VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE J c „NIET ALS DE ANDEREN" Afscheid Ds. A. v. d. End te Melissant OPBOUW contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD DINSDAG 18 JUNI 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang - No. 9 Adres der redactie en Ad ministratie Zandpad B 282 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Vervolg van art. Vrijdag 14 Juni „Chr. Buitengewoon Onderwijs", .Kinderen zijn een erfdeel des Hoeren, een erfenis die Hij de ouders geeft dus een vermeerde ring van bezit. Dit geeft grote verplichting. Gekregen van Hem, ze niet Zijn hulp en kracht, leiden tot Hein. Dat begrepen de (waar schijnlijk) moeders, die hun klei nen tut Jezus brachten. Hij Was op reis naar Jeruzalem om de volle diepte van het leiden te onder gaan. Zij hadden gestaan tussen de „veie scharen", hadden Hem gehoord, en nu maakten zij zich uit de mensenmassa los, droegen op hun armen de ..Kinderkens" tot Hem, opdat Hij ze zegenen mocht. En. deze dragende moeder- lianden werden tegengehouden door sterke discipelenhanden, waar bij Petrus zicli wel gezien zijn iiuplusief karakter, niet onbe tuigd zal hebben gelaten. Er waren dingen van hoger gewicht, meende men,die de volle aandacht verlangden. Die kleinen stonden daar buiten. Maar Jezus bestrafte hen, omarmde de kinderen en legde Zijn zegenende handen op hun hoofd, want ..voor de zodani- gen is het'Koninkrijk Gods'. En dan vertrekt de Heiland; de zegenende handen zullen door boorde handen worden, en zo zal door Zijn bloed de zegen van de kleinen volkomen Werkelijkheid worden- De discipelen bedoelden het goed, maar stonden èn Jezus, de moeders, èn de kinderen in de weg. (Zou dat hij ons, mede- opvoeders, ook wel eens het geval zijn?). Maar als dan, enkele Weken later, aan de zee van Tiberitas, Petrus, die zo. diep Was gevallen, weer in de discipeknkriug in volle rechten wordt hersteld, dan krijgt gij op zijn schuchtere betuiging van liefde tot zijn Meester, ais le taak: weid mijn lammeren. Zou dit In verband kunnen staan met de geschiedenis hierboven even vermeld? - Neen, opvoeden, leiden, is geen zaak van kracht en geweld van mensen, maar wel doelbewust stuwkracht zijn cnrichting geven. Dat geldt in het bijzonder de zorgen der kinderen, de armen van geest, die geen 5 of 2 talenten hebben, mogelijk slechts 1 of 1/2! Maar het gaat er om, wat er met dat bezit, hoe Weinig dan ook, gedaan wordt. Ook deze kinderen zijn, evenals de bovengenoemden, in de armen van cien He land gelegd, en wel bij de doop. In Christus geheiligd, ook ai blijkt het later, dat zij niet zijn als de anderen. De geest van „bloed eu ras en bodem" zegt: verdwijnen of althans onschadelijk maken. De Pinkstergeest: Spreken in onderscheiden talen van de grote werken Gods, ook voor de zwak ken en eenvoudigen. Wordt vervolgd. O. B. OOSTEROM. ONDER DE LOUPE EEN RAADSELACHTIGE UIT SPRAAKVAN HET TRIBUNAAL lk heb verleden Week heel Wat mensen ontmoet, d,ie verontwaar digd waren over een uitspraak van het tribunaal op de zitting van Dinsdag 11 Juni j.l. Is het niet schandalig, zeide men, dat een beschuldigde, die een mud tarwe verkocht voor 3.000,-, 50 K-G. voor 2.000,- en een K-G. boter voor 180,-, wat bij elkaar 5.180,- is, maar 5.000,- boete krijgt! In het algemeen zal het voor een buitenstaander onmogelijk zijn de opgelegde straffen juist te beoordelen. Ook al heeft men de zitting van het tribunaal bijge woond is dat nog niet gemakkelijk, omdat men dan ook niet met alles op de hoogte is. Men heeft de dossiers niet rustig kunnen door nemen en liet voor en tegen kunnen overwegen. Wel krijgt men dan een indruk van de zaak, waardoor men in zijn beoordeling niet al te ver mis behoeft te zijn. Ben ik dus enigszins huiverig om critiek te leveren op de uit spraken van liet tribunaal, ik meen dat in bovengenoemd geval de verontwaardigde mensen tocli gelijk hebben. Hef is immers een feit dat voor 5.180,- in 't zwart werd ver kocht in een tijd, dat de stedelin gen verhongerden. Ecu dergelijke daad kan dan ook niet genoeg afgekeurd worden. En nu mag de dader nog 180,- houden voor de moeiten en zorgen, die hij aan deze trans actie heeft gehad. Men zou het een gevarenpremie kunnen noemen, beter echter een premie op de zwarte handel. Het is mogelijk, dat liet tribu naal dingen heeft overwogen of lichte zijden aan het geval heeft ontdekt, die niet bekend gemaakt zijn. Het lijkt mij echter, indien dat zo zou zijn, noodzakelijk, dat het tribunaal in dergelijke gevailen een verklaring geeft, waarin wordt aangetoond, dat de opgelegde boete voldoende is. Zoals nu de zaak staat is de uitspraak op zijn minst raadsel achtig en de verontwaardiging is dan ook zeer goed te begrijpen. OBSERVATOR. Slot. Na deze woorden sprak Ds. v. d. Wal namens de Ring. Het was ons altijd zeer aangenaam met u samen te werken. Zo'n Ring is er niet om de curiositeiten van ons werk te bespreken. Neen, ze stelt ons in de gelegenheid in te gaan op de diepere betekenis van ons ambtelijk werk. Dit heeft ten gevolge: beter verstaan en ver rijking. Namens de Ring danken wij u voor uw vriendschap en uw toewijding. In Zeist vindt u dit alles anders. In het bijzonder wen sen wij die Geest in ons midden te vinden die wij deze dag her denken. De Geest der wijsheid, der kennis en der onderscheiding. Daar (in Zeist) waar het alles veel gecompliceerder is, daar juist is Gods onmisbare steun, die wij u van harte toebidden, zo nodig. Vervolgens werd het woord nog gevoerd door Ds. Anker en de heren J. Raadzand (namens ker- keraad cn kerkvoogdij). C. Groo- tenboer (voor knapenven-niging en Zondagschool) en C. A. Israel, namens de beide Christelijke scholen en het Kerkkoor. Ds. Anker begon met zijn dank uit te spreken voorde toegewenste zegen en zijn spijt uit te drukken over het a.s. vertrek. Ik wens u met uw vrouw en kinderen het allerbeste toe. Zeist is niet gemak kelijk. Men gebruikt Wel eens het luchtige spreekwoord: Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Ik zou willen zeggen: Hoe meer zielen, hoe meer moeiten, die ons vaak tot radeloosheid brengen. Hoe groot is dan Christus' barmhartig heid die uit al dat werk dat in Zijn gemeente geschiedt nog een eenheid wil scheppen. Ons werk is moeilijk. Melissant is niet ge makkelijk. Niet omdat het Melis sant is, maar omdat wij zulke zondige mensen zijn. Als wij dit beiden (gemeente en leraar) weten dan zullen we elkaar ongetwijfeld begrijpen en de Chr. barmhartig heid betrachten. Als ik, uw con sulent, tekort schiet, trek mij dan via uw kerkeraad aan m'n jasje. Maar sta mij dan ook toe, als gij uw plicht verzaakt dat ik dit ook bij u doe. Nu reeds doe ik een beroep op de ouders 0111 het cate chisatie-onderwijs trouw te doen bezoeken. Steunt 011s met uw gebed in onze arbeid. Ds. v. d. End, Mevr. v. d. End, zij God tl nabij op uw verdere levenspad. Broeder Roodzand Wees op Ps. 102 en Prediker die beide wijzen op de vergankelijkheid van liet aardse. U maakte hier veel lief en leed mee. Hoe harder echter een boom geschud Wordt, des te steviger staat hij. U heeft veel arbeid t.o.v. het verenigingsleven cn het terrein der school verricht. Nu ge naar Zeist gaat wens ik u toe dat ge niet in eigen kracht gaat maar het evenals Mozes zult belijden: Wij zullen niet optrek ken, tenzij Gij met ons gaat. Moge uw arbeid in Zeist rijke vruchten afwerpen. Breng steeds de zuivere klank die ge hier im mer hebt doen horen, opdat het ook eenmaal voor u Worde: Ga in gij goede en getrouwe dienst knecht in de vreugde uws Heeren. Staande werden daarna het ver trekkende gezin de bekende woer den uit Ps. 121 4 toegezongen. Ouderling Grootenboer sprak zijn vreugde uit over de bloei der verenigingen, waartoe Ds. een stuwende kracht was geweest. In het Zondagschoolwerk zit immers veel gemeenteopbouw en evan gelisatiewerk. De wereld roept. Zij geeft veel. Toen Ezau Jacob ontmoette zei hij: Ik heb veel. Jacob antwoordde: Ik alles. Wij danken u voor die steun die ge telkens uit de bijbel hebt doen opklinken. Wees ook in Zeist een steun voor de jeugd. Als laatste spreker voerde de heer C. A. Israël het Woord. Hij wees op de band tussen kerk en school. Wij hebben ds. v. d. End leren kennen ais een vurig voor vechter voor Chr. onderwijs. Onze scholen (Chr. Kleuter en L.S.) ondervinden dan ook de zegen rijke invloed van dit werk daar ze zich in een toenemende bloei mogen verheugen. Tenslotte nog een enkel woord van dank namens het Kerkkoor dat op u als ere voorzitter nooit tevergeefs een beroep deed om medewerking. Wij danken u voor dit alles. Wij hopen dat God 11 zijn onmisbare zégen schenken zal ook in het verdere van uw leven. Na het uitspreken van de zegen en het dingen van O, Vader, dat Uwliefd' ons blijk'; O, Z0011, maak ons Uw beeld gelijk; O, Geest, zend Uwen troost ons neer; Drieënlg God, U zij al d'ecr! werd de?e bijeenkomst gesloten. Gemeenteraad Den Bommel. Burgemeester NIEBORö en de waarn. Secretaris VERHEUL nemen afscheid. Woensdag 12 Juni des voorm. 10 uur vergaderde de Raad van Den Bommel. De Voorzitter opent de vergade ring op gebruikelijke wijze, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Nadat verschillende ingekomen stukken zijn behandeld cn het ko hier straatbelasting is vastgesteld tot een bedrag van 4236,82 komt aan de orde het verzoek van den heer W. H. Verheul hem per 24 Juli a.s. eervol ontslag te verlenen als wild. secretaris-ontvanger en boekhouder van het burgerlijk Arm bestuur. Besloten wordt dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen onder dankzegging voor de diensten in die betrekkingen bewezen. De Voorzitter betreurt het dat de heer Verheul weggaat en hoopt dat het hem in zijn nieuwe gemeente zal welgaan. Ook de heer Mooijaart betreurt het vertrek van den heer Verheul en dankt hem voorde medewerking, die hij steeds heeft mogen onder vinden. De heer Verheul dankt beiden voor de gesproken woorden en hoopt aan het einde van de vergade ring -hierop nader terug te komen. Dan komt in behandeling de voorziening in deze vacature. Daar het in de bedoeling ligt in de gemeente Den Bommel een bur gemeester te benoemen, die tevens secretaris is, stelt de Voorzitter namens B. en W. voor den ambte naar J.l. Stuij tot waarn. secretaris- ontvanger en boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur in vaste dienst aan te stellen. De voordracht luidt: 1. J. I. Stuij; 2. J. Hameete. Na schriftelijke stemming blijkt, dat de lieer Stuij met aig. stemmen is benoemd. De heer Stuij, die te vergadering wordt geroepen, wordt met zijn benoeming in kennis gesteld en legt daarop door de gemeentewet voor geschreven eden af. De Voorzitter wenst den heer Stuij geluk met zijn benoeming en hoopt dat hij zijn functies correct en nauwkeurig zal vervullen. De heer Stuij dankt voor het ver trouwen in hem gesteld en hoopt de diverse functie naar behoren waar te nemen. B. en W. stellen voor reeds thans de architecten voor het te bouwen raadhuis te benoemen. De opdracht tot het uitwerken der plannen kan dan gegeven worden, zodra de tijd daarvoor rijp is. De opdracht Wordt verleend aan het architecten-bureau, bestaande uit cie lieren van Embdcn, v. Essen, Westerhout en Niepoth. Voor de vergoeding of tegemoet koming in de reiskosten van leer plichtige kinderen, bedoeld in art. 13 der Lager-onderwijswet 1920, Wor den de volgende nonnen vastgesteld 1Bij een inkomen van 1.000,- uf minder 80,- per jaar; 2. Bij een inkomen van i OOI ,- tot I 500,- 60,- per jaar. 3. Bij een inkomen van ƒ1.501,- tot 2.000,- 40,- per jaar. 4. Bij een inkomen van ƒ2.001,- tot 2.500,- 20,- per jaar. Tot leden der commissie voor Wering van Schoolverzuim worden benoemd de heren J. Visser en Joh. Kamp. De laatste inschrijver voor het schilderwerk van de Openbare L. School, bleek P. J. Bruggeman voor 3.150,-. 1 let Streekbureau te Middelharnis heeft bepaald dat liet schilderwerk ten hoogste 1.790,50 mag kosten Besloten wordt liet Streekbureau te verzoeken met spoed een schilder aan te wijzen, die voor dit bedrag het werk wil uitvoeren. Aanbesteed zal worden herstel en wijziging van de schoolwoning. I let herbouwplan voor de ver woeste dorpskerk wordt na bespre king door de raad aanvaard. Afscheid Burgemeester. Vervolgens spreekt de Burgemees ter de volgende rede uit: Nu wij aan liet einde van deze vergadering zijn gekomen, welke wegens mijn benoeming tot Burge meester van de Lier op 16 Juni a.s., de laatste zai zijn, die onder mijn presidium wordt gehouden, wens ik nog met een enkel woord afscheid van U te nemen. Sedert 7 Mei 1945 mocht ik hier met zeer veel genoegen arbeiden, zoodat het verlaten van deze post mij niet ongevoelig kan zijn, ook al ben ik dankbaar voor de eer, die mij thans te beurt is gevallen. De gemeente Den Bommel is wel de meest zwaarst getroffen gemeente van dit eiland - veel woningen en andere kostbare werken zijn er ver nield-doch hoe is er van alle kanten geholpen om de nood te lenigen. Ik denk in deze ogenblikken in liet bijzonder aan de burgerij van de gemeente Monster. Zij hebben ons gesteund,met goederen en met geld. Wij allen zijn hiervoor zeer dankbaar De nood is wel niet ten voile gelenigd - doch het leed is verzacht. Te moeten scheiden van een ge meente en van een werkkring die mij lief is geworden, is niet gemakke lijk. Doch steeds zal ik met genoegen terugdenken aan U heren Wethou ders en heren van den Raad. In het oude en nieuwe college van Burgemeester en Wethouders heeft voortdurend een zeer aangename, collegiale verhouding geheerst. Ik zeg ook mijn oude Wethouders, de heren Jongeling en Lokker hartelijk dank voor hun steun mij gegeven toen ik in Mei 1945 het Burgemeestersambt in deze gemeen te opnam. In het bijzonder zeg ik den heer Jongeling dank voor hej vele werk verricht en voor zijn zeer gewaar deerde adviezen, die hij mij heeft gegeven Steeds mocht ik met uw raad op de meest prettige wijze vergaderen. De samenwerking met de gemeen te-ambtenaren, wier ijver en toe wijding uitblonken, was steeds van zeer harte lijken aard, waarom ik met genoegen voor hun belangen mocht opkomen. De heer Verheul zeg ik dank voor zijn arbeid als waarnemend secre taris-ontvanger. U heeft geen ge makkelijke taak. Het ga U goed straks in uw nieuwe werkkring in de gemeente Sommelsdijk. Ook met het verdere personeel in gemeente dienst waren de verhoudingen cor rect. Uw omgang met mij zal in goede gedachten blijven en ik wens U liet beste toe. Mijn opvolger krijgt hier in Den Bommel een mooi doch moeilijk arbeidsveld. Mooi, omdat, indien hij iemand is die een open oog heeft voor de nooden en behoeften van de gemeente, hij hier veel leed kan lenigen. Een moeilijke taak, omdat in deze gemeente veel verloren is gegaan door den oorlog en dat zal een krachtige hand eischen om te herstellen. Geve God dat de gemeente Den Bommel in bloei en welvaart moge toenemen en dat het hare ingezete nen steeds moge Welgaan. Uw prettige omgang zal ik nimmer vergeten en het ga U allen goed cn God zegene U en uwe gezinnen. De Heer Mooijaart antwoordt na mens de leden van de Raad: Aangezien dit de laatste raads vergadering is onder uw leiding in Den Bommel wegens uw benoeming als burgemeester in de Lier, tnag ik (mede namens de Raad) niet nalaten een woord van dank te brengen voor de goede verstandhouding, die tussen U cn de Wethouders en de Raad heeft geheerst. Slechts ruim één jaar hebt U ais waarnemend burgemeester gefungeerd, daarbij de goede bedoelingen naar voren ge bracht in liet belang van de gemeen te, doch vele Werken konden niet ten uitvoer worden gebracht en wel hoofdzakelijk wegens gebrek aan materiaal en personeel. Den Bommel, Welke voor een groot deel verwoest was door oor logsgeweld, kon dan ook in een jaar tijds niet geheel Worden opgebouwd, doch ik zeg U dank voor hetgeen U in deze hebt gedaan. Voorts wens ik U toe, dat U in uwe nieuwe ge meente een plezierige werkkring zult

Opbouw | 1946 | | pagina 1