VERGADERING van de Gemeenteraad te Middelharnis ge houden op Woensdag 3 Juli. Belangrijke uiteenzetting van den burgemeester over de woningnood. <0- VOOR DE KINDEREN WIST U... Van over de Grenzen. De voorzitter opent cle ver gadering op gebruikelijke wijze. Afwezig zijn de heren J. v. d. Meide en J. Boomsma. De notulen worden onveran derd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer v. d. Slik op dat B. en W. in de vorige vergadering hebben toegezegd thans met een voorstel te zullen komen tot be noeming van een gediplomeerd hoofd aan de kleuterschool. Hij mist Uit voorstel op de agenada. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog niet met een voor stel kunnen komen, omdat op de oproep slechts één sollicitant zich gemeld heeft. Deze zaak is in behandeling bij B. en W. De heer v. d. Slilc is het hier mede niet eens. De raad moet zich kunnen uitspreken over de voorwaarden. Misschien was het salaris te laag. De Voorzitter zegt dat een redelijk salaris is aangeboden nl. 1500,Er is een schreeuwend tekort aan leerkrachten. Ook de geïsoleerde ligging van het eiland werkt belemmerend. De heer Koppelaar stelt voor, dat de Raad zich uitspreekt om te wachten tot de voorstellen van B. en W. zijn ingekomen. De heer v. d. Slik protesteert tegen het optreden van den Raad. Het voorstel van den heer Koppelaar wordt aangenomen met de stem van den heer v. d. Slik tegen. De woningnood in Middelharnis. In behandeling wordt genomen een brief van de heren Koppelaar en Mans met het verzoek de raad in te lichten over de woningnood en wat er wordt gedaan om hierin zoveel mogelijk te voorzien. De burgemeester geeft daar over uitvoerige inlichtingen. Hij wees er op dat dit vraagstuk de volle aandacht van het gemeente bestuur heeft. Waren het in vroe ger jaren de eigenaars en de huur ders die tezamen door overeen komsten in de voorziening van woningruimte voorzagen, thans is het de taak van dsn burge meester om naar maatstaven van billijkheid en noodzaak, woon ruimte toe te bedélen aan hen, die daarvoor door de omstandig heden het eerst in aanmerking komen. Deze taak vraagt uitermate veel zorg, in de eerste plaats door de zeer zorgvuldige voorbereiding, welke voor een toewijzing nodig is, en anderszins door een over wegen wie of voor beschikbare ruimte in aanmerking komt. Er is een groot te kort aan woning ruimte. Verschillende gezinnen wonen en slapen in ruimten, wei- uit sociaal oogpunt ontoelaatbaar zijn, uit een oogpunt van zede lijkheid en gezinsverband zeer ernstige gevolgen met zich mee kunnen brengen en welke dus di recte verbetering of opheffing wenselijk maken. Menig nat huis (en die zijn er veel) vraagt ont ruiming door de huidige bewo- Hallo, nichten en neven van de Opbouw. Weten jullie, wat ik zo leuk vind. Er zijn enkele nichten en neven die geen oplossing konden vinden op één van de raadsels, maar ze stuurden wel de oplossin gen van de andere raadsels in. Flink zo, hoor! 't Is toch fijn, dat jullie de oplossingen van enkele raadsels kunt vinden. Dus niet moedeloos worden, hoor, als je geen prijs hebt. 'Vorige keer schreef ik jullie, dat Bruno ook Pluto mocht zijn in Raadsel I. In Raadsel II staat nog een drukfout. Goliath was 6 ellen lang. Dit staat niet in 1 Sam. 17 14, maar in 1 Sam. 17 4. De oplossing van Raadsel Vis: Ruth, Orpa. Van Raadsel VI: Ja, en nu nog de oplossingen van de twee sommen. Enkele jongens en meisjes hebben de sommen goed uitgerekend. Beste rekenaars, hoor! Jullie kunnen op school zeker ook goed rekenen. De oplossing van de eerste som is zo: Zij zal zeven eieren gehad hebben. Eerst betaalde zij de helft 3l/2 ei en een half ei maakt samen 4 eieren. Ze had nu nog 3 eieren. Daarvan betaalt ze de helft P/2 plus Va ei> samen 2 eieren. Nu had ze nog één ei. Daarvan betaalt ze de helft -j- een half ei een ei. En zo had ze dus alle eieren betaald. Oplossing van de tweede som: Bij 191 doe ik een 7 of een ander getal onder de 10 en schrijf het getal zo op: 19l/7dat is dus een getal onder de 20. En hier volgen de nieuwe, de laatste raadsels. Raadsel VII: Tussen onderstaande woorden moet je een woord plaatsen, zo, dat het le en 2e woord, maar ook het 2e en 3e woord een goed ge heel vormen. Ik zal een voorbeeld geven. Er staat post - bak. Je voegt ertussen papier. Dan heb je postpapier en papierbak. En nu jullie met de volgende woorden Dag - steel. Huis - magazijn. Brillen - orgel. Piano - standaard. Raadsel VIII. Maak van de volgende woorden, waarvan de letters door elkaar geplaatst zijn een Hollands spreekwoord: Mo red liwei nva ed resem, Klit ed tka ed erelandek. Over twee weken komt in de krant te staan, wie de prijzen gewonnen hebben. Jullie begrijpt wel, dat niet ieder een prijs kan winnen. Dus, die de raadsels goed opgelost hebben en nog geen prijs winnen, doen de volgende keer natuurlijk toch weer mee. Tenslotte ga ik jullie iets ver tellen van een Indianenjongen, iets wat echt gebeurd is. Jullie hebben misschien wel eens gehoord van zendeling Mac- kay. Hij bracht het Evangelie aan de Indianen. Eens moest hij een hele lange reis maken. Maar plotseling ging het hard sneeuwen en stormen erbij. Het werd een grote sneeuwstorm. Nergens ziet hij de weg meer en alles is wit voor zijn ogen. Nergens een huis. Wat moet hij beginnen? Maar kijk daar staat een huisje, dichtbij. Wie kan er wel in wonen? Mis schien wel de een of andere rover, hier in de wildernis. Misschien, ja, misschien ook wel niemand, en eten heeft hij bijna niet bij zich. De sneeuwstorm kan nog zo lang duren. De hut is oud, het dak vol gaten. Voorzichtig gaat hij naar de plaats, waarde deur moet zijn. Hij klopt. Geen antwoord. Hij klopt harder en doet heel lang zaam de deur open. Daar komt een Indiaan naar hem toe. De Indiaan is heel vriendelijk tegen hem. De zendeling mag die nacht daar in die hut blijven slapen. En de volgende morgen? Wat moet de zendeling doen? Alles is wit van de sneeuw. Geen weg is er te zien. Nog nooit is hij hier geweest. Maar de Indiaan weet raad. Hij zegt: „Mijn zoon weet heel goed de weg. Hij zal met u meereizen". ZendelingMackay is erg dankbaar. Zo gaan ze samen op reis, de zendeling en de Indianenjongen. Wat er toen gebeurd is, vertel ik jullie volgende week, en dan komt ook het vervolgverhaal, dat heet: Van Hollandse jongens in de Moffentijd. TANTE MAR. ners. Aanvragen met dokters attesten zijn aan de orde van den dag. Jonge mensen die reeds acht jaar of langer verloofd zijn en dertig jaar of ouder zijn, kunnen wegens woninggebrek niet tot een huwelijk komen. Op het spreek uur van Vrijdagmorgen maakt een eindeloze stroom van vragers dit spreekuur voor de woning commissie en mij tot een uur van serieuze zorg. De te verdelen buit aan woningruimte is practisch 1 op de 20 aanvragen. In de meest urgente gevallen is het vaak nog niet mogelijk een woning toe te wijzen. Dit is een somber relaas. Het is het beeld van de werkelijke toestand. Het gemeentebestuur volgt thans de volgende gedrags lijn. Het spreekt de wens uit om op korte termijn te komen tot de bouw van 15 arbeiderswoningen voor gezinnen van normale ge zinssterkte en 5 arbeiderswonin gen voor grotere gezinnen. Het is wenselijk dat de raad zich heden avond in principe voor deze wo ningbouw uitspreekt. B. en W. wensen de bouw en exploitatie te doen geschieden door de bestaan de woningbouwvereniging, waar mede overleg gepleegd zal wor den. Met den Voorzitter der woning bouwvereniging is overeengeko men, dat hij zal bevorderen dat nog deze week aan een bekwaam architect opdracht Wordt gegeven tot het ontwerpen van een plan dat binnen twee maanden het college moet hebben bereikt. Wanneer alle omstandigheden meewerken, zal het mogelijk zijn op 1 Mei a.s. deze twintig wonin gen in gebruik te nemen. De kosten van deze woningen zullen ongeveer 200.000, bedragen. De exploitatie zal een groot tekort opleveren. Rekenen wij de opbrengst gemiddeld op 4,25 per woning, dan zal de huur 221- per jaar bedragen, terwijl het bij een sluitende exploitatie 700, zou moeten zijn. Voor 5 woningen zal het Rijk, omdat deze woningen herbouw zullen zijn van door oorlogsgeweld vernietigende wo ningen, een bijdrage in het exploi tatietekort geven van 90 de overblijvende 10 komt ten laste van de gemeente. Voor de overige woningen zal het minder gunstige percentage 75 en 25 bedra gen. Dat wil zeggen dat deze woningen naar schatting aan de gemeente zullen kosten per jaar 2035,—. Hoewel de allerdroevigste fi- nancieele toestand deze last nau welijks kan dragen, de grote woningnood maakt het noodzake lijk, het koste wat het koste, tot deze nieuwbouw over te gaan. Daar het aantal nieuw te bou wen huizen niet groot genoeg is om aan de bestaande nood te voldoen (momenteel moeten 55 aanvragen als uiterst urgent wor den beschouwd en 56 aanvragen die hoewel niet zo dringend, toch als noodzakelijk worden be schouwd) zal ik door de zure appel moeten heen bijten om in enige gevallen, waar ik inkwartiering nodig acht, tot ingrijpender maat regelen over te gaan. Dit is niet plezierig, maar alle woonruimte moet worden benut. Dit vergt een goed vooronderzoek, met alle omstandigheden moet rekening worden gehouden. De woning commissie heeft op prijzenswaar dige wijze gewerkt. Het is vaak een ondankbaar werk. Van de 25 aanvragers zijn er 24 teleurge- stelden. Het is ons streven geen verschil te maken tussen gehuwd of ongehuwd. Heeft men een zodani ge plaats op de ranglijst, dat men in aanmerking kan komen, dan worden ook ongehuwden gehol pen. Menig ongehuwde heeft er een 8-jarige verloving voor over gehad. Ik heb daarvoor meer respect dan voor hen, die langs de weg van een dringend huwelijk aan een woning tracht te komen. Reeds enkele malen zijn de eigenaars aangeschreven om hun Woningen beter bewoonbaar te maken. Het is ons voornemen daarmede door te gaan of zulks te bevorderen. Wij vragen de steun van tiw raad, om in principe te besluiten tot woningbouw uw medewerking te verlenen. De heer Mans zegt dat in de eerste vergadering van de nood- gemeenteraad gesproken is over een commissie, die zou onderzoe ken welke woningen voor onbe woonbaarverklaring in aanmer king komen. Tot dusver heeft hij er niets van gehoord. Hij acht het getal van de te bouwen woningen te gering. De heer v. d. Slik zegt dat B. en W. niets gedaan hebben om een onderzoek naar de krotwoningen in te stellen. Deze moeten worden ontvolkt. Met het bouwplan kan hij meegaan. De opdracht aan de woningbouwvereniging ontmoet bezwaar. Deze vereniging heeft nooit gedaan wat zij behoorde te doen. Er moet een nieuw bestuur komen. De heer Koppelaar informeert naar de mogelijkheid voor parti culieren. De Voorzitter zegt dat er voor particulieren een afzonderlijke regeling komt. Deze regeling zal echter de particulieren niet aan moedigen. Onbewoonbaarverkla ring heeft thans geen effect, omdat de vergunning om de wo ning te blijven bewonen elk jaar moet worden verlengd in verband met het grote tekort. Weth. Vroegindeweij zegt dat er 2 redenen zijn waarom B. en W. niet verder zijn gegaan. Wegens gebrek aan materialen was ver betering niet mogelijk en onbe woonbaarverklaring zou geen ge volg hebben gehad. De heer Mans veronderstelt dat het gemakkelijker zou gaan om 20 woningen te bouwen indien er 20 onbewoonbaar waren ver klaard. Dit is echter niet zo. Deze zaak is driemaal besproken met den Inspecteur. Middelharnis is niet in aanmerking gekomen. Na de discussie over de woning bouw vraagt de voorzitter of de Raad machtiging verleent tot voorbereiding van het bouwplan. De heer v. d. Slik wil de voor waarde stellen dat de woning bouwvereniging zichzelf herziet. De Voorzitter stelt voor met de bestaande vereniging in zee te gaan en met de wensen zoveel mogelijk rekening te houden. Spr. neemt aan dat het voorstel van B. en W. is aangenomen. Wethouder Vroegindeweij stelt de verhouding in het bestuur der E.M.G.O. aan de orde. In het be gin had de gemeente Middelhar nis twee vertegenwoordigers in de raad van commissarissen. Na het overlijden van den heer Nijgh zijn de statuten veranderd en had de gemeente practisch geen verte genwoordigerdie de belangen van de gemeente kon voorstaan, om dat de burgemeester als voorzitter van het college zo neutraal moge lijk moest zijn. Het zou wenselijk zijn, dat de statuten werden ver anderd, opdat er tenminste één vertegenwoordiger van het ge meentebestuur in het college van commissarissen zit. Aan Gedepu teerde Staten dient verzocht te worden om maatregelen te tref fen, dat de statuten in deze zin worden gewijzigd. De Voorzitter zegt dat B. en W. 10 April zich gewend hebben tot het college van Commissaris sen over deze zaak. Eerst op 2 Juli kwam er een niets zeggend briefje als antwoord. B. en W. achten het nodig aan Ged. Staten kenbaar te maken, dat het nodig wordt geacht dat een lid van het dagelijKs bestuur der gemeente zitting heeft in het college van commissarissen. De in September te benoemen afgevaardigde zal in het vervolg overleg moeten plegen met het gemeentebestuur en zijn mandaat ter beschikking moeten stellen als hij geen raadslid meer is. Besloten wordt de zaak ter kennis te brengen van Ged. Sta ten, E.M.G.O. en aandcelhoud- sters. Aan de orde komt vervolgens wijziging en aanvulling der poli tieverordening'. Na de toelichting van den Voor zitter oppert dhr. Mans het be zwaar dat de eigenaars verplicht worden het vtiif weg te ruimen, dat een ander op zijn eigendom heeft gegooid en noemt als voor beeld de sloot langs deStenenweg Dhr. v. d. Slik vindt het be zwaarlijk dat het liggen of zitten langs wegen door personen van beiderlei kunne verboden wordt, voorts heeft hij bezwaar tegen het plakverbod en de bepalingen be treffende het reinigen van sloten. Nadat ook enige andere heren zich in de discussie gemengd had den wordt de verordening in stem ming gebracht, en aangenomen met één stem tegen. Het voorstel tot verbouwing van de Openbare Lagere School en inrichting van een gnmnastiek lokaal wordt aanvaard. De overeenkomst met de Gekro wordt verlengd. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1942 en 1943 wordt goedgekeurd, evenals de wijziging van de ge- meentebegrooting 1945 en 1946. Enige ontheffingen aanslagen straatbelasting 1944 worden ver leend. De heer H. A. van der Meer wordt ontslagen als boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, terwijl de heer A. Vroegindeweij benoemd wordt tot gemeente werkman in vaste dienst. Daarna sluiting. dat volgens de fabrikanten de fabrieken vol staan met nieuwe fiet sen, dat door hen aan het Centraal Distributiekantoor is gevraagd waarom de fietsen niet gedistribu eerd werden en het C.D.K. ant woordde, dat zij daar niets mee te maken hadden, dat te Rotterdam opnieuw goud staven zijn opgevist, dat een communistische minister van Hongarije de bond van Katho lieke studenten verboden heeft, dat kousen op de textielpunten te krijgen zijn - als ze er zijn -, dat de toestand in Indië zeer prc-air is, 7 7 7 „Men kan de huid niet verko pen, voor de beer geschoten is". Zo luidt een Hollands spreekwoord waaraan onmiskenbaar de ons eigene nuchtere zakelijkheid aan ten grondslag ligt. Hitier en zijn on-Nederlandse handlangers zijn met schade en schande tot erkenning der waar heid van dit gezegde moeten komen. Zij waren immers reeds bezig met de verdeling der huid, (denk aan de Oostcompagnie van wijlen Rost van Tonningen) ter wijl hun later, tot hun grote schrik, bleek, dat de Russische beer helemaal niet geschoten was. In de afgelopen week is de waarheid van dit spreekwoord nog eens gebleken in Frankrijk. Op de conferentie der 4 minis ters te Parijs blijkt de Russische beer niet van zins zich te laten vangen, d.w.z. zich te schikken in ae plannen en verlangens der andere deelnemers. Het leek zo goed te gaan. Het einde der con ferentie kwam eindelijk in zicht. Nadat Mlotow aanvankelijk nog volhardde in zijn starre houding, kwam daar plotseling met het warme zomerweer een gunstige wending in. Inzake Triest en de Italiaanse koloniën kwam men Woensdag tot overeenstemming. De havenstad Triest en omgeving wordt geïnternationaliseerd. De a.s. Vredesconferentie zal een bestuursstatuut opstellen. Feite lijk is deze internationalisatie een noodoplossing. In Italië zijn j.l. Zaterdag grote demonstratie's gehouden tegen het besluit van de 4 ministers te Parijs. Ook over de Italiaanse koloniën en over de Italiaanse herstelbeta lingen was overeenstemming be reikt. De Vredesconferentie kon gehouden worden. De datum werd vastgesteld op 29 Juli a.s. Maar 1111 zijn nieuwe menings verschillen gerezen. Molotow wil de conferentie de wet voorschrij ven. Hij vreest blijkbaar dat besluiten gewijzigd zullen worden in voor Rusland nadelige zin. Tegenover Molotow staan de ande-1 re 3 ministers. Zij vinden dat de conferentie van 21 volkomen vrij moet zijn in het nemen van hun beslissingen. Over deze kwestie is Vrijdag en Zaterdag voortdurend geconfereerd, zonder dat een oplossing gevonden werd- Van avond hadden de 4 ministers een langdurige vergadering in de j werkkamer van Minister Bidault. Tengevolge van deze onverwachte nieuwe moeilijkheden zijn de uit nodigingen aan de betrokken 21 ch (I nkel Inden nog stee| Nu we to< Ipreken, der Palestina immers in dij land te kampef Ijkheden. Reel nam de activi ondergrondse g| ■ugtbarender afl bomaanslagen tl vallen waren a dag. Britse neergeschoten M land kon ten* lijdelijk toezien! van terreur en F fatie's werder groots opgezeti| gehouden. Felll geil de Britse het antwoord «oden over de de Amerikaan Beer heftig 1 optreden der I President verklaard, dat dig mogelijk ^Joden naar hi wil laten gaan Engeland met ontvangen. Men moge Truman zeer is in werkelijl en voorbarig. Arabieren rea onlusten niet aannemen, wa element dusd Sterkt? Zou bereid zijn in di se troepen 11 sturen? Hij zeker een gro< Amerikaanse gen zich in b De Joodse Palestina heef actie van bui zaamheid op r ianneer Engel| volhardt. Het Iaat zij ingelse regerj ■uren zal komq le kwestie in ;ehele nabije redigende op| Ook in 1 België ondervindt de grote moeilij| 'vorige week n (van stakinger Luik. Van Ac stichters va Trotzkisten ei iraaiers". De iopgeheven. Mj {kwestie bren^ jhet Belgische (koning had {van Kamer e| Istel doen toe Ivan een comt| ding tijdens ■onderzoek zo regering heef| ■stelling van I missie verkla I klaarde de re; lieg was gevo Hiesover hee 5 in het parlen juren duurde. Ook de itische zijde i beleid van de tie inzake de jlaborateurs, leen aftredin, l'opig schijnt Izwosen te zij [zich met be |hoe lang?" Er schijnt |zijn over hei ('"aar niemai 1 oplossing, v kabinet aft 1 Dan is er 1 Amerika, lover de proo |bom bij Bik Admiraal B l°Peratie's vei I minder I ^arl Harbo |nier over di |b°m, afgewo terwijl de J1 I, 'ogtuigen 1 ez'g met jwetenschapd |°Ver radioa' «"gemeen a.

Opbouw | 1946 | | pagina 2