Mededeling van de Redactie DE RAAD VAN ABD-AL-KADIR. LANDBOUW. De verplichte veelevering blijft Plaatselijk Nieuws Van over de Grenzen Telkens weer ontvangen wij inge zonden stukken, die niet ondertekend zijn. Wij verzoeken de inzenders hun stukken te ondertekenen, daar wij ze anders niet kunnen plaatsen. Abd-al-Kaciir was een wijs man. Rechtsgeleerde en theoloog. Een volgeling van Mohammed. Omstreeks het jaar 1587 schreel hij in het Arabisch zijn beroemde „Argumenten ten gunste van het wettig gebruik van Koifie". (Het manuscript van Abd-al-Ka- dir was feitelijk de "eerste koffie- advertentie. Om zijn tijdgenooten te overtuigen, dat het drinken van koffie niet in strijd was met de wetten van den profeet). Sindsdien begon de koffie haar zegetocht door heel het oude Europa. En Nederland ging daarin vooraan. Nog steeds weet men hier goede koffie te waardeeren. De kunst is echter om goede koffie samen te stellen. Het melangeeren en branden van koffie is een werk, dat grpote nauwkeurigheid en er varing vereischt. Iedere soort heeft een aparte behandeling noodig. De vertrouwde vakmenschen van De Gruyter weten op eert seconde nauwkeurig wanneer de boonen goed gebrand zijn. Dat is voor hun een eerezaak. De roem van het oude ambacht met de modernste hulpmiddelen. De pittige, fijne smaak van De Gruyter's koffie zoo als ze geurend uit de rooster- installatie komt blijft voor U be waard. Uit speciale, aroma-bescher mende silo's rechtstreeks naar de eigen winkels door heel Nederland. De raad van Abd-al-Kadir was goed. Een dagelijksch weerkeerend genot wacht ons. Er is weer De Gruyter's koffie. De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft besloten de verplichte rundveelevering, zooals die in den vorm van een aanslag-regeling bestaat, ook na 1 September a.s. te handhaven. Zonder een dergelijke aanvoerregeling zou bij de tijdelijk onvoldoende aanvoeren van slachtvee, een regelmatige vleeschvoor- ziening van ons volk niet gewaarborgd zijn, vooral ook omdat nog steeds belangrijke hoeveelheden vleesch geïmporteerd moeten worden en stagnatie in den aanvoer moeilijk heden geeft. Wanneer de veehouders voor een regel- matigen en voldoenden aanvoer van vee op de slachtveemarkten zorgen, zal van dezen aanslag, welke niet hooger is dan den z.g. normalen uitstoot van den rundvee stapel, practisch geen gebruik behoeven te worden gemaakt. De gewenschte spreiding over het jaar, welke vroeger bestond, zal worden bevor derd door de slachtveeprijzen naar gelang van het jaargetijde te doen varieeren. Mocht evenwel de aanvoer van slachtvee desondanks beneden het voor de distributie noodzakelijke peil blijven, dan zal worden ingegrepen en zullen in de eerste plaats die veehouders, die nalatig zijn geweest,' worden aangeschreven om hun verplichting tot het leveren van rundvee na te komen. De behoefte aan blauwniaanzaadbolkaf voor de geneesmiddelenvoorziening Het bolkaf van blauwmaanzaad is een waardevolle grondstof voor de genees middelenvoorziening van ons land; waarde vol vooral daarom, omdat dit kaf, mits het in ruime hoeveelheid ter beschikking komt, de invoer van andere grondstoffen overbodig maakt, met als gevolg een be langrijke deviezen besparing. Deviezenbe- sparing is een landsbelang. Het streven van alle boeren en dorschers dient er dan ook op gericht te zijn zoo groot mogelijke hoeveelheden bolkaf te verzamelen. Dat de voor dit bolkaf vast te stellen prijs loonend zal zijn, kan nu reeds als vaststaand worden aangenomen. De plaatsen van inlevering zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. Alle dorschers worden opgewekt hun volle medewerking aan de inzameling te ver- leenen. Oproep aan de boeren in Nederland Teneinde den oogst van 8000 ha. graan op Walcheren tijdig gemaaid te krijgen, doet de Rijksdienst voor Landbouwherstel een beroep op alle boeren van Nederland om, indien mogelijk, voor dit geteisterde gebied trekker-zelfbinders of paarden-zelf- binders beschikbaar te willen stellen voor één week of veertien dagen. De binders worden per auto afgehaald en weer thuis bezorgd, tegen de normaal geldende huur- tarieven Men kan zich hiervoor telefonisch of telegrafisch in verbinding stellen met den Rijksdienst voor Landbouwherstel, Zout keet te Goes, tel. 2543, (na 18 uur 2520). Belangrijke verlaging prijzen stikstof meststoffen. De prijzen van de stikstofmeststoffen voor het bemestingsjaar 1946/47 zijn in ver gelijking met de prijzen voor het afgeloopen bemestingsjaar 20 lager. Deze opmerkelijke prijsverlaging is mo gelijk door een toename van de productie van stikstofmeststoffen in eigen land, en beteekent voorde boeren een aanmerkelijke vermindering van hun bemestingskosten. Intrekking van maximumregelingen voor hooi, voederbieten en koolrapen. Daar voor het oogstjaar 1946 een zoo danige ruime productie van hooi, voeder bieten en koolrapen wordt verwacht, dat geen gevaar voor ongedachte prijsstijgingen behoeft te worden gezien, is het Bedrijfschap voor Hooi, Strooen Ruwvoederondergoed- keuring van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, over gegaan tot intrekking van de desbetreffende prijzenverordeningen, waarin de maximum prijsregelingen zijn neergelegd, blijkens het Voedselvoorzieningsblad No. 54 van Zater dag 10 Augustus 1946. MIDDELHARNIS. De Muziekvereniging „Sempre Cresendo" heeft Zaterdag 10. Aug. j.l. deelgenomen aan het Federatieve con cours te Aalsmeer. Door haar werd een 2e prijs behaald met 96 punten (100 punten was een le prijs geweest). Hadden zij liever (dit is te begrijpen) een le prijs verworven, toch mogen zij tevreden zijn, omreden de puntenverdeling op een dergelijk concours geheel anders zijn, dan op een gewoon Muziekconcours. Niet één le prijs werd door een der verenigingen behaald en in de 2e prijsklasse had „Sempre" het hoogst aantal punten. Wij feliciteren „Sempre Cresendo" met het door hun behaalde succes. D1RKSLAND. Aan de Burgerij. Van de vele vraagstukken, die zich in dezen na- oorlogschen tijd voordoen, is dat van de huisvesting zeker niet één van de eenvou digste. Het groote tekort aan woningen, dat zich alom in den lande openbaart, doet zich op het Platteland ook meer en meer ge voelen. Ook in deze gemeente neemt het aantal gevallen, waarin woonruimte wordt ge vraagd, onrustbarend toe, terwijl met geen mogelijkheid te zeggen is, wanneer aan deze vraag kan worden voldaan. Weliswaar is in principe reeds besloten tot den bouw van 8 woningen, doch dit is zeker nog geen op lossing, die in verhouding staat tot de behoefte. Ofschoon ik in de afgeloopen periode vrij komende woningen, zooveel mogelijk, in overleg met eigenaren ter beschikking heb gesteld van daarvoor in aanmerking komen de personen, heb ik tot dusver nog afgezien van inkwartiering, niet alleen omdat ik weet dat dit een diepingrijpende maatregel is, doch ook omdat de noodzaak daartoe vooralsnog niet aanwezig was. Ik zie mij echter thans, nu de vooruitzich ten van hen, die dringend woonruimte be hoeven, vooralsnog niet gunstiger worden, genoodzaakt tot het treffen van andere schikkingen, waarbij ik bij voorbaat de medewerking inroep van diegenen onder U, die ook inderdaad in staat zijn die met een weinig goeden wil te verleenen. Ik doel hierbij namelijk op hen, die, hetzij geheel alleen dan wel met enkele personen een groot huis bewonen en die deze ruimte mijns inziens zeker wel gedeeltelijk ter beschikking van anderen kunnen stellen. Tot diegenen onder de bevolking geldt dus allereerst mijn oproep. Ik verzoek hen zich ten spoedigste vrijwillig op te geven, welke woonruimte zij ter beschikking kunnen stellen van hen, die geen of geen afdoende huisvesting hebben. Zij hebben dan door hun vrijwillige aanmelding dit vóór, dat met hun wenschen, voor zoover Mogelijk, in ieder geval rekening wordt gehouden. Burgers! Ik weet, dat een ieder gaarne baas in eigen huis is. Ik weet ook, dat tijdens de bezetting vrijwel ieder onzer de lasten van gedwongen inkwartiering heeft onder vonden en niets was mij liever geweest dan te mogen constateren, dat nadien elk burger weer in eigen sfeer zich kon huisvesten. Want de bewoning vormt één der belang rijkste pijlers van het maatschappelijk bestol. Daar er echter nog zoovclen zijn, die zich te dien aanzien dikwijls op betreurens waardige wijze moeten behelpen, terwijl er zoovele jongeren zijn, die gedwongen wor den hun huwelijk uit te stellen vanwege het woningtekort, zondereenig uitzicht wanneer dit euvel zal zijn verholpen, vertrouw ik, dat degenen, die ruimte meer dan over hebben, zóóveel verantwoordelijkheidsbesef en mede gevoel zullen toonen, dat zij vrijwillig zuilen mede werken om hierbij de helpende hand te bieden. Ik doe daarom een beroep op allenHelpt wanneer ge kunt. Aanmeldingen kunnen geschieden ten Gemeentehuize voor 20 Augustus a.s. Bij deze gelegenheid merk ik nog op, dat ik in geen geval kan toestaan, dat men bewoners van andere gemeenten, zonder mijn voorkennis, bij zich inneemt. Bij het nijpend tekort voor eigen inwoners, kan ik mij er niet mede vereenigen, dat deze ten achter zouden komen bij die van andere gemeenten. Ik hoop, dat gij begrip zult hebben voor den bijzonderen nood op dit gebied, dat gij zult willen verstaan, dat ik dezen oproep niet slechts voor den vorm plaats. Het is mij vollen ernst en ik kan bij den voortduur van dezen toestand niet passief blijven. Hoe gaarne ook, ik kan niet anders. Heeft deze oproep niet het gewenschte resultaat, dan zal ik, hoe zeer ook tot mijn spijt, op andere wijze tot het gestelde doel moeten geraken. Ik heb er prijs op gesteld U langs dezen weg openlijk op de hoogte te brengen met den zorgelijken toestand van de huisvesting. Ter bestrijding van dit euvel is in gezamen lijk overleg veel te bereiken. Burgers, laat thans Dirksland, die op ander gebied dikwijls den eersten stoot gaf, ook nu blijk geven van zijn voortvarendheid onder de leuze: Dirksland helpt Dirksland Ik ben er mij ten volle van bewust, dat ook dan dit vraagstuk nog lang niet is opgelost, doch wel is er dan de zekerheid, dat gedaan is wat gedaan kon worden. Meer wordt niet van U verlangd. De Burgemeester van Dirksland, E. OTTINK fg. 5 Augustus 1946. DIRKSLAND. Burgerlijke Stand: Geboren: Maartje, d. v. T. van Prooijen en G. J. J. Homburg; Elizabeth Adriana, d. v. P. Peekstok en A. Bakelaar (Sommels- dijk); Adriana Jacoba, d. v. B. M. Zoeteman en E. Dane; PieterneHa, d. v. C. Matsinger en J. Okkenburg; Marinus Leendert, z. v. A. Knöps en J. Struijk; Dingema, d. v. B. J. Kosten en M. M. Lagaaij (Ooltgens- plaat); Barend, z. v. Jac. van Strien en J. Kransse (Middelharnis); Lineke, d. v. Job Kievit en D. Schol (Sommelsdijk); Anna Wilhelmina, d. v. C. van Es en M. Jongejan Elbert, z. v. T. van Strien en J. Knape; Pieter Hugo Adrianus, z. v. L. Witvliet en A. S. Poortvliet. Ondertrouwd: J. Kammeraad 25 j. en L. Guldemeester 26 j. Gehuwd: M. Vroegindeweij 24 j. en A. Polder 23 j.; M. v. d. Wekke 25 j. en G. Drooger 25 j.; C. J. Dirksen 39 j. en W. M. C. Labeur 27 j.; D. M. Markwat 32 j. en M. den Engelsman 30 j. Overleden: Pieternella van Okkenburg. vrouw van A. de Reus, 43 j.; Sophia de Blok, 14 j.; Adriana Jacoba Zoeteman, 2 w. De derde bespuiting van de aardappel velden ter bestrijding van den colorado kever dient te geschieden in het takvak van 4 t/m 17 Aug. 1946. HERRINGEN. In onze gemeente zijn enige varkens door de gevreesde vlekziekte aangetast. GOEDEREEDE. Voor rekening van den heer J. van Dam is een groot motorschip in de haven gearriveerd, met het doel om daarmee de zeevisserij uit te oefenen. Dat hij succes moge hebben met deze onderneming. De nieuwe formulieren ter verkrijging van nieuwe bouwmaterialen zijn vanaf he den op het Gemeente-Secretarie te bekomen Dinsdag 13 Augustus, 's avonds half. acht, zal er een openbare gemeenteraads vergadering worden gehouden. Voetbal. De j.l. Zaterdag te Herkingen gespeelde voetbalwedstrijd tussen Herkin gen I en S.V.G. II van hier, is geëindigd met gelijk spel (I1). OUDDORP. Er is hier veel ruimte te kort voorde overvloed van pensiongasten. Door dat de R.T.M. kampeerwagens ter beschik king stelt, kunnen nog enkele geholpen worden. Deze kampeerwagens blijken zeer goed te bevallen. Jammer is he't, dat er geen electrische verlichting is aangebracht. Hier door zit men 's avonds in het donker. Door de Besturen van alle Cichorei- fabrieken hier ter plaatse, had de aanbeste ding plaats voor het opscheppen van cokes en het vervoeren van cokes van de Haven naar defabrieken. Voor het opscheppen was D. Mierop de laagste inschrijver voor ƒ2,50 per ton en voor het vervoeren was P. Breen Kzn. de laagste inschrijver voor ƒ2,50 p. ton. Mej. v. d. Bosch te Mijdrecht, die als I loofd aan de Kleuterschool in deze gemeen te was benoe'rtul, heeft voor die betrekking bedankt. In de weervisserij werden de vorige week 2 zalmen gevangen, die naar de afslag te Rotterdam werden vervoerd. De garnalenvissers hebben in de afge lopen week van 80—200 K-ü. garnalen per dag gevangen. Hier gaan al enige vissers landwerk verrichten, omdat.er met de visserij weinig te verdienen valt. Burgerlijke Stand. GeborenAdriaantje d. v. J. Breen en A. W. Struijk. Getrouwd: K- Akershock met L. Grinwis. OOLTGENSPLAAT. A.s. Zaterdag zal op de weide van dhr. D. C. Slis een concert gegeven worden, waaraan een 4-tal Muziek verenigingen zullen deelnemen. Bedroeg het inwonergetal onzer ge meente op 1 Januari '46: 2827 inwoners. Per 1 Juli 1946 was dit weer 3050. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Verleden week heeft het H.A.R.K.-comité weer ver schillende goederen onder de inwoners van deze gemeente verdeeld. Voetbal. Zaterdag speelde V.V.S. I de eerste competitiewedstrijd tegen Ooltgens- plaat I. A.F.B. kon echter niet op gang komen, want voor de rust had zij al een achterstand van 30. Na de rust dachten zij minstens gelijk te maken, daar zij een sterke wind mee hadden. Niettemin maakte V.V.S. direct een doelpunt. Kort daarop vielen er 2 in het voordeel van U.F.B., wHke de enigste bleven. Na afloop was de stand 62 voor V.V.S. Voorzeker geen slecht begin. V.V.S. II verloortegen O.F.B. 11 met 3O. Ned. Herv. Knapenverenigingen op Elakkee. De Ned. Herv. Knapenverenigingen van ons eiland maakten deze week een reisje- naar Huizen (N.-H.), alwaar de Ned. Herv. Knapenbond op Ger. Grondslag zijn 25- jarig jubileum vierde. Vol enthousiasme hebben 176 Flakkese knapen 3 dagen te Huizen vertoefd. In Huizen waren ze onder gebracht in grote scholen en ze waren vol lof over de gastvrijheid van de Huizenaars. Dat zij wonderlijk veel genoten hadden, bleek uit hun geestdriftig ja-geroep, toen de leider van het gezelschap hun, bij het huiswaarts gaan afvroeg of ze volgend jaar weer zo'n reis wilden maken. Een pluim voor hen die de leiding voor zulk nuttig werk op zich nemen. Men krijgt bij het lezen der verslagen over de vredesconferentie niet bepaald de indruk, dat het er vredig toegaat. Men heeft de afgelopen week nog besteedt met het vaststellen van de regels, waarnaar bij de eigenlijke besprekingen van de vredesvoorwaarden gehandeld zal wor den. Indien bij de behandeling van de vredesvoorwaarden op dezelfde wijze ge werkt zal worden als bij het vaststellen van het procedure-reglement, dan kan het nog zeer lang duren alvorens de conferentie gesloten zal kunnen worden. Was aan het begin van de vorige week de beslissing omtrent de voorzitterskeuze gevallen, de rest van de week heeft men vrijwel besteedt aan de meerderheidskwestie. Door de Grote Vier is voorgesteld, dat alle besluiten met een meerderheid van twee derde zouden worden genomen. Van Nederlandse zijde werd een voorstel inge diend, ondersteund door Australië, om de twee derde meerderheid te vervangen door een gewone meerderheid. Dit voorstel werd fel bestreden door de Russen en de landen, welke onder Russische invloed staan. Door Engeland werd een tussenvoorstel gedaan, hetwelk inhoudt, dat aan de Grote Vier twee soorten aanbevelingen zullen worden gedaan nl. die, welke een eenvoudige en die, welke een twee derde meerderheid van stemmen halen. Het gevolg hiervan was, dat er een gespannen verhouding ontstond tussen molotof en Byrnes. Molotof verweet Byrnes op felle wijze zijn veranderde hou ding sedert de beraadslagingen van de Grote Vier en nam het hem zeer kwalijk, dat Byrnes het Engelse amendement over de wijze van stemmen ondersteunde. Byr nes liet deze beschuldigingen niet onbeant woord en openbaarde de houding van Molo tof, die Frankrijk en China heeft willen uitsluiten van de vredesconferentie. Byr nes voegde daaraan toe, dat Molotofs woor den in de Amerikaanse pers zouden worden vermeld. Dit was mogelijk, zo zeide hij, omdat de pers in Amerika vrij is. Hierop reageerde Molotof door uiterst felle beschul digingen te uiten tegen de Amerikaanse en Engelse pers, die volgens hem onder invloed stond van lords en grote ondernemingen. Het Nederlandse voorstel werd, na de debat ten gehouden stemmingen, verworpen en het Engelse aanvaard. Toen Donderdag de conferentie samengekomen was om het procedure-reglement in zijn geheel te aan vaarden, was het weer Molotof, die roet in het eten trachtte te gooien door nogmaals in een rede van een half uur zijn bezwaren tegen het Engelse voorstel uiteen te zetten. De Australische afgevaardigde Evatt zeide daarop, dat thans weer de Russen een be hoorlijke gang van zaken verhinderden. Evatt wilde eenstemmigheid, niet door kracht of dictaat, maar door overtuiging. Alexander noemde het optreden van Molo tof dwarsdrijverij om de arbeid van de conferentie onmogelijk te maken. Byrnes drong er op aan, dat de conferentie iii de zelfde geest, die de geallieerde soldaten had bezield bij de oorlogvoering, nu gezamen lijk de vrede tot stand zou brengen. Ten slotte werd het amendement van Molotof verworpen en het procedure-reglement aan vaard, zodat de conferentie eindelijk aan

Opbouw | 1946 | | pagina 2