mV Tribunaal 0 a Zitting van het alhier, met algemene stemmen herkozen. Zij namen hunne benoemingen weer aan. Melden wij vorige week bericht over de Candidaatstciling voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing voor de A.R. Partij, waarin maar 4 personen werden gemeld, deze moeten zijn de al reeds genoemde1J. Voogd Mz., 2. KI. Akershoek Cz., 3. Joh. Haiiieetemau, 4. M. Tan is Tz., 5. KI. Alenian, 6. Job Tanis Mz., 7. KI. Padmos. De leerlingen P. Meijer en T. Tanis zijn op de Lagere Landbouwschool te Middclharnis be vorderd van de eerste naar de tweede klasse, ter wijl na gehouden examen voor de eerste klasse zijn geplaatst T. Witte en C. P. Tanis. Geboren: Jacomüntje Greta, d. v. W. Akers- hoek en E. Meijer; Pieter Abram, z. v. F. v. d Linde en Cath. van Wijk. Overleden: Jacomijntje v. d. Bok, wed. van J Bezuijen, oud 89 jaar. Getrouwd: K. Grinwis en B. Knape. Kerknieuws: Doopsgez. kerk: de Heer van Trigt van Abbenbroek, vm. 9,3U uur. Ger. kerk: v.m. en n.m. Ds. van Veen. Ger. gemeente: v.m. en n.m. leesdienst. OUDE TONGE. Vergadering Mannenver. „Guido de Bres", D.V. Woensdag 8 Mui 1946 's avonds 8 uur Agenda: art. 14 Ned. Gel. BI., door A.v. Dam Door onbekende oorzaak brak brand uit. in een schuur van dhr. Ant. v. d. Doel. Door een felle wind aangewakkerd stond alles spoedig in lichte laaie. Toen de brandspuit arriveerde was het pleit reeds beslecht en stonden zij voor geen moeilijke taak meer. Voor den betrokkene een niet geringe schade. DEN BOMMEL. Burgerlijke Stand over April '46. Geboren: Adriana Maria, d. v. Franciscus Buijs en Pieternella Goverdina Hameeteman; Kaatje Jannetje, d. v. Leendert Meijer en Adraantje van Putten; Dingena Cornelia Maria, d. v. Martinus Johannis van Reijen en Cornelia Johanna Maria, Pollemans; Jacob z. v. Gerrit Huizer en Wilhel- mina Margaretha van der Mast. MIDDELHARNIS. TRAMBOTSING DOOR BALDADIGHEID De tram uit Ooltgensplaat, die om 8.30 uur van het station Middclharnis naar de Haven vertrok, werd Donderdagmorgen ter hoogte van het Marietjespad, doordat een scholier achter op de tram springend uit baldadigheid de reminrichting in werking bracht, tot stilstand gebracht. De achter deze tram komende tram uit Ouddorp, die even later ook van het station Middelharnis vertrok, botste tegen de stilstaande tram. De botsing was geweldig en wonder boven wonder gebeurden geen persoonlijke ongelukken, daarentegen werd Wel grote materiele schade toe gebracht. Een postwagen werd ingedrukt, 2 rij- tuigen en een locomotief werden zwaar beschadigd. Juist nu er zo'n grote materiaal schaarste is, is dit zeker een grote schade. Het reizigersvervoer werd met behulp van autobussen naar en van de Haven onderhouden, zodat dank zij het doortas tende optreden van het R.T.M. personeel de reizigers met 1 uur vertraging weer het eiland in konden vertrekken. Hier zien wij weer, hoe onverantwoordelijk de jeugd kan optreden, de politie heeft een en ander in onderzoek en we hopen, dat de dader zijn ver diende straf niet alleen niet zal ontgaan, maar dat dit ook weer en voor ouders en voor het personeel der scholen een aanleiding zal zijn om hun kinderen en leerlingen op het verkeerde van hun onbezonnen daden te wijzen. VEILINGBERlCHTEN. Maandag 29 April: Spinazie f 8-f 15; Witlof f 67-*" 74; Rabarber f 28-f 32; alles per 100 kg. Sla f 3,50-f 4,79; bloemkool I f 82-f 99; Bloem kool 11 f 62-f 69; Bloemkool III f 27-36; alles per 100 st. Radijs f 8-f 12 per 100 bos. Dinsdag 30 April: Spinazie f8; Witlof f 70-f 74; Rabarber f 32. Alles per 100 kg. Woensdag 1 Mei: Spinazie f 8; Rabarber f 31. Alles per 100 kg. Radijs f 1-f 2 per 100 bos. Sla f 4- f 4,50; Bloemkool 1 f 100-f 114; Bloemkool II f 64-f 68; Bloemkool III f 39-f 54. Alles per 100 stuks. TABAKSKAARTEN ENZ. T 26 .2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) T 35 I rantsoen import-cigaretten V 26. 100 gram chocolade of suikerwerken X 26 100 gram chocolade of suikerwerken X 35 1 rantsoen import-cigaretten Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Don derdag 2 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen waarop eerst met ingang van Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op den extra-vleeschbon welke deze bonnenlijst vermeldt, kan bij uitzonde ring reeds op Donderdag worden gekocht. Uitreiking Schoeneubonnen. De Leider van den Distributiekring Middel harnis maakt bekend, dat zij wier laatste stam kaartcijfer een 9 is en die vanaf 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen (werkschoenen uit gezonderd) hebben ontvangen, op vertoon van hun stamkaart met inlegvel op onderstaande dagen een schoeueubon kunnen komen afhalen: MELISSANT: Maandag 6 Mei van 10-12 uur; HERRINGEN: Maandag 6 Mei van 2-4 uur; MIDDELHARNIS: Dinsdag 7 Mei van 9-12 en 2-4 uur; DIRKSLAND: Woensdag 8 Mei van 9.30-12 en 2-4 uur; SOMMELSDIJK: Vrijdag 10 Mei van 9-12 en 2-4 uur; NIEUWE TONGE: Dinsdag 14 Mei van 10-12 uur; STAD a/h HARINGVLIET: Dinsdag 14 Mei van 2-4 uur. Thans komen ook kinderen, geboren na 31 Mei 1944 en die den leeftijd van 10 maanden hebben bereikt en nog geen bon hebben ontvangen, voor een schoenenbon in aanmerking. Uitreiking toeslagkaarten zwaren arbeid, 6e periode. In de week van 6 t/m 11 Mei a.s. vindt geen uit reiking van toeslagkaarten plaats. De voor-, zoo wel als na-uitreiking zal thans geschieden in de week van 20 t/m 25 Mei a.s. De juiste data worden nog nader bekend gemaakt. Uitreiking aanvraagformulieren vaste brandstoffen. Vanaf heden kunnen ten behoeve van Rijks-, gemeente- en particuliere kantoren, kerken, scholen, hotels, cafés, restaurants, particuliere kantoren, werkplaatsen enz. aanvraagformulieren MD 393-05 worden afgehaald. Deze formulieren moeten uiterlijk 15 Mei a.s. bij de Brandstoffen- commissie te Sommelsdijk zijn ingeleverd. Uitreiking bonkaarten 6e en 7e periode. De aandacht wordt erop gevestigd dat de uit reiking van deze kaarten aan niet-zelfverzorgers te Dirksland a.s.' Zaterdagmorgen 4 Mei geschiedt, tusschen 9.30 en 11.30 uur. 1 Den Bommel Woensdag 8 Mei a.s. vdn 912 uur. Oude Tonge Donderdag 9 Mei a.s. van 912 en van 13 uur. Ooltgensplaat Vrijdag 10 Mei a.s. van 14 uur. In verband met de opheffing van de aardappelen- distributie op dit eiland, waar door automatisch alle personen voor dit artikel zelfverzorger gewor den zijn, wordt aan personen die nog zelfverzorger zijn voor een der artikelen melk of vleesch geen toeslag meer verstrekt. JE MAINTIENDRAI Het symbool der vrijheid Het was reeds Willem de Zwij ger, de Vader des Vaderlands, die deze spreuk van het huis van Oranje in zijn wapen voerde. Je maintiendraiik zal handhaven En zietdoor alle eeuwen heen bleef dit devies gehandhaafd. Er. waren vaak donkere tijden voor ons vaderland. Tijden waarin het scheen of larjd en volk ten onder zouden gaan. Maar telkens kwam er redding en uitkomst. Ook nu. Vijf jaar lang was Nederland onder vreemde dwingelandij. Maar de oude wapenspreuk bleef bewaard onder ons volk. Ik zal handhaven wij zullen handhaven in ons verzet, in onze taaie Nederlandsche on buigzaamheid. De ketenen zijn verbroken. Wij vieren het feest der bevrijding. Je maintiendrai. De traditie blijft bewaard. Nu en in de toekomst. De Nederlandsche onderne mingsgeest bleef gelukkig ook bewaard. Meer dan een eeuw was het streven van De Gruyter: het beste te leveren tegen voor- deelige prijzen. En De Gruyter blijft handhaven het deviesbé tere waar en 10 procent. Ook deze traditie is gelukkig bewaard ppWpv»n Distributienieuws. AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de 5de periode 1946 (28 April t/m 11 Mei). Eik der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 604 221 Algemeen 125 gram boter 222 Algemeen 125 gram margarine 223 Algemeen 50 gram thee 224 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 225 Algemeen 250 gram waschpoeder BONKAARTEN LA, LB, LC 604 118 vleesch 100 gram vleesch A 29 melk 2 liter, melk 3 29, C 29 melk 31/s liter melk 112 aardappelen 2 kg aardappelen BONKAARTEN KD, KE 604 724 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 725 Algemeen 250 gram waschpoeder BONKAARTEN LD, LE 604 D 29, E 29 melk 6 liter melk 612 aardappelen 1 kg aardappelen DISTRIBUTIEKRING OUDDORP 3 Mei 1946. De Leider van den Distributiedienst te Ouddorp (Z.H) maakt bekend, dat, diegenen wiens tweede Distributiestamkaartnummer eindigt op een 9 en in Januari 1945 of later nog geen bon voor gewone of beroepsschoenen ontvangen hebben, kunnen van 1 t/m 25 Mei 1946 op de kantoren te Ouddorp, Goedereede en Stellendam op de bekende dagen, tegen overlegging van hun gezegelde Tweede Distributiestamkaart en inlegvel GA t/m GE 605 eeh schoenenbon naar keuze in ontvangst nemen. Eveneens kunnen kinderen geboren na 1 Mei 1944, die den leeftijd van 10 maanden reeds bereikt hebben en aan wien nog geen bon is verstrekt in aanmerking komen voor een schoenenbon. Uitreiking kaarten Bijzonderen Arbeid. De uitreiking zal plaats hebben te: Ouddorp Dinsdag 7 Mei '46 van 912 uur. Goedereede Woensdag 8 Mei '46 van 24 uur. Stellendam Vrijdag 10 Mei '46 van 912 uur. De werkgevers dienen bij het afhalen van de kaarten voor Bijzonderen Arbeid de Tweede Distributiestamkaarten en de zeifverzorgersboek- jes van de werknemers over te leggen. Met ingang van de 6e periode 12 Mei 1946 wordt iedereen geacht zelfverzorger te zijn van aard appelen, daar met ingang van bovengenoemde datum de aardappelen op Goeree en Overflakkee zonder bon verkocht mogen worden. Afhalen en indienen van aanvraagformulieren vaste brandstoffen MD 393-05 Stookseizoen 1946-1947. In het tijdvak van 1 t/m 15 Mei 1946 moeten de bovengenoemde formulieren door de verbrui kers uit de groepen B, C, en D worden afgehaald en ingediend. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT De Leider der distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend, dat de uitreiking schoenenbonnen aan personen, wiens TD als laatste cijfer het cijfer 9 (negen) draagt en in Januari 1945 of later geen bon voor gewone schoenen of beroepsschoenen hebben ontvangen, als volgt zal plaats hebben: Ooltgensplaat Dinsdag 7 Mei a.s. van 1012 uur. Ou<Je Tonge Woensdag 8 Mei a.s. van 911 uur. Den Bommel Donderdag 9 Mei a.s. van 24 uur. Mede te brengen de distributiestamkaart met inleg vel. De uitreiking Toeslagkaarten Bijzonderen arbeid 6de periode zal plaats hebben als volgt: te Middelharnis VOOR DE KINDEREN BESTE OPBOUWNICHTEN EN -NEVEN Van veel kinderen hoorde ik, dat ze een tfiintje hebben, waarin ze allerlei bloemen en ook wel groenten gezaaid hebben. Weten jullie van welke bloem je erg veel plezier hebt? Van de lathy rus. Ga dus maar naar je vader en vraag om een stukje tuin. Hij wil het je vast wel geven. Het hoeft niet zo groot te zijn, hoor! Je hoeft er niet met de ploeg in te werken, want we gaan geen aardappels poten. Nee, we zorgen, dat we van de zomer prachtige snijbloemen hebben. En dan is één van de mooiste bloemen wel de lathyrus, ook Wel siererwt genoemd, 't Is wel Iaat om die nog te zaaien, maar het kan nog. Je zet wat erwtenrijs in de grond, ongeveer 1 m. hoog, want de lathyrus noet klimmen. Zij kan ook klimmen tegen gaas. Je hebt natuurlijk je tuintje omgespit, zo diep mogelijk ongeveer 50 cm. Als het kan, doe er dan wat mest bij. En, als je het tenminste hebt, doe dan wat roet door de aarde heen. Hark de grond mooi gelijk en maak een gleuf van 5 cm. diepte. Leg de zaden in die gleuf op een afstand van 2k 3 cm. Hark dan de gleuf netjes dicht. En nu maar geduldig afwachten tot de plantjes boven de grond komen. Pas op, dat de vogels de jonge scheutjes niet opeten. Ééns per week moet je ze water geven, als het niet regent. En als ze bloeien sturen jullie me allemaal een bosje. Dan heb ik fijn een huis vol bloemen. Jullie vergeten toch ook niet om mooie oranje- bloemen te zaaien. Bijvoorbeeld goudsbloemen. Die groeien overal. Ja, nu ik het toch over oranje heb, we gaan nu feestvierenhè. Weten jullie nog van verleden jaar. Wat waren We toch biij, dat we eindelijk van die Duitsers verlost waren. Daar zijn we nu'nog blij om en daarom gaan we feestvieren. Maar wie heeft ons dan eigenlijk be vrijd? Och, zullen jullie zeggen, moet u dat nog vragen? Dat weet toch iedereen. De grote mensen zeggen het toch ook. Dat hebben de Engelsen en de Canadezen en ook onze jongens gedaan. Daar hebben jullie groot gelijk in. Maar we mogen toch vooral niet vergeten, dat de Here 'God al die Engelsen en Canadezen en onze jongens gebruikt heeft om ons vrij te maken. O, wat waren we toch blij, toen de Koningin, de Prinses, de Prins en de kleine Prinsesjes weer terug kwamen. Jullie hebben zeker ook allemaal de foto's ervan gezien. Mooi zijn ze, hè? De vorige keer heb ik jullie een prettige vacantie toegewenst en nu hoop ik, dat jullie allemaal fijne feestdagen zult hebben, en vooral dat onze Koningin nog lang gespaard mag blijven. Leve de Koningin I Leve'de Prinses 1 Leve de Prins! Leve de Prinsesjes 1 Lang leve ons vrije Nederland I Nu nog het nieuwe en laatste raadsel. De oplos sing van het vorige is. Spreken is zilver, zwijgen is goud. Sommigen zijn weer vergeten in de linker bovenhoek „Tante Mar" te schrijven. Dom hoor! In de volgende regels zijn de namen van dieren verborgen. Zoek ze op en stuur de oplossing voor volgende week Dinsdag op. 1. Wanneer krijg ik mijn pan terug? 2. Hoeveel eeuwen bestaat de wereld? 3. Krijg ik mijn sla apart, Moeder? 4. Peter at een paar dikke boterhammen 5. Hij nam de chocola uit zijn zak, at het op en ging naar huis 6. Ik krijg erge dorst van dat zoute eten. Tot volgende week! TANTE MAR. Donderdag 2 Mei had de eerste zitting plaats van de kamer van het tribunaal te Middelharnis. Als president fungeerde: Mr. C. R. F. van Rog gen, als adj.-secr.: Mej. Mr. j. M. Hovenkamp en als leden: D. Leijdens van Melissant en D. D. Konings van Middelharnis. Deurwaarder P. L. Vos. De president opende om ongeveer 10 uur de zitting met de mededeling, dat de zaak Keuvelaar op verzoek van den verdediger wordt aangehouden. Voor komt de zaak tegen W. Hartman te Dirks land, voorheen monteur in het ziekenhuis. Na ontslag had deze gewerkt voor een Weermachts- bedrijf en was daarna door burgemeester Bia aan gesteld tot gemeentebode. Hem wordt ten laste gelegd: 1. Steunverlening aan den vijand; 2. Lidmaatschap en het penningmeesterschap van het Nederl. Arbeidsfront; 3. Nationaal Socialistische gezindheid. De eerste vragen, welke de president stelt, gaan over een kist, waarvan beschuldigde gezegd zou hebben, dat daarmede onderduikers vervoerd zouden kunnen worden en over de telefoon, welke H. ter beschikking gesteld zou hebben van J. en M. Lisseveld. President: Hebt u gezegd daar in die kist kun nen best een stel onderduikers vervoerd worden? Hartman: Ik weet daar niets van. President: Er is een verklaring van dhr. V. H.: Dhr. V. gelaste mij de kist goed te repareren. Hij moest zo goed gerepareerd worden, dat er wel een stel onderduikers in konden. President: Heeft Lisseveld bij u getelefoneerd? H,: Mijn telefoon werd door Lisseveld en een Duitser in beslag genomen. President: Hebben ze de telefoon dan mee genomen? H.: Neen, maar we moesten toelaten, dat L. telefoneerde. President: Waarom belde men niet in 't zieken huis? v H.: Ik weet het niet. Misschien omdat ik dichtbij woonde. President: Heeft u Lisseveld wel eens aan de telefoon geroepen? H.: Ik weet daar niet van. President: Lisseveld verklaart het. H.: Het is mogelijk dat het een keer gebeurd is voor het Arbeidsfront. President: Voor de P.O.D. hebt u verklaart, dat het wel eens een keer gebeurd is. Vervolgens zegt de president, dat er wrijving ontstond tussen dhr. V. en beschuldigde. Enkele dagen na de wrijving is de S.D. bij Hartman ge komen. H. is toen tweemaal verhoord. Na het ver hoor deed de S.Eft huiszoeking in het ziekenhuis. Bij deze verhoren zijn verschillende dingen betref fende het ziekenhuis ter sprake gekomen. Het tweede verhoor vond plaats bij S. de Korte te Middelharnis. De president vraagt waarom het daar plaats vond. H.: Bij de Duitsers was het stikvol. President: Was de Korte N.S.B.-er? H.: Neen, helemaal niet. PresidentBij het verhoor is de kist ter sprake gekomen. H.: Ik werd beschuldigd een onderduiker te hebben vervoerd. (Een zoon van burgemeesterden Hollander.) Ik zei er staat wel een kist, maar ik heb daar niemand in vervoerd. President: Bij de huiszoeking in het ziekenhuis is gevraagd naar een onderduikerskist en naar de brandwacht op zolder. Hartman zeide, dat hij een week nadien weer in dienst gekomen is. Er kwam weer ruzie. Ik moest op de zolder slapen en dat wilde ik niet omdat de Duitsers zeiden, dat er geseind werd vanaf de zolder en wanneer dit weer gebeurde dan zouden ze me arresteren. Hierna werd Hartman ontslagen. Hij kwam in dienst bij den Weermachtsaanncmer Vaudeii Hoek. Hartman verklaarde, dat het hem bij Van den Hoek niet beviel omdat hij 8 uur pas thuis kwam. Hij is toen in dienst gegaan bij de firma Van Doorn en enkele maanden daarna aangesteld dooi' bur gemeester Bia als gemeentebode. President: U las Volk en Vaderland? H.: Neen,er zat er Wel eens een in de bus, maar ik gooide hem in de kachel. Ik was er geen liefhebber van. President: Lisseveld verklaarde dat U dikwijls bij hem kwam om Volk en Vaderland te halen. H.: Dat is niet waar. President: Kwam Lisseveld dikwijls bij U? H.: Neen. President: Maar u bent toch dikwijls bij hem geweest o'n het ontslag bij het Ziekenhuis te be praten. H.: Daarvoor ben ik wel bij hem geweest, maar anders kwam ik er niet. De president legde hem daarna ten laste, dat hij Maart 1944 lid geworden was van het Arbeids front en de functie van penningmeester daarbij bekleed heeft. Verschillende vragen worden nog door den presi dent en de leden gesteld. Leydens: Waarom heeft u Lisseveld in de arm genomen om bij de weermacht te werken? H.: Honderden mensen kwamen daar. Hij zat op het Arbeidsbureau. President: Had .hij het Arbeidsbureau bij zich in huis? H.: Ja zeker. Leydens: Hebben uw wraakgevoelens tegen het bestuur van het Ziekenhuis u geen parten gespeeld? H.: Ik stond niet vijandig tegenover V. Ik deed verschillende diensten voor hem. Ik heb nooit wat verraden. Dit had ik kunnen doen als ik dat gewild had. Konings: Waarom bleef u niet in het Ziekenhuis slapen? Dat was toch van groot belang. H.: Ik wou het gevaar niet lopen gearresteerd te worden. President: U hebt tegen zuster Zevenhuizen, nadat u weer in dienst getreden was, gezegd: „Je weet zeker niet, dat er lichtseinen gegeven worden. Er zullen nog wel erger dingen gebeuren." Hartman: Ik weet daar hiet van. President: U hebt met Ds. v. d. Wal en zuster Zevenhuizen gesproken. Toen u de deur uitging zei Ds. v. d. Wal tegen zuster Z.: „Wat een fantas tische verhalen". U hoorde dit, kwam terug en zei „U zegt wat een fantastische verhalen, maar u zult er nog wel meer van horen". Zowel Ds. v. d. Wal als zuster Zevenhuizen verklaren dit. De president zegt voorts, dat de S.D. opbelde en vroeg om doorverbinding naar de woning van beschuldigde. Hartman stond dus zelf in verbinding met de S,D. of liet Lisseveld de beschikking, over de telefoon. Nadat hier nog wat woorden over gewisseld worden, komt de verdediger Mr. van Maastricht aan het woord. De verdediging aan het woord. Na enkele algemene opmerkingen zegt deze, dat de ten lastelegging, hulp en steun aan den vijand dient te vervallen. H. heeft gewerkt staat er bij de firma van Doorn, maar wat voor firma was dat? Een expediteur of iets dergelijks. Daarmede heeft hij toch niets misdreven. Er staat niet bij wat voor firma /het was. De ten lastelegging is daarom onvoldoende en dient te vervallen. Bovendien kan men eigenlijk niet spreken van vrijwillig, want hij werd eerst door burgemeester Visscher bij de firma van den Hoek geplaatst en is daarna overgegaan naar de firma van Doom. Hartman heeft de telefoon beschikbaar gesteld aan Lisseveld. Men verzuimde in de ten lasteleg ging aan te geven waarom dit fout was. Als er bij gestaan had een N.S.B.-er of een gevaarlijk N.S.B.-er, dan kon dat misschien ais een fout aangerekend worden. Dat de S.D. opbelde zegt niets. Want Lisseveld kan Hartman's No. bij de S.D. opgegeven hebben. Er bestaat geen oorzakelijk verband tussen de verhalen van Hartman over het Ziekenhuis en de huiszoeking. H. is een fantast, doet graag gewichtig. Ze hadden nu eenmaal wat tegen het Ziekenhuis. Zij hadden ook hesteerst huiszoeking kunnen doen, voordat ze H, verhoorden. Hartman zou Nationaal Socialistisch gezind zijn, omdat hij Volk en Vaderland las. Dit is geen bewijs. Je kon dit blad lezen om op de hoogte te blijven. Indien men abonné was, is het nog wat anders. Door omgang mét Lisseveld blijkt niet, dat H. Nat. Soc. gezind is. Omgang is niet voldoende. Alleen vertrouwelijke omgang mag ten laste gelegd worden. Alleen de tweede ten lastelegging (het lidmaat schap en penningmeesterschap van het Arbeids front) kan formeel tot een veroordeling leiden. Deze man is 59 jaar. Hij gaat verstandelijk hard achteruit. Internering is voor hem niet meer juist. Hij heeft nu een jaar geboet, daarmede is hij vol doende gestraft. Men kan volstaan met ontzetting uit het kies recht. Na de verdediging stelt de president nog enige vragen over een vlaggestok *p het dak van het Ziekenhuis. Hartman zegt dat de Duitsers dachten, dat Dr. Stoel een geheime zender had. De echtgenote van Hartman legde nog een ver klaring af over de telefoon, waarna Hartman zeide dat hij zijn zoon had laten onderduiken, koper had verborgen en een radio en bovendien mensen had gewaarschuwd voor fietsenvorderingen. Hij had Marcus on van der Wende uit Goedereede gewaar schuwd voor de Duitsers, waardoor beiden aan arrestatie konden ontkomen. 14 Mei uitspraak. Zaak tegen T. van der Wende, landbouwer Goede reede. T. van der Wende wordt o.a. ten laste gelegd: Hulpverlening aan den vijand, dreiging van land bouwers, vriendschappelijke omgang met de Duit sers, liet buurtboerenleiderschap en het achter houden van gelden ten eigen bate. President: U was leider van de landstand in Goedereede? v. d. Wende: ja. President: Hoe bent u daartoe gekomen? v. d. Wende: Een paar heren kwamen mij dat vragen, omdat ik bestuurslid was van de L.C.O. De boeren hebben toen vergaderd en ik ben toen aangewezen. President: U vorderde paarden cn Wagens voor de Weermacht. Kreeg u daarvoor vergoeding? v. d. W.: ja. President: Wanneer bent u begonnen met de uitbetalingen? v. d. W.: lu 1943 tot 2ü December 1944. President: Hoeveel betaalde u per jaar uit? v. d. W.: Ik weet liet niet. Dat zou ik niet kunnen schatten. President: Was het b.v. per 14 dagen IUU0,— of 2000,-—. v. d. W.: Zu iets was het wel. President: U mocht 10 houden? v. d. W.: Ja, daar moest ik de administratie kosten enz. van betalen. President: U ging met de leden van de Duitse Weermacht om? v. d. W.: Nooit, of het mdtst voor het werk zijn. Presiden tBurgemeester Keizer verklaart„Aan vankelijk reden de vrachtrijders. Later moesten de boeren rijden. Er werd een oplossing gezocht, Van der Wende werd aangewezen om het rijden te regelen. Hij ging toch al veel met de Duitsers om. Hij dronk graag een glaasje met hen." v. d. Wende: Voordat ik de regeling kreeg, kwamen er nooit Duitsers bij mij in huis. Ik had dat werk liever niet gehad. Het was een slecht baantje. President: Voor uw portemonnaie waarschijnlijk niet. Hebt u meegewerkt een rijwielhandelaar te vorderen? v. d. Wende: Neen. President: Hebt u boeren, die niet wilden rijden, gedreigd met insperren? v. d. W.: Neen, dat hoefde niet. Ze hebben allemaal hun plicht gedaqji; ze waren tevreden. President: Marech. Kruisse verklaarde, dat u dit wei gedaan hebt. Hoe meer er reden, hoe liever u het had. Daarom deed u uw best. v. d. W.: Dit kan niet, want de Duitsers zeiden altijd precies hoeveel ze er hebben moesten. President: U hebt een bedrag van 67.000, vlak voor de capitulatie ter uitbetaling gekregen. U hebt daar 3 van achtergehouden. v. d. W.; Ik heb dat geld niet in mijn handen gehad. Ik heb 3 gekregen voor mijn onkosten en loonbelasting. Als ik geen loonbelasting daar van moet betalen, zal ik 2 teruggeven. Daarna worden drie getuigen k décharge gehoord n.l. G. v. d. Tol, M. J. Franke en D. Sandifort, allen wonende te Goedereede. Getuige van den Tol, rijwielhersteller. President: U hebt verklaard, dat van der Wende u opgegeven had bij de Duitsers om voor hen te werken. Is dat juist? v. d. Tol: Ja. President: U hebt toen gezegd tegen Van der Wende, dat behoef js niet te doen. Ik ben groot genoeg om zelf werk te zoeken. Hebt u daaraan nog iets toe te voegen? v. d. Tol: Ja, ik heb met die verklaring voor de P.O.D. niets kwaads bedoeld. Het is kwaad op- i gevat. Verdediger: Hoe was u bij luitenant P. in dienst gekomen? v. d. Tol: Ze hadden mij daartoe gedwongen. Later, toen ik bij luitenant P. geep werk meer had, ben ik gedwongen naar Ouddorp gegaan, v. d. Wende zei, dat ik me moest melden. Ik ben eerst niet gegaan. De andere dag wel. Getuige Franke, commissionnair, Goedereede. President; U hebt bij luitenant P. gewerkt tot wanneer? Francke: Ik heb twee jaar bij P. gewerkt tot 1944. Daarna ben ik ondergedoken. De marech. is me eerst wezen waarschuwen, dat ik in Ouddorp moest gaan werken. De marech. is me later wezen halen, niet v. d. Wende. Getuige D. Sandijort, landbouwer, Goedereede. Verdediger: Waren de boeren tevreden met v. d. Wende? Sandifort: Hij heeft tot volle tevredenheid ge werkt. Hij heeft alles uitbetaald. Verdediger: Hebben de boeren geklaagd over de 3 die hij achtergehouden heeft? Sandifort: Neen, hij heeft niets afgeperst. President: Hoe lang heeft v. d. Wende uit betaald? Sandifort: Tot 20 December 1944. Leydens: Liet v. d. Wende zich op dat baantje voorstaan? Sandifort: Het heeft lang geduurd eer hij met die benoeming accoord ging. Wij drongen er op aan. De verdediger Mr. van Maastricht aan het woord. Deze begon met op te merken, dat getuige v. d. Tol bedoelde, dat hij het v. d. Wende niet kwalijk nam, dat hij zijn ndam genoemd had. In de ten laste legging wordt gezegd, dat v. d. W. landbouwers gedreigd heeft. Dit is een vage be schuldiging. Er wordt geen enkele naam genoemd. Losse beweringen zijn geen bewijzen. Er was geen aanleiding tot dreiging, want de boeren reden vrijwillig. De ten laste legging is te vaag. Van der Wende zou openlijk zijn ingenomenheid betuigd hebben met de Duitsers, door omgang met hen. Deze omgang was van zakelijke aard. Burgemeester Keizer verklaarde dat v. d. Wende niet Duitsgezind was. Van der Wende was buurtboerenleider. Op vele plaatsen hebben de boeren meegewerkt aan de landstand. Niemand is daarvoor gearresteerd. Hem is ten laste gelegd, dat hij voordeel getrok ken heeft uit de functie van' buurtboerenleider. Dit is niet waar. Hij kreeg geen enkele vergoeding. Dit is verward met zijn andere functie n.l. het regelen van het rijden. Dat is hem echter niet ten laste gelegd. Van der Wende wordt voorts ten laste gelegd, dat hij 3 van 67.000,ten eigen bate ge houden heeft. Dit kan ik niet begrijpen. Door zijn moeite is het geld binnen gekomen. Niemand heeft daarover geklaagd. 30 boeren te Goedereede heb ben een verklaring getekend, dat v. d. Wende hun belangen steeds correct cn tot vele tevredenheid behartigd heeft. Velen rekenen meer dan 3 voor hun diensten. Van der Wende zit nu een jaar. Er moet spoedig een eind komen aan zijn internering. Graag daarom vandaag uitspraak. Nadat de president nog enkele vragen heeft SCHAAKRUBRIEK _y No. 4. Eller- Oplossing van Probleem No. 2 van A, man is IDd5-c6. Goede opl. ontvangen van W. A. Nicuwland, C. Poortvliet cn dc Schaakclub „Excelsior" te Ooltgensplaat. Men zal opgemerkt hebben dat er in dc rubriek van 26 April enige drukfouten stonden. Voor een scrieuzen lezer waren ze niet onoverkomelijk. Een oplosser was het niet helemaal eens met Rubriek 2. Daar stond: „Men mag in een probleem alles doen wat in een partij mag". Hij dacht dat een schaakgcvende slcutelzct ontoelaatbaar was. Maar er stond achter in Rubriek 2: „In een góéd probleem zal die zet stranden". Men mag het gerust proberen, en als het gaat is zo'n oplossing even goed als een mooie sleutelzet. Alleenr.. in een goed probleem heeft de componist cr voor gezorgd dat een ruwe sleutelzet (b.v. Schaak- geven of direct een zwart stuk slaan) niet opgaat. Ditmaal ter oplossing een prachtige tweczet. Dc volgende keer hopen we een tcmpo-problccm te bekijken. No. 4. C. Mansfield. 11® i i -fTV. - §B gesteld, wordt dc zitting geschorst. Hi t tribunaal gaat in beraad over het verzoek van den verdediger out direct uitspraak te doen en v. d. Wende vrij te laten. Na'het beraad wordt de zitting wederom g - opend en deelt de president mede, dat liet tribunaal geen termen aanwezig acht direct uitspraak te doen cn hent direct in vrijheid te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Zaak tegen J. Noordermeer, landbouwer, Den Bommel. J. Noordermeer wordt o.m. ten laste gelegd: Ingenomenheid met de Duitsers, lidmaatschap van dc N.S.B.in 1946, voordeel te hebben willen t rikken in de bezettingstijd door te solliciteren naar de functie van burgemeester van Oude Tonge, tarwe verkocht te hebben voor 3.00U,en 2.000,- per mud en dat Mussert bij hem een bezoek ge bracht heeft. De president zegt hem, dat hij zich in 194') opgegeven heeft als lid van de N.S.B. Dit blijkt uit een brief van Ravens, uit een lijst van leden dei N.S.B., uit de verklaring van Ravens en uit een contributie-lijst, waarop N.woor 5,- genoteerd staat. Een paar personen verklaarden voor de P.O.D. dat Noordermeer vertrouwelijke omgang had met de Duitsers. Zij hadden geregeld Duitsers bij N. zien binnen gaan. Ze zouden bij hem borrels gedrouken hebben en eieren hebben meegenomen. Het leek wel een duivenkoui. Noordermeer ontkent ten stelligste, dat hij lid geweest is van de N.S.B. De verklaringen van Ravens zijn leugens. Bij hem kwamen geen Duitsers in huis. Het eerste jaar van de oorlog zijn er wel eens Duitsers geweest, die water kwamen halen. Ze kwamen nooit in huis. Hoogstens in de bij-keuken. In de oorlogsjaren heeft hij niet ge solliciteerd' voor burgemeester van Oude Tonge. Dat was in 1938. Mussert is inderdaad bij hem op bezoek geweest. Burgemeester Bia heeft hem er in laten lopen. Burgemeester Bia is bij hem alleen op bezoek geweest in verband met zijn lidmaatschap van de adviescommissie van;bureau ontruiming. Daar het tribunaal het nodig acht enige dingen nader te bezien, wordt de zaak-Noordermeer aan gehouden tot de zitting van 28 Mei a.s. De eerste zitting van het tribunaal wordt hier mede gesloten. Wat is de taak van het Tribunaal? Nu op ons eiland het tribunaal met zijn zittingen begonnen is, zullen velen zich waarschijnlijk af vragen hoe het nu toch eigenlijk zit met die bijzon dere rechtspleging. We zullen pogen u in korte trekken de taak van het tribunaal duidelijk te maken en het onderscheid aan te geven met het bijzondere gerechtshof. De bijzondere gerechtshoven en de tribunalen hebben niets met elkaar te maken. Zij bestrijken een geheel verschillend terrein. De bijzondere gerechtshoven oordelen over politiek misdrijven, gedurende de bezetting begaan en leggen daarvoor straffen op, de tribunalen nemen gedragingen onder de loupe en leggen maatregelen up. Het tribunaal wordt bijgestaan, door een Secre taris maar heeft in tegenstc! gerechtshof, geen opcnbait Welke zijn nu de gcdragii zich voor een tribunaal n 1". Hulp- of steunvt-riei diens handlangers of mede zou ik willen noemen hei sabotage-arbeid van ambte lijk arbeidsbureau; 2°. openlijk hebben doer hcid met den vijand, bijv. hl :men van Duiise militaire 3Ü. lidmaatschap van de •rwante of andere natie scistische organisatie of int daarvan. Aan de N.S.B. zijn bijv. de nationale jeugd: ocialistische vrouwenorgan 4U. voordeel hebben gt anwege den vijand of diens naatregt-len. Hieronder v. radiotoestel niet heeft bel omdat hij N.S.B.-er was; het hebben van vertrj personen .behorende tot de bezettend^ macht. Gezellig» tijen met deze heren; 6°. geen gevolg hebben gering in verband niet de ot digde wettelijke maatregel» Men denke aan de door aanwijzingen. Deze gedragingen zijn cv reden voor het opleggen va alleen het geval, indien de pert gedragingen hebben schuldig I hun handelen oj nalaten geatL bewust te hebben gedragen rul van het Nederlandse volk oj F aan het verzet tegen de vijantL in de regel valt dit natuur lijm aard der gedragingen. De maatregelen, die het t zijn: internering, ontzettinJ bturdverklaring van verrnoi uit men ontzet kan worde™ bijkomende straffen, die hetf kan opleggen, dus het bekkL Internering wordt in bcgiil tijd van tien jaren. Het trff zijn uitspraak adviseren dif gevallen te verkorten, Welk .1 Justitie al of niet kan volgt! een tribunaaluitspraak vaak1 beschuldigde deswege de op: le. internering, met a daarvan te beperken tot 21 uit het recht van kiezen tF krachtens wettelijk voorschil toezingen'*. L Van de uitspraken der tril beroep mogelijk en gratie L verleend. Gratie is nameliiti straffen en het tribunaal lejl straffen maar maatregelen cl Met de uitspraak van heil evenwel nog niet afgelopen, nog het zogenaamde fiat-t_ verleend door de Hoge Autorl Autoriteiten, één in het ressol gerechtshof. Hun taak is na ff zoek der zaak door het tri geweest en of de uitspraak ol Met groote blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van een zoon én broertje, die wij PIETER L. ZWEERUS C. A. ZWEERUS-Bechthum CATHARINA LEENTJE. Dirksland, Gelderschedijk A 590. Tijdelijk: Ziekenhuis Bethesda. De Heere verblijdde ons met de geboorte van een welgeschapen dochter, welke wij CORNELIA (Corrie) noemden. P. v. DRIEL E. W. v. DRIEL-Baart. Sommelsdijk, 30 April 1946. Van Aerssenstraat B 140. ADRIANUS DE GANS Jzn. en ABRA JOHANNA VAN SLIEDREGT Gd. hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 16 Mei a.s. MIDDELHARNIS, 2 Mei 1946. Nieuwstraat 35. W.-Achterweg 190. Thuis: Nieuwstraat 35, Woensdag 8 Mei, W.-Achterweg 190, Don- 9 Mei, des n.m. 3 uur. GETROUWD: ANDR1ES STOLK en KLAZINA LOKKER welke mede namens wederzijdsche ouders hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belang stelling tijdens en bij hun huwelijk ondervonden. DIRKSLAND, 25 April 1946. Kapoenstraat A 57. Met leedwezen geven wij L" kennis van het overlijden var: onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder JACOMIJNTJE v. d. BOK, Wed. van J. Bezuijen, in den ouderdom van 89 jaar. Hoe groot het verlies is, beseffen allen die haar gekenc hebben. J. BEZUIJEN KL. BEZUIJEN-Tanis JAN JAAP SIMON JOB HANNIE. OUDDORP, 24 April 1946. Havenweg A 517. Dankbetuigingen Voor de zeer vele hartelijke bewijzen van deelneming die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Zoon, Breeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer BASTIAAN VAN DER STAD, betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Inzonderheid aan de vakgroep Kappersbedrijven, afd. Goeree en Overflakkee, wiens deelneming ons diep heeft getroffen en ver troost. Wed. M. v. d. STAD- Schrijvershof. CORRIE. Middelharnis, Mei 1946. Wit. (8) l<d8, Db8, Tel cn Ii3, La8, Pd4 en c2, pi f4. Zwart. (8) Ke4, Da2, La6 cn g5, pi.a3, d5, f5, f6. Wit begint cn geeft in 2 zetten mat. GETROUWD: TJ. KUIPERS Arts en J. BUSSINK Sommelsdijk, 29 April 1946. Voorstraat A 219. DANKBETUIGING. Voor de vele belangstelling ondervonden bij ons huwelijk op 24 April j.l., betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. W. BOEKHOVEN W. BOEKHOVEN-Zeilstra. DEN HAAG, 26 April 1946. Voor de belangstelling bij ons huwelijk ondervonden betuigen wij onzen hartelijken dank. P. BORGDORFF R. BORGDORFF-Kieviet. DEN BOMMEL, Mei 1946. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij onze 45-jarige Eehtvereeniging onder vonden. IAC. GROENENDIJK C. A. GROENENDIJK VAN GELDER. Sommelsdijk, April 1946. Voor de vele blijken van be langstelling, voor en tijdens ons huwelijk ondervonden, zeggen wij U, mede namens wederzijdse familie, hartelijk dank. W. FASE A. W. FASE-Wittckock. HERRINGEN. April 1946. Kaaidijk 126. Voor de zeer vele blijken van belangstelling op 26 April onder vonden, bij ons 40-jarig huwelijks feest, zeggen wij mede namens onze Kinderen, Behuwd-, cn Kleinkinderen en Verloofden har telijk dank. M. TANIS S. G. TANIS-BREEN. OUDDORP, April 1946. Wittestraat A 621. DIRK VoJ bewijJ betooi onze r betuig dank/I en kiel I tl NIEUff Vo. langstl vondel onze zegge t| kindcif ren, 11 Af H.t tegen grociefl Ter BOEfl staauJ GENsf den hl Bels ven m leverei Boomj waar krijg b; TE K war 220 ei No. 2 GE VI nette v. d. v. d. TE K 15 Bin Sta;, di Fa. C. Middel

Opbouw | 1946 | | pagina 2