VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD (Ronder de loupe Opbrengst Inzamelingsactie Stichting 1940-1945 Over de mislukte samen werking in Ouddorp MINDERHEIDSRAPPORT PROPAGANDAWEEK van het Nederl. Roode Kruis op Goeree en Overflakkee Recente Lectuur voor onze Nederlandsche Strijd krachten in Indië Adverteert in dit blad» OPBOUW DINSDAG 9 JULI 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting Aan Mej. X. Via het bureau van „Opbouw" ontving ik een brief van een jonge vrouw, die (zo schrijft zij) opge voed is in een christelijk N.S.B.- gezin en haar naam vandaag aan de dag in vrij Nederland niet onder haar brief kan zetten. Ik heb me afgevraagd of ik op die brief moest ingaan. Onge tekende brieven pleegt men in 't algemeen in de prullenmand te deponeren. Ik kan ook niet be grijpen waarom de schrijfster bang is haar naam bekend te maken. In haar brief staat niets wat ook maar enigszins gevaarlijk voor haar kan zijn. Juist Mej., omdat we weer in een vrij Neder land leven, had u dit gerust kun nen doen. Als u de verschillende Nederlandse bladen leest met hun soms onbeheerste critiek op de overheid, overheidsinstanties en overheidsmaatregelen, dan ziet men dat er toch wel iets veranderd is. Dat had men onder de Duitse bezetting niet moeten proberen. Zelfs zachte critiek kon concen tratiekamp tengevolge hebben. Weet u nog dat men in Herkin- gen naar een Geallieerd piloot wuifde en wat daarvan de gevol gen waren? U kent misschien het verhaal van dien goochelaar, die een vel oranjepapier verscheur de met de woorden„Dat kun je verscheuren", hij tot verontwaar diging van het publiek de snippers verbrandde, terwijl hij zei: „Dat kun je vernietigen" en hij daarna het papier weer in zijn geheel tevoorschijn toverde met de woor den: „Maar wat je ook doet, het komt toch steeds weer gaaf terug" Een onschuldig iets, nietwaar? Deze man heeft hierdoor echter de dood gevonden in een con centratiekamp. Uw critiek, Mei., beperkt zich tot de kerk, de pers en uw mede mensen. Mag men thans de re gering en de maatregelen door haar genomen, weer vrij becriti- seren, uw critiek zal u dus zeker niet met de politie in aanraking brengen, verondersteld dat ik uw brie! de politie in handen zou geven. U had uw naam wat dit betreft veilig kunnen noemen. U kunt het alsnog doen. Toch wil ik om twee redenen uw brief beantwoorden en wel ten eerste omdat ik de indruk krijg, dat u uw brief serieus bedoelt en ten tweede omdat u enkele dingen aansnijdt, die ik gaarne onder de loupe wil nemen. h dit nummer kan ik wegens de beperkte plaatsruimte niet alles behandelen. Deze keer wil ik daarom alleen uw aanval op mij beantwoorden. Doelende op mijn artikeltje over een te lage boete voor een geval van zwarte handel schrijft u: ■Waarom willen jullie een ander uitkleden?" Ik zeg nog eens uitdrukkelijk dat het hier gaat over een geval van zwarte handel en niet over een politiek misdrijf. Uit uw brief Mjkt, dat u het onderscheid niet goed ziet. Zwarte handel is in de jaren 1940-1945 bedreven door sommi- N.S.B.-ers, maar ook door '■eden, die zich fel tegen de N.S.B. en de Duitsers keerden en zichzelf goede Nederlanders noemden. Joede Nederlanders zijn het be vist niet geweest. 'n genoemd artikeltje besprak 9us geen N.S.B. geval, maar eetl geval van zwarte handel. "'ijkt nu uit mijn woorden dat deze mensen wil uitkleden. Ik eide alleen dat als bewezen was, ^Gemand b.v. 10.000,zwart otdiend had, een boete van J.000,te weinig was, omdat '1 dan nog voordeel van zijn duistere practijken trok en eigen lijk door het gerecht beloond werd Het lijkt me dringend nodig, dat wat dit betreft, recht gedaan wordt. Men is thans bezig politie ke deliquenten te berechten, maar aan ergerlijke zwarte handel wordt niet gedacht. Dat is het wat mij en vele anderen ergert. Men ziet de grote zwarte hande laren, de zwarte collaborateurs, die ons volk in letterlijke zin het hemd van het lijf hebben getrok ken, die aan de Rotterdamse havens hun afschuwelijke bedrijf ten koste van de uitgehongerde Rotterdammers voerden, rustig rondlopen en rijden in hun zwarte wagens, hun practijken soms nog voortzettend, blijkbaar immuun voor de maatregelen van minister Lieftink. De kleine zwarte collaborateurs worden nog wel eens aangepakt, maar de grote Dat deze mensen, die misdaden, gruwelijke misdaden op hun ge weten hebben, dat deze profiteurs van dé rampzalige toestand van ons volk ongestraft blijven, gaat in tegen het rechtsgevoel van ons volk. Dat heeft niets met haat te maken. Ik weet dat het vraagstuk moeilijk is, dat duizenden berecht zouden moeten worden. Laat men echter eens een keer beginnen met de groten. OBSERVATOR. in de week van 28 Apr.-4 Mei '46. gem. Bedrag per inw. 1319,70 0,62 3162,05 1,10 532,10 0,44 471,13 „0,47 2082,75 „1,— 4182,20 „0,90 1902,55 „0,55 1889,61 „0,43 862,05 0,70 1191,35 „0,67 2290,35 1,10 2719,65 „0,90 ƒ25167,69 ƒ0,80 In het No. van Dinsdag 2 Juli werd een rapport geplaatst door' de heren N. v. d. Brugge, A. v. Eek en J. H. Koppelaar. Hieronder volgt een minder heidsrapport van den heer J. H. Koppelaar. Zeer tot mijn spijt kan ik mij met de gepubliceerde conclusies 4, 5 en 6 niet vereenigen. Conclusie 4. Twee a driemaal is er vergaderd met de A.-R.; Herv. en S.G.P. Kiesvereenigingen. De commissie Hovius bood een reglement aan met als onverander lijke grondslag Gods Woord en de Drie formu lieren van Eenigheid 1618-T9. De Herv. Kiesver. en S.G.P. aanvaarden dit, de A.-R. moesten hierop samenwerking weigeren, art. 36 onverkort was het struikel blok. Zonder de A.-R. werd op dezen grondslag een nieuwe vereeniging opgericht met 136 leden en een bestuur gekozen. Deze nieuwe vereeniging zou de daaraan vol gende week samen komen tot vaststelling der candidatenlijst. Zij werd per convocatiebiljet hiertoe opgeroepen. Zonder dat het Bestuur hierover vergaderd had, houdt de Voorz., Ds. Hovius, na opening der ver gadering een pleidooi alsnog de A.-R. op te nemen met loslating van art. 36 onverkort, geeft geen gelegenheid tot eenige bespreking en eischt stemming. 55 vóór samenwerking - 56 tegen. Er waren ten hoogste 26 S.G.P.- leden, waarvan er een paar vóór gestemd hebben. Wat is nu mijn bezwaar? Als de A.-R. op het voorstel der commissie Ds. Hovius van wege het onverkorte art. 36, niet op de samenwerking ingaan, is er terecht niemand die er aan denkt de A.-R. ook maar eenig verwijt te maken of hen de oorzaak der mislukking van de samenwerking toe te schrijven. Als in strijd met het aangeno men reglement en met de wijze van goed vereenigingsrecht Ds. Hovius art. 36 wil loslaten en een gemengde vergadering zonder ee nige bespreking dit afstemt, zijn de S.G.P. de oorzaak der mislukking en de schuldigen. Dit is m.i. niet rechtvaardig. Hebben de A.-R. het recht samenwerking te weigeren bij handhaving art. 36, op denzelfden grond hebben de S.G.P. het recht samenwerking te weigeren bij loslating van art. 36. Bovendien geeft conclusie 4 een verkeerden indruk van den gang van zaken. Conclusie 5. Na verwerping van het boven staande voorstel, gaat de verga dering over tot behandeling van de agenda. Voor het overgaan tot stem ming voor candidaten gemeente raad, vraagt de Voorz der S.G.P. eerst namen te noemen, teneinde de vergadering richtlijnen te ge ven, omdat hier nu twee vereeni- gingen samen waren. De Voorz., Ds. Hovius, wijst dit lichtelijk ontstemd af, er was nu geen Herv. Kiesvereeniging en geen S.G.P. meer. Namen noe men zou partijdigheid in de hand werken. Zoo de vergadering het besliste, moest de uitslag aan vaardt. Nummer één wordt na her stemming gekozen met 84 stem men. Nummer twee stond vast volgens reglement. Over nummer drie zijn na af loop der vergadering moeilijkhe den gerezen. Nummer drie werd gekozen met 90 stemmen (groote meerderheid). Deze weigert aanvankelijk en vraagt een lagere plaats. De Voorz. dringt aan en wijst op de overgroote meerderheid. Hij mocht zeggen: „De vergade ring heeft U die plaats aange wezen". Nummer vier kreeg 73 stemmen en maakte eveneens bezwaar, doch ook hier hield de Voorz. aan en drong aan op aannemen. Vijf en zes waren bestuursleden der Herv. Kiesvereeniging. Nummer zes bedankt en richtte Weer een eigen vereeniging op. Buiten heeft hij tegen nummer vijf als reden opgegeven, dat hij ver wacht had als nummer 3 gekozen te zijn geworden. Hadt nummer zes daartoe het recht? Neen. Ie. niet, omdat hij het voorstel der S.G.P., richtlijnen te geven, niet ondersteund heeft; 2e. niet, omdat toen nummer 3 een lagere plaats begeerde, hij de rechtmatigheid niet verdedigde 3e. niet, omdat, waar zuiver reglementair en op voorstel van de Voorz. gehandeld werd, hij zelfverloochening had moeten be oefenen. Behalve 'nummer zes hebben allen hun plaatsen op de lijst aanvaardt. Is het billijk, zooals nu de Herv. Kiesvereeniging doet, eerst zelf meehelpen bepaalde candidaten te stemmen en dan achteraf een groep, die juist ter voorkoming van moeite en onbillijkheid om leiding vraagt, in het openbaar voor het geheele eiland te be schuldigen van innerlijke ver deeldheid en gemis aan broeder lijke liefde? Zeggen rapporteurs dat het verslag Ds. Hovius c.s. terecht spreekt van innerlijke verdeeld heid enz., dan moeten zij de Herv. Kiesvereen. als de schuldige aan wijzen. Bovendien heb ik tegen de redactie van conclusie 5 groote bezwaren. Het reglement dat door Ds. Hovius is aangeboden en door de beide vereenigingen ongewij zigd aanvaardt, geeft aan dat candidaat 2 en 7 zouden behooren tot de Ger. Gemeente, de overigen tot de Herv. Kerk. Hieraan is strikt voor 100 de hand gehou den. Met welke rechten der Hervormden is nu geen rekening gehouden? De eigen woorden van Dominee waren: „Er bestaat nu geen Herv. Kiesvereeniging noch S.G.P. meer, het is één." Conclusie 6. Ik heb reeds te veel ruimte gevraagd. Volgens het reglement heeft de nieuwe vereeniging ten volle recht van bestaan. Ze is opgericht voor de Herv. Kiesvereen. en S.G.P. Uit een oogpunt van landelijke partijen keur ik ook haar bestaan af, maar zoolang de Herv. Kies vereenigingen en Herv. A.-R. Kiesvereenigingen het recht van bestaan voor zich opeischen, kan ik conclusie 6 niet onderschrijven. Ik heb zooveel mogelijk scherp te willen vermijden. Het bedroeft mij meer dan ik zeggen kan, dat dit rapport partijen niet nader tot elkander heeft gebracht. Ik hoop, dat bij de gemeenteraadsverkie zingen D.V. op 26 Juli a.s. deze onverkwikkelijke aangelegenheid niet opnieuw opgeld zal doen. J. H. KOPPELAAR. In de week van 15 t/m 20 Juli a.s. staat ons op dit eiland een belangrijke gebeurtenis te wach ten. Ieder zal zich herinneren hoe veel het Nederlandsche Roode Kruis in de afgeloopen jaren voor ons volk gedaan heeft. Hoevelen hebben toch in den oorlog uitslui tend door het Roode Kruis met hunne verwanten in het buiten land en in Indië contact kunnen krijgen. Is er niet een tijd geweest, dat een enveloppe met een Rood Kruis er op, die de post bezorgde, met de grootste spanning werd geopend, om blijde, en helaas ook soms droeve berichten te ver nemen van hen omtrent wier lot wij in de grootste spanning ver keerden.. Wat ons eiland betreft, herdenken wij allen dankbaar de hulp betoond in de zoo moeilijke evacuatietijd. Terwijl niemand onzer vergeten is, hoeveel het Nederlandsche Roode Kruis ge daan heeft na den oorlog in ver band met ,de repatriëering van onze mannen die in Duitschland waren tewerkgesteld, of in con centratiekampen of gevangenis sen verbleven. Helaas is echter de daadwerke lijke medewerking op ons eiland aan het Nederlandsche Roode Kruis nog gering. Wel is waar zijn onlangs drie nieuwe afdcclingen opgerichtDirksland-Herkingen- Melissant, Oost-Flakkee en Oud dorp en omgeving, doch van werkelijk Roode Kruis-leven is nog slechts sprake in de gemeen ten Middelharnis-Sommelsdijk en Ouddorp. Hierin moet noodzakelijk een verandering komen, te meer om Tweede jaargang - No. 15 Adres der redactie en Ad ministratie Zandpad B 282 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag dat het Nederlandsche Roode Kruis naast haar arbeidsveld in ons eigen land in de verwoeste gebieden en de nasleep van de repatriëering thans nog een ge weldige taak er bij heeft gekregen ten aanzien van lndië: zoowel de verzorging van de burgerbevol king als van onze Nederlandsche militairen. Aangezien dit op ons eiland niet voldoende bekend is, heeft het Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis een propagandaweek ingesteld, van 15 t/m 20 Juli a.s., waarbij zoo mogelijk in ieder dorp op ons eiland over het boven staande een en ander zal Worden verteld- Tevens zullen daarbij enkele film over Indië, speciaal het eiland Bali, worden vertoond. Vertegenwoordigers van het hoofd bestuur zullen hierbij aanwezig zijn. Om alles vlot te laten verlopen, zullen in de komende week, dus van 8 t/m 13 Juli a.s. alle inge zetenen van ons eiland zooveel mogelijk worden bezocht en aan hen worden gevraagd of zij lid wenschen te worden van het Nederlandsche Roode Kruis. Data, waarop de verschillende avonden zullen worden gehouden, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Helpt allen mede door U op te geven als lid van het Nederlandsche Roode Kruis en zoo haar mooie werk te steunen Sinds 1 Januari j.l. heeft het Nederlandsche Roode Kruis groo te hoeveelheden dag-, week-, maandbladen en tijdschriften per luchtpost naar Indië verzonden ter verspreiding onder de in het verre Oosten verblijvende land en rijksgenooten. Hoewel er ge durende deze maanden ca. 12.000 Kg. recente bladen verzonden werd, bleek dat onvoldoende te zijn, juist in verband met de vele leden van den Koninklijken Land macht en de Marine in Indië. Thans is het Roode Kruis erin geslaagd een overeenkomst te treffen met de Departementen van Oorlog en van Marine, zoo dat wekelijks door den tijdschrif- tendienst van het Roode Kruis speciaal voor de Nederlandsche Strijdkrachten ruim 400 Kg. re cente bladen per luchtpost ver stuurd wordt, waardoor aan de groote vraag om nieuws uit Ne derland eenigszins voldaan wordt. Te dien einde tracht het Roode Kruis wekelijks ca. 50.000 exem- platen in te zamelen en te ver sturen, voorwaar een niet eenvou dige taak in verband met de alom heerschende papierschaarschte. Helpt allen mede om deze taak uitvoerbaar te maken en wel door Uw eigen dag-, Week-, maand bladen en tijdschriften direct na lezing ongefrankeerd op te zenden aan Roode Kruls-Tijdschriften- dienst, Den Haag. Weet U wel, dat er bij onze mannen en jongens, die zoo ver van huis zijn, juist ook behoefte is aan streekbladen, waardoor zij nieuws krijgen uit de plaats of hei: dorp waar zij met hun gedachten zoo vaak vertoeven? Hoe meer het Roode Kruis kan inzamelen, des te uitgebreider worden de zendingen voor Indië. Particuliere adresseeringen zijn echter niet mogelijk; alle zendin gen gaan te aigemeenen nutte. Gemeente Den Bommel Dirksland Goedereede Herkingen Melissant Middelharnis Sommelsdijk Ouddorp Stad aan 't Haringvliet Stellendam Nieuwe Tonge Oude Tonge

Opbouw | 1946 | | pagina 1