VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE HET VADERLANDSE LIED eelt ER jd Afscheid Burgemeester Nieborg 5. on Premiekeuring Vergadering Wetenschappelijk Genootschap LANDBOUW. OPBOUW hecfcontract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD gei gel de; anc hom va: werd VRIJDAG 21 JUNI 1946 prijs per kwartaal f 1,50 „osse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij Tweede jaargang - No. 10 Adres der redactie en Ad ministratie Zandpad B 282 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag ooi, :ten. NE |266. 147 etur- l'ger. jrstr. Kor- nan, lans, fees- gaal, |Mel- 93.1 7ed. 324,1 maat roek goe'i Op Meer dan voor 1940 worden onze vaderlandse liederen gezon gen. Daarom kan het goed zijn er op te wijzen, dat we bij het zingen van onze vaderlandse lie deren in geen gevat mogen rusten in het vaderland. Nimmer moeten wij de groot heid en kracht van ons nationaal bestaan, ook maar even, los zien van den Heer der Heren, den Koning der koningen, Jezus Christus, door Wien de Vader alle dingen regeert. Zelfs al noemt het lied de naam van God, kan toch zo licht de gedachte sluipen aan een Holland uat nooit vergaan zal, een land dat altijd blijven zal en niet verloren gaat, waardoor we niet veel ver schillen van hen, die van een „eeuwig Duitsland" spraken. De Heilige Schrift leert toch duidelijk de vergankelijkheid van alle rijken der Wereld en laat ook zien dat een volk vanwege den Heere kan uitgerukt worden. Een lied als: „Zij zullen het niet heb ben", bevat dan ook terecht de zin: „Een natie kan ook vallen". AI zou tot aan de jongste dag ons volk een zelfstandig nationaal bestaan zijn gegarandeerd, dan nog dienen wij er ons steeds bij het zingen van vaderlandse lie deren van bewust te zijn, dat zo'n duurzame natie, niet uit eigen kracht in stand blijft, noch door z'n gezond karakter, maar uit sluitend wijl de Heere, Die alléén zelfstandigheid heeft, ons land en volk draagt door Zijn Zoon Jezus Christus. Moeten wij dan niet innerlijk in verzet konten als een lied zegt: Ons Holland zal niet vallen, 't Zal nimmermeer vergaan, De leeuw zal Holland houden, Zijn zwaard en zijne kroon. De eer van den Leeuw uit Juda's stam wordt verkort door de roem in den Nederlandsen leeuw, die Holland houden zai. Geen ere het schepsel toegebracht, doch alleen den Schepper, Die alleen de ere toekomt. Dergelijke liederen brengen het gevaar mee de kracht en de groot heid onzer natie los te denken van de almachtige, alomtegenwoordi ge kracht van Hem, Die alle en dus ook deze dingen in stand houdt en regeert. Daarbij komt, dat het er ons licht toebrengt voor het lot van het rijk der Nederlanden meer belangstelling te hebben dan voor dat van bet eeuwig rijk, waarvan het Wilhelmus spreekt, terwijl toch dat eeuwig rijk voor ons No. 1 moet zijn en we de betrek kelijke, beperkte betekenis van ons nationaal rijk hier op aarde dienen te beseffen. Onze Vaderen zongen bij de inneming van den Briel niet een vers als: In naam van Ojanje doet open de poort, maar een waarlijk Christelijk lied, waarin de Heere geloofd Werd. In „Luyt Lievensz." door H. te Merwe, lezen we dat bij der Geu zen overwinning bij Bergen, ge zongen werd Ps. 66 2 naar Dathenus berijming en in K. No- rel „Janmaats en Sinjeuren", dat in 1588 de Heere in de kerk met psalmen werd geloofd om de over winning op de „onoverwinnelijke" vloot. De geest van het Wilhelmus, van liederen uit „Valerius Ge- denckklank" is beter dan die der nationale liederen uit de vorige eeuw. De goden van de tijd willen ons den eeuwigen God doen negéren als den Drager onzer natie. Zij willen ons doen rusten in een altijd blijvend rijk der Neder landen, een gezond en krachtig volk. Zij willen ons doen offeren op het altaar van het vaderland, ja ons doen offeren aan het vader land. Doch niet om hun erf te wezen, dier goden n.l., heeft God ons volk, ons land, ons en onze kin deren bevrijd. Zingen wij onze vaderlandse liederen in het geloofsbesef, het welk ook het Wilhelmus ons bij brengt, dat het hier haast gedaan zal zijn. Want, als het goed is, zeggen wij Wij verwachten, na ons verblijf hier - in Nederland, waar wij vreemdelingen zijn, een nieuwe hemel en een nieuwe aarde,'waar We thuis zijn. Laten wij als ouders en onder- Wijzers bij het Ieren der vader landse liederen, onze kinderen wijzen op deze dingen, opdat zij leren zingen naar 's Heeren wil. efl :hikt sdijk In een openbare raadsvergade- ring nam burgemeester Nieborg f afscheid van Stad aan 't Haring vliet, welks belangen hij 2! jaren heeft gediend. Wederzijdsche goe de wenschen en terugzien op het verleden begeleiden dit afscheid. Burgemeester Nieborg opende de raadsvergadering, die de laatste zou zijn, welke hij in Stad aan 't Haringvliet leidde, op de gebrui kelijke wijze, om daarna zijn afscheidsrede te houden. Afscheidsrede. Spr. zei, nimmer gedacht te hebben Stad aan 't Haringvliet te zullen verlaten. Wij voelden ons hier zeer thuis, aldus spr.' hadden een prcttigen omgang met de bevolking; alles bijeen: wij vonden het aangenaam in Uw midden te verkeeren en te arbei den. Hoe hier steeds genoten werd, bleek bij het ontslag door den bezetter in 1944. Hoe hunker den wij om uit Barendrecht terug te keeren naar het lieflijke Stad I aan 't Haringvliet. Juist in ballingschap zijn de vriendschaps banden hechter geworden, ja on verbreekbaar. Te moeten schei den van een gemeente en van een werkkring, die ons lief is geworden, is niet gemakkelijk. Maar God heeft het anders be- schikt. Wij zelf hebben dezen weg direct niet gezocht en daarom moeten wij berusten in den weg, die God ons afteckent. Vol moed gaan wij de toekomst in, doch in liet diepe besef, dat, indien God zijn zegen over ons werk niet schenkt, het vruchteloos arbeiden is. Ik ben in menig opzicht tekort geschoten in de vervulling van mijn plichten, die op mij rusten; wil mijn verontschuldiging aan vaarden, want alle menschenwerk is onvolmaakt. In die 21 jaren is er veel veran derd en verbeterd.Sprekernoein- de straten, de vergroote begraaf plaats, de bizonderc school, de bouw van talrijke woningen, de waterleiding enz. Thans is beslo ten tot algeheele vernieuwing cn verbetering van haven cn kade. Op het program stond nog het bouwen van een nieuw raadhuis, terwijl aanplant van boomen en electrificatie de aandacht vragen. Dit alles heeft zijn beslag gekregen doordat de raad een open oog had voor de eischen en behoeften van dezen tijd. Het leiden der verga deringen werd den voorzitter niet moeilijk gemaakt, er heerschte een gezonde geest van critiek en de strijd der meeningen en be ginselen wordt hier niet verdoe zeld. Ook in tal van commissies werd met de raadsleden en vele burgers hartelijk samengewerkt. Steeds troffen de ernst en groote liefde, waarmede men zich aan de publieke zaak gaf. Daarom dank voor aller medewerking. Ook in B. en W. heerschte steeds een collegiale verhouding. In liet bizonder, zoo vervolgde de burge meester, zeg ik Wet. Braberdank, met wien ik volle 21 jaren heb mogen samenwerken. Ook den heer Soldaat dank voor zijn arbeid en vriendschap, vooral den laats- tcn tijd ondervonden. Den heer v. d. Boogert breng ik dank voor het nauwgezette werk, waarmede hij de gemeentefinanciën beheer de. Ik had aan U, aldus spr., steeds een best ambtenaar en wij gingen steeds als vrienden met elkaar om. Ook met het andere gegrond op wederzijdsche achting .en Waardeering. Spr. wenscht allen, ook in hun gezin, Gods zegen toe. Vervolgens memoreert spr. in het kort de zorgen en de ellende van de evacuatie en inundatie. Tenslotte, aldus vervolgt spr-, gaan mijn gedachten uit naar de bevolking. De meesten daarvan hebben mijn vrouw en ik als vrienden kunnen beschouwen. God geve, dat het de gansclie burgerij goed ga. Hij behoede de gemeente voor rampen en onhei len. Zoo neem ik dan afscheid van een werkkring, die mij lief was geworden en eindig met de bede, dat God ook in de toekomst zijn beschermende hand over de ge meente moge uitstrekken. Na de rede overhandigde de burgemeester zijn ambtsketen aan dhr. Braber. Deze keten werd hem in 1936 bij bet bezoek der Konin gin door de Wethouders geschon ken. De burgemeester schonk hem nu terug aan de gemeente. Weth. Braber als eerste het woord voerend, zei te weten, dat hij namens velen sprak als hij de burgemeester dank zegde voor de vriendelijke samenwerking in al die jaren. Zoowel in tijden van vreugde als droefheid was er een hartelijk medeleven. Van de 7 raadsleden bij de installatie zijn er maar drie meer in leven. Spr. had het groote genoegen al die jaren deel van het college uit te maken. Het zijn niet altijd ge makkelijke jaren geweest. Zelfs werd eenmaal de burgemeester het arrestantenlokaal binnenge leid door den wreeden bezetter. Steeds was de burgemeester trouw op zijn post en heeft nooit een raadsvergadering verzuimd. De vergaderingen werden op onpar tijdige wijze geleid en steeds zat dienen van het gemeentebelang voor, al was het niet altijd gemak kelijk en mogelijk het een ieder naar den zin te maken. Vele be langrijke zaken zijn tot stand ge komen en spr. zegt dank voor hetgeen gedaan is. Hij besluit met zijn beste wenschen voor de heer en mevr. Nieborg en hoopt, dat zij steeds aangename herinneringen aan Stad zullen bewaren. Dhr. Soldaat zei zich, wat de herinneringen betreft, te moeten bepalen tot de laatste étappe. Spr. stelt er prijs op te verklaren, dat hij gedurende een jaar op de meest prettige wijze met den burgemeester heeft samengewerkt De burgem. heeft steeds een con sequent standpunt ingenomen. Spr. zegt daarvoor dank en raadt aan, daarmede in de Lier voort te gaan. Dit zal in aangename herinnering blijven en spr. hoopt, dat liet den burgemeester en diens cchtgenoote in de nieuwe gemeente wel moge gaan. „Dank voor liet werk, dat U voor Stad hebt gedaan," aldus besluit spr. Dhr. Wagner was er van over tuigd, dat Stad een goed burge meester heeft gehad en voegde zijn goede Wenschen bij de reeds gesprokene, evenals dhr. Saar- loos. Dhr. Van den Boogert zei, dat dit vertrek voor hem niet met vreugde gepaard gaat. Ik voel mij er over verheugd, aldus spr., dat de regeering Uw werk waardeert, maar zelf zie ik U noode gaan. Nooit heeft iets de goede ver standhouding in den weg gestaan en spr. is ook aan mevr. Nieborg, voor hetgeen deze in goede, maar vooral ook in slechte tijoen, voor hem heeft gedaan, veel dank ver schuldigd. Spr. besloot met dank te zeggen namens het geheeie ge meentelijke personeel en met het uitspreken van zijn beste wen schen. De burgemeester sprak dan een kort woord, waarin hij allen har telijk bedankte voor de vriende lijke woorden. Uitslag van de premie keuring te Middelharnis van de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", Afd. Zuid-Holland- 1 -jarige merrien le pr. Janneke van Amsterdam, van A. E. Soldaat te Stad aan 't Haringvliet, tevens invoerpremie. 2e pr. Elsje v. d. Kraaijer, van C. D. Slis, Melissant. 2-jarige merrien le pr. Ida 129939, van J. L. Koert, Stad a/'t Haringvliet. Lelie, van A. A. Mijs, S'dijk. 2e pr. Esmeralda van A. A. Mijs S'dijk; Koosje v. Sommelsdijk, van T. Markus, Dirksland. 3e pr. Margriet v. Ninette 132101, van A. E. Soldaat, Stad a/'t ILvliet; Paula, van L. J. de Graaft, Sommelsdijk. 3-jarige merrien le pr. Draga v. Hogendorp 126981, van A. Stehouwer, Melis- sant; Margriet v. Hogendorp, 128100, van idem; Jenny v. d. Troffel, 123491, van J. C. Rood- zant, D'land. 2e pr. Ida v. Ebbe en Vloed, 121910, van D. C. Slis, O.-Tonge; Flora v. cl. Kleykamp, 128327, van C. Warnaer, D'land. 3e pr. Margriet v. d. Kleykamp, 128326, van C. Warnaer, D'land; Paulien v. Ostende, 126425, van L. v. Vugt, O.-Tonge; Carmen v. d. Kleykamp, 128701, van C. Warnaer, Dirksland. 4-7-jarige merrien z. veulen: le pr. Ida v. K'oosterzande, K 29708, van L. v. Vugt, Oude Tonge; Ada v. d- Krammer, 113804, v. N. G. v. Nieuwen- huyzen, Achthuizen; Flora van 't Vlot, K 29767, van L. Braber, Stad a/'t Haringvliet. 2e pr. Elisabeth v. Ebbe en Vloed, K 29778, van Gebr. Hob bel, O.-Tonge; Nelly v. Bloks- hoeve, 117838, van J. A. Struyk, S'dijk; Oranda v. a/'t Vlot, K 35073, van L. Braber, Stad. 3e pr. Benda, K 36333, van C. H. v. Eek, S'dijk; Irene v. Oostmoer, K 35063; van D. Voge laar, Stad; Mina, 113167, van J. L. Koert, Stad; Louise v. d. Vroonweg, K 35079, van G. Sol daat, Stad a/'t Haringvliet. 4-7-jarige merrien met veulen: le pr. Charlotte v. d. Troffel, K 29771, van J. C. Roodzant, D'land 2e pr. Clara v. d. Kraaijer, K 31831van C. D. Slis, Melissant Aagje v.Tienhoven, K 35467, van A. C. Pruissen, Melissant. -3e pr. Marie, K 31809, van J. C. Roodzant, D'land; Ivonne, 113168, van L. van Es, S'dijk. 8-jarige en oudere merrien met veulen le pr. Dora v. Ebbe en Vloed, K27669, van D.-C. Slis, O.-Tonge Corrie v. d. Hulde, K 24270, van A. Pruissen, Melissant. 2e pr. Bertha v. d. Kraaijer, K26225 van C. D. Slis, Melissant; Mina, K 21915, van D. Vogelaar, Stad a/'t Haringvliet. 3e pr. Hermine v. Brakelshoeve, K 26220, van D. Vogelaar, Stad; Olga, 85771, van J. C. Roodzant, Dirksland. Hengsten met afstammelingen: le pr. Paul II, K 1948, Hengsten Ass. „Sommelsdijk" te S'dijk. Alg. opmerkingen der jury: De klassen jonge paarden heel goed met beste kopnummers. Wei de beste klassen der provincie. Zeer uniform. De oudere merrien eveneens goed. Beste kopnum mers. Jammer dat er zoo weinig animo is voor de Nat. Tentoon stelling in den Bosch. Verschil lende paarden hadden in aan merking gekomen voor uitzending daarheen. Vooral het beenwerk is in Flakkee goed. Solied en goed bijgehouden in de voeten. Zaterdag 15 Juni hield in de zaal van Hotel Meijer de heer Dr. B. Vis uit Ede voor het Wetenschappelijk Genootschap een causerie over de kunstzijde- fabricage. Spreker begon met in grote trekken de behandeling te schilderen, die de cellulose, zoals zij in platen uit Zwed,en aankomt, ondergaat tot zij als eindproduct tot fijne draden gesponnen en op spoelen gewonden de fabriek ver laat om naar de weverijen te gaan Het gehele proces vereist de groot ste nauwkeurigheid; dag in dag uit wordt een microscopische con trole uitgeoefend. Wanneer de cellulose door verschillende che mische bewerkingen in viscose is veranderd, een bruinachtige, stro perige massa, dan komt het spin nen, de kern van het hele bedrijf. Dit geschiedt door clc viscose door een zogenaamde spindop te per sen, een apparaatje als een kleine ondiepe vingerhoed met micros copisch kleine gaatjes. Deze spin- doppen zijn gemaakt van een amalgama van goud cn platina en dus zeer kostbaar, 't Was dan ook geen wonder, dat de Duitsers de duizenden spindoppen uit de fabriek liet allereerst weghaalden en naar Duitsland zonden. Na de bevrijding zijn ze echter in de Russische zóne in Duitsland weer allemaal teruggevonden, nog keu rig ingepakt. - In verdund zwavel zuur door zo'n spindop geperst, stolt de viscose tot een draad, die dadelijk wordt opgewonden. Alles werd verduidelijkt door lantaarnplaatjes - de Ambachts school was zo welwillend geweest haar projectie-apparaat daarvoor beschikbaar te stellen - en door demonstraties. Zo liet de spreker het stollingsproces en het ont staan van de draad zien, terwij! op de demonstratietafel het pro duct ip alle stadia van ontwikke ling aanwezig was. Tenslotte roerde spreker nog even de geschiedenis aan van de jonge industrie, waarbij hij niet zonder trots vertelde, dat de beste kwaliteit kunstzijde uit Nederland kwam. De voorzitter, Ds. Ewoldt, sprak zijn hartelijke dank uit aan Dr. Vis voor de interessante en boeiende voordracht. UITSLAG ZAAI WEDSTRIJD VAN „EXCELSIOR Dc dit voorjaar door de Vereni ging van Oud-Leerlingen van landbouwonderwijs „Excelsior" uitgeschreven zaaiwedst rijden heb ben niet geheel aan dc verwach tingen beantwoord. Hoewel niet teleurstellend waren de inschrij vingen, gezien de belangrijkheid van deze wedstrijden, toch niet zo groot als wc aanvankelijk had-

Opbouw | 1946 | | pagina 1