Plaatselijk Nieuws LANDBOUW. Distributienieuws. hetwelk achter dit edel tinnen voorhangsel schuilde, maar de fantasie was steeds on toereikend. Thans een kleine handbeweging hier of daar en een zoete toon weerklinkt in de Kerk, welke herinnert dat de Muziek thans weer overal in het rond sluimert en slechts wacht op een teeken van ontwaken. Dit geeft aan de Kerk iets geheimzinnigs iets indrukwekkends en eerbiedswaardigs. Onwillekeurig loopt men dan ook op teenen rond. Na weken van non-activiteit is het Orgel j.l. Zondag reeds in den dienst ge bruikt geworden, maar nog slechts eenmaal op oude primitieve wijze, waarbij de Orgel trapper weer zijn beste krachten heeft ge- gegeven. A.s, Zondag zal het Orgel electrisch worden aangedreven en zal de kwestie der windvoorziening opgelost zijn. Alleen de hoofdrestauratie wacht nog wegens materi- aalschaarschte. Het Orgel is als het ware nu weer een levens organisme geworden, heeft nu weer zijn spreken en zwijgen, jubelen en zuchten en gehoorzaamheid. Het Orgel is dus Weer begonnen te zingen en er stroomde Weer een vloed uit het Orgel die het kerkgebouw deed vullen van beneden tot boven het dak met heerlijke Orgel klanken. Het Orgel dat zoo langen tijd sliep is dus weer wakker geworden. D.V. a.s. Zondag zal de bediening geschieden met een diepen zucht.... van de .motor. Een enkele manupulatie van den schakelaar, zal dan voldoende zijn om de blaasbalgen van dit Koninklijke Instrument weer te doen rijzen. Dan zullen de longen van dit Orgel zich weer vol kunnen zuigen met wind om straks.... aan Hem gewijd te kunnen zingen, wanneer de storm die door het Orgel vaart zal moeten worden bedwongen tot een stille melodie, om hartstochtelijk te kunnen ademen.en tegelijkertijd de Gemeen te in de Kerk beneden als voorheen weer op te wekken mee te zingen de Psalmen en Gezangen. Dan zullen alle zangkunstwerken- de elementen weer onderling eendrachte- lijker en eenstemmiger verbonden worden tot beter gemeenschappelijker achtergrond ter verheffing van den eeredienst. Dan zal het raadsel voorloopig weer opgelost zijn dat er achter het wonder der pijpenmassa met zijn eindelooze verscheidenheid van combinatie's en geluiden nog een ander Worjder schuilt, n.l. het wonder van wind, die muziek wordt door de handen van een mensch. MEDEDELING Publicatie Rijksarbeidsbureau De Directeur van het Arbeidsbureau te Middelharnis deelt mede, dat in den Noord- Brabantschen Biesbosch Tractorchaufjeurs geplaatst kunnen worden in Landbouwbe drijven. Inlichtingen ten kantore Voorstraat 14 Middelharnis. Telefoon 374. De Directeur N. v. d. BRUGGE MIDDELHARNIS. Dinsdag behaalde onze dorpsgenoot, de heer A. W. v. Beek zijn acte Frans te Utrecht. Uitslag wedvlucht van Vilvoorde door P.V. ,,De Seinpost". Afstand 95 km. Aantal deeln. 46. Los 7 u. 45. Ie duif 9 u. 7, laatste 9 u. 17. P. Kern, 1, 9. J.J. Nipius, 2, 3, 6, 8, 12, 13. G. van Dongen, 4, 5, 16. J. Vijfhuize (Sommelsdijk), 7, 11. Gebr. de Jager, 10. J. de Vos, 14, 15. De heer Rijksen, onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool, slaagde te Rotterdam voor het Hoofdakte-examen B. De leden dei' Herv. Knapenver. hopen naar Huizen te gaan, ter gelegenheid van het 25-jarig jublieum'van de Bond van Herv Knapenverenigingen. Tot secretaris van de Groen van Prinstererschool werd gekozen dhr. J. v. d. Slik Mzn., tot penningmeester dhr. E. v. d. Boom, terwijl dhr. H. Krijger tot 2e Voorz. Werd gekozen. De heer C. P. Kijkuit, hoofd der Groen van Prinstererschool, is belast met de regeling van het onderwijs van de gerepatrieerde kinderen op Flakkee. Alle gerepatrieerden dienen zich met hem in verbinding te stellen. Predikbeurten: Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur Ds. L. Blok. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. EsseÜnk van Doorn. Chr. Ger. Kerk: 10 en 6 uur Prof. J. J. v. d. Schuit van Apeldoorn. Ger. Gemeente: 10 en 6.30 uur Leesdienst. SOMMELSDI JK. Dinsdag had het zoontje van den heer C. Meier, dat bij zijn vader op de molen was, het ongeluk door het open staande luik te vallen. Gelukkig liep dit ongeval nog al goed af doordat hij eerst op een hoop papieren zakken terecht kwam. De snel ontboden geneesheer constateerde alleen enige hoofdwonden, die met kram metjes moesten worden gehecht. Met het door de heren Van Nimwegeu en Groenendijk overgenomen loondors- beclrijf werd Woensdag begonnen met het dorsen. Wij hopen dat deze heren het zelfde vertrouwen zullen genieten, dat hun voor gangers zovele jaren genoten hebben. OPENBARE KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SOMMELSDIJK brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat voor taan bij de behandeling van bouwplannen door de daartoe aangewezen en bevoegde rijks- en andere instanties mede zal worden gelet op de uiterlijke vormgeving en ruimte lijke indeeling van bouwplannen. Daar de verzorging hiervan afhankelijk is van de bekwaamheid var den bouwkun dige, die met de opdracht wordt belast, is de keuze van dezen van groot belang. Teneinde de moeilijkheden bij de be handeling van plannen te voorkomen en een zoo vlot mogelijk verloop daarvan te kunnen bewerkstelligen, geven Burgemees ter en Wethouders zoowel degenen, die een opdracht voor een bouwplan willen geven, als degenen die deze zouden willen aanvaar den, in overweging zich met den gemeente lijken technischen dienst in verbinding te stellen. HERKINGEN. Ernstig ongeluk. Bij het spelen in de landbouwschuur van A. H. W. Nijssen kwam een jongetje van den heer B. v. d. Ochtend van een tilt te vallen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen en de ziekenauto was gearriveerd was het kind reeds aan de bekomen verwondingen overleden. Het ventje was 7 jaar oud. De kinderen der Gereformeerde School kunnen de kaarten die op 5 Augustus aan H.K.H. Prinses Irene verzonden worden met een nationale hulpzegel, afhalen bij J. C. Kalle te Herkingen. MELÏSSANT. Dinsdagavond half acht vergaderden de stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. Kerk, alhier, voorde tweede maal onder Voorzitterschap van den consu lent den Weleerw. Heer Ds. Anker van Herkingen. Doel van deze vergadering was het uitbrengen van een beroep op Ds. Goverts van Bergschenhoek. Met overgrote meerderheid n.l. 28 voor, 6 tegen en 1 blanco werd een beroep uitgebracht op den boven- genoemden predikant. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 4 Augustus a.s.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur de Heer Hoek van Hilligersberg en n.m. 6 uur lees dienst. Geref. Kerk, v.m. 10 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. H. de Valk. Ger. Gem., v.m. 10, n.m. 2,30 en 's av. 6 uur leesdienst. GOEDEREEDE. De heer E. A. Snijder, alhier, hoopt in September een aanvang te maken met een mondelinge opleidings cursus voor het Middenstandsdiploma en Algemene Handelskennis. Zaterdag 3 Aug. zal er een sportavond gehouden worden op het voetbalterrein in de Oostdijk, door de Voetbalver. S.V.G. met medewerking van de muziekver. „Apoi- lo". De tijd is als volgt vastgesteld: 6 uur rondgang door de gemeente; 6,30 uur af- marsch naar het sportterrein; 7 uur wed strijd in het hardloopen voor personen boven 18 jaar, waarvoor prijzen beschikbaar worden gesteld; 8 uur voetbalwedstrijd tusschen S.V.G. en een combinatie van „Apollo"9,30 uur vertrek van het terrein naar de gemeente. Dhr. j. van Heest, de oudste inwoner dezer gemeente, is 30 Juli j.l. 95 jaar ge worden. Het is voor die leeftijd nog een krasse oude, hij gaat nog bijna dagelijks zijn kinderen in deze omgeving bezoeken. De dienstplichtige Jac. de Ronde, van lichting 1946, zal Maandag 5 Augustus a.s. worden ingelijfd bij het korps pioniers te Gorcum. OUDDORP. A.s. Zondag v.m. en n.m. hoopt Ds. v. Asch van Sommelsdijk in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan. Op Woensdag 7 Augustus a.s., des avonds 8 uur, zal door de Konijnen- cn Pluimveevereniging op het terrein van D. Voogd, alhier, gelegen aan de Dorpsweg, de nestenkeuring worden gehouden. Er wordt op gewezen, dat de dieren tijdig aanwezig moeten zijn. Het inschrijfgeld bedraagt 25 cent per nummer, per nest 50 cent. Inschrijvingsbiljetten Zaterdag 3 Augustus. Ingekomen van Geervliet in deze ge meente W. Heerschap en echtgenote. De vacantie op de Kleuterschool is deze week begonnen en zal 3 weken duren. Naar men verneemt zijn in deze omgeving Uienvelden aangetast door meel dauw, hetgeen de groei tegen houdt. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 4 Augustus a.s.: Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 cn n.m. 2,30 uur Ds. v. Asch van Sommelsdijk. Geref. Kerk v.m. 9,30 en n.m. 2,30 uur Ds. v. d. Veen. Ger. Gemeente v.m. 9,30 en n.m. 2,30 uur leesdienst. Doopsgez. Kerk 's av. 6,30 uur Ds. Ewijck van Stolwijk. OUDE TONGE. Begunstigd dooi' mooi weer maakten de leerlingen der Bijz. School een reisje naar Rotterdam. Van de bezoeken aan Diergaarde en Plaswijk werd naar hartelust genoten en 's avonds keerden allen zeer voldaan en vermoeid huiswaarts. Het tekort der gemeente blijkt volgens ingediende begroting de som te bedragen van 33.000, Maandag 5 Augustus a.s. hoopt de Brandweer een reisje te maken naar Walcheren. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 4 Augustus 1946: Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Kooij van Nieuwe Tonge (Doopsbediening) en n.m. 6 uur Ds. W. Vroegindeweij van Nieuwpoort, Herijk van Maten, Gewichten en Meet werktuigen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat dit jaar voor de herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehou den op Maandag 19 Augustus 1946 van 10,3012 uur en van 1316,30 uur voor de namen aanvangende met de letters A en eindigende met O en op Dinsdag 20 Augustus 1946 voor de namen aanvangende met de letters P t/m Z van 10,30—12 uur en van 1316,30 uur in een der lokalen der voormalige Openbare Lagere Sehool, Schoolstraat 13. Door Notaris Ris is bij afslag verkocht ten behoeve van de Erven J. de Berg, alhier. a. Een huis en erf aan de Molenweg, groot 141 Aren, ingezet door I. Pulleman voor 600,afgemijnd door T. v. Noort op 640,— b. Een huis en erf aan de Molenweg, groot 170 Aren, ingezet door 1. Pulleman, afgemijnd door dezelfde op 680, c. Ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk alhier. Een huis en erf groot 170 Aren, ge legen aan de Zuiddijk, ingezet door J. P. v. Zielst te Sommelsdijk op 575, afgemijnd door Mej. de Laat. OOLTGENSPLAAT. Geref. Gemeente v.m. 9.30 en n.m. 6.30 leesdienst. Van de Redactie. Uit deze gemeente ontvingen wij een Ingezonden Stuk onder tekend: „Een abonnee". Aangezien de inzender zijn naam niet heeft medegedeeld, kunnen wij dit stuk niet plaatsen. Wij geven hem in overweging alsnog zijn naam onder het stuk te vermelden. OOLTGENSPLAAT. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: v.m. Leesdienst en n.m. Ds. Sonnenberg. Ger. Kerk: v.m. Leesdienst en n.m. Ds. tsselinkvan Doorn. DEN BOMMEL. De muziekvereniging E.M.M. te dezer plaatse organiseert op 10 Augustus 1946, des avonds om 7,30 uur, een groo t concert op de Voorstraat, waaraan 3 uitstekende korpsen van ons Eiland zullen medewerken. Het zijn de korpsen T.N.E.G. van Melissant, Apollo van Nieuwe Tonge en Vooruit van Oude Tonge. Opgericht Werd op 31 Juli j.l. een ere- comité, dat zich ten doel stelt de belangen onzer Muziekvereniging op alle gebied te behartigen en te ondersteunen. Tijdens de evacuatie zijn vele kostbare instrumenten dezer vereniging gestolen en vernield. Enige nieuwe instrumenten zijn reeds aangeschaft, andere zijn dringend nodig. Daar de finanti- ële toestand dezer vereniging niet rooskleu rig is, doet het ere-comité een beroep op alle ingezetenen onzer gemeente om op de binnenkort circulerende lijsten gulhartig te tekenen, opdat deze mooie, voor ons dorp onmisbare Vereniging, niet ten gronde gaat. Van de kas is de bodem te zien. Bedenkt, dat E.M.M. op vele feesten te dezer plaatse haar gewaardeerde medewerking altijd belangeloos heeft verleend en dat menige gezellige feestavond aan haar is te danken E.M.M. rekent op uw finantiële steun, zij verdient het! Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 4 Augustus a.s.: Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 pur Ds. Vink van Stad aan 't Haringvliet. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. Drenth, Em. pred. te Schiedam. Candidaat C. Treure van Rotterdam heeft voor het beroep naar de Herv. Kerk alhier bedankt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Kerk nieuws. Predikbeurten op Zondag 4 Aug. a.s. Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 uur Ds. Vink en n.m'. 6 uur leesdienst. Geref. Kerk v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Hoorn. Geref. Gemeente v.m. 9,30, n.m. 2 en 's-av. 6 uur leesdienst. MIDDELHARNIS Uitslag van de 1 K-M. Zwemwedstrijd van de Zwcmclub F.Z.C., welke Donderdag 1 Augustus werd gehouden. Heeren1Jan Macloet, tijd 18 min. 4 sec. 2. Hans Schol, 3. Joop Camphens. Dames: 1. Ma Fopma, 19 min. 18 sec. 2. Jaan v. Gent 3. Corrie v/d Nieuwendijk. Jongens: 1. Kees de Bruin, 2. H. Schol, 3. Moojaart. Meisjes 1. W. Blok, 2. S. Knops, 3 J. Rood. SOMMELSDIJK. Woensdag j.l. maakten de kinderen van de hoogste klassen der Chr. School hun schoolreisje naar Rotter dam. Begunstigd door zonnig, fris zomer weer werd de tocht 's morgens om 7 uur begonnen. In Rotterdam aangekomen, werd eerst een wandeling gemaakt door de tunnel. Per R.E.T. ging het daarna naar Diergaarde Blijdorp, waar de kinderen naar hartelust genoten. In de middaguren werd met de Spido een rondvaart gemaakt door de Rotterdam se havens. Deze tocht vond de jeugd bij zonder interessant. Na een korte wandeling door het Park ging 't 's avonds om 5 uur weer huistoe. De jeugd heeft een fijne dag gehad en volop genoten. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Vetter van Middelharnis en n.m. 6 uur dhr. Baart van Dirksland. Ds. van Asch vervult 3 vacature-beurten t.w. 2 te Onddorp en 1 te Goedereede. Landbouwherste! en Voorlichtingsdienst maken bekend: Het gips, dat gedurende de laatste tijd op de geïnundeerde bedrijven werd aangevoerd en niet meer kon worden uitgestrooid, mag onder geen beding worden uitgestrooid op de stoppels, doch moet voorlopig blijven liggen tot na het ploegen. Dit geldt niet voor klavers, welke blijven liggen. Alleen het gips, dat na het ploegen wordt gestrooid, zal het gewénste effect opleveren. Ondergeploegd gips geeft geen resultaat. Naar thans bekend is geworden zal voor het aanvoeren uitstrooien van het gips binnenkort worden uitbetaald ongeveer f 5,per ton. De in eigen beheer uitgegraven sloten zijn op lijsten verzameld. In verschillende polders worden deze lijsten thans de betrokken landbouwers ter inzage voorgelegd, waarna zij bij accoordbevinding kunnen tekenen, dat zij de toegezegde vergoeding aanvaarden Na controle van het opgeleverde werk kan dan tot betaling worden overgegaan. Wanneer het werk voor de helft is uitge voerd-, wordt voorlopig de helft betaald. Algehele betaling volgt slechts dan, wanneer het gehele werk op de voorgeschreven wijze is uitgevoerd. Het is uiteraard niet mogelijk al dit werk ineens te verrichten. Er is -thans met de controle begonnen in het Oosten van Flak kee, zodat de landbouwers in het Westelijk deei voorlopig nog enig geduld moeten heb ben. Rijksdienst voor Landbouwherstel SOMMELSDIJK. MEDEDELING KEURINGSDIENST De Keuringsdienst Z.H. deelt mede, dat er geen zaaigranen in de pakhuizen opge slagen mogen worden zonder voorlopig plombe. De landbouwers Worden er dringend op gewezen, dat indien dit toch geschiedt, het zaaizaad niet erkend zal worden. OFFÏC1EELE BONNENLIJST voor de Iste helft van de 9c periode 1946 (4 t/m 17 Augustus) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 608 463 t/m 467 brood 800 gram brood 468 brood400 gram brood 471 boter enz.. 125 gram boter 472 boter enz.. 250 gram margarine 481 boter enz.. 100 gram vet ^SCUAA&rubriek"^ No. 14. Van No. 11 (No. 6 v. d. wedstrijd) i sde opl.: 1. Lb5-e8. Een mooie tweezet van J. A. Schiffmann. Goede opl. ontvangen van J. L. Braber, W. A. Nieuwland, B. Vis. M. C. Knöps. Waar bleven de anderen? Van het volgende probleem alleen de sleutel- zet(ten) opgeven, vóór 17 Augustus. No. 14 (No. 9 v. d. wedstrijd). WIT (8) Kdl, Tb8, Tc8, La8, Ld8, Pa7, pi. a3, c2. ZWART (9> Kc3, Lal, Lr4, Pe2, pi. a2, a4, a5, e3, e4.

Opbouw | 1946 | | pagina 2