VAN OVER DE GRENZEN ZITTING TRIBUNAAL TE MIDDELHARNIS In de Ned. Herv. Kerk spreekt Dr. Gravemeyer's avonds over: Gods Wonderen in de Kerk". Wanneer we oin ons heen zien, gaat het ook na de oorlog nog niet goed, het schijnt of God verliest en de machten der duisternis winnen. Wij zouden het anders wensen, weet echter, dat God het gewon nen lieefl. God heeft daarom ook geen sterke partij nodig, die zich beijvert otn God te laten winnen, dan krijgen we het triumpherende Christendom. God beware ons daarvoor. Wij zijn een gemeente onder het kruis, Hij is opgestaan ais de Gekruiste, Zijn Gemeente is de Gemeente van den Gekruisigde Dit moesten We telkens weer verstaan. Deze boodschap moeten we opnieuw leren verstaan, omdat we dit verleerd hebben. Dat er nog een kerk is, is een wonder van Gods genade. Helaas vormen we allerlei groe pen, waarvan de ene groep de andere eruit wil hebben. Wij heb ben echter allen gezondigd, ook de orthodoxen. In de jaren 1834 en 1886 vertoonde de kerk een droevig beeld, daarom scheidde men zich af. Men liep onder de schuld vandaan om het te ervaren dat separatie geen redmiddel bracht (zie op het droevige beeld in de afgescheiden kerken met de steeds voortgaande splitsing en afscheiding). In de dagen van de profeet Ezechiël vertoonde de kerk ook een droevig beeld, de grote nood moest Ezechiël ver staan, toen hij door den Here werd geleid in de vallei der doods beenderen, zeer vele en zeer dor. Het leek ook toen een verloren zaak. Ezechiël ziende de grote nood, legt deze in de handen van den Here en Deze doet openbaar Worden, dat God God is. Heere, Heere, Gij weer het, roept Ezechi ël uit. En om te bewijzen, dat Ezechiël in zichzelf ook niets is, noemt Hij hem met de naam: Mensenkind! Toen ging de Here door het onmogelijke heen. Profeteer over deze dorre beenderen. Hij zegr niet: Probeer er wat van te maken of organiseer! Toen geschiedde daar een ge luid, dat is de bekroning van het geloof, daar in die nood, in de vallei, gebeurt het wonder. Zo is er ook nood in onze kerk. Het ene been kan niet zeggen tot het andere been, ik ben beter, zo mag ook de een zich niet beter wanen dan de ander. Wij allen orthodoxen en vrijzinnigen, heb ben gezondigd en liggen in de vallei der dorre doodsbeenderen. Er is een concrete nood in de Herv. Kerk, 't is al heel lang een triest geval, telkens als de kerk wordt geformeerd is er de mis vorming, maar dan is het de Here die reformeert, geen nieuwe kerk, geen nieuw evangelie. Nimmer mogen we tevree zijn met ons kerkje, dit is alles zonde voor God. De kerk heeft de opdracht om het evangelie aan de wereld te brengen, De kerk is er om de wereld, nimmer hebben we ons van onze roeping te onttrekken. Dwing ze om in te gaan en niet dwing ze om uit te gaan. Als de kerk haar roeping ver geet, brengt de Here Zijn oorde- Het is vandaag 2e Pinksterdag. Onder het beluisteren van de Nieuwsberichten gaan onze ge dachten terug naar die onvergete lijke 2e Pinksterdag van het jaar 1940. De zwaargewapende horden uit het Oosten, trokken als echte Hunnen, moordend en brandend op het hart van ons geschonden Vaderland aan. De vliegtuigen wierpen hun verderfzaaiende last op onze steden en dorpen, en terwijl verachtelijke ploerten hun giftig verraad pleegden, stierven onze zonen en broeders bij de ver dediging van onze hoogste goede ren. Wij, die thuis waren, leefden deze Pinksterdagen als opgejaagd wild, in zenuwslopende spanning wachtend op de onheilen, die on- afwendbaarop ons aan kwamen... Aan dit alles dachten wc on willekeurig toen we vernamen, dat in Duitsland voor het Gerechtshof in Neurcn- len over de kerk. Zo was de toe stand der kerk omstreeks 1940. Gestriemd door de gesel van Hitier gebeurt het wonder, dat de Here de'kerk haar plaats weer doet vinden. Terwijl ze in zichzelf geen oor om te horen en geen voet had om te gaan, schudt de Here de kerk wakker. De kerk ging getuigen ener zijds van eigen schuld en anderzijds van de eis tot terugkeer tot den Here. (Denk aan de kanselboodschappon). Helaas waren er ook onder de orthodoxen, die Weinig getrouw zijn geweest, ze zochten zich een plaats in de wereld. Zo werden de kerkelijke boodschappen maar niet afgekondigd, omdat ze van de Synode waren, maar meteen was het ook veiliger om het niet te doen. Door de druk der tijden bracht God echter bij elkaar, die voor heen elkaar voorbijgingen. Samen werd gebeden, gelezen en getuigt. De kerk moet midden in het volk en dan mogen we bidden: Kom, Heilige Geest! Er gebeurde ook een Wonder Gods aan de binnenkant De Synodale organisatie van 1816 werd doorbroken. Wat nim mer mogelijk was geweest, ge beurde met 62 tegen 2 stemmen. Toen werd de weg geopend, de kerk met al haar zonden-strijd en nood moest weer een eigen koers gaan varen. Het werk der zending, dat hoe verdienstelijk ook door Chr. Ver enigingen wordt gedreven, is een roeping der kerk. De kerk heeft een taak ten opzichte van de jeugd, de vakver enigingen de radio enz. Dat de kerk haar roeping ver staan moge- Na het zingen van Ps. 118 7 werden schriftelijke vragen ge steld, waarvan we de voornaamste noemen. 1. De Kerk getuigde tijdens de Bezetting tegen de krenking die men ons aandeed, zal de Synode ook nu getuigen tegen de krenking, die Christus aangedaan wordt? 2. Wat dunkt u van den Chris tus? 3. Hoe staat u tegenover het Nationaal Vakverbond en het Chr. Vakverbond? 4. Hoe kunnen Wij samengaan met hen, die de Christus loochenen? 5. Hoe denkt u over de 3 Formu lieren van Enigheid? 6. Hoe denkt u over de gezangen in de kerk? 7. Hoe staat de Synode t.o.v. de sport voor de jeugd? 8. Wat is het verschil tussen de afscheiding van Luther en de Afscheiding van 1834? 9. U is voor Chr. Staatsschool, maar zolang deze er niet is, waarheen moeten we dan onze kinderen sturen? Het zou ons te ver voeren om het antwoord op al die vragen te verstaan. Gezien de bekendheid van de persoon van Dr. Graveneyer heb ben wij zijn denkbeelden wat uitvoeriger beschreven. Overeen en ander zal in de Herv. kringen van Flakkee nog wel gesproken worden. berg de walgelijke verrader Seyss- Inqnart vandaag aan een kruis verhoor onderworpen werd. Deze voormalige Hert is voor ons geen onbekende. Reeds bij het lezen van zijn naam klopt her hart sneller. Met een glimlach van vol doening hoorden we dat de ex- Reichscommisar een beetje last van zijn zenuwen had. Volgens zijn eigen verklaring was hij de kwaadste niet. In Oostenrijk had hij zeer veel „vrienden". Aan politiek had deze mijnheer niet veel gedaan. Wel had hij voor de „Anschlusz" geijverd. Hij was nu tot de ontdekking gekomen dat hij dit beter had kunnen laten We twijfelen er niet aan of deze geüniformeerde misdadiger-moor- denaar zal tot de onfdekking komen dat hij nog meer dingen beter had kunnen laten De vorige week stond een an dere voormalige grootheid terecht, n.I. Generaal Jodl, de vroegere chef van de Duitse Generale staf. Deze verdachte had weer meer last van een te grote aanmatigen de zelfbewustheid. Natuurlijk was ook hij de onnozele onschuld. Met politiek had hij zich nooit be moeid. Dat Hitier aan de macht kwam had hem veel zorg gebaard. Hij had zeifs de moed gehad om met den Fiihrer in botsing te komen. Deze „liberale- patriot" had nooit van het bestaan van concentratiekampen afgeweten. Hij had wel eens gehoord van Dachau en Oraniënburg, maar hij leefde in de veronderstelling dat dit lustoorden met rozentuinen waren. De onschuldige Herr Gene ral dacht dat Buchenwaid een militair oefenterrein was.Men zal hem wel tot andere gedachten brengen.Maar hij heeft nooit kunnen denken dat Engeland Zaterdag in Londen zijn Victory Parade overwinnings-parade) zou houden. Men verwachtte in de hoofdstad 12 miljoen mensen. Tienduizenden kwamen reeds vele dagen te voren perschip, pertrein, per auto of per fiets. Ontelbaren stelden zich tevreden met een slaapplaats op de harde stenen van de weg, waarlangs de impne- rende stoet zou voorbij marcheren Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard waren aanwezig. Het was jammer dat het slechte weer Zaterdagmiddag een plotseling einde maakte aan alle festiviteiten. Door militairen van alle geallieer de landen werd aan dit geweldig machtsvertoon deelgenomen. Voor zover ons bekend, heeft Rusland echter geen gehoor gegeven aan de uitnodiging om eenheden van de Rode Armee naar Londen te zenden. Dit heeft een slechte indruk gemaakt. Algemeen wordt deze Weigering beschouwd als een zichtbaar teken van de moeilijk heden die er tussen de bond genoten bestaan. Dat de inter nationale samenwerking op dood spoor is geraakt, Was trouwens toch al voor ieder duidelijk. Wan trouwen is in de grond van de zaak helaas nog steeds de alles beheersende factor in de inter nationale politiek. Enerzijds zien Amerika en Engeland in Rusland grote zorg voor veiligheid een streven naar imperialisme en wereldbeheersing, terwijl Rusland op zijn beurt de Westelijke demo cratieën van een streven naar machtsuitbreiding beticht. Dit wantrouwen nu komt bij alle internationale besprekingen om de hoek kijken. En het komt wel heel duidelijk tot uiting in het bestuur van het overwonnen Duitsland. Zoals men Weet zijn op de conferentie van Potsdam de regels vastgesteld, volgens wel ke Duitsland behandeld moest worden. In de practijk komt ech ter van de naleving van deze overeenkomst weinig terecht. In het Oosten bezet Rusland een gedeelte dat hermetisch afgesloten blijft, ook voor de andere bezet tende mogendheden. Rusland be weert, niet in staat te zijn om de algemene voedselnood in Duits land te helpen lenigen. In de Amerikaanse zóne daarentegen is in de afgelopen maand voor 100 miljoen dollar ingevoerd, terwijl slechts voor 7 miljoen dollar werd uitgevoerd. De aanslagen op leden van de Amerikaanse strijdkrach- ten nemen in aantal toe. Deze toestand kan niet voortduren. Amerika weigert nu om de Duitse- industrie verder te ontmantelen. Engeland zal Waarschijnlijk dit voorbeeld volgen. Het is een ge biedende eis, dat Duitsiand zo spoedig mogelijk als één geheel wordt bestuurd. De Engelse Labour partij hield vandaag een congres. De voor zitter van de partij, Dr. Lasky, sprak een rede uit, waarin hij een beroep deed op Rusland, om niet langer te experimenteren met een politiek van wantrouwen, maar om het nu eens te proberen met een politiek van vriendschap. Joego-SIavië. Vandaag begon in Belgrado het proces tegen generaal Mihailo- witsj. Wie de .geschiedenis van dezen strijder leest, zal met ons de tragiek van dit proces gevoelen. Na de overweldiging van Joego slavië door de Duitsers in het voorjaar van 1941, zette Mihailo- witsj met zijn partisanen, de strijd vanuit de ontoegarkelijke berg ketens, tegen den overweldiger voort. Hij was toen een gewaar deerde bondgenoot van Engeland. Nadat Duitsland echter in oorlog was geraakt met Rusland, begon nen de communisten ook in Zuid- Slavië evenals trouwens overal in bezet Europa, hun verzet te orga niseren. De bekende Tito Werd hun aanvoerder. Mihailowitsj zag in Tito en zijn communisten echter een groot gevaar voor zijn land en zijn koning. Hij bestreed daar om Tito even fel als de Duitsers en de Italianen. Reeds in het voor jaar van 1943 verklaarde Rusland toen dat Mihailowitsj in verbin ding stond met de Duitsers.Waar schijnlijk omdat Tito grote aan hang onder de Slaven verwierf, schepte ook Engeland afstand van den vroegeren bondgenoot en in 1944 verklaarde Churchill dat hij wel Tito, maar niet meer Michailowitsj zou steunen. Na de bevrijding grepen Tito en zijn mannen naar de macht. Er kwam een geperfectionneerd controlesysteem op alle burgers, er kwam een geheime staats politie, er zijn concentratie-kam pen en velen worden in de nacht van hun bed gelicht, want wie niet communistisch is heet kapi talist of reactionnair. Zo leeft het land van den jeugdigen ex-koning Peter onder een druk als onder het ergste fascisme. Zo werd in dit „bevrijde" land de trouwe dienaar van den verjaagden ko ning, reeds op 13 Maart gevangen genomen beschuldigd van steun verlening aan den Duitsen vijand. Toen hij vanmorgen de rechts zaal werd binnengebracht, werd hij uitgefloten en men riep: „We moesten je ophangen" Zo gaat de roem der wereld voorbij Dit geldt ook voor Italië. Bij een referendum heeft men zich daar uitgesproken vóór of tegen de monarchie. De uitslag van deze volksstemming was als volgt: 5.369.105 stemmen voor de republiek, en 4.004.145 voor de Dinsdag 11 Juni had de vierde zitting plaats van het tribunaal te Middelharnis. President: Mr. C. R. F. van Roggen; Adj.-secr.Mej. Mr. J. M. Hovenkamp; Leden: D. Goe- koop en M. Mijnders. UITSPRAKEN. B. A. Geldhof te Herkingen. Het tribunaal veroordeelde hem tot: 1. internering van 4 jaar en 6 maanden, met aftrek van voor arrest; 2. ontzetting uit de beide kies rechten. A. Rietdijk te Herkingen. Deze werd veroordeeld tot: 1. internering van 5 jaren, met aftrek van voorarrest; 2. ontzetting uit de beide kies rechten. D. Keuvelaar te Dirksland. Keuvelaar werd veroordeeld tot 1. internering van 1 jaar en 6 maanden, welke dientengevolge eindigt op 11 Nov. 1946; 2. ontzetting uit de beide kies rechten. J. Noordermeer te Den Bommel. Deze Werd veroordeeld tot: 1. internering gelijk aan de duur dat hij geïnterneerd is ge weest; 2. verbeurdverklaring van zijn vermogen tot ƒ5.000, Zaak tegen W. A. Roos, bakker te Middelharnis. Roos wordt ten laste gelegd, dat hij hulp en steun verleend heeft aan den vijand door een briefte schrijven aan het Arbeids bureau te Dordrecht, waarin hij twee zoons van M. Braber aan geeft voor tewerkstelling in Duits land; voorts dat hij heeft blijk gegeven van ingenomenheid met den vijand door de verloving van zijn dochter met een lid van de Duitse weermacht; dat hij lid van de N.S.B. geweest is; dat hij toe gestaan heeft dat zijn dochter lid werd van de jeugdstorm; ten- monarchie. Met betrekkelijk ge ringe meerderheid is de monarchie verworpen. Hierdoor komt een eind aan het koningschap van het huis van Savoye, dat in 1861 de Italiaanse troon beklom. Intussen kan de uitslag van deze stemming nog heel gevaarlijke spanningen verwekken onder de emotionele Italianen. In verband met het feit dat het industriële Noorden over wegend republikeins is, het Zuiden daarentegen in overgrote-meer derheid monarchistisch, spreekt men zelfs het vermoeden uit van een scheiding tussen het monar chistische Zuiden en het republi keinse Noorden. Oorspronkelijk zou de Republiek Zatermorgen officieel worden uitgeroepen. La tere berichten meldden evenwei dat dit tijdstip was uitgesteld tot Maandag. Intussen hebben de Koningin en haar kinderen het land reeds verlaten. Ex-koning Umberto, die slechts 29 dagen de kroon gedragen heeft, zal het land eerst verlaten na de officiële machtsovername. De konings familie vestigt zich in Portugal. Spanje. Ook Franco zal een andere woning moeten zoeken, want vol gens José Giral, de presidentwan de Spaanse schaduwregering in ballingschap, zal de Generaal, mede door een binnenlandse ver zetsbeweging, ten val worden ge bracht. Zoals men weet heeft de commissie van de veiligheidsraad, die belast was met een onderzoek inzake Franco Spanje, geadvi seerd, de leden van de U.N.O. aan te raden de diplomatieke betrekkingen met Franco te ver breken. In de laatste zitting van de V.R. j.l. Donderdag, werd door Rusland bezwaar gemaakt tegen dit advies. Het ging niet ver ge noeg. Op voorstel van Amerika werd de behandeling even uit gesteld om de nota nader te bestuderen. Franco krijgt dus nog even tijd om uit te kijken, 't Zal evenwel niet meevallen bij de huidige Woningnood slotte dat hij voordeel heeft ge trokken van de maatregelen der Duitsers door zijn radiotoestel te mogen behouden en op grond van het feit, dat zijn zoon bij de S.S. diende, extra distributie beschei den ontving. De president begint met te vragen of de feiten juist zijn en of de brief, die naar het arbeids bureau gezonden is, zijn hand tekening draagt, waarop beschul digde antwoord cfat de feiten grotendeels juist zijn, maar dat de ondertekening niet van hem is. De president leest daarop de brief voor, waarin staat dat twee zoons van beschuldigde voor Duitsland moeten werken, terwijl naast hem de zoons van Braber thuis zijn. Deze kunnen wel naar Duitsiand gaan. De pres. vraagt of Roos weet dat de brief verstuurd is. Roos: Ja, maar de inhoud was mij niet bekend. President: U hebt verklaard, dat u de inhoud met uw zoon besproken hebt. R.: Ja, maar ik wist niet wat mijn zoon geschreven heeft. Pr.: U kon toch wel begrijpen dat er moeilijkheden uit voort konden komen voor de zoons van Braber. R.Ik heb met mijn zoon be sproken dat hij weer naar D. moest cn de zoons van Braber nog thuis waren. Mijn zoon zei toen„Ik zal er een brief over schrijven". Pr.: Uw gezin was toch wel zwaar in Duitse richting georiën teerd. Twee zoons bij de S.S. R.: Ik heb toen ze in Duitse dienst zouden gaan er niet in toe gestemd. De één is later door de S.D. opgeroepen. Pr.: Uw oudste zoon schrijft dat de jongste zich bij de Gestapo gemeld heeft. R.: Dat is niet waar. Pr.: U hebt zich niet verzet dat uw dochter zich met een Duits militair verloofde cn ook niet dat uw andere dochter lid van de jeugdstorm werd. U bent in Maart 194! lid geworden van de N.S.B. en dat gebleven tot eind 1942. R.Jawel.

Opbouw | 1946 | | pagina 2