DE GOUDKOORTS. Plaatselijk Nieuws I STAD A SCHAAKRUBRIEK Dist besteld. Niemand meer het woord ver langende sluit de voorzitter de vergadering. VERSLAG van de verga dering van den gemeente raad van Nieuwe Tonge op Woensdag 19 Juni '46 des namiddags I uur. Afwezig met kennisgeving de heeren T. Luchtenburg en Joh. Wittekoek. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de verga dering en stelt aan de orde: 1Notulen. De notulen van de vergadering van 15 Mei 1946 worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen Stukken. 3. Verordening aangifte wonin gen. Dt Voorzitter zegt dat de woningvoorziening in de gemeen te momenteel vrij goed is. In de toekomst zal dit ongetwijfeld moeilijker worden, daar door huwelijk het aantal gegadigden voor een woning zal toenemen. B. en W. hebben nu gemeend bij de verhuring van woningen in de toekomst leiuingte moeten geven, daar anders de mogelijkheid zou bestaan, dat menschen van elders in Nieuwe Tonge komen wonen, terwijl eigen inwoners een woning behoeven. B. en W. stellen daar om voor een verordening vast te stellen, waarbij de eigenaar van een woning verplicht is aangifte te doen, wanneer hem bekend wordt dat deze woning leeg komt, terwijl hij binnen 14 dagen na deze aangifte niet tot verhuring mag overgaan. De inhoud dezer ver ordening brengt de Voorzitter ter kennis der vergadering. De heer Zwerus vraagt of de eigenaar toch een toekomstige huurder aan B. en W. mag op geven. De eigenaars zullen toch niet geheel worden uitgeschakeld. De Voorzitter antwoordt, dat de eigenaar dit recht inderdaad heeft, doch het is de bedoeling, dat in overleg met het Gemeente bestuur wordt verhuurd. De heer Tijl zegt dat hij er de voorkeur aan geeft, dat een even- tueele huurder zich ten gemeente huize aanmeldt, daar het nog pas is voorgekomen, dat een eigenaar minder mooi heeft gehandeld met een huurder. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna de verordening vastgesteld. 4. Wijziging verordening op de Brandweer. De Voorzitter deelt mede, dat in de verordening op de brandweer nog steeds een uurloon is vast- gesttld van ƒ0,40 bij dag en ƒ0,50 bij nacht. B. en W. stellen voor ze te wijzigen en deze bedragen naar evenredigheid te verhoogen tot respectievelijk 1,-en 1,25. Zonder hoofdelijke stemming worut uaartoe besloten. 5. Wijziging verordening op de Hondenbelasting. In verband met het gesprokene in een vorige vergadering over de verhooging der nondenbelasting, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W.voorstellen de belasting voor een hond, behoorende tot de le klas, te verhoogen van 5,- tot 7,oü. Dit geldt alleen voir los loopende honden. De andere tarieven blijven dezelfde. De heer van Alphen merkt op, dat een verhooging van 2,50 de toename van het aantal nonden niet zal tegenhouden. Spr. wijst opnieuw op de schade, die wordt aangericht aan de gewassen en ziet alleen een oplossing in meer toezicht door de politic. De heer Tijl merkt op, dat de verhooging op 2,5U is gesteld, daar velen een nond hebben om ratten te vangen. De heer van Alphen merkt op, dat dit alleen maar resultaat kan opleveren indien de honden in de schuur worden gehouden, maar niet wanneer ze los loopen. Zonder hoofdelijke stemmen wordt de verordening overeen komstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. 6. Goedkeuring Begrooting '46 Algemeen Armbestuur. Op verzoek van de Voorzitter brengt de heer A. van Alphen rapport uit namens de commissie, belast met het nazien der begroo ting 1946 van het Alg. Armoest. Spr. zegt, dat de Commissie den Raad adviseerd deze begroo ting goed te kHirt-n, waartoe z.h.s. wordt besloten. Zij sluit in ont vangst en uitgaad met een bedrag van 10.225,06. 7. Vaststelling Gemeente-begroo ting 1946. De heer Zweerus brengt op verzoek van den Voorzitter rap port uit namens de Commissie, belast met het onderzoek der gemeen te-begrooting diensjaar 1946 Spr. adviseert namens de Commissie de begrooting vast te stellen. Enkele vragen die gerezen waren, zijn inmiddels beantwoord. Z.h.s. wordt zij daarna vast gesteld. De heer Schipper brengt hierbij nog naar voren, dat er bij sommige gemeentenaren de indruk bestaat, dat het beheer der gemeente eigendommen niet juist is. In een vorige raadsvergadering was de raad er echter unaniem over eens, dat de toestand, waarin de dok terswoning zich bevindt, niet langer bestendigd kan blijven. Hier nroet ten spoedigste worden ingegrepen, daar anders dingen zouden gebeuren, die de gemeen- tenaren zeer zeker niet liever zal zien geschieden. Voorts heeft het spreker getrof fen, dat de Voorzitter van het Groene Kruis er in zijn openings woord op de algetneene vergade ring van sprak dat dit de eerste maal Was, dat het Groene Kruis in een Café vergaderde. Gezien evenwel de toestand waarin de Weeshuiszaal zich bevond, wilde het Bestuur de leden daarin liever niet samenroepen. Zoo is het ook met de buiten kant van het Weeshuis, de school en de woning van het Hoofd der School. Wil de gemeente niet in veel hoogere kosten komen, dan is herstel en het doen uitvoeren van uitgesteld onderhoud drin gend noodig. 8. Rondvraag. De heer Schipper zegt, dat er in de gemeente verkeerd gedacht en gesproken wordt over de Wederopbouw. De meening be staat, dat het gemeente-bestuur in deze een rol speelt. Het gaat buiten het gemeente-bestuur om, wanneer schuren worden ge bouwd en woningen worden ge restaureerd, terwijl andere nog geen W.C. kunnen laten zetten. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. slechts de bij hun ingekomen aanvragen otn een bouwvergunning ingevolge de bouwverordening hebben te be- oordeelen. Verder strekken de bevoegdheden van huri College niet. Verder niets meer te behande len zijnde en niemand meer het woord verlangende,sluit deVoorz. de vergadering. Goud onze grootste schat? De jacht naar goud heeft in Vroeger jaren tallooze menschen van huis verdreven. Men liet alles in den steek om te zoeken n'aar het edele metaalde „goudkoorts" werd dit genoemd. Het leven in de goud delverskampen was echter geen prege meestal volgde teleurstelling en ontgoocheling, ziekte en ellende. Geen wonder. Men sloeg geen acht op onze grootste schatde gezondheid. Voor al het goud ter wereld is geen goede gezondheid te koop. Die schat moeten wij dan ook zorgvuldig behouden en zien te behouden, waarvoor de voeding van het grootste belang is. Goede voe ding die ons lichaam sterkt en staalt. Verstandige huismoeders letten op de gezondheid van hun gezin. Zij némen geen enkel risico en nemen daarom „De Gruyter". Verstandig, want in die frissche, vertrouwde winkels koopen zij immers het beste voedsel. De Gruyter's betere waar voor Uw gezondheid, Uw grootste schat. En bovendien tien procent korting, nèt als vroeger. MIDDELHARNIS. Beroepen bij de Gcr. Gemeente Ds. H. Ligten- berg te Vlaardingcn. SOMMELSDIJK. Zaterdag 6 Juli (morgen dus) wordt ook in onze gemeente gecollecteerd voor het reclasseringswerk. DIRKSLAND. De vorige week gehouden Emmabloemcollecte heeft alhier opgebracht het mooie bedrag van ruim ƒ476, De Zaterdag j.l. gehouden collecte voor het Prins Bernhard- fonds heeft opgebracht ƒ233,61. Onze dorpsgenoot, dhr. P. Poortvliet, is met zijn motor, onder de gemeente Woerden, zodanig in botsing gekomen met een auto, dat opneming in het Ziekenhuis te Utrecht noodzake lijk was. Een zeldzaam jubileum. Maandag I Juli was het voor den heer A. Mèlissant een bijzondere dag, daar hij het feit herdacht dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Ned. Hcrv. kerk, alhier, als koster. Zeer velen zijn hem met deze herdenking wezen feliciteren. Nog steeds geniet de 82-jarige koster een goede gezondheid en vervult hij met nauwgezetheid de vele bezigheden, die zijn ambt mee brengen. Bovendien fungeert hij reeds 36 jaar lang als omroeper en bijna dagelijks kan men één of meerdere keren zijn stem door Dirksland's straten horen schallen om de bewoners het plaatselijk nieuws mede te delen. Zelfs j.l. Maandag' (de feestdag) werd er nog 4 maal gevraagd, enkele zaken om te roepen. Bij deze gelegenheid noodzaakte het vele bezoek hem het aan zijn plaats vervanger over te laten. Als bijzonderheid vermelden we tenslotte ook nog dat dhr. Melissant eveneens 36 jaar lang grafdelver was. In het begin van dit jaar heeft zijn zoon deze functie van hem overgenomen. - VERSLAG van de Raadsver gadering op 28 Juni 1946, des namiddags 8 uur. Aanwezig waren alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend, werden de notulen van de vorige vergade ring vastgesteld. Onder de ingekomen stukken Waren verschillende goedkeurin gen van Gedep. Staten op vroeger vastgestelde besluiten. Eveneens was de goedkeuring bij Kon Besluit van 11 Mei j.l. ingekomen op de Verordening tot heffing van slachthuisrechten en straat belasting. Deze stukken werden allen voor kennisgeving aange nomen. Enkele verzoeken om vergoe ding ingevolge art. 13 der L.O. Wet 1920 voor het bezoeken van U.L.O.-scholen elders door leer plichtige kinderen werden toe gestaan. De balans winst- en verlies rekening van de Woningbouwver. „Dirksland" over het boekjaar 1945/1946 werden onveranderd goedgekeurd, nadat de heer Knöps nog gewezen had op de noodzake lijkheid van het schilderen van de woningen. In de vacature J. C. de Bonte Werd tot bestuurslid der Woning- bouwvereeniging met algemeene stemmen benoemd de heer C. de Bonte J.Cz. In de vacature A. v. d. Sluijs Dz. werd met 4 stemmen benoemd de heer M. J. den Boer, 2 stemmen waren uitgebracht op den heer M. Brooshooft. Overeenkomstig de aanvrage van de Woninbouwvereeniging „Dirksland" werd besloten om een voorschot uit de gemeentekas te verleenen voor den bouw van 8 arbeiderswoningen aan den Oranjeweg en om uit 's rijks kas aan te vragen en te aanvaarden een gelijk bedrag aan voorschot en een zoo hoog mogelijke jaar- lijksche bijdrage in de betaling van de annuïteit. Besloten werd een perceel bouwgrond aan de Oostzijde van den Oranjeweg voor den bouw van deze woningen in erfpacht aan de Woningbouwvereeniging uit te geven. Nadat nog verschillende be- grootings-wijzigingen werden wer den goedgekeurd ging de Raad over in geheime zitting. HERRINGEN, a.s. Dinsdag, 9 Juli, des av. 6.30 uur hoopt D.V. voor de Oer. Gemeente alhier op te treden Student C. v. Dam van Gouda. MELISSANT. Van gemeente wege doet men een laatste be roep op de zwemmers aan de Buitendijk. Zorgt er voor dat de hekken gesloten worden. Ingeval van nalatigheid volgt onherroepe lijk ingrijpen der politie. Weest zuinig op deze zowat enigste zwemgelegenheid voor ons dorp. Gerard Struik raakte bij het draaien met een wielkar dusdanig met z'n voet bekneld, dat genees kundige hulp noodzakelijk bleek. Kerknieuws: Ned. Herv. Gem.: 10 uur Ds. v. d. Kooij, 6 uur den heer Bouwman. Ger. Kerk: 10 uur leesdienst, 6 uur Ds. Aalders. Ger. Gem.: 10 uur leesdienst, 2.30 u. Ds. Bel van Dirksland, 6 u. leesdienst. GOEDEREEDE. Kerkdienst in de Ned. Herv. kerk op Zondag 7 Juli: voorm. 10 uur Ds. Ewoldt. De kerke raad der Ned. Herv. kerk heeft een toezegging van beroep uitgebracht op Cand. C. Treure van Rotterdam. De collecte voor het Prins Bernhardfonds, gehouden op Za terdag 29 Juni, heeft in deze ge meente 130,82 opgebracht. OUDDORP. A. s. Zaterdag avond 6 Juli, hoopt de muziek- vereeniging „Concordia" met me dewerking van de muziekvereeni- ging „Sempre Crescendo" van Middelharnis een concert te geven op het plantsoen bij de O.L. School en zal dan een collecte worden gehouden ten bate van de muziekvereenigingen. Er worden in deze gemeente weder pogingen aangewend om de voormalige Postdui ven vereen i- ging op te richten. Ook hier wordt Zaterdag 6 Juli de Reclasseeringscollecte ge houden. Ouddorpers, toont uw milddadigheid door het koop en van een speldje. Kerknieuws: Ned. Herv. kerk v.m. 9.30 leesdienst, n.m. 2.30 Ds. Anker. Ger. kerk: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 Ds. v. d. Veen. Ger. Gem. v.m. 9.30 en n.m. 2.30 leesdienst. Doopsgez. kerk, v.m. 9.30 de heer v. Trigt van Abbenbroek. OUDDORP. Intree Ds. Hov'us te Hoogeveen. Ds. Hovius deed Zondag 23 Juni zijn intree te Hoogeveen. In zijn intreepredika- tie over Handelingen 4 12 liet hij zien dat Jezus Christus is: 1. de enige Zaligmaker; 2. de van God gegeven Zalig maker; 3. de van God verordineerde Zaligmaker. NIEUWE TONGE. De Burge meester van Nieuwe Tonge brengt ter algemeene kennis, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1946 zijn verzonden en dat de in 1926 geboren manne lijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich vóór 10 Juli e.k. ter gemeente-seertj rie moeten aanmelden. Nieuwe Tonge, 1 Juli 194iil De Burgemeestti De jl. Zaterdag gehouj collecte ten bate van het PrJ Bernhardfonds heeft opgebr.il 224,—. OUDE TONGE. Tot onderwijj res aan de Bijz. School alhier benoemd Mej. Langbroek v Middelharnis. De bij de Herv. kerk begij ven zijnde schipper, wiens li tijdens de dagen der evacuai was aangespeeld is Woensdag u| gegraven en naar Dordrecht ove] gebracht, om aldaar ter aarde worden besteld. Dit is weer ei der velen, die bij een poging handen van den vijand te blijVe zijn leven geven moest. Wij denken hem en zijn familie inj deelneming en achting. Onze dorpsgenooten Mej Ris en K. Seton slaagden vej het toelatingsexamen R.H.B.S. Kerknieuws. Zondag 7 Ju| v.m. 9.30 uur Ds. D. Bax vi Blauwkapel; n.m. 6 uur Ds. Sq nenberg van Ooltgensplaat. Vergadering Mannen veren ging D.V. Maandag 8 Juli, d| avonds 7 uur. Agenda: Paulus den Areopagus, door L. P. Koe Behoort bij Oude Tonge OOLTGENSPLAAT. Het Ij stuur van het plaatselijk HAR! comité maakt bekend dat haar werkzaamheden geleidell aan beëindigd. Aan 746 gezinru werden 9000 stuks goederen vt| strekt. Er werden 200 ton meul Ien verdeeld. De uitgegeven goj deren werden allemaal op e| kaartregister geboekt. Vooral dt secretaris past een woord vi dank, voor het vele werk ten hoeve van een billijke verdeeliij door hem verricht. De beide weegbruggen deze gemeente zijn voor de al bietencampagne goedgekeurd. Ned. Herv. Kerk: 9.30 I. Sonnenberg, 6 uur leesdienst. Geref. kerk: 9.30 en 6 uur D H. W. van Zuijlen van DinUj oord. Kerknieuws. Ger. Geineent Zondag 9.30, 2 en 6.30: Sturfo. M. v. d. Ketting. Maandag 6.30: Student v Dam. Woensdag: Ds. Bel van Did; land. Onder PI. nieuws S'dijk. Door de Kerkeraad der NtJ Herv. kerk werd de heer I. v Meide benoemd tot Boekhoud! der Diaconie. Kerknieuws. Predikbeurt voor Zondag 7 Juli a.s. Ned. Herv. kerk, voorm. 1<J 's avonds 6 uur, Ds. E. v. Asc DEN BOMMEL. Predikbeurt; voor Zondag 7 Juli 1946. Ned. Herd )S. Blok val Geref. Kei" Kerkniem Geref- Kei 1(5 uur: Ds. Herv. Keil uur Ds. Ger. Gein ien 's av. 6 Gelegd i„- en herin den gemeen terdag, 13 J 1.30 uur. STELLE Ned. Her v m. 9.30 ul Bouman Geref. K 3 uur n.m Wijk aan di GED. STAT Collegd In de verl Staten vanl (college vanl I samengestel J- A. J. Zwijndrechl Bruin: mrf Rotterdaml M. H. B| aftimr. burg (C.l Roos: inevl j ter-de Zeeil A.); vac. n| ir. C. H. (R.K-). All üed. Stat| ir. O. C. 's-üravenll No. 11 'opl. Auteursoplossing 1 I 435 I. Tdl X d2 wegens 1 - 'S 436 Probleem No. 3 v. d. wedstrijd heeft 2 1. Pe4c5. Nevenopl. Pe4 x d2. Niet 1. Tdl x d2 wege... - 'c7 c5! Verschillende oplossers zijn hier gestruikeld. Hier de staif der oplossers over de eerste drie problemen v. d. wedstriijd: OFFICII voor de periode I Elk del recht opj Bonka t/m broc a 4zo bote! 426 botel 435 botel suik| 1 417i J 1 422 I 425 No. 1 No. 2 No. 3 Tota. 2 2 4 8 2 2 4 8 2 2 2 6 2 2 2 6 2 2 2 6 2 2 0 4 2 2 0 4 2 2 0 4 -1 2 1 2 J. L. Braber G. de Jager W. A. Nieuwland Gr Poortvliet B. Vis H. de Jong. „Excelsior" M. C. Knöps H. J. Langbroek Niemand geve de moed op: er komen nog mogelijkheden geinniï Van de volgende tweezet weer alleen de slcutelzet(ten) opgeven.9 Verzenden vóór 20 Juli e.k. No. 11. (No. 5 van de wedstrijd). 427 AlgJ 428 Algq 429 Algd 430 AlgJ B 79 Rj C 79 Rl B 80 Rl Bonka 389 vleeL 390 vleq" A 67 m| B 67, BonkJ '■917, 911 925 botl 926 bot) 936 snif 927 Ale 928 Ala WIT (II) Ka7, Dfn, Td8, Th4, Lb5, I' d5, Pc4, pi. b6, e5, f2, g3. ZWART (10) Kd4, Dh8, Tg7, La3, Pgl, pi. a4, cö, d2, 17, f6.

Opbouw | 1946 | | pagina 2