Tractor en Zelibinder Naaister. LANDBOUW. Distributienieuws. H.H. LANDBOUWERS! maaien van Uw graan met een Overal te ontbieden. JOH. OSSEWEIJER en E. J. BUSCOP, Oude Tonge Te koop een beige Mantelpakje Voorstraat A 239 Ziekenhuis te Dirksland wordt gevraagd een zelfstandige Egypte en in het gehele Nabij Oosten scherpe maatregelen zijn genomen tegen communis tische organisatie's en dagbladen. Overal werden de dagbladen verboden en overval len op communistische bureau's werden door politie en militairen uitgevoerd. We besluiten dit overzicht met de hoop uit te spreken, dat Senator Van den Berg gelijk moge krijgen, wanneer hij verklaart, dat het mogelijk moet zijn om „vriendschap pelijk" terrein te vinden tussen Oosters Communisme en Westerse democratie. adres van de rustenburgers aan de regeering. Inzake de Indische kwestie blijkt, dat de Nederlandsche Regeering zeer zorg vuldig rekening houdt met liet Britsche gouvernement. Na de conferentie met de algevaardigden der Republiek In donesië" vlogen Nederlandsche Minis ters naar Londen om met de Engelsche bewindslieden overleg te plegen over deze aangelegenheid. Daarna bleek op velerlei wijzen, dat de positiebepaling ten aanzien van Soekarno, Sjarir, Van Mook enz. niet zelfstandig in Den Haag geregeld wordt, maar steeds in nauw overleg met de Britsche regeering. Geven eerbieaiglijk te kennen, ondergeteekenden, van origine Neder landers, zakenlieden, kooplieden, handelslieden, commissionnairs, negotianten. dat zij met groote voldoening kennis nemen van den tegenwoordigen toestand, waarbij de regee ring van het dominion Nederland van het Britsche Empire zoo goed geleid wordt (vanuit Londen); dat zij uit de geschiedenisboekjes zich den vermoeienden en gees+sloopenden tijd kun nen realiseeren, waarin Nederland meende zelfstandig te moeten zijn en in het inter nationaal concert de eerste viool te moeten spelen dat zulks evenwel een natie van luttele millioenen niet toekwam, wat kwaliteit betreft; dat bovendien de machtsmanifestatie uit die dagen naar het getal onevenredig groot was; dat weliswaar zekere heer Hugo de Groot een man van internationale bekendheid was, en lieden, genaamd De Ruyter, De Wit en Heyn, benevens eenige anderen, met bezems in den mast voeren en dergelijke; dat dit evenwel ontzaglijk koortsopwek- kend en vermoeiend moet zijn geweest, waarom de natie in die dagen stellig een veel te groote leefclrift had; dat wij sedertdien, Goddank, tot een heter inzicht zijn gekomen, en het stand punt zijn gaan innemen, dat als een ander voor ons denkt, onze hersens niet slijten en als het geld maar goed is, dan is alles goed; dat wij daarom dankbaar zijn, dat: 1. ons leger voor een belangrijk deel wordt opgeleid in Engeland, naar Engelsche methoden, 2. onze binnenlandsche politiek-overzee door de regeering wijs en goed gevoerd wordt, doordat zij steeds aan Londen vraagt, wat er gedaan moet worden; 3. wat onze binnenlandsche politiek in het Rijksgebied in Europa betreft, onze kabinetsformateur zijn besprekingen tot in Londen heeft uitgestrekt; 4. wij daardoor onmiddellijk contact hebben met het machtige Britsche Empire, zullende daardoor verkregen worden: a. dat wij nog minder dan tot dusverre zullen behoeven na te denken, b. dat wij niet behoeven te vreezen, dat de Britten of andere hoogstaande mensche- lijke wezens ons ooit kwaad zullen aankijken (wat toch wel zeer onprettig zou zijn), c. wij ons rustig zullen kunnen wijden aan onze rust, hetgeen in onze rustieke landouwen tot een verrukkelijke bezigheid kan worden gemaakt; en besluiten: met eerbiedigen dank te brengen voor dit wijs beleid en de hoop uit te spreken, dat uw regeering het nog eens zoover zal mogen brengen, dat zij niet meer naar Londen behoeft te vliegen, hetgeen toch wel zeer vermoeiend moe^worden geacht, maar in tegendeel een zoodanige regeling zal kunnen worden getroffen, dat wij als dominion van het groote Britsche Empire, waar de zon nooit ondergaat (vroeger was dit in ons eigen rijk zoo en hoe vermoeiend was dat niet) geleid zullen mogen worden door een Brit, die in den Haag zit; zijnde wij thans nog gewend aan vreemde gezagshebbers in Den Haag, weshalve dit niet veel zwarigheden zal behoeven op te leveren. Gedaan te Rustenburg op 25 Juni 1946. JAN SALIE JAN ZOETEKOEK JAN LANGZAAM JAN PRECIES. (Aanteekening: Jan Courage, Jan Stavast en Jan Kordaat en eenige andere scherp slijpers weigerden te teekenen. waarvan acte) (Uit: Kompas.) 1 AANVRAGEN HU1SSLACHT1NGSVERGUNNINGEN. Voor personen, die meencn op grond van de reeds eerder gepubliceerde richtlijnen in aanmerking te komen voor het aanhouden van een huisslachtingsvarken, bestaat tot en inet 27 Juli a.s. gelegenheid bia den plaatselijken bureauhouder een huisslach- tingsvergunning aan te vragen. Aanvragen, welke na genoemden datum worden ingediend, kunnen nier in behande ling worden genomen. WAARSCHUWING TER BESTRIJDING VAN DE SPINT. Heden is het gunstige tijdstip aangebro ken voor de bestrijding van spint op appel en pruim. Er dient gespoten te worden met l/- at 3/4 procent Caiifornische pap. PRIJZEN VOOR VARKENS. Teneinde alle onzekerheid - als gevolg van berichten, die niet van officieele zijde afkomstig zijn - over prijzen, welke gelden voor de na 13 Juli 1946 geleverde varkens, weg te nemen, deelt het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch mede, dat de varkensprijzen vcorde periode van 1 Juni t/m 13 Juli 1946 tijdelijk werden verhoogd in verband met de ongunstige voederpositie. Thans gelden weer dezelfde prijzen als vóór 1 Juni j.l. REGELING VOOR DEN GRAANOOGST. Bij het vaststellen van de regelingen voor granen, zaden en peulvruchten voor het seizoen 1946-1947 was de overheid ge noodzaakt rekening te houden met de hui dige onzekere wereldgraanpositie. Om de behoeften aan granen volledig te dekken, moeten namelijk aanzienlijke hoeveelheden granen worden geïmporteerd. Ten einde de huidige rantsoeneering zoowel ten behoeve van mensch als dier te handhaven, zal naast de binnenlandsche productie rog 60- 70 van onze totale behoefte aan broodgranen en nog 500.000 tot 600.000 ton voedergraan moeten worden geïmpor teerd. Het was derhalve noodzakelijk een zoodanige regeling te treffen ten aanzien van de granen van den binnenlandschen oogst, dat deze granen in de eerste plaats terecht komen op die plaatsen, waar zij het meest noodig zijn. Er dienden voorts maat regelen te worden genomen, opdat de prij zen niet in onbeperkte mate zouden kunnen oploopen en op een zoodanig peil gehand haafd zouden kunnen blijven, dat de ver werkende industrie haar aankoopen kan doen tegen prijzen, welke aansluiten bij de geldende prijzen voor eindproducten, zooals brood, biscuit, koek, grutterswaren, pud dingpoeder, vermicelli en dergelijke waren. Voor telers, handelaren en verwerkers heeft de overheid ten aanzien van granen, zaden en peulvruchten ten aantal regelingen getroffen, waarbij zij zich zooveel mogelijk beperkt tot het geven van voorschriften en aanwijzingen, terwijl het bedrijfsleven volledig blijft ingeschakeld. De regeling. Hoewel in ons land voor het groote aantal kleine landbouwbedrijven het verwerken van granen tot dierlijke producten van vitaal belang is, moet onder de huidige omstandig heden allereerst de directe behoeite voor menschelijke consumptie veilig gesteld wor den. De telers zullen dan ook niet in onbe perkte mate over de door hen geteelde producten mogen beschikken. Tarwe zal geheel voor menschelijke consumptie be stemd moeten worden, terwijl van rogge een bepaalde hoeveelheid gereserveerd zal wor den voor roggebrood- en koekfabricage. Bovendien zal rekening moeten Worden gehouden met de mogelijkheid, dat rogge in de broodmelange opgenomen wordt. Bepaalde hoeveelheden en kwaliteiten gerst en haver, groene erwten en schokkers zijn bestemd voor grutterswarenfabricage e.a. industrieele d.oeleinden. Terwijl het vervoederen van tarwe aan het vee in het geheel niet is toegestaan, worden voor dit doei bepaalde hoeveelheden rogge, haver, gerst en peulvruchten vrij gegeven. Ten aanzien van de contróle is een gedifferentieerd systeem ontworpen. Voor tarwe, gerst, groene erwten, schokkers en de zaden, wordt dorschcontróle ingesteld en een teler wordt geacht niet aan z'n verplich tingen te hebben voldaan, indien de op brengst beneden het streekgemiddelde blijft. Van rogge en haver daarentegen behoeft alleen een van te voren bepaalde hoeveelheid per ha worden geleverd, waarbij rekening wordt gehouden met het opbrengstvermogen van den grond. De telers dienen de verplicht te leveren granen, zaden en peulvruchten, alsmede de hoeveelheden die niet in eigen bedrijf worden gebruikt, te leveren aan erkende graanhandelaren of aan erkende zaaizaad- handelaren tegen inneming van een door den handelaar af te geven atleveringsbewijs De verplicht te leveren hoeveelheden zullen over het algemeen binnen vier weken na dorsching geleverd moeten worden. Het vervoer van granen, zaden en peulvruchten is alleen toegestaan op een geleidebiljet. Verwerkers zullen uitsluitendvan handelaren mogen aankoopen tegen inlevering van een door of vanwege een der Bedrijfschappen afgegeven bestelbon. Door deze in groote trekken aangegeven regeling voor den komenden graanoogst verwacht de overheid een belangrijk gedeelte van de behoefte aan granen voor mensche lijke consumptie uit den eigen graanoogst te kunnen dekken. Mocht evenwel blijken, dat de thans getroffen regeling niet de noodige zekerheid geeft, dan zal de overheid noodgedwongen over moeten gaan tot het nemen van verder gaande maatregelen. Aardappelrantsoen voor de week van 21 t/m 27 Juli. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de week van 21 t/m 27 Juli op de bonnen „393 aardappelen" 3 kilogram aardappelen en op de bonnen „893 aardappelen" één kilogram aardappe len verkrijgbaar is. Van 21 Juli t/m 3 Augustus is op bon „B 86 Reserve" twee kilogram aardappelen verkrijgbaar. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „393 aardappelen" worden ingeleverd. Ondelzoek naar gcmechaniseerden Rijst- verbouw in Suriname. Studiereis in opdracht van de Regeering. De Inspecteur van den Landbouw, Ir. W. C. van der Meer, te Barendrecht, zal in opdracht vast de Regeering een reis van drie maanden naar Suriname maken, te zamen met Ir. L. J. Dijkhuis, secretaris van de Groningsche Maatschappij van Land bouw, teneinde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van gemechaniseer- eten rijstverbouw en in verband daarmee oe eventueele vestiging van Nederlandsche landbouwers aldaar op bedrijven van 60 tot 150 ha. Het vertrek is bepaald op 6 Aug. a.s. Worsteling kenschetst onze tijd, Heb er oog voor allerwege; Slechts wie deelnam aan die strijd Smaakt de vruchten van de zege. BiLDERDIJK. EEN NIEUWE AARDAPPELROOIMACHiNE Tienmaal zo snel rooien. Na 3V, jaar studie en 3 maanden con structie is te Halfweg een aardappeirooi- machine van idee tot feit geworden. De heren M. Huitema, een 37-jarige landbouw- smid en J. M. G. Elartkroon, 44-jarigdrogist, doch voordien sedert 1924 technicus, hebben dit landbouwwerktuig ontworpen en ge bouwd. Dit laatste nadat de vereiste mate rialen waren vrijgegeven en de firma Goodyaer de banden had beschikbaar gesteld. Deze eerste landbouwmachine, die geheel op kogellagers is gemonteerd, begint - in werking - met het afsnijden van het loof, schept vervolgens onder de aardappels, die, losgewerkt, gepakt worden door bakjes van omgebogen pennen en als bij een bagger molen op een jacobsladder rondlopen. Over schudbakken en transportbanden, waarop zand, vuil en eventueel nog meegekomen loof worden verwijderd, bereiken de aard appels tenslotte een ruimte, waaruit zij beurtelings links en rechts in zakken worden opgevangen. Volgens de gemaakte berekeningen is met dit werktuig in 20 manuren een ha. gerooid. Nu nog zijn daarvoor, niet ervaren rooiers, 200 tot 250 manuren nodig. Op het principe - met enige wijziging de machine bruikbaar te maken voor het rooien van knollen, bieten etc. - is Neder lands patent aangevraagd. De beide constructeurs zijn voornemens wanneer hun produet inderdaad geheel aan de verwachtingen blijkt te beantwoorden, dit internationaal te patenteren en een fabriek te stichten welke de „Gema" - zo is de machine gedoopt - aan binnen- en buitenland in massa zal leveren. WIST U... oat de Nederlanders na de bevrijding acht procent dikker zijn geworden, dat Proj. Kranenburg tot voorzitter der Eerste Kamer is benoemd, dat een Goudse aardewerkfabriek 75.000 boete kreeg omdat hij aardewerk te cluur had verkocht, dat ook appelen en peren op de bon zullen komen, dat in Frankrijk de guillotine voor zwart handelaars is ingevoerd, dat Seys-lnguart, volgens de verklaringen van zijn verdediger, de redder van Nederland is geweest, dat meer dan 120.000 Duitse krijgs gevangenen uit Rusland naar huis zullen terugkeren, dat Indonesiërs Britse uniformen smok kelen voor het Indonesische leger, dat Argentinië N.S.B.-ers wil importeren, dat vandaag de opening van de Staten- Generaal heeft plaats gehad, dat Prins Bernhard een bezoek aan Schot land heeft gebracht, dat hei op de Noordpool warmer wordt, dat Prof. Schrieke, tijdens de bezetting Secretaris-Generaal van het departement vein Justitie, tot 20 jaar is veroordeeld, dat de Federatie van organisaties van oud- illegale werkers geprotesteerd heeft tegen de vrijlating van 45.000 politieke gevangehen, dat morgen de tweede atoombomvroef zal plaats hebben, dat een aardappelrooimachine is uitgevon den, waarvan men verwacht, dat daarmee tien maal zo snel gewerkt zal kunnen worden als de wijze waarop het thans gebeurt, dat in Bombay alle postbeambten staken, dat op het Britse hoofdkwartier te Jeruzalem door een bomaanslag 50 militairen gedood werden DISTRIBUTIEKRïNG OOLTGENSPLAAT De Leider van den Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend, dat de uit reiking Toesiagkaarten Bijz. Arbeid 9de periode zal plaats hebben als volgt: Ooltgensnlaat op Maandag 29 Juli a.s. van 912 en van 1.303 uur; Den Bommel op Dinsdag 30 Juli a.s. van 912 en van 13 uur; Oude Tonge op Donderdag 1 Augustus a.s. van 912 en van 13 uur. Voor deze uitreiking moet de stamkaart en het toeslagbewijs worden medegebracht. Wij staan vanaf heden, ter Uwer beschikking, voor het Aanbevelend maat 42 in prima staat. Inlichtingen Agent G. v. NIEUW AAL, Binnenweg 143a, Melissant. Het Bureau van „OPBOUW" is verplaatst van Zandpad B 282 naar MIDDELHARNIS Voor de linnenkamer in het Aanmelden bij de Besturende Zuster, 's middags 1.30 u. en 's avonds 6.30 u. Gedrukt ter Flakkeesche drukkerij J. M. Boomsma, Middel harnis

Opbouw | 1946 | | pagina 3