I ASH fit ÜP i §p ÉÉU i i Éi i ilf a Stichting 1940-1945 r m i M Wé ■at „Onder Mar tieners en Bietsers" Deenik's Bakkerij P.R.A te Brielle, Voorstraat 70 ACTIF Graanmaaier Zelfbinders S. v. d. Velde H.H. Afnemers! Steunt met Uw gaven I bij hem li* te be Iste, dat \rbelds- daarbij ;n presi de arm Hij zat bij zich Igen het speeld? Ik deed oit wat gewild kenhuis huizen, „Je lorden. I zuster Uitging ■fantas ie n zei: 1 u zult Wal p belde g van net de er de risseld tricht dat L'ij and bij de dat? heeft voor |arom kan Pt hij firma gaan steld eleg- :r bij irlijk fout zegt ij de n de n de htig. h u i loen, zijn, vijs. |ven. s. H. |nde. legd laat- lard liist. Tvol- rige het President: Wanneer bent u begonnen met de uitbetalingen? v. d. W.: In 1943 tot 2U December 1944. President: Hoeveel betaalde u per jaar uit? v. d. W.: Ik weet het niet. Dat zou ik niet kunnen schatten. President: Was het b.v. per 14 dagen 1ÜOO,— of 2l)Ü0, v. d. W.: Zo iets was het wel. President: U mocht 10 houden? v. d. W.: Ja, daar moest ik de administratie kosten enz. van betalen. President: U ging met de leden van de Duitse Weermacht om? v. d. W.: Nooit, of het mufst voor het werk zijn. President: Burgemeester Keizer verklaart:,„Aan vankelijk reden de vrachtrijders. Later moesten de boeren rijden. Er werd een oplossing gezocht, Van der Wende werd aangewezen om het rijden te regelen. Hij ging toch al veel met de Duitsers om. Hij dronk graag een glaasje met hen." v. d. Wende: Voordat ik de regeling kreeg, kwamen er nooit Duitsers bij mij in huis. ik had dat werk liever niet gehad. Het was een slecht baantje. President: Voor uw portemonnaie waarschijnlijk niet. Hebt u meegewerkt een rijwielhandelaar te vorderen? v. d. Wende: Neen. President: Hebt u boeren, die niet wilden rijden, gedreigd met insperren? v. d. W.: -Neen, dat hoefde niet. Ze hebben allemaal hun plicht gedaan; ze waren tevreden. President: Marech. Kruisse verklaarde, dat u dit wel gedaan hebt. Hoe meer er reden, hoe liever u het had. Daarom deed u uw best. v. d. W.; Dit kan niet, want de Duitsers zeiden altijd precies hoeveel ze er hebben moesten. President: hebt een bedrag van 67.UC0, vlak voor de capitulatie ter uitbetaling gekregen. U hebt daar 3 °Q van achtergehouden. v. d. W.: Ik heb dat geld niet in mijn handen gehad. Ik heb 3 gekregen voor mijn onkosten en loonbelasting. Als ik geen loonbelasting daar van moet betalen, zal ik 2 teruggeven. Daarna worden drie getuigen 5 décharge gehoord n.l. G. v. d. Tol, M. J. Franke en D. Sandifort, allen wonende te Goedereede. Getuige van den Tol, rijwielhersteller. President: L hebt verklaard, dat van der Wende u opgegeven had bij de Duitsers om voor hen te werken. Is dat juist? v. d. Tol: Ja. President: U hebt toen gezegd tegen Van der Wende, dat behoef js niet te doen. Ik ben groot genoeg om zelf werk te zoeken. Hebt u daaraan nog iets toe te voegen? d. Tol: Ja, ik heb met die verklaring voor de P.O.D. niets kwaads bedoeld. Het is kwaad op gevat. Verdediger: Hoe was u bij luitenant P. in dienst gekomen v. d. Tol: Ze hadden mij daartoe gedwongen. Later, toen ik bij luitenant P. geen werk meer had, ben ik gedwongen naar Ouddorp gegaan, v. d. Wende zei, dat ik me moest melden. Ik ben eerst niet gegaan. De andere dag wel. Getuige Frankecommissionnair, Goedereede. President: U hebt bij luitenant P. gewerkt tot wanneer? Francke: lk heb twee jaar bij P. gewerkt tot 1944. Daarna ben ik ondergedoken. De marech. is me eerst wezen waarschuwen, dat ik in Ouddorp moest gaan werken. De marech. is me later wezen halen, niet v. d. Wende. Getuige D. Sandifort, landbouwer, Goedereede. Verdediger: Waren de boeren tevreden met v. d. Wende? Sandifort: Hij heeft tot vuile tevredenheid ge werkt. Hij heeft alles uitbetaald. Verdediger: Hebben de boeren geklaagd over de 3 °b, die hij achtergehouden heeft? Sandifort: Neen, hij heeft niets afgeperst. President: Hoe lang heeft v. d. Wende uit betaald? Sandifort: Tot 20 December 1944. Leydens: Liet v. d. Wende zich op dat baantje voorstaan? Sandifort: Het heeft lang geduurd eer hij met die benoeming accoord ging. Wij drongen er op aan. De verdediger Mr, van Maastricht aan het woord. Deze begon met op te merken, dat getuige v. d. Tol bedoelde, dat hij het v. d. Wende niet kwalijk nam, dat hij zijn naam genoemd had. In de ten laste legging wordt gezegd, dat v. d. W. landbouwers gedreigd heeft. Dit is een vage be schuldiging. Er wordt geen enkele naam genoemd. Losse beweringen zijn geen bewijzen. Er was geen aanleiding tot dreiging, want de boeren reden vrijwillig. De ten laste legging is te vaag. Van der Wende zou openlijk zijn ingenomenheid betuigd hebben met de Duitsers, door omgang met hen. Deze omgang was van zakelijke aard. Burgemeester Keizer verklaarde dat v. d. Wende niet Duitsgezind was. Van der Wende was buurtboerenleider. Op vele plaatsen hebben de boeren meegewerkt aan de landstand. Niemand is daarvoor gearresteerd. Hem is ten laste gelegd, dat hij voordeel getrok ken heeft uit de functie van buurtboerenleider. Dit is niet waar. Hij kreeg geen enkele vergoeding. Dit is verward met zijn andere functie n.l. het regelen van het rijden. Dat is hem echter niet ten laste gelegd. Van der Wende wordt voorts ten laste gelegd, dat hij 3 van 67.000,ten eigen bate ge houden heeft. Dit kan ik niet begrijpen. Door zijn moeite is het geld binnen gekomen. Niemand heeft daarover geklaagd. 30 boeren te Goedereede heb ben een verklaring getekend, dat v. d. Wende hun belangen steeds correct en tot vele tevredenheid behartigd heeft. Velen rekenen meer dan 3 voor hun diensten. Van der Wende zit nu een jaar. Er moet spoedig een eind komen aan zijn internering. Graag daarom vandaag uitspraak. Nadat de president nog enkele vragen heeft No. 4. C. Mansfield. a b c d e f 9 h ¥M Pi jm mm ifp a b C d e f g h gesteld, wordt de zitting geschorst. Het tribunaal gaat in beraad over het verzoek van den verdediger om direct uitspraak te doen en v. d. Wende vrij te laten. Na'het beraad wordt de zitting wederom ge opend en deelt de president mede, dat het tribunaal geen termen aanwezig acht direct uitspraak te joeit en hem direct in vrijheid te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Zaak tegen J. Noordermeer, landbouwer, Den Bommel. I J. Noordermeer wordt o.m. ten laste gelegd: Ingenomenheid met de Duitsers, lidmaatschap van dc N.S.B. in 1940, voordeel te {lebben willen trekken in de bezettingstijd door te solleciteren naar de functie van burgemeester van Oude Tonge, tarwe verkocht te hebben voor 3.000,en 2.000, per mud en dat Mussert bij hem een bezoek ge bracht heeft. De president zegt hem, dat hij zich in 1940 opgegeven heeft als lid van de N.S.B. Dit blijkt uit een brief van Ravens, uit een lijst van leden der N.S.B., uit de verklaring van Ravens en uit een contributie-lijst, waarop N.-voor ƒ5,genoteerd staat. Een paar personen verklaarden voor de P.O.D. dat Noordermeer vertrouwelijke omgang had met de Duitsers. Zij hadden geregeld Duitsers bij N. zien binnen gaan. Ze zouden bij hem borrels gedrouken hebben en eieren hebben meegenomen. Het leek wel een duivenkooi. Noordermeer ontkent ten stelligste, dat hij lid geweest is van de N.S.B. De verklaringen van Ravens zijn leugens. Bij hem kwamen geen Duitsers in huis. Het eerste jaar van de oorlog zijn er wel eens Duitsers geweest, die water kwamen halen. Ze kwamen nooit in huis. Hoogstens in de bij-keuken. In de oorlogsjaren heeft hij niet ge solliciteerd" voor burgemeester van Oude Tonge. Dat was in 1938. Mussert is inderdaad bij hem op bezoek geweest. Burgemeester Bia heeft hem er in laten lopen. Burgemeester Bia is bij hem alleen op bezoek geweest in verband met zijn lidmaatschap van de adviescommissie van;bureau ontruiming. Daar het tribunaal het'nodig acht enige dingen nader te bezien, wordt de zaak-Noordermeer aan gehouden tot de zitting van 28 Mei a.s. De eerste zitting van het tribunaal wordt hier mede gesloten. Wat is de taak van het Tribunaal? Nu op ons eiland het tribunaal met zijn zittingen begonnen is, zullen velen zich waarschijnlijk af vragen hoe het nu toch eigenlijk zit met die bijzon dere rechtspleging. We zullen pogen u in korte trekken de taak van het tribunaal duidelijk te maken en het onderscheid aan te geven met het bijzondere gerechtshof. De bijzondere gerechtshoven en de tribunalen hebben niets met elkaar te maken. Zij bestrijken een geheel verschillend terrein. De bijzondere gerechtshoven oordelen over politiek misdrijven, gedurende de bezetting begaan en leggen daarvoor straffen op, de tribunalen nemen gedragingen onder de loupe en leggen maatregelen up. Het tribunaal wordt bijgestaan, door een Secre taris maar heeft in tegenstelling niet,het bijzondere gerechtshof, geen openbare aanklager. Welke zijn nu de gedragingen, waarvoor iemand zich voor een tribunaal moet verantwoorden? 1°. Hulp- of steunverlening aan den vijand of diens handlangers of medewerkers. Als voorbeeld zou ik willen noemen het bemoeilijken van de sabotage-arbeid van ambtenaren van een geweste lijk arbeidsbureau; 2°. openlijk hebben doen blijken van ingenomen lieid niet den vijand, bijv. het vrijwillig in de kost nemen van Duitse militairen; 3U. lidmaatschap van de N.S.B. of een daaraan verwante of andere nationaal-socialistische of fascistische organisatie of instelling of begunstiging daarvan. Aan de N.S.B. verwante organisaties zijn bijv. de nationale jeugdstorm en de nationaal- socialistische vrouwenorganisatie 4°. voordeel hebben getrokken uit dour of vanwege den vijand of diens handlangers genomen maatregelen. Hieronder valt bijv. hij, die zijn radiotoestel niet heeft behoeven in te leveren, omdat hij N.S.B.-er was; 5°. het hebben van vertrouwelijke omgang met personen .behorende tot de burgerlijke of militaire bezettendq macht. Gezellige feestjes en drinkpar tijen met deze heren; 6°. geen gevolg hebben gegeven aan de .Re gering in verband niet de oorlogvoering uitgevaar digde wettelijke maatregelen of gegeven bevelen. Men denke aan de door radio Oranje gegeven aanwijzingen. Deze gedragingen zijn evenwel niet zonder meer reden voor liet opleggen van maatregelen. Dit is alleen liet geval, indien de personen, die zich aan deze gedragingen hebben schuldig gemaakt, op grond van liun handelen of nalaten geaelit moeten worden zich bewust te hebben gedragen in strijd met de belangen van het Nederlandse volk of afbreuk hebben gedaan aan het verzet tegen de vijand en diens handlangers, in de regel valt dit natuurlijk wet af te leiden uit de aard der gedragingen. De maatregelen, die het tribunaal kan opleggen, zijn: internering, ontzetting van rechten en ver beurdverklaring van vermogen. De rechten, waar uit men ontzet kan worden, zijn dezelfde als de bijkomende straffen, die het bijzonder gerechtshof kan opleggen, dus het bekleden van ambten enz. Internering wordt in beginsel opgelegd voor den tijd van tien jaren. Het tribunaal kan echter in zijn uitspraak adviseren de termijn in bepaalde gevallen te verkorten, welk advies de Minister van Justitie al of niet kan volgen. Vandaar, dat U in een tribunaaluitspraak vaak zult lezen: „Legt den beschuldigde deswege de volgende maatregelen op: le. internering, met advies om de tijdsduur daarvan te beperken tot 2 jaar; 2e. ontzetting uit het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezingen''. Van de uitspraken der tribunalen is geen hoger beroep mogelijk en gratie kan evenmin worden verleend. Gratie is namelijk alleen mogelijk van straffen en het tribunaal legt, zoals gezegd, geen straffen maar maatregelen op. Met de uitspraak van het tribunaal is de zaak evenwel nog niet afgelopen, omdat op die uitspraak nog het zogenaamde fiat-executie moet worden verleend door de Hoge Autoriteit. Er zijn vijf Hoge Autoriteiten, één in het ressort van ieder bijzonder gerechtshof. Hun taak is na te gaan, of het onder zoek der zaak door het tribunaal deugdelijk is geweest en of de uitspraak om een of meer andere gewichtige redenen misschien niet in stand behoort te blijven. Alle tribunaaluitspraken gaan dus naar de Hoge Autoriteit, die bij de beoordeling alleen acht slaat op de uitspraak en de processtukken en geen verhoren houdt. De beschuldigde kan even wel een bezwaarschrift tegen de uitspraak bij de betrokken Hoge Autoriteit indienen en deze kan het tribunaal schriftelijk inlichtingen vragen. Als de Hoge Autoriteit het fiat-executie weigert op grond van de beide redenen, uf een daarvan, die ik U zojuist noemde, hetzij op de uitspraak in haar geheel, hetzij up een deel der opgelegde bijz. maatregelen, moet het tribunaal de zaak opnieuw behandelen, maar aan die nieuwe behandeling mogen geen leden of secretaris deelnemen, die aan de eerste behandeling hebben deelgenomen. Het tribunaal doet daarna wederom uitspraak en de zaak gaat opnieuw naar de Floge Autoriteit. De beslissing, die de Hoge Autoriteit dan neemt, maakt een einde aan de zaak, anders zou pien tot in den treure kunnen doorgaan. Na het verlenen van het fiat-executie is de uitspraak onherroepelijk. Nu is er echter nog een mogelijkheid, dat de internering verkort wordt. Dat is namelijk het geval, indien geïnterneerden op grond van hun houding, gedrag en vlijt tijdens de 'internering hiervoor naar het oordeel van den Minister van Justitie in aanmerking komen. Tenslotte nog dit: liet is heel goed mogelijk, dat iemand zowel voor leen bijzonder gerechtshof als voor een tribunaal moet terechtstaan. Dat is bijv. liet geval, indien er termen aanwezig zijn om bepaalde goederen, zoals geld of een radiotoestel, verbeurd te ver klaren. Immers, zoals gezegd, kan het tribunaal het vermogen verbeurd verklaren en het bijzonder gerechtshof niet. BEZOEK VAN EEN ENGELSCHE TUINBOUW- COMMISSIE AAN ONS LAND Een Engelsche commissie van deskundigen op tuinbouw gebied zal van 30 April tot 9 Mei een bezoek brengen aan ons land. Deze commissie zal bestaan uit 8 vertegenwoordigers van de Farmers Union, waarin de Engelsche tuinbouwers zijn georganiseerd. Tot de deelnemers behooren o.a. de heeren E. H. Gardener, voorzitter van het Central Horticultural Committee en H. R. Haynes, secretaris van Hendquarters Committees. Verscheidene bedrijven, proeftuinen en veilingen zullen worden bezocht in het Westland, de bloem bollenstreek, Kennemcrland, Langendijk, De Be tuwe en Zeeland. ;v,De coipmissie is speciaal geïnteresseerd in cul tuurtechnische instituten, in electrisclie verwar ming van kassen cn bakken, in onderwijs en cursussen op tuinbouwgebied. Voorts zal nog een bezoek worden Jgebracht aan de Stichting van den Landbouw en - daar in Engeland de productie-planning in het centrum van de belangstelling staat - aan het Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproducten. Op Zaterdag 4 Mei zullen de Engelsche gasten de Bevrijdingsfeesten te Amsterdam bijwonen. SLACHTVEE'UIT DENEMARKEN De eerste hoeveelheden Dccnsch slachtvee zijn in ons land aangekomen. Op 22 April arriveerde een trein uit'Denemarken met ongeveer 600 stuks cn op 24 April liep de „Orestes" de haven van Amsterdam binnen met ongeveer 700 Deensche runderen aan boord. Deze dieren maken deel uit van het door de Regeering.in Denemarken aange kochte slachtvee tot een hoeveelheid van 1.000 ton geslacht gewicht. Dit vleesch komt geheel ten goede aan onze binnenlandsche vleeschvoor- ziening. Binnenkort kunnen de restecrende hoe veelheden Verwacht worden. PRIJZEN VERORDENING 1946 CONSUMPTIEMELK II. De prijsregeling voor consumptiemclk wordt niet Ingang van 28 April 1946 gewijzigd, doch dit heeft geen verandering ten gevolge van den prijs, welke dan consument uiteindelijk betaalt. In de nieuwe regeling, welke is vastgesteld in de Prijzen verordening 1946 Consumptiemclk II, is tevens de indeling der gemeenten in prijsklassen herzien. De verordening is afgekondigd in het Voedselvoorzieningsblad van 27 April 1946, No. 29. UIT OUDE PAPIEREN VI. Oude bedijkingen op Goeree-Overflakkee. HERKINGEN. In de vorige publicatiewerd reeds vermeld, dat Jan van Beieren op 8 November 1415 het gedeelte Herkingen ter bedijking uitgaf. Als gega digden worden genoemd: Jan van Renessè, het Karthuizer klooster te Zeelhen en het Regulierenklooster te Rugge bij Brielle. De werkzaamheden vlotten blijkbaar niet, want pas in 1420 schijnt de indijking voltooid te zijn. Veel geluk hadden de bedijkers echter niet, want de polder ging reeds spoedig weer verloren. Aan herstel der dijken scheen niet gedacht te kun nen worden en op de plaats van het vroegere „Korenland" ontstonden opnieuw gorzen en slik ken. De beide -kloosters gingen er toe over om deze aan schaapherders te verhuren, waardoor de gees telijke instellingen eenigszins schadeloos gesteld konden worden door de daaruit voortvloeiende inkomsten. De eigenaars besloten eindelijk het gebied ter bedijking uit te geven. Zij hadden blijkbaar be zwaar tegen eigen exploitatie en op 25 September 1482 werd het gebied uitgegeven aan Heyn Wil lemszoon en Jan Willemszoon. Het werk verliep voorspoedig en reeds in 1483 was het gebied ingepolderd. Tijdens een storm op 14 September 1511 brak de dijk echter door en de polder ging opnieuw verloren. Spoedig volgde echter de herbedijking van het verloren gegane gebied. Doch ongeveer 40 jaar nadien brak de dijk opnieuw door. Slechts korten tijd nadien werd de polder opnieuw droog gemaakt om enkele jaren daarna weer een prooi van het water te worden. De menschen schenen de moed te gaan verliezen want zij lieten de polder drijvende. Pas na onge veer 20 jaar besloot men tot herindijking over te gaan. In 1575 was dit werk gereed, maar de dijk bleek zoo zwak te zijn, dat reeds in 1576 namens de Statén van Holland een onderzoek ingesteld werd naar de deugdelijkheid van de waterkeering. Korten tijd na deze inspectietocht brak de dijk en wederom besloot men niet tot herindijking over te gaan. Bijna 30 jaar liet men de polder drijvend, want pas in 1604 werd het gors, dat als polder de naam van Oud-Hcrkingen ontving opnieuw ingedijkt. OUDE TONGE In het gebied van deze gemeente lagen in de Middeleeuwen eveneens verschillende opwasseen. De belangrijkste waren: Grijsoerde, Duuven- wairde, die Tonghe, Helle Kremsgat en Batten- oert. Ook deze gebieden werden benut|Voor zout winning, terwijl ook de veeteelt op verschillende plaatsen uitgeoefend werd. Op 17 Februari 1420 gaf Jan van Beieren ver schillende platen uit aan diverse gegadigden. De j rcchtkrijgraden konden zelf beslissen of zij de ge- bieden wenschten te benutten voor het inoerbe- drijf of dat zij deze wilde indijken tot „korenland". Algemeen werd de voorkeur gegeven aan de zoutwinning. De rechthebbenden bleken voldoen de inkomsten te genieten, maar toen de zoutprijzen langzamerhand daalden begonnen de eigenaars voordeel te zien in de indijking der gorzen. Als eersten gaven op 25 Mei 1438 de eigenaars Godschalk Oem en Johan Ruychrock van het gors de Tonghe dit gebied uit ter bedijking aan Pieter Gerntszoon en diens metgezellen. Nog in hetzelfde jaar was de polder het Oudeland van Oude Tonge ingedijkt. Op 11 November 1447 werd wederom een gors ter bedijking uitgegeven en zoo ontstond de polder j Zuiderland. Deze bedijking was grooter dan thans Deze polder ging n. 1. in 1570 verloren. De toen malige eigenaars gingen niet tot hervoering over de polder bleef drijvende tot 1594 toen de Heeren vai/ Grijsoord besloten tot herbedijking van het verloren gegane gebied. Tijdens de storm van 20 Maart 1682 brak de dijk in het westen door. Mfn zag geen kans de ruwering te herstellen en er werd besloten een groot gedeelte van de polder voor goed prijs te geven. Niet lang na 1447 werd op last van de Heeren van Grijsoord het gors Battenoord ingepolderd en in 1460 werd door dezelfde Heeren de bedijking van het Noordland aanbesteed. Het werk werd vlot uitgeoefend. In 1478 werd door hen het gors, dat thans de naam van Molenpolder draagt ter bedijking uitgegeven. Ongeveer 30 jaar laten ging deze poider verloren en het zou weer tot 1534 duren alvorens deze bedijking opnieuw op de zee veroverd werd. 1) Zie „Uit oude Papieren" V, gepublceerd in „De Opbouw" van 8 Februari 1946. Dc Heere verblijdde ons met de voorspoedige ge boorte van een dochter Corina Jeannette (Cora) B. KIJKUIT. C. C. KIJKUIT— v. d. Berg. Middelharnis, 3 Mei 1946. Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij U kenDis van de geboorte van onzen zoon en broertje Huibrecht Daniël (Huib) G. BIJLEVELD. L BIJLEVELD—van Putten. DAAN. Middelharnis, 2 Mei 1946. Met groote blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van een zoon én broertje, die wij PIETER noemen. L. ZWEERUS C. A. ZWEERUS-Bechthum CATHARINA LEENTJE. Dirksland, Gelderschedijk A 590. Tijdelijk: Ziekenhuis Bethesda. De Heere verblijdde ons met de geboorte van een welgeschapen dochter, welke wij CORNELIA (Corrie) noemden. P. v. DRIEL E. W. v. DRIEL-Baart. Sommelsdijk, 30 April 1946. Van Aerssenstraat B 140. ADRIANUS DE GANS Jzn. en ABRA JOHANNA VAN SLIEDREGT Gd. hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 16 Mei a.s. MIDDELHARNIS, 2 Mei 1946. Nieuwstraat 35. W.-Achterweg 190. ThuisNieuwstraat 35, Woensdag 8 Mei, W.-Achterweg 190, Don derdag 9 Mei, des n.m. 3 uur. GETROUWD: andries stolk en klazina lokker welke mede namens wederzijdsche ouders hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belang stelling tijdens en bij hun huwelijk ondervonden. DIRKSLAND, 25 April 1946. Kapoenstraat A 57. GETROUWD: tj. kuipers Arts en j. bussink Sommelsdijk, 29 April 1946. Voorstraat A 219. Wit. (8) Kd8, Db8, Tel en h3, La8, Pd4 en e2, pi f4. Zwart. (8) Ke4, Da2, La6 cn g5, pi.a3, d5, f5, f6. Wit begint cn geeft in 2 zetten mat. dankbetuiging. Voof de vele belangstelling ondervonden bij ons huwelijk op 24 April j.l., betuigen wij langs dezen weg onzen hartehjken dank. w. boekhoven W. BOEKHOVEN-Zeilstra. DEN HAAG, 26 April 1946. Voor dc belangstelling bij ons huwelijk ondervonden betuigen wij onzen hartelijken dank. P. BORGDORFF R. BORGDORFF-Kieviet. DEN BOMMEL, Mei 1946. Met leedwezen geven wij U kennis van het overlijden van onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder jacomijntje v. d. BOK, Wed. van j. Bezuijen, in den ouderdom van 89 jaar. Hoe groot het verlies is, beseffen allen die haar gekend hebben. J. BEZUIJEN KL. BEZUIJEN-Tanis JAN JAAP SIMON JOB HANNIE. OUDDORP, 24 April 1946. Havenweg A 517. Dankbetuigingen Voor de zeer vele hartelijke bewijzen van deelneming die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Zoon, Brpeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer bastiaan van der stad, betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Inzonderheid aan de vakgroep Kappersbedrijven, afd. Goeree en Overflakkce, wiens deelneming ons diep heeft getroffen en ver troost. Wed. M. v. d. STAD- Schrijvershof. CORRIE. Middelharnis, Mei 1946. DANKBETUIGING. Daar het ons niet mogelijk is, om allen persoonlijk te bedanken, zoo betuigen wij langs dezen weg onzen oprechten dank voor de enorme belangstelling die wij bij onze 40-jarige echtvereeniging hebben ondervonden. ADR. ARDON M. ARDON-BOON. DIRKSLAND, Boezemweg 267. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van belangstelling ons betoond bij de herdenking van onze 60-jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank, ook namens onze kinderen en kleinkinderen. JAC. VEROLME Az. H. VEROLME-v. d. Veer. NIEUWE TONGE, Mei 1946. Vooi' de vele blijken van be langstelling op 26 April onder vonden, bij de herdenking van onze 45-jarige Echtvereeniging, zeggen wij, ook namens onze kinderen, behuwd- en kleinkinde ren, hartelijk dank. M. MUIJE L. MUIJE-v. d. VELDE. NIEUWE TONGE, Mei 1946. Westerstraat A 293. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor dc zeer vele blijken van belangstelling bij onze 45-jarige Eehtvereeniging onder vonden. JAC. GROENENDIJK C. A. GROENENDIJK VAN GELDER. Sommelsdijk, April 1946. Voor de vele blijken van be langstelling, voor en tijdens ons huwelijk ondervonden, zeggen wij U, mede nanlens wederzijdse familie, hartelijk dank. W FASE A. W. FASE-Wittekock. HERKINGEN, April 1946. Kaaidijk 126. Voor de zeer vele blijken van belangstelling op 26 April onder vonden, bij ons 40-jarig huwelijks feest, zeggen wij mede namens onze Kinderen, Behuwd-, cn Kleinkinderen en Verloofden har tclijk dank. M. TANIS S. O. TANIS-BREEN. OUDDORP, Aplil 1946. Wittestraat A 621. H.H. Landbouwers 1 Beschermt Uw Stokboonen tegen wind met Aardperen groeien 2 5 3 M. hoog. Te bevragen bij A.'GROOTEN- BOER Czn., Tuinstr. 465, D'land. Het bosk dat iedereen leest! door H. v. AALST, Middelharnis. Momenteel uitverkocht. Wij verwachten echter binnen kort nog enkele exemplaren. Stort 4,90. Verzending in volgorde der aanvragen. Fa. L. VROEGINDEWEIJ Wz. Tel. 48, Middelharnis, Giro 100427 HET GEBRUIK VAN HET heartyaartadres is in het belang van Afzender, Vervoerder, Ontvanger VERPLICHT GESTELD. U gelieve er rekening mede te houden, dat goederen zonder Beurtvaartadres niet ter verzen ding mogen worden aangenomen. Verkrijgbaar bij Fa. J. BOTH Zoon te Middelharnis en hare agenten. Boden en Beurtschippers genieten de gebruikelijke korting. Kennisgeving Het Bestuur van den polder „Het OUDELAND", brengt de veehouders der Gemeente OUD DORP ter kennis, met verwijzen naar Art. 8 van de Polderkeur, dat het ten strengste verboden is, dat hun vee zich zonder geleide op de openbare weg bevindt. Overtreding zal onherroepelijk gestraft worden. Nanlens liet Bestuur, J. HAMEET.EMAN, Voorzitter. P. VOOGD, Secretaris. TE KOOP: Tegen aannemelijk bod, viool Br. onder No. 164, Bur. v. d. blad. TE KOOP: woonhuis met erf staande Kerksingel 14 te OOLT- GENSPLAAT, in huur zijnde bij den heer W. B. dc Vos. Belanghebbenden kunnen brie ven met opgaaf van den prijs in- leveretrbij K- VAN OOSTENDE, Boomgaardpad, Ooltgensplaat, - waar ook nadere inlichtingen ver krijgbaar zijn. TE KOOP: een warmwater broedmachine 220 eieren. Te bevragen onder No. 278 Bureau van dit Blad. GEVRAAGD: nette hulp in de huishouding v. d. efi n., huiselijk verkeer. Mevr. v. d. BERG v. d. Merslaan 45 Zeist. TE KOOP AANGEBODEN: 15 kisten Alpha AA Bindcrhaver cn Zaalwlkkcn Stamslaboonen (Princcsseii), dubbel z. dr. Fa. C. v. d. MEIDE, Zaadhandel Middelharnis Telefoon 378 Wij zoeken een kantoorbediende tevens voor incassowerk. Brieven met gegevens over leef tijd, opleiding en verlangd salaris worden ingewacht bij DE VOOGD's Assurantiekantoor Hobbemastraat 113, Middelharnis Huiskamers Slaapkamers maken wij weer prima, ook vol gens tekening. PLATE Meubelfabriek Stoffeer derij GR. MARKT 21, SCHIEDAM t/o Stadhuis 4—3 te bereiken met lijn 4 Maasstation Beschermt Uw jonge groenten, plaats een windscherm van jRIETMATTEN Wij leveren U alle maten. Goede wilgen boonstaken hebben wij ook voor U. Fa. DE KORTE TELEF. 24 - OUDE TONGE. Voor Sommelsdijk en Middel harnis neemt lz. GROOTEN- BOER te Sommelsdijk graag Uw bestelling aan. TE KOOP OF TE RUILEN: Klein kastje (te koop) Tafel (te koop) Wandelwagentje (ruilen voor kinderwagen) 4 stoelen, 2 armfauteils (te koop) Ledikant (te koop) Gummilaarzen (te ruil of tc koop). Tc bevragen: RING 381 A, SOMMELSDIJK. GEVRAAGD: Wegens huwelijk der tegenw. een flinke dienstbode voor dag of dag en nacht. J. MIJNDERS Blindeweg B 1 Dirksland. Stichting voor tijkbezorging „VOORZORG" BIJKANTOOR: MIDDELHARNIS A. BAART,Burg.Boumanpl.C38 Telefoon 312. Begrafenissen, Transporten. UITVOERING: Indrukwekkend - Plechtig - Piëteitvol Boekhouding. Belastingen, Administratie- en Accountants kantoor W. A. DE BAKKER, Lid N. I. v. B.,OUDDORP.(Voor het geheele eiland te ontbieden). Te koop, te huur, ter leen gevraagd een asthmaspuit die goed verstuift. A. v. DIJKE, Voorstraat 148, Dirkst.nd. V.OOR BOEKHOUDINGEN Administraties cn Belastingzaken NAAR M. DE GROOT (Gedipl. Boekhouder) WATERWEO E 44, MIDDELHARNIS. Zaterdag na 1 uur gesloten Gelieve het brood te halen vóór 1 uur Het Hoofd.van de Politieke Recherche afdeeling (P.O.D.) voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis, deelt mede dat ingaande Maandag 6 Mei a.S., zijp dienst voor het publiek gesloten zal zijn daar deze zal worden ondergebracht bij de Voor bewijzen van politieke betrouwbaarheid en inlich tingen gelieve men zich derhalve, na voormelden datum te wenden tot genoemd kantoor. Het Hoofd voornoemd, Mr. J. J. A. GROENEVELD. op vergunning uit voorraad lever baar, voor paarden en voor tractor Landbouwsmederij, Nieuwe Tonge, Tel. 17 Daar hel in onze bedoeling Itgt om na 1 Juni a.s. geen emballage meer terug te nemen, verzoeken wij U de nog in Uw bezil zijnde v. d. Have zakken, zo spoedig mogelijk in ie leveren bij bode Bofh, Voorstraat, Middelharnis. Vert.: G. W. H. Esselink Dzn., W. Achterweg A 189. Middelharnis. Tel. 21 Uw gewassen verdrinken niet als U uw landerijen draineert met poreuze, en goed doorbakken dralneerbttizen Alle maten zijn voor U in voor raad. Wij leveren zonder toe wijzing. Fa. P. DE KORTE Zonen OUDE TONGE Telef. 24 RUILEN. Wie ruilt een huis, Stccnen- weg Middelharnis, voor een huis Dorpsweg Sommelsdijk. Brieven (Woningruil) of adres vragen bij Boekhandel VROEG INDEWEIJ, Middelharnis. Gedrukt ter Flakkeeschc drukkerij J. 6 M. Boomima, Middelharnis Ruilen. Wie ruilt een paar i.g.st.z. werkschoenen m. 45, voor een naar damesschoenen m. 39, lage hak. - lui. FR. WITVLIET, Geldcrschcndijk 591, Dirksland. Een witte Mcisjesblousc, voor een lakentje en sloopje of twee Meisjesblouses, voor groot laken. C. HORSELING, Visscherstraat 125, Middelharnis. Wie ruilt een lap gebl. Japon- stof o.kw. voor groen werkjasje, ni. 54 of 56. - lui. Fr. WITVLIE1 Geldcrschcndijk 591, Dirksland. Wie ruilt mijn Jongenspakje, leeftijd 8 jaar, voor dito van in jaar. - Inlichtingen bij G. v. KOPPEN, Boekhandel, Ouddorp. Een wel gebloemd Tafelkleed, voor een lap Japonstof, effen of gebloemd. - Inlichtingen Bockli. C. DE MOOIJ, Ouddorp. Tc ruil gevraagd: zwarte jurk. voor effen gekleurde jurk, zoo goed als nieuw. Een blauw Hecrencostuum, maat 54, voor zwart costuum. Oudelandschcdijk B 416, S'dijk.

Opbouw | 1946 | | pagina 3