c CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE 3 DE E.V.C. STAKINGEN CHR. BUITENGEWOON ONDERWIJS Landbouwmededeelingen PUBLICATIE R.T.M- MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG Afscheid Ds. A. v. d. End te Melissant OPBOUW VRIJDAG 14 JUNI 1946 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang - No. 8 Adres der redactie en Ad ministratie Zandpad B 282 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag erf Jiuur 13 c. leer- 1,34, 5 rijs IHz. |met de |on- ser 3ol- 1,48. d. 100. lden II 1946 IV Inot lten te en en Ing le r- |om ak- ia- eld Jlen Ibe- 113 ee, Int te- Ive |4, Door vruchtbare samenspre- kingen in de bezettingsjaren tus sen de drie werkgevers en de drie werknemers organisaties is na de bevrijding de Stichting van de Arbeid ontstaan. Dit was een belangrijke stap in de goede richting. Immers daardoor is er voortdurend samenwerking tus sen de vertegenwoordigers van de arbeiders en de patroons. Alle sociale mistanden kunnen hier door steeds gezamelijk besproken worden en door gemeenschappe lijk overleg worden opgelost. Dit is van onschatbare betekenis. Hierdoor kan b.v. een onverkwik kelijke strijd over het loon worden voorkomen. Patroon en arbeider komen hierdoor niet door en na felle strijd tot elkaar, maar na samensprekingen, waarin rustig de kwesties van alle kanten beke ken kunnen worden. Dankbaar mochten We deze vrucht van de jaren van onder drukking aanvaarden. Het be ginsel van de klassenstrijd had afgedaan. De predikers van de revolutie was dit echter niet naar den zin. Zij moesten het niet hebben van rustige en geordende toestanden. In troebel water is het vissen voor hen gemakkelijker. De vrienden van de „Waarheid" moesten daarom een middel vinden, waar door de voedingsbodem voor hun on-Nederlands communisme wel toebereid zou worden. De bestaan de vakorganisaties waren niet geschikt. Ook het N.V.V. had zich gedistancieerd van de strijd- methooen, die de communisten zo lief en dierbaar zijn. Het is wel niet nodig breed uit te weiden om aan te tonen, het onchristelijke en satanische van hun bedoelingen om het ene deel van de door God geschapen mens heid tegen het andere op te zetten. De Bijbel leert ons niet de haat, maar dat we onze naaste moeten liefhebben als ons zelf. Christus zegt ons, dat mede daardoor de Wet vervuld wordt. Vandaar dat in Christelijke kringen de tot standkoming van de Stichting van de Arbeid werd toegejuicht. Ook voor de opbouw en wel vaart van ons land is deze samen werking van ontzaglijke betekenis. De Eenheidsvakcentrale moet dus wel zeer gewichtige redenen hebben gehad om eigen koers te gaan. Was dit de verbetering van de sociale toestanden van de arbei ders? Was dit omdat ook zij mede wilde helpen aan de her rijzenis van ons geruïneerd land? Hebben zij daarom de stakingen ontketend en gaan zij daarom nog steeds voort met hun stakingen te propageren? Het antwoord is niet twijfel achtig. Uit de woorden van de Voorz. van de E.V.C., Blokzijl, blijkt dat het niet gaat om verbetering van de sociale toe standen der arbeiders, b.v. het loon, De staking van de E.V.C. is een politieke staking. De strijd wordt niet gevoerd tegen de werkgever, maar tegen de rege ring. Het gevolg van hun actie is, dat het herstel van ons land uitermate belemmerd wordt en dat de sociale positie der arbeiders hoe langer hoe slechter wordt. Allen gaan we de gevolgen aan de lijve ondervinden. De arbeiders op het platteland hebben dringend fietsbanden nodig. De fabricage van fietsbanden is afhankelijk van de invoer van de daarvoor benodigde materialen. Deze ma terialen moeten door de stakende haven-arbeiders gelost worden. Evenzo is het met textiel, suiker, cacao, koffie, tabak enz. De E.V.C. beperkt zich niet tot de staking alleen, maar zij is er bovendien tot overgegaan de werkwillige arbeider te mole steren, te mishandelen en te bedreigen. De vrijheid, voor de arbeider is in ons vrije Nederland tot een aanfluiting geworden. Minister Schermerhorn heeft voor d,e verkiezingen krachtige maat regelen aangekondigd. Waar blij ven deze? Het Nederlandse volk heeft de strijd methoden van de revolutie leren kernen, de gevolgen onder vonden. Moge het een waarschu wing zijn, die we ter harte nemen. Het communistische gevaar is zeer reëel. Tegenover de leer van Lenin en Stalin moeten wij verkondigen de leer van Christus. In het liefhebben van God bovenalies en de naaste als ons zelf ligt ook de oplossing van het sociale vraag stuk. In het houden van dit ge-bod is grote loon voor land en volk. Inleiding. Op de Onderwijsdag, georgani seerd door het Bestuur der afde ling Goeree-Overflakkee van de Vereniging van Christelijke onder wijzers cn onderwijzeressen op Woensdag 22 Mei was het mij een bijzonder genoegen iets te mogen vertellen over het kind, dat speci ale zorg vraagt èn van de ouders, doch ook van de onderwijzers. Waar de schooldag gehouden werd speciaal voor mensen, die bij liet onderwijs betrokken zijn, heb ik meer de methode van het onder wijs cn de moeilijkheden van de opvoeding in de school naar voren gebracht en de mogelijkheden, die er zijn, om het misdeelde kind een bescheiden plaats in de maat schappij (of het gezin) te doen innemen. Doch dit is niet het voornaamste. Voornamer is, dat wij ook hen „naar de eis huns wegs" mogen bekend maken met den Zaligmaker, die zich neerboog tot het zwakke, ja, ook de armen van geest noemt in Zijn zalig sprekingen. Op de bespreking, die volgde, is mij gebleken, dat een en ander nog wel nadere toelichting nodig heeft. De vrager(sters) gaven blijk van zich een en ander goed te hebben ingedacht en ter wille van de tijd moest vaak met een kort antwoord worden volstaan. Toen de volijverige Secretaris mij ver zocht, om over een en ander nog wat nader te schrijven, heb ik gemeend, hieraan te moeten vol doen. Nu kunnen ook zij, die niet op de vergadering aanwezig waren iets van het Chr. Buitengewoon Onderwijs te weten komen, en mogelijk kunnen wij ouders of verzorgers van minder begaafde kinderen, niet raad (cn daad) ter zijde staan. Mocht er uit hetgeen geschreven wordt, iets niet duide lijk zijn, dan wilt u dat Wel melden aan onderstaand adres. In dispu ten zullen we niet treden. Dat laten wc over aan de vakbladen. Doel is alleen nader bekendheid tc verkrijgen wat de Chr. Buiten gewone school beoogt. Als titel zullen we nemen: „Niet als de anderen", dat geeft a. vaak grote bezorgdheid der ouders; b. dure roeping van de mede mensen. C. OOST EROM. Oud-Bcijcrland, Koninginneweg 39. - Tel. 26. Reeds nu ontving ik brieven om inlichtingen (s.v.p. porto voor retour insluiten), die ik heb be antwoord. Mochten er Ouders of Personelen van scholen zijn, die een onderzoek betreffende een pupil wensen, dati kan dit, liefst op Zaterdag. Tijdig mededelen is gewenst, daar ik die dag dan daar voor vrij maak, en gelegenheid heb, om, zo nodig, den schoolarts ter beschikking te hebben. De Rijksdienst voor Landbouw- herstel meldt: Onderzocht wordt in hoeverre en waardoor tengevolge van de inundatie de werking van de drainages is verslechterd. Zoolang dit onderzoek nog geen vaststaande resultaten heeft ge geven, kan nog niets worden medegedeeld omtrent een ver goedingsregeling. In verband hier mede zullen degenen, die thans reeds tot opgraven van de draina ge overgaan, alleen dan voor een eventueele vergoeding van een deel der gemaakte kosten in aanmerking kunnen komen, in dien zij dit bij de Landbouwvoor- lichtingsdienst of Landbouwher- stel aanmelden. De voor een eventueel later toe te kennen ver goeding benoodigde gegevens kun nen dan tijdig worden verzameld. Omtrent het gips nog het volgende: Landbouwherstel levert het gips op de boerderij, doch er wordt geen bezwaar tegen gemaak dit bij het land. te leveren, mits dit land aan een goed berijdbare dreef gelegen is. Van de ontvan gers wordt aan verwacht, dat zij zorgen voor voldoende aanwijzing omtrent de ligging van hun perceelen cn voldoende hulp bij het lossen van de wagens. Daar aan dit laatste veel mankeert leggen wij er de nadruk op, dat dit tengevolge kan hebben, dat het gips in het vervolg bij de schuur zal worden gelost. Rijksdienst voor Landbouwh.rstel MIDDELHARNIS Landbouwers, die in verband met het rooien van pootaardap- pelen moeilijkheden met de per soneelsvoorziening verwachten, kunnen dit opgeven aan mijn Bureau voor 18 Juni 1946, onder vermelding van: a. de te rooien oppervlakte aardappelen; b. d.e datum, waarop met rooien begonnen moet worden; c. duidelijke vermelding van naam en adres. Rijksarbeidsbureau De Directeur, N. van der BRUGGE De nieuwe Dienstregeling. Ongetwijfeld komt een woord van lof toe aan de R.T.M., voor haar voortvarendheid bii liet herstel van haar diensten. Aan de bootverbinding Middel harnis-He I- levoctsluis heeft zij veel aandacht besteed. Toen wij de zomerdienstrege- iing zagen werden wc in deze mening versterkt. De practijk blijkt echter nog al wat' af te wijken. Zo is het herhaaldelijk voorgekomen, dat een dienst verviel of dat de boot en tram een uur, soms anderhalf uur over tijd kwam. Het behoeft geen betoog, dat dit voor de reizigers, voor de arbeiders, die 's avonds van hun werk komen, wel buitengewoon ongeriefelijk is. De boot kan deze drukke dienst niet uitvoeren, dat is duidelijk gebleken. Een tweede boot zal daarom hulp moeten bieden. is dit niet mogelijk, dan lijkt het ons beter een dienst tc laten vervallen. VLEESCH EN GEEST Want bet vleescli begeert tegen den Geest. Galaten 5 17a. Het einde van de levensweg die de geloovige hierop aarde bewan deld, wordt terecht een overwin ning genoemd. Een overwinning echter, waarvan niet hij maar de Heere zelf zijne discipelen voor bereidde: „Strijd om in te gaan". Iets van deze strijd Wordt ons in bovenstaande tekstwoorden ge toond. Het eenige lichtende punt in deze wereld, en meer bijzonder in het leven van de diep gevallen mensch is Wel, dat God Zijnen Geest gezonden heeft om het zaligmakend Werk van Christus in onze harten uit te werken en toe te passen. Al ons eigen doen en laten en alles wat anderen doen om ons dat deelachtig te maken, is vruchteloos als de Hei lige Oeest er niet aan te pas komt. De noodzakelijkheid hiervan blijkt wel duidelijk uit het betoog van Paulus. Het vlecsch begeert tegen den Geest. Hieruit blijkt toch onomstote lijk het onwillige,het vijandige van het vieesch om zich aan de werkingen van den Geest te onderwerpen. Wij menschen staan als vleeschelijken niet gereed om ons aan de leiding van den Geest over te geven. De reactie op de werkingen van den Heiligen Geest is niet onderwerpen maar tegen staan. Wij, dat is ons vieesch, gaan tegen Zijne leiding in. Ver staan we dat goed, dan dringt hier de vraag naar voren, wie van die twee geestelijke machten de sterkste is. Vieesch - of - Geest. Met vieesch bedoeld hier de Apostel niet het stoffelijk bestaan van den mensch, maar vieesch is hier de geheel gevallen mensch, dus de mensch der zonde, de wet, die in onze leden is, de oude mensch vleeschelijk verkocht on der de zonde. Dat vieesch begeert! De activiteit Welke van dat vieesch uitgaat, gaat rechtstreeks tegen God in. Het wil voor Hem niet buigen. Het wil Christus niet erkennen. Het vieesch onderwerpt zich der wet Gods niet, het kan ook niet. Dat vieesch zoekt de dingen die beneden zijn en daarom eigen verderf. Het is aan der ijdelheid onderworpen. Dat vieesch is een geducht, begeerende kracht. Het werkt krachtig in de kinderen der ongehoorzaamheid. Wij bezwijken er telkens onder, kunnen het zoo vaak niet wederstaan. Onze wil is aan dat vieesch verknocht (Rom. 7.) en daarom gaat die wil lijnrecht tegen God in. Het be geert Christus, Zijne genade, Zijne gerechtigheid niet. Het begeert geen rechtvaardigmaking en hei ligmaking, geen zaligheid en ver lossing. Het begeert ook tegen den Heiligen Geest! Komt die Geest, dan komt de reactie, de botsing met ons vieesch Als die Geest ons roept, ons leiden of vermanen wil dan wil ons vieesch daar niet aan. De Geest is Wel gewillig maar het vieesch is zwak! Vleescli cn bloed zullen het Koningkrijk niet beërven. En dat verwekt de strijd in ieder hart waar de Geest komt om de werken des duivels te verbreken. In het leven van de waar ge loovige is dit nu de troostrijke ervaring, datdie Geest de sterkste is. Heere, Gij hebt mij overmocht! Gij zijt mij te sterk geworden! Want die Geest is waarachtig God. Hij is niet gelijk de geesten die uitgaan in deze Wereld om te verleiden en te werken in de kin deren derongehoorzaamheid, maar Hij is de Geest die van den Vader en den Zoon uitgaat. In en door Zijne kracht leeren wij buigen onder Zijnen wil en onder de gehoorzaamheid en zali gen troost van het Evangelie der gekruisten Zaligmakers. Kent gij mijn lezer deze strijd? Stellendam W. B. Zondag 9 Juni nam Ds. v. d. End afscheid van de Ned. Herv gemeente alhier. Een grote schare vulde het kerkgebouw. Behalve de consulent Ds. Anker waren mede aanwezig Ds. v. d. Wal en Ds. EWoldt. Het tekstwoord voor deze laatste prediking was: Mat- theus 28 20: „En ziet, Ik ben met olieden al de dagen tot de voleinding der wereld, Amen." Spreker begon met er op tc wijzen dat Christus deze woorden sprak tot Zijn jongeren kort voor Zijn hemelvaart. Die jongeren treffen we hier aan op een berg in Galilea met hun Meester. Een geweldige opdracht Wordt hun door Jezus gegeven. Zij moeten uitgaan tot de volkeren der we reld cn deze tot Zijn discipelen maken cn hen dopen in de drie maal heilige Naam. Een onmoge lijke taak dus voor de discipelen wanneer zij op zichzelf zien. Maar het bevel van Christus staat tus sen twee woorden in die van groot ste betekenis zijn. Het ene is: „Mij is gegeven alle macht in hemel cn op aarde." Dit waar borgt hun dat hij hun pad kan cn zal effenen en hun werk zal zegenen. En het andere is: „Ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld." Hiermede zegt Jezus Zijn tegen woordigheid toe aan de elf aposte len, maar in hen ook aan de kerk van alle eeuwen. Dat is de groot ste troost ook voor de gemeente, aldus spreker, in deze ure van scheiding. Onwillekeurig Werpen wij in een ure als deze een blik terug op de weg die wij samen ruim zes jaren hebben bewandeld. Veel is er in die tijd gebeurd. Het evangelie der zaligheid werd U gepredikt. Wat is nu de vrucht daarvan? Was het tot een zegen of tot een vloek? Maar als vanzelf gaan onze gedachten thans ook uit naar dc toekomst. En dan kunnen allerlei vragen rijzen cn ons gaan benauwen. Hoe zal het gaan met de gemeente? Echter: „Ik ben met ulieden", die Woorden zeggen ons dat de zaak der Kerk voor rekening van Chrustus ligt. Hij zet Zijn arbeid door den Geest van de eerste Pinksterdag Onop houdelijk voort. Hij is niet Zijn gemeente niet Zijn macht en wijs heid. Ons tekstwoord is echter ook zo rijk van troost voor ieder levende lidmaat van 's Heeren gemeente, voor allen die in Hem geloven. Al de dagen huns levens is Hij de Zijnen nabij. In dagen van beproeving cn druk en in dagen van onrust der ziel. Hij is niet hen tot de voleinding der eeuwen om hen dan voorgoed tot Zich te nemen. Tenslotte eindigt spr. met de vraag: „Is Chrustus ook met U?" Met nadruk wordt op de noodzakelijkheid gewezen Hem te kennen die alleen onze vrede is. Zonder Christus te leven, dat schijnt nog tc gaan, maar zonder Hem te sterven, dat gaat beslist niet. Mogen cr in de voleinding der wereld zeer velen ook uit onze gemeente ingaan in de eeuwige heerlijkheid opdat wij ons samen

Opbouw | 1946 | | pagina 1