D a. E. Hartogs - Middelharnis is 2e Paaschdag 's middags geopend erlovings- en Monogramringen p. Boerenleenbank „Nieuwe Tonge" Gesloten. ervatting Beurtvaart ordienst OM DE VRIJHEID. e wat Duizenden vóór U deden; it II aan bij ons Ziekenhuisverplegingsfonds! olledige kostenvergoeding bij opname tot 42 dagen p«r eval; clusief specialistische hulp, gebruik operatiekamer, röntgen, oto's, -bestralingen, enz. enz. egemoetkoming in de kosten van sanatoriumverpleglng iekenvervoer van en naar het Ziekenhuis. Lage premie: 12 cent per week; gezins leden beneden 16 jaar premie vrij verzekering voor langere verpleegduur. opname wegens •smettelijke ziekte en verpleging in een hoogere klasse. dt ons Uw naam en adres op een brief* rt en wij lichten LI volledig in, of vraagt de voor waarden bij onze Boden. A/g. Ziekenfonds „Voome en Putten" Ajd. Ziekerihuisverpleging Langestraat 11. BRIELLE. Fonds dat geen winst, doch uitsluitend gezondheidszorg beoogt. Ru ime sorteering ij herinneren aan de inlevering van spaar- jes voor rentebijschrijving en verzoeken ingeleverde boekjes terug te halen. De Kassier. f 23 April t/m 2 Mei a.s. is het Administr. en untantskantoor W. A. de Bakker te Ouddorp oerenleenbank „Herkingen" Gelegenheid tot rente bijschrijving op Dinsdag 23 April 1946, fé „Van der Velde" van 10—12 en 2—4 uur. Het Bestuur. C. Osseweijer Zn. - Dirksland Zaaibruinebonen en Zaaiwikken Alle soorten Delfia Mengvoeders VEEHOUDERS zend ons Uw bonnen voor OpFokvoer en Kuikenzaad* Steeds voorradig, elijkse Dienst op Rotterdam OUDE Tonge en Omstreken uisROTTERDAMVan Gelder, Coolhaven N.Z. uis: DORDRECHT: E. J. van Putte, Bomkade. G. OOMENS. ectrische afrastering (met accu-voeding) j een lengte van 3500 mtr. reeds een besparing van ruim f 1000,- op materiaal. En zij is af! re inlichtingen, worden gaarne verstrekt door VAN IMMERZEEL - Melissant WACHTER lefoon No. 30. ektWekelijks 'agsmorgens vroeg DELHARNIS en gsmorgens 12 uur OTTERDAM. eren worden afge- en thuisbezorgd. ardingea worden ook rea aangenomen. voor Lijkbezorging 00RZ0RG" OOR: MIDDELHARNIS Burg. Boumaopl. C38 e lefoon 312. '«sen, Transporten. ING: 1 - Plechtig - Piëteitvol UIK VAN HET aartadres het belang van ervoerder, Ontvanger ICHT GESTELD. rekening mede te t goederen zonder dres niet ter verzen- worden aangenomen, aar bij Fa. J. BOTH Middelharnis en hare en en Beurtschippers ebruikclijke korting. UIT VOORRAAD leverbaar: Petroleum, Gasolie, Smeeroliën en vetten, Carbolineum, Kleurcarbo- lineum, Koolteer, Bitumelakken, Stopverf, Koper Wacker voor aardappelenbespuiting, Uitvloeiers Germisan (nat en droog) Boom- bespuitingsmiddelen, Dertix tegen luis bij vee, Reguleó, voorkomt spruitvorming bij' aardappelen, Accuzuur, Creoline, Poetskatoen enz. Concurreerende prijzen en prima kwaliteit. J. W. Mastenbroek Voorstraat A 14, Telefoon 239, SOMMELSDIJK- Wij Vulcaniseeren weer alle soorten banden, rub berlaarzen, overschoenen, enz. „VÜLCAAN" Mr.WUJemstr. 43, Tel. 44834 ROTTERDAM (N). Beschermt Uw jonge groenten, plaats een windscherm van RIETMATTEN Wij leveren U alle maten. Goede wilgen boonstaken hebben wij ook voor U. Fa. DE KORTE TELEF. 24 - OUDE TONGE. Voor Sommelsdijk en Middel harnis neemt Iz. GROOTEN- BOER te Sommelsdijk graag Uw bestelling aan. VRIJDAG 26 APRIL 1946 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f0,15. Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 52 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - MIDDELHARNIS TELEFOON No. 332 Dit blad verschijnt iederen Vrijdag Hoofdredacteur C. M. VOGELAAR In de vijf oorlogsjaren heeft het Nederlandse volk pijnlijk ervaren wat het zeggen wilde niet meer vrij te zijn, maar integendeel onderdrukt te worden door een vijandelijke mogendheid, die de vrijheden en rechten van het volk vertreedt, het volk een ideologie opdringt, welke indruiste tegen de beginselen waaruit het leeft. Geen. wonder dan ook, dat langzamerhand het volk zich ging verzetten, toen de bedoelingen van den vijand, eerst nog vaag, later steeds duidelijker openbaar werden. De strijd om de vrijheid ving aan. Was dit in wezen niet dezelfde strijd, welke onze vaderen voerden tegen de Spaanse overheersing? Groen van Prinsterer schreef daarvan: „Afkeer van vreemde overheersing moet onder de voor naamste oorzaken van de opstand worden geteld. Het zwaard werd getrokken tot behoud of uit breiding van de vrijheden des lands. Vrijheid van Christelijke Godsdienstoefening was het voor naamste oogmerk, gelijk verdrukking van het Evangelie de voornaamste oorzaak van de krijg". De strijd oin de vrijheid tegen de Duitse over weldiger is gewonnen. Wij herkregen onze zelf standigheid onder de regering van Koningin Wilhelmina. Wij zongen weer uit volle borst onze vrijheidsliederen. Wij mochten weer vrij spreken. Wij dankten God voor deze rijke genade. Nu, na bijna een jaar vrede, zijn we niet meer die enthousiastelingen, die we direct na de bevrij ding waren. In onze hoge verwachtingen zijn we teleurgesteld. Is dit terecht? Het lijkt ons toe dat ons antwoord moet zijn: enerzijds neen, anderzijds ja. Veel waarover men thans murmureert is een gevolg van de chaos, waarin de Duitsers ons land hebben gebracht. Dat we nog niet vrij zijn in ons economisch handelen is thans veelal nog een gevolg van de schaarste aan goederen, waarvan onze regering niet de schuld is. Geen enkele regering zou daaraan iets kunnen veranderen. Distributie van de meeste goederen is nog een dringende noodzakelijkheid. Dat de aankopen van de artike len, welke we dringend behoeven in het buitenland op zeer beperkte schaal geschiedt, is een bewijs van onze armoede. Dit mogen, we de regering niet verwijten. Aan de andere kant heeft onze ontevredenheid wel reden van bestaan. Wij hebben thans een kabinet, dat, wat de hoofdzaken betreft, leeft uit de beginselen van de Partij van de Arbeid, het beginsel van het staats socialisme, dat uitgaat van het staatsabsolutisme. Dit betekent, dat de staat rechten en vrijheden van personen of maatschappelijke groepen niet erkend. Alles valt onder de absolute macht van de staat, die ingrijpt waar dit hem slechts nuttig schijnt. Vandaar dat thans de radiostrijd ontbrand is. Het kabinet oordeelt dat een eenheidsradio nuttig is en de vrijheden van de omroepverenigingen worden daarom beknot en hun rechten, welke door de Duitse bezetter geschonden werden, niet hersteld. Vandaar dat de Staten Generaal (de vertegen-, woordiging van het volk) terzijde gesteld wordt en men besluiten uitvaardigd zonder daarover de volksvertegenwoordiging te hebben gehoord. Bij het staatssocialisme is een gezonde democratie niet mogelijk. Vandaar dat thans aan ambtenaren wordt opge dragen, wat eigenlijk de taak is van de vrije bedrijven. Staatssocialisme houdt in socialisatie van de bedrijven (d.w.z. het maken vah de vrije bedrijven tot staatsbedrijven). Vandaar het onderwerp van Minister Vos, dat het gehele maatschappelijke leven wil brengen onder de heerschappij van de staat. Dit staatssocialisme is naar. Christelijk beginsel niet te aanvaarden. Lijnrecht daartegenover staat de opvatting der souvereiniteit in eigen kring, welke onderwerping eist aan de door God gestelde levenswetten. Daarin vindt ook de staatsbevoegd- heid haar begrenzing en de rechten en vrijheden van het persoonlijk en maatschappelijk leven waarborg tegen overheidsinbreuk. Voor niemand, die gezonde democratie en ware vrijheid voorstaat is het staatssocialisme, waarheen het beleid van het huidige kabinet steeds meer voert, aanvaardbaar. In wezen is het hetzelfde absolutisme als dat van het Nationaal Socialisme, hetwelk we in de bezettingsjaren maar al te goed leerden kennen. Tegen dit absolutisme, tegen deze dictatuur heeft het Nederlandse volk zich verzet. Het was de strijd om de vrijheid. We beweren hiermede niet, dat we thans dezelf de toestanden kennen als tijdens de overheersing van het Nationaal Socialistische Duitsland. Dat waren barbaarse uitwassen van de totalitaire staat. Dat was de totalitaire staat in zijn uiterste con sequentie. Daar werd geen schijn-democratie gepredikt, maar openlijk de dictatuur. Dat we onze mening hier vrij kunnen schrijven, toont duidelijk het verschil aan. Wel zeggen we hiermede, dat de strijd om de vrijheid thans nog gevoerd dient te worden, dat er groot gevaar bestaat voor de geestelijke vrijheid van ons volk, de vrijheid van het individu en de maatschappelijke groepen. Dit gevaar is niet denk beeldig, maar zeer reëel. Daarom, bij de aanstaande verkiezingen gaat het ook in belangrijke mate om de vrijheid. Aan vaarding of verwerping van het staatssocialisme, het staatsabsolutisme. Die vrijheid zal zich gebonden moeten weten aan de ordinantiën Gods, erkennende het absolute gezag van den Koning der Koningen. aanhoort, worden hun prestaties steeds groter, Soms durven ze wel zo ver te gaan, dat ze hetgeen anderen verrichten, ziclizelf toeschrijven. Op den duur geloven ze het ook zelf. Onder hen zijn er, die inderdaad wel iets presteren. Niet dat ze daarmee het algemeen belang bedoelen. Bij al hun verrichtingen bedoe len ze zichzelf, vergroting van hun aanzien, het verkrijgen van een aanzienlijker baantje, een voor deliger baantje. Hiermede is wel het prototype van den baan tjesjager getekend. Als men nu gaat rondzien om dit soort mens te ontmoeten, dan zal men ze in bovenomschreven vorm wel met zo spoedig aantreffen. Niet, dat ze er niet zijn. Doch dit uitgesproken type is ge lukkig tamelijk schaars. Veelvuldiger zal men de typen ontmoeten, die aan bovenomschreven eigen schappen ook nog behoorlijker eigenschappen paren. Het zal wel moeilijk blijven hen uit de ver schillende baantjes waar ze op azen te weren. Daartoe pogingen aan te wenden is m.i. een gemeenschapsbelang. Het is niet altijd gemakkelijk hen te onder kennen, Want voor één ding moet ik dringend waarschuwen en dat is ze niet te verwarren met hen, die een fuctie bekleden, een baantje aan vaarden, zich beschikbaar stellen voor bepaalde posten uit gans andere motieven, nl. omdat ze hun naaste willen dienen. Dat zijn sociale mensen in de ware zin des woords. Zij aanvaarden niet alleen aanzienlijke baantjes, baantjes waardoor men bij het publiek bekend wordt, maar ook eenvoudige, waarmede weinig eer te behalen is. Ze zijn ook in die een voudige baantjes getrouw bezig, want ze weten dat ook daarmede hun naaste gediend kan worden. Getrouw ook in het kleine, onaanzienlijke met opzijzetting van zichzelf, dat is hun kenmerk. In de volksmond wordt iemand, die in en zekere functie gekozen wordt, zich voor een baantje beschikbaar stelt, actief zich aan dat werk weidt, zo gauw gedoodverfd als baantjesjager. Hiermede doet men de oprechten zeer te kort en het zou een oorzaak kunnen zijn, dat ze zich terugtrokken, terwijl deze mensen zo hard nodig zijn. De baantjesjagers weren, de werkelijke sociale mens verkiezen, daarmede is de samenleving gediend op welk terrein van het leven ook. Onderken daarom de baantjesjagers. OBSERVATOR. STICHTING 1940-1945, EN U? ONDER DE LOUPE. j BAANTJESJAGERS U kent ze wel, deze onsympathieke lieden. Het zijn die mensen, die uit zijn op allerlei baantjes, waardoor zoals ze zelf veronderstellen, hun prestige aanmerkelijk wordt verhoogd; baantjes waardoor hun aanzien bij andere gewone stervelingen, die geen baantjes hebben, groeit. Hoe voornamer het baantje is, hoe liever. Hun handigheid in het verkrijgen van de baan tjes grenst aan het ongelofelijke. Ze hebben daar hun mensen voor, die door hen worden gebruikt als propagandisten. Ook zelf steken zij wel propa ganda speeches af. Zo langs hun neus weg vertel len zij hun grote daden in het belang van Jan of Piet of in het belang van het algemeen. Als u ze dan met een goedkeurend knikje een overval dus op distributiekantoor dat daardoor menige bonkaart verloor! - Een Tommy cirkelt - werpt wapens neer die moeten verdeeld worden, telkens weer daar gaan die kerels in den donkeren nacht en torsen kruipend een zwaren vracht - Van wapens, minutie en oorlogsmateriaal dat wordt voor de duitser 't moordende staal! Wanneer straks het sein wordt gegeven moet ieder gewapend naar zijn plaats zich begeven De Tommi wil wefen, hoe of het staat met de mof en zijn plannen, zie daar gaat op verkenning een makker, en neemt in zich op de strategie der moffen, dat wordt die een strop! Daar in de cel, zit de bloem der natie ter dood veroordeeld, er is daar géén gratie. Morgen, bij het dagen van de nieuwe dag zullen zij vallen, men graaft reeds hun graf! Het is nacht - donker - er is geen ster of maan zie daar stoere mannen vastberaden gaan naar de bajes, ze werken precies volgens plan om te verlossen, de ter dood veroordeelde man Verraad!!, daar wordt geopend het dodelijk vuur daar in die straat, in 't middernachtelijk uur een klopjacht begint - hij wordt gegrepen zie hém door de S.D. naar de bajes slepen! 't Verhoor begint - de grootste foltering moet hij doorstaan - maar hij beging geen verraad - hij noemde geen namen zie daar Trouw in ware schóónheid pralen! Ter dood veroordeeld - nog een laatste brief mag hij schrijven aan zijn vrouwtje lief. Liefste - ik sta thans voor de poort van den dood maar 't is vrede - door het offer dat Christus bood Terwijl zij wachte, zoals reeds zó menige dag kwam die brief - terwijl zij het leven gaf aan hun kind gaf hij het jonge leven het hóógste, dat hij zijn Vaderland kón geven Arme kleine die zijn Vader nimmer schouwde arme moeder, wier smart de haren grauwde maar fier het gróte - hóógste - offer bracht en smekend waakt - wêakt over zijn nageslacht. Wat zullen wij p volk van Nederland nu vragen Geef voor hen, die zichzelf gaven. D. M. Wanneer men mocht meenen dat de Stichting 1940-1945 een onder onsje is dat U niet raakt, dan toch vergist U zich. De Stichting die zich tot taak stelt de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke noden van personen of groepen van personen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsche Verzet hebben bijgedragen, te lenigen, raakt U direct of indirect wél degelijk. Immers het mag toch worden verondersteld dat een ieder Nederlander zich niet wil onttrekken aan de plicht: de eereschuld in te lossen, die op ons rust ten opzichte van deze Vaderlanders. U kunt wel begrijpen dat welke wettelijke rege ling van Staatswege ook, zich heeft te houden aan de wettelijke normen en dat tengevolge hiervan er steeds slachtoffers blijven die onder een derge lijke wettelijke regeling niet te brengen zijn? Dat wij zedelijk verplicht zijn voor de weezen te zorgen op een wijze die de ouderlijke of vaderlijke zorg zooveel mogelijk nabij komt? Dat er vele andere taken zijn welke tevens verricht moeten worden, als-b.v. de verpleging van hen die ziek naar lichaam en geest uit de concentratiekampen terugkwamen Wanneer dit even wordt bedacht, begrijpt U tevens waarom dit ook U raakt en te meer zoo wanneer U de ergste verschrikkingen uit de oorlog bespaard zijn gebleven. Wij zouden als Volk onze bevrijding weinig waard toonen wanneer wij onze handen aftrokken van de leniging van deze ont stane nood, zoowel als Staat en als individueel burger.Het nageslacht zal ons toch nooit het verwijt mogen maken als volk in zijn na-oorlogsche tijd zijn plicht ten opzichte van hen die voor ons vrijwillig vielen, niet te hebben verstaan. De Stichting nu vormt dit aparaat, doch zonder uw hulp kan zij haar werk niet naar behooren uitoefenen, ook met met alle Staatshulp. Particu liere hulp is en blijft noodig. De Stichting is geen liefdadigheidsinstelling, maar een organisatie die datgene moet kunnen verrichten waarop de nage laten betrekkingen van deze slachtoffers recht hebben. Daarom ook voorziet de Staat in zoo'n groot en essentieel deel van de noodige gelden. Wanneer wij zeggen laat de Staat het maar doen, betrappen wij ons dan niet op gemakzucht, en willen wij het droeve verleden dan niet al te goed koop vergeten, zonder erbij stil te staan dat het slachtoffer niet vergeten kan en wij hen daarom ook niet vergeten mogen. Zij allen eischen ons begrip, zij allen hebben recht op ons geldelijk offer. En wat betekent dit naast het offer dat door hen werd gebracht. In de a.s. Stichtingsactie wordt er daarom niet gebedeld. Wel vragen wij U even te willen beseffen dat ieder naar draagkracht zijn offer aan het einde van ons eerste bevrijdingsjaar vrijwillig behoort te geven op een wijze dat het in de toekomst niet meer behoeft noodig te zijn nogmaals een nationale Inzameling te doen plaats vinden. Wordt daarom vaste contribuant der Stichting, de huisbezoeker die straks bij U komt kati U dat op eenvoudige wijze maken. Bespreekt reeds thans in uw gezin, wat U kunt, wil en meent te moeten afstaan, per maand, per kwartaal, per halfjaar of per jaar. Ook een klein volk kan groot zijn. Laat ons thans groot zijn uit eerbied en dank voor hen die hielpen ons te bevrijden van de onderdrukking en ver nedering, ons voerden naar vrijheid en zelfrespect, doch het zelf niet mochten beleven. Gedenkt hen die eenzaam achterblijven. Verslag Wetenschappelijk Genootschap. Verslag van de Algemene Ledenverg. van het W.G. op 18 April 1946 in Hotel Spee, alhier. Voor deze vergadering waren uitgenodigd de leden van „Herstel Flakkee". Spreker was de heer Dr. Ir. Bijhouwer van Amsterdam met het onder werp: „Landschap eri Beplanting van Flakkee". Dr. Stoel presideerde de vergadering. Spr. begon met te zeggen, dat een aesthetische bebossing hier niet op zijn plaats was; bebossing is armoede en de grond is er hier te rijk voor. Wel moeten we de overtuiging vestigen, dat we ver plichtingen hebben tegenover onze nazaten wat betreft luwte en menselijkheid; we moeten hier niet een zogenaamde „cultuursteppe" hebben. In Schouwen, een mooi bebost eiland, bestond in de laatste jaren de neiging om het houtgewas op te ruimen; er werd gekapt zonder dat het gekapte werd vervangen. Thans zijn ze daar zo geschrok ken van de kaalheid en onherbergzaamheid, dat van alle kanten verzoeken inkonlen om herbeplan ting. Er is nu een organisatie tot stand gekomen uit Staatsbosbeheer, Landbouwherstel en spreker, tot herbeplanting van de geïnundeerde of verwoes te gebieden in ons land. Voor dit jaar is 1 millioen gulden beschikbaar gesteld, waarvan ook Flakkee zijn deel kan krijgen. Deze zomer zal de heer Ir. Otto als adviseur het eiland bezoeken om een be plantingsplan in grote lijnen op te stellen in overleg met den Rijkshoutvester, den Inspecteur van Landbouwherstel en de inwoners met plantrecht. Na zijn boeiende en inhoudrijke rede kreeg spr. nog verschillende vragen te beantwoorden. Naar aanleiding van een opmerking van Dr. Stoel over de voordelen van luwte uit medisch oogpunt (rheumatiek en spit worden door eenzijdige afkoe ling in de hand gewerkt) vertelde spr. wat over de invloed van luwte door windkeringen op de groei en opbrengst van landbouwgewassen. In Denemar ken bleek de opbrengst van beschutte weiden 8 a 10 groter dan van kaal liggende; bij groot-bladi- ge gewassen als aardappelen en bieten was de opbrengst zelfs 20 hoger. Bij graangewassen maakte beschut of onbeschut niet veel verschil. De afstand tussen de windkeringen zou ongeveer 100 m. moeten bedragen; zij zouden kunnen bestaan uit elzen en laag gehouden moeten worden. Spreker hoopte, dat Ir. Otto hier op aller mede werking mocht rekenen. De heer Joh. Mol bedankte als Voorzitter van Herstel Flakkee" het Wetenschappelijk Genoot schap in enkele vriendelijke woorden voor de uit nodiging. Na een hartelijk woord van dank aan den spr. sloot de Voorzitter de vergadering. 1940 HET HOOGSTE!! 1945 Zij hadden elkaar lief - Ze waren getrouwd ze hadden zó knus hun nestje gebouwd maar donker is de tijd, en groot was de druk dat legde een schaduw over 't jonge geluk! Het Vaderland vroeg trouwe zonen die gelukkig in den lande overal nog wonen die deel willen nemen, aan het intens verzet waarop door de S.D. scherp wordt gelet! Hier was een vluchteling ondergedoken geheel van.distributiebescheiden verstoken - MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG SCHRIFTOVERDENKING Zie ik heb een geopende deur voor u gegeven en niemand kun die sluiten. Openb. 3 8a. Op den Paaschmorgen was het voor die vrou wen, die zich naar het graf begaven een zwaar probleem: „Wie zal ons den steen afwentelen?" Dit graf moest immers open. Maar bij het graf gekomen vinden zij den steen afgewenteld. Het graf is open en zij kunnen het zoo maar binnen gaan. Er ingaan en er weer uitgaan. Dit is heerlijke profetie. Voor de vrouwen. Ook voor de gansche kerk. Het graf. Wij weten dat wij daar allen eenmaal in moeten gaan. Niemand der menschenkinderen ontkomt daar aan. Maar dat wij uit het graf weer uitgaan dat is ongezien en ongehoord. Maar nu is Jezus graf op den Paaschmorgen geopend gewor den. Hij is dat graf binnengegaan, maar Hij is er ook uitgegaan. En daarom is door Christus dood en opstanding het grijpende graf geworden tot een open deur. Dus kan de Opgestane Heiland aan Zijn kerk de verzekering geven: Ik heb de deur voor u geopend en niemand kan die sluiten. Dit is een heerlijke belofte. Want ons leven is omvangen van den dood, onze bewegingsvrijheid hier op aarde is beperkt. We zijn aan alle kanten gebonden door den dood, omdat we gebonden zijn door de zonde. O, dat kan ons benauwen. Maar Christus heeft door Zijn dood onze gevangenis doorbroken. De Paaschboodschap gaat uit in een wereld vol doodschijn. Nu wordt het ons, die zoo ingeklemd zitten, toegeroepen: de deur is u geopend! Daar klinkt de Paaschboodschap. Daar klinkt de stem van Hem, die dood was en zie! Hij leeft!: Ik heb een geopende deur voor u gegeven. O dit is een blijde boodschap voor den mensch, in een bedolven schuilkelder, waarin eindelijk een uit gang vrij gekomen is. Zoo staat die boodschap midden in de concrete werkelijkheid van ons leven. Wij mogen dóór den dood heen zien, naar het leven dat niet vergaat. Maar dan zullen we eerst onze gevangenis hebben moeten zien. Dan zullen we eerst onze zonden hebben leren belijden opdat we liet ver staan dat die verlossing niet iets is dat wij tot stand brengen. Het wordt ons gegeven door de verzoening in Christus. Hij is overgeleverd om onze zonden en opgewekt tot onzer rechtvaardig- making en daardoor alleen is het koninkrijk ons geopend. Zoo vraagt de Paaschboodschap geloof jn Hem, die met onze schuld beladen den dood is ingegaan om die te overwinnen. Gelooft gij in Hem? Hebt gij u aan Hem overgegeven? Dan is de deur u ge opend. En niemand zal die sluiten. Ook dit is heerlijk. Want wie in Christus gelooft is nog niet van alle aanvechting vrij. Telkens weer worden we van buiten af en van binnenuit aangevallen. Maar Christus zegt dat memand kan sluiten. Niemand. Satan dus ook niet. Ook uw dagelijksche struike lingen kunnen het niet. Al klaagt uw geweten u telkens weer aan, die deur blijft open. Want wie zal beschuldigingen inbrengen tegen de uitverkorenen Gods? God is het die rechtvaardig maakt! Zoo komt Christus ons in alle aanvechting te hulp. Alleen, we moeten gelooven. We moeten ons zelf verliezen. We moeten rusten in het volbrachte werk in Hem, die dood geweest is en Hij leeft. O mijn ziele! Wees verheugd! 'k Leg op Jezus' trouw mij neder! Klop en beef, mijn hart van vreugd! Sterf ik - Christus wekt mij weder Als ik op 't bazuingeschal Zalig eens ontwaken zal. Slechts wat zondig is veracht! Meer den geest van d' aard verheven! Die u in Zijn hemel wacht Hem geheel uw hart gegeven! Waar uw eeuw'ge woning ligt Derwaarts oog en hart gericht! Stad a/'t Haringvliet. A. A. v. d. HOORN. wijze afgeleverd aan een erkenden slijter daarvan ontheffing kan worden verleend. In het algemeen wordt die ontheffing verleend zoodra daartoe verzoek van veehouder en slijter bij het Bedrijf schap voor Zuivel afd. Zeeland, Groote Markt 28, Goes, binnenkomt. Ook de slijter moet dus op geven van welke veehouders hij eventueel melk wenscht te betrekken. Voorts zij er nog. op. ge wezen dat het verkoopen van melk aan consumenten zonder vergunning verboden is; Veehouders, die voorheen melkslijter waren, maar niet als melkslijter gehandhaafd zijn, mogen dus ook nu niet als melkslijter optreden of melk aan consumenten, behoudens b.v. aan personeel in zelfverzorging, verkoopen. VOERGRAAN VOOR DEN VEESTAPEL De vooruitzichten zijn niet gunstig. De tekorten aan granen maken de vooruitzichten voor het verstrekken van voergraan aan den vee stapel niet-gunstig. Gelukkig breekt de zomer aan en het rundvee komt spoedig in de wei. Voor deze groep behoeft men zich dus geen directe zorgen te maken. De beschikbare hoeveelheden rundvee koeken maken het bovendien mogelijk voor de periode 14 April-11 Mei aan het melkvee en aan droogstaande en drachtige koeien nog een kleine hoeveelheid krachtvoer te verstrekken. Minder rooskleurig is de situatie voor de varkens en kippen. Naast groenvoeder en afvallen op het bedrijf, is voor een varkens- en pluimvee stapel van eenigen omvang, een groot kwantum krachtvoer in den vorm van granen onontbeerlijk. Voor varkens zijn de normen in de laatste perioden reeds drastisch gewijzigd, doordat in het algemeen alleen de bedrijven kleiner dan 7 ha voeder krijgen toegewezen. Voor de periode 14 April-11 Mei is deze scheiding aangehouden. Voor paarden zijn de normen voor de periode 14 April-11 Mei practisch niet gewijzigd. De toewijzing voor pluimvee, verzorgd door het Bedrijfschap voor Pluimvee én Eieren te De Bilt, vindt op de gebruikelijke wijze doorgang. Met het oog op de krappe voederpositie staat het echter nog niet vast of het totale kwantum, dat tot Sep tember voor het pluimvee werd begroot, inderdaad wel kan worden toegewezen. Zeker is het, dat in geen geval op een verhooging der rantsoenen kan worden gerekend. Ruimere Toewijzing Fosfaatmeststoffen De thans vastgestelde normen voor fosfaat- meststoffen voor het bemestingsjaar 1946-'47 zijn ten opzichte van het bemestingsjaar I945-'46 aanzienlijk verbeterd; Indien geen stagnatie in aanvoer en productie optreedt zullen deze normen gehandhaafd kunnen worden. Met het oog op de beperkte opslagruimten bij de superfosfaatfabrie- ken, zullen de toewijzingen reeds in Mei en Juni worden uitgereikt. In de vakbladen zullen nadere bekendmakingen worden opgenomen. wel, daar ik zelf zowel aan openbare als bijzondere scholen had gewerkt. Daarop sprak ik over het voordeel van het Bijzonder Onderwijs, waar door verenigingsverband men veelal meer direct con tact met de Ouders en verantwoordelijkheid voor de eigen school had, terwijl er de nodige opfenbare scholen zijn, waar men alleen maar ambtenaar is, in de niet goede zin van het woord. Het is mijn streven geweest (en analoog is het van alle voor- - standers van Openbaar Onderwijs, hetgeen niet hetzelfde is als bestrijders van het Bijzonder Onderwijs) om erkennende het bestaansrecht en voordeel van een openbare H.B.S. op Flakkee, hier dat contact en die verantwoordelijkheid te stimuleren en daarmee alle voordelen van het Bijzonder Onderwijs te geven aan deze school. Dit wil niet zeggen, dat er op andere Openbare Scholen niet minstens hetzelfde bereikt wordt en dat er geen Bijzondere Scholen zijn, waar de leerkrachten alleen maar betaalde arbeidskrahten zijn zonder enthousiasme. Uit het verslag zou te concluderen zijn, dat ik het Openbaar Onderwijs alleen maar zwart maakte, terwijl het mijn bedoe ling was wegen ter verbeter.ng te wijzen. Het is hier niet de plaats om voor het Openbaar Onderwijs een pleidooi te houden of het zelfs te verdedigen, zoals ik indertijd moest doen tegen over Ds. Visser in Eilanden-Nieuws. Het was slechts mijn bedoeling e'n het zal ook de Uwe zijn om geen twijfel te laten aan mijn opvattingen over taak en mogelijkheid van ons Openbaar Onderwijs, dat naast het Bijzonder Onderwijs eéh eigen en voor ons Volk zeer waardevolle taak heeft. U dankend voor de verleende plaatsruimte met de meeste hoogachting, Uw dw, Dr. J. N. VAN DEN ENDE Directeur der Rijks H.B.S. te Middelharnis. LANDBOUW* MEDEDEELING Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel afd. Zeeland, brengt ter algemeene kennis dat: met ingang van 14 April 1946 het standaardisatie besluit voor Goeree en Overflakkee buiten werking treedt. Met ingang van genoemden datum mag in dat gebied geen gestandaardiseerde melk meer in consumptie worden gebracht. De consument zal dus van de slijters volle melk ontvangen. In verband met de omstandigheid dat volle melk in consumptie komt, is ook de mogelijk heid voor de veehouders geopend om tegen inont- vangstname van koopbriefjes (officieel model) melk af te leveren aan slijters. Dc melkslijters moeten die melk als volle melk in consumptie brengen en deze volledig met toe wijzingen, die worden ingenomen, verantwoorden. De veehouders dienen de ontvangen melkbriefjes zorgvuldig, te bewaren en bij controle ter verant woording van hun melk over te leggen. Dc verplichting om alle gewonnen melk be houdens de bekende uitzonderingen als melk voor zelfverzorging kalveropfok enz. tot bepaalde hoe veelheden te leveren, blijft bestaan met dien ver stande dat voor de hoeveelheid melk op officicele INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur, Mag ik een enkele opmerking maken over het verslag van de afscheidsmiddag, die mij op 17 April werd geboden. Uw verslaggever heeft de vorige week daarover uitvoerig en op voor mij zeer vleiende wijze verteld, maar op één punt geeft zijn overigens uitstekend verslag door be knoptheid mijn bedoelingen niet juist weer. Het is in de passage, toraar het Bijzonder en Openbaar Onderwijs tegenover elkaar worden gesteld. Daar staat: „Het was spr. opgevallen, dat men bij het Bijz. Onderwijs de school als een eigen school beschouwt en dat men er veelal met hart en ziel voor werkt, terwijl bij het Openbaar Onderwijs men zich beschouwt als een betaalde arbeidskracht, die in dienst is van Rijk of Gemeente". Zo is cr stellig door mij niet over het Openbaar Onderwijs gesproken. Het zou mij spijten als ik deze indruk over „de" leerkrachten bij het Openbaar Onder wijs wekte en ik hoop getoond te hebben en nog tc tonen, dat de laatste opmerking ook onjuist is. Ik kan niet precies mijn woorden neerschrijven, daar ik voor de vuist moest spreken. In antwoord op hetgeen dc heer Kijkuit tot mij sprak, zei ik nooit ccn tegenstelling tussen dc beide soorten onderwijs gezocht tc hebben, maar steeds tc heb ben gestreefd naar samenwerking, waarschijnlijk OUDDORP De ondertekenaren van het verslag over de 'samenwerking der rechtse kiesverenigingen te Ouddorp. Ds. J. HOVIUS P. TANIS Hz. L. KREEFT waren zo welwillend op mijn schrijven in te gaan. Naar aanleiding daarvan deel ik het volgende mede: 1. De door genoemde commissie aangehaalde voorzitter der S.G.P.-kiesvereniging, heeft mij noch mondeling, noch schriftelijk over de drie laatste vergaderingen ingelicht. Ik heb dezen vriend zelfs niet eens gezien. 2. Naar aanleiding van het voorgevallene te Ouddorp, heeft het bestuur der S.G.P.,' Centralé Flakkee aan al haar kiesverenigingen op het eiland een schrijven gericht, om uiterst voorzichtig te zijn en-ernstig op het hart gebonden, dat indien de een of andere vereniging toch tot samenspre- king overgaat, eerst wordt vastgelegd, dat een dergelijke behandeling niet ten tweeden male zal plaats hebben. De S.G.P. heeft daar geen behoefte aan, zij gaat dan liever alleen haar eigen pad. 3. Waar ik prijs stel op een rechtvaardig onderzoek wil ik de woorden dat „de S.G.P. zo lelijk weggezet en belasterd is", terugnemen tot dat het rapport zal zijn verschenen. Ik hoop, dat voor de kamerverkiezingen zullen plaats hebben, dit verslag gereed zal zijn. Middelharnis, 24 April 1946. J. H. KOPPELAAR, Voorz. Centrale Flakkee der S.G.P. PUBLICATIE. BetreftArbeidskrachten voor den Land- cn tuinbouw op Goeree en Overflakkee. Dc groote behoefte aan geschoolde arbeids krachten voor den land- en tuinbouw in vele dcclen van ons land aan dc ecne kant en dc groote aantallen arbeiders, die momenteel op Goeree Overflakkee in van overheidswege gesubsidieerde werken werkzaam zijn of overbruggingsuitkeering genieten aan den anderen kant, hebben bij dc overheid dc meening doen postvatten, dat op Goeree «Sc Overflakkee ccn aanzienlijk overschot aan arbeidskrachten bestaat. Nu is het wel tc verwachten, dat alleen diegenen voor wgrk elders in aanmerking zullen komen, die op Goeree <5c Overflakkee nog geen bepaalden werkgever in den land- of tuinbouw hebben kunnen vinden cn dan nog wel in dc eerste plaats dc ongehuwden.

Opbouw | 1946 | | pagina 1