ers aagd. Je adres Jac. Jonker Gz. CR0ENEVELD BRIUEN' klavers moeilijkheden bij de kabinetsformatie bij het vertrek van ds. vollebregt. plaatselijk nieuws. pening Veerdienst Schouwen en Duiveland-Flakkee jaag van 20 April 1946 k. Zijpe 7.30 - 17.30 ~k Hoek van St. Jacob ;uwe Tonge 8.30 - 18.30 aterdags extra dienst ddags H uur van Zijpe ek van St. Jacob 15 uur. ags geen dienst. ernit Uw jonge groenten, een windscherm van TMATTEN en U alle maten. Goede oonstaken hebben wij ook DE KORTE 24 - OUDE TONGE. Sommelsdijk en Middel- neemt Ir. GROOTEN- te Sommelsdijk graag Uw R aam OP GEVRAAGD: beste melkgeit NIEUWLAND •spad 30 - Middelhan is. hkuipen n, nieuw 24, KUIPEN, eiken bodem 17,50. anco thuis. N. SMIT ndel Dirksland* Vulcaniseeren ie soorten banden, rub- •zen, overschoenen, enz. ÜLCAAN" illemstr. 43, Tel. 44834 TTRRDAM (N). UWKAS „ROHYP" grootste en eenige met Ministrieele goedkeuring paar gulden per week krijgt U een rentelooze egbare hypotheek die U huurprijs aflost, en bij ZER Herkingen nbare Veiling e 0UDD0RP taan van de Notarissen ER.MANS te Dirksland RISSEEUW te Goede- verzoeke van de Erven DEN DOEL- C. SPEE ERDAG 6 Juni a.s. bij DONDERDAG 13 Juni afslag, telkens des na- 3 uur in Hotel „Spee" rp, van: -rceelen Bonwland rp en e Woonhuizen ader bij biljetten om- 2—2 ngen ten kantore van de Notarissen. kï~ ing Ooltgensplaat, overtrekken. zijn beurt geholpen ommelsdijk 'er wijzer es" kunnen nog enkele g- en Donderdag- uwhnishoudschool 9-4 V, ij wielbanden in bij N LOON e Oude Tonge ering. s compleet reeniging N.V. NIS treken chine-onderdeelen elen 'd aanbevelend, n, Tel 52, Ouddorp voor alle soorten Kool- en Knolplanten Tomaten- en Tabaksplanten is weer als van ouds Hilstraat 12 - Oude Tonge In gezin van 3 personen wordt gevraagd FLINKE DIENSTBODE v.g.g.v. Loon 50,— p. maand. Adres: Mevr. DRIJVER, Prins Beruhardkade 6, Rotterdam - (Hillegersberg). Bejaard echtpaar te Dirksland zoekt meisje of jonge vrouw voor de huishouding van 911 uur. Loon 4,per week. Br. onder No. 285 Bur. v. d. blad. TE KOOP: Ongeveer 400 roeden RoodJ met Luzern om tweemaal te maaien. Polder Oude Plaat te Dirksland. GEBRS. SPEK Ph. Hoofjesweg 648 - Dirksland Wij staken niet! Maar wij zorgen zelf voor tabak en halen planten bij P. J. GROENENDIJK Prima verspeende planten Slits 25. ook nog afgeharde tomatenplanten Allen naar Julianaweg 130a - Meliassant. VOOR BOEKHOUDINGEN Administraties en Belastingzaken NAAR M. DE GROOT (Gedipl. Boekhouder) WATERWEG E 44, MIDDELHARNIS- OOSTZEEDIJK 28G -ROTTERDAM Stichting voor Lijkbezorging „VOORZORG" BIJKANTOOR: MIDDELHARNIS A. BAART, Burg. Boumanpl. C38 Telefoon 312. Begrafenissen, Transporten. UITVOERING: Indrukwekkend - Plechtig - Piëteitvol Bodedienst op Rotterdam doorvoer door geheel Nederland. BESTELHUIZEN te Rotterdam: Bodehuis „De Valk", Aleldisstraat 31, Tel. 38277. Bodehuls „Van Houten", Diergaardesingel 56, Tel. 38266. BESTELHUIZEN TE: Ouddorp: Wed. Meijer, N.weg 147 Goedereede: H. Dubbeld, Pieter straat. Stellendam: J. Mastenbroek. Melissant: C. Goedegebuurslager. DirkslandN. Zoon Pzn., Voorstr. Nieuwe Tonge: L. Oudzegel, Kor- teweegje A 33. Oude Tonge: W. J. Breeman, Rijwielhandel. Achthuizen: P. A. Poliemans, Winkelier. Ooltgensplaat: P. Mans, Wees pad 33. Den Bommel: P. Nachtegaal, Schoenhandel. Stad aan 't Haringvliet: Adr.Mel- laart, Voorstraat 117. Beleefd aanbevelend, Fa. J. BOTH Zoon MIDDELHARNIS - TEL. 93. Boekhouding. Belastingen, Administratie- en Accountants kantoor W. A. DE BAKKER, Lid N. I. v. B.,OUDDORP.(Voor het geheele eiland te ontbieden). Ruilen. Wie ruilt eén paar zwartleren Damesschoenen met ingebouwde steunzool maat 40, voor Dames schoenen maat 38 of voor drie knotten jaeger wol. Te bevragen bij Fr. WITVLIET, Gelderschen- dijk, Dirksland. Wie ruilt een lap vooroorlogs gekleurde wollen stof, voor een lap zwarte zijde of stof. Te bevragen Fr. WITVLIET, Gelderschendijk, DirkslSnd. 2 paar lage schoenen m. 24/25 z.g.a.n., voor I paar laarzen of schoenen m. 28 of schoenenbon. Oostdijk A 260, Sommelsdijk. Wie ruilt mijn paar gekleurde wollen kinderkousen, leeftijd 10 jaar, voor 1 paar zw. wollen Dameskousen, met bijbetaling. Inlichtingen b' G. v. KOPPEN, Boekhandel, Ouddorp. Wie ruilt mijn zwarte trouw japon, zw. stof, of/en mijn zwarte zomermantel, voor zwart of don ker heerencostuum, m. 54 of 56. 2de Westerstr. A 275, N.-Tonge. Gedrukt ter Flakkeesche drukkerij M. Boomima. Middelbaruia VRIJDAG 7 JUNI 19-16 Pcijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f 0.15. Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee TWEEDE JAARGANG - No. 6 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - MIDDELHARNIS TELEFOON No 332 Dit blad verschijnt lederen Vrijdag Hoofdredacteur C. M. VOGELAAR VENI creator Verlosser! kom! de wereld wacht! Die struikelen en dolen, Heel dit wanhopige geslacht Heeft zich aan U bevolen. Blinden gaan tastend naar U uit, En luisteren scherp op elk geluid. De doove speurt alom Of hij U ziet genaken! Heer, doe de heemlcn flakkeren en blaken I Kom! Uw boden rennen reeds voorbij: De stormwind dorscht de landen; De bergen rookcu't springgetij Verdrinkt de lage stranden. De wereld waggelt; burcht en dom 't Zinkt weg of kantelt dronken om. Wat straks nog pronkte en glom, Is als een damp verdwenen. Hoor, hoe wij uit den chaos tot U weenen. Kom! Kom, Sterkte, die het al overwint, Herschep de slechte wereld. Ze is als een nieuwgeboren kind Rondom met bloed bepereld. Met zuiver zout, met louter vuur Doordring de onheilige natuur. Wat haar besmette en momm', Doe 't weg; uit reine doeken, Haar eerste glimlach zal Uw oogen zoeken. Kom! Kom, Trooster, die de harten stilt, En kalm doet ademhalen Den angstige, die straks, als wild Ten dood vervolgd, moest dwalen. Kom, uit 't verwoestende gedruisch, Red ons tot Uw doorzongen huis. Opeens ligt alles stom. Dan schréëuwt het ongeduld van Uw beminden Erbarmerl Verlosser! laat U van ons vinden! Willem de Mérode. Dr. Beel, in de regering Schermerhorn minister van Binnenlandse Zaken, aan wien H.M. de Koningin de opdracht tot het vormen van een nieuw "Kabinet verstrekt heeft, heeft zeker geen gemakkelijke taak. Ook al is het dat de vorm, waarin de opdracht is verstrekt, hem vrijlaat verschillende kanten uit te gaan, de huidige politieke tegenstel lingen zijn van dien aard, dat hij vele moeilijkheden zal moeten overwinnen. Het lijkt ons toe, dat we de mogelijkheden kunnen beperken tot drie, n.l.: 1. Rooms-Rode coalitie; 2. Een samenwerking van rechts; 3- Een Nationaal Kabinet. Bij de vorming van een Nationaal Kabinet zal het nodig zijn, dat Dr. Beel een regeringsprogram opstelt, waarmede alle partijen kunnen instemmen. Aangezien de Voorzitter van de Partij van de Arbeid gezegd heeft, dat zij alleen regeringspartij zullen worden als het beleid van het Kabinet- Schermerhorn inzake Indië voortgezet wordt, het welvaartsplan van Minister Vos zal worden uit gevoerd en de Ned. Banken de mijnen zullen wor den genationaliseerd, is.de waarschijnlijkheid van een Nationaal Kabinet wel heel klein. Het is wel duidelijk, dat de Prot. rechtse partijen daarmede niet accoord gaan. Bovendien zou de P. v. d. A. eisen, dat ook de Communisten in een Nationaal Kabinet zouden worden opgenomen. Een rechts Kabinet, aangenomen dat overeen stemming bereikt zou worden, is maar een zwakke meerderheid. Het mag ais algemeen bekend worden geacht, dat de R.K. Volkspartij zowel links als rechts georiënteerde elementen bijeen houdt. De linkerzijde voelt voor samenwerking met de P. v. d. A. Hierdoor is het een vraag of op dit gedeelte altijd gerekend zou kunnen worden. Versterking door mede-opneming van de Partij van de Vrijheid zou mogelijk zijn. Van R.K. zijde zijn daarentegen evenwei bezwaren geuit. Vorming van een rechts Kabinet, met al of niet opneming van de Partij v. d. Vrijheid is dan ook niet waarschijnlijk, zeker niet met Dr. Beel als formateur. Voorshands wijzen de tekenen op een Rooms- Rode coalitie. Dr. Beel staat daar ongetwijfeld sympathiek tegenover. Het grootste gedeelte van de R.K. Kamerfractie eveneens. Het zal dan evenwel nodig zijn, dat de Partij van de Arbeid verschillende concessies doet. Niettegenstaande dat de formateur algemeen beschouwd wordt als het dichtst staande bij de P. v. d. A., heeft hij zich toch als een tegenstander van het voor-ontwerp van Minister Vos uitgespro ken. Ook het Indisch beleid^ou een struikelblok kunnen vormen. Zou de R.K. Volkspartij en de Partij van de Arbeid tot overeenstemming geraken, dan kan men toch moeilijk spreken van een sterke regering. Hel Kabinet zou tussen de klippen door moeten laveren. Daarbij komt dat de P. v. d. A. innerlijk zwakstaat. De samenstelling is te heterogeen. Ook het R.K. blad de „Maasbode" oppert bezwaren tegen uitsluiting van de andere partijen. De „Maasbode" ziet in de P. v. d. A. thans nog de eerst aangewezen bondgenoot. „Het geeft geen prettig gevoel", aldus dit blad, „te moeten steunen op een zuil met lemen voet, en er bestaat zonder twijfel meer reden dan voor 29 Mei om uit te zien naar versterking en verbreiding van de basis, als dit geschieden kan zondereen progressieve politiek in gevaar te brengen. Een pogen om aansluiting te zoeken bij de Christelijke partijen, heeft thans nog meer zin dan voor de laatste stembus-uit spraak." Als men de uitslag van de twee verkiezingen in Mei ziet als een nederlaag voor de P. v.d. A. en een veroordeling van het regeringsbeleid, dan moet ook een Rooms-Rode combinatie als onjuist beschouwd worden. In de nood waarin land en volk thans verkeert, lijkt het ook het meest voor de hand tc liggen, dat alle waarlijk Nederlandse partijen hun schouders zetten onder het zware werk van de opbouw. Mogen we daarom ccn regering krijgen, die in staat is krachtig aan tc pakken, die onder Gods zegen ons land zal brengen uit de chaos naar orde, rust en welvaart. Moge onze toekomstige regering hij de principiële vraagstukken, welke bij de op bouw zeker aan de orde komen, rekening houden met de geopenbaarde wil Gods. De moeilijkheden voor Dr. Beel zijn vele. Het is daarom te betwijfelen dat hij slagen zal. Nu Ds. Vollebregt van ons Eiland heengaat voelen we ons gedwongen hem hartelijk onze dank te betuigen voor het vele werk, dat hij voor „Opbouw" heeft verricht. Bij de oprichting van ons blad in de be zettingstijd heeft hij zich onmiddellijk be reid verklaard zijn medewerking te ver lenen en heeft hij steeds als lid van de Commissie van redactie mede de richting bepaald en zich met volle toewijding ge geven. Ds., Wij hebben in de laatste redactie vergadering reèds afscheid Van u genomen. Wij willen het nogmaals op deze wijze doen. Wees er van overtuigd, dat wij steeds met dankbaarheid aan u en aan uw werk zullen terugdenken. Moogt gij in uw nieuwe gemeente met niet minder zegen uw arbeid verrichten. Moogt gij velen ten zegen zijn bij de verkondiging van de blijde boodschap, n.l. dat er heil is in Jezus Christus voor zon daren en daarmede Hein, die u daartoe roept, verheerlijken. Afscheid Ds. Th. G. Vollebregt te Oude Tonge. Zondag 2 Juni j.l. nam Ds. Vollebregt, na een verblijf van 8l/a jaar, afscheid van de Ned. Hcrv. Gemeente te Oude Tonge. Wanneer te half drie de dienst aanvangt, is het Kerkgebouw vol, daar met de Gemeente tal van belangstellenden ook uit andere plaatsen zijn opgekomen. Met den consulent, Ds. v. d. Kooy van Nieuwe Tonge, zijn mede aanwezig Ds. v. d. End van Melissant, Ds. Sonnenberg van Ooltgensplaat, Ds. Vink van Stad a/h Haringvliet en de Eervv. Heer Konings van Middelhamis. Ook merken we o.a. op Burgemeester Slobbe en de beide Wethouders. Na votum en zegen en gemeenschappelijk Psalm gezang wordt gelezen de Apostolische Geloofsbe lijdenis en van het Evangelie naar Johannes, hoofdstuk 16 vers 115, waarna Z.Eerw. voorgaat in gebed. Het tekstwoord voor deze laatste predi king was Ev. naar Joh. hoofdst. 16 7a: „Doch Ik zeg u de waarheid, het is u nut, dat Ik wegga Na een woord van welkom op-dezen bijzonderen dag, herinnert Ds. aan de 81/2 jaar, dat hij met de Gemeente samen geleefd, geleden en gestreden heeft. Hij gedacht de ontelbare zegeningen, die genoten waren. De gedachten vermenigvuldigen zich, nu de laatste prediking zal worden uitgespro ken en door de Gemeente zal worden aangehoord. Hij wil nu niet de Gemeente in de hoogte gaan steken, al is hij dankbaar voor het vele goede, hier genoten en voor de vele blijken van trouwe vriend schap, hem en de zijnen betoond. Maar toch, te roemen is hem niet oorbaar, noch over de Gemeente noch over zicluelf. Er zijn nog veel misstanden in de Gemeente, die hij echter nu niet in den breede wil noemen, daar de preekstoel niet is een „steek- stoel". Er is in de Gemeénte nog veel kleinzielig heid, praatzucht, lafheid, geestelijke gemakzucht, onwil en onkunde. Maar ook moet ik mijzelf afvragen„Heb ik wel genoeg gewaarschuwdben ik wel genoeg een voorbeeld geweest?" Op alles ziende, is er reden voor de bede„treedt niet met uwen knecht in het gericht". Doch ook hierbij moeten we niet blijven staan. We hebben op te merken, dat de Heere dezelfde blijft ondanks onze gebreken en zonden. Hij is de trouwe Leids man geweest, ook in de moeitevolie dagen, die achter ons liggen. Ds. herinnert in dit verband aan zijn gijzeling en aan de evacuatie. Door Gods goed heid zijn Gemeente en Leeraar steeds weer tot elkander gebracht. Hechte banden zijn zoo gelegd. Daarom is er weemoed, dat thans de scheiding komt. Evenwel, wie ook heengaat, de Heere blijft! Hem hebben wij noodig! Geen mensch kan ons zalig maken. Jezus is Zaligmaker! Hij heeft ook nu in het middelpunt te staan. Spr. gaat dan over tot behandeling van het tekstwoord. Hij leest in dit afscheidswoord van Christus tot Zijn Gemeente: 1. Een vermaning voor het heden. 2. Een vertroosting voor de toekomst. Jezus heeft dit woord niet gesproken op den Olijfberg of op den weg naar Jeruzalem, doch volgens het tekstverband, in den nacht voor Zijn dood. Nu Judas is heengegaan, kan Hij vrijuit spreken en hun zeggen: „Uw hart worde niet ontroerd". Immers, Zijn heengaan in den dood is tegelijk een ingaan in de heerlijkheid. Evenwel begrijpen de discipelen dit niet. Ze denken veel nicer aan het gevaar, waaraan Jezus zich blootstelt. Ze begrijpen niet, dat Zijn heengaan niet eindigt in een doodloopend slop, maar dat het is een opgaan in de heerlijkheid. Eerst later hebben zij het ver staan, dat Jezus moest heengaan. Dat het hun tot nut was! Na het afscheid op den Olijfberg hebben ze het begrepen, zoodat ze terugkecren met blijd schap en in den tempel God loven en danken. Toen zagen ze de waarheid van Jezus woord: „het is u nut, dat Ik wegga". Immers, nu Christus ten hemel voeren gezeten is aan de rechterhand Gods, regeert Hij vanuit den hemel over dc ganschc aar de. Als de hoogste Koning rust het wereldbestuur in Zijn handen. Hoe ook het rijk der duisternis zich laat gelden, hoe de Satan zijn aanvallen ook doet op de Kerk, het zal hem nooit gelukken Jezus van den troon te stootcn. Eenmaal zal alle knie zich buigen cn alles Hem onderworpen zijn. Zijn heengaan is tot nut ook daarom, dat Hij als de groote Hoogepriestcr is ingegaan in het Heiligdom, om, pleitend op Zijn volbracht Middclaarswcrk, dc Voorbidder tc zijn voor al de zijnen. Tot nut ook, als we op Hem zien als dc groote Profeet, Die nog. ook in deze verwarde na-oorlog- sche tijd, Zijn Woord laat verkondigen, cn daartoe zijn dienstknechten uitzendt; Zoo is Christus in zijn drievoudig ambt werkzaam. Hem te kennen is het hoogste goed. Daarom heeft spreker dien Christus altijd in het middelpunt van zijn prediking geplaatst. En als hij daarin tekort zou zijn gescho ten, dan hoopt hij van harte, dat spoedig hier een Herder moge komen, die dat heter doet. Spr. wekt op, oni op dien Christus (c zien. Wacht niet op een visioen of een stem uit den hc- iinel. De grond der zaligheid ligt in het WoordI D it-Woord blijft, ook al gaat de prediker weg. Dat Woord hebbe heerschappij! Naar dat Woord riehte men zijn gangen! Dat Woord, dat ons vermaant, maar dat ook in de tweede plaats ons vertroost. „Een vertroosting voor de toekomst". Want: Jezus gaat wel heen, doch om voor de zijnen plaats ie bereiden. Plaats te bereiden in het vaderhuis met de vele woningen. Daarom is het tot nut, tot eeuwig nut, dat Christus is heengegaan. Hoe diep de weg ook zij, die de geloovigen moe ten gaan, hoe zij ouk moeten leven onder het kruis, de heerlijkheid wacht hen. Evenwel, om de troost hiervan voor eigen ziel te smaken, is liet noodig kennis te hebben aan het werk van den Heiligen Geest. Om voor dien Geest plaats te maken, moest Jezus juist heengaan. Waar die Geest werkt, wordt de zondaar ontdekt aan zijn zonden. En van die, zonden is liet ongeloof wel de grootste. Het ongeloof dat God niet erkent cn Zijn Woord verwerpt. De Heilige Geest maakt doode zondaren levend; schenkt langs den weg van wedergeboorte en I bekeering liet geloof, brengt tot de gemeenschap met Christus. Spr. wekt de geloovigen, die de werking van den H. Geest bij aanvang in de ziel bespeuren, op, biddend te wachten, zooals de; discipelen in de tijd tusschen Hemelvaart en Pink steren. Echter niet in valsche lijdelijkheid, waarbij men God beschuldigt, alsof Hij onwillig is ons te redden en te helpen, terwijl het toch onze onwil is, die ons van den Heere afhoudt. Nog wil God gaven geven aan wederhoorigen. Haast u echter om uw's levens will Want de dag der voleinding komt! Hij, Die opvoer ten hemel, komt weder! In verband daarmede laat Z.Eerw. een waarschuwend woord hooren en de opwekking: „Bekeert n I Bekeert u!" Ook een woord van troost tot hen, die op Zijn heil hopen. Zij mogen dien dag der wederkomst getroost tegemoet gaan. Als de Voorlooper rust Hij niet voor al de zijnen daar zijn waar Hij is. Na deze, met stille aandacht beluisterde predi king, worden de gebruikelijke toespraken gehou den. Allereerst dankt de scheidende leeraar de Gemeente in haar geheel voor haar liefde en toe genegenheid hem en zijn gezin gedurende de 81/2 jaar, dat hij hier was, bewezen. 678 maal mocht hij voorgaan in den Dienst des Woords, terwijl hij slechts enkele keeren verhinderd was door lichte ongesteldheid. 122 maal moest hij den gang mee maken naar het kerkhof, maar nimmer voor eigen vleesch en bloed. Rijk wilde de Heere zegenen. Hij wenscht de Gemeente toe de leiding van den Heiligen Geest, opdat deze leide in de Waarheid, die haar is verkondigd. Een woord van dank volgt dan tot de Kerkeraad, voor haar tegemoetkomende houding, steun en opbouwende critiek. De Commissie van Beheer wordt dank gebracht voor de onbekrompen wijze, waarop zij steeds heeft gezorgd; de kerkelijke boekhouder voor zijn vele goede diensten en nauw gezetheid. Dan Worden toegesproken de kerkelijke func- tionnarissende koster, ordebewaarders, collec tanten, organist, orgeltrapper; het Bestuur der Chr. School, het onderwijzend personeel-; de aan wezige leerkrachten der O.L. School, catechisanten, leden der Mannenvereeniging, Jongelings- en Meisjesvereen., het Kerkkoor, de Zangvereeniging „AI wat lieflijk is en welluidt", de Burgemeester, de Wethouders, aanwezige raadsleden, de vrienden uit andere plaatsen, de „gijzelaarsvrienden" en tenslotte de aanwezige ambtsbroeders. Daar Z.Eerw. had verzocht geen toespraken tot hem te houden, krijgt na het dankgebed alleen ouderling M. van Loon bet woord, die namens de Gemeente Ds. Vollebregt hartelijk dank zegt voor alles Wat hij is geweest en heeft gedaan voor de gemeente Oude Tonge, en hem Gods zegen toe- wenscht in zijn nieuwe standplaats. Op zijn verzoek zingt de Gemeente haar vertrekkende predikant staande Ps. 121 vers 4 toe, waarvoor deze ontroerd dank zegt. Waarevenwel alleen God alle eer en lof toekomt, verzoekt Ds. de Gemeente ook staande te zingen Ps. 72 vers 11: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangenDan legt Ds. Vollebregt voor de laatste maal de zegen op de Gemeente en is ook deze indrukwekkende dienst weer voorbij. Gezongen werd Ps. 42 7; Ps. 43 3, 4, 5; Ps. 2 7; Ps. 72 11 en toegezongen Ps. 121 4. Dc Ned. Herv. M.V. cn J.V. op G.G. tc Utrecht in Bondsvergadering bijeen. Hemelvaartsdag was voor de Bonden van Ned. Herv. M.V. en J.V. op G.G. een heugelijke dag, daar,ze voor het eerst na de bevrijding in Bonds vergadering konden bijeen komen. Hoewel de weersomstandigheden in hel begin niet zoo aanlokkelijk waren, spoedden zich toch 4000 personen, waaronder vele Flakkeeënaars, naar Utrecht, alwaar, wegens het gebrek aan grootere vergaderlokaliteit, in de Domkerk, Nicolaï-kerk en Janskerk, vergaderd werd. Nadat des morgens de Meisjesbond enkele huis houdelijke zaken had afgehandeld, begon 's mid dags half twee de eigenlijke toogdag. Schrijver dezer bevond zich in de Nicolaï-kerk waar als eerste spreker optrad Ds. Kievit van Put ten, met een referaat getiteld: „Dc oude lijn in de nieuwe koers". Ds. Kievit sprak dus eigenlijk over een oud thema, waar reeds veel over geschreven en ge wreven is, doch steeds nieuw dient te blijven, opdat We open oog hebben en houden voorde ontzettend groote gevaren der „nieuwe koers" in dc Ned. Hcrv. Kerk, gevaren, die niet denkbeeldig zijn, doch inderdaad reeds bestaan. Denk slechts aan de jcugdmecting op 2c Paaschdag te Amsterdam, onder auspiciën van de Ned. Herv. Jeugdraad, waar behalve meerdere ergclijke en tevens droevige dingen, ook nog verschillende volksdansen werden uitgevoerd, en gesproken werd over dc jonge herboren Kerk 11 Ds. Kievit begon dan ook met op die gevaren te wijzen, die o.a. lig&cn in de roep om eenheid, ccn eenheid die verre is, van dc eenheid der ge loovigen in de Christus der Schriften. Dc gcdach- tengang der Synode, althans van de leidende figuren op een philosophisch dispuut. Nu is er echtereen spaak in het wiel der eenheid, n.l. dat aanhangsel, wat wij ook achter onze Bohdsnamcn hebben geplaatst, „op Gereformeer den Grondslag", waarom ons wordt verweten te deuken, de waarheid in pacht tc hebben. Met groote nadruk wees spr. cr op, welk een groote persoonlijke verantwoordelijkheid cr daarom en daarvoor op ons rust, omdat wij door dit alles zeggen, tc willen leven uit cn naar Gods, onfeilbaar Woord. Vervolgens wil de Synode ccn z.g. „openheid" naar dc wereld, naar die wereld uit tc breken tot herkerstening. We zien hieruit dat de „nieuwe koers" dc wereld niet schuwt, doch... ook nog MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG PINKSTEREN Feest der vervulling des Geestes „En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest". Mand. 2 4a. 't Pinksterfeest is oorspronkelijk een Israeiictisch oogstfeest. Later herdacht men daarbij de wet geving op den Sinaï, de vorming van Israël tot een theocratisch volk, in welks midden de heilige God wilde wonen. Toen- de tabernakel gereed was, daalde God neder en vervulde met Zijn heerlijkheid het heiligdom. Dat alles was profetie en schaduw van het Christelijke Pinksterfeest, van de vervulling der Christelijke Gemeente met den Heiligen Geest. Hand. 2 spreekt duidelijk van die vervulling. De dag van het Pinksterfeest werd vervuld, het geheele huis werd vervuld en zij allen werden vervuld met den Heiligen Geest. Het werk des Heiligen Geestes is vervullen, vol maken, woning maken voor God den Vader en den Zoon, als de Trooster, Dien Christus na Zijn hemelvaart zou zenden. Terwijl Christus in den hemel plaats maakt voor de zijnen, moet de Geest op aarde plaats maken voor Hem. Het heele hart en huis, de heele kerk en de wereld wil Hij vervullen. Hij eischt alles voor Zich op. Hij gunt geen plaats aan een anderen geest, hoe geestelijk en godsdienstig deze zich ook voordoet. Dat vervullen niuet met geweld ge schieden, omdat de tegenstand en vijandschap zoo groot is. Zoo komt Hij onder de teekenen van een stormwind en vuur, als een Geest der uitbranding en des oordeels, als de Geest der ontdekkende, en ontledigende wet. Als de scherpe Noordenwind, die alles uitblaast en uitvaagt. Hij breekt de steenrots des harten, Hij scheurt de bergen der zelfverheffing, Hij slecht de heuvels van eigen gerechtigheid en maakt eikenboomen tot gekrooktc rieten. Hij werpt alles in den zondaar neer, om Christus in hem te verheerlijken. Hij ontledigt, om te vervullen. Hij wordt echter niet gedreven door uw zielenood, noch door uw roepen en smee- ken, noch door uw tranen en zuchten, maar door de innerlijke ontferming en barmhartigheid Gods. En zoo komt Hij ook door het Evangelie als een zachte Zuidenwind met warme liefde en verkwik kende dauw, die de liefelijke specerijen doet uitvloeien. Die vervuld is niet den Heiligen Geest, zal ook zijn naaste willen vervullen. Zoo wordt de gemeenschap der heiligen beoefend en worden de Geestesgaven ten nutte en ter zaligheid der andere lidmaten gewillig en met vreugde aangewend (H. Cat. vr. 55). Dan is er eendracht en eensge zindheid, liefde, vrede cn blijdschap. De Pinkster geest vervulle ons allen eenmaal volkomen, wanneer God zal zijn alles in allen. Wij bidden U allen bij ons heengaan toe den zegen des Heeren: De genade van onzen Heere Jezus Christus en de Liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met u allen. Amen! Ouddorp HOVIUS. niet waarschuwt. Het gevaar aan die openheid is, dat ze niet alleen een uitvalspoort naur de wereld, maar tevens een invalspoort van de wereld kan zijn, waarom spr. dan ook niets geen heil ziet in de strijd methode der Synode, om de wereld voor Christus te winnen, doch alleen in die methode, welks ondergrond is de in onze harten uitgestorte liefde Gods, waarvan Johannis in zijn Evangelie spreekt. Eisch is dus onder het beslag van Gods Woord te leven, waar alles mee staat of valt. Spr. maande ons aan, met dit alles te gaan in onze binnenkamer, en ook op onze Vereen, in oprechtheid op te dragen aan Hem, Die voor ons een Voorbidder wil zijn bij den Vader, zooals wij het op zoo wonderlijke en diep aangrijpende wijze kunnen lezen in Zijn Hoogepriesterlijk Gebed. Ds. Van Dijk van Monster refereerde over: „Jeugd in de branding". Op treffende wijze teeken- de hij ons die branding waarin de jeugd zich bevindt, ook betreffende de onderlinge omgang der verloofden. Hij richtte tot hen een ernstige en liefdevolle vermaning, om vooral toch alle eerbaarheid en kuischheid in acht te nemen, opdat wanneer zij eenmaal voor den kansel-mogen verschijnen, om hun huwelijk voor het aangezicht des Heeren en in tegenwoordigheid der gemeente te laten inzege nen, ze daar met een rein en eerlijk geweten te dien opzichte, mogen staan. Op overtuigende wijze werden ons de gevaren va het dansen voor oogen gesteld, om uiteindelijk te waarschuwen tegen de onwaarachtige houding, die zoo dikwijls in vele gevallen wordt te baat genomen. Tot slot sprak de Voorz. der Bond van J.V. een slot- en dankwoord. Wij kunnen niet anders dan de beide Hoofd besturen geluk wenschen, dat zij zulke eminente sprekers bereid gevonden hebben, zich voor dien dag te geven. Wij hopen van harte dat zij in 's Heeren Handen een middel mogen geweest zijn tot zegen voor velen. Opgemerkt zij nog, dat aan H.M. de Koningin en aan het Prinselijk gezin telegrammen verzonden werden ter betuiging aan onze liefde en aanhanke lijkheid. Met het oog op de beperkte plaatsruimte waren wij zeer tot onze spijt genoodzaakt, ons verslag tot enkele hoofdpunten te beperken. Wij weten, dat wij in ons verslag niet zuiver objectief zijn, doch dit geschiedde met opzet, hopend, dat het een aansporing moge zijn voor vele jongeren, zich bij ons te voegen, om gezamenlijk Gods Woord in alle ernst, kon het zijn met lictde, te onderzoeken en in dat Woord mogen lezen en verstaan de Wil Gods, ook ten opzichte van Zijn Kerk. Middelhamis T. V. LANDBOUW. „Landbouwers Loondorscrs en Loonpersers die voor een toewijzing persdraad in aanmerking Wen sen te komen, kunnen een aanvraagformulier invullen, dat verkrijgbaar is bij den Plaatselijk Bureauhouder. Dit aanvraagformulier moet duidelijk en volledig ingevuld zo spoedig mogelijk worden ingediend bij den Plaatselijk Bureauhoudcr waaronder de aan vrager ressorteert". MIDDELHARNIS. Ter Gemeente-Secretarie ligt vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing een strafverordening, regelende de verplichte aangifte van tot verhuring bestemde woningen. Ingevolge deze verordening is ieder, die als eigenaar of in eenige andere hoedanigheid het beheer heeft over een gebouw of een gedeelte van een gebouw, dat als woning werd gebruikt, wordt gebruikt of zal kunnen worden gebruikt, verplicht zoodra hem bekend wordt dat liet gebouw of gedeelte van liet gebouw door den hoofdbewoner is of zal worden verlaten of voor ingebruikneming als woning gereed komt, daarvan binnen 3 x 24 uur schriftelijk aangifte te doen aan den Burge meester. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten j hoogste 3U0, Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. Bij besluit tot wijziging van de politiever ordening is liet verboden zich te bevinden op den j berm van den dijk, genaamd liet Zandpad, behalve op dc stccnen trappen cn dc opritten. Overtreding wordt gestraft. Dc Burgemeester houdt in het vervolg spreekuur des Dinsdags van 9—11 uur. Dc woning- commissie houdt zitting des Vrijdags van II12 u. De Secretarie is voor publiek geopend uit sluitend des morgens van 912 uur. Burgerlijke Stand. GeborenFrieda Wilhcl- niina, d. v. Johannes Wocltjes cn Alcida Wilhcl- miun Hocbcn; Corina Jeannctte, d. v. Bastiaan Kijkuit en Cornelia Clnzina van den BergjHulbrcgt Daniël, z. v. üerrit Bijlcvckl cn Lena van Putten; Adriaan Diederik Jacobus, z. v. Klaas* Johannis Nipius en Antje van BuurenGeertje Grietje, d. v. Albert Weidgraaf en Grietje Klaassens; Jan Pieter, z. v. Kornelis Johannes van Spluntcr en Johanna Mastenbroek; J'oost, z. v. Gerrit van Hulst en Jacoba Maatje van Driel; Maatje, d. v. Klaas van den Nieuwendijk en Maatje Maria van der Valk. Huwelijken: Jacob Lodder, 31 j. en Cornelia van Buren, 26 j.; Adrianus Zoon, 22 j. en Neeitje Schellevis, 24 j.; Cornelis Grootenboer, 25 j. en Cornelia van Eek, 19 jJan Mierop, 24 j. en Adri- ana Anthonia Zweerus, 26 j.; Johannes Cliristianus van der Velden, 34 j. en Annigje Smitshoek, 28 j.; Jacob Verhage, 26 j. en Johanna Jordaan, 26 j.; Adrianus de Gans, 30 j. en Abra Johanna van Sliedregt, 25 j.; Cornelis Witvliet, 34 j. en Lijntje Albregts, 31 j.; Jan Bouman, 44 j. en Geertrui AIbregts,36 j.; Klaas Grootenboer, 27 j.en Adriana Holleman, 20 j. SOMMELSDIJK. Burgerlijken Stand. Geboren: Jan Cornelis, z. v. J. Troost en A1. Sluij; Willem Leendert, z. v. P. Hobbel en C. Vroegindeweij; Dirkje Francina, d. v. G. G. Vis en S.denEngels- man. Gehuwd: Arend Koud ijzer met Neeitje K'.iape; Dirk Verhage met Lena Groenendijk. Overleden: Gerrit Breur, 93 j.; Jacob Haubrich, 18 jaar. DIRKSLAND. Maandag 3 Juni hield de A.R.- Kiesvereniging„Met God voor Neerland en Oranje" alhier een vergadering in het koor der Ned. Herv. kerk. De voorz. dhr. A. A. Jansen, opende de verg. liet zingen Ps. 89 1las een gedeelte voor uit Filip. 2 en ging voor in gebed. De secr. dhr. A. Vons leest de notulen voor van de vorige verg. die onveran derd worden goedgekeurd. Hierna komt in bespre king de samenwerking met de S.G.P. om met een gezamenlijke lijst uit te komen voorde a.s.gemeen teraadsverkiezing. De voorz. deelt mede,"dat het bestuur op de vergadering der gezamenlijke bestu ren, ingegaan is op het voorstel der S.G.P. (be houdens goedkeuring door de vergadering) om met een gezamenlijke lijst uit te komen, waarop, om de andere, een A.R.-candidaat en S.G.P.-can- didaat zal voorkomen. Na enige besprekingen nadere toelichting blijkt dat alle leden voor deze samenwerking zijn en wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het volgende punt der agenda is de candidaatsstelling voor de gemeenteraad. In de vorige verg. hebben de leden namen opgegeven en in meerdere bestuursvergaderingen heeft het beste voor en tegen rijpelijk overwogen en geeft aan de verg. een lijst van 11 namen, hoewel de verg. vrij blijft in haar keuze. Hierna volgt de. stemming, waarbij de volgende candidaten gestemd werden: Joh. Baart; L.Matsinger; A.Vons; A.v.d. SluisAz. B. M. Soeteman; A. Hameete Pz. D. H. Knape. Na een blanco rondvraag, sluit Ds. v. d. Walde vergadering met dankgebed. MELISSANT. Zoals men weet is onze vroegere dorpsgenoot, dhr. J. Zandee, destijds in handen der Duitsers overgeleverd wegens het in bezit hebben van een beslist onbruikbare revolver. Thans is vast komen te staan dat hij eind 1945 in een der Duitse concentratiekampen is omgekomen. Burgerlijke Stand. GeborenPieter*Flip, z. v. L. W. Bruinisse en M. L. v. Es; Mathea Cornelia, d. v. C. Overweel en E. J. v. d. VlietMaria Johan na, d. v. J. C. Goedegebuur en D. Mijnders; Hui- bertje. d. v. P. L. Sandifort en H. C. Dodewaard; Hendrik Petrus Gcrardus, z. v. A. v. Putten en T. J. v. Damme. Ondertrouwd: Dirk v. d. Neut, 27 j. en Hendrika van Immerzeel, 27 j.; Abraham v. Nicuwaal, 36 j. en Jobjc van Damme, 36 j.; Nicolaas Mijnders, 26 j. en Maria Verhage, 26 j. Getrouwd: P. A. Leydcns, 27 j. cn M. Goede gebuur, 25 j.; A. W. v. d. Vliet, 26 j. en T. van Spluntcr, 25 j. Overleden: Cornelis van Beek, 86 j., echtg. van M. W. Groenendijk; Levenloos kind (mnl.) van v. d. Spaan en K. v. d. Sluijs. GOEDEREEDE. De Rijkspolitie W. J. P. Kruis- sen is met ingang van 1 Juni overgeplaatst naar St.. Jansteen, Zeeland. Bij de gehouden vergadering van de vissers- vereniging „Ons Belang" is in de plaats van |nc. Tunis, Kz. tot bestuurslid gekozen D. Lokker, Wz. terwijl de overige bestuursleden allen herkozen, zijn. De muziekvereniging ..Apollo"en de zangver. „Goereesch Gemengd Koor" zullen 2de Pinkster dag beiden deelnemen aan het concours tc Hendrik Ido- Ambacht. Zaterdag 1 Juni speelde S.V.G. I een wed strijd tegen M.V.V. I met uitslag 1-4 terwijl S.V.G. II met M.V.V. II eindigde niet 5-1. Burg. Stand over dc maand A1ci. Geboren: Cornelis, v. J. Lokker en Kaatje van Heest; Gerric, d. v. W. v. Pelt en J. Hoek; Gehuwd: Arie Struijk 34 j. en Pieternella Brug- gcnian 27 jCornell's Jacob, Blok 20 j. van M'har- nis cn Dlna Hnkkenbrak 21 j.; Cornelis Tanis 29 j. icn Casparina Lokker 28 jaar, alhier.

Opbouw | 1946 | | pagina 1