieten wat een groote schadepost zal worden voor de landbouwers en een tegen slag voor de voedselpositie. Burgerl. Stand:Geboren: Lena Alieda Wijnanda, d. v. C. Kieviet en G. D. van Wageningen.; Elisabeth Maria Paulina, d.v. H. Kagchelland en A. Mierop. De Heer P. de Geus, die voor de S.G.P. partij gekozen was tot lid van den gemeenteraad heeft voor het lidmaatschap bedankt. In zijn plaats zal benoemd worden S. K. J. Tuinstra. Het besluit van het centraal stembureau ligt te secretarie voor een ieder ter inzage. GOEDEREEDE. De dienstplichtige K. Overbeeke zal op 2 September a.s. worden ingelijfd bij het corps Mariniers te Amster dam en A. van Erkelens op 3 September bij de Artillerie te Oldenbroek. Tot fairbankweger aan fairbank No. I is benoemd, KI- Heerschap en aan fairbank Nu. 2 Jac. Kasteleijn. Tot organist in do Ned. Herv. Kerk is in de plaats van dhr. K. lhrman die wegens vertrek naar Waddinxveen als zodanig bedankte, benoemd dhr. Jac. West hoeve Kzn. uit Ouddorp. KerkdienstenZondag 25 Aug. v.m. 10 uur Ds. C. van den Boogert van Slikker veer en n.m. 6.30 Ds. C. van der Wal van Dirksland. OUDDORP. Naar Ouddorp naar het Jand der duinen, Der mooie zee en prachtig strand, Gaat daar allen heerlijk bruinen, Geniet en leeft in 't mulle zand, Breng hier uw vacantie door, Ouddorp is de plaats daarvoor. OUDDORP. Dezer dagen zal hier een collecte worden gehouden der Blinden- inrichting te Amsterdam. Op Zaterdag 24 Augustus zal een collectedag worden gehouden voor het Reciasserings-verzorgings- en opvoedings werk van de vereniging „Het Hoge Land." Met ingang van 1 September zal het Postkantoor geopend zijn van v.m. 8.30- 12.30 uur en n.m. van 2-4 uur, 's avonds van 6-7 uur. Op de gehouden Raadsvergadering van 20 Augustus werden tot Wethouder gekozen de Heren C. Grinwis (oud) en P. Bezuijen. A.s. Zaterdagavond 7 uur zal alhier, een wei-concert gegeven worden door de Muziekverenigingen van Ouddorp, Stellen dam en Middelharnis en het kinderkoor „De Nagtegaaltjes." Kerknieuws: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en 2.30 leesdienst. Ger. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2.30 Ds. van der Veen. Ger. Gein. v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Leesdienst. OUDE TONGE. Donderdag 29 Aug. 1946 zal in deze gemeente op gepaste wijze Oranjefeest gevierd worden, met ten be- No. 17 No. 9 van de wedstrijd was een tweezet van C. Mansfield. Wit heeft een afwachtende zet nodig. Maar welke is de goede? Op 1. Lc7 volgt Lb2! De loper op c4 is nu ontpend en 2. Pb5 is geen matzet. Na 1. Tc7 speelt zwart Pd4 en LdS kan nu niet naar a5. Ook 1Lb7 en 1Tb7 falen. De oplossing is Ld8-h4. Goede oplossingen ontvangen van: J. L. Braber, G. de Jager, H. J. Langbroek, W. A. Nieuwland, C. Poortvliet en B. Vis. Het is de bedoeling over enige weken te beginnen met een doorlopende ladder op los wedstrijd. Iedere trouwe oplosser (dus ook een zwakkere oplosser!) wint om de zoveel tijd regelmatig een prijs bij zo'n wedstrijd. Wie aan het eind der maand boven aan staat wint een prijs en begint onderaan. U begrijpt echter dat er enkele deelnemers moeten zijn. Anders is de aar digheid en de spanning er soms gauw uit. Ik reken op U allemaal! De opl. van no. 16 is 1. Del-g3! Speelt Zwart nu Ld4 dan volgt g6.\h7 mat. Wanneer Zwart antwoordt met Dxg3 speelt Wit Tf7-f8 mat. Hieronder volgt een tweezetje dat men wel zonder bord en stukken te gebruiken kan oplossen. Opl. volgende keer. No. 17 J. A. Schiffmann. 1929 3e. Prijs Sydney Dagblad. a bcdefgh Wit (4) kh3. Dt"6 Lg3 pi. g5. Zwart (3) kh5, Tg8, Lf8. sluite dagen za gehoudeij bevelen, bezorgd Pret 9.30 uur 11 n.m. 6 u| OOLTC v.m. 9.301 DEN b| Kerk, Zoi Blok vanl Ds. v. dj De op ZondJ som van raad en gezegd. Gerei hoopt votl Hoekstra,! Din| de firma de verniell zijn vingej stelling te zijn vinge| STAD Ned. Hen| Ds. Vink. avondmaa Gerf. Reri Drenth er Ger. Geml Leesdienstl GEMEEN) De here! wethouder In een Burgemeesl langs dem| mogen ber ring een gekochte vj verantwoof te vervuild aldus de B| -een vooruitf partij- of Voorts si die Almacl kracht, veif de gemeen! wens uit da -den zou wl Na dit o| van de ag| houders. Vooraf woord. Hij wanneer hï onderlinge de P.v.d.Al .Zijn fractiel dus heeft t| houderszete Daarna zijn ongenol danks jarerl niet mogelijl werkend Dan wor waarbij vou kers (A.R.) j -3 stemmen men behanl| houder ven stemmen, d| men. Alzo gekozen. Dhr. Dijlj noeming; dl Met groe 1 U kennis geboorte v; K. v. <i G. v. Stad a h Hal Burgem. ONDERTF MA| hebben de van hun vt waarvan de| hebben op her a.s. del Parochiekei vaart te Oil OUDE TO! Receptie i B 33, Oudtl

Opbouw | 1946 | | pagina 2