LANDBOUW. UIT OUDE PAPIEREN vu. SCHAAKRUBRIEK L VAN D STELLENDAM. Burgert. St. over Jwv *46. G.boren: Bar' Curnelis, z. v. L. A. Moijses en T. A. van Driel.; Willem, z. v- J. Brinkman en J. v. d. Ree.; Marinus Jan, z. v. Joh. v. Driel en S. Roon.; Cornelia, cl. v. M. Schaaf en A. Mierop.Hendrik Adrianus, z. v. H. Brinkman en L. Wande- ma ker. Gehuwd: Cornell's Verhagc, 30 j. en (i rritje de Geus, 25 j.Barend Westdijk, 35 j. en Pieternella G^buis, 23 jaar. Overleden: Jannetje de Geus, echtgen. v. C. v. Driel.; Wdkmpjo Brinkman, d. v. A. Brinkman en A. Menheer. De volgende personen zijn ingelijfd over lichting 1946: J. C. Kooijman 11e reg. inf. te Roermond.; A. van Lenten bij het 8: reg. lof. te Amersfoort.; A. van Ree, bij het 8. reg. lof. te Amersfoort.; C. Spuii, bij het lüe reg. laf. te Vught.; J. van Seters, P. van Seters, Gerrit van Soest, bij het 3e R.g. Infte Bergen op Zoom. Deze inlij ving geschiet1 op 1 Juli 1940. Opbrengst Prins Bernhard Fonds 12/,24, en van de Reclasseringsdag99,58. GOEDEREEDE. A.s Zaterdag zal de Muziekvereniging Apollo" onder leiding van dhr. G. Zoon haar medewerking ver lenen aan het groot concert te Dirksland, hetwelk gehouden wordt door verschillende Muziek en Zanggezelschappen van ons Eiland. Predikbeurten in de Ned. Herv. Kerk. Ds. H. Ewoldt van Bergambacht des v.nt. 10 uur, en des n.m. 6.30 uur Ds. J. Ewoldt In beide diensten zal de maandelijkse collecte voor het consistoriefonds worden gehouden. OUDDORP. Woensdag werd in de Weer- visserij een zalm gt-vangen van 12 pond, die naar de afslag te Rotterdam werd vervoerd. De garnalenvisser Jan Redert is ver trokken naar Harlingen omdat hier niet veel te vangen is. Hij zal daar trachten zijn brood te verdienen, Kerkdiensten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk 9.30. en 2.30 uur, Ds. Ewoldt van Bergambacht. Ger. Kerk 9.30 en 2.30 Ds. van Veen. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur Leesdienst. OUDE TONGE. Ds, J. van Dijk van Monster heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier, bedankt. A.s. Zondag hoopt voor te gaan, v.m. O.^O en 11.111. 6 uur, cand. Kranendonk van Gouda. A.s. Donderdag 25 Juli 1946 hopen de leerlingen der Bijz. School een reisje te maken naar Rotterdam. Met bezoek aan diergaarde en Plaswijk. Thans is ter gemeente-secretarie offi cieel bericht ontvangen dat de Heer Levie de Winter eind September 19- 2 in Auswiss Duitschland is overleden. Op de gehouden vergadering van de gemeentebrandweer, is besloten om op 5 Aug. a.s. een plezierreisje te maken. Volgens de winkelsluitingswet moeten de Kapperszaken om 8 uur gesloten zijn. OOLTGENSPLAAT. Dezer dagen her denkt dhr. C. Kromdijk den dag dat hij 25 jaar werkzaam is bij den landbouwer P.v. d- Heuvel. In deze gemeente is een afdeling van het N.R.K. opgericht met aanvankelijk 400 leden. Dhr. C. M. Brcur heeft bedankt als Voorzitter der Oranjevereniging. Bij de Dinsdagavond j.l. gespeelde voetbalwedstrijd O.F.B. 1 en V.l.O.S. 1 werd deze wedstrijd gewonnen door O.F.B. 1 met 3-1. Maandagavond 22 Juli a.s. zal de Oranjevereniging een leden vergadering- honden in Hotel Hobbel. Door de rijkspolitie is tegen enkele personen proces verbaal opgemaakt wegens het verbandelen van levensmiddelenkaarten en beschadigen van distributiebescheiden. Kerknieuws: Ned. Herv. kerk 2 maal Ds. Sonnenbcrg. Geref. kerk: Voorm. leesdienst, nam. 3 uur Ds. de Boer van Den Bommel. Oer. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 leesdienst. Hulp v/h Rode Kruis mocht niet baten Dinsdagavond vond in Hotel HobbJ een propagauuaavond plaats van het N.R.K. Voor deze avond bestond grote belangstel ling. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld toen dhr. v. d. Veer van Amsterdam deze avond opende. Vervolgens gaf hij een lezing van zijn 25-iarig verblijf in Nederl. Indië. Met grote aandacht werd deze lezing door de aanwezigen gevolgd. Vervolgens werd alles in gereedheid gebracht, maar hoe men ook werkte de motor waarmede stroom moest worden verwekt weigerde te draaien. Hoewel een Rode Kruis soldaat hulp ver leende, bracht dit ook geen uitkomst. Gedeeltelijk voldaan moesten de aanwezigen zich toen huiswaarts begeven. Thans kwam het gemis aan electric.te.t weer duidelijk tot uiting. DEN BOMMEL, Doze week is reeds een aanvang gemaakt niet de ï't-p -ratie van de grote sluis. De buizen zijn reeds geariveerd. Voor het sloopwerk van het oude Gemeentehuis, waren L. Bakker en G. v. d. Welle de langste inschrijvers voor '50. Hel sloopwerk is zover gevorderd, dat het leze weck nog verdwijnt, wat voor het haven verkeer een ware uitkomst zal zijn. A.s Zondag v.m. 9.50 Ds. v. d. Kooij van Nieuwe Tonge. - De collecte voor de kerk heeft 91,32 opgebracht. STAD a/h HARINGVLIET. De Kerkdiens ten voor a.s. Zondag luiden als volgt: Ned. Herv. Kelk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur, Ds. J. Vink. Geref. Gem. v.m. 9.30 nrn. 2 en 6 uur. Voorg. Ds. J. B. Bel van Dirksland. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n. m. 6 uur Ds. A. A. v. d. Hoorn. In beide diensten collecte voor algemeen Christelijke doeleinden. Telersprijzen pootaardappelen voor exorpt. De prijzen waartegen dc goedgekeurde pootaardappelen door de Stichting B.E./U U voor export van de telers zullen worden aangekocht zijn als volgt vastgesteld: Eersteling, Ideaal, Roode Eersteling A AB B C 28/35 19,— 17,— 15,50 14,50 35/55 16,— 14,50 13,50 12,50 Ideaal wordt, in plaats van tot 55 mm tot 60 mm afgenomen. Bij export van pootgoed van het ras Saskiade maximum-telersprijzen worden uitbetaald. Frlilimölle en Primula a ar r r 28/35 17,— 15,— 13,— 12,50 35/55 14,— 12,— 10,— 9,50 Bintje en Voran A AB B C 28/35 18,80 15,70 13,10 12,50 35/45 16,30 13,20 10,60 10 45/opw. 13,80 11,20 9,10 8,50 35/opw. 15,50 12,50 10,— 9,40 Eigenheimer, Record, Bevelander ene. A AB B C 28/35 18,30 15,70 14,10 13,50 35/45 15,80 13,20 11,60 11, 45/opw. 13,30 11,20 9,60 9,— Furore en Industrie A AB B C 28/35 18,80 16,20 14,10 13,50 35/45 16,30 13,70 11,60 11, 45/opw. 13,80 11,70 9,60 9,— Alpha, Wilpo, Noordeling, Libertas A AB B C 28/35 19,30 16,70 14,20 13,50 35/45 16,80 14,20 11,70 11 45/opw. 14,30 12,20 9,70 9,— Toelichting 1Deze prijzen gelden bij levering franco langszij schip of wagon op de geschikste gebruikelijke laadplaats; 2. Bovenstaande prijzen gelden voor pootaardappelen, geteeld op kleigrond. Voor pootaardappelen van zand- en veen gronden zijn deze prijzen 1,per 110 kg. lager; 3. Indien wordt geëxporteerd van rassen, welke hierboven niet met name zijn ge noemd, zal hiervoor apart een prijs worden vastgesteld 4. Binnenkort zullen de telers in de gelegenheid worden gesteld hun goedge keurde pootaardappelen aan de B.E.A. II aan te bieden. Hiervoor zullen zij een speciaal aanbiedingsformulier ontvangen, alsmede een circulaire waarin nadere mededeelingen omtrent de leveringsvoor waarden e.d. worden gedaan. Moeilijkheden in Augustus 1809 in Middelharnis, In Februari 1809 liepen er geruchten, dat een oorlog tusschen Frankrijk en Oostenrijk spoedig zou kunnen ui'breken. Keizer Napoleon waarschuwde in verband daar mede de regeering van het koninkrijk Hol land voor een mogelijke Engelsche landing op de Hollandschc kust. 1 lalf April begon nen de vijandelijkheden aan de Inn en onze Koning Lodcwijk, een broeder van Napole on, nam aanstonds maatregelen om ten minste Zeeland cn Brabant van troepen te voorzien en de vloot in orde te brengen. De landoorlog was spoedig geëindigd, want na Napoleon's overwinning bij wa- gram (5 en 6 Juli) was Oostenrijk gedwongen een wapenstilstand te sluiten. In Engeland werd evenwel koortsachtig gewerkt aan de uitrusting van een sterke vloot. Deze vloot bestond uit 160 oorlogs vaartuigen en een transportvloot van 1500 schepen met 38.000 koppen bemand en voorzien van 144 kanonnen. Pas veertien dagen na de wapenstilstand van Zaaim, die Oostenrijk's lot bezegelde (16 Juli), verscheen deze vloot voor de Zeeuwsche kust cn landden Engelsche troe pen op Walcheren. Op 31 Juli maakten de Engelschen een begin met de bezetting van Schouwen en Duiveland. Zuu nu Goeree- Overflakkee aan de beurt komen? De „eilandcommandant" de Mellet, die in Goedereede resideerde, had order ge kregen om, indien vanaf de toren Engelsche schepen gesignaleerd werden, onmiddellijk het eiland te ontruimen. Hij had dan ook op 30 Juli het bevel uitgevaardigd, dat geen enkel vaartuig het eiland mocht verlaten. Dit bevel was op 31 Juli in de vroege och tend ter algemeene kennisgeving gebracht. Aangezien in verband met de visscherij een groot aantal schepen voor dit doel uit Middelharnis moest komen, zond de Mellet op 31 Juli den kapitein van Alphen naar deze gemeente. Deze deelde ter bevoegder plaatse mede, dat de commandant van Goedereede wenschte, dat uit Middelharnis een aantal vaartuigen naar Stellendam moest komen. Dit aantal moest zoodanig zijn, dat ongeveer 400 militairen met bijbehoorende bagage vervoerd zouden kunnen worden. Het gemeentebestuur ontbood onmiddellijk de meeste stuurlieden en schippers ter ge meentehuize. In aanwezigheid van kapitein van Alphen werd de Fransche order bekend gemaakt aan de verschillende genoodigden, maar deze bleken bezwaar te maken. Zij wezen er op, dat het weer te winderig, de zee te onstuimig en het getij te sterk waren om bij Stellendam te blijven liggen. Ondanks alle redeneeringen waren de visschers niet te bewegen hun standpunt om niet uit te varen te wijzigen en onverrichterzake gingen de partijen uiteen. Kapitein van Alphen moest zonder tastbaar resultaat bereikt te hebben naar Goedereede terugkeeren. Daar had men intusschen bericht ontvangen van de bezetting van Schouwen en commandant de Mellet achtte het wel noodzakelijk spoe dig te kunnen vertrekken. Hij zond dan ook een nieuwe boodschapper naar Middelharnis met de opdracht om de schepen samen te trekken in Goedereede in plaats van in Stellendam. Deze bode ontmoette den terug keerenden kapitein en reed in tamelijk pessi mistische stemming naar de plaats zijner bestemming. In dc avonduren kwam hij in Middelharnis aan. Het gemeentebestuur riep onmiddellijk weer de voornaamste stuurlieden en schippers samen en deelde de nieuwe order mede. De heeren zeiden dat dezelfde bezwaren bleven bestaan en zij dus niet in staat waren aan deze order te voldoen. De bode, een onderoffiecier, stond er op, dat over een en ander een schriftelijk verslag gemaakt zou worden, hetgeen geschiedde. Nadat dit gebeurd was, ging de vergadering zonder eenig resultaat bereikt te hebben, uiteen. Koning Lodewijk, die in Aken verblijf hield, vertrok op 1 Augustus naar Amster dam, waar hij den volgenden dag aankwam. Hij gaf onmiddellijk de noodige orders voor de verdediging van deze streken. Admiraal Ruisch kreeg het bevel over het flottiije, dat in de Krammer gestationneerd was. Deze vlooteenheid werd echter ter verster king van het Zeeuwsche escader naar de Schelde gedirigeerd. Goeree-Overflakkee scheen men echter niet in staat van ver dediging te willen brengen want er werd slechts gesproken over het ir, staat van ver dediging brengen van Hellévoetsluis, deri Briel, Willemstad en Steenbergen. Lodewijk Napoleon schrijft ter verdediging van zijn beleid in het 3de deel zijner ..Gedenkstuk ken": ..geen een vijandelijk schip durfde zich in de Haringvliet noch in de wateren tusschen Duiveland en Flakkee vertoonen". De brigadier de Millet werd door hem belast met liet bevel over Bergen op Zoom. De overplaatsing van dezen commandant met zijn staf maakte de eisch om over schepen te kunnen beschikken weer acuut. Men wist in Goedereede echter, dat de schippers weinig lust hadden naar het westen op te varen cn daarom achtte men het nood zakelijk machtsvertoon te gebruiken. Den 4den Augustus trok dan ook in de vroege ochtend een detachement van ongeveer 60 man onder bevel van den eersten lieutenant J. C. R. Schoorn naar Middelharnis. Ge noemde commandant had opdracht gekre gen de schepen, die in de haven van Middel harnis zouden liggen te requireeren en met de gevorderde schepen naar Goedereede te varen teneinde ammunitie en bagage naar elders te vervoeren. Hoe zou dit afloopen? De Engelsche lan ding scheen een succes te zullen worden. Op 30 Juli toch waren de troepen op Wal cheren geland, waarop de Hollandschc en Fransche troepen onmiddellijk teruggetrok ken waren. Op 31 Juli capituleerde Middel burg en op 1 Augustus Veere, waarna de Fransche en Hollandsche troepen terug trokken naar Zuid-Beveland (slechts VIis- singeii bood verzet en werd pas na een zware beschieting van twee dagen op 15 Augustus overgegeven). Doch op 2 Augustus ontruim den de Franschcn zondereen schot gelost te hebben ook Zuid-Beveland. Zou de bevrij ding nu komen? De anti-Fransch gezinde visschers in Middelharnis hoopten liet vurig cn waren besloten de Fransche plannen zoo veel mogelijk te dwarsboomen. Wat het Engelsche doel ook om een nationale strijd te doen ontbrandden? Oostenrijk had voortdurend op een lan dingsexpeditie aangedrongen, zelfs nog na dat het gedwongen geweest was de wupen- JACHT OP WILD De minister van Landbouw, Visscheri, en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor het geheele Rijk de jacht op de volgen de wildsoorten tusschen de daarbij vermelde data zal zijn geopend: Grofwild: reeën, bokken en geiten 1 Nov. 1946 t/m 15 Nov. 1946; kleinwild: patrijzen 31 Aug. 1946 t/m 31 Dec. 1946; fazanthennen 1 Oct. 1946 t/m 31 Dec. 1946; fazanthanen en hout snippen 1 Oct. 1946 t/m 15 Jan. 1947; hazen en korhanen 1 Nov. 1946 t/m 31 Dec. 1946; waterwild: wilde eenden en slobeen den 24 Juli 1946 t/m 15 Jan. 1947; alle overige soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), ganzen (behalve brand- ganzen), watersnippen en meerkoeten 7 Aug. 1946 t/m 15 Jan. 1947; het goudplevieren 1946 t/m 15 Jan. 1947; goudplevieren 1 Oct. 1946 t/m 15 Jan. 1947. Het vangen van waterwild door middel van eendenkooien zal slechts zijn toegestaan ten aanzien van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) van 7 Aug. 1946 t/m 15 Jan. 1947. Het vangen van waterwild door middel van netten zal slechts zijn toegestaan ten aanzien van ganzen (behalve brandganzen) van 7 Aug. 1946 t/m 15 Jan. 1947 en goudplevieren van 1 Oct. 1946 t/m 15 Jan. 1947. jor op rteegnwoordig'l Het doel val ■cononiischergail vaardoor een bl litgaven zal wtl stilstand van Zaaim te teekenen. Het hoopt.HjeuWen oogst o I dat het geluk der Engelsche wapenen óf dmniriale Voedselc I hervatting van de strijd óf een verzachtend -^Liioiidt de comj invloed zou hebben op de vredesvoorwaaijj()0r (Jp de kan^ I den, die de overwinnaar van Wagram aan Oostenrijk wilde opleggen. Doch zoodanig» overwegingen waren het niet, die de Engel, sche ministers bij de keus der landingsplaats I leidden. De aanslag op Walcheren en Ant werpen had slechts een zuiver Engeiscli doel: handhaving van Engeland's overwicht ter zee door vernietiging der kiemen van Frank- rijk's herlevende marine. Een ondersteuning der gistende elementen in Duitschland had wellicht in de laatste dagen van Juli een nationale strijd kunnen duen ontbranden, maar voor Engeland beloofde een landing in N. Duitschland niet dat voordeel, dat Castlereagh zich van een landing op Wal cheren en een aanslag op Antwerpen voor stelde. Niet om de verlossing van het con tinent van het Finschc juk, maar om eigen redding tegen een mogelijk gevaar in de toekomst was Jiet te doen. Een landing op de Engelsche kust, die sedert jaren dreigde moest onmogelijk worden gemaakt door de vernietiging van de opkomende Fransche marine. Wordt vervolgd). WIST U...I dat niettegensti een jaar ajgelopA door gaal, dat de Russen I achter het atoomm dat de Russen bezette deel van dat het er veelM bondgenoten geenM dat Sjahrir >-M kabinetsformateui dat de verradU steeds de baas inH dat Micliailovm slavie het eerst J aanbond door zijI onschadelijk is gel geexecuteerd is, I dat 1 millioenl ivesf zijn, dat ongeveer I zullen moeten wol halen, dat 9300 Pool de Russische bei kaansche, dat Prins Bl universiteit tot e\ dal wc waarsd een extra rantsoa ontvangen, dat Bartels, di Met dank ai vreugde berichl boorte van on; I N B. J. KOsI M. M. KC Ooltgensplaat, Weespad 17 tijd. Ziekenhlj Dirk Met groote bij I baarheid geven I geboorte van oil DE P. A. V. A. 's WORDEN OPGEHEVEN De provinciale kantoren van het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten (A.V.A.) worden opgeheven. Alle werkzaam heden van deze kantoren worden voor den No. 12. Opnieuw was plaatsgebrek de oorzaak van het niet plaatsen van deze rubriek j.l. Vrij dag. De opl. van no. 4 v. d. wedstrijd is 1Kc7-d8. Een prachtige tweezet van J. Szöghy. Alle opl. hadden hiervoor 2 pun ten. De sleutelzet van no. 10 no. 5 v. d. w.) is 1. Pf4-d3. Dreiging 2. Df6xe5 mat. Er zijn 5 varianten. 1. Pd3, Td5 Pf5 Txe6 Tc5 1. Dx63 Maximum was dus 1. i. 1. 2. 2. 2. 2. 2. Df4 mat. 'Pg5 Lc6 Dd4 Df3 punten. Dit behaal den J. L. Braber, B. Vis, H. J. Langbroek cn C. Poortvliet. De andere opl. bleven hier onder, nml. M. C. Knöps (7), G. de Jager (6), „Excelsior" (5), C. G. Overweel (2), W. A. Nicuwlnnd (0), H. de Jong (u). Hier is no. 7 v. d. wedstrijd. Sleutelzet(ten) opgeven vóór 3 Augustus. No. 12 (No. 7 v. d. wedstrijd) MARIA Pij; Wij noemen I M. v. PRO! J; v. PROOI VARSSEVELDa Olde We hm il Lichtenvoordl f 0 WIT (10): Kh7, Db5, Tf8, Tc2, PgS, Pg5, Lf6, pi. g3, li3 en hu. ZWART (10): Kf5, Da3, Ta5, Td5, Lc3, I Pg2, pi. a7, b2, b3 cn d7. Dattkb c Voorde vele tl stelling ondervl denking van onl vereniging op U mede nameil hartelijk dank. I L. WIELtl M. WIELtl SOMMELSDIJII ie Dijkdwarsl Aan Heeren I gehele personeel huis „Bethesdal volle behandel® liefde Vrouw el Mej. M. v. d. t welke weer totl wederkeeren. T| hun en hunnenl Fam. M. Stoofdijk A I Stad aan 't Hal Makelaars- en Beëedigd Makel Sommelsdijk - Aan-en verkool van huizen en lal van hypothektl successie-memel scheidingen; oil contracten ;inril van boekhoud! ling van belast! Agcil N.V. Standaart Rotterdam. RUILEN: Een jongens leeft. 10 jaar, I zomerjurk. - Bl DEMÖOIJ.OosI

Opbouw | 1946 | | pagina 2