VICTORIA CROïHmO) mum Distributie van jute zakken ten behoeve de voedselvooiv van ziemng. Distributie van papier- touw ten behoeve van oogst 1946» De huisslachtings- regeling en haar toepassing Te koop: beste Waakhond BEZITTERS Plaatselijk Nieuws lijnden nog steeds niet verzonden. Nu we toch over moeilijkheden [spreken, denken we ook aan |palestina. immers in dit land heeft Enge- and te kampen met grote moei lijkheden. Reeds geruimen tijd nni de activiteit van Joodse ondergrondse groepen, steeds on rustbarender afmetingen aan. De bomaanslagen en gewapende over vallen waren aan de orde van den ag, Britse militairen werden aeergeschoten en ontvoerd. Enge- 5and kon tenslotte niet langer lijdelijk toezien bij al deze daden Ivan terreur en sabbotage. Arres- atie's werden uitgevoerd en roots opgezette razzia's werden 'ehouden. Felle aanklachten te en de Britse regering is hierop et antwoord geweest van alle eden over de hele wereld. Vooral de Amerikaanse Joden hebben :eer heftig gereageerd op het ptreden der Engelsen. President Truman heeft nu Iverklaard, dat Amerika zo spoe- ig mogelijk 100.000 Europese oden naar het Beloofde Land 'vil laten gaan. Dit voorstel is in Engeland met grote bevreemding [ontvangen. Men moge het voorstel van Truman zeer royaa! vinden, het is in werkelijkheid ondoordacht en voorbarig. Hoe zullen de Arabieren reageren? Zullen de onlusten niet nog groter vormen aannemen, wanneer het Joodse element dusdanig wordt ver sterkt? Zou President Truman bereid zijn in dit geval Amerikaan se troepen naar Palestina te sturen? Hij zou daarmee zeer zeker een groot gedeelte van de Amerikaanse publieke opinie te- jen zich in het harnas jagen. De Joodse Nationale Raad in Palestina heeft nu gedreigd een actie van burgerlijke ongehoor zaamheid op touw te zetten, wanneer Engeland in zijn houding volhardt. Het laat zich aanzien dat do Engelse regering nog voor hete vuren zal komen te staan, alvorens de kwestie in Palestina en in het gehele nabije Oosten tot een be- Nwiwgende oplossing is gebracht. Ook in België ondervindt de regering van Acker grote moeilijkheden. Reeds de vorige week maakten wij melding van stakingen in het gebied van Luik. Van Acker noemde de aan stichters van deze stakingen Trotzkisten en „buitenlandse rad draaiers". Deze stakingen zijn nu opgeheven. Maar ook de konings kwestie brengt weer beroering in het Belgische politieke leven. De koning had aan den voorzitter van Kamer en Senaat een voor stel doen toekomen, tot vorming van een commissie, die zijn hou ding tijdens den oorlog aan een onderzoek zou onderwerpen. De regering heeft zich tegen de in stelling van een dergelijke com missie verklaard. Bovendien ver klaarde de regering dat het over leg was gevoerd buiten haar om. Hiesover heeft zich een fel debat in het parlement ontwikkeld, dat uren duurde. Ook de critiek, die van socialis tische zijde is uitgeoefend op het beleid van den minister van Justi tie inzake de berechting van col laborateurs, dreigde te leiden tot een aftreding der regering. Voor lopig schijnt het gevaar weer be- zwosen te zijn, maar velen vragen zich met befend hart af: „Voor hoe lang?" Er schijnt geen tevredenheid te zijn over het kabinet van Acker, "laar niemand weet een betere oplossing, voor het geval, dat dit fabinet aftreedt. Dan is er meer tevredenheid in Amerika, 'ver de proeven met de atoom- hom bij Bikini. Weliswaar heeft Admiraal Blandy, de leider der operatie's verklaard, dat de scha- hp- minder is dan destijds bij ^arl Harbour, maar het gaat hitr over de uitwerking van 1 bom, afgeworpen door 1 vliegtuig, '«[wijl cie Jappen meer dan 100 Jmogtuigen gebruikten. Men is nu "ezig met het verzamelen van wdenschappeiijke gegevens, o.a. radioactiviteit. Men neemt algemeen aan, dat de dieren, aan boord van de schepen, die de proef hebben overleefd, toch bin nen enkele dagen zullen sterven. Overigens is de tevredenheid in Amerika, over deze bommeu- gQoierij niet onverdeeld. In de eerste plaats is er een groep van geleerden, die van oordeel zijn dat de wetenschappelijke winst niet opweegt tegen het half miljard dollars, die gemoeid zijn met de proeven in de baai van Bikini. Op de tweede plaats is er een grote groep van mensen, die dit spelen met bovennatuurlijke krachten angstaanjagend vindt en daarom Sterk veroordeelt. Maar ondanks al deze bezwaren worden de proeven voortgezet. Reeds is bekend gemaakt dat op 25 Juli de tweede proef op dezelf de plaats zal worden genomen. Ditmaal zal de bom even onder het wateroppervlak tot ontplof fing worden gebracht. Inmiddels heeft Amerika bij de Atoomcommissie der V.N. het voorstel ingediend om alle urani um en thorium tot internationaal bezit te verklaren. Het is te hopen ,dat door internationaal overleg de atoomkracht als ver nietigingsmiddel uit het volkeren- leven wordt uitgebannen. Het Bureau Grondstoffen van de Directie van de Voedselvoor ziening verstrekt toewijzingen voor jute zakken ter verpakking van alle mogelijke soorten levens middelen. Tot heden werd op de toewijzingen een beperking ten aanzien van het gewicht der te leveren zakken vermeld, hetgeen verband hield met de beschikbare voorraden zakken en de te ver pakken artikelen. Van boven- staanden gang van zaken zal thans worden afgestapt. Alle soorten en kwaliteiten, voor zoo ver deze niet geblokkeerd of voor een speciaal doel zijn aangewezen n.l. de katoenen zakken mogen thans geleverd worden. De voor de voedselvoorziening beschikbare zakken bestaan voor 50 uit lichte zakkensoorten. Bij het realiseeren van de toe wijzingen zal het kunnen voor komen, dat op een gegeven mo ment de gewenschte sorteeringen niet bij den zakkenhandelaar aan wezig zullen zijn. In dat geval zal men zich met de voorhanden soorten tevreden moeten stellen. Het Rijksbureau voor Textiel heeft de distributie van papieren dorschgaren voor het seizoen 1946 overgedragen aan de fabrikanten en handelaren. Voor het koopen is derhalve géén schriftelijke ver gunning meer noodig. De regel geldt, dat aan normale afnemers niet meer dan 150 van het in het seizoen 1945 af genomen kwantum zal kunnen worden geleverd. Indien om de een of andere reden belangrijk van deze basis zou moeten worden afgeweken, dient door den leverancier over leg te worden gepleegd met het Rijksbureau voor Textiel te Arn hem. De onlangs gepubliceerde huis- slachtingsregeling heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Daarom is het gewenscht tot slot nog eens een enkel woord te wij den aan haar toepassing en de motieven, die tot haar totstand koming hebben geleid. Met de nieuwe regeling wordt beoogd niet alleen de onverant woorde groei van het aantal voor huisslachting bestemde varkens tegen te gaan, maar tevens de kwantiteit in overeenstemming te brengen met de huidige beperkte voedermogelijkheden. De toepas sing der regeling dien t met overleg en begrip te geschieden. Hierbij moet worden bedacht, dat de huisslachtingsregeling ook toelaat een vergunning te geven, aan hen, die geen boer of landarbeider zijn, maar b.v. een fabrieksarbeider, die uit zijn bebouwden cultuur grond een aanmerkelijk doel van zijn inkomen heeft, waarbij er vooral op zal worden gelet, of hij het varken met door hemzelf geteelde producten kan mesten. De kans op onbillijkheden, welke een drastische beperking onver mijdelijk meebrengt, wordt dus belangrijk minder. Als maatstaf voor het al of niet verleenen van een vergun ning wordt dus in het algemeen de eisch gesteld, dat de vergun ninghouder moet kunnen aan- toonen in staat te zijn uit eigen productie het varken te mesten. De veevoederpositie is zoo moei lijk, dat geen voeder van buiten het bedrijf gebruikt kan worden voor een huisslachtingsvarken. Nu blijkt, dat velen nog niet van de noodzaak vati de beperking overtuigd zijn, wijst het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening er op, dat het aantal fokzeugen inet een kwart moet Worden ingekrompen, terwijl de vooruitzichten voor de naaste toekomst verre van gunstig zijn. Als reeds ten gevolge van het tekort aan veevoeder voor de landbouwbedrijven sterk ingrij pende maatregelen moeten wor den getroffen, kan de particuliere varkenshouderij, geheel gericht op eigen voorziening, toch moei lijk onaangetast blijven. Niet in aanmerking komen voortaan dan ook personen, die wei eigenaar zijn van een bedrijf, maar de dagelijksche bezigheden door een ander, b.v. een zetbaas, laten verrichten en voorts ook diegenen, die niet bij den land- of tuinbouw zijn betrokken, tenzij zij over voldoende door hen zelf geteelde producten beschikken om een varken, zonder ander voer, te mesten. Velen, die in den oorlog een varkentje hielden, moeten dus nu worden teleurgesteld. Ook vóór den oorlog hielden deze menschen geen huisslachtings varken. En waaraan zouden zij dan in de huidige omstandigheden het recht ontleenen om deze be voorrechte positie te handhaven? Het is natuurlijk prettig ais men het geheele jaar verzekerd is van een vleeschrantsoen van 500 gram per gezinslid per week en boven dien van het vieesch en het spek, dat het gemeste varken bij slach ting meer woog dan 90 kg, maar hieraan kunnen geen rechten Worden ontleend, evenmin aan het feit, dat men thans reeds een biggetje gekocht heeft. En waar om zou deze categorie personen, alleen omdat zij plattelandsstre ken bewonen, in een bevoorrechte positie moeten worden gehand haafd? Een toestand, die in den oorlog en tijdens de bezetting is ontstaan, mag nu eenmaal niet ten koste van het algemeen belang worden gehandhaafd. Thans dient in de eerste plaats de graanvoorziening van ons volk door de directe consumptie zooveel mogelijk ver zekerd te worden. De voorziening is zeer sterk afhankelijk van in voer uit het buitenland, waarbij wij van onzen kant er met het oog op de krappe wereidgraanpositie voor moeten zorgen, dat onze eigen voor menschelijke consump tie bestemde producten, niet voor andere doeleinden worden ge bruikt. We mogen aannemen, dat per huisslachtingsvarken om een goed slachtgewicht te bereiken, behalve afvallen e.d. 100 kg krachtvoeder moet worden verschaft. Dit be- teekent, dat ongeveer 50.000 ton voedergraan en graan en peul vruchten voor menschelijke con sumptie, aan de algemeene voor ziening wordt onttrokken. Het argument, dat het houden van meer huisslachtingsvarkens de vlecschvoorziening zou ver beteren, houdt geen stand. In de eerste plaats zouden de voor de huisslachting bestemde varkens dan voor de distributie beschik baar moeten komen, doch boven dien is de stelling, dat wij voor het graan vieesch terugkrijgen onjuist. Het omzetten van graan in vieesch geeft aan de voedings waarde belangrijk lager rende ment. Het kan niet worden toegestaan dat een kleine groep menschen producten, die bestemd zijn om de voedselvoorziening van het gehee le volk te helpen waarborgen, ten eigen behoeve gebruikt. D. Herder, reu, 1 j. oud, zeer waaks ch. T. KAMERLING Kortewegje B 173, Somtnelsdijk Voorkomt groote reparatie rekeningen EEN ONDERHQUDS. ABONNEMENT A H. 25.- per HALFJAAR Maandclijksche controle van de vitale dcclen, totale doorsmering met uitgebreid rapport. autobedrijf GEBR. WILLEBRANDS ZWAERDECROOHSTR. 2-23 TEL. 37780-30920 ROT T E R D A M OOSTZEEDIJK 286-ROTTERDAM MIDDELHARNIS. De haven arbeider P. Jordaan had het on geluk, toen de plank waarop hij stond, weggleed, in het ruim van het schip te vallen. Hij liep twee gescheurde schouderbladen op en moest onmiddellijk naar het zie kenhuis worden vervoerd. Dhr. M. v. d. Velde, vroeger machinist aan de R.T.M., alhier, is thans aangesteld als opzichter machinist met standplaats Mi<J- delharnis. In een te Spijkenisse gehou den vergadering is opgericht de afdeeling „Zuid-Hoilandsche Ei landen" van gepensionneerden, vallende onder het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Tot bestuurslid is gekozen den heer Elvé, wonende Voorstraat te Dirksiand. Die gepensionneerden, die lid van deze afdeeling willen worden, kunnen zich bij boven genoemd adres opgeven. Contri butie I,per jaar. De inzameling ten behoeve van het Prins Bernhardfoncis heeft in deze gemeente 680,67 op gebracht. Langs deze weg betuigt het Plaatselijk Comité dank aan dit gedeelte der burgerij, welke mede gewerkt hebben tot het welslagen van deze collecte, welke zoals wij weten, de geestelijke en culturele opbouw van ons Vaderland ten goede komt. De dames, alsmede de padvinders onder leiding van Mevr. Groeneveld ook een Woord van dank voor de spontane wijze waarop zij zich beschikbaar he ben gesteld voor de inzameling der gelden. HERRINGEN. De Burgemees ter der gemeente maakt bekend dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1946 van dienstplichtigen zijn verzonden. Zijn er, in 1926 geboren manne lijke personen, die hier wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een be richt van niet-inschrijving niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 10 Juli a.s. ter gemeen te-secre tarie aan melden Den op 15 Alei 1.1. gekeurden dienstplichtige Jan v. Wagenin- gen zal op 15 Jli a.s. wordenH ingelijfd bij het Pantser eskadron Ned. Indië te Amersfoort. Het totaal versleten dak bedekking van den toren zal worden vernieuwd, welk werk zal geschieden door den smid A. Vijfhuizen, alhier. Men is nu reeds bezig de stelling aan te brengen. Voor de lichting 1947 van dienstplichtigen zijn uit deze ge meente 12 personen ingeschreven. De Burgemeester van deze gemeente brengt namens den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen ter algemeene kennis dat in het tijdvak van 8 Juli tot en met 27 Juli 1946 voor de twee de maal, door verbouwers van aardappelen, moet worden ge spoten ter bestrijding van den coloradokever. Deze bespuiting moet zoodanig geschieden, dat een hoeveelheid, overeenkomende met ongeveer 800 liter per ha. over dat gewas wordt verdeeld, dat alle bladeren met de vloeistof worden bevochtigd, en dat op een zoodanig uur wordt gespoten dat het gewas nog denzeifden dag kan opdrogen. MELISSANT. In de raadsverga dering van 4 Juli 1946 is besloten tot den bouw van 8 woningen (2 blokken van 4) aan den Binnen weg. Bovendien zal nog 1 blok van 2 woningen worden gebouwd, waarvan 1 voor den gemeente secretaris en 1 voor de wijkver pleegster van het Groene Kruis. Aan deze laatste zal een magazijn worden gebouwd voor het bewa ren van de materialen van het Groene Kruis. De Nationale Reclasserings- dag heeft alhier de mooie som van 251,25 opgebracht. Voetbal. Zaterdag speelde M.V.V. II een wedstrijd tegen Pr. Bernhard II te Ouddorp. Uitslag een gelijk spel 22. M.V.V. I speelde tegen Prins Bernhard I, eveneens te Ouddorp. Hoewel de spelers moeite hadden met het kleine en ongelijke veld, wisten ze met 30 te winnen. De doelpunten werden gemaakt door W. de Vogel, J. Breen en H. v. d. Mast. Alle doelpunten waren van goede kwaliteit. M.V.V. I heeft nog twee wed strijden te spelen. Indien ze nog 1 punt bemachtigd, is zij winnaar van de beker. GOEDEREEDE. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat de gemeehterekening over 1943 van af heden gedurende 3 maanden ter inzage is neergelegd op het Secretarie of tegen betaling der onkosten verkrijgbaar is gesteld. De dienstplichtige T. van Heest, van de lichting 1946, zal Maandag 15 Juli worden ingelijfd bij een Reg. Infanterie te Hui- ten (N.-B.). Voetbal. JA. Zaterdag speelde te Ooltgensplaat S.V.G. I tegen Ooltgensplaat I met 42 en S.V.G. II tegen Ooitgenspiaat met 91. OUDDORP. J.l. Zaterdagavond werd door de Muziekvereniging „Concordia" met medewerking van de Vereniging „Sempre Cre- sendo" van Middelharnis alhier een uitvoering gegeven. Er was zeer veel belangstelling. De collec te ten bate van de Muziekvereen. bracht ongeveer 800,op. Degenen die op 3 Augustus a.s. met de Muziekvereniging „Concordia" mee willen naar het Muziekconcours te Rotterdam, kunnen zich hiervoor opgeven bij het Bestuur. De collecte, weike in deze gemeente werd gehouden ten bate van het Prins Bernhardfoncis, heeft 670,75 opgebracht. - Voetbal. J.l. Zaterdag speel de Prins Bernhard I en II tegen Melissant I en II. Het 2e elftal speelde gelijk 22, doch Prins Bernhard I verloor met 30 van M.V.V. I De speldjcsverkoop ten bate der Reclasering heeft alhier op gebracht 201,75. In de Weervisserij werden 9 zalmen gevangen, de meesten waren klein soort. De garnalen- vissers hebben van 40140 K-G. garnalen per dag gevangen. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk, alhier, Ds. Cuperus van Doornspijk.

Opbouw | 1946 | | pagina 3