No. 348 Wilt U Voor sproeimiddelen Johs* Leune, Dirksland, TcL 162 2-persoons waschtafel een claxon van auto S. BAL, DIRKSLAND transport binnenband Bekendmaking prima W. L Hennen 4-jarige Ruin (Belg) een le klas moderne Sier- of Vruchfentuin JL van Hulst 6 Zoon, Oostdijk E 3, Middelharnis s p 1 Calsiumarsenaat, Koperbayer, Gesarol, D, D. T. en Draineerbuizen en Zaaiwikken richt betreffende herziening van het verdrag van Montreux, dat in 1936 tot stand kwant en de scheepvaart door de Dardanellen regelt. Rusland verlangt bases langs de zee engte en stelt voor, dat het beheer een zaak zal zijn, die alleen de Zwarte Zee-mogend- heden aangaat.De Russen zouden 400 H.A. grond hebben gevraagd voor bases. Ver moedelijk zal Turkije, Engeland en Amerika achter zich wetend, dit voorstel afwijzen. De w.n. minister van buitenlandse zaken heeft zich inmiddels al afwijzend uitgelaten over de Russische nota. De trek der Joden naar Palestina. Duizenden Joden uit alle delen der wereld trachten thans langs illegale weg Palestina binnen te komen. Grote gevaren en ontberingen worden gerisqueerd om het beloofde land te bereiken. Het einde van hun weg is veelal dat zij door de Engelsen, die de immigranten niet in Palestina toe laten, ingescheept worden en naar Cyprus worden gezonden, waar zij in kampen wor den ondergebracht. Geen wonder dat van de zijde der Joden heftig wordt geprotesteerd. In Palestina worden massa-demonstraties gehouden te gen de Engelse regering. De toestand kan als zeer ernstig beschouwd worden. Tussen Engeland en de Verenigde Staten wordt overleg gepleegd om de Joden-immigratie te regelen. Men is van mening, dat Palestina de duizenden niet kan opnemen en men overweegt daarom de mogelijkheid de emi granten als permanente bewoners in andere landen toe te laten. VRIJ Het gebeurde op een zonnige middag in het najaar van 1943. Ik liep enkele bood schappen te doen op de Coolsingel te Rot terdam. Niettegenstaande dat ik de moffen had zien paraderen, was ik in een opgewekte stemming. Niet dat ik daartoe bepaalde reden had. De stemming bij een mens is niet altijd afhankelijk van gunstige- of ongunstige omstandigheden, van mee- of tegenvallers. Misschien was het mooie weer wel van enige invloed. Na enige tijd te hebben gewinkeld liep ik in de richting van een tramhalte met de bedoeling met de tram naar een ander gedeelte van de stad te gaai:. De tram, die ik hebben moest, stopte een twintig meter van me vandaan. Plotse ling zag ik iemand, hij zal ongeveer 50 jaar geweest zijn, uit de tram springen en zo hard hij kon in de richting van het Hof plein rennen. Direct daarop werd door een Duitser in uniform en een Hollander in burger, vermoedelijk beiden S.D.-ers, een achtervolging ingezet. Schoten knalden en kogels floten over ons heen in de richting van den vluchteling. De tram ging niet verder, het overige verkeer stopte. Allen zagen in spanning toe of de vlucht gelukken zou. Helaas, het lukte niet. De man werd licht verwond en hij moest dientengevolge zijn vlucht opgeven. De twee onmensen arresteerden hem nogmaals en brachten hem naar het Haagseveer, hetwelk tegen over ons was. De vluchteling nu geboeid, passeerde ons, bij de arm gehouden door de Nazy-combi- natie. Toen zag ik de volslagen wanhoop in de ogen van den gearresteerde. In die éne seconde ging door me heen de toekomst van deze landgenoot, deze Hollander, die door den vijand en zijn satellieten gebracht werd in een ellende, die alleen zij, die het zelf moesten ondergaan, kunnen peilen. Toen werd ik me volkomen bewust van onze machteloosheid. Konden we daar, daar op de Coolsingel, met z'n allen nu niets aan doen? Moesten we dat maar gedogen? De blik van den ongelukkige was bezig me te brengen tot het onmogelijke. Diep ellendig, van haat vervult, met ballende vuisten, ben ik door gelopen, in mijn ziel gegrifd die éne blik. God, wij danken U, dat ge ons onze vrijheid hergaf. v. d. E. Ons Flakkeesch (2) „Joe" en „}e". In ons dialect komt de beleefdheidsvorm „U" en het persoonlijk voornaamwoord „Gij" niet voor. We hebben om iemand aan te spreken slechts de woorden „joe" en „je". Wie dus van „overwater" komt en in het Flakkeesch wordt aangesproken en dan „joe" tot zich zeggen hoort, stootte zich daaraan niet, alsof die aanspraak onbeleefd zou zijn. Ook meene hij niet dat het oneer biedig is, wanneer een Flakkeeënaar den HEERE met „Joe" aanspreekt. De kwestie van beleefdheid en eerbied moet hier niet in het geding gebracht. Een andere kwestie is wanneer we Flak keesch zullen spreken. Voor ik hier op inga, moet echter voor ons vast staan, dat er niets onbeschaafds, niets „boersch" of „ach terlijks" in zit, wanneer we ons dialect spreken. De gedachte dat ons dialect iets minderwaardigs zou zijn, moet er bij ons uit, als ze in ons leeft. Wat nu het gebruik van ons dialect be treft: Wanneer we in het publieke leven optreden, spreken we z.g.n. Algemeen Beschaajd". Zijn we „onder ons" dan Flak keesch. Verder: Wanneer we in ons persoonlijk of huiselijk gebed 't Flakkeesch gebruiken is daar niets op tegen. De vertrouwelijke aanspraak van den HEERE met „Joe", doet ons wel vreemd aan, als we gewend zijn „U" of „Gij" te gebruiken, maar laten we bedenken dat in het oud-Nederlandsch de HEERE met Du Doe) aangesproken werd en dit ook in het Duitsch gebeurd. Wel is het m.i. onjuist dat in een publiek gebed, dat in 't Hollandsch gedaan wordt, Je of Joe gezegd wordt tot den HEERE. Wie in 't Hollandsch bidt zegge alles op z'n Hollandsch. In zoo'n gebed is het ge bruik van „Je" of „Joe" m.i. oneerbiedig. Zoo is het ook onbeleefd in een gesprek dat men in 't Hollandsch voert je of joe te ge bruiken als het u moet zijn. De regelen in het Hollandsch daarvoor geldend moeten dan nagekomen. Het staat trouwens in het algemeen ge nomen slordig een gemengd taaltje te spreken n.l. Hollandsch en Flakkeesch door mekaar. Spreek je Hollandsch, doe het dan ook goed. Doet alles goed, wat je doet. FLAKKEESE VOETBAL-BOND, Wedstrijduitslagen 17 Aug. 1946. Hoofdklasse. Flakkee 3-V.V.S.l3-6. Dirksland 3-Pr. Bernhard 1terr. afg. S.V.G. 1-Melissant 12-3. O.F.B. 1-H.V.V. 1: 0-1. Reserveklasse. Flakkee 4-V.V.S. 2: 4-4. Dirksland 4-Pr. Bernhard 2: terr. afg, S.V.G. 2-Melissant 2: 2-2. O.F.B. 2-H.V.V. 2: 12-0. Heren Secretarissen dienen er zorg voor te dragen, dat de ruilformulieren steeds 's Maandagsmorgens 12 uur op het Bonds- bureau zijn. Programma voor Zaterdag 31 Aug. 1946. Hoofdklasse. Dirksland 3-Melissant 1, aanvang 4.30 uur: G. v. d. Slu'ijs. Flakkee 3—H.V.V. 1, aanvang 4.30 uur: L. Groeneveld. S.V.G. 1-V.V.S. 1, aanvang 4.30 uur: H. Overweel. O.F.B. 1- Pr. Bernhard 1, aanvang 4.30 uur: B. Jongejan. Reserveklasse. Dirksland 4-Me!issant 2, aanvang 2.30 uur: Bruggeman. Flakkee 4-H.V.V. 2, aanvang 2.30 uur: de Bruin. S.V.G. 2-V.V.S. 2, aanvang 2.30 uur: F. Non. O.F.B. 2-Pr. Bernhard 2: aanvang 2,30 uur: A. Verbrugge. Programma voor Zaterdag 7 Sept. 1946. Hoofdklasse. Melissant 1-Flakkee 3, aanvang4.30uur: A. J. Groenendijk. H.V.V. 1-DirksIand 3, aanvang 4.30 uur: G. van der Sluijs. V.V.S. 1-S.V.G. 1, aanvang 4.30 uur: B. Jongejan. Pr. Bernhard 1-0.F.B. 1, aanvang 4.30 uur: H. Overweel. Reserveklasse. Melissant 2-FIakkee 4, aanvang 2.30 uur: F. Non. H.V.V. 2-Dirksland 4, aanvang 2.30 uur: A. Verbrugge. V.V.S. 2-S.V.G. 2, aanvang 2.30 uur: B. Jongejan. Pr. Bernhard 2-0.F.B. 2, aanvang 2.30 uur: Bruggeman. Iedere Vereniging wordt verzocht een opgave te doen van de samenstelling van het le elftal voor het tijdvak 17 Aug. t/m. 31 Aug. '46. De Verenigingen Dirksland en Flakkee geven hun elftal opgaven van het le, 2e en 3e elftal. Genoemde opgaven dienen uiterlijk Vrijdag 23 Aug. bij het Bondssecretariaat ingezonden Je zijn Naar aanleiding van bovenstaande ver wijzen we naar de O. M., nr. 1 van Dinsdag 2 April 1946. Jaap Korteweg en Mick Kaan hebben de eer U mede namens wederzijdse ouders mede te delen, dat de voltrekking van hun huwelijk zal plaats hebben ten Raadhuize te Anna Paulow- na, op Dinsdag 3 Sept. des namiddags 3 uur. Receptie van 1618 uur in Hotel „Veerburg". Anna Paulowna, Aug. 1946 Veerweg 14 Toekomstig adresVeerweg 14 Anna Paulowna. Heden nam de Heere van ons weg onze onvergetelijke lieve Vrouw, en der kinderen zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster en Tante PIETERNELLA DURIEUX geb. Hoek, in den leeftijd van 63 jaar en 10 maanden. Uit aller naam, M. DURIEUX. Katwijk a d Rijn, 5 Aug. 1946. Commandeurslaan 48. De teraardebestelling heeft plaats gehad op Vrijdag 9 Aug. j.l. te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats te Katwijk a/d Rijn. H:den overleed na een lang durig, geduldig gedragen lijden onze Nicht JANNA KEUR, in den ouderdom van bijna 61 jaar. Ons van Uwe deelneming overtuigd houdende. Namens de familie, W. KEUR Jbz. DIRKSLAND, 18 Aug. 1946. Verl. Julianalaan A 756. De teraardebestelling is be paald op Donderdag 22 Aug. a.s. te Dirksland, nam. 2 uur. Bankbetuigitigen. Het is ons een dringende be hoefte onze hartelijke dank te betuigen aan de Weledel Zeergel. Heren Dr. Stoel, Dr. Jessurun en Dr. de Man, Zr. Zevenhuijzen, Zr. Toby en aan het verdere per soneel van het Ziekenhuis Beth- esda te Dirksland voor de zorg vuldige behandeling toegepast aan mijn innig geliefden Man, zorg- zamen Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer DIRK VAN ES Nzn„ overleden 10 Aug. 1946. Uit aller naam, Mevr. de Wed. M. v. ES- v. Prooijen. OUDE TONGE, Aug. 1946. Voorde vele blijken van belang stelling ondervonden bij onze 25-jarige Echtvereniging, zeggen wij U, mede namens onze kinderen, hartelijk dank. P. TIMMER C. TIMMER-Felsbourg. NIEUWE TONGE, Aug. 1946. Duivenwaard C 101. Ter overname aangeboden: met groote spiegel, marmeren blad en laden. Ir C. W. C. van Beekom, Prins Hendrikstraat C 120, Middelharnis. Verloren (merk Bosch) omgeving Stad- Middelharnis. Tegen belooning terug te bezorgen bij A. van Rumpt, Stad aan 't Haringvliet. Vanaf heden telefonisch aan gesloten onder Aan hetzelfde adres te koop een zoo goed als nieuw. Hiermede deel ik mijn cliënten mede, dat vanaf Maandag 19 Aug. j.l. het schoenherstelhedrijf door mij is overgedaan aan D. VELLE- KOOP. Aan alle cliënten mijn harte- Iijken dank voor het genoten ver trouwen. Bovengenoemde persoon in Uw vertrouwen aanbevelend, A. BRABER Molendijk 3 Oude Tonge. Refereerend aan bovenstaande, deel ik mede, dat door mij het schoenherstelhedrijf van A. BRA BER is overgenomen. Het bedrijf is verplaatst naar NIEUWSTRAAT 99 op Maandag 19 Augustus j.l. Hopende door mijn werk Uw vertrouwen te winnen. D. VELLEKOOP Nieuwstraat 99 Oude Tonge. WOMINGRUIL Vrij huis, bev. voork., achterk., twee slaapk., keuken en tuin op een dorp bij Rotterdam, huur 4,per week, voor een dito woning te Dirksland of Middel harnis. - Brieven onder No. 406, Bureau van dit blad. Weer verkrijgbaar Kern gezond. JAC. DE BOED, Hoenderpark, Krommeweegje, (nabij station) Nieuwe Tonge. TE Koop sterke mak, werkt prima ter hand en alleen. Brieven onder No. 407 bureau van dit blad. Uw gewassen verdrinken niet als U uw landerijen draineert mei poreuze, en goed doorbakken dr aineerbuizen Alle maten zijn voor U in voor raad. Wij leveren zonder toe wijzing. Fa. P. DE KORTE 6 Zonen OUDE TONGE - Telef. 24 verzekerd zijn van Wij geven U gaarne en vrijblijvend inlichtingen. Leverbaar voor a.s. seizoen: Sierheesters, Laacboomen, Coniferen, Vruchtbcomen, Bessen, Rozen, en vele andere soorten. Prijscourant bloembollen op aanvraag. Dagelijks versche snijbloemen leverbaar. Beleefd aanbevelend, Aanleg en onderhoud van tuinen. AgentschapD. VAN DER HAVE, Kapelle-Biezelinge

Opbouw | 1946 | | pagina 4