Openbare Kennisgeving VOOR DE KINDEREN Plaatselijk Nieuws Ml De teeltvergunning moet ter veiling worden overgelegd. Prijzen 1 Juli 14,70 18 Juli 10,60 2 14,40 19 10,40 3 14,10 13,80 20 10,20 4 22 10, 5 13,50 23 9,80 6 13,20. 24 9,60 8 12,90 25 9,40 9 12,60 26 9,20 10 12,30 27 9,— 11 12,- 29 8,80 12 11,70 30 8,70 13 11,40 31 8,60 15 11,20 1 Aug. 8,50 16 11 2 8,40 17 10,80 3 8,30 Alles per 100 K-G. netto. Centrale Veiling voor G. O. Zaaizaadregeling 1946-1947 Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebotiw heeft de Zaaizaad regeling 19461947 bekend ge maakt, die 7 Juli 1946 in werking treedt. De voornaamste punten uit deze regeling zijn, dat alle zaai granen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden - die door den N.A.K. op partij of te velde gekeurd zijn of nog niet gekeurd zijn - voorzien moeten zijn van een voorplombe of label. Alle door den N.A.K. te velde goedgekeurde origineele- en nabouwzaden en alle niet te velde gekeurde zaden, welke voor zaai zaad zullen worden bestemd, zijn tot nader aankondiging van de inneming uitgesloten. Zaaizaad van eigen oogst, al of niet gekeurd en aangekocht zaai zaad, dat door den N.A.K. is geplombeerd, mag door de telers worden gebruikt. Toewijzingen daarvoor worden door de Plaatse lijke Bureauhouders uitgereikt en gecontroleerd. Het vervoer van zaaizaden is wederom gebonden aan vervoers bewijzen, het Z.T. geleidebiljet voor vervoer van teler naar ge bruiker en het Z.H. geleidebiljet voor vervoer van handelaar naar bewerkingsinrichting. Nieuw hier bij is, dat niet het origineel, doch het 2de exemplaar dient ter dek king van het vervoer. Monster zendingen en zendingen aan volks tuinders, beide tot een maximum van 500 gram zijn vrij van ver- voerbewijs. Verder zijn in de zaaizaadrege ling nog bepalingen opgenomen ten aanzien van de administratie door de handelaren, de heffingen, den export en de opgaven, die aan het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed moeten worden ver strekt. Voor uitvoerige inlichtin gen wordt verwezen naar de publicaties van de Plaatselijke Bureauhouders. Voorkoming vati straatschenderij en baldadigheid door de jeugd. Den laatsten tijd bereiken mij tallooze klachten over toenemende baldadigheid van de jeugd in onze beide gemeenten Middelhar- nis en Sommelsdijk. Deze balda digheid demonstreert een gebrek aan gezag en een gemis van res pect voor eigendommen van anderen. Belletjes-trekken, deuren open gooien, in brievenbussen rommel Beste Opbouwnichten en -neven Het vierde verhaaltje is ge schreven door „De drie tonnetjes" en het heet: De vogels, de slang en het hert. In een bos huisde een vogel familie. Ze hadden hun nestje laag gebouwd. Daardoor kwam het, dat er een slang het nestje wou beroven. Het mannetje en het wijfje gingen vreselijk te keer, want de kleintjes konden nog niet vliegen. Toch kwam er op het laatste nippertje nog redding. Een hert, die het geval gezien had, kwam naderbij en slingerde de slang een eind weg. Het hert zei, dat het wel eens gevaarlijk kon wezen zo dicht bij de grond te wonen, omdat de slang wel terug kon komen. Hij vroeg, of het nog lang duurde, eer de kleintjes konden vliegen. „Nog twee dagen", zei het mannetje. „Nu, voor zo'n korte tijd kan het nestje wel in mijn gewei gemaakt worden, maar dan moeten ze zich goed vasthouden, als ik ga draven". Dat vonden de kleine vogeltjes erg leuk en keken over de rand van het nestje heen. Later hebben ze altijd met eer bied naar het hert opgekeken. Ja, nu zijn de verhaaltjes op. Verschillende nichten en neven vroegen om nog zo'n wedstrijd. Ik merk ook wel uit de brieven, dat jullie die verhaaltjes graag willen lezen. Nu, over een poosje zullen we dan wel weer eens zo'n wedstrijd houden. Intussen zijn er bijna honderd brieven gekomen met de oplossin gen van de raadsels en... een briefje voor Tante Mar erbij. Jullie begrijpen natuurlijk wel, dat het onmogelijk is al deze brieven te beantwoorden, maar op enkele brieven moet ik even antwoord geven. In de eerste plaats Janna L. te M. Je hebt nu natuurlijk al gezien in de krant, dat er op je vraag al geantwoord is. Adrie v. A. en Rie ür. hadden ieder een plannetje gemaakt. Dus... geduld. Corrie M. te S. Je vraagt of je mee mag doen, al ben je 15 jaar. Ja, dat mag wel, hoor! Tot je zestiende jaar kun je meedoen. Dus doe je best maar. En nu iets over de oplossingen van de raadsels. Er waren heel wat meisjes en iongens, die voor de hondennaam in raadsel I inplaats van Bruno, Pluto hadden. Natuudijk is dat ook goed. want het kan allebei. De oplossing van raadsel lil is als volgt: 6-1-3 ree. 4-11-2 cel. 5-3-7-10 teit. 8-12-13 cit. Hierin is een fout geslopen. Tussen 12 en 13 had nog het cijfer i moeten staan. Dan was het dus ciet geworden, van anthraciet. Hebben jullie dit niet, dan wordt het natuurlijk niet voor fout gerekend. Het geheel wordt: electriciteit. Cijfer 9 ontbrak. Maar het was nu juist de aardigheid, dat jullie dat zelf vonden. De oplossing van raadsel IV is De appel valt niet ver van de boom Los nu de volgende raadsels op: Raadsel V. Men woont tegenwoordig veel in huizen van 4-5-2-3. 4-8-1-7 is een muziekinstru ment, waarop David speelde. 4-2-3 is een zeer klein en vaak armoedig huisje. 6-8-3 is een viervoetig ondier. 4-5-6 de berg in de woestijn, waarop Aaron stierf. 4-2-1 een man, die in de woes tijn was, 't Geheel zijn twee namen van vrouwen uit de Bijbel. Raadsel VI. Neem een letter uitkarper, een uit: ooievaar en een uit: mus. Maak van die letters samen de naam van een mooie bloem. Verder krijgen jullie een paar rekensommetjes van me op. Die horen natuurlijk niet bij de wedstrijd. Maar je mag me wel schrijven of je ze gevonden hebt. Volgende week geef ik de oplos singen. Som I. Een boerin gaat naar de markt. Zij moet drie tollen passeren. Zij heeft geen geld, maar wel enkele eieren. Bij elke tol geeft zij nu de helft van haar eieien en een half ei toe. Na de laatste tol heeft zij geen eieren meer en bij de laatste tol hoeft ze ook geen eieren door te delen. Som II. Voeg bij 191 écn cijfer en je krijgt een getal onder de 20. Doe je best eens! 'k Zal eens zien, wie de oplossingen weet. Daaaagll! TANTE MAR. stoppen, door open ramen vuilnis werpen, met steenen gooien en voetballen op straat zijn nog de meest onschuldige vormen in vergelijking tot beschadiging van auto's en fietsen, het ingooien van ruiten, het vernielen van plant soenen, het ontvellen en omver- trekken van jonge boompjes, het beschadigen van afrasteringen, het uitbreken van straatsteenen, het bekladden van muren en schuttingen, .het beschadigen en zelfs gedeeltelijk afbreken van houten opstallen. Deze baldadigheden worden begaan door een jeugd, waarvan de leeftijd varieert tusschen 5 en 25 jaar. Gelukkig (en vanzelf sprekend) is op het totaal van de jongens en meisjes het aantal van hen, die zich minder juist weten te gedragen, niet al te groot, doch de jeugd, die de baldadigheid bedrijft, geeft zóóveel hinder en vraagt zóóveel aandacht, dat het noodzakelijk is hiertegen streng op te treden. De Rijkspolitie is in den laatsten tijd verscherpt tegen deze vormen van vandalisme opgetreden en zal zulks blijven doen. De politie heeft echter de steun van de ouders noodig, of beter, de ouders zullen moeten voorko men, dat de politie moet optreden. Ik moge een dringend beroep doen op alle ouders om te willen meehelpen, dat de baldadigheid wordt tegengegaan en voorkomen. Veelal komt van niets-doen het kwaad-doen, van verveling het vandalisme. Al te lang en te laat op den dag zwerft de jeugd door de straten en weet van verveling niets beters te doen, terwijl juist in de avonduren de kinderen vóór het naar bed gaan in het gezin en in huis behooren te zijn. Voor de al iets oudere jongens en meis jes zijn toch in onze gemeenten vereenigingen en jeugdorganisa ties genoeg om op een paar leer zame en toch plezierige wijze bij elkaar te zijn. De ouderen uit de kringen van kerk, school en vereenigingsleven zijn zeker bereid te helpen om de jeugd bezig te houden. Vaders en moeders, wijst Uw kin deren op de noodzaak dat zij van de eigendommen van anderen af moeten blijven, respect moeten hebben voor boomen en planten, en de plantsoenen niet mogen betreden of beschadigen. Dan voorkomt U veel hinderen schade vogr anderen en U helpt er Uw eigen kinderen mede. Ik reken graag op aller steun. De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk, RIJNDERS. MIDDELHARNIS. De heer J. H. Sollie te Meppel is met ingang van 1 Juli alhier in dienst getreden als leraar schilder, vaktekenen en techtnisch schetsen aan de Am bachtsschool. SOMMELSDIJK. Door het aan leggen van een Sluis bij de nieuwe kreek, aan de Molenlaan, alhier, is deze weg voor het verkeer gesloten. DIRKSLAND. De Leider van den Distributiekring Middelbands maakt bekend dat in tegenstelling met het Vrijdag j.l. opgenomen bericht, de uitreiking van schoenen- bonnen niet a.s. Donderdag, doch op Vrijdag 5 Juli a.s. zal plaats vinden. Bij de ontploffing van een projectiel te Velsen is ook onze vroegere dorpsgenoot A. Witvliet om het leven gekomen. HERRINGEN. De nummering van de lijsten, ingediend op 11 Juni 1946 voor de a.s. verkie zingen van leden van den gemeen teraad is als volgt bij loting uit gevallen: 1. Werkmanspartij; 2. Herv. lijst; 3. Staatk. Gercf. Partij; 4. A.R.-partij. HERRINGEN. Met het herstel van het door de moffen vernielde Gemeentehuis in deze gemeente, wordt goed gevorderd. Het zal echter nog wel eenige weken du ren alvorens dit weder in gebruik kan worden genomen. Ingekomen personenUit de gemeente Boxtel is ingekomen Fransisca Kerkhof, cchtg. van Johannes Melissant. MELISSANT. Van de zijde der Landbouwvereniging „Ons Be lang" deelt men ons mede Vorige week hield de Landbouw vereniging een demonstratie met de aangekochte aardappelsproei- machine. Deze machine wijkt geheel af van de bij ons bekend zijnde paardensproeimachine. Zij wordt door een lichte tractor getrokken en de pomp wordt door een aftakas van de tractor in beweging gebracht, zodat deze veel krachtiger is dan alle andere pompen. Ze heeft een sproei- breedte van 25 Meter en met een kleine verandering kan deze tot ruim 30 Meter worden opgevoerd. Het grote voordeel van deze machine is, dat de totale loof- bcschadiging veel geringer is dan bij de oude paardensproeimachine, welke over het geheel slechts 8 a 12 Meter sproeibreedte hebben en dus ook veel meer wielsporen en paardengetrappel geven. Hoewel de machine nog niet geheel volmaakt is, is dit wel een grote stap in de goede richting. MELISSANT. Voethal. Zaterdag j.l. speelde M.V.V. II tegen Flak- kee IV en won met 31. Daarna speelde M.V.V. I tegen Flakkee 111 en won na een span nende wedstrijd met 32. Hoewel Melissant een veld- meerderheid demonstreerde, wist men deze voorshands niet in doelpunten om te zetten. Flakkee nam met een mooi doelpunt van de Gans de leiding. Na een half uur spelen wist David gelijk te maken. Na de rust was het weer de Gans, die een voortreffelijk voet baller bleek, die Flakkee de leiding gaf. Melissant trok ten aanval, maar tot 10 minuten voor het einde wist Flakkee haar voor sprong te behouden, dank zij het goede keepen van v. d. Veer. In de laatste minuten nam Ti- nus, die na de rust heel wat beter speelde als 'er voor, een out-ball zo schitterend, dat hij precies in de doelmond kwam en men niets anders te doen had, als in te schieten. Twee minuten voor het einde schoot David, die een heel goede wedstrijd speelde, tegen de paal. De bal werd nogmaals ingescho ten, maar door de keeper weg gestompt. Toon, die in de laatste minuten in de voorhoede was gaan spelen, bemachtigde de bal en scoorde het winnende doelpunt. Het slot van de wedstrijd was zeer onverwachts, maar niet onverdiend. M.V.V., die ook nu aardig speel de, al was het minder dan de vori ge week, blijkt het voorhoede- vraagstuk nog niet opgelost te hebben. Ongetwijfeld is David als rechtsbinnen beter op zijn plaats. Het lijkt ons niet overbodig het publiek aan te sporen tot meer sportiviteit. STELLENDAM. Ojjer met milde hand. Evenals het vorige jaar hebben de samenwerkende Re- classeringsinstellingen, waarvan de grootste zijn het Nederlands Genootschap tot Zedelijke Ver beteringder Gevangenen, de R.K. Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils en de Protestants Chris telijke Reclasseringsvereniging, het voornemen -een Nationale Reclasseringsdag te houden, ten einde de geldmiddelen van de Verentgingen te versterken. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 6 Juni. Er wordt op gewezen, dat de collecte niet geschiedt ten bate van de politieke gevangenen. De Stichting Toezicht Politieke De linquenten staat geheel los van de bestaande Reclasseeringsinstellin- gen en deelt dus niet mede in de opbrengst der collecte. Plaatselijk Comité van Uit voering: Mej. P. J. Jansen, Mej. L. H. Stoel. Comité van aanbeveling: L. J. Vogelaar, wnd. burgem., W. Bonman, Ds. H. Valk, M. Mijnders. De vorige week Zondag is langs de buitendijk tegenover de boerderij van A. Human een mondorgel gevonden. Terug te be komen ter gemeentesecretarie. In verband met het veelvul dig voorkomen der mazelen zijn de scholen voor de 2 laagste klas sen voorloopig gesloten. GOEDEREEDE. Op 1 Juli zijn voor den militairen dienst in gelijfd de dienstplichtigen T. S, teman, A. Overbeeke en H. Tc: mink bij het Regiment InfantcrJ te Bergen op Zoom. De gehouden collecte op Juni j.l. tijdens het 28 Juni j-L he< som van 103 Woensdag de beroepen pr pijk van Mons de juni j.l. tijdens het concert u 1 T V geven door verschillende muzii; uur inde nerv. en zanggezelschappen van oi Op de W eiland, ten bate van „Puttcil vergadering h Jeugd" heeft 303,96 opgebracht Zaterdag j.l. speelde te Mij delharnis S.V.G. I tegen Oiiol Tonge I, welke S.V.G. wist te wir, 1 nen met 71, terwijl S.V.G. I won van Dirksland III met 2—0 j OUDDORP. Jb. Mastenbroei reed met een voer hooi zoodani: j tegen een electrische paal. waan door heel het zaakje in de' slogfl terecht kwam. Zijn broeder Willet lag er onder te spartelen. Wonde boven wonder geen persoonlijk ongelukken, alleen de wagen kree nog al schade. In de weervisscherij werdei 5 zalmen gevangen van 5—-1 pond. Stierenkeuring. De Gedej Staten der Provincie Zuid-Hoi land, gelet op het bepaalde bi Art. 11, vierde lid, en Art. 4| tweede lid, maken bekend dat iij de maanden Maart en April val dit jaar gehouden gewone Stieren I keuringen, de stieren van da navolgende eigenaren voor del ogen baren dekdienst zijn goed J gekeurd: C. J. Lodder, Goederet 1 de; D. Voogd Pz., Ouddorp en C 1 H. Moijzes te Stellendam. Ce m. Zangver or". Bestuursj ijplaats op ring. OOLTGENSfl a.s. gemeenten Pinteloord kol van candidatenl dorpsgenooten I St. Geref. Part 1 C. H. Unie; J| de Arbeid. Zaterdag! groote belangsi ingebruiknemiij voetbalterrein sclie weg te c medewerking jU.D.L". Na vl door de gemeej maakt, werd gemarcheerd. 1 be hield hierbij het hem verhei! verjaardag va Bern harcP dit I gebruik werd {J zelf geen kenl voetbalspel, h| geaarzeld om voldoen, wan( De pas opgerichte Kleuter! spreken waary school kreeg een stagnatie daastand heeft, i| de School gevorderd moest wor begeven en v<| den, doordat er weer een 30-ta begint hij daal Duitschers in de School voo| Toch de reder enkele weken geplaatst moestei verjaardag vai worden, die hier landmijnen mot e|1 de voetbalsd ten opruimen. van het cultuil De garnalenvisschers zijn di gemeente bijdl afgeloopen week 5 dagen uitgevi besloten tot hd ren geweest en hebben aangt korte toespraaiS bracht van 25250 kilo per das een overzicht li Burgerlijke Stand. Getrouws bet gebied val P. v. d. Wende en Klaartje Riir, 'eve" in deze j brandt. loopen jaar tot De zoon van P. Tan is aai eindigde spr. de Scheerhoek had het ongtlu driewerf hoera bij zijn werkzaamheden in et; en werd het l zijner handen te snijden met et: Namens de l sekel, waarbij hij zich zoodani. werd den Voori verwonde dat geneeskundige hut - niand aangeboc noodzakelijk was. Burgemeester t Uit deze gemeente is vei.$ 1 trokken T. Brand en gezin naai J Harde (G.) Brandgevaar door Hooibroei De Burgemeester vestigt de aai; dacht van de landbouwers op d: voorzorgsmaatregelen welke na,, het oordeel van deskundigen o: ervaring gegrond, kunnen wordt: genomen tegen brandgevaar doe Hooibroei. In hoofdzaak komt cli: oordeel op het volgende neer: De gebeurtel de afgelopen i speeld in het ll kunnen we, Ietl schokkend nol Zo is in Amerika: FZondagavoiï atoombom afg| Allereerst is het noodig dat hei een klein Atol-I gras werkelijk hooi is alvorens heti Zuidzee. Een wordt binnengehaald. vuurzuil stegel Ten opzichte van krachtig hooi van 20.000 ul is dit echter niet genoeg en bi slagschip Nevl regenachtig weer ook niet altijc'i ren geschildenl mogelijk. Daarom is het in di", doel. Meer dal tweede plaats noodig dat eel geleerden en vl behoorlijke hoeveelheid zout i;J landen der wel het hooi wordt gestrooid en Iagel van het oud hooi of stroo er tusschcl schouwspel. 'M worden aangebracht. Zout ver- 'ben begonneil hoogd bovendien de smaak varl sen op veiligl het hooi. Het oude hooi en vooral P'aats des onhl het stroo nemen hierdoor il het laatste ogel voedingswaarde toe. Beide (hei groep van ciul zout en de lagen hooi en strooi °P bet eilancl temperen de broei. In de derdl gebleven, om I plaats behoort een hooitast tel controleren cnl minste van een luchtkanaal te ziilfp"- Volgens I voorzien, die gemakkelijk te vei-j rapport zijn 2l vaardigen is van stevige mandei: 6 zwaar bescl makerstwijgen of van eenvoudil beschadigd of] latwerk. Het is vrij zeker dat ziel geen gevaarlijke broei zal vool doen, indien bovengenoemde otif schreven maatregelen zijn gcntl men. Ten slotte wijs ik op" dcrl inhoud van Art. i5S van lief Wetboek van Strafrecht, waarbl o.a. straf dreigt tegen hem dol wiens schuld brand is te wij to en wel gevangenisstraf of hechte nis van ten hoogste drie maande: of geldboete van ten hoogst] 300,- indien daardoor gemed gevaar van goederen ontstaat Gevangenisstraf of hechtenis va; ten hoogste zes maanden ij geldboete van ten hoogste ƒ390 indien levensgevaar voor er ander ontstaat of gevangenisstf of hechtenis van ten hoogste ét jaar indien het feit iemand's lods ten gevolge heeft. OUDE TONGE. De alhier f houden Emmabloemcollccte tl Het zal echteri duren, voordal onderzoekingel 'n een volledl vastgelegd. V J het feit, dat el ontploffing, al der schepen, vl terwijl ze rusl dyn. Ook eie I eiland, stake! kruinen nog blauwe luchtM 'tiers sprekeiï ..teleurstelling! hl de afgj Atoom-comml weest. Zoals nl Amerikaans voorstel tot ll atoom-wapen- I duiige besprei commissie ing| «jkheid moet I

Opbouw | 1946 | | pagina 2