J )sselman, Holleman 6 Vis „BASTO" N.V. i.o. U rave klok.i. ide- n wien t wordt dit is toet I ijk t hiermedt tange- tilling van honden- onthefting ibelasting, ve gen omen, van de t rmg van klokluider, dhr. H. Dorsman benoemd, i.' Oe Voort, deelde mede dat yvegens gebrek aan - ecu klok voorloopig geen luider noodig was, j toodat in deze tunctie niet werd voorzien. Op r j een vraag van dhr. van Nieuwaal of er iets van i onze torenklok bekend is, deelde de Voorz. uicde, r dat aangenomen moet worden dat deze in Duits- - land omgesmolten is. Op hun verzoek wordt aan alle leden der Commissie tot wering van schooi- I verzuim eervol ontslag verleend en wordt beslo- r| tentot instelling van een afzonderlijke Commissie tot wering van schoolverzuim voof de kom der gemeente en voor de buurtschappen Achthuizen en Langstraat. Tot de Commissie voor de kom worden benoemd de Heeren J. C. Birkhof, P. Bom, L. M. Dorsman, F. van Es, E. J.Joosse en Joh. de Wcerd. Tot de Commissie voor Acht huizen en Langstraat de Heeren J. C. Broere, ili 19 jaar moet Holleman uterschool 1946. Kleuter- met. een omen. hiermedt uterschool •ft hierop ijding was en schade Het hoofd entt aan leer- deed zich -angst raat klassen met den i besloten van dhr. chten door ;rspreid al van een i deze dan ken.B. en Lang- uterschool eze weer ht hebben oor dt Quispel komen, is evenmin acht voor at hoewel ekt, dhr. te bestuur etreft het atig toon- op lossing te werk ssen was, onderwijs goed te hij niet as, dhr. en of het ster met zich niet ereiken werd aan W F. Dirkx, J. W. Kaslander, J. C. Vermaas I en Chr. Versaevcl. Een voorstel tot vaststelling der exploitatie vergoeding ingevolge de Lageronderwijswet 1920 aan de Besturen der Bijzondere Lagere Scholen over de jaren 1943, '44 en '45 wordt aangenomen. Vervolgens een voorstel tot het bouwen van II permanente woningen. De Voorz. geeft hier omtrent de volgende toelichting. De vorige verg. werd tnededeeling gedaan dat was toegezegd het bouwen van een 3 tal Zwcedsche noodwou. (houten). Deze toezegging is echter ingetrokken, waarvoor in de plaats gekomen is een toezegging tot het bouwen van 10 Engelsche sintelbeton- noodwoningen. Deze worden gedeeltelijk in Engeland vervaardigd. De prijs vanaf Londen bedraagt voor een weinig enkel 4000.en dubbel 7500.Kosten voor het vervoer en invoerrechten 1000.Bouwen alhier/2000. Zoodat één woning op 7000.-- zou komen. Deze zouden een levensduur hebben van 10 jaar. waarvan de kosten voor de gemeente 10 °0 zou den bedragen.Gezien de voor het najaar geplaatst zouden kunnen zijn, stellen B. en W. voor bouw van 11 permanente woningen, normale woningen volgens de woningwet. Deze woningen zuilen in 1946 nog worden gebouwd. De Voorz. deelde mede dat voor 1947 een viervoud is toegezegd, zoo dat getracht zal worden de aanbesteeding hiervan vroeg in het voorjaar te doen plaats vinden, en spoedig hierover kan worden.beschikt. Omtrent de bouw van de 11 woningen zouden B. en NV. dit op de plaats van de afgebroken woningen in de kom der gemeente doen plaats vinden. Waarna voor den bouw van de wonin gen 1947 contact met de woningbouwvereniging zal worden gezocht. De Heeren Vermaas en Jacobs zouden ook graag enkele woningen in de Achthuizen gebouwd willen zien. De Voorz. deelde echter mede dat de behoefte in de kom der gemeente grooter is, als in Achthuizen, hoewel hij het standpunt van de heeren best kon be grijpen. In verband met de financieele zaak van de woningbouw, ging de raad ter bespreking van deze in geheime zitting over. Na de geheime zitting werd besloten tot den bcuw van de 11 permanente woningen over te gaan. Na nog enkele begrootigingswijzigingen te hebben be handeld, werd bij de rondvraag door dhr. Ver maas aanmerking gemaakt omtrent het niet verwijderen van vuil in Achthuizen. Dhr. L. Hokke vroeg of het mogelijk zou zijn een lokaal voor ten tandarts beschikbaar te stellen, aange zien hij vernomen had, dat deze net als voor de evacuatie, eens per week ter uitoefening van zijn practijk naar Ooltgensplaat wilde lomen. De Voorz. deelde mede dat hem hiervan niets bekend was en dat de tandarts zich dan maar eens met hem in. verbinding moest stellen, dan zou getracht worden, deze zaak wat ook voor de inwoners van belang is, op te lossen. Vervolgens sluit de Voorz. met een woord van dank deze vergadering. volgende candidaten E. van Ruller Barendrecht 2. 3. -h 5. 6. 7. 8. A. Hogeweg J. Kögeler S. Hammer S. Dekker Rotterdam Zwijndrecht Goudswaard Nieuwe Tonge P. van den Heuvel Ooltgenplaat J. van der Linde Tinte Machinefabriek - Sommelsdijk voorraad Zielige Wiedmachinen compleet met parallelogrammen ring en Massij Harris Maaimachinen 4 en 5 scharige Orgineele Harvester- oegen voor Rups-Tractoren rer draai, schaaf, laseh en fraiswerk aratiën aan alle Machinen en Motoren idbouwwagens 4 en 5 ton Aanbevelend, Mosselman, Holleman Vis (v.h. „'t Gedenkteeken") Westdijk 220~—221 rtegenwoordigerA. BAART» Middêlhsrois Boumanplein C 38 Telefoon 312 genoegen kunnen wij thans mededeelen, dat onze fabriek te Oudenbosch met ingang van 1 Mei j.l. ng is getreden. r zullen wij in staat zijn om de vele orders waarop wordt, binnen afzienbaren tijd te kunnen uitvoeren. VRIJDAG 24 MEI 1946 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f 0.15. Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee TWEEDE JAARGANG No. 4 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - M1DDELHARNIS TELEFOON No. 332 Dit blad verschijnt lederen Vrijdag Hoofdredacteur C. M. VOGELAAR WAT NU? Zelden zullen de verkiezingen voor leden van do Tweede Kanier der Stateiv-Generaal met meer spanning tegemoet gezien zijn als in 1946. En geen wonder. Immers negen jaren was het geleden, dat ons volk haar vertegenwoordigers had aangewezen. Reeds in normale tijden komen bij elke Kamer verkiezing vier nieuwe lichtingen ter stembus, thans waren het er elf, omdat naast de normale jaarlijksche aanwas, bovendien door verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd van 25 op 23 jaar nog eens extra twee nieuwe lichtingen waren op geroepen. Moet bij elke stembus worden afgewacht of de jongeren de opvattingen der ouderen deelen, thans hadden die jongeren een tijd meegemaakt, die niet geëvenaard is. Ervaringen met het onder duiken, illegalen arbeid, deportatie hebben het jonge leven geschud en velen gedreven tot een besliste keus inzake de heerschappij van God en Zijn Woord in het gansche leven. Vele ouderen zijn van de vroegere vastigheden losgeslagen en hoe zouden de jongeren daarop reageeren. Waren er niet predikanten, die elke principieele organisatie op politiek-, maatschappelijk-, school- en radio- gebied onjuist vonden en overliepen naar liet kamp der Socialisten, waartegen ze vroeger, en zeer terecht, zoo ernstig waarschuwden? Probeerde men niet door de Ned. Volksbeweging een eenheid tot stand te brengen tusschen Christendom en Humanisme, tusschen Christusbelijdersen Christus- loochenaars? Stelde de R^geering blijkens eigen mededeeling de verkiezingen niet stelselmatig uit oin nieuwe opvattingen en partijformaties in ons volk te doen doorbreken? Ons volk heeft door middel van de stembus gesproken en zeer duidelijk. Zeer beslist is af gewezen het oplossen van ons Christelijk organi satieleven, zooals dit bepleit werd door mannen als Banning, Gravemeijer, Kraemer, v. Rhijn, v. Walsum, in algemeene organisaties. Wij ver heugen er ons over, dat zoovele leden der Ned. Hervormde Kerk getrouw zijn gebleven aan den eisch Gods en zich zeer beslist uitspraken voor een radicale christelijke politiek. Weliswaar liep hebaantal rechtsche kamerleden terug van 58 tot 55, maar vriend en vijand weet; dat minstens 3 A.R.-zetels in 1937 door niet-A.R. werden aan gewezen. Voorts is bij deze verkiezing gebleken, dat ons volk den weg der versplintering niet verder op wil. De Protestantsche Unie, onder leiding van den heer Krijger, geboren omdat men zelfs met A.R. geen contact wenschte en daarom de C.H. in den rug aanviel, behaalde slechts 32.000 stem men, die allen voor de christelijke politiek verloren gingen, want men behaalde geen zetel. Ons Christen volk zal moeten begrijpen dat het tot grooter eenheid inoet geraken. De krachten van het ongeloof geven ons tot onze schande een voorbeeld en in bereidheid tot eenheid. Protestantsch Christe lijk Nederland trok in vier partijen ter stembus. Wat zou er veel meer kracht uitgaan, wanneer we in één partij alle krachten samentrokken. Verblijdend is reeds de toenadering in A.R. en C.H. kring. Naast dankbaarheid voor de gebleken trouw aan de Christelijk politieke beginselen is er ook zorg over de ontwikkeling der politieke verhoudingen. Immers steeg het aantal Communisten van 3 oplO. Dat beteekent, een sterk revolutionair blok. Be waarheid is geworden, waarvoor werd gewaar schuwd, dat de linkervleugel der sociaal-democratie zich heeft gevoegd bij de Communisten. De meer rechts georiënteerde personen, die tot de Partij van den Arbeid zijn toegetreden, hebben in feite de revolutionaire elementen bijeengedreven, waar door dit een groep is geworden, die in Kamer en Staten van beteekenis is geworden. De Partij van de Vrijheid, waarin de liberalen zijn opgenomen, zagen een gedeelte van hun ver loren stemmen van 1937 terugkomen. Intusschen is voor hen en voor velen de uitslag een teleur stelling geworden en gebleven verre beneden de verwachting. De naamsverandering van Liberale Staatspartij via Vrijheidsbond naar Partij van de Vrijheid is niet in staat geweest vele kiezers enthousiast te maken. In den strijd der geesten worden de tegenstellingen steeds scherper. Rechts en links, geloof en ongeloof zullen steeds meer tegenover elkander komen. Daarin zal de be teekenis van een middengroep steeds gering zijn. Het geldt steeds voor of tegen den Christus. Velen zullen zich hebben afgevraagd: wat nu? Hoe zal het gaan met de Kabinetsformatie? H.M. de Koningin heeft reeds een aanvang gemaakt met het tot een bespreking uitnoodigen der Partijvoorzitters. Eén ding is~ zeker, dat een opdracht tot Kabinetsformatie aan een man van de Partij van den Arbeid niet voor de hand ligt. Het is immers niet eens gelukt de zetels der vér- eenigde partijen te behouden, laat staan de leiding te nemen in het Nederlandsche volk. Schreef zelfs het Parool niet overeen teleurstellende verkiezing? Gebleken is dat de voorspelling van Minister- President Schermerhorn, dat hét voor een Natio naal Kabinet te Iaat was, zeer voorbarig is te noemen. Eigenlijk zijn er drie mogelijkheden. Allereerst een Roomsch-rood ministerie. Beide fracties tellen tezamen'61 leden. „Het Parool" is van oordeel dat aan de R.K. de opdracht tot kabinetsformatie moet worden verstrekt, doch dat voor een tweepartijenregeering weinig perspectief is. De Partij van den Arbeid is, zoo schrijft het blad, in die combinatie de zwakste en Waar in de K.V.P. een sterk conservatief element steekt, genoodzaakt vele concessies te doen. Men acht het raadzamer en zuiverder in de oppositie te gaan uit vrees voor afbrokkeling ten gunste der Com munisten. Bovendien is het Indië-vraagstuk eeno hinderpaal. Men is van oordeel dat men in R.K. kring niet mede wil werken aan een loyaal door zetten van de politiek Schermerhorn -Van Mook en op dit punt kan de P. v. d. A. niet marchan- decren. Ook wij zijn van oordeel dat een breede vleugel der R.K- niet bereid zal zijn tot zulk een tweepartijenregeering. Een andere mogelijkheid is een Rechtsche regee ring. Weliswaar telt men 55 rechtsche leden, doch dit is een meerderheid die te zwak is voor een krachtige politiek. Vooral omdat in de R.K.V. twee stromingen zijn en hoe of men het ook wendt, de R.K. zullen mede de richting bepalen. Wij geven de voorkeur aan een breed, nationaal Kabinet, dat op een deugdelijk welomschreven program Nederland het recht teruggeeft, de geeste lijke vrijheid waarborgt, alles wegneemt Wat den vrijen loop van het Evangelie zou belemmeren en daardoor de zedelijke krachten van ons volk Iaat binden aan Gods Wet en een krachtige sociale politiek wil voeren, opkomend uit het vrije maat schappelijk leven met steun der Overheid. Daarvoor moeten alle goedwillende krachten in ons volk worden samengebundeld. God schenkc de Koningin in deze dagen veel wijsheid en voorzichtigheid, eveneens de partij leiders om met elkander niet partijbelangen, doch de geestelijke en stoffelijke belangen des volks te behartigen. Daartoe nioge ook de komende Statenverkie zingen bijdragen. Laten we er toch aan denken, dat de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer kiezen en dat alles, wat in de Tweede Kamer wordt aangenomen de goedkeuring der Eerste Kamer nog behoeft en anders wordt teniet gedaan. Meerdere kleine partijen kunnen zelf niemand in de Eerste Kamer brengen. Hun stemmen gaan of verloren of moeten de grootere ten goede komen Hetzelfde geldt voor de leden van Gedeputeerde Staten, het dagelijksch bestuur der provincie, dat op het beleid der gemeentebesturen zulk een grooten invloed heeft. Op den uitslag der Kamerverkiezing kunnen we dankbaar neerzien. Moge het Nederlandsche volk a.s. Woensdag zeer veel mannen naar de Staten kiezen, die ook daar naar Gods geboden willen leven en een Eerste Kamer zullen kiezen, die be krachtigt den uitslag der Kamerverkiezing. Leeft uit uw beginsel. Stemt in de lijn van dat beginsel. Stemt Rechts. En moge We een Regeering ontvangen, die in hartelijke samenwerking met de beide Kamers ons volk leiden wil in overeenstemming met het Woord Gods. POLITIEK EN POLLETIEK. De verkiezingsstrijd is kalm verlopen. Dit is wel eens anders geweest. We hebben ook in ons land wel eens weken voor de verkiezingsdag gekend, waarin men zeer warm liep, waarin men elkaar, al is het dan meestal niet letterlijk, verwoed in de haren vloog. Was de verkiezing voorbij, dan zakte de verkiezingskoorts weer vrij spoedig af tot een normale politieke temperatuur. In 't algemeen viel er thans een stemmige stem ming rond de stembus te constateren. Dit is verblijdend. - Lazen we de verkiezingslectuur nuchter en hoorden we de politieke sprekers koel aan, dan moesten we evenwel ook nu onze schouders meer malen ophalen over de nonsens, Waarmede men de gunst der kiezers trachtte te,winnen. Dit deed mij denken aan een leraar van me, die jaren geleden op een opmerking van iemand, die zeide dat de- politiek toch eigenlijk maar vuiligheid was, antwoordde dat men onderscheid moest maken tussen politiek en polletiek. Politiek betekent regeerkunde. Iemand die dus een werkzaam aandeel in de politiek heeft, moet de kunst van regeren verstaan. Het komt nog al eens voor en vooral zo tegen de verkiezingen, dat men met slimmigheidjes en handigheidjes kiezers probeert over te halen zijn partij te stemmen. Met de waarheid neemt men het dan zo nauw niet. Men dicht de tegenstander iets toe, wat onjuist of verdraaid is. De feiten legt men uit ten gunste van de eigen partij. Dit nu noemde mijn leraar polletiek. Ik geloof dat zijn onderscheiding niet zo gek is, ook niet voor de huidige stembuspropaganda. Ik heb ook nu sprekers beluisterd, die maar weinig verantwoordelijkheidsbesef bleken te bezit ten. Op zuiver demagogische wijze propageerde men de eigen politieke partij, en vooral, trachtte men de tegenstander af te breken. Het volk, dat beschouwd wordt als onkundig te zijn in de poli tieke vragen van de dag, drijft de demagoog op geraffineerde en weloverlegde manier in de richting die hij wil en op deze wijze probeert hij een goed koop succes te boeken voor zijn partij en ook wel voor zich zelf. Deze man doet niet aan politiek, maar aan polletiek. Ook kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat niet in alle verkiezingslectuur nagelaten is te speculeren op wat men noemt de onwetend heid van de massa. Daarom lijkt het mij niet overbodig vooral de jongeren die 17 Mei j.l. hun eerste schreden op het politieke pad hebben gezet op te wekken zich het wapen te verschaffen, welke het beste verdedigingsmiddel is tegen het polletieke gevaar. Dat wapen is kennis. Kennis van de beginselen, kennis van de politieke gebeurtenissen. Noodzakelijk is het daarom, dat men aan de studie trekt. De beginselen die op politiek gebied gepropageerd worden moeten getoetst worden aan het Woord des Heeren, hetwelk ook voor het politieke leven normatief is. Ook in een chaotische tijd als waarin we nu leven, een tijd waarin de vragen op ons losstormen, geeft het Woord Gods vastigheid. Vertrouwend op het Woord kon men in de bange tijd, die achter ons ligt rustig zijn plicht vervullen en kan men in de tijd die voor ons ligt kalm en vastberaden de weg wijzen, welke voor land en volk heilzaam is. De jongeren hebben op 17 Mei voor het eerst moeten stemmen. Dat betekent, dat ook zij mede de richting hebben aangegeven in de landspolitiek. Zij koz^n vertegenwoordigers, die bepaalde be ginselen zijn toegedaan, die op grond van die beginselen hun houding bepalen ten opzichte van de huidige politieke vraagstukken, welke zo uiter mate belangrijk zijn voor de toekomst van ons land en volk. Daarom is het roodttiaken van het kleine hokje op het stembiljet zulk een verantwoordelijke taak. Welbewust en overtuigd zal men deze taak, naar de uiterlijke kant zo eenvoudig, moeten verrichten. Daartoe is voorbereiding nodig. Vooral nu de jongeren in de oorlogsjaren zo weinig gelegenheid hebben gehad zich tc prepareren is het dringend nodig, dat dezen zich die kennis bij brengen, waardoor ze in staat zijn hun houding te bepalen en niet meegesleept worden door de bedrijvers van polletiek. Wellicht zal dit ook aanleiding kunnen zijn, dat meer aan politiek en minder aan polletiek gedaan wordt. OBSERVATOR. LANDBOUW* BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. Ton einde dc bestrijding van de Coloradokever zoo goed mogelijk te doen vcrloopcn, is tot het vormen van strcekcommissie's overgegaan, welke tot taak hebben, advisecrcnd op tc treden en tot welke belanghebbenden, zoowel plaatselijke com- missie's als particulieren, zich wenden kunnen in verband met aangelegenheden, die betrekking hebben op de practische uitvoering van deze bestrijding. Waar het in sommige gevallen voor deel kan opleveren, wanneer direct contact gezocht Wordt met één der comissieleden (snellere afwer king), volgt hieronder een opgave van de samen stelling der commissie,die in dit gebied gevormd is. Commissie voor de bestrijding van de Colorado kever gebied Goeree en Overllakkee: J. Hameeteman, Ouddorp, Smoushoek, Voorz. L. Jacobs, Den Bommel, Groene Woud. A. W. v. Kempen, Melissant, Noorddijk G. den Eerzamen, Sommelsdijk, LangeWeg B 199 J. Leune, Dirksland. L. J. Vogelaar, Melissant. J. Vroegindeweij, Middelharnis. C. Scherpenisse, Sommelsdijk, v. Aerssenstraat B 136. L. Eigeman, Rotterdam, Groene Hilledijk 408a, Secretaris. Beschrijving van kever en larve. Kever geel met 10 overlangsche, zwarte strepen, lengt 1 cm., lichaam hard. Larve rood met zwarte stippen; lichaam gezwollen en week. Eitjes in hoopjes bijeen aan de onderzijde van het aardappelblad. Kleur oranje. Van deze drie stadia zal men de beide eerstgenoemde het gemak kelijkst op de planten aantreffen; temeer, daar ze zich verraden door de beschadiging aan het gewas. Vorige week zijn in deze omgeving de Eerste kevers gevonden op aardappelopslag (stengels van in den grond achtergebleven aardappels) en daar om verdient het aanbeveling, in de beginperiode vooral aandacht te schenken aan perceelen, waarop vorig jaar aardappelen gestaan hebben. Indien het mogelijk is, dit opslag nog wat te sparen, beschikt men over een uitstekend middel, de kevers te vangen, daar deze zich bij het aantreffen van aardappelbladeren - niet verwijderen, doch zich daarop begeven om zich te voeden. Treft de kever geen aardappelplanten aan, dan maakt hij gebruik van zijn vleugels en gaat zijn voedsel opzoeken. Reeds spoedig daarna Worden de eitjes afgezet, waaruit reeds na een week de larven verschijnen, die zeer vraatzuchtig zijn en het blad tot op de nerven kaalvreten. Omdat de eitjes in hoopjes bijeen worden afgezet, treft men ook de larven op één of enkele bijeenstaande planten aan, d.w.z. kort na het uitkomen; later verspreiden ze zich meer. Behalve schade van de hier geboren kevers, bestaat ook de kans nog, dat vluchten kevers zich vanuit het Oosten en/of Zuiden hierheen begeven, -hetgeen plaats heeft tijdens krachtigen wind bij warm weer. Gezien deze situatie zal dus waakzaamheid geboden zijn en waar de schade aan het gewas als zoodanig reeds belangrijk genoeg is om alles in het werk te stellen, deze te voorkomen, daarbij komt nog, dat het met het oog op de export mogelijkheden dringend noodzakelijk is, dat ieder zijn uiterste best doet, opdat ook in 1946 de kever geen kans krijge! Maatregelen. Op grond van dc Coloradokeverwet d.d. 27 Dec. 1934 en het Besluit dienaangaande 1941 is iedere grondgebruiker ook de allerkleinste verbouwer) verplicht, de kever in al zijn ontwikke lingsstadia te bestrijden, hetgeen geschieden kan door het verzamelen en het vernietigen der kevers in gevallen als hierboven geschetst. Spuitplicht. Later in het seizoen zal door den Plantenziektenkundigen Dienst een verplichte bespuiting worden voorgeschreven; eventueel ge volgd door andere, waarbij de termijn(en), middel en percentage en hoeveelheid sproeivloeistof per H.A. nader zullen worden aangegeven-. Zoekplicht. Daarnaast bestaat voor iederen grondgebruiker de bestrijdingsplicht, d.w.z. dat in de perioden tusschen of na de spuittermijnen her haalde controle van het gewas zal moeten plaats hebben, opdat bij aantreffen van kevers en/of. larven direct maatregelen getroffen kunnen worden Spuitplicht ontheft dus niet van zoekplicht! Meldingsplicht. Voor gebieden in Z.-Holland, gelegen boven de groote rivieren, blijft de meldings plicht inzake kever- of larvenvondsten gehand haafd en bericht dienaangaande moet gezonden Worden aan hte kantoor van den Plantenziekten kundigen Dienst, W. BuyteWechstraat 113c, Rot terdam of aan onderstaand adres. Kleine perceelen. Al leveren kleine perceelen voor de verspreiding' van de kevers een even groot gevaar op als de groote, toch zullen de eigenaars hiervan niet in die mate bij de bestrijding van de kever geïnteresseerd zijn als de Werkelijke aard appelverbouwers, waarbij nog komt, dat eerst genoemde catagorie vaak niet over de noodige hulpmiddelen beschikt en daarom is aan de Burge meesters verzocht, de bespuitingen op de kleine perceelen van Gemeentewege te doen plaats heb ben. Verbod van aardappelverbouw. Indien zou blijken, dat de kleine perceelen een belemmering vormen voor het tot stand komen van een goede bestrijding, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat tot een verbouwverbod voor kleine perceelen besloten zal Worden. Mede uit dit oogpunt zullen de kleine verbouwers dus al hun medewerking moeten geven 1 Strafbepaling. In gevallen van nalatigheid inzake het bespuiten of het opsporen van kevers, zal tegen de betrokkenen proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl daarnaast hun perceel op hun kosten van Overheidswege behandeld zal worden. Namens dc Commissie, voornoemd, 13 Mei 1946. L. EIGEMAN, Groene Hilledijk 408a Secretaris. Rotterdam. Telcf. 71047. VOORSCHOTTEN AAN GEDUPEERDE LANDBOUWERS De Rijksdienst voor Landbouwherstel is nog steeds druk bezig met het verstrekken van voorschotten aan gedupeerde landbouwers, vee houders en tuinders. Deze voorschotten hebben voornamelijk betrekking op dc vergoeding voor schade aan gewassen tc velde (waaronder be grepen de vergoeding voor werkzaamheden aan onbezaaid land vóór het tijdstip der beschadi ging), de vergoeding voor verloren gegane geoogste producten, en de pachtvcrgoeding tot 15 November 1945. De belanghebbenden krijgen bericht van het voorschot, dat zij zullen ontvangen, waarbij wordt aangegeven, op welke van de bovenge noemde vergoedingen liet voorschot betrekking heeft. Het is gebleken, dat de wijze, waarop deze vergoedingen worden berekend, aanleiding heeft gegeven tot misverstand, en wel vooral ten aan zien van het betalen van achterstallige pacht gelden. Dit misverstand is een gevolg van het MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG HEMELVAART „En (Jezus) werd opgenomen in de hemel" Luc. 24 51b. Na de heerlijke verrassing van Paschen: Jezus is verrezen uit de dood, nu dit nog: Hij wordt opgenomen in de hemel; door God, Zijn Vader. Dit moest volgen. Immers door Zijne opstanding, waardoor de dood, de bezoldiging der zonde wordt teniet gedaan, blijkt, dat de mensch weer met God verzoend is De Vader heeft de losprijs van den" Zoon aange nomen; een eeuwige verlossing is teweeggebracht. Nu kan de mensch weer verkeeren in de onniidde- lijke nabijheid van Zijn God; nu deelt hij weer in de genade van Gods vriendelijk aangezicht. In Christus is de scheidsmuur tusschen Schepper 'en schepsel verbroken. De dag, waarop wij Jezus ingaan in de hemelsche glorie gedenken, is dus uitermate vertroostend voor het kind Gods, want in Jezus zijn wij in de hemel gezet; hebben wij een zeker pand, dat ook allen, die in Christus zijn, eens niet Hem zullen zitten in Zijne troon; den Heere zullen groot maken in volmaaktheid en eeuwig ons mogen verheugen in Zijn heil. Christus deed niets voor Zichzelf. Ook Zijn hemelvaart is tot nut der Zijnet)opdat ook zij straks ten hemel gaan en daar in 't Vaderhuis eeuwig thuis zullen zijn! Is dat niet rijk en kostelijk? Maar.is het nu voor ons? Daar komt het opaanHet is heerlijk, als wij weten, dat de hemelvaart des Heeren tot nut is voor anderen, maar wij moeten zelf deelen in de zegen van hemelvaart. Dit zullen wij. als ook wij Jezus' discipelen zijnals ook wij met Hein zijn opgestaan tot een nieuw leven. Maar dan ook eerst met Hem gestorven en onze oude mensch gekruisigd. Dan leert ge ook hemel vaart kennen naar den psalm Dan ga ik op tot Gods altaren, Tot God, mijn God, de Bron van vreugd, Dan zal ik juichend, stem en snaren Tot roem van Zijne goedheid paren, Die, na kortstondig ongeneugt,' Mij eindeloos verheugt. Stad a/h Haringvliet J. VINK. feit, dat een gedeelte der pachtvcrgoeding be grepen is in de vergoeding voor verloren gegane gewassen te velde, terwijl een ander deel uitdruk kelijk als pachtvergoeding afzonderlijk wordt berekend. Uiteraard is in de vergoeding voor verloren gegane oogstproducten, welke vergoeding geba seerd is op de richtprijzen, ook reeds de pacht als onderdeel van de productiekosten begrepen. Zonder een volledige uiteenzetting der be rekeningen te geven, kan worden medegedeeld, dat de definitieve vergoedingen zoodanig worden vastgesteld, dat de pachters uit het totaal van deze vergoedingen en uit de opbrengst van even tueel nog door hen geoogste producten, hun pachtgelden over de jaren 1944 en 1945 volledig aan de verpachters zullen kunnen en dus moeten voldoen. Hierbij dienen echter nog twee opmer kingen te worden gemaakt en wel, ten eerste, dat de bovengenoemde voorschotten gemiddeld ongeveer 80 bedragen van de uiteindelijke definitieve vergoedingen, zoodat een verpachter op grond van een door den pachter ontvangen achterstallige pacht dient de verlangenmaar ten tweede, dat een pachter na ontvangst van een voorschot - en zeer zeker bij de definitieve afwikkeling - niet kan volstaan met slechts dat gedeelte der pacht aan den verpachter te betalen, dat hem uitdrukkelijk als pachtvergoeding is toegekend, omdat, zooals boven werd uiteen gezet, ook in de vergoeding der gewassen en producten een deel der pachtvergoeding begrepen is. Eenig overleg tusschen pachter en verpachter zal dus in vele gevallen gewenscht zijn en aan de onderlinge verhouding ten goede komen. De richtprijzen der akkerbouwproducten van oogst 1946. Extra toeslag bij vroege inlevering van tarwe en rogge. Het heeft in de bedoeling gelegen reeds eerder de richtprijzen der akkerbouwproducten voor den oogst 1946 bekend te maken, doch in verband met de heerschende onzekerheid over de loonen in den landbouw was het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening hiertoe, op ver zoek van de Stichting voor den Landbouw, nog niet overgegaan. Wel zijn afzonderlijk voor verschillende produc ten prijzen gepubliceerd. Nu intusschen een rege ling is getroffen voor de arbeidsloonen in den land bouw voor het seizoen 1946/1947, kan tot vaststel ling van de ontbrekende prijzen worden overgegaan terwijl bovendien de aanvankelijk bepaalde prijzen van suikerbieten en cichorei, als gevolg van de verhooging der arbeidsloonen, met 1per 1.000 k.g. zijn verhoogd. De richtprijzen voor oogst 1946 zijn als volgt vastgesteld, waarbij ter vergelijking de richtprijzen, welke golden voor oogst 1945, tusschen haakjes zijn vermeld. Prijzen Prijzen oogst 1946 oogst '45 Tarwe20,50 p. 100 kg. 17,50) Rogge20,25 100 („17.25) Gerst19,50 100 17,25) Haver18,— 100 („15,—) Groene Erwten 23,100 19,50) Koolzaad 45,100 45, Blauwmaanzaad 85,100 85, Lijnzaad 30,100 25, Karweizaad 70,100 40, Geel mosterdzaad 50,100 40, Bruin mosterdzaad 80,100 70, Gerepeld stroovlas 17,100 14,50) Fabrieksaard. circa 4,75 100 3,75) Suikerbieten 38,50 100 30, Cichorei48,50 100 40,—) Voor consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling den richtprijs 1,per 100 kg. hooger te stellen dan den prijs, die gold voor den oogst '45 waarbij echter de prijsverhouding tusschen de verschillende soorten nader onder oogen gezien moet worden zoodat het prijsverschil tusschen de producten van den oogst 1946 en die van den oogst 1945 voor elk soort afzonderlijk van het bedrag van 1,kan afwijken. Onder richtprijzen worden verstaan gemiddelde prijzen, die zoo goed mogelijk benaderd zullen worden. Daarbij zal, voor zoover dat voor de verschillende producten wenschelijk is, gebruik kunnen worden gemaakt van middelen als: dc prijsstelling voor producten, die uit deze akkerbouwproducten vervaardigd worden; de prijsstelling bij export dezer producten en bij import van deze on overeenkomstige pro ducten de inname tegen richtprijs; den verbouw tegen vasten contractprijs, e.d. Voor de peulvruchten is alleen een richtprijs voor groene erwten aangegeven. Voor zoover voor keur in binnen- en buitenland voor fijnere peul vruchten daartoe dc mogelijkheid opent, zullen deze peulvruchten een hoogeren prijs kunnen opbrengen Het ligt voorts in dc bedoeling voor rogge cn tarwe, die afgeleverd wordt vóór een nader te bepalen datum - vermoedelijk 1 October 1946 - een toeslag van ƒ2,50 per 100 kg. uit te-betalen boven den vnstgestelden richtprijs ter bevordering van een vroegtijdige inlevering. en plichten van de verzekerden bij een Algemeen Ziekenfonds. Thans willen wij Uw aandacht vragen voor het volgende: Zooals bekend mag worden verondersteld, heb ben de verzekerden ook recht op specialistische hulp. De practijk wijst uit, dat vele verzekerden zich naar een specialist begeven, zonder eerst den huisarts te hebben geraadpleegt. De patiënt moet dan óf contantbetalen óf ontvangt latereennota,die door verzekerde prompt bij het fonds wordt aan geboden. Dit brengt uiteraard voor de verzekerden niet alleen, doch ook voor de H.H. Specialisten en niet in het minst voor de administratie van het Ziekenfonds vele bezwaren met zich. De juiste gang van zaken is dan ook als volgt: Indien specialistische hulp door den huisarts noodzakelijk wordt geacht, ontvangt de verzekerde van zijn huisarts een z.g. maandkaart, waarop naam en zoo noodig adres van den betreffenden specialist zijn vermeld. De verzekerde laat zich behandelen en de specialist dient zijn nota in bij het Ziekenfonds; de verzekerde behoeft dus niets te betalen en ontvangt ook later geen nota. Dit is niet alleen de eenvoudigste, doch ook de voorgeschreven weg. Wanneer de verzekerde een verstrekking noodig heeft (bril, steunzolen, breukband enz.) schrijft de huisarts een verzoek tot machtiging voor deze verstrekking uit; deze aanvrage wordt eerst door de administratie van het Ziekenfonds (c.q.) de controleerend Geneesheer) goedgekeurd, waarna verzekerde de machtiging ontvangt en daarmede naar den leverancier van het benoodigde artikel gaat. Op deze machtiging wordt door de administra tie vermeld, welk bedrag of percentage van de aanschaffingskosten door het fonds wordt vergoed. Het bedrag, dat boven het te vergoeden bedrag of percentage uitgaat, wordt door verzekerde rechtstreeks aan den leverancier voldaan. Indien een verzekerde poliklinische-specialis- tische hulp noodig heeft en niet in staat is te reizen per openbaar' vervoermiddel, dus per taxi of ziekenauto vervoerd moet worden, moet tevoren een aanvrage daartoe worden ingediend op een door den huisarts te verstrekken formulier. Alleen in medische spoedgevallen kan het vervoer achteraf worden aangevraagd. Onder poliklinische-specialistische hulp wordt verstaan hulp van een specialist zonder dat ziekenhuisopname noodzakelijk is. Het Ziekenfonds moet achteraf ingediende aan vragen voor bijzonder vervoer afwijzen. In uw eigen belang wordt daarom aangeraden, hieraan strikt de hand te houden. Binnenkort hopen wij een en ander mede te deelen over ae betaling van dit vervoer. Men houde er rekening mede, dat de kosten van vervoer per openbaar vervoermiddel (tram, boot, trein) door het Ziekenfonds nimmer wordt vergoed. BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN Ecnigen tijd geleden verscheen in deze kolommen een uiteenzetting met betrekking tot do rechten VERSLAGEN. GEMEENTERAAD STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vergadering van den Gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet op Woensdag 15 Mei 1946 Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een mededeeling van het Gemeentebestuur van Dirksland dat tot lid van het Bestuur der Drink waterleiding is benoemd J- Baart; een van het Gemeentebestuur van Herkingen dat tot lid van het Bestuur der Drinkwaterleiding is benoemd E. Kasteleijn en een mededeeling van het Ministerie van Sociale Zaken dat de Rijkssubsidie in de jaar wedde van den gemeentegeneesheer met ingang van 1 Sept. 1945 is ingetrokken; een besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het besluit tot vaststelling van het presentiegeld der raads leden op ƒ2,per lid per vergadering; het verslag omtrent den toestand en de exploitatie van de Gascentrale Oost-Flakkce over 1944 en'het jaar verslag en financieel overzicht van de Land- arbeidersvereeniging over het boekjaar 1945, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Subsidie Groene Kruis. Op een verzoek van het Bestuur van de vereeniging Het Groene Kruis om de jaarlijksche subsidie te verhoogen wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen besloten de subsidie te brengen op 300,per jaar. Verzoek gemeente Amcrongen. Ingekomen een verzoek van de gemeente Amerongen om adhaesie te betuigen aan hun adres waarbij dc Regcering wordt verzocht het daarheen te leiden dat de geheele Zaterdag voor sportbeoefening zal worden bestemd. De Heer Kreeft wil hieraan niet voldoen omdat de bedoeling is de sportwedstrijden op Zondag te verbieden, wat z.i. niet juist is in een democratisch land. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennis geving aan tc nemen, omdat de vrije Zaterdag middag voldoende gelegenheid geeft tot sport beoefening. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Rekening Alg. Burgerlijk Armbestuur 1945. Dc rekening van het A.' B. Armbestuur dienst 1945 wordt n'agczicn door de Heeren Kreeft en Koppe naal en overeenkomstig het voorstel dezer com missie besloten deze onveranderd vast te stellen, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 709,64. Verhooging capaciteit weegbrug. Burgemeester en

Opbouw | 1946 | | pagina 1