VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE daatbov" 10 - Bli CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD D"b,ad iederc UIT DE TROONREDE Plaatselijk Nieuws DINSDAG 30 JULI 1946 Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm OPBOUW Tweede jaargang - No. 22 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 contract aanzienlijke korting Dinsdag en Vrijdag Landbouw en Visscherij Met name de landbouwparagraaf zalVelen interesseeren. Daarover wordt gezegd: Bij de ten aanzien van den landbouw te nemen maatregelen zal er naar worden lystreefd aan economisch verantwoorde kleine boeren- en tuindersbedrijf een zoo- danig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan ver zekerd is. De vraag is, wie maakt uit wat economisch verantwoord is? Welke maatstaven zullen worden aangelegd. Voortgegaan wordt aldus: ,Met Inachtneming van een redelijke bciooning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht moeten blijven op verlaging van den kostprijs van onze land- en tuinbouw producten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteitsverbetering een eerste ver- eischte. Het land- en tuinbouwonderwijs zullen moeten worden uitgebreid, terwijl het landbouwkundig onderzoek zich tot nieuwe gebieden zal dienen uit testrekken Bijzondere aandacht zal worden geschon ken aan de opleiding van landarbeiders". Het loonvraagstuk in den landbouw is zeer belangrijk. Uit de Troonrede blijkt niet of de Minister uitvoering zal geven aan een reeds eerder door hem gelanceerde meening, dat door een z.g. .Egalisatiefonds" gelijk heid moet worden gebracht in de loonen in de verschillende takken landbouw, industrie etc. in elk geval kan niet ontkend worden, dat er een zuigende kracht is vanuit de industrie ten opzichte van den landbouw. Kostprijsverlaging is noodzakelijk in ver band met onzen export. Ongetwijfeld zai de scholing van alle medewerkenden in land- vii tuin bouw leiden tor kwaliteitsverbetering en arbeidsintensiveering. Dat voorbereidingen zullen worden ge troffen tot verdere landaanwinning en nieuwe inpolderingen is toe te juichen, om eenigszins aan de begeerte tot het stichten van nieuwe bedrijven tegemoet te komen. Dok dit is een jeugd en toekomstvraagstuk. Een wettelijke regeling ten aanzien van verkoop en doelmatige verpachting van gronden zal worden voorbereid. Op het gebied der visscherij zal het inslaan van nieuwe wegen worden bevorderd. Herstel en wederopbouw Toegezegd werd, dat ook de wederopbouvv met kracht zal worden voortgezet, terwijl niet uit he.t oog zullen worden verloren de gebouwen van geestelijke en cultureele beteekenis. Wij verheugen er ons over, dat daaruit blijkt, dat niet alleen het strak zakelijke oog heeft, maar ook de historie en de kunst waardecring blijft ontvangen. Het Woningvraagstuk is èn door vernieling èn door bevolkingsaanwas zeer urgent, ook al doet men het voorkomen in kleine gemeenten alsof het een plaatselijk vraag stuk is. Zoodra materialen-aanvoer dit mogelijk maakt, zal met den bouw van nieuwe woningen worden begonnen. De wijziging der Woningwet, die aangekondigt wordt, zal noodig zijn omdat in die wet voorschriften worden gegeven inzake den houw, die vermoedelijk niet tc handhaven zijn. Hei heeft onze volle instemming, dat een financieele regeling voor den bouw van woningen door particulieren vrijwel gereed is. Wil er weer welvaart komen, dan moet liet particuliere bedrijfsleven weer ingescha keld worden. De bemoeiingen met het ver voer zullen worden voortgezet. Dit betreft zoowel liet spoorwegverkeer als het geha vende autopark, doch zelfs de fietsen zijn :iiet vergeten, want de productie van banden zal worden voortgezet. Het verwondert niet, üat in bijzonderen zin het luchtvaartverkeer Üe aandacht heeft. De plaats, die dit verkeersmiddel in den oorlog veroverd heeft, zal nog beteekcnisvoller zijn in vredestijd. Dit neemt niet weg, dat onze koopvaardij vloot, de roem van ons land, met kracht moet en zal worden opgebouwd. Bedrijfsorganisatie Het onderwerp bedrijfsorganisatie geniet vooral den laatstcn tijd veel belangstelling. Vooral in Christelijk Socialen kring is deze gedachte steeds gepropageerd en vooral na den oorlog maakt het een onderwerp van bespreking uit. We denken aan het ontwerp van Minister Vos, dat voor velen, ook voor Be R.K. onaanvaardbaar was. De Regeering kondigt in algemeene termen een wetsvoorstel aan en we zijn belangstel lend, hoe het geschil tusschen R.K. en Sociaal-Democraten zal worden opgelost. In elk geval moet op korten termijn vorm gegeven worden aan een organisatie van den arbeid, waarin werkgevers en werknemers als samenwerkende bedrijfsgenooten worden erkend en samengebracht. Boven de afzonderlijke bedrijfsorganen komt dan een top-orgaan met publiekrechte lijke bevoegdheid, dus een sociaal-economi- schen raad, waarin alle draden van volks bestaan zullen worden samengetrokken. De Troonrede kondigt zelfs aan Rege lingen zuilen moeten worden getroffen, opdat alle bedrijfsgenooten èn in de bedrijfstakken, via de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties èn in de afzonderlijke ondernemingen in het overleg niet enkel over de sociale, maar ook over economische vraagstukken worden betrokken". Eenvoudig gezegd, dus niet alleen over de arbeidsvoorwaarden, doch ook over het bedrijfsleven zelf zal zeggenschap komen. Even komt ook de socialisatie om den hoek gluren. Het socialistisch stelsel was de eigendom van grond en productiemiddelen brengen in handen van de gemeenschap. Thans is volgens de aankondiging te ver wachten de socialisatie van openbare nutsbedrijven, als gas- en electriciteitsfa- brieken etc., echter alleen wanneer de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen voldoende waarborgen biedt voor een juist beheer of het consumentenbelang. Ten aanzien van het mijnbedrijf was een dergelijk voornemen bekend. Wij vragen ons af, of het wordt „socialisatie" in dit verband wel juist is. De rechtsche partijen, die zich tegen socialisatie verzetten, zijn geen tegenstan ders, om sommige bedrijven openbare nutsbedrijven te maken of van Staatswege te doen uitvoeren, wanneer dit noodzakelijk blijkt. Van belang is voorts, dat een regeling wordt voorbereid inzake de kartels en concern, de combinaties dus van groote wereldfirma's. Sociale zorg. De Troonrede aanvaardt als richtlijn de rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Gewaakt zal worden tegen on- noodige prijsopdrijving, terwijl de verhoogde productie dienstbaar moet worden gemaakt aan prijsverlaging. Aangekondigd wordt een verbetering van den Kinderbijslag. Van belang is de voorbereiding voor een wachtgeldregeling en een werkloosheids verzekering. Zijn we goed ingelicht, dan ligt het in de bedoeling, de werkloosheidsverze kering niet vrijwillig, doch verplicht te maken, waardoor allen, of men werkloosheid heeft te verwachten of niet, premie moet betalen. Inderdaad is uit gemeenschapsover wegingen, hier alles voor te zeggen. Heel het Verzekeringswezen zal naderworden herzien terwijl voor Ouden van Dagen een voorloo- pige voorziening in voorbereiding is. Ook de bestaanszekerheid wil men waarborgen. Arbeiders, die reeds langen tijd bij een werkgever zijn wil men meerdere zekerheid geven. Door technische verbeteringen wil men inzake de gezondheidszorg coördineerend werken. Financiën Dit is wel een zeer belangrijke aangelegen heid. Want al blijft het idiaal werken, toch zullen de middelen gezocht moeten worden, om alles te kunnen financieren en dat in een tijd, waarin de staatsfinanciën door de bezetters, deerlijk gehavend zijn. Groote zorg boezemt men dien toestand in, aldus de Koningin. Het buitenland heeft en zal in de toekomst krachtige hulp moeten ver- ieenen, want onze credietwaardigheid moet behouden blijven. Wanneer liet geld zijn waarde verliest of althans vermindert, komt de wedloop zooals we die in liet buiten land zien, dat de bedragen, die men betalen moet voor dagelijksche behoeften, niet uit te spreken zijn. De Regeering is vah oordeel, dal de grootste soberheid moet worden betracht, ook bij de overheidsdiensten. De Nedcrlandsche Bank dient naar het oordeel der Regeering in publieke handen over te gaan. Naast de aanhangige ver'mo- gensaanwasbelasting is een heffing ineens van de vermogens te verwachten. Duidelijk is, dat deze heffingen niet ten doel mogen hebben loopende uitgaven te financieren, doch aangewendmoeten worden voor de vermindering der enorme staats schuld. Doet men dit niet, dan veHiest de heffing alle effect, omdat deze heffingen maar eenmaal opgelegd kunnen worden. Diversen De instelling van een staatscommissie tot herziening der Grondwet wordt aangekon digd. Dit behoeft geen verwondering, gezien de vraagstukken, die gegroeid zijn in vijf jaren bezetting. Voorts zal met instemming vernomen worden de inkrimping van Rijksbureaux. Dien kant zal het tocli spoedig uit moeten. Ook de zuivering cn het vraagstukken der politieke delinquenten eischt grondige, rechtvaardige, doch besliste oplossing. Voorts is voor de ambtenaren een herziening van stelsel en normen van het bezoldigings besluit te wachten. De onderwijzers zullen reeds een voorgratificatie ontvangen. Het Georganiseerd Overleg voor Ambte narenzaken zal worden gewijzigd. De Koningin eindigde aldus: „Ik ben mij bewust dat de nauwgezette behandeling van al deze voorstellen - overvloedig in aantal - onVdat de taak der Overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt, in veie levensterreinen - veel van Uw werkkracht en van Uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God U hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend". Een rijk program wacht op uitvoering. Moge het geschieden in deze overtuiging, w ij zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen en God van den hemel, die zal het ons doen gelukken." We betreuren het, dat niet alle bevolkinsg- groepen in een nationaal Kabinet zijn opge nomen. Dit neemt niet weg, dat allen, wanneer de nadere uitwerking dit mogelijk maakt, bereid zullen zijn God en het Vader land te dienen. Moge heel ons volk bedenken, dat arbeid nuttig en noodig is, doch dat aan Godes Zegen alles gelegen is. MIDDELHARNIS, De plannen tot het oprichten van een school voor Chr. Buiten gewoon lager onderwijs, zijn voor ons eiland in vergevorderden staat, zodat eeriang de bouw van een dergelijke school tegemoet kan worden gezien. Tegen enkele personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het (na 17 uur) rijden met hun rijwiel op de Westelijk, alhier. Het 40-jarig jubileum van de Ambaehts sphooLdat tengevolge der bezettingsjaren niet feestelijk kon worden herdacht, zal nu plaats vinden in de maand September e.k. De landarbeider A. V., die werkzaam was bij een vlasplukmachine, had het onge luk met zijn voet in de machine bekneld te geraken, tengevolge waarvan hij naar zijn woning moest worden overgebracht. Inroe ping van geneeskundige hulp bleek hoogst noodzakelijk. Het_raadslid J. v. d. Slik heeft de volgende vragen gesteld aan Burgemeester en Wethouders van deze gemeente: Ie. Is het juist dat W. de Boed feitelijk in dienst der gemeente is en aan hem ook salaris met de daaraan verbonden kinder toeslagen worden uitbetaald, terwijl zijn zoon het werk verricht vanaf 1 Januari 1.1., dus derhalve niet, W. de Boed maar M. de Boed in dienst der gemeente is. 2e. Is het College bereid aan de Raad mededeling te doen op grond waarvan deze bijzondefe arbeidsverhouding is aangegaan door de gemeente? Onze dorpsgenoot dhr. A. Konings, Rijkspolitie in Hellevoetsluis, heeft met goed gevolg deelgenomen aan de Vierdaagse. In het Koor der Ned. Herv. Kerk namen het Bestuur, het personeel en de leerlingen van de Groen van Prinstererschoo! Vrijdagmiddag afscheid van den heer B. Kijkuit, onderwijzer dier school. Namens het Bestuur sprak Ds. I Blok, hij wees op de schepping der kleine dingen, maar hoe juist dit kleine door den Heere gebruikt werd om Zijn wil te volbrengen. Zo ook lijkt het werk van den onderwijzer klein t.o.v. het grote wereldgebeuren, maar de Heere heeft ii hier een werk opgedragen, dit moest u volbrengen. Uw leven is niet meer los te triaken van dit tijdperk, dat u in Middelharnis hebt gewoond. Ook dit werk zal meegewerkt hebben aan uw levensvor ming en levensverdiepipg. Moge het ook u tot verootmoediging stemmen, dat de Heere u wilde gebruiken voor dit mooie belangrijke werk aan onze school. U krijgt een nieuwe woonplaats met vele voorrechten, hier hebt ge vanwege uw bijzonder werk (bedoeld wordt het werk tijdens de bezettingsjaren) geen gemakkelijke tijd geiiad. U werd heen en weer gegooid. V/ij wensen u na alles wat u voor de school hebt gedaan, dat u ginds rust moogt vinden, al zult ge begrijpen, dat ook van Huizen geldt de lijfspreuk van Marnix van St. Aldegonde Repos ailleurs! Rust elders! Wij wensen u, dat u te midden van de woelige levenszee gegrond moogt zijn in den Heere Jezus Christus. Als blijk van waardering voor al het werk werden dhr. Kijkuit namens hej Bestuur twee mooie boekwerken overhandigd. Hierna sprak het hoofd der school, welke wees op de zeer bijzondere verhouding, waarop de scheidende onderwijzer t.o.v. hem had gestaan. Nimmer is de verhouding verkeerd geweest. Reeds aan twee scholen hebben we nu samengewerkt en alles ging goed, thans gaan onze wegen uiteen. Wij danken u voor alles wat gij voor onze school zijt geweest en wensen u het goede toe voor de toekomst. Namens de collega's sprak dhr. Wijnmaa len woorden van hartelijke dank voor al de vriendschap, die de collega's van u mochten ondervinden. Zelden zal er zo'n band van collegialiteit gevonden worden. Thans gaat u weg, als blijk van waardering bood dhr. Wijnmallen zijn collega 2 boekwerken, een tegel en een sierplant aan. Nadat ook de leerlingen Agnita de Mey, Jo Schellevis en Rudi Terluin hun scheiden den meester hadden toegesproken, sprak de vertrekkende onderwijzer. Toen 3 maanden geleden we ook hier aanwezig waren om afscheid te nemen van meester de Jager, was het me reeds be'kend, dat ik over een paar maanden ook zou gaan. Zoals jullie weet, ben ik bijna 5 jaar hier geweest, het waren niet de gemakkelijkste jaren, door de Duitsers was meester verplicht om dikwijls van school weg te blijven, des te groter was de blijdschap toen we weer normaal in onze eigen school ons werk .mochten hervatten. Jullie weet, dat we reeds enkele keren voor een benoeming naar een andere school (Veenendaal, Nijkerk, Ut recht) hebben bedankt, thans echter moeten we,gaan scheiden. Ik kan jullie niet echt meenemen, wel heb ik een foto vanmorgen van jullie laten maken, ik houd dus zo een goede herinnering aan jullie. De aangeboden tegel wijst op de inundatie, maar boven Jiet water herrijst de leeuw van Oranje. Kinderen blijft trouw qan Oranje. Maar bovenal wens ik jullie toe, dat ge moogt onthouden, wat God heeft gedaan, knielt voor Hem neder. Na nog het Bestuur en de Collega's bedankt te hebben voor de hartelijke woor den en de aangeboden cadeaux, werden de kinderen getracteerd. Daar het tevens de laatste maal was dat de Voorzitter, Ds. Blok, in deze kring aanwe zig was, werd ook deze toegesproken namens het personeel en de leerlingen door het hoofd der school en hem een mooie plant als dank voor alles, wat hij voor de school had ge daan, aangeboden. Nadat Z.Eerw. ook hiervoor had bedankt, werd deze afschcidsmiddag, nadat ook de Voorzitter de leerlingen had getracteerd, door den scheidenden onderwijzei met dank zegging gesloten. Nadat alle aanwezigen den beiden schei denden functionarissen hadden toegezongen Ps. 121 :4 namen beiden afscheid aan de deuropening van de schooljeugd. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben ongewenste gasten een bezoek ge bracht aan het kantoor van de P.T.C. Meegenomen werd een schrijfmachine cn een bedrag aan geld. Van de daders ontbreekt elk spoor. Zondag werd het door de fa, Leeflang, alhier, gerestaureerde kerkorgel der Ned. Herv. Kerk weer in gebruik genomen. - Dc volgende leerlingen van de Chr. U.L.O.-school, alhier, slaagden voor het U.L.O.-examenS. Mariens en D. v. d. Nieuwendijk (m) te Middelharnis; J. G. Blok, M. Ie Com te en M. A. Knape tc Soni- melsdijkC. A. v. Bruinisse (m), D. J. Kort (m). J. P. van Rossutn en L. E. Struik (m) te Melissant; A. L. van 't Geloof, D. P. L. Koole (m). A. v. Nieuwenhtiijzen (nt) en H. v. Nieuwenhuijzen tj) te Dirkslaiid; A. E. Struik en G. S. Wolfert tc Herkitigeh G. de Graaf (m) te Ouddorp. candidaat werd afgewezen.

Opbouw | 1946 | | pagina 1