Kousen die niet ladderen! Ml L| SN1 INGEZONDEN (Builen verantwoordelijkheid der redactie) In antwoord op het ingezonden schrijven van J. H. Koppelaar, Voorzitter Centraal Flakkee der S.G.P. in „Opbouw" van 13 April j.l. deelt onderstaande commissie mede; dat zij bereid is op het voorstel in te gaan en zelfs door meer dan drie onpartijdige buitenstaanders de aangelegen heid te onderzoeken en het resultaat in „Opbouw" te publiceeren. Het geschrevene kan den toets van een rechtvaardig onderzoek ten volle doorstaan 1 Daarvoor zijn er teveel getuigen'. De heer Koppelaar is eenzijdig ingelicht (o.a. door den Voorzitter der S.G.P. Kiesveceeniging te Ouddorp). Zelf heeft de heer Koppelaar geen enkele vergadering der commissie niet de Kies- vereenigingen bijgewoond. In zijn schrijven gaat hij dus te ver, wanneer hij schrijft, dat „de S.G.P. zoo leelijk weggezet en belasterd zijn". Op één voorwaarde is de commissie bereid op zijn voorstel in te gaan, als hij deze voorbarige woorden eerst openlijk voor de lezers van Opbouw intrekt en eerst het rechtvaardig onderzoek van zijn voorgestelde commissie afwacht. Ook is het niet zoo mooi, dat hij al gaat dreigen met een ernstige waarschuwing tegen elke samenwerking over het geheele eiland. De commissie verklaart nogmaals op eerlijke, oprechte en ernstige wijze gepoogd te hebben, om een evenredige samen werking tusschen de drie bestaande Kiesvereni gingen, alleen voor de Gemeentepolitiek, tot stand te brengen. Ouddorp, 15 April 1946. Ds. J. HOVIUS. P. TANIS Hz. L. KREEFT. Natuurlijk komt het opzien barende bericht uit Amerika: het is gelukt een kous te vervaardigen, die niet laddert. Ook zijn er weefsels uitgevonden, die niet kreuken, verder verbluffend han dige waschmachines en aardappel schil-apparaten. Deze allernieuwste snufjes zullen het de huismoeders zeer zeker heel wat gemakkelijker maken. Moeder weet echter maar al te goed, dat hulp van dien kant toekomstmuziek is. Zij is beter gebaat met directe hulp, bij voorbeeld de hulp die de Gruyter haar dagelijks biedt: beter verzorgde waar èn tien pro cent korting. Hoe kan dat? De Gruyter heeft eigen fabrieken en bespaart daardoor aanzienlijk op de kosten. Daarvan profiteert Moeder mee! PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. Piano recital. Op Zater dag 27 April a.s. zal in de R.H.B.S., alhier, een piano-avond worden gegeven, waarop een aantal populair-klassieke werken, bekende en geliefde melodiën van groote meesters, zal worden uitge voerd. Solist is Henk G. Slagter, van liet conser vatorium te Rotterdam, een begaafde jongeman, met een soberen en eenvoudigen stijl. Na het welslagen der abonnementsconcerten, meenen wij, dat met dezen muziek-avond een welkome toegift geboden wordt, te meer, daar het programma, zoowel voor „doorgefourneerde" muziekliefhebbers, alsook voor hen, die ten op zichte van de muziek nog wat aarzelend staan, wel zeer aantrekkelijk is. Het vermeldt o.a. de Sonate pathétique van Beethoven, een wals van Chopin, de 2e Hongaarsche rhapsodie van Liszt enz. Een schoone gelegenheid derhalve, om weer een avond van verheffende ontspanning te beleven. Voor nadere bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. DIRKSLAND. Na 5 jaren van afbraak en ver nieling, waarin zowel particulier als algemeen bezit een prooi waren van de woeste horden uit.het Oosten, en tevens alles wat voor uitbreiding in aanmerking kwam, stillag, is nu de tijn weer aangebroken, dat opbouw, herstel en uitbreiding weer ter hand kunnen worden genomen. Dat algemeen belang hier voorgaat, spreekt welhaast vanzelf. En voor ons eiland is zo'n algemeen belang van de eerste rang onbetwistbaar het Ziekenhuis Bethesda. Hoewel het Bestuur wist, dat het, zo kcrt na de vrede, met grote moeilijkheden te kampen zou hebben, heeft het toch aangedurfd, de reeds lang noodzakelijke verbouwing en ver groting der „hhallen" nu reeds ter hand te nemen. En zo kunnen we dan door het ontluikende groen van de prachtige Ziexenhuistuin, het t.b.c.-pavil- joen zien verrijzen, dat eersdaags plaats zal kunnen bieden aan 12 patiënten. Dhr. A. Vons, admini strateur van het Ziekenhuis, op wien hierbij voor het Ziekenhuis het toezicht en de algehele leiding berust, vertelde ons het volgende: Het ontwerp is van den gemeente-architect, dhr. G. C. Vreugaen- hil, terwijl vrijwel de gezamenlijke ambachtslieden van ons dorp, de bouw in handen hebben. Als een verheugend feit mag hierbij vermeld dat door de goede samenwerking van timmerlieden, metselaars enz., die dit werk tot stand brengen, dit paviljoen op zeer korte termijn klaar zal komen. Begonnen in Februari, zal de voltooiing plaats vinden begin Juni, terwijl als het ware gewerkt moet worden van dag in dag, daar er door de materialenschaarste steeds meer moeilijkheden opdoemen. Vooral de toekomst van de verwarmingsmaterialen is nog onzeker. Slechts voor de warm- en koudvvater- j voorziening is een „overlandse" firma aan het werk. Electriciteitsinstallatie is in handen van D. v. d. Heijden. Tenslotte komt een woord van lof toe aan de werkmensen, die, ondanks gebrek aan vakkleding, toch een vooroorlogse werklust aan den dag te leggen en hier laten zien hoe de op bouw van ons vaderland ter hand moet worden genomen. Vuurwapenwet. Het Hoofd van de plaatse lijke politie dezer gemeente beveelt ingevolge art. 9 van de Vuurwapenwet, dat personen, die vuur wapenen of munitie voorhanden hebben, deze ter gemeente-secretarie in bewaring moeten geven vóór Woensdag 24 April 1946. Degene, die niet aan dit bevel voldoet, is straf baar. Dit bevel strekt zich niet uit tot personen, die krachtens wettelijke bepalingen of krachtens vergunning bevoegd zijn vuurwapemen of munitie voorhanden te hebben. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus An- thonie Hendrik, z. v. L. Haeck en P. J. C, Stols; Jan, z. v. M. van der Ham en P. Holleman; Simon Cornelis, z. v. P. Struik en H. H. D. van Wierin- gen; Arie Eliza, z. v. P. Struik en H. H. D. van Wieringen; Johanna Lena, d. v. J. Kievit en D. Melissant; Elbert, z. v. B. Bakker en N. v. Zielst; Pieternella, d. v. E. Goedegebuure en C. J. Kievit; Jacobus, z. v. K. Groenendijk en A. van den Nieuwendijk; Jannetje Jacoba, d. v. L. van Zanten en L. Langeweg; Wilhelmus, z. v. A. P. de Jong en N. Aartsen; Gijsbertha Geertruida, d. v. K. Stolk en C. P. van der Ende; Lizeke Agatha Davi- na, v. P. Bakker en E. Stolk; Adrianus, z. v. A. Vons en H. Stam; Florus, z. v. J. F. Koedam en G. Doorn; Cornelis Gerrit, z. v. G. C. Vreugden- hil en N. Geluk; Maatje Jacoba, d. v. D. A. Roozemond en J. Nagtegaal; Maartje Adriaantje, d. v. C. Koster en P. Z. Blom; Jan Pieter, z. v. M. Blok en J. Jordaan; Pieter, z. v. A. A. Baardse en J. Ch. Visser. Gehuwd: Jan Anthonie Mijs, oud 27 j. en Anna van Markensteijn, oud 24 j.; Willem de Wit, oud 39 j. en Wilhelmina Zoon, oud 33 j.; Adrianus Jacobus Jacobs, oud 39 j. en Cornela Helena Johanna Mijnders, oud 25 j.; Johannes Wllem van der Kroon, oud 24 j. en Willemina Johanna Poortvliet, oud 22 j.; Stoffel Brooshooft, oud 26 j. en Adriaantje van der Groef, oud 23 j. Overleden: Pieter Cornelis Vlietland, oud 20 mnd., z. v. D. Vlietland en A. Aleman; Johanna Huiberta Keuvelaar, oud 7 j., d. v. G. Keuvelaar en J. v. d. Tol; Gerrit van der Kroon, oud 88 j., echtg. van C. Volwerk; Johanna Lokker, oud 59 j., echtg. van F. de Waal; Dingena Maatje Moeren hout, oud 3 d., d. v. M. R. Moerenhout en E. van den Bos; Maatje Dingena Moerenhout, oud 5 d., d. v. M. R. Moerenhout en E. van den Bos; Geertje Koole, oud 78 j., wed. van P. Ruit; Maria Verbiest, oud 49 j., echtg. van D. Jansen; Jacobus Anthonius van Peperstraten, oud 3 d., z. v. C. F. van Peperstraten en C. A. van Peperstraten. Donderdag 11 April j.l. trad als spreker op voor de Anti-Revolutionaire Partij Ds. J. Fokkema, in het Koor der Ned. Herv. Kerk, alhier. In verband met de komende verkiezingen had spr. als onderwerp: „De politieke verhoudingen in deze tijd". De Voorzitter van de Anti-Rev. Kiesvereen., dhr. A. A. Jansen, opende de vergadering en sprak een kort inleidend woord. Ds. Fokkema behandelde eerst de tijd die achter ons ligt en hoewel we gelukkig van de geünifor meerde moordenaars af zijn, moest hij constateren dat ook onder deze eigen regering nog vele zaken onveranderd gebleven zijn, dat het dictatoriaal regeren nog in zwang is, getuige het uitschakelen in meerdere voorname kwesties van de volks vertegenwoordiging (o.a. Indië, radio-omroep enz.) Juist in deze tijd van onrustbarende achteruit gang op materieel en moreel gebied, is het nood zakelijke eis, dat recht en wet ten volle gehand haafd dienen te worden. Dit nu is nog steeds niet het geval. Gelukkig komt de 17e Mei in zicht, dan eerst zal de gezonde volksinvloed tot zijn recht komen en zullen we pas ten volle onze vrijheid herkrijgen. De A.R. heeft in deze tussenperiode niet anders kunnen doen, dan de regering terug roepen naar - en wijzen op het pad van recht en wet. Het sociale vraagstuk ziet spr. als een der grootste en urgente vraagstukken van deze tijd. Na kort debat wordt de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD HERRINGEN. Verslag van de spoedeischende openbare ge meenteraadsvergadering gehouden op 10 April 1946 des n.m. 3 uur. Na opening der vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna komt aan de orde de behandeling der ingekomen stukken. Behandeld wordt een schrijven van het gemeentebestuur van Amerongen dd. 12 Maart 1946 waarbij wordt toegezonden een raadsbesluit dier gemeente met verzoek daaraan adhaesie te betuigen. Het betreft de bestemming van den geheelen Zaterdag voor sportoefening. Na eenige discussie omtrent dit verzoek, Waarbij blijkt dat zulks niet in het belang van den land bouw is, terwiji aan den anderen kant het toch 0 VOOR DE KINDEREN 0 Beste Opbouwnichten en -neven, Wat denken jullie? Tante Mar vindt het zo fijn een heleboel brieven te krijgen. We zullen ze maar eens tracteren. Ja, daar zit ze nu achter een grote stapel brieven. Die berg maakt het zo donker op haar papier, dat ze bijna niet schrijven kan. Jullie denkt zeker: Nu gaat ze al die brieven beantwoorden'. Maar dat is niet waar, hoor! Want dan zou ze wel de hele krant vol kunnen schrijven. Ja, jullie hebben natuurlijk allemaal zin in dat boek. Dat is best, hoor! Makkelijk was het raadsel, hè? Nu volgt weer een ander raadsel. Het moet een zin van 37 letters worden. Ik denk, dat ik volgende week geen raad meer weet met al de brieven. Nu raadselnichten en neven, doe maar goed je best. 16. 2. 33. een ander woord voor raamscherm. 26. 3. 3. 5. kan je maken van melk. 22. 17. 18. 10. kun je graven in de grond. 1. 25. 29. 31. doe je met je ogen. 36. 7. 34. 32. 36. is een getal. 15. 11. 4. kun je laten draaien. 13. 35. 8. meisjesnaam. 6. 35. 32. 30. als de zon fel schijnt is het. 27. 28. 14. 7. drink je veel. 9. 21. 14. 37. zit in je mond. 12. 25. 19. 20. kun je iets in opbergen. 23. 17. 18. 24. zit aan de theepot. Vergeten jullie niet je adres in of op de brief te zetten? Verleden week stonden er twee raadsels in de krant. Dat tweede raadsel telt niet mee voor de wedstrijd. Het is natuurlijk erg leuk, dat jullie de oplossing van dat raadsel toch geschreven hebt. En ae meesten hadden het ook goed gedaan. Dat paard, dat die kolen opat, is de locomotief en de staart zijn de wagons. Achter dit raadsel komen er dus nog twee en dan zullen we zien, wie de gelukkige winnaar of winnares is. Sommige nichten en neven schreven alleen maar de woorden op en vergaten de hele zin tê schrijven. Anderen schreven er niets bij of ze een jongen of een meisje zijn en hoe oud ze zijn. Moet die arme Tante Mar dat nu zo maar raden? Joke van E. vroeg, of ze alle vier de raadsels tegelijk moest opsturen. Dat is de bedoeling niet, hoor! Uiterlijk Dinsdags moeten de brieven er zijn. Dus één voor één insturen en dan moet je dus de brief 's Zaterdags en op 't laatst 's Maandags wegsturen. Ja, en nu zijn jullie natuurlijk vreselijk nieuws gierig, of je raadsel van de vorige week goed was. De oplossing is: Beter een half ei dan een lege dop. Zo, „Appelwangetje". Je zult nu nog moeten wachten; je schuilnaam kan nog niet in de krant komen. Volgende week zal Tante Mar misschien al de brieven beantwoorden. En als jullie het leuk vindt om een schuilnaam te hebben, mag je die gerust schrijven. Maar, schrijf je eigen naam in de brief erbij. Jullie hebben zeker allemaal Paasvacantie. Misschien gaan er wel heel wat neven en nichten uit. Als jullie Tante Mar ziet onderweg, zul je dan zwaaien. Prettige vacantie dan, allemaal! Tot volgende weekl TANTE MAR. ook wenschelijk is, dat in het geheele land de Zondag wordt geheiligd. Het verzoek wordt na stemming afgewezen met 4 tegen 3 stemmen. In verband met het feit dat de commissie tot wering van schoolverzuim en de commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente de laatste jareo hun werkzaamheden tengevolge van de evacuatie niet hebben kunnen voortzetten, stellen burgemeester en wethouders voor deze commissies opnieuw in te stellen. De volgende personen worden benoemd: Commissie tot wering van schoolverzuim: W. Fase, J. Hannewijk en J. A. van der Ster. Commissie van toezicht: W. Fase, J. Hannewijk, J. A. van der Ster, Chr. v. d. Veer en J. v. Wageningen. Aan den heer A. Munters wordt eervol ontslag verleend als lid der beide commissies. Üp voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten de torenspits, welke zich in een slechten toestand bevindt, te vernieuwen. Het werk zal ondershands worden aanbesteed aan den smid A. Vijfhuizen voor een bedrag van 758, Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt in de vacature van bestuurslid der N.V. Drinkwaterleiding Goeree- en Overflakkee, ont staan door het overlijden van J. M. van Eek, bij stemming benoemd de Heer E. Kastelein die deze benoeming aannam. Burgemeester en Wethouders leggen de gemeente- rekening dienstjaar 1944 over aan den raad. In de commissie tot nazien worden benoemd de heeren H. Dorst en P. van Mourik. Tenslotte stellen burgemeest en wethouders voor om te besluiten tot verweer tegen den eisch in rechten door J. Melissant, landbouwer, alhier, tegen de gemeente ingesteld, zoowel in eersten aanleg als in hooger beroep en cassatie. Nadat de dagvaarding is voorgelezen en door den voorzitter toegelicht, wordt z.h.s. daartoe besloten. Tenslotte komt aan de orde de rondvraag. De heer van Mourik informeert naar het herstel van het gemeentehuis. De voorzitter deelt mede, dat het nog wel eenigen tijd zal duren eer het be trokken kan worden. De benoodigde materialen zijn besteld maar de aflevering laat lang op zich wachten. Tenslotte deelt de voorzitter mede, dat met het onderwijzend personeel en de politie besproken zal worden om de kinderen tijdens het speelkwartier op het schoolplein te houden. De heer Wisse vraagt nog naar den ophaaldienst van cadavers door de Gekro. De Secretaris geeft de verlangde inlichtingen. De voorzitter deelt mede, dat het college van burgemeester en wethouders niet den heer Vreug den hil een bezoek gebracht hebben aan de bewaar school en dat gebleken is, dat er veel is kapot gemaakt door de Dunsche weermacht. Nu er toch gebroken moet worden, want de muren tusschen de twee lokalen moeten geheel vernieuwd worden, zou het wenschelijk zijn om van 2 lokalen één lokaal te maken, met daartusschen harmonica deuren die tegen de wanden gedrukt kunnen wor den. Zoodoende kreeg men een «behoorlijk lokaal en bij bijzondere gelegenheden zou er dan ook vergaderd kunnen worden. Dit is zeer wenschelijk daar deze gemeente niet de beschikking heeft over een groot vergaderlokaal. De opbrengst zou benut kunnen worden voor het bewaarschoolonderwijs, temeer daar ieder jaar het daarvoor bestemde kapitaal inbrokkelt. In beginsel wordt hiertoe besloten.dn een volgen de vergadering zal de begrooting van kosten welke door den gemeente-architect zal worden opgemaakt worden behandeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. STELLENDAM. De Paaschwijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk j.l. Maandagavond gehouden en georganiseerd door de Chr. Gemengde Zang- vereeniging Soli Deo Gloria mag goed geslaagd heeten. De samenstelling van het programma was goed verzorgd en van de uitvoering ging een wijdende invloed uit. Het koor zong, haar korte bestaan in aanmerking genomen, in 't minst niet onverdienstelijk. Het blijkt onder leiding van den Directeur, den heer J. Verkuil uit Rotterdam in goede handen te zijn. Een exstra vermelding verdiend ook het jonge dameskoor uit Ooltgens- plaat, dat zeer gevoelvol en zuiver haar liederen zong. Ook de soliste, Mej. A. v. d. Rhee verdiend onzen lof. Haar gogde zang en ademhalings tech niek, alsmede haar zuiverheid, verdiend bizondere vermelding. Zij zong heel mooi de moeilijkste koralen van Bach. De samensteller van het geheel, den heer Ml Verkuil uit Rotterdam heeft eer van zijn werk gehad en bleek een goed declamator te zijn. Wij wenschen medewerkers en vooral de ver- eeniging geluk met deze goed geslaagde avond. Doordat het touw brak van haar schoonmaak- trap kwam de vrouw van W. v. S. zodanig te vallen, dat zij zich met een gebroken pols onder geneeskundige behandeling moest stellen. GOEDEREEDE. Van den landbouwer P. Voogd lag verleden week één zijner beste werk paarden, dood in den stal, wat voorzeker een grote schadepost beteekent. J.l. Zaterdag speelde S.V.G. I een voetbal wedstrijd tegen Flakkee III welke eindigde met 51 voor S.V.G., terwijl S.V.G. II speelde tegen Flakkee IV met gelijk spel 44. OUDDORP. W. Nelisse had het ongeluk met een zijner beenen onder een wiel van een auto te geraken en zoo te verwonden dat geneeskundige hulp noodig was. Hij zal eenige tijd rust moeten houden. De garnalenvisscher W. van Noord had op de visscherij het ongeluk met het ophalen van het vischnet, een zijner vingers af te klemmen. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. -Bij J. Bezuyen ontstond in een schuurtje een begin van brand door dat een petroleumstel in brand was geraakt, 2 paar schoenen die in het schuurtje stonden zijn verbrand. Verders liep de de schade nog al af. Met ingang van 16 April 1946 is de Wacht meester der Rijkspolitie A. Boere verplaatst van Papendrecht naar deze gemeente. De collecte, welke werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de zending heeft ruim f 700,opgebracht. De garnalenvisschers hebben de afgelopen week 200 K.G. garnalen per dag gevangen. Met ingang van 16 April is de Wachtmeester der Rijkspolitie H.Kelfkens verplaats naar elders. Zaterdag j.l. speelde Prins Bernhard I en Pr. Bernhard II een wedstrijd tegen O.T.V.V. II en Her kingen I. Prins Bernhard wist met 8—2 te winnen, terwijl Prins Bernhard II met 31 van Herkingen verloor. Burgerlijken Stand. Ondertrouwd: Krijn Grinwis Kz. en Bep Knape Ld.; G. Voogd Cz. en Pietje Rijnbrandt Cd.; Wout Heerschap Az. en Nel Bakelaar Wd. Getrouwd: A. Flikweert en A. Redert. Ledenvergadering Schoolvereniging „School met den Bijbel" te Ouddorp op 15 April 1946. Opening met zingen van Psalm 22 16 en gebed door den Ere Voorz. Ds. J. Hovius. Een gedeelte van Lucas 23 wordt voorgelezen. Allen worden hartelijk welkom geheten; gezien het late tijdstip van deze vergadering zijn er nog velen opgekomen. Spr. memoreert het jaar dat achter ligt. Notulen worden voorgelezen, behoudens enige opmerking van dhr. KI. Voogd, voor goedkeuring aangenomen en vastgesteld. De Schóolrekening geeft aan: Ontvangsten44.509,12 Uitgaven40.883,55 3.625,57 Min. (verschil) 55,27 Kas - - 3.590,30 Schuld: Diaconie 6000, Aan Salarissen uitgekeerd 28.949.22. Gemeenterekening nog onbekend. Door het overlijden van dhr. Secr. Penningm. dhr. J. Westhoeve is er met het in orde brengen van de rekening veel werk geweest. Dhr. de Bakker heeft deze in de puntjes verzorgd en een accoutantsverklaring bijgevoegd. Dhr. P. Spuijbroek Hoofd der School brengt verslag uit over 1945 gelijkluidend met hetwelk is behandelt op de Ouderavond van 7 Maart 1.1. Volgens art. 2 van het reglement wordt geadvi seerd geen wijziging in dit art. te maken, maar aan te houden dat men als lid van de Schoolver eniging/2.50 contributie betaald. Met de Bestuurs verkiezing wordt het aftredend lid J. Tams Tz. herkozen, in de opengevallen plaats van J. West hoeve wordt J. Grinwis gekozen, welke de benoe ming aanneemt. Bij de rondvraag worden over en weer vragen gesteld. Dhr. W. Meijer vraagt naar het Salaris van de Penningm. Dit is 250,per jaar. Deze acht deze post als vergoeding voor het vele werk te laag. De Secr.-Penningm, antwoord hierop dit een jaar te proberen en zal dan verder zien, is het inderdaad te wein g is er alsnog gelegenheid dat hij zelf bij het Bestuur kan aankloppen. Dit wordt met algehele instemming van de vergadering geaccepteerd. De nieuwe Schoolgeldregeling komt ook ter sprake. Dit wordt door dhr. Spuijbroek zo goed mogelijk toegelicht. Besloten wordt om in het vervolg bij oproeping van de Jaarlijkse leden vergadering een afschrift (Borderel) van de School- rekening te doen verstrekken. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor deze prettige samenkomst, sloot dhr. Spuij broek na het zingen van Psalm 19 6 met aank- OUDE TONGE. Ds. Th. G. Vollebregt, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Ermelo, aangenomen. Den Heer Cor Hartman, is gekozen tot lid van dén raad van bijstand van het gewest Goeree en Overflakkee van schoenhersteller, voor het rayon Den Bommel, Nieuwe.Tonge en Oude Tonge. STAD AAN 't HARINVLIET. De nationale herdenkingsdag wordt hier achtereenvolgens ge vierd: 3 Mei. Vrijdagavond 18 uur, alle vlaggen halfstok. 20 uur 2 minuten volkomen stilte (30 sec.) aangekondigd door een kort hoornsignaal. 4 Mei. Zaterdag 13 uur ondergewïjde muziek, uitsteken van de vlaggen door alle ingezetenen gelijktijdig. 14 uur Opening door den Voorz. der Oranjevereeniging Prinses Beatrix, dhr. Tanis. 14.20 uur Muzikale opening door de muziekver- eeniging V.I.O.S. 15 uur Zanghulde door de schoolkinderen voor het Gemeentehuis en toespraak door de domine's Vervolgens optocht met muziek en tractatie der schoolkinderen. Pauze. 19 uur Muziekuitvoering 20 uur Volksspelen 21 30 uur Muziekuitvoering 23 uur Sluiting door den Voorz. der Oranjevereeniging en zingen Wilhelmus. 5 Mei. Dankdiensten in de Kerken. Gevonden de navolgende voorwerpen: le. Een damesportemonnaie met inhoud. 2e. Een couponboekje van Ziekenfondspremie. Inlichtingen te bekomen bij de Rijkspolitie te Stad aan 't Haringvliet. DEN BOMMEL. De zittingsdagen van den Gemeente-Ontvanger, alhier, zijn bepaald op Woensdag en Zaterdag van 912 uur voorm. OOLT GENSPL A AT. De heeren C. W. Hob bel en WTiggelman hebben bedankt als bestuurs lid van de Oranjevereeniging. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: C. M. Breur, Voorzitter; Mej. Holleman, Secretaresse; P. de Vos, Penning meester. B. en W. dezer gemeente roepen sollicitanten op naar de betrekking van schoonhouder(ster) der Freubelschool. Gegadigden kunnen zich melden ter gemeente-secretarie. De heer T. H. Vinke, ambtenaar der Distri- butiedienst, alhier, is benoemd tot plv. leider der Distributiedienst Numansdorp. De firma A. D. Hobbel, Zaadteelt en Zaad- handel te Zevenbergen, heeft haar kantoor en pakhuis alhier onderhandsch verkocht aan de landbouwvereeniging „Landbouwbelang". MIDDELHARNIS. Ds. L. Blok Ned. Herv. Predikant, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Ede. De heer B. Kijkuit, onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool ontving twee benoe mingen nl. naar de Chr. Scholen te Nijkerk en te Huizen. Tot opzichter bij het Waterleidingbedrijf werd benoemd de heer van Driel te Sommelsdijk. In een vergadering van de HerV. Knapenver- enigingen werd besloten tot vorming van de Ring- Flakkee van de Bond van Ned. Herv. Knapen- verenigingen op Ger. Grondslag. Als streek bestuursleden werden gekozen de heren C. P. Kijkuit, te Middelharnis., C. A. Israël te Melissant en L. Matsinger te Dirksland, die resp. als Voorz, Secr. en Penningm. zullen fungeren. Daar het H.A.R.K.-comité alhier, werden deze week wederom plm. 400 pakketten kleding stukken onder de bevolking verdeeld. Deze keer waren hét weer voor 't grootste gedeelte gedragen kledingstukken, zodat het comité geen enkele verantwoording voor de kwaliteit der goederen op zich kan nemen. Wanneer we echter op merken dat alleen door dit comité ruim 1000 pakketten werden gedisfribueerd, mogen wij toch ook nooit vergeten, wat het buitenland voor onze bevolking heeft gedaan. Tot directeur van de R.H.B.S., alhier, werd benoemd de heer A. Willemse, leraar aan het Erasmus Gymnasium te Rotterdam. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterer school werd benoemd de heer W. de Blaay te Dirksland. De ledenvergaderingen der A.-R. Kiesver. en van de Hervormd A.-R. Kiesver. „Groen van Prinsterer" hebben eenstemmig het voorstel der besturen bekrachtigd om bij de a s. Raadsverkie zingen met één Anti-Rev. lijst uit te'komen. De plaatsen 1, 3 en 5 zullen bezet worden door „Groen van Prinsterer", de plaatsen 2 en 4 dooi de Anti-Rev. Kiesvereen. De andere plaatsen zullen in nader overleg worden vastgesteld. VEILINGBERICHTEN Maandag 15 April: Spinazie f 41-f49 per 100 kg.; Radijs f 10-f 11 per 100 bos; Sla f 11—f13 per 100 stuks; Witlof f 41—f 52 per 100 kg.; Bloemkool f 40-f59 per 100 stuks. Dinsdag 16 AprilSpinazie f 34 per 100 kg.; Sla f 8-f 10 per 100 stuks; Witlof! f 42-f 46; Witlof (afw.) f 33—f 43, beiden per 100 kg. Woensdag 17 April: Spinazie f 25-f 27 per 100 kg.; Radijs f 15—f 17 per 100 bos; Sla f 7—1 11 per 100 stuks; Witlof I f 52—f 54; Witlof (afw.) f 40-f 48 beiden per 100 kg. Donderdag 18 April: Spinazie f 37—f 42 per 100 kg; sla f 3,50-4 per 100 st.; Witlof I f 48-1 55 Witlof (afw.) f 43-f 52, beide per 100 kg. AFSCHEID Dr. J. N. v. d. ENDE. In een bijeenkomst van leraren, genodigden en leerlingen nSm Dr. J. N. v. d. Ende, wegens vertrek naar 's-Gravenhage, afscheid. De gymnastiekzaal, die tijdens de ambtsperiode van dhr. v. d. Ende zo dikwijls als vergaderlokaal was gebruikt, was ook deze keer in een gezellige zaal veranderd, toen dhr. en Mevr. v. d. Ende door dhr. Jansen Sr. werden binnen geleid. Bij het binnentreden werd Mevr. v. d. Ende een mooi bouquet aangeboden. De eerste spr. was de heer Jansen Sr., die namens de leraren sprak. Spr. voncf het met prettig om een woord van afscheid te spreken, van goede vrienden afscheid te nemen is zeker met aangenaam. Soms wordt bij een afscheid wel hartelijk gesproken, waar een hartig woordje oprechter zou zijn geweest. Maar hier kan spr. oprecht zijn, want er is een warme vriendschap ontstaan. U is hier veel te kort geweest nu, na 5 moeilijke oorlogsjaren, waarin u veel hebt moeten manoeuvreren om de Duitsers uit uw schoolgebouw te houden, u van de rust kon gaan nieten, gaat u heen. Wij zijn U veel dank verschuldigd voor wat u voor de Flakkeese H.B.S. bent geweest in deze moeilijke tijd. Ook Mevr. zegt spr. dank voor wat zij gedaan heeft en geweest is. Wij zien U node vertrekken en hopen, dat u in den Haag moogt vinden, wat u daar denkt te vinden. Spr. besluit met een persoonlijk woord van dank aan beiden voor de hartelijke vriendschap en gastvrijheid en biedt als herinnering aan deze tijd op Flakkee een album met foto's van deze omge ving aan. Namens de leerlingen spreekt Mej Camphens, die den directeur hartelijk dankt voor alles, wat deze geweest is voor de H.B.S. In 't bijzonder Zegt ze hem dank voor al het nieuwe dat door dhr. v. d. Ende was ingevoerd. le. Muziekdagen. 2e. Tentoonstellingen. 3e. Voorlichtingsmiddagen, enz. Veel zijn wij U verschuldigd voor alles, wat u voor ons bent geweest. Wij wensen U een prettige werkkring toe en als blijvende herinnering, bieden wij u namens de leerlingen en de H.B.S.-bond een serie van 20 boeken aan. Dhr. van Nieuwenhuizen van Dirksland spreekt namens de Flakkeese H.B.S. Voor U gaf de benoeming een blijde dag, voor ons niet. Nimmer waren er conflicten, u had voldoende prestige bij de jongelui. De ouder middagen en de mededelingen waren een uitnemend middel om de samenwerking tussen school en ouders te bevorderen. U had interesse voor deze omgeving, daarom zeggen wij U dank voor alles wat u voor de H.B.S. bent geweest. Als blijk van waardering voor alles, wat u voor de H.B.S. deed bood spr. een oorkonde aan, waarin de Commissie van Toezicht, de Vereniging de Flakkeese H.B.S., het Wetenschappelijk Genoot schap, de Leraren, Leerlingen en Oud-leerlingen der H.B.S. in aanmerking nemende de grote verdiensten van dhr. J. N. v. d. Ende besluiten tot stichting van het Dr. J. N. v. d. Ende-fonds, waaruit zij, die na het doorlopen van de H.B.S. verder willen studeren; financiële hulp kunnen ontvangen, die anders niet in staat zouden zijn om hun studie voort te zetten. Dr. Stoel wees daarna op de grote activiteit van dhr. v. d. Ende ook buiten de school en in 't bijzonder, wat deze voor het Wetenschappelijk Genootschap is geweest. U bent één van de twee geestelijke vaders hiervan geweest en wij hebben daarom gemeend u het ere-lidmaatschap van dit Genootschap aan te bieden. Spr. overhandigde daarna de oorkonde. Dhr. L. J. den Hollander, Voorz. van de Com missie yan Toezicht op het M.O. dankt dhr. v. d. Ende voor de wijze, waarop hij zijn werk als directeur had verricht. Hoewel de Commissie grote bevoegdheden had, was er nimmer aanleiding om in te grijpen, het gebruikelijke rapport kon altijd eindigen met de opmerking: Geen bijzon ders te melden. Ook namens de ouders zegt spr. den scheidende directeur hartelijk dank en laat Mevr. daarna een bouquet witte seringen aanbieden. Dhr. C. P. Kijkuit zegt dhr. v. d. Ende dank voor diens werk in de Schoolraad, tijdens de bezettingsjaren en voor zijn bezielende leiding bij de Paed.riConferentie, terwijl hij persoonlijk dankte voor de prettige samenwerking tijdens de toe latingsexamens voor de H.B.S. Voor het Bijzonder Onderwijs is het ons niet onverschillig, wie de leiding heeft in de H.B.S. Dhr. v. d. Ende geeft daarna een overzicht over zijn loopbaan in Middelharnis. Reeds vanaf het begin ontmoette hij een hartelijke medewer king op allerlei gebied. Dat hij dus enkele bijzonde re dingen wist te bereiken is alleen aan deze samenwerking te danken, het was dus niet zo moeilijk om een en ander op touw te zetten. In antwoord op hetgeen dhr. Kijkuit over het Bijz. Onderwijs had meegedeeld, tekende spr. de merkwaardige positie van dit onderwijs. Het was spr. opgevallen dat men bij het Bijz. Onderwijs de school als een eigen school beschouwt en dat men er dan veelal met hart en ziel voor werkt, terwijl bij het Openbaar Onderwijs men zich beschouwt als een betaalde arbeidskracht, die in dienst is van Rijk of Gemeente. Laat de R.H.B.S., die zeer zeker hier op haar plaats is,dan ook alle voordelen hebben van het Bijz. Onderwijs. Dit is, wat ik altijd gewild heb. Spr. is dankbaar voor het aangeboden lidmaat schap van het Wet. Genootschap en zegt ook voor de toekomst zijn medewerking toe. Zeer dankbaar is spr., dat het studie-fonds naar hem is genoemd. Jaren heb ik er voor gewerkt om deze Stichting in 't leven te roepeil. Hoewel plannen, statuten daarvoor reeds in 1942 klaar waren, konden ze door de bijzondere tijdsomstandigheden toen niet ten uitvoer worden gebracht. Te weten, dat u dit fonds naar mijn naam hebt willen noemen, hebt u mij het mooist denkbare cadeau gegeven. Nadat spr. de Commissie van Toezicht, de ouders, de leerlingen en de collega's nog zijn dank heeft betuigd eindigt spr. met bijzonder dank tc brengen aan de fani. Jansen, Bouter en Braber- Wij gaan thans naar den Haag, omdat daar onze krachten nodig zijn maar wij hopen, dat het contact zal blijven bestaan Hartelijk dank voor alles, wat wij mochten ondervinden. VERZOEK Het Hoofd van de Politieke Recherche in den Kern WOERDEN verzoekt bekend gemaakt tc worden met de namen van de heeren, die in den zomer van 1942 of 1943 komende uit dc tramboot per tram van HELLEVOETSLUIS richting ROTTERDAM reisden en van wie een hunner mededeeling deed van nieuwsberichten van den Zender Boston en Engeland. Die persoon is door moffen, die per auto achter op gekomen waren, toen de tram te RHOON stopte, daaruit gehaald en meegenomen. Zij hebben op die reis zeker niet geweten, dat er een fanatiek N.S.B.-er in hun coupee zat, die in HOOGVLIET is uitgestapt en genaamd is H. J. van KEEKEN. toen tandarts te HELLE VOETSLUIS, thans gedetineerd in een gevangen kamp ie HEMRIK (Friesland). Ieder die hierover inlichtingen kan verstrekken gelieve dat te doen aan: Hoofd Politieke Recherche Af dee ling te WOERDEN, Havenstraat 4. :de Dit is ht Daarvoo plicht van te bieden. In de herdenkingswee zal de Stichting weder< houden. Men komt ook Brengt ook gij te offer moeten breng eld no digi Nederlarl DE STICHTING 1940-1945 HERDENKT DE GEVALLENEN Gedenkt, die deze woorden leest, mijn makker in den nood en die hen naslaan 't allermeest in hunnen rampspoed groot. JAN CAMPERT. Over een paar weken is hel een jaar geleden, dat we werden bevrijd van de Duitse tyrannie. Het lijden dat in de bezettingsjaren geleden is, is bijna weer vergeten. Niet vergeten echter mogen we, dat de Vaderlanders, die in de bezettingsjaren sneuvelden, geen onverzorgde nagelaten betrek kingen mogen hebben. Wat ae nabestaanden verloren hebben, Kan niemand hen weergeven, maar zij mogen geen armoede lijden; ze moeten kunnen blijven voort bestaan alsof man of vader nog leefden. We herinneren u aan het woord van H.M. de Koningin beschermvrouwe van de Stichting 1940- '45, gesproken door Radio Oranje: „Het is de plicht van iedere rechtgeaarde Nederlander, als de overwinning behaald zal zijn, de nabestaanden van onze gevallen helden niet te vergeten". VERGE! Zullen wij vergeten, die waarin de Duitse OverweM Vergeten, dat onze op een wijze, als geen geschfl Zie Hollands gione achteiH gedreven door de bezetter,H als duivels hun satanisch w en 't gruwelijkst marteltuM Zie Hollands groten als gfl cn viel er een mof, gewis een - vijf - tien van difl en in eenzaamheid wenen H Zie daar de Joden, met diH getekend - en - weggévoeifl van 'huis en haard, om üH met duizenden gelijk in deH Zie Hollands jeugd als veefl Zie weerloze vrouwen vaiS ziende, hoe zich schaart hfl dat rnoorde en uitroeit zo\fl Zie Hollands kinderen, hfl verkleumt en verhongert, fl levende lijken, geen glans dat zich smekend wend tcH Met blijdschap en dankbaar heid- geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon en Broertje JAN. G. C. VAN 'T WOUT M. VAN 'T WOUT- Vroegindeweij DAVIE en PIET. NOOTDORP, 15 April 1946. Dorpstraat 1. Door Gods goedheid werden wij verblijd met de voorspoedige ge boorte van ons Dochtertje en Zusje WILLEMINA (Ina) L. W1ELHOUWER A. W1ELHOUWER- Vroegindeweij LEENDERT. Sommelsdijk, 13 April 1946. Enkele Ring 105. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon PIETER. A. A. BAARDSE J. C. BAARDSE-VISSER. OUDE TONGE, 12 April 1946. Tijd.: Ziekenhuis Dirksland. VERLOOFD: CORRIE VERMEULEN J. LODDER Jz. en C. VAN BUUREN H.Ad. geven U. kennis van hun voor genomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V.'zal plaats heb ben op Donderdag 2 Mei a.s. SOMMELSDIJK, Nieuwstraat B46 jg April MIDDELHARNIS, 1946' Lijnbaanstr. C 254 Toekomstig adres: St. Sebast. Doelstraat A 142, Sommelsdijk. DIRKSLAND Haven SOMMELSDIJK Langeweg B 186 Paaschdag. VERLOOFD: LEENTJE KIEVIT en JAAP BRABER SOMMELSDIJK, Dorpsweg 222 S 22 Apr. 1946. Nieuwstraat 68) VERLOOFD: GONNY SMULDERS en COR VERWATER TILBURG, Heile Schoorstr. 23 Op 11 April overleed na een langdurig lijden nog onver wachts onze lieve onvergete lijke vriendin Mej. P. v. BUUREN-SCHELLIUS, n den leeftijd van 37 jaar en 6 maanden. Gedurende 23 jaar mochten wij ons in haar vriendschap verheugen. Wij zullen haar dan ook nooit kunnen ver geten Namens de fam. J. DE KORTE. SOMMELSDIJK, Apr. 1946. Oudelandschedijk. B 413L. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een lang durig, doch geduldig gedragen lijden onze geliefde Man, Vader, Zoon, Broeder en Oom GERBRAND HOEK, Echtgen. v. P. Melisant, in den ouderdom van ruim 34 jaar. Uil aller naam: Fam. HOEK-MELISANT. Goedereede, 14 April 1946. MELISSANT, Wijk II, No. 19 22 April 1946. VERLOOFD: RIEK KNÖPS en HAN VAN DER VLIET NIEUWE TONGE, Korteweegje 41 V22Apr.'46 St. Pietersweg 262 J. A. STRU1JK en A. F. BOTH geven U mede namens hun ouders kennis van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. Donder dag 2 Mei a.s. DIRKSLAND, April 1946. Poldersweeg je 637. JAN AREN JOPPE en JO VAN DER BURG hebben het genoegen U kennis tc geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Woens dag 8 Mei 1946. Dc kerkelijke inzegening zal plaats hebben in dc Wester Kerk te Schiedam te 11.30 uur, door den Weleerw. Heer Ds. C. v. d. Boogert, Ned. Herv. Predikant te Slikkerveer. SOMMELSDIJK, Oostdijk 268April ROTTERDAM, l I946' Oude Binnenweg 133 Ontvangdag Woensdag S Mei 1946 van 2.30-4.30 uur F. v. Bourgondiëstraat 17, Schiedam. Toekomstig adres: Oostdijk 268, Sommelsdijk Heden overleed na een kort stondige ongesteldheid zacht en kalm onze geliefde Zuster en Schoonzuster ADRIAANTJE VAN VLIET Echtgen. van A. v. d. Groei in den leeftijd van ruim 72 jaar L. E. v. VLIET A.M.v. VLIET-Bechtun DIRKSLAND, 17 Apr. 194f Dankbetuigingen Door Gods goedheid hadden wij het bijzondere voorrecht om op 8 April LI. onze 60-jarlge Echt- vereeniging te mogen gedenken. Aan de zeer velen, die ons hunne belangstelling hebben betoond, betuigen wij, ook namens onze kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen, onzen op rechten dank. K. VOOGD. J. VOOGD-SANDIFORT. Middelharnis, April 1946. Voor de talrijke en bijzondere bewijzen van deelneming ons betoond tijdens dc ziekte en na het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwdzuster en Tante JACOBA CORNELIA v. d. SLUIS, Echtgen. van G. M. v. d. Meide, betuigen wij hiermede onzen har- telijken dank. M. G. v. d. MEIDE. 'A. A. v. d. MEIDE. Middelharnis, April 1946. Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming ons be toond tijdens de ziekte cn na het overlijden van onze geliefde Vrouw. Moeder, Zuster, Behuwd zuster cn Tante MARIA VERBIEST, Echtgen. van D. Jansen, betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Uit aller naam: D. JANSEN. Stellendam, April 1946. Wegens vertrek naar elders met ingang van 16 April, wil ik mede namens mijn vrouw alle vrienden en bekenden hartelijk groeten. Dc wachtmeester der Rijkspolitic, h. kelfkens, OUDDORP. v<| van ttledfl zeer I over® den I betul rechfl Ooltfl vJ medfl plots* fu'j Zwafl betuB lijkefl 1 Wel Mia J Aal en bfl betO'H overlfl Vroufl Zustfl Mejfl Echtfl bet uil rcchtfl Dr. (fl behafl Middfl Vel langsl vond. onze zeggfl kindel harte! Nicufl Wcs® Tal is V| dag I April .7 Te Mi hal 1| 11 Rinfi

Opbouw | 1946 | | pagina 2