VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE „NIET ALS DE ANDEREN" DE KABINETSFORMATIE Een raadselachtige uitspraak van het Tribunaal WIST U... Gascentrale „Oost Flakkee" LANDBOUW. Plaatselijk Nieuws OPBOUW fij cent per mm. Hike mm daarboven 10 cent. Bij CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD JINSDAG 25 JUNI 1946 'rijs per kwartaal f 1,50 ^osse nummers f 0,15 advertentieprijs 1—30 mm Elke mm contract aanzienlijke korting Tweede jaargang - No. 11 Adres der redactie en Ad ministratie Zandpad B 282 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag thr. Buitengewoon Onderwijs", Vervolg.) Neen, Lien is toch niet als de inderen. Moeder heeft wel iets emerkt, houdt het echter nog oor zich. Eindelijk wordt vader r opmerkzaam op gemaakt. Im mers, het ging niet zo vlug, het krijgen van de tandjes. Het lopen was ook later dan bij de anderen. En soms in de slaap, kan het plotseling met een gil rechtop in liet bedje gaan staan (pavor noc- turnus). Even later is het weer voorbij, doch zo nu en dan her halen zich deze nachtelijke angst verschijnselen. Ze groeit ook niet zo snel als de anderen, het ge wicht is niet zo als het voor haar leeftijd verlangd wordt. Maar ze was ook bij de geboorte niet zo vlug als de anderen: zag wat blauw, moest bijgebracht worden En de tijd vóór de geboorte was Moeder ook niet zo flink. De tijds omstandigheden hadden haar wat nerveus (zenuwachtig) gemaakt. En daarom, dokter heeft het toch gezegd, toen zij hem, wat aarzelend, met een en ander in kennis stelde. Ze is nog zo jong, en door de tijd kan nog veel in orde komen, flink eten en veel buitenlucht. Alleen de driftbuien zo nu en dan geven meer reden tot ongerustheid; en dat ze nu, bijna 6 jaar nog niet zindelijk is, (enuresis nocturnus) geeft ook ernstige reden tot nadenken. Eigenlijk spelen doet ze ook niet. 't Is telkens wat anders, en in het spel opgaan, neen. Meer een smij ten en omgooien van de blokken, die haar andere zusjes voor haar hebben opgezet otn het na te doen. Spelen met anderen doet ze heel weinig, en eigenlijk spelen de anderen ook liever niet met haar. 't Liefst is ze nraar in de nabijheid van Moeder. Daar voelt ze zich veilig. En die aanhanke lijkheid streelt het Moederhart. Alleen... Maar ais het straks naar school gaat, zal het wel anders worden. Het praten laat zeer veel te wensen over. Som mige woorden zijn onverstaan baar en zinnetjes worden op de vreemdste manier gevormd; ei genlijk slechts een paar woorden. „Lien bal," enz. Nu behoeven al deze factoren bovengenoemd, niet voor te ko men, om de conclusie te trekken, dat er iets aan hapert. Wanneer een paar van de genoemde eigen aardigheden zich voordoen, is het zeer gewenst zich met den huis arts of kinderarts in verbinding te stellen. In de regel'komt men pas op plm. 9-jarige leeftijd met z'n kind bij de Buitengewone school om raad. Dan kan reeds veel bedorven zijn. (Wordt vervolgd.) O.-B. C. O. Zowel de Kath. Volkspartij als jde Partij van de Arbeid hebben I hun instemming betuigd met het program van den formateur Dr. 3eel, waardoor geacht kan wor den, dat er overeenstemming tus sen deze partijen bereikt is. I Deden de verschillende be sprekingen met de A.R., C.H., en de Partij van de Vrijheid aan hankelijk vermoeden, dat de for- fmateur de basis van zijn kabinet breder wilde maken, thans is dat niet waarschijnlijk meer, daar hij reeds begonnen is figuren, die voor een zetel in aanmerking komen, te polsen. Dr. Beel heeft uit het oude kabinet Prof. Lief- tinck, dr. van Rooyen en W. Drees ontvangen. 1 Het is mogelijk dat nog figuren «pit andere partijen worden aan gezocht. Het lijkt ons toe, dat, zoals de zaken nu staan, deze Rich dan zullen hebben neer te ■eggen bij wat door de R.K. en Re Partij v. d. Arbeid overeen- ■gekomen is. Hun invloed op het i regeringsprogram zal dan wel zeer minimaal zijn. De R-K- kamerfractie heeft blijkbaar gekozen vooreensamen- gaan met rood. Ongetwijfeld zul len vele R. Katholieken dit be treuren. In Prot. rechtse kringen zal een dergelijke samenstelling vanzelf sprekend niet toegejuicht worden. Het brengt deze partijen in de oppositie. De invloed van dit volksdeel op het regeringsbeleid zal in de toekomst, indien de samenwerking tussen rood-rooms hecht blijkt, gering zijn. Daar niet alle leden van de R.K- kamerfractie enthousiast zijn voor samengaan met de Par tij van de Arbeid, is het een vraag of wij een sterke regering zullen krijgen. De ogenschijnlijke meer derheid in het parlement kan daardoor plotseling veranderen in een minderheid. De toekomst moet ons met zorg vervullen. Om een definitief oor dcel uit te spreken, dienen wij het nieuwe kabinet met zijn program af te wachten. In het no. van 18 Juni maakte ..Observator" zich de tolk van Ihen, die verontwaardigd waren lover de uitspraak van het tribn- luaal, waardoor iemand, die voor 1/ 5180,- zwart verkocht had, litiaar 5000,- boete kreeg. I Het tribunaal heeft ons op heldering in deze zaak gegeven. I Het is nl. zo, dat het tribunaal niet de bevoegdheid heeft te oor- i!' ien over een economisch delict, li Het tribunaal mag alleen oor delen over een politiek strafbaar feit. I De 50(J0,- boete is dus niet opgelegd ais straf voor de begane zwarte handel. Voor dit feit zul- jjilen door andere instanties maat- iregelen opgelegd moeten worden. T Opgemerkt dient te worden, dat het bevreemdend is, dat, Iniettegenstaande het tribunaal niet competent is in de besproken zaak een uitspraak te doen, toch het geval breedvoerig op de zit ting is behandeld. Dit gaf aanleiding de boete te beschouwen als een strafmaat regel op de zwarte handel en maakte een verklaring noodzake lijk. dat de Utrechtse politie een grote honnenzwendel op het spoor ge komen is, dat meer dan 10000 rantsoenen verduisterd zijn en drie van de belangrijkste verdachten in zes weken tijd 10.000-verteerden, dat naar men zegt Prof.Schermer- liom burgemeester van Amsterdam zal worden, dat het Franse parlement Bidault als president der voorlopige nieuwe regering gekozen heeft, dat Benesj met algemene stem men gekozen is tot president van Tsjecho-Slowakije, dat onze vetpositie precair ge noemd moet worden, ddt te Numansdorp het distri butiekantoor geplunderd is, waar door in die kring 60 van de bevolking zonder levensmiddelen bescheiden zit, dat in Spinveld, een dorpje in Limburg, geen candidatenlijsten voor de gemeenteraad zijn ingediend als protest tegen de opheffing van de schorsing van den burgemeester, dat tegen Westra,de vroegere burgemeester van den Haag, de doodstraf geeist is. dat in Parijs een vlooienplaag heerst, dat volgens Dr. Giral, hoofd van de Spaanse regering in balling schap, Engelank en Amerika oor logsmateriaal aan Spanje leveren, dat op 1 Juli de eerste atoom- proef in de Stille Oceaan zal plaats hebben, dat de verloofden van Amerikaan se soldaten naar Amerika mogen, dat minister Meijnen alle mili tairen v.erboden heeft deel te nemen aan de vierdaagse, omdat de vroe gere commandant van de arbeids dienst Breunesse leider der marsen is, dat Jhr. de Geer een langdurig verhoor heeft moeten ondergaan in verband met zijn houding tijdens de oorlog (zijn vlucht uit Engeland), dat een bewaker te Ooltgensplaat heeft ondervonden dat een Stengun een gevaarlijk wapen is en dat de grootste voorzichtigheid eis is. Uit het verslag der gascentrale „Oost Flakkee" over het dienst jaar 1945 ontleenen Wij het volgende: Na de capitulatie van Duitschland op 5 Mei werd ge leidelijk een begin gemaakt met het in orde brengen van de gas fabriek. De gashouder te Ooltgens plaat, die door een voltreffer beschadigd was, werd met eigen personeel gerepareerd. Op ver schillende plaatsen was het hoofd buizennet opgeblazen, op andere plaatsen waren de hoofdleidingen afgekapt om een gedeelte der bewoners zoo lang mogelijk van gas te blijven voorzien. Op 24 Juliwerd de eerste lading gaskolen ontvangen en tegelijkertijd kwam de toestemming van het Rijks- kolenbureau tot het opstoken van de ovens.Met behulpvan gietcokes van de Staatsmijnen werden de ovens gestookt en op 6 Augustus werd weer gas geproduceerd.Dank zij de medewerking van het geheel personeel was op 13 Augustus vrijwel de geheele bevolking weer van gas voorzien .Vooral de schade aan gasmeters bleek zeer groot te zijn. Ca. 400 gasmeters moesten weggenomen worden. De aanvoer van kolen was vrij vlot, de kwali teit van de Amerikaansche kolen was slecht, lage gasopbrengst en zeer slechte cokes. De kleine gashouder van 1000 M3. te Oude Tonge werd bij de verwoesting van de sluis in de haven van Oude Tonge door de luchtdruk ten gevolge van de zware explosie zoodanig bescha digd dat in bedrijfname uitgeslo ten was. Aan drie firma's werd offerte gevraagd voor de reparatie De firma van OPSTAL uit Zeven bergen bleek de laagste inschrijver te zijn en aan haar werd dan ook het werk opgedragen In ver schillende gemeenten werd uit breiding van het buizennet ge vraagd. Gezien echter de nog steeds zorgelijke materialenpositie is hiertoe nog niet besloten. Voor gasproductie werden verwerkt 1.230.925 k.g. steenkolen. Gepro duceerd werd 503.010 M.3 gas. Het aantal gasverbruikers vermin derde in 1945 met 141 en bedroeg op 31 December 1945 2472, waar van 1009 gewone gasverbruikers en 1463 muntgasverbniikers. Ver kocht werden 338.956 k.g. grove, geklopte en parelcokes. 68.000 k.g. cokesgruis. 24.674 k.g. teer. De gewone dienst sluit met een nadeelig saldo van 37.309.46! De kapitaaidienst met een voor- deelig saldo van 55.305.55. Het dagelijksch bestuur op 31 December '45 bestond uit de heeren: C. Slobbe, Voorz. F. Nie- borg Secrt. R. Sterk, C. L. de Wit, L. Braber J. Lz., leden. Verlenging Geldigheidsduur Stikstofbonnen De geldigheidsduur van de stik stofbonnen, voorzien van opdruk No. 5 is verlengd tot 31 Juli 1946. Verbruikers moeten hun bonnen tijdig, b.v. vóór 20 Juli, bij hun handelaren inleveren, opdat deze ze vóór den gestelden datum aan het Kunstmest Distributie Bureau kunnen toezenden. De stikstifbonnen met opdruk 5, welke te laat worden ingeleverd, zullen niet meer Worden geaccep teerd. MIDDELHARNIS. De lijsten voor de Gemeenteraad zijn als volgt genummerd: 1. Partij v. d. Vrijheid. 2. Anti-Revolutionnair. 3. Staatkundig Gereformeerd. 4. Partij van de Arbeid. 5. R. K. Volkspartij. MELISSANT. Zaterdagavond werd het nieuwe voetbalveld of ficieel in gebruik genomen. De w.n. burgemeester dhr. Kleijnen- berg sprak ter opening een kort woord. Daarna speelde M.V.V. een mooie wedstrijd tegen het borids- elftal. Hoewel M.V.V. gedurende de gehele wedstrijd in de meerder heid was, kon men het niet tot een overwinning brengen. Door dat een speler een bal in eigen doel trapte, verloor men zelfs de wedstrijd met 1-2. M.V.V. beschikt over een goed elftal. De backs en de halflinie zijn zeer goed. De voorhoede bleek het zwakste deel van de ploeg. De linkervleugel viel enigs zins uit de toon. De linksbuiten was bepaald zwak. De linksbin nen, die overigens een goede speler is, bleef bij de aanvallen te veel achter. De middenvoor, hoe wel een handig speler, beschikte niet over een schot, waarmede hij de uitstekende keeper van het bondselftal kon bedreigen. De keeper van M.V.V. had het eerste doelpunt moeten stoppen. HERKINGEN. De voor de oor log bestaande en door de moffen verboden postduivenvereeniging is thans wederom opgericht. De naam der vereeniging is „de Luchtbode". De vereeniging telt nu 16 leden. In het bestuur wer den j.I.Donderdagavond gekozen de volgende personen: J. C. Hui- zer, voorz.; M. den Boer, secr.; M. Huizer, penningm.; J. Wit vliet, comm. van orde; E. Soete- man, comm. van toezicht. Moch ten duivenliefhebbers nog interes se hebben dan kunnen zij zich als lid opgeven bij bovengenoemde personen. De voorzitter der postdui- venvereeniging doet een beroep op alle postduivenhouders, om aan de leden der vereeniging één of meerdere duiven af te staan tegen een billijken prijs. Aanbie dingen te richten aan J. C. Hui zer, Molendijk 226. A.s. Vrijdag zal in deze ge meente een filmvoorstelling wor den gegeven en wel voor de kinde ren om 4 uur en voor ouderen 8 uur. Zie voor bijzonderheden de biljetten. GOEDEREEDE. Na gehouden onderzoek zijn de beide weeg bruggen aan de haven en ook die van de cichoreifabriek voor de a.s. bieten- en cichoreicampagnie goedgekeurd. De voetbalwedstrijden welke j.I. Zaterdag alhier gespeeld wer den zijn geëindigd als volgt: S.V.G.I-Ooltgensplaat I: 7-2. S.V.G. Il-Ooitgensplaat II5-0. S.V.ü. Ill—Stacl a. h. Haring vliet II: 2-4. OUDDORP. De garnalenvis- schers hebben 25-150 kg. garna len per week gevangen. Een schrale vangst. In de weervisscherij werd de afgeloopen week niets gevangen. Zaterdag, 29 Juni, zal ook in deze gemeente ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K-H. Prins Bernhard een collecte ge houden worden ten bate van het Prins Bernhardfonds. De collecte ten bate van de Herv. (Geref.) Zendingsbond Goe- ree-Overflakkee heeft in de maand April ruim 1400 opgebracht en in de maand Mei ruim 695. De Burgemeester alhier maakt bekend dat de einddatum voor de periode waarvan de eer ste verplichte besproeiing van de aardappelvelden uitgevoerd die nen te worden, is uitgesteld van 15 Juni tot 26 Juni. De voorzitter van het Cen traal Stembureau voor verkiezing van de leden van de raad der ge meente Ouddorp maakt bekend, dat de lijsten der candidatenvoor een ieder op het gemeentesecreta rie ter inzage zijn nedergelegd met vermelding van de nummers der lijsten. Mollen-, Egel- en Kikvorsen- wet. De Burgemeester alhier ves tigt de aandacht op de volgende bepalingen van de Mollen-, Egel- en Kikvorsenwet, Het is verboden op gronden, bij anderen in ge bruik, Mollen of Egels te vangen of te doden, tenzij met schrifte lijke machtiging van den Comm. der Koningin in de provincie waai de gronden gelegen zijn. Boven dien is schriftelijke vergunning nodig van den gebruiker dei- gronden, tenzij het vangen of doden geschiedt in gezelschap van den verbruiker. Het verbod geldt niet voor personen die be horen tot het gezin van den ge bruiker der gronden of die zich bij dezen in dienst bevinden. Het is verboden Mollen of Egeis of huiden van mollen ten verkoop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden, te ver kopen of te vervoeren, tenzij met schriftelijke machtiging van den Comm. der Koningin in de pro vincie. Machtiging als voren be doeld worden slechts verleend, aan personen die ter goeder naam en faam bekend staan. Formulie ren voor het aanvragen van mach tiging betreffende mollen en hui den van mollen zijn ter Genr.- Secr. verkrijgbaar. Verder is verboden Kikvorsen of delen van Kikvorsen ten ver koop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden of te verkopen of Kikvorsen ten getale van meer dan 10 of delen van Kikvorsen te vervoeren. Van dit verbod kan in bijzondere gevallen door den Comm. der Koningin in de pro vincie, waar het feit gepleegd wordt, ontheffing worden ver leend. OUDE TONGE. Te Roosendaal slaagden voor het middenstands diploma onze dorspgenooten A. C. Osseweijcr, J. v. Vliet, B. dc Weerd, IJ. v. d. Tonnekreek, W. v. d. Berg, A. Snijder, J. Brand en M. Puns. De in dc Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voorden G.Z.B. bracht op de som van ruim 106. Bij dc gehouden nummering der Candidatenlijsten voorde Ge meenteraadsverkiezing was de uitslag als volgt: I. Partij v. d. Arbeid. 2. R.K. Volkspartij. 3. A.R. 4. Partij v. d. Vrijheid. 5. S.G.P.

Opbouw | 1946 | | pagina 1