Stoker één-i Ook Uo lai zaak op dj ho enscht met wer racht e de arbeiders reeds er aan te gaan. irers zijn van deze zij hebben den raad toen of bepaalde tijdvakken- het diensverband leggen. DE DIRECTEUR VAN HET BIJKANTOOR VAN 'T GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU MIDDELHARNIS. tement. dat deviezen beschikbaar zijn ooi tot import dezer onderdelen te kunnen overgaan. Nog even geduld. De Ford V-8 is op komst Naar verwacht wordt zal binnen een jaar 3 4000 wagens voor de verkoop gereed zijn. Uitreiking Bonkaarten OUDDORP. 26 April 1946. De Leider van den Distribu tiekring Ouddorp Z.-H. maakt bekend, dat de uitreiking van de Bonkaarten KA t/m KG 606 en de Brandstoifenkaarten T 606 zal plaats hebben te Ouddorp 3 Mei 1946 zelfverz. 9-12 en 2-4 uur 4 Mei niet zelfverzorgers 9-12 uur Goedereede 6 Mei 1946 zelfverzorgers 9-12 uur niet zelfverzorgers 2-4 uur. Stellendam 7 Mei, Zelfverz. 9-12. 2—4 uur; 8 niet 9-12.24 mede te brengen Tweede Distributie Stam kaarten, voorzien van T.D.2-zegels en een volledig ingevuld Braadstoffenformulier MD 323-11 en zelfverz. hun Zelfverzorgersmapje. IN DE FORDFABRIEK TE AMSTERDAM WERKT MEN. Dat deze zin geen holle phrase is. bleek ons j.l. Maandag duidelijk bij ons bezoek aan de Fordavond", gehouden in de Zaal van Hotel Meijér te Middelhamis. Uit de zeer grote belangstelling, hetwelk bleek uit de volle zaal en de aandacht, waar mee het gebodene werd gevolgd, maken wij op dat er ook op ons eiland velen zijn, die belang stellen in het werk en natuurlijk naar de directe resultaten der Fordfabrieken. In de bezettingsjaren, konden de jaarlijkse ..Fordavonden" niet gehouden worden. Direct na de bevrijding had de Directie plannen ge maakt om weer dergelijke bijeenkomsten te organiseren en van de uitvoering van dit plan hebben de belangstellenden deze week kunnen genieten. Als inleiding tot de filmvoorstelling hield de heer van Beek Calkoen, een door alle aanwezigen met aandacht gevolgde causerie. Hij vertelde hoe het vervoer sinds de oud heid is gegroeid en welk een groote rol de automobiel daarbij heeft gespeeld. De auto mobiel veranderde het geheele aanzien van Amerika, en hoewel hooge belastingen in Nederland den groei van het automobilisme in ons land wel hebben belemmerd, te stuiten vermochten zij hem niet. zoodat ook in HollSnd de automobiel en in de eerste plaats de Ford Model T, zeer veel heeft gedaan om stad en land nader tot elkaar te brengen. Helaas ontbreekt ons de plaatsruimte om de zeer interessante lezing in haar geheel op te nemen en dus volstaan wij met een klein, doch - volgens ons zeer belangrijk - gedeelte te citeeren „In Mei 1945 was de oorlog in Europa afgeloopen. 5 Mei 1945 was VE dag (Victory Europa); 15 Augustus 1945 was V.J. dag (Victory (Japan) en 17 October was het V 8 dag. Op dien dag exposeerde Ford bij eiken Forddealer in Amerika zijn nieuwen Ford personenwagen. De man, die in het verleden de auto maakte tot het universeele middel van transport, die in den oorlog enorme prestaties leverde in oorlogsproductie, slaagde erin, nauwelijks 2 maanden na den vrede, wederom als eerste het publiek een nieuwe automobiel te brengen. De reactie hierop in Amerika was enorm. Op dien dag, 17 October 1945, plaatsten meer dan 300.000 personen hun bestelling op den nieuwen Fotd V 8." Na deze inleiding werd overgegaan tot het vertonen der films. Deze films gaven er een duidelijke kijk op, hoe precisiefabricage en ver doorgevoerde efficiency de massa-fabricage mogelijk hebben gemaakt van een kwaliteitsautomobiel als de Ford. 1 Velen zullen zicb hebben afgevraagd „waar blijft onze Ford?". Inderdaad, waar blijft dit onontbeerlijke vervoermiddel? Stel U gerust lezer 1 Ford in Detroit heeft de onderdelen voor ons gereed liggen. De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam wacht slechts op bericht van het betreffende Depar- Op zoek naar de verloren klokken in Heiligerlee en Groningen. Een klok van Middelharuis en een van Den Bommel op terugreis! Heiligerlee is een klein plaatsje. Het heeft bekendheid gekregen door een slag waarbij de broeder van Willem de Zwijger, Graaf Adolf is gesneuveld. Het ligt 3,3 K.M. vact Winschoten, de verbin dingen er mede zijn slecht, zooals het geheele verkeer in het noorden nog veel te wenschen overlaat. Heiligerlee bezit een vermaarde klokkengieterij en brandspuitenfabriek: v. d. Berge. Daar moest, volgens onze gegevens een klok van Middelharnis zijn. De Heer van den Berge keek het boek na van de klokken, die bij hem binnengekomen waren voor nazien en reparatie. Het waren er bijna zes honderd. De klok van Middelharnis,op 13 April gerepareerd verzonden naar Groningen. Ik kreeg het nieuwe adres. De klok weegt 189 K.G. Ik wilde weten wat er aan kapot was, in Gouda sprak men het vermoeden uit, dat ze gescheurd was en gelascht zou worden. Men keek het briefje na van de herstelwerkzaamheden. Neen, de klok was niet gescheurd. Men had echter de ijzeren bouten, die er in verwerkt waren uitge boord en vervangen door bronzen. Want die ijzeren bouten die dienden om het klepel-mecha nisme vast te houden waren gaan roesten. Door het roesten zette het ijzer uit, het brons van de klok krijgt ongekend groote spanningen en zal, op den duur, uit elkander barsten. Alle klokken, die ijzeren bouten hebben, worden nu nagekeken. Dat wil dus zeggen, we krijgen onze klok beter terug, dan we hem weg zagen gaan. Er zijn nog twee klokken van Middelharnis zoek, en nog andere van Flakkee ook. Hebt U gegevens soms? vroegen we. De aanwezigen klokkenvoorraad van Zuid-Holland werd, zooals dit te boek stond, nagekeken. Van Middelharnis niets meer, maar de klok van Den Bommel is ook gerepareerd, en op 18 April naar Groningen verstuurd. Zijn er nog onbekende klokken of gebarsten klokken? Ja, op het plein. Maar willen de heeren de klokkengieterij zien, ze zijn van zoo ver gekomen. Toen hebben we de klokkengieterij bekeken. Er werden nieuwe klokken uit een was preparaat gemaakt, er werden mantels uit leem vervaardigd en er stonden klok-vormen gereed om het brons in af te gieten. Het was zeer interessant. Apart was een gebouwtje waar alles in gereedheid werd gebracht voor het gieten van enkele zeer zware klokken, deze klokkenmantels worden ge heel in den grondingegraven. Een der vakgeheimen is de leem-ver houding. Maar de heer van den Berge praat er niet veel over, waar hij gelijk aan heeft. Hij vertelt van het feit dat er net 70 klokken van hen in Amerika waren tentoongesteld toen' de oorlog uitbrak en dat zij deswege heel den oorlog Duitsch toezicht hebben gehad. Hij vertelt over zijn moeilijkheden om geen fabrikant te worden van machinegeweren. En dan loopen we langs klokken die gerepareerd worden, uitgeboord. Er ligt de klok van Drachten, die net op zijn lui-installatie wordt geklonken. Op een draaibank staat een groote klok, de „stemmer" is bezig de klok, met behulp van een stemvork te testen op zijn geluid. We zijn alweer bezig met carillons, vertelt de heer van den Berge. Dan hebben we een inzicht gehad in deze merk waardige industrie. We zagen de voorraden tin en rood koper, die de regeering beschikbaar heeft gesteld voor nieuwe klokken te gieten. In Groningen gaan we naar het nieuwe adres, we wilden weten hoe het de klokken verder verging. Een boek wordt opgeslagen; de klok van Middelharnis, op 18 April verstuurd naar de firma Naaborg te Delft. En de klok van Den Bommel, die was net 's morgens 23 April in het schip verladen voor Delft. Zoo weten we nu uiteindelijk wat we wilden weten. We kijken nog in Heiligerlee de kapotte klokken na, of er soms een scherf was van een klok van Middelharnis. Er lagen groote zware klokken kapot, een klok van Middelburg, een torenklok van Bleiswijk, andere, mooie klokken van Hemony en andere gieters, maar we vonden mets. In Groningen ook geen verdere aanwijzingen, we kunnen nu wel zeggen, de klok is niet meer te vinden. In Heiligerlee vertelde men ons nog, dat in Duitschland een 18-jarig meisje moest beslissen welke klokken historisch van belang waren en welke niet. Zoo gingen prachtige Nederlandsche klokken ten onder, bij een volk, dat cultuur wilde brengen en zich een voorbeeld wilde noemen in beschaving. De fijne Hollandsche klokkenstem- men werden vernietigd. Klokken vol water ge gooid, een handgranaat er onder, de klok ging in scherven... Zoo rest ons dus het laatste, de voorbereidingen voor een collecte voor een nieuwe torenklok. En VOOR DE KINDEREN BESTE OPBOUWNICHTEN EN NEVEN Ik geloof, dat veel kinderen raadsels oplossen erg fijn vinden. Er zijn zoveel oplossingen binnen gekomen, dat het erg moeilijk zal worden uit te vinden, wie de prijs verdient. Er waren nog verscheidene nichten en neven, die vergeten zijn in de brief te schrijven, hoe oud ze zijn en waar ze wonen. Ook de naam van de straat, waarin je woont en het nummer van je huis moeten opgegeven worden. Zij, die het vergeten, komen niet in aanmerking voor een prijs. Sommige nichten en neven schreven, dat hun Vader of Moeder of broer of zuster' hen geholpen hadden. Dit is niet de bedoeling. Je moet het helemaal alleen doen. Als je 7 jaar bent, kun je dat moeilijke raadsel natuurlijk nog niet alleen oplossen. Waar blijven de nichten en neven uit Ooltgens- plaat, Den Bommel en Stad aan het Haringvliet? In Ooltgensplaat heb ik maar één neef. In alle andere plaatsen op het eiland heb ik heel veel nichten en neven. Een nichtje vroeg om breipatroontjes en bor duurwerkjes. Ik denk, dat veel nichtjes nog niets hebben om te breien en te borduren. Bovendien kan Tante Mar nog niet te veel irt de krant schrij ven, want jullie weet v/el, dat er nog niet voldoende papier is en we erg zuinig moeten zijn. Misschien gaan we dus later, als er meer papier is, handwerk- patcoontjes in de krant schrijven. Verder was er één, die vroeg waarom we juist met Paschen altijd eieren eten. Dat za! ik jullie vertellen. Jullie weten natuurlijk allemaal, waaraan we denken met Paschen. Op school hebben jullie het horen vertellen. Op Paaschmorgen is de Here Jezus uit het graf opgestaan. Een oude almanak zegt: „Een ei is een nieuw stenen graf. Dat er in is, schijnt dood, maar 't kan weer levende uitbreken, 't Is het beeld van ons Heeren verrijzenisse". Vroeger bestond nog meer de gewoonte van eieren eten met Paschen. Van Paschen tot Paschen at de boer geen eieren, om de schade op de beide Paaschdagen in te halen. Vroeger bestond ook de gewoonte om met Paschen Paaschvuren aan te steken op heuvels en hoogten. Dit deden ze vooral in het Oosten van het land, in Drente en Gelder land. In enkele plaatsen van Gelderland hoor je nog wel de naam „Paaschberg". Deze naam komt van de Paaschvuren. Vroeger was het een gods dienstige plechtigheid. De heidenen staken de vuren aan en gingen erbij zingen en bidden, ja, men liep wel door het vuur om de louterende werking te ondergaan. Al, wat verkeerd was verbrandde dan. Tegen woordig heeft de jeugd er een gewoonte, van ge maakt om op de avond van de eerste Paaschdag vuren aan te steken. Natuurlijk denken ze dan niet meer aan de oude heidense gewoonte, 't Is niets meer dan een pretje voor de jongens. Een week van te voren verzamelen za alles, wat brand baar is en als het vuur brandt wordt het een waar feest. En nu het nieuwe raadsel. Het is een heel bekend spreekwoord, dat uit 27 letters bestaat. Oplossingen moeten vóór Woensdzg binnen zijn. Als je een briefje aan me schrijft, schrijf dan op een apart stukje papier de oplossing, naam en adres, leeftijd en of je een jongen of meisje bent (het geslacht). 5. 20. 3. 9. is een vrucht. 18. 23. is bevroren water. 10, 4. 1, getal. 16. 22. 14. 7. doe je met je ogen. 2. 8. 12. moet je slikken. 15. 26. 17. het tegengestelde van glad. 19. 25. 6. 27. het tegengestelde van slecht. 24. 18. zegt men wel inplaats van „U". 13. 11. 21. is een deel van een vis. Tot volgende week! TANTE MAR. voor die gemeenten op Flakkee, die hun klok kwijt zijn de slechte troost: ik heb nagekeken of ik nog ergens klokken van Flakkee vond, maar ze waren er niet. Ik vraag thans aandacht en belangstelling voor de binnenkort te houden collecte. J. B. herdei PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. Dinsdagavond, 16 April, werd door het Chr. Dameskoor „Éuphonia", alhier, met medewerking van het Kinderkoor en Gemengd Koor een Paaschavond gegeven in de Gereformeerde Kerk. Door den Voorzitter J. v. d. Stoep werd deze avond met gemeenschappelijk zingen Gez. 16, gebed en een kort woord geopend. Hierna kreeg de Dir. v. d. Heuvel de zangleiding. Wat de opkomst betrof, deze was verre van rooskleurig te noemen. We hadden daar zoo graag aangetroffen, die menschen die altijd trouw hun plaats in dit kerkgebouw innemen, althans die menschen, die de godsdienst een warm hart toedragen, maar het is net als overal, praten en nog eens praten en daar blijft het bij. Laten we hopen, dat wanneer „Éuphonia" weder een kerk- uitvoering geeft, de kerk vol moge zijn met die menschen, die er beslist behoren te zijn. Wat de zang betrof, er was veel goeds te beluiste ren, te meer daar het Gemengde Koor nog niet lang bestaat. In de Lijdens en Opstandingssuite waren mooie gedeelten. De Altpartijen in het Dameskoor kon den wel iets krachtiger zijn, ofschoon Mej, Nieuwland zeer mooi en beschaafd zong in detrio's. Ook het Graf onder de Meidoorn was goed te noemen. Tijdens de pauze werden verschillende Paasch- liederen op het kerkorgel gespeeld door den heer Boekhoven, die met waardeering te beluisteren waren. Na de pauze echter werd een Paaschcantate gezongen, deze werd over het algemeen beter uitgevoerd dan de voorgaande. Het Kinderkoor zong hier werkelijk verdienste-, lijk en ook de Alt-solis waren mooi. We mogen dan ook gerust Zeggen dat „Éuphonia" deze Paaschavond wel verzorgd heeft. Wanneer het Gemengd Koor met ijver en lust blijft studeeren, beloofd dit goed te worden. Heel goede stemmen zijn hier aanwezig, alleen nog enkele tenoren en bassen erbij en de zaak is in orde. Door den heer v. d. Stoep werd deze avond met gemeenschappelijk zingen en dankgebed beëindigd A.s. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan Ds. Zwijnenburg van Noorden. De heer H. J. Stammer, leraar aan de R.H. B.S., alhier, is benoemd tot leraar aan de Gem. H.B.S. te Hilversum. Ter nadere bestudering van de Onderwijs vernieuwingsplannen zullen op 16 Mei vertegen woordigers van het Lager en Voorbereidend Lager Onderwijs een bezoek brengen aan een tentoon stelling, waarop het werk van de Proefscholen zal worden tentoongesteld en toegelicht. Bij de laatste uitdeling door het H.A.R.K.- comité is gevonden een zegel van de Distributie- stamkaart. Het is gedeponeerd op het secretariaat. Burgerlijke Stand van Middelharnis Geboren: Cornelis Adrianus, z. v. Ananias D. Pool en Femma P. Tiemens. Maria d. v. Jan Verhage en Maatje C. Goedegebuur. Catharina Pieternella, d. v. Cornelis P. Kijkuit en Catharina P. van Noord. Matthijs z. v, Adolf de Visser en Neeltje Steenpoorte. Anthonia d. v. Poulus C. Pape en Dirkje Born. Cornelia d. v. Arie Jordaan en Johanna den Boer. Marinus z. v. Jacob de Waard en Pietertje de Bruin. Alexcander z.v.Dirk Auperlé en Tonia Malkowa. Johanna d.v.Herman van Wezel en Elizabeth J. Buth. Jacoba Cornelia, d. v. Pieter J. Wielhouwer en Lena van der Slik. Adriana d. v. Kornelis Groen en Lena van den Nieuwendijk. Johannis Jacob, z. v. Laurus Appel en Francina van Dijk. Jacob z. v. Cornelis Jonge jan en Pietertje Vos. Jacomina Boudewijna, d. v. Pieter Aupperlee en Pieternella L. de Jong. Petronella Jacoba, d. v. Abraham Boeter en Cornelia Taaie. Wïllemina Maria, d. v. Laurus Berits en Cornelia A. Lodder. Bernhard Leopold Frederik, z. v. Jacob Jordaan en Arendje Verhage, Maatje Cornelia, d. v. Jan A. Doornbos en Hester M. T. Schilperoort. Ondertrouwd: Willem Boekhoven 23 jaar en Willy C. Zëilstra 24 jaar. Aart Appeldoorn 22 jaar en Arendje de Boed 22 jaar. Gehuwd: Robbrecht Arensman 26 jaar en Anna M. Peeman 21 jaar. Cornelis D, Kastelein 32 jaar en Neeltje Both 31 jaar. Overleden: Johannis Krijgsman 61 jaar echtge noot van Jannetje H. Vermaas. Jacoba Cornelia, van der Sluis 61 jaar echtgenoote van Gijsbert M. van der Meide. Bastiaan van der Stad 48 jaar echtgenoot van Maria Schrijvershof. Machiel Zweerus 80 jaar ongehuwd. Pietertje Schellius 37 jaar echtgenoot van Cornelis van Buuren. Het is de uitdrukkelijke wensch der Regee ring dat de viering van den 4 den Mei op zoodanige wijze plaats heeft, dat geen enkel werkverlet ontstaat. Dit geldt niet voor de eene minuut stilte die algemeen in acht genomen zal worden op den 4 den Mei des voormiddags 11 uur ter herdenking van hen die hun leven voor het Vaderland hebben gegeven. Voor de viering van den 30sten April worde eenzelfde gedragslijn in acht genomen. De secretarie der gemeente zal vanaf 1 Mei des namiddags voor het publiek gesloten zijn. De Raad heeft vastgesteld een strafverorde ning waarbij hij die als eigenaar of in een andere hoedanigheid het beheer heeft over een woning of gebouw, verplicht is bij den Burgemeester binnen 3 X 24 uur aangifte te doen zoodra hem bekend is dat deze woning of dit gebouw door den hoofd bewoner wordt verlaten. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of een geldboete van ten hoogste 300, DÏSTRIBUTIEKRING MIDDELHARNIS De Leider van den Distributiekring Middel harnis maakt bekend, dat zij, wier stamkaartcijfer eindigt op het cijfer 3 en aan wien in de jaren 1945 en 1946 nog geen schoenenbon (werkschoenen uitgezonderd) is verstrekt, uitsluitend op 30 ApriJ a.s. te Middelharnis alsnog een schoenenbon in ontvangst kunnen komen nemen. VEILIN GBERICHTEN Dinsdag23 April: Spinazie f 24-f 34 per 100 kg.; Radijs f 18 per 100 bos; Sla I f 2.53-f 3.50 per 100 stuks; Witlof f 69-f 73; Witlof (afw.) f 29-f 40, beiden per 100 kg.; Bloemkool f 49-f 129 per 100 stuks; Rabarber f 35-f 37 per 100 kg. Woensdag 24 April: Spinazie f 16—f 21 per 100 Radijs f 19 per 100 bos; Sla f 1.28—f 3.08 per 100 stuks; Witlof f 68-f 69; Witlof (afw.) f 31-f 67, beiden per 100 kg. Donderdag 25 April: Witlof I f 68-f 73; Witlof afw. f 38-f 63, beiden per 100 K.G. SOMMELSDIJK. In de week van 28 April tot Mei zal ook in onze gemeente een collecte gehouden worden voor de Stichting 1940-1945. U weet toch dat de Stichting zich ten doel stelt: het verlenen van stoffelijke en geestelijke steun aan de nagelaten betrekkingen van gevallenen uit de verzetsstrijd. In de week van 28 April—5 Mei, Herdenken wij onze bevrijding. U bent er diep van overtuigd en doordrongen dat onze gevallenen stierven opdat wij in vrijheid zouden leven? Toont dan Uw grote dankbaarheid; Eert onze gevallenen door te offeren, dat is, door te geven wat U eigenlijk niet missen kunt. Het is onze ereschuld De Oratijevereen. van hier heeft in samen werking met de Oranjevereen te Middelharnis besloten op sobere, plechtige wijze onze bevrijding te herdenken. Op Vrijdagavond zal een stille omgang worden gehouden. De burgers worden verzocht om 6 uur de vlag halfstok uit te steken. Alle deelnemers worden uit genodigd bloemerwnede te brengen, welke op de graven der geva/lenen zullen worden neergelegd. Wij wijzen er met de meeste nadruk op, dat het karakter en het doel van de stille omgang eisen, dat deelnemers en toeschouwers onder eerbiedige stilte en met vol maakte orde hun weg vervolgen. Wij roepen jon gen en ouden, ouders en kinderen op, er voor te zorgen, dat deze dodenherdenking een indruk wekkend karakter dragen. Eerbied voor onze vlag gebiedt ook, dat wij die vlag 's avonds naar binnen halen en niet 's nachts achteloos aan de stok laten bungelen. Wij verzoe ken dan ook alle ingezetenen 's avonds hun vlag in te halen. Voor Zaterdagmiddag vermeldt het programma: een bijeenkomst op het plein der Ger. School en een kinderoptocht, terwijl des avonds een concert zal worden gegeven. De dag wordt beëindigd met het afsteken van een vuurwerk. Wij maken van deze gelegenheid ook gebruik om iets te zeggen over onze houding tijdens het spelen van ons Volkslied. Die houding van het overgrote deel onzer ingezetenen is ergerlijk onbeschoft. Hoorde U in de jaren van tyrannieke onderdrukking de tonen van het Wilhelmus wel eens over Londen? Bijvoorbeeld bij de herdenking van gefusileerden, of wanneer H.M. de Koningin sprak? Doortrilde U dan niet een golf van ont roering? Welnu, gedraagt U dan ook in de vrijheid waardig onder het spelen van ons Volkslied. Gaat dan niet staan lachen en praten, blijft niet onver schillig heen en weer flaneren, maar staat zwijgend stil en ontbloot het hoofd. Zo behoort het en zo gebeurt het overal elders ter wereld. Toont dan dat ge weet hoe het behoort, lezers en lezeressen. Wij verwachten dit van Uü! LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SOMMELSDIJK Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevor derd de volgende leerlingen: 1. Teun Tanis, 2. P. Meijer te Ouddorp; 3. C. Vogelaar te Stellendam; 4. C. Gootjes te Melis sant; 5. C. Grootenboer (met lof), 6. G. Jongejan te Dirksland; 7. KI. Groenendijk, 8. Jan Masten broek te Sommelsdijk; 9. M. de Graaff, 10. Joh. van Groningen te Middelharnis; 11. E. Arensman, 12. P. van Loon, 13. J. van der Baan, 14. H. Wag ner te Stad a/h Haringvliet; 15. Joh. van Loon te Nieuwe Tonge; 16. B. de Vos, 17. Job Mijs, 18. KI. Osseweijer te Den Bommel; 19. P. van Oor schot, 20. Koos van Oorschot, 21. P. Jacobs, 22. André van Reijen te Achthuizen en 23. Hendrik Korteweg te Ooltgensplaat, van wie 2 leerlingen voorwaardelijk. Drie leerlingen zijn niet bevorderd. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de 2e klasse: D. Hoogzand te Sommelsdijk en Jan Tim- rners te Poortugaal'. Na gehouden toelatings-examen voor de eerste klasse der school, zullen daarin worden geplaatst: 1. C. P. Tanis, 2. Teun Witte te Ouddorp; 3. Dirk Human te Stellendam; 4. A. E. Struik, 5. Nico Mijnders te Melissant; 6. D. Grootenboer, 7. Jan Zoon, 8. Nico Mijnders, 9. Jan van der Wekke, 10. F. Nieuwlana te Dirksland; 11. C. Knape, 12. B. Wielaard, 13. M. Lodder, 14. J. Spee, 15. P. Wessels, 16. M. G. van Nieuwenhuij- zen te Sommelsdijk; 17. J, Vroegindeweij, 18. A, C. Jongejan te Middelharnis; 19. G. van Rossum te Stad a/h Haringvliet; 20. G. van der Kroon, 21. H. Vreeswijk (met lof), 22. L, C. Verweij, 23. I. van Zielst te Nieuwe Tonge; 24. J. P. van Marken- steijn, 25. H. P. de Bruin, 26. Jac. van Eijkeren te Oude Tonge; 27. F. J. van Peperstraten te Acht huizen; 28. J. P. den Braber te Ooltgensplaat, van wie 4 leerlingen voorwaardelijk. De lessen voor de eerste klasse vangen aan op Maandag 6 Mei, die voor de tweede klasse op Dinsdag 7 Mei en die voor de vierde klasse op Woensdag 8 Mei aanstaande. j DIRKSLAND. Het H.A.R.K.-comité, alhier, deelt aan de bevolking mede, dat ze een kleine Zending, merendeels gedragen dames- en kinder kleding heeft ontvangen. Ze verzoekt ieder, die voor een enkel stuk in aanmerking wenst te komen, en nog nimmer iets van de H.A.R.K. heeft ont vangen, zich vóór 1 Mei a.s. schriftelijk te wenden tot de gemeente-secretarie dezer gemeente. HERRINGEN. Op Donderdag 2 Mei a.s. des avonds 7 uur zal er in de Herv. School voor de A.R.-Partij optreden, den Heer N. v. d. Brugge van Middelharnis, No. 1 der A.R.-Statenlijst met het onderwerp, „Waar het om gaat". De vergadering is toegankelijk voor mannen en vrouwen. Ook de jongeren zijn hartelijk welkom, Er is gelegenheid tot vragen stellen. Alleen Moeder lost de puzzle op! Een puzzle is het voor kleinen broer van 1 tot 11) te tellen. Een puzzle is het voor groote zus aan wien zij haar hart zal schenken. Een puzzle is het voor Vader om „aan den rook te blijven". En een wekelijks terugkee- rende puzzle is het voor Moe der, hoe het voordeeligst haar huishoudgeld te besteden. Maar.& gelukkig is Moeder klant bij de Gruyter en daar mede is voor haar een goed deel van de puzzle opgelost» Zij weet, dat de Gruyter met haar meepuzzelt om met het huishoudgeld r^nd te komen. De Gruyter geeft weer cassa- bons: voor tien gulden aan bons krijgt Moeder één gulden contant terug. Hoe dat kan? Door enorme inkoopen be spaart de Gruyter aanmerke lijk en daarvan profiteert ook Moeder. MELISSANT. Onze dorpsgenoot L. van Rossum behaalde het einddiploma van de Rijks- landbouwwinterschool te Dordrecht. STELLENDAM. Zondag j.l. hebben verschil lende jongelui zich wezen verlustigen in de heer lijke aanblik van bloeiende bloemenvelden. Zij vonden het zoo'n pracht gezicht, dat zij er thuis ook van wilden genieten en dus fluks een flinke bos geplukt. Het konden wel eens dure bloemetjes blijken te zijn. Gemeenteraadsvergadering van Don derdag 18 April 1946. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den loco-burgemeester, den lieer Vogelaar. Na lezing der notulen der vorige verg. werd overgegaan tot behandeling der ingekomen stukken, bevattende o.a. enkele administratieve wijzigingen der gemeente-begrooting over het dienstjaar 1946. Hierna werd het verdere der agend2 afgewerkt in gesloten zitting. GOEDEREEDE. Door den heer H. van Hui zen is onderhands een Urker botter aangekocht, waarmee hij de zeevisserij hoopt uit te oefenen. OUDDORP. De garnalenvissers hebben in de afgelopen week gemiddeld 150 kg. garnalen per dag en per schuit gevangen. De Voorzitter van den Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die hier wonen en werken, ter ver nieuwing moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te DORDRECHT vóór 28 April 1946. Op Woensdag 1 Mei a.s. des voorm. 10 uur zal in de Raadkamer vergadering worden gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van den Polder „Het Oudeland" en zal onderstaande Agenda worden behandeld.' 1V er kiezing van twee Heemraden, tengevolge van de periodieke aftreding van H.H. P. C. Voogd Pz. en L. P. Akershoek Wz. De gelegenheid tot stemmen zal openstaan van 1012 uur ën even tuele herstemming van 24 uur; 2. Vaststelling der Rekening over 1945; 3. Begroting over 1946; 4. Machtiging tot het doen van af- en over schrijving op de Begrotingspost; 5. Machtiging tot onderhandse aanbesteding of uitvoer van werken in eigen beheer; 6. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van de Commissie voor het onderzoek der in hetr volgend jaar af te leggen rekening. 7. Ingekomen Stukken; 8. Herziening salaris ambtenaren volgens Koninklijk Besluit van den 18 April 1945; 9. Voorstel Pensioen-regeling G. Boshoven; 10. Rondvraag en Sluiting. Uit de verantwoording van den Penningin, D. Tanis, alhier, bleek dat over de maand Maart 'voor de Herv. Geref. Zendingskring Goeree en Overflakkee ruim f 300,was gecollecteerd. Mej. A. Buijs, onderwijzeres aan de O. L. School, alhier, is in gelijke betrekking benoemd in de Haarlemmermeer. Mej. v. d. Spek van Dirksland is benoemd tot tijdelijk Hoofd aan de Kleuterschool alhier Van den graanhandelaar Joh. Breen, alhier, is zijn hit bezweken. Het vlees is voor de con sumptie goedgekeurd. Voor de Anti-Rev. Partij zijn de volgende candidaten voor de Gemeenteraad gesteld: 1, Jan Voogd Mz.; 2. KI. Akershoek Cz.; 3. Joh. Hamee- SCHAAKRUBRIEK De oplossing van de partijstand uit de eerste rubriek is: 1. Dd7 x f71 Tf8 x f7 2. Te2 e8t Tf7 f8 3. Lf3 d5f Kg8 h8 4. Te8 x f8f Wanneer zwart na 1 Dd7 X f7f de geofferde koningin met zijn Koning neemt, volgt ineens wat door 2 Lf3 d5. Andere mogelijkheden zijn niet. Goede oplossingen ontvangen van G. de Jager en T. v. d. Wende. Om een doorlopende ladder- wedstrijd te houden moeten er meer oplossers zijn. Bij zo'n wedstrijd wint elke trouwe oplosser om de zoveel maanden een prijs. Er wordt namelijk maandelijks een prijs voor beschikbaar gesteld. Om nu beginners te helpen een probleem op te lossen zullen we thans de volgende tweezet samen bekijken. In een tweezet begint wit en geeft op de tweede zet mat. No. 3. H. M. G. Weenink. a b c d e f g h a b c d e f We zetten de stand op het bord en bekijken die eens rustig. We zien dat Pc4 niet weg mag: het staat „gepend" door Th4. Maar samen met de witte koningin vormt Pc4 ook een „batterij", want als Pe4 weg ging stond de zwarte koning ineens "schaak door Da2. In een van de varianten zal dat wel gebeuren. Als zwart nu een stuk tussen Th4 en Pc4 zette (b.v. het paard van h2 g4) dan zou Pc4 mat kunnen geven. Laten we nu eens Ph2 g4 spelen. We slaan dus even de „witte sleutelzet" over. Welke reden zou zwart hebben om Pg4 te spelen? Het paard bestrijkt nu o.a. e5, e3 en f6. Kan op e5 na een sleutelzet de dreiging zijn? Neen, want al doen we 1 Db2 dan kan de witte koningin toch op de tweede zet niet op e5 mat geven wegens pion d6. Kan er op e3 een dreiging zijn met een paard? Niet met Pg3, want als we 1 Pg3 fl doen met 2 Pfl e3f als dreiging kan de zwarte koning op e4 staan. Kan het paard op c4 dan niet op de twee de zet naar e3? Dan moet de witte koning weg, anders blijft Pc4 gepend. De koning-mag niet naar de a-lijn, want er is geen matzet na Th8 a8f 1 Op b3 kan de koning ook niet staan; daar verspert hij de dame. Op c3 staat hij Lal in de weg. In déze richting lopen we dus vast. Maar zwart bestreek met Pg4 ook f6 nog. Daar kan een paard mat geven. Kan Pg3 daar soms in 2 zetten komen? Ja, als we 1 Pg3 e4 spelen. Nu dreigt er Pf6f o.a. maar als zwart dan Th4 x e4 speelt? Dan is er geen matzet. Het paard kan ook n& l\5 naar f6. Proberen we dat dan nu. 1 Pg3 h5. Dreiging 2 Ph5 f6f Wanneer zwart nü Ph2 g4 speelt on\ f6 te Wanneer zwart nü Ph2 g4 speelt om f6 te dekken, kan Pc4 weg. Waarheen? 't Kan naar 8 velden, maar omdat het veld c4 gedekt moe.t zijn is alleen 2 Pc4 d2 goed. Op 1 Kd5 e4 volgt Pc4 X dóf. Wat volgt op 1 Tli8 h6? De sleutelzet is dus: 1 Pg3 h5. Een „vlucht- veldgcycnde" sleutelzet, n.ï. e4. We vonden deze oplossing door te letten op de penning van Pc4 en de batterij van Da2 en Pc4. Als men enigen tijd oplost „voelt" men zoiets gauw aan. Volgende week een tweezet ter oplossing. teinan Tz.i 4. M. Tanis Tz. Y? De Chr. Nat. Kies ver een. heeft de volgende ziji „ndidai.» voor den Gemeenleroad geste d: de 1. c. Grinwis Kr.Tz.; 2. T. Hoek; 3. Pieter ko: Bezuijen; 4. Kr. Grinwis Mz.; 5. J. v. d. Bok Wz.; uit 6 T Grinwis Jz.; -7. M. Aleman Cz.; 8. Fr. in Kastelein; 9. C. Aleman Jz.; 10. T. Breen; 11. T. v d. Bok; 12. C. Voogd K.Gz.; 13. E. de Jong; vo. 14. R. Akershoek en 15. K. Nu»). i ric Burgerlijke Stand. Geboren: Jacomijntje 1 Greta, d. v. C. Akershoek en A. Moerkerk; Pieter, z. v. F. v. d. Linde en Catr. van Wijk; Leendert, z. v. A. Akershoek en K. Meijer. Overleden: Willem Bosland, oud 66 j., echtg. van Lientje Tanis. Bevolking. Vertrokken: M. van Zanten en gezin naar Putten; H. Kelfkens en gezin naar Papen- drecht. De beroepen caneidaat v. d. Veen van Loos duinen werd Zondagmiddag (le Paaschdag) in de Geref. Kerk aan dén Dorpsweg, alhier, bevestigd door Ds, de Valk van Stellendam. De bevestiger had als tekst gekozen Lucas 24 vers 27: „En be gonnen hebbende van Mozes en de Profeten legde Hij hun uit in al de Schriften hetgeen van Hem geschreven was". De intrede geschiedde 2e Paaschdag des mor gens 10.30 uur. Ds v. d. Veen had tot tekst geko zen 1 Tim. 1 5. „Dit is een getrouw Woord en alle aanneming waardig dat Christus Jezus in de Wereld gekomen is om zondaren zalig te maken van welke ik de voornaamste ben". Toespraken werden gehouden na de predikatie door den waarn. Burgemeester, door Ouderling P. Tanis namens den Kerkeraad en Ds. de Valk sprak hierna als consulent en afgevaardigde van de Classis. Ds. v. d. Veen bracht daarna ook zijn dank uit voor de gesproken woorden. In de week van 28 April4 Mei zal in deze gemeente een inzameling plaats hebben voor de Stichting 19401945. De eerste zalm in ait seizoen werd Woensdag in de weervisserij gevangen en woog 19 pond. OUDE TONGE. Ledenvergadering der A.R, Kiesvereniging: „Vreest God; eert den Koning", D.V. Maandag 29 April '46 te zeven uur in de Bijz. School. Onderwerp„De Antithese", door H. Hartman. Komt allen. Tot Hoofd der Bijz. School alhier is be noemd den Heer L. Dubbeldam, thans Onder wijzer aan die School. Het bestuur der Herv. J.V. alhier is thans samengesteld als volgt: H. Fase, Voorz., J. Korte weg, Seer., W. Maliepaard, le Bibliothecaris; P. Fluit, 2e Bibliothecaris, A. A. de Gast, alg. adjunct. OOLTGENSPLAAT. Alhier had onder grote belangstelling in de Ned. Herv. Kérk de opvoering van een Paasch Declamatorium plaats. Dit was voor deze gemeente op het gebied van Zang en Declamatie een bijzondere gebeurtenis. Medewerkenden waren: Het Ned. Herv. mengd Koor „Eltliato", Een Jonge-dames koor, Ds. A. H. Sonnenberg, Schriftlezing, Mej. A^van der Ree uit Rotterdam, Sopraan, J. Verkuil, Orgel, M. Verkuil, Declamatie. Het geheel stond onder leiding van den heer J. Verkuil. Het was voor dhr. hillend etroffei inej. var lijk ei He dec en zeer mooie vij vernemen Bommel-Numansdorp wee hip „Beatrix" worden h Maandag 2c Paasei haar tramdienst naruil jaar Ooltgensplaat weer lie Dit is vooral voor dez< joede verbetering. Hoewc een busdienst werd onder! primitief en hebben ch schappij pionierswerk verric deels verouderd materiaal c de moeilijkste jaargetijden houden waarbij geen ongeluk. Laten we hopen dat de tramstation ook spoedig we zal worden gebracht aangek wensen laat. Op het Fort „Prins een groot aantal geinterneer alhier zullen worden te we: hier een aantal zware geval mede is de bewaking sterk f VERGADERING gemeente DEN BOM des namiddags 2 uur 1. Opening en Notulen. De Voorzitter opent de ve waarna de notulen der vorig gelezen en onveranderd vas, 2. Ingekomen stukken. 1 De volgende stukken zijn| 1. ""feen exemplaar van de Gas-centrale „Oost-Flakke< 2. een schrijven van di rekening door het Algemeen is vastgesteld; 3. een schrijven van burr ders van Amerongen, met willen betuigen aan het besl gemeente, waarbij de landsre' het daarheen te leiden, dat voor sportbeoefening zal wo Deze stukken worden vc genomen. Voorts zijn ingekomen: 4. een schrijven van den Standaardbuiten met het vers betuigen aan hun adres, verzc Met grote^ilijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje JANNA. j. a. bakker c. bakker-hogchem dirksland, 20 April 1946. Westdijk B 46. De Heer en Mevrouw' HOO- GENBOOM-van Meurs geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoons FRITS GEORGE en ROBERT JAN. Middelharnis, 21 April 1946. Langeweg. ARIE BLOKLAND Wz. ANNETJE v. d. NIEUWENDIJK Jd. hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. Woensdag 1 Mei a.s. STELLENDAM, 18 April 1946. Langeweg 294. Voorstraat 64. Toekomstig adres: Kavel elf 155, Stellendam. MARINUS v. d. SPAAN Az. SUZANNA MAATJE GRINWIS Td. geven U kennis van hun voor genomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Vrijdag 17 Mei aanstaande. MELISSANT, Voorstraat 270 f 26 April 1946 STELLENDAM,l F Molenkade 215 Toekomstig adres: Voorstraat 270 - Melissant. ONDERTROUWD: ARIJ W. v. d. VLIET en TEUNIE v. SPLUNTER hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waaiwan de voltrekking op een nog nader te bepalen datum zal plaats hebben. MELISSANT, 24 April 1946. Nollendijk 5 Julianawcg 131. Op Zondag 28 April a.s. 5 hoopt ons dochtertje ANNETJE HIEL I haar eerste H. Communie tc doen, g, I Gelegenheid tot fclicitccrcn van 11 1 uur en na half vijf, I Fam. J. HIEL- Diepstraten. Middelharnis. Gedrukt ter Flakkceschc drukkerij J. M. Boomima, Middelharnis De Heer en Mevrouw DEN HOLLANDER-PUNT, Kade, Middelharnis geven hierbij kennis, dat zij op Vrijdag 3 Mei a,s., den dag waarop zij D.V. hun 40-jarige echtvereeniging hopen te her denken, verhinderd zijn bezoek te ontvangen, doch dat er gelegen heid is tot feliciteeren op Maandag 6 Mei a.s. van 3 tot 5 uur. DANKBETUIGING. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van deelneming ons be toond bij het plotseling overlijden vanonze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mevrouw MAARTJE VISSER, Weduwe van Tiese Chnstotfel Tiesema, eerder Weduwe van Willem Adriaan van Keulen, betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Uit aller naam: Mevr. G. HOBBEL-v. Keulen. ZEVENBERGEN, April 1946. GASFABRIEK Middeiharnis-Sommelsdijk gevraagd. - Aanmelden bij den Directeur op 27 April 's avonds van 7—8 uur. Terstond gevraagd een nette dienstbode z. k. w. voor d. of d. en n. Br. onder No. 159 Bur. v. d. blad. TE KOOP: 3 p. Rijnb. Uienzaad (nieuw).Te bevragen P. DR1ECE, Waterweg E 27, Middelhamis. Jonge Hanen te koop GROENEVELD Molendijk A 205, "Nieuwe Tonge. TE KOOP: een Linnenkast ook genegen te ruilen voor een jongenspak, leeftijd 15 jaar, bij B. DE GAST Zuiddijk B 13 Dirksland. Wij Vulcaniseeren weer alle soorten Oanucn, rub berlaarzen, overschoenen, enz. „V VLCAA N" Mr. Willemstr. 43, Tel. 44834 ROTTERDAM (N). te koop: 1 Boerenwagen (doordraaier met burrytuig), 1 Mclotte wcndplocg No. 2, 1 vijfbalks houten eg, 1 negenbalks houten eg, in goeden staat, bij G. DE BRUIN Gcldcrschcndijlc Dirksland. Gro vraagt zowel Zij goeden zullen Teve M So" aan B Land H gecontri voor e machir L. Oudel.1 Ter ove 7 K.G. Br. ond TE K Een f KL KL KI Brie' Molend (liefst g in gocdr Ad res I TEKOf een in goc< No. 160 TE KC een maat hemd m Te Br. o Prin uit Nog e< ket f 7 Snijdc Ring 89 Verlo LAGE, B zwarte ha zool, lus terug t Voorst r.

Opbouw | 1946 | | pagina 2