VOOR GOEPEE EN OVEPFLAKKEE r L ens,.«daarboven io Bij ^HPISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD D"blad v"5Cl,ii°t iederc >8 De Hervormde Synode en de Christelijke School VERSLAG van de vergadering van den gemeenteraad van Ooltgensplaat. MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J Plaatselijk Nieuws K: (bij eni9«lv/RIJDAG 19 JULI 1946 rijs per kwartaal f 1,50 josse nummers f 0,15 oede(Advertentieprijs 1—30 mm ken-111 cent Per mm- ^lke OPBOUW Tweede jaargang - No. 18 Adres der redactie en Ad ministratie Zandpad B 282 Middelharnis Tel. No. 332 Icontract aanzienlijke korting ikelel Dinsdag en Vrijdag ff ii Zoolang het ideaal der Synodale leiders: ,je algemeene Christelijke Staatsschool met eruote kerkelijke invloed, niet is verwezen lijkt, streeft de Synode (en de Herv. Raad) naar verandering zoowel van de Openbare als van de Chi istelijke School. Wat de eerste betreft, wordt het noodzaketijk geacht zoo mogelijk een eind te maken aan de godsdienstige neutraliteit der Overheids- school. In het kader van de herkerstenings- actie van geheel Nederland moet ook de Openbare School als terrein van inwendige zending worden beschouwd. De Synode wil een grootsopgezette poging doen om ons volk terug te brengen tot godsdienst en Kerk en gevoelt zich verantwoordelijk voor de meer dan 150.000 gedoopte Hervormde Openbare Schoolkinderen. Zij acht het catechetisch onderwijs, dat daar door predikanten en godsdienstonderwijzers ge geven wordt, niet voldoende, maar wenscht het personeel der Openbare Scholen zelf in ie schakelen. Daartoe heeft de Herv. Raad cursussen, examens en diploma's voor godsdienstonderwijs ingesteld, waaraan reeds op sommige plaatsen door meerdere openbare onderwijzers wordt deelgenomen. Deze ontvangen dan van de Herv. Kerke- raad ter plaatse een officiëele aanstelling, omdat zij anders met de huidige Lager- Onderwijswet in strijd zouden komen. Er zijn reeds plm. 200 onderwijzers, meest in de steden, die op deze wijze een soort Bijbelonderwijs geven op Openbare Scholen. Intusschen bevredigt deze regeling niet en daarom had oud Minister Van der Leeuw, een geestverwant van de Synode-leiders, een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat deze materie wettelijk regelt en waarbij de vrijheid van ouders en onderwijzers van zelfsprekend was gerespecteerd. Het zal de vraag zijn, op de nieuwe Minister van Onderwijs Dr. Oielen, die Roomsch-Katho- liek is, dit wetsontwerp, dat in zekere zin op menige plaats de Openbare School zal protestantiseeren, voor zijn rekening zal nemen. Ook tot de huidige vrije Chr. School strekt de Herv. Raad zijn bemoei'ngen uit. Hij heeft eenige tijd geleden een commissie benoemd voor ,,De Kerk en de Christelijke School." Deze heeft een rapport opgesteld, dat nog zeer weinig bekend is, maar 'welks inhoud hoogst belangrijk is voor de kennis van de opvattingen in Synodale kringen. Het rapport merkt op, dat de Kerk in het verleden de godsdienstige opvoeding al te gemakkelijk overgelaten heeft aan de zorgen van de ouders en de Christelijke School. Krachtens de doopbelofte zijn zoowel de Kerk als de ouders verantwoorde lijk voor deze opvoeding. Al te vaak is door dit verzuim der Kerk de Chr. School een „Kerkje naast de Kerk" geworden. Dit moet veranderen. De onderwijzer moet zijn beroep zien als een bijzonder kerkelijke dienst en hij moet door de Kerk in zekere zin als ambtsdrager worden erkend. In opdracht van Kerk en ouders beide heeft hij een kerkelijke en evangeliseerende taak ten aanzien van de kinderen. Wat de organisatievorm der Chr. School betreft, meent de commissie, dat in de instantie, die de school sticht en onder houdt (het bestuur dus) de invloed en de bevoegdheid van Kerk en ouders zooveel mogelijk gelijk moeten zijn. Dit beteekent: er. voor de kerkeraadsscholen, dat deze bestuurd worden doqr een kerkeraadscom- inissie, bestaande uit afgevaardigden van de kerkeraad en enkele ouders, die door de gezamenlijke ouders van de kerkeraad en door de kerkeraad benoemd worden. b. voor de scholen met een Hervormd bestuur, dat deze besturen tot kerkeraads- commissies worden gemaakt en één of meer kerkeraadsleden eraan worden toe gevoegd- c. voor de gemengde scholendat naast de ouders- bestuurs-leden ook afgevaardigden der diverse Kerkeraden in het bestuur zitting nemen. Voorts beveelt het rapport aan het aanstellen van kerkelijke inspec'iurs 'predi kanten en niet-theologendie ook bij benoemingen moeten adviseeren. Verder worde ernaar gestreefd, dat de onderwijzers elke maand de Bijbelstof onder leiding van de plaatselijke predikant doorwerken „opdat de grootsche Bijbelsche visie tot zijn recht kome." Ook buiten de schooluren staat de onderwijzer in zijn bediening, hetgeen blijken moet uit huisbezoek bij de ouders in opdracht der Kerk en eventueel uit andere gemeentearbeid. Gezien de beteeke- nis van deze bediening, wenscht de commis sie een minimum-leeftijd van 21 jaar. De Herv. Raad dient zich volgens dit rapport ook te bemoeien met de leerboeken. Het verschijnen van onverantwoorde leer boeken moet men trachten te voorkomen. Over de geestelijke grondslagen der nieuwe onderwijssystemen moet de Kerk ook haar oordeel uitspreken. Tot zoover het rapport dezer commissie voor de Chr. Schooi. Inzake de activiteit van de Herv. Raad kan nog worden gememoreerd, dat hij speciaal voor de studie voor de z.g. Na-akte door Dr. van Niftrik een leerboek heeft doen schrijven onder de titel „.Kleine Dogmatiek". Dit boek, waaruit de.Chr. onderwijzers dus hun dogmatische kennis moeten putten, heeft derhalve kerkelijke sanctie. Bij het samen stellen ervan heeft de auteur volgens zijn eigen ggen „Karl Barth geplunderd!" Uit u'it alles blijkt, dat de organen der Synode ook op Schoolgebied actief zijn en streven naar toepassing van de beginselen, die aan de nieuwe koers ten grondslag liggen. Het zijn in alle opzichten ingrijpende wijzigingen, die van Synodale zijde worden voorgesteld. Indien ze zouden worden verwezenlijkt, zou dit een radicale verande ring in ons Nederlandsche Schoolsysteem teweegbrengen. Het is dan ook geen wonder, dat over deze dingen reeds maandenlang gesproken en geschreven wordt. Het is noodig, dat wij ten opzichte van deze Synodale Schoolpolitiek ons principieel ■standpunt bepalen, hetgeen wij in enkele volgende artikelen hopen te doen. v. E. Te Ooltgensplaat kwam de Noodgemeen- teraad in Openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Slobbe; Secre taris dhr. K. Korteweg. Afwezig de heeren L. de Vos, L. Hokke en A. Kreeft. De voorzitter opent met gebed. Vervol gens is het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen die onveranderd wor den goedgekeurd. Ingekomen stukkenVan de gascentrale „Oost Flakkee" is een exemplaar van de jaarrekening 1945 binnengekomen. Van Oed. Staten de goedkeuring betreffende de ver ordening schoolgeldheffing. Van dhr. C. F. Schwiebbe dat hij zijn benoeming tot lid der commissie van schoolverzuim aanneemt. Van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Heiland dat met ingang van 16-6-1946 dhr. C. Slobbe is herbenoemd als burgemeester. Van Ged. Staten begrootings- wijziging 1945 no. 3. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. Op zijn verzoek werd aan den heer C. Kop eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L.-school no. 1, met ingang van 1 Augustus 1946. Aan de heeren J. de Bonte en J. Hokke werd ontheffing van hondenbelasting ver leend voor een half jaar. Beiden voerden het motief aan dat zij reeds in Groningen, waar zij woonachtig waren geweest, be lasting hadden betaald. Voorstel tot aankoop van grond ten be hoeve van den woningbouw, werd nadat de vergadering in geheime zitting was geweest, aangenomen. Het betreft de grond aan den Molendijk van de dames Breeman en de grond aan de Nieuwstraat van het Burger lijk Armbestuur. Omtrent de woningbouw deelde de voorzitter mede dat het bedrag waarvoor ingeschreven was hoog was en dat daar geen gelden voor beschikbaar zouden worden gesteld. In overleg met den architect en de aannemers de firma Mossel man en Korteweg is de bouw eenigszins gewijzigd. De aannemingssom bedraagt thans 117.060,Volgende Week zal met de werkzaamheden worden begonnen. Dhr. Vermaas vroeg den voorzitter in verband met de vermindering van prijs of het nu soms revolutiebouw zou worden. De voorzitter deelde mede in geen geval, bij het bestek was hier terdege rekening mede gehouden. Voorstel tot gunstige, beschikking op ver zoeken van de Besturen der Bijzondere Lagere scholen in deze gemeente om mede te werken ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920, voor herstel van oorlogs- gcweidschade aan scholen werd aangeno- OVERVLOEDIGLIJK En God schiep alle levende wreme- lende ziel, welke de wateren over- vloediglijk voortbrachten. Genesis 1:21. Het boek der geboorten van hemel en aarde vervult ons met aanbidding voor Hem, Die de Almachtige is, de Schepper aller dingen. En dan treft het u immers, als gij met heilige aandacht het Scheppings verhaal leest, dat de werken Gods zoo vol van overvloed zijn. God de Schepper is de God van den overvloed. Zie hoe overvloediglijk het water stroomt uit de bronnen, door de rivieren, naar de zeeën. Bij U, Heere, is de Fontein des levens. De rivier Gods is vol water! En zoo is er een overvloed van sterren daar ginds in de hemelen, van stofjes op deze aarde, en ook van zielen of wel levende wezens in de waterenhet wremelt en het krioelt, wie zal ze tellen? Daar duizelen we van. Ge moest eens zien wat er wremelt in één droppel! En zoo is het nu overal - die wateren met hun gewremel van grootere en kleinere Wezens, zij zijn maar een bladzijde der werken Gods. Hoe groote, zijn Heer Uw werken. Gij hebt ze alle met wijsheid gemaakt. Aarde en zee is vol van Uwe goederen Overvloediglijk. De mensch wil dat ook schrijven boven zijn hoofdstuk, waarin hij eigen werken prijst. Zijn de producten, die de moderne mensch voortbrengt, over vloediglijk? De wonderen der techniek, de bouw eener nieuwe wereld door wetenschap en kunst. De ellende zal verdwijnen, de armoede, het gebrek, als er maar overvloed is. Een heilstaat wordt geschapen. Het Babel der moderne cultuur. Maar - die in den hemel woont bespot hen met al hun overvloed, wijsheid, macht - zonder God, tegen God. Aardbevingen, stormen, watervloeden vaagt al hun over vloed weg. Laat het ongeloof der schijnbaar over vloedig rijke en toch arme wereld dan spotten met uw God en uw Bijbel. In het heilig Evangelie is het overvloed van liefde, vergeving genade. Gij behoeft niet te wanhopen in uw ellende niet in uw zonde moedeloos te blijven neerliggen. Een Verbond der genade hebt ge met uw God. En dat Verbond der goedertierenheid zal nooit wankelen! Uit de volheid van Christus ontvangen Gods kinderen genade voor genade. Daar moet gij komen met uw ledigheid. Zoo wordt gedempt de stroom van ongerechtigheid, en hij heeft niet meer de overhand over u. En zoo wordt de dankbaarheid geboren, omdat de Heere u oveHaadt met Zijn gunstbewijzen, en het zal uw verlangen, uw leven zijn om zelf overvloedig te wezen in het werk des Heeren. En Hij, Hij zal meer dan overvloediglijk doen boven al wat wij bidden naar Zijn welbehagen! Reeds als kind hebt ge van uw Moeder geleerd dat mooie Psalm 81 12. Kent ge het nog? En is het in uw leven werkelijkheid geworden? Laat er veel gebed bij u zijn. En de Heere, die niet arm maar rijk is, Hij zal het waar maken, al wat u ontbreekt, schenk Ik, zoo gij het smeekt, mild en overvloedig. .Ja. overvloedig! Want milde handen en vriendelijke oogen zijn bij Hem van eeuwigheid. Middelharnis P. A. ZEILSTRA. men, nadat door verschillende sprekers hier over het woord was gevoerd. De voorzitter gezien een uitspraak van Ged. Staten was tegen dit voorstel, aangezien hij de meening was toegedaan dat deze kosten zouden moeten worden betaald door een speciaal daarvoor aangewezen instantie. De raad meende echter dat het voorstel van de scholen hieronder niet mocht lijden en nam dit voorstel aan. Nadat een voorstel van dhr. K. Kreeft met 6 tegen 2 st. om deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden werd verworpen. Bij de rondvraag vroeg dhr. Vermaas wat B. en W. van plan waren met de Kleine Adr. Theodorapolder en den toegangsweg naar de Galatheesche haven. Wat het eerste betreft deelde de voorzitter mede dat herstel groote kosten met zich mede zou brengen. Met Landbouwherstel was nog briefwisse ling gaande of deze schade die grootendeels door den oorlog was ontstaan voor diens rekening zou kunnen worden hersteld. Wat de weg betreft hierin is met Ged. Staten in overleg getreden om deze weg aan de Provincie over te doen. Een goede weg naar het veer is alleen geen belang voor de gemeente Ooltgensplaat, maar een algemeen belang. Dhr. van Es vroeg den voorzitter of het mogelijk zou zijn door de Cultuurtechnische dienst een begrooting te laten maken betref fende het herstel van de Kleine Adr. Theo dorapolder. De voorzitter zou dit op de eerstkomende vergadering van B. en W. ter tafel brengen. Nadat dhr. K. Kreeft nog een vraag gedaan had betreffende het paard van den gemeentereinigcr, werd deze vergadering met een woord van dank door den voor zitter gesloten. MIDDELHARNIS. Thans is op het graf van de 7 Armenen, die bij een ontvluchtings poging naar het geallieerde gebied werden gegrepen en door de Duitsers op 9 December 1944 bij het Havenhoofd werden gefusilleerd een waardige grafsteen aangebracht. Als waarnemend secretaresse van de H.A.R.K. werd benoemd Mevrouw Visser- Brceman, Nieuwstraat, alhier. Een stuk oudheicd verdween.... Woensdagmiddag werd door enkele be woners der tweede Weistraat alhier, de laatste welput gedempt. Hiermede ging ten onder wat een lange reeks van jaren aan de bewoners goede diensten had bewezen, doch gezien ze niet meer aan de behoeften voldeed was haar lot beslist; temeer daar ze een groot gevaar opleverde voor de spelende jeugd en uit hygiënisch oogpunt een groot gevaar opleverde. Zo volgde zij ook de weg, die reeds haar drie voorgangsters waren gegaan. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. L. Blok. Ger. Kerk. 10 en 6 uur Ds. P. A. Zeilstra. Chr. Ger. Kerk. 10 en 6 uur Ds. N. de Jong. Ger. Gem. 10 en 6 uur Leesdienst. DIRKSLAND. Rode Kruis propaganda Maandagavond j.l. hield het JN.R.K. alhier een propagandaavond in Odeon. Als spr. trad op dhr. K. v. d. Veer die tweemaal voor een slechts half gevulde zaal voor zijn hoorders een enkele greep deed uit zijn leven als „Indischman," de inlander be schreef in zijn voor ons onbegrijpelijk doen en laten en het prachtige Werk van het R.K. belichtte in zijn onbevooroordeeld helpen waar nood is. in deze chaotische tijd in Indië, waar de bewoners van de achter buurten ongebreideld hun haat kunnen botvieren. Hierna werden twee smalfilmen vertoond. Dhr. A. A. Jansen, voorz. van de afd. R.K. (Dirksland, Herkingen, Melissant), wekte allen op het mooie werk van het R.K. te steunen door lid te worden van de afd. Neem een voorbeeld aan Ouddorp, waar 1000 leden zich aanmelden en laten wij dit getal dicht benaderen. HERKINGEN. In de schuur van C. P. van Eek aan den Molendijk zal a.s. Zater dag een propagandaavond worden gehouden ten bate van het N.R.K. Er zal een film worden vertoond over Indië. De bevolking dezer Gemeente is momenteel weder boven de 1000 gestegen. Op 1 Juli 1946 was het totale aantal 1022. Burgert Stand. Geboren: Hendrik, z.v. Cornelis de Geus en Geertje Hogerwerf.; Lena Hendrika, d. v. Job. C. de Geus en Annetje Kievit.; Hendrik, z.v. Jacob Struik en Lauwerijntje de Geus. MELISSANT. De Muziekver. heeft op het concours te 's-Oravenzande de eerste prijs behaalt met 342 punten in de tweede afd. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. Goverts van Bergschenhoek. Ger. Gem. 10, 2.30, en 6 uur Leesdienst. Ger. Kerk 10 uur v.m. leesdienst cn 6 uui n.m. Ds. H. de Valk.

Opbouw | 1946 | | pagina 1