UIT OUDE PAPIEREN INGEZONDEN Gemengde berichten Koopt als regel, een Nationale Hulpzegel Van over de Grenzen IN- EN UITVOER IN 1946. De buitenlandsche handel van Nederland gedurende het eerste halfjaar 1946 toont het volgende beeld: INVOER UITVOER ton 1 mill. Januari 781.939 Februari 753.219 Maart 872.034 April 932.615 Mei 734.097 Juni 846.755 136,6 Totaal Januari/Juni 1946 4.920.659 ton 1 mill. 139.827 18,4 140.598 24,8 235.035 43,8 230.502 41,3 284.762 38,6 244.880 38,7 1.275.604 205,6 XII. Moeilijkheden in Augustus 1809 in Middelharnis (6). Thans moeten wij eerst de blik richten op het feitelijke oorlogsterrein. Toen de Engelschen op 15 Augustus Vlissingen bezet hadden, rekenden zij erop, dat zij een hardnekkige strijd tegemoet zouden gaan. Het snelle versterken der Brabantsche vestingen deed hen dit ver wachten. Lord Chatham voelde de bezwaren van een groote aanval zeer sterk, omdat de rijen van de strijdbare Engelschen door de Zeeuwsche koortsen sterk gedund waren. In het begin van September bedroeg het getal zieken en gewonden ongeveer 12.000 man. Lord Chatham en zijn ondercomman danten meenden dan ook reeds den 27ste Augustus, dat het niet raadzaam was nog iets van beteekenis te ondernemen. Dit advies werd onmiddellijk naar Engeland gezonden en op 2 September teekende koning George III het bevel van de terug tocht. Het staken van de onderneming werd door de Franschen en Hollanders beschouwd als een manoeuvre. Zij vermoedden, dat spoedig een andere Engelsche landingsvioot eiders bij de Hollandsche kust zou verschij nen en zij namen daartegen hun maat regelen, o.a. door versterking van Amster dam, doch de Engelschen koesterden derg. plannen niet. De Hollandsche troepen begonnen het verloren terrein in Zeeland te heroveren. Onder leiding van den generaal-majoor Cort Heyligers waadden op 4 September soldaten bij eb door het Kreekrak en bezetten het reeds door de Engelschen verlaten fort Bath. De troepen rukten daarna op naar Goes en zij verdreven na een kort gevecht de vijandelijke troepen uit Ellewoutsdijk, waarna spoedig Zuid-Beveland door de Britten ontruimd werd, terwijl ook Schou- wen-Duiveland prijs gegeven werd. Slechts het eiland Walcheren werd door de Engel schen bezet gehouden. Hoewel ik op deze kwestie niet kan in gaan, moet ik vermelden, dat koning Lode- wijk door zijn broeder, keizer Napoleon, genoodzaakt was geweest het opperbevel over de troepen neer te leggen en dit op 16 Augustus over te geven aan Bernadotte. De koning had nog de Hollandsche troepen onder het oevei van maarschalk Dumonceau gesteld teneinde deze eenheden onafhanke lijk van de Franschen te houden, maar Napoleon stoorde zich niet aan deze regeling en deelde het Hollandsche leger eenvoudig als derde legercorps bij het Fransche leger in. De moeilijkheden, die hieruit konden ontstaan, werden voorkomen door de tact van Dumonceau. Dit alles beteekende echter een groeiende Fransche invloed in ons land. Ik zou hiermede mijn overzicht van. de gebeurtenissen, welke zich afspeelden in Augustus 1809 kunnen besluiten, wanneer niet enkele feiten nog uit latere tijd behan deld zouden moeten worden. Het gebeurde in Middelharnis had nog enkele gevolgen. De heeren hadden te vroeg gejuicht. Het muisje had een staartje. Tot heden hebben wij slechts de gebeurte nissen, welke zich op Goeree-Overflakkee in die maand afspeelden, besproken, maar ook buiten het eiland had het verzet stof doen opwaaien. Terloops vermeldde ik hier boven, dat de baljuw Kolff over de gebeur tenissen, welke zich afgespeeld hadden op 4 Augustus een rapport aan den minister van justitie en politie gezonden had. In deze brief gaf hij uiting aan zijn vrees, dat er verdere ongeregeldheden zouden kunnen ontstaan. Dit was echter niet het eenige rapport, dat de minister op 9 Augustus had ontvangen, want dien dag ontving hij ook een uitvoerig verslag over de gebeurtenissen van de hand van den minister van oorlog, waarin ook medegedeeld werd, dat de be volking van Sommelsdijk weerspannig ge weest was. De minister gaf dan ook den landdrost van Maasland opdracht de zaaksnel te laten onderzoeken. Deze loofde een premie van '00 rijksdaalders uit aan degenen, die de hoofdaanstokers van het verzet zou aan melden. Deze premie heeft er echter niet toe geleid, dat er namen doorgegeven wer den. Het gemeentebestuur van Sommelsdijk ontving de opdracht een verslag over de gebeurtenissen in te zenden. Hierin werd gemeld, dat er in deze gemeente niets ge schied was en er werd aan toegevoegd, dat in Sommelsdijk zelfs enkele schippers gehoor aan de oproep hadden gegeven. Het gevaar voor die gemeente was daarmede afgewend. De minister had echter ook verslag aan koning Lodewijk uitgebracht en op 17 Augustus eischtte Z.M. een nader verslag, dat spoedig ingezonden werd. Nu was er reeds maanden lang sprake van geweest, dat er voor Goeree-Overflakkee een kwartierdrost genoemd zou worden. Men had tot dit ambt willen benoemen den heer van Straalen, maar deze had geweigerd, en zoodoende was de aanstelling van een dergelijk ambtenaar nog steeds achterwege gebleven. Nu werd de benoeming van een kwartierdrost als dwarskijker noodzakelijker dan ooit geacht en op 7 September werd de iogne Besier tot dit ambt geroepen. Deze kwartierdrost zou Dirksland als standplaats krijgen. In zijn aanstelling door den minister van Eeredienst en Binnenlandsche Zaken stond o.a. te lezen: „dat oogenblikkelijk door U naar het gedrag van alle de ge meentebesturen, zoo wel als van de verdere politieken en civiele autoriteiten en ambte naren in dat kwartier, gedurende de tegen woordige omstandigheden gehouden, ten zorgvuldigste worden geïnquireerd en daar van aan dit Ministerie gerapporteerd". De nieuwbenoemde ambtenaar vertrok daarop spoedig naar Dirksland om zijn taak als ver slaggever ten bate der Franschen te begin nen. Het gerucht over zijn komst was weldra in de verschillende gemeenten doorgedron gen en op Maandag 11 September reisde de heer Kolff ingezelschap van nog twee heeren naar Dirksland ter begroeting van den nieuwen functionaris. Zij complimen teerden hem en droegen hem de belangen der gemeente Middelharnis op. Hij accep teerde dit alles met vriendelijke welwillend heid, maar toen kwam het, n.i. „dat Zijne Majesteit de Koning zeer te ontv.reeden was geweest over het vernecmen van de alhier plaats gehad hebbende tumultueuse be wegingen". Hij zei dan ook eerstdaags een uitvoerig verslag te verwachten, waarin vooral een uiteenzetting geëischt werd „van de demarches door het Bestuur daaromtrend gedaan ter voorkoming en stuiting van de zelve beweegingen, ten einde omtrend een en ander Z.M. nader te kunnen elucideeren". Dit viel niet mee en de heeren zullen elkaar wel eens aangezien hebben, hoewel de heer Kolff wel overtuigd was, dat hij geen moei lijkheden te duchten had. Reeds den volgenden morgen werd ten raadhuize een vergadering gehouden, Waarin een en ander besproken werd en men besloo+ den secretaris opdracht te geven een uit voerig verslag over het gebeurde op te stellen. Dit stuk werd n avond nog per expresse naar den kwartierdrost gezonden. In den m.ddag reeds bleek, dat de toestand ernstiger werd, want er kwam een militaire bezetting van 1Ü0 man in Middelharnis. De heeren zagen de toekomst donker in toen bleek, dat de ingekwartierden nu niet direct vriendelijk ontvangen werden. Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Indien plaatsruimte zulks toelaat, gaarne opname van het volgende naar aanleiding art. van „Observator" in Opbouw van 13 Aug. '46. Wat in dit art. door „buurman" gezegd wordt, is m.i. de mening van 90 der bevolking. Wellicht niet over het verdienen, doch wel over de wijze waarop door het merendeel der advocaten de zaken ver dedigd v/orden. Dus niet het feit van de verdediging. Deze moet voor elk mens gelijk zijn. Een moordenaar heeft recht op verdediging evengoed als een inbreker. Ook de politieke misdadiger. Dit hoeft niet in twijfel getrok ken te worden. Maar wél, dat door bijna alle advocaten inzake de politieke misdadigers de zaken zo voorgesteld worden als zouden deze mensen gehandeld hebben uit domheid, uit armoe de, uit vrees. Dat zij het zo voorstellen alsof deze mensen stuk voor stuk het wel goed met ons meenden, het beste niet ons voor hadden. Zien de advocaten niet te veel naar het persoonlijk succes wat er voor hen valt te behalen. Zien zij niet te veel voorbij, dat stuk voor stuk en hoofd voor hoofd deze politieke delinquenten schuldig zijn aan Vught, Ommen, Amersfoort, Auschwitz. Aan de doden van 1940. Aan de fusilering van onschuldigen. Aan de Jodenvervol gingen. Honger, ellende enz. enz. Inderdaad persoonlijk hebben zij dat alles niet gedaan, maar mede schuldig, mede verantwoordelijk zijn ze in ieder geval. En nu horen wij keer op keer van déze lieden zeggen, ze meenden het zo kwaad niet, het was zo'n goeie vent, dit heeft hij gedaan en dat. Ze worden ons voorgespie geld als halve heiligen. Zie, dat is het wat „buurman" in tien, neen honderdduizenden doet uitroepen, dat advocaterij en schelmerij één en hetzelfde is. Nogmaals, in een rechtstaat heeft ieder recht op verdediging. Doch de verdediger moet niet verdedigen wat niet te verdedigen valt. De advocaat, bovenal de chisten- advocaat geve zich hier rekenschap van. Indien hij hieraan voldoet, zal hij het rechtsgevoel van velen bevredigen. In „Opbouw" is reeds menigmaal ge waarschuwd om vooral geen eigen rechter te zijn. Terecht. De overheid als dienaresse Gods heeft hier alleen de bevoegdheid toe. Doch, en hier zou ik graag de mening ook van anderen wel eens willen horen, wordt er door cle regering niet een beetje al te veel gevergd van de vergevings gezindheid. Neemt de regering niet te veel als maatstaf, hoe kunnen we het meeste bezuinigen De schijn wekt ze althans door aan de 45.000 gevallen die voor 1 Oct. losgelaten moeten worden, hardnekkig vast te houden. Toen er te weinig „lichte" gevallen waren, werd eenvoudig de grens wat ruimer genomen. Het kon weieens zijn, dat men hiermede wind zaait. Wat zal dan de oogst zijn? U, Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dankend voor de plaatsing, verblijf ik Hoogachtend, R. MAKKENZE. Dordrecht, 16 Aug, 1946. SPOEDIG NIEUWE BANK; BILJETTEN. Naar wij vernemen, heeft de regeering eenigen graphic! opdracht gegeven een aan tal ontwerpen voor nieuwe bankbiljetten in te dienen, waarvan bij gebleken technische mogelijkheid, de beste in plaatdruk zullen worden uitgevoerd. In verband met het feit, dat de thans in omloop zijnde bankbiljetten - die in vlak en diepdruk zijn uitgevoerd - minder moeilijkheden voor vervalsching opleveren, wil men geleidelijk aan het tegenwoordige papiergeld door een betere kwaliteit en een ander type vervangen. Een van de bank biljetten, die daarvoor het eerst in aanmer king komt en gewoonlijk het meest ver- valscht wordt, is het bankje van tien gul den, Natuurlijk is ook bij de uieuweontwerpen en drukmethoden het gevaar voor verval sching niet volkomen weggenomen, maar in elk geval wordt voorkomen, dat de on echte exemplaren niet direct door experts te herkennen zouden zijn. De graphici, die momenteel verschillende ontwerpen in behandeling hebben, zijn ge selecteerd door middel van een graphischen wedstrijd. Aan de hand van de door hen ingediende proef-ontwerpen heeft men vastgesteld, welke van hen in aanmerking kwamen voor het precieuze werk, dat zij thans verrichten. Zij werken onder strenge geheimhouding van alle verstrekte ge gevens en het is ook hun niet geoorloofd de machines te zien, waarmede de verdere vervaardiging geschiedt. De datum waarop de nieuwe bankbiljetten in de circulatiewor- den gebracht en de oude dienen te worden ingeleverd, is nog niet bekend. NED. MEISJE GEDECOREERD Johanna Maria Fomer, een 22-jarig Nederlandsch meisje, is Vrijdag te Parijs voor haar hulp bij het ontvluchten uit het bezette Nederland van 320 leden van de luchtmacht gedcoreerd met de Amerikaan- sche vrijheidsmedaille niet de gouden palm takken. De helft van de vliegers, wien mejuf frouw Fomer den gang naar de krijgs gevangenkampen der nazi's bespaarde,waren Amerikanen. Zij was 19 jaar oud, toen zij als vrijwil ligster tot de ondergrondsche beweging toe trad. Een jaar voor de bevrijding van Neder land werd zij ter dood veroordeeld, maar later werd dit vonnis gewijzigd in gevange nisstraf. ERKENNINGEN IN DE PLUIMVEE; HANDEL. Vele groot- en detailhandelaren in pluim vee en wild blijken er nog niet van op de hoogte te zijn, dat zij Zeer binnenkort voor dezen handel in het bezit moeten zijn van een erkenning. Aan de hand van deze erkenningen zal het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren vergunningen uitreiken. Zonder erkenning en vergunning zal het niet toegestaan zijn een der bovengenoemde takken van handel uit te oefenen. Erkenningen kunnen schriftelijk worden aangevraagd: voor den groothandel in pluimvee en wild bij de Vakgroep Groot handel in Pluimvee en Wild, Rochussen- straat 373, Rotterdam; voor den detailhandel in wild en ge vogelte bij de Vakgroep Detailhandel in Wild en Gevogelte, Daendelsstraat 23, 's-Gravenhage. SUIKER VOOR BIJENHOUDERS. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt maakt bekend, dat bijen houders die in aanmerking wenschen te komen voor het betrekken van gedenatureer de suiker voor de voeding van hun bijen in het najaar van 1946 zich, indien zij niet zijn aangesloten bij onderstaande organisa ties, vóór 7 September moeten aanmelden bij de Electrische Honingzeemerij „Het Zuiden", Lennisheuvel 1 te Boxtel. Bijenhouders aangesloten bij de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, Bijenhoudersbond van den N.C.B. en Bond van Bijenhouders van den L.L.T.B. ontvangen van de organisatie, waarbij zij zijn aangesloten, bericht over de levering van gedenatureerde suiker. GIFT VAN CURACAO AAN DE VER. STATEN. De Vereenigde Staten hebben een gift van het staatsdeel Curacao, bestaande uit grond, kantoren en verblijf, aanvaard, aldus deelt het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken mede. Het gebouw zal dienen ter herinnering aan de Amerikaansche strijdkrachten, die gedurende den oorlog in West-Indië heb ben gediend, en aan wijlen president Roose velt. Het zal den naam „Franklin Delano Roosevelt House" dragen. JOEGOSLAVEN SCHIETEN EEN AMERIKAANS CH VLIEGTUIG NEER Een Amerikaansch transportvliegtuig werd op 9 Augustus door twee Joego slavische jachtvliegtuigen neergeschoten, terwijl het juist uit een storm te voorschijn kwam. Het vliegtuig vloog op den regelden dienst van Weenen naar Üdine (Italië). Het was aan de handigheid van den piloot te danken dat niet alle leden van de- bemanning gedood werden. Geen van de Zeven Amerikanen, die aan boord van het vliegtuig waren, werd gewond, maar allen zijn nog door de Joegoslavische militaire autoriteiten geinterneerd in het hoofd kwartier van het vierde leger in Ljubljana. Er bestaat geen aanwijzing omtrent het tijdstip, waarop zij zullen worden vrij gelaten. De Vredesconferentie. Nog steeds openbaart zich op de Vredes conferentie de tegenstelling tussen Rusland en de op Rusland georiënteerde staten ener zijds c-n de Angel-Saksische mogendheden met hun aanhang anderzijds. Nadat de Gasperi voor Italië gepleit had voor uitstel van territoriale beslissingen, heeft de Joego-Slavisciie delegatie zich daar heftig tegen verzet. De Gasperi achtte de Europese situatie zo verward, dat een goede vrede niet tot stand gebracht zou kunnen worden. De Joego-Slavische afge vaardigde zeide, dat het niet alleen Musso lini was, die de oorlog wilde. Van een nieuw Italië kon nog niet gesproken worden. Natuurlijk onderschreef Molotof dit. Vol gens hem heeft Italië de fascistische elemen ten niet uitgeroeid. Voorts zeide hij, dat bepaalde grote mogendheden trachten een monopolistische positie in de Middellandse Zee te verwerven. We denken hier aan het spreekwoord van de pot die de ketel verwijt. Ook Hongarije en Finland hebben ge legenheid gehad zich te verdedigen. Hon garije bracht zoveel wensen naar voren, dat de Tjechische afgevaardigde Masarijk zich afvroeg wie eigenlijk de oorlog gewon nen had. Finland was meer bescheiden. De Finse afgevaardigde wees op de grote economische gevolgen, die het ontwerp- vredesverdrag voor Finland zou hebben. Finland wenste goede vriendschap met Rusland. Veel opgeschoten is men de afgelopen week nog niet. Ondanks de vredesconferentie laait de burgeroorlog in China weer hevig op. De communisten hebben per radio de bevolking opgeroepen tot een burgeroorlog op grote schaal. Ook hier zien wc een bedekte strijd tussen Rusland, die de Chinese communisten bijstaat en Ameri ka, die de regering ondersteunt. De Dardanellen. Rusland heeft aan Turkije een nota ge_

Opbouw | 1946 | | pagina 3