De Stellendamse visserij Militairen klagen de Dirkslandse bevolking aan Plaatselijk Nieuws WIST U... UI Vervolg Landbouw pag 14e kolom. hebben uin een varken te niesten, terwijl bovendien menschen aan afgelegen wegen buiten de dorpen hunne etensresten, grgen- tenafval e.d.g. nergens nuttiger kunnen besteden dan aan hun varken, zooüat uit dien hoofde alleen reeds het aanhouden van een varken economisch van groote beteeke- nis is voor de voedselvoorziening in ons Vaderland; op welk adres het volgende antwoord werd ontvangen: Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. Den Heer A. W. Keijzer Secretaris v. d. Fl. Boerenbond te Herkingen. 6 Augustus 1946. Onderwerp: regeling huisslachting, bericht van 18-6-'46. Naar aanleiding van Uw nevenvermeld schrijven, deel ik U mede, dat de huisslach- tingsregeling 1946-'47 bepaald, dat zij, wier inkomen voor een aanmerkelijk deel voort vloeit uit den landbouw, voor een huis- slachtingsvergunning in aanmerking komen. Wanneer nu van eigen bouwland zooveel producten worden geoogst, dat hiervan een varken kan worden gemest, bestaat aan leiding na te gaan, of niet een aanmerkelijk deel van het inkomen van de betrokkenen voortvloeit uit het landbouwbedrijf. Een verdere uitbreiding van de huis- slachtingsregeling is onder de huidige omstandigheden niet mogelijk. De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening Voor dezen: De vend. Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, Handteekening onleesbaar. Weinig hoopvolle vooruitzichten. Het gaat met de visserij in Stellendam niet voorspoedig. Reeds geruimen tijd zijn de verdiensten der vissers zo laag, dat zij een beduidend stuk blijven beneden dat gene, wat in de landbouw verdiend wordt. Het is ontoereikend om de gezinnen van te onderhouden en geheel onvoldoende om de zeer hoge bedrijfsonkosten te bestrijden. Vooral de vaartuigen met benzine-inotor zijn er slecht aan toe. Daarbij komt, dat de beste visgronden, waar voorheen altijd de meest en grootste garnalen gevist wer den, nog steeds door mijnengevaar ontoe gankelijk zijn. Ondanks herhaald aandrin gen van de Vissersvereniging blijft het Departement van Marine erbij, dat eerst dit najaar de mijnen in het Ooereese Gat geveegd zullen worden, omdat andere delen der Nederlandse kust moeten voor gaan. Dit is een geweldige handicap voor de visserij. Er is al sedert enige maanden bij het Bedrijfschap voor Visserijproducten aangedrongen op prijsverhoging der gar nalen, zonder welke het niet mogelijk is het bedrijf voort te zetten. Een groot deel dezer verhoging kan opgevangen worden door de winstmarges van de handel te verkleinen, welke inderdaad aan de hoge kant zijn. Het product behoeft dan daarom niet zoveel duurder te worden in de win kels. Een verhoging van de consumenten prijs is echter niet te vermijden, daar be halve het visloon ook het pelloon naar boven zal moeten. Voorheen pelde half Stellendam, doch tegenwoordig is het voor de pellerijen een zwaar probleem om de aangevoerde garnalen gepeld te krijgen. Er wordt buiten de visserij flink verdiend, dus wordt er door niet-vissers hoegenaamd niet meer gepeld. Bovendien zijn de garnalen zeer klein, zodat er weinig aan te verdienen is. De vissersvereniging „Samenwerking", die de belangen der vissers behartigt, heeft gepoogd verbetering te krijgen in de toe stand en nu is het zover, dat het Bestuur van het Bedrijfschap in Den Haag een ver hoging der garnalenprijs aangenomen heeft, terwijl het pelloon op 75 cent per Kg- zal worden gebracht. Dit alles echter behou dens goedkeuring van het Directoraat voor de prijzen. De Stellendamse visserij zit, ook afgezien van. de prijs, voor moeilijke vraagstukken. De afzet van ongepelde garnalen gaat de laatste weken zeer moeilijk e'n stond ver leden week geheel stop, zodat de pellerij bazen besloten een week vacantie te nemen, waardoor de vissers aan de kant kwamen, aangezien het ook niet gelukte een flinke hoeveelheid garnalen te doen pellen. Het Bedrijfschap greep evenwel in en laat nu deze week vissen voor handelaars buiten Stellendam. Gevolg van één en ander is echter, dat een steeds groter aantal vissers landarbeid gaat verrichten - de meesten kunnen dit ook - waarmee zij veel meer kunnen verdienen. Vooral de vaartuigen met benzine-motor komen van achter. Als deze niet aan een ruw-olicmotor geholpen kunnen worden, is het zeer te vrezen, dat ze de strijd om het bestaan niet zullen kun nen volhouden. Het is ons bekend, dat er bij de Regering op aangedrongen is, deze I soort mensen te helpen, maar gezien de consequenties en gelet op de krachtige be zuiniging, die de Regering blijkbaar gaat doorvoeren, kan daarvan weinig verwach ting zijn. Een vijftal vaartuigen is nog steeds niet terug uit Duitsland en kunnen nu wel ge heel afgeschreven worden. Enkele schip pers, die geen kans zagen een behoorlijk vaartuig ervoor in de plaats te kopen, zijn daardoor zeer gedupeerd. De Stellendamse vissersvloot heeft nodig: hogere prijzen (of lagere onkosten, maar dit schijnt onmogelijk), onbelemmerd visge- bied, grotere afzet in binnen- en buitenland en - dit geldt voor ongeveer het derde deel - sterker motoren. Indien deze voor waarden niet worden vervuld, laat het zich aanzien, dat het visserijbedrijf weer evenals vóór de oorlog een periode van inzinking tegemoet gaat. De Regering zal haar aan dacht aan deze bedrijfstak moeten geven, anders zal deze visserij zich niet staande kunnen houden. v. E. Van een militair, die te Dirksland ge legerd is, ontvingen wij de volgende brief, met het verzoek deze in ons blad op te nemen. Zou hef niet anders kunnen? Al sinds enkele weken zijn wij in het dorpje Dirksland gelegerd. Ik heb mijn ogen en oren eens de kost gegeven om een indruk te krijgen van de eilandbewoners. De indruk, die ik boven alle andere kreeg is, dat de houding der bevolking jegens den militair buitengewoon slecht is. Wanneer wij hier door of langs de straten lopen dan ligt op veler gezichten de minachting voor den soldaat te lezen. Misschien is dit wel niet helemaal te verwonderen, daar er bij ons ook wel enkele ongure elementen zit ten dit houdt echter niet in, dat het gehele korps als onguur beschouwd behoeft te worden. Waarom kan er nooit eens een hartelijk woord gewisseld worden met die jongens, die van huis en haard vandaan in Dirksland hun plicht doen voor het Vader land? De oorlog is nog maar pas voorbij en nu schijnt het overgrote deel van de Dirkslandse bevolking de bezettingsjaren al weer vergeten te zijn. Toen hebben we soms gezamenlijk ellende en armoede door gemaakt. Toen waren we één, waarom kan nu de verhouding niet beter zijn? Bedenk eens goed, dat als u 's avonds in uw bed stapt, doet ge dat in uw eigen huis, maar wij zijn ver van onze familie en vrienden, wij doen onze plicht tegen over het vaderland, dus ook tegenover u. Hieraan hebt u misschien nooit of misschien te weinig gedacht. Overal, waar ik ais soldaat gediend heb, heb ik eerbied voor den soldaat gezien, maar hier in Dirksland voelen wij ons te veel en dit is voor ons allen zeer mistroos tig. Ontspanning hebben wij hier niet. U zou ons leven hier prettiger en aangenamer kunnen maken. Wij zullen van onze kant alles in het werk stellen om de ongure elementen te verwijderen, die in uw rustig en mooi dorpje rond lopen. Laat dan van uw zijde mijn oproep niet onbetuigd. Dirks land heeft een overwegende Christelijke bevolking. Brengt dit niet mede, dat ook de soldaten naastenliefde van u mogen verwachten? Gezamenlijk zou misschien iets te bereiken zijn. Ik geloof dat dit onze Christenplicht is. Vorige week liep ik in mijn eentje op straat en waagde ik het een praatje aan tc knopen met een dame. Ik vroeg haar of zij misschien iemand wist, die tegen een kleine vergoeding mijn ondergoed zou wil len wassen. De dame keek mij echter stom verbaasd aan, sprak geen woord en stapte door alsof ze mij niet gezien had. Ik heb het niet gewaagd nog een tweede poging te doen. Dit gaf mij aanleiding om boven staande te 'schrijven. Nogmaals doe ik daarom een beroep op de bevolking en vraag: Zou het niet anders kunnen? De korporaal T. K. Naar aanleiding van deze brief willen wij enkele opmerkingen maken. We kunnen ons levendig voorstellen, dat men als soldaat gaarne door de bevolking gastvrij ontvangen wil worden. Het is inderdaad zo dat vele militairen, die van hun vrouw en kinderen, van hun ouders, verloofden en verdere familie verwijderd zijn, behoefte hebben met de burgers een praatje aan te knopen. Zij missen de ge zellige familiekring en zouden heel graag in een andere familie tijdelijk opgenomen worden. Wij menen ook, dat de bevolking de plicht heeft iets voor de militairen te doen om hun het gemis enigszins te ver goeden. Velen zullen daardoor afgehouden worden van paden, die vooral voor mili tairen zo verleidelijk zijn. Wij hopen daar om met den inzender van de brief, dat zijn oproep gunstige gevolgen zal hebben. Als de inzender vraagt: „Zou het niet anders kunnen?", dan menen wij dat deze vraag niet alleen gesteld moet worden aan de Dirkslandse bevolking, maar niet min der aan de militairen zelf. Het is helaas zo, dat verschillende militairen zich zeer on fatsoenlijk gedragen en daardoor de bevol king tegen zich in het harnas jagen. Het lijkt ons niet nodig dit met voorbeelden aan te tonen. De schrijver geeft zelf toe, dat er ongure elementen in zijn compagnie zit ten. Zij zijn het, die de compagnie in een kwaad licht stellen en de oorzaak van een onheuse behandeling van de bevolking. Vele militairen - heus niet alleen in Dirks land - blijken hun heil te zoeken in los bandigheid en onzedelijkheid. Is het daar om te verwonderen, dat velen zich op een afstand houden van ieder die een uniform draagt? We kunnen verstaan, dat ouders van kinderen huiverig zijn een militair, die ze niet kennen, in hun huis te halen. Niettemin heeft de bevolking van Dirks land (de gehele Nederlandse bevolking) de plicht om naar wegen te zoeken waardoor iets voor onze militairen gedaan kan wor den, te trachten hen af te houden van verkeerde wegen en indien mogelijk iets te vergoeden van het vele, dat zij in de mili taire dienst missen. Nogmaals, wij hopen van harte, dat de brief tot gevolg zal hebben, dat de ver houding tussen de Dirkslandse bevolking en de militairen een gunstige wending nemen zal. Van beide kanten moeten daar toe pogingen in het werk gesteld worden. MIDDELHARNIS. De familie van Eck- Driesse wonende alhier, kreeg drie jaar geleden de treurige tijding, dat hun zoon Jan, bij het vergaan van zijn schip in de Indische wateren met alle opvarenden was verdronken. Thans is via het Roode Kruis bericht ontvangen dat hij nog in leven is en zich bevindt op een eiland gelegen in de nabijheid van Amerika. Hij was (door bij zondere omstandigheden) niet met de boot uitgevaren, zoodat hij zeer wonderlijk be waard is gebleven. Ouders, die kinderen hebben, zullen kunnen beseffen wat een blijdschap het voor deze familie is en dat zij met verlangen uitzien naar het oogen- blik, waarop Jan de ouderlijke woning zal mogen binnentreden en ze den verloren gewaanden zoon in hun midden hebben. Inplaats van Zondag 25 Aug.hoopt Ds. Blok, predikant der Ned. Herv. Kerk, eerst op Zondag 22 September afscheid te nemen van zijn gemeente. Gevonden voorwerpen: een glas van een damespolshorloge met gouden rand. Te bevragen bij N. Driesse, Waterweg E 29. GOEDEREEDE Voor rekening van de cichoreidrogerij Goedereede" zijn twee schepen met totaal 268 ton cokes aangevoerd, zoodat deze fabriek na een paar jaar stilstand wegens brandstofgebrek, de a.s. campagne weer cichoreiwortelen zal kunnen drogen. Een dochtertje van dhr. K- Tanis Kz., hetwelk de vacantiedagen in Rotterdam bij familie doorbracht, had het ongeluk aldaar door een auto te worden aangereden, zoo dat zij met ernstige inwendige kneuzingen en een hersenschudding in een der zieken huizen moest worden opgenomen. Zaterdag speelde S.V.G. een wedstrijd tegen Melissant I, welke S.V.G. met 2-3 verloor. M.V.V. opende de score doordat de Vogel op prachtige wijze een bal in het net liep. De overige doelpunten, zowel van Meiissant als van Goeree waren van min dere kwaliteit. Alle vier waren ze te wijten aan fouten van de verdediging. De Goereese verdediging scoorde twee doelpunten zelf. Men had dus behoorlijk pech. S.V.G. speelde gelijk. S.V.G. II had niet te klagen, daar Melissant II een strafschop miste en een doelpunt van Melissant wegens buitenspel geanuleerd werd. De verdediging en de halflinie van S.V.G. waren beter als die van Melissant, die de voorhoede slecht ondersteunden. De eindstand was 2-2. OUDDORP. In de weervisserij werd in de afgelopen week een zalm gevangen. - Thans staan op het tramstation alhier 6 kampeerwagens, waar pensiongasten in vertoeven. VRAAG'T EENS IN WED.KURVINKS DROGISTERIJ KERKSTR. 160 - OUDDORP OOLTGENSPLAA T. De beurtschippers knecht van N. had het ongeluk tijdens het laden van een schip met tarwe, in het ruim te vallen, waardoor hij zijn ribben ernstig bezeerde. Per brancar is hij naar zijn woning vervoerd, waar Dr. Kramers en Zr. Bos geneeskundige hulp verleenden. Tot havenmeester en weger aan de Sluissche haven alhier is tijdelijk benoemd dhr. J. van Dam Anthz. IN BERLIJN IS NOG GEEN PUIN GENOEG. Een groep van 50 Berlijnse Nazi's mar cheerde een dezer dagen weer op militaire wijze, in gelederen van drie, door het Brits- bezette gedeelte van Berlijn. Ze zongen het voorde Duitsers zo sentimentele Edelweiss- lied, terwijl ze vrouwen die betrekkingen met geallieerde militairen onderhouaen, schimpscheuten en beledigingen toewierpen. De Duitse politie joeg de bende uiteen, maar even later verzamelden ze weer op een fluitsignaal en marcheerden verder. De geallieerden lieten zich deze tocli tegen hen gerichte actie welgevallen. Vrijdag j.l. had de opening plaats van I het gemoderniseerde levensmiddelenbedrijf I van dhr. Jac. Breeman. Dhr. Breeman dn aangesloten is bij de Centrale Inkoopver- eniging voelde dat het publiek er prijs op stelde, naast een goede kwaliteit op een hygiënische en practische wijze te worden bediend. Als men thans in deze zaak een kijkje gaat nemen, kan men zeggen dat dhr. Breeman hierin volkomen is geslaagd. Er is thans een begin gemaakt met het herstellen van de haven en kade, die door de Duitschers ernstig was beschadigd. Toen de landbouwer M. K. Zaterdag morgen zijn koe wilde gaan melken, kwam hij tot de ontdekking dat ze hem al voor waren geweest en het dier alles zonder bon aan een tot op heden onbekend persoon had afgestaan. Zaterdag j.l. speelden onze twee voet balelftallen voor de nieuwe competitie tegen Herkingen I en II. Eerst speelde het tweede elftal. Van voetbalspel was eigen lijk geen sprake. De bal werd steeds ge speeld door onze club en ondervond slechts weerstand bij de keeper en de backs. Het resultaat was dan ook een 12-0 overwin ning. Ons eerste elftal bracht het er minder goed af. Ofschoon we aanvankelijk sterker waren, begonnen de Herkenezen steeds meer balcontróle te krijgen. Het bleek ten slotte fataal dat we voor de rust onze kan sen verknoeid hadden, toen de linksbuiten van de tegenpartij na een mooie aanval keihard inschoot. Ook na dit doelpunt bleef de beslissing onzeker. De taaie tegenstand van de achterhoede van H.V.V. belette ons echter de gelijkmaker te laten volgen,zodat deze wedstrijd voor ons eindigde in een nederlaag met 1-0. STAD a. 't HARINGVLIET. Vrijdag avond werd de motorbrandspuit gepro beerd. Daar de oude door de moffen is vernield is er nu een andere van kleiner formaat. Laten we hopen dat er geen groote branden uitbreken, daar de spuit daarvoor zeker geen voldoende capaciteit heeft. Op Vrijdag 23 Aug. a.s. nam. 3 uur zal Ds. Ligten'oerg van Vlaardingen in de kerk der Ger. Gem. het huwelijk voltrekken van Wouter Vijfhuizen en Sietje van Biert en 's avonds 6.30 voorgaan in den Dienst des Woords. De muziekvereeniging V.I.O.S. heeft Zaterdag deelgenomen aan het concours te Nijmegen, waar zij beslag wist te leggen op de tweede prijs in de 4e afdeeüng. Voetbal. Zaterdag speelde V.V.S. I de tweede competitie-wedstrijd op^ het Flak- kee-terrein tegen Flakkee III. Leek het eerst alsof V.V.S. met glans zou verliezen, daar het bij de rust achterstond met 2-0, na de rust gingen de Stadtenaar's er zoo geweldig op, dat zelfs het watervlugge Sjaantje zelf wellicht verbaasd was, want na de rust maakte V.V.S. 6 doelpunten en Flakkee 1, zoodat de strijd eindigde met een overwinning voor Stad van 6-3. V.V.S. II speelde tegen Flakkee III gelijk spel met 4-4. dat er geruchten de ronde doen dat Spanje ook proeven met atoom neemt, dat 6 onbekend gebleven Indonesiërs een mislukte moordaanslag op den extremisten leider Soekarno hebben gepleegd, dat men aan den Minister van Weder opbouw gevraagd heejt, oj het hem bekend is. dat men alvorens een huis te kunnen bouwen bij 33 instanties om een vergunning moet vragen, dat op 26 Augustus a.s. de Moerdijkbrug geopend wordt, dat in September een bon zal worden aan gewezen die recht geeft op het kopen van 100 gram gedroogde Zuidvruchten, dat in Calcutta door dc Mohammedanen ernstige ongeregeldheden zijn veroorzaakt, waarbij de eerste dag reeds 90 doden en 900 gewonden werden geregistreerd, dat mannen van de Britse ambassade, toen ze naar hun werk gingen, een Union-Jack vlag vonden, waarop geschilderd het hakenkruis en de woorden Dachau, Buchenwald en Cyprus. dat twee bunkerbouwers uit Haarden te zamen ruim 3.5 mitlioen gulden winst maak ten, dat binnenkort ook in Rusland een grote proef genomen zal worden met een atoombom. De het

Opbouw | 1946 | | pagina 2