0 II' 1940- m ik Wik *M eei W\m ten een onderhoud gevraagd met het bestuur. In dit onderhoud werd besloten dat het thans zitting hebbende bestuur in zijn geheel zal aftreden ea een nieuwe verkiezing zou plaats hebben. De Voorz. dhr. E. J. Joosse opende deze verg. en heette allen hartelijk welkom en zette in korte trekken het doel van deze vergadering uit een. Voor dat hij verder ging met spreken gaf hij het woord aan Ds. Bos die verzocht had een kort woord te mogen spreken. Spr. behandelde wat hedenmorgen had plaats gevonden nl. het aan plakken van pamfletten die beleedigend waren voor het bestuur dezer yereeniging. Ten sterkste keurde spr. dit af en indien zulks plaats vond, zou het flink zijn indien den betrokken persoon zijn naam onder aan het pamflet vermeldt. Dhr. Joosse dankte Ds. Bos voor zijn toespraak, toch kon thans niet nalaten een aanval op hein te doen, in verband met zijn wekelijksch herderlijk schrijven aan zijn gemeenteleden, waarin hij in verband met deze vergadering een kort woord wijdde. Nadat verschillende punten daaruit werden besproken en Ds. Bos met spr. daarover van gedachten wisselde nam ook Ds. Sonnenberg het woord. Deze vond het niet noodig dezen avond dergelijk schrijven aan critiek te onderwerpen, waarop hij in nogal heftige bewoordingen zeide, dat dit niet het doel van hun was geweest dezen avond op zoo'n manier bij elkaar te komen en het gebouw „Elthato" hiervoor niet voor beschikbaar was gesteld. Gezien de zeer sympatheke houding van Ds. Bos en aan wiens goede bedoelingen zeer zeker niet werd getwijfeld werd besloten over te gaan tot de stemming. Op voorstel van dhr P. van den Heuvel werd besloten de stemming op al de 11 personen te gelijk doen te geschieden. Nadat dit had plaats gevonden en een begin werd gemaakt met de telling, bleek echter, indien men de telling wenschte te beeindigen een 5 tal uren mede gemoeid zouden zijn, zoodat werd besloten een commissie uit 3 personen te benoemen die zich op een nader vast te stellen tijdstip met de telling zouden belasten. In deze commissie werden benoemd de heeren A. Waling, P. van der Wouden en C. Versendaal. Vervolgens werd deze vergadering met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus en een woord van dank door den Voorz. gesloten. Bij de gehouden telling is gebleken dat het oude bestuur in zijn geheel wederom is gekozen nl. de heeren. E. J. Joosse, P. de Vos, C. W. Hobbel C. M. Breur, J. C. Birkhof, H. Kobus, W. Tiggelman, C. Kortewcg en D. Kooijman. Dames mej. A. Holleman, M. Quispel. Weer een nieuwe lichting opgeroepen. Een nieuwe lichting is weer onder de wapenen geroepen en ta) van jonge mannen zullen voor een tijd het ouderlijk huis vaar wel moeten zeggen. Maar als flinke Nederlanders zullen zij zich spoedig weten te schikken in hun nieuwe taak. Vader weet het nog van-vroe ger en geeft zijn zoon nuttige raadgevingen mee. Maar Moeder heeft voor haar jongen nog iets anders. Een soldaat kan naast zijn soldij altijd nog wel iets ge bruiken voor een verzetje of om n de cantine wat te koopen. En Moecler stopt hem bij het afscheid een extraatje toe. Overgehouden van haar huishoudgeld. Want Moeder spaart een gulden op elk tientje, doordat zij haar bood - schappen bij de Gruyter haalt. Daar Krijgt zij betere waar en 10°/0 korting. Voor tien gulden aan cassabons één gulden con tant terug. En zoo heeft ze kun nen. sparen voor een extraatje voor haar jongen PLAATSELIJK NIEUWS. LEERLINGSTELSEL AMBACHTSSCHOOL MIDDELHARNIS Voor dit soort onderwijs op Goeree-Overflakkee was j.l. Zaterdag, 6 April, een van de hoogtijdagen. Het onderwijs dat onder de naam leerlingstelsel verstrekt wordt, is toegankelijk voor leerlingen die een diploma van de Ambachtsschool bezitten. Men zou het vervolgonderwijs kunnen noemen en dient om aan de jongeren die pas van de Ambachts school bij een patroon komen, een verdere oplei ding te geven. Voor ons eiland is het iets nieuws, met grote waarde voor de toekomst. In dit verband is het van belang dat de meeste vaklieden en althans de patroons, in hun vakblad de rede aantreffen, die op Vrijdag 22 Maart 1946 voor de radio is gehouden door Mr. J. F. B. Vermaas, secretaris van de Hoofdgroep Ambacht, over het onderwerp: „Het oude ambacht op nieuwe wegen 1" Het belang van een vakopleiding is hier van economische zijde belicht. Het was dan ook met oprechte voldoening dat de Voorzitter van de Ambachtsschool constateerde, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van het vakonderwijs op Goeree-Overflakkee, diploma's zouden worden uitgereikt aan jongelui, die hun opleiding bij het leerlingstelsel hebben voortgezet. Het aantal was nog niet groot, maar het is ook nog nieuw. De belangrijkheid, die dhr. Gideon bij zijn felicitatie aan de jongelui naar voren bracht, moet, zowel voor het persoonlijke als voor het algemene belang, op meerdere wijze worden ingezien. De gelukkigen, die een diploma van het gesubsi dieerde leerlingstelsel ingevolge artikel 56 der Nijverheidsonderwijswet ontvingen, zijn: G. Driesse, timmerman, Middelharnis B. Boeter, J. Krijgsman, schilder, L. van Wezel, Deze jongelui waren respectievelijk in de leer bij de patroons J. P. Wielhouwer en K. Kroos, beiden te Middelnarnis, C. v. Beek te Sonimelsdijk en Ant. Visser te Middelharnis. De Voorzitter bracht dank aan hen, die aan de opleiding van de jongelui werkzaam waren geweest en dankte tevens de examen-commissie voor het verrichte werk. Inderdaad was een woord van waardering voor de leermeesters op zijn plaats. Het geleverde werk kon door de examen-commissie met genoegen getoond worden. De aanwezigen maakten hiervan dan ook een dankbaar gebruik. Dit kwam ook tot uiting in de rede, die dhr. G. Diepenhorst als Voorzitter van de examen-comm. hield. Een woord van hulde voor de opleiding, die de jongelui in de afgelopen tijd, nog op een dus danig peil had weten te brengen. Dhr. Diepenhorst noemde het een grondslag waarop met succes verder gebouwd kon worden. Het was dan ook wel uit het hart gesproken dat een van de aanwezigen als Vader dank bracht voor hetgeen het Bestuur der Ambachtsschool voor de jongelui had weten te bereiken. Hij hoopte, dat de jongens in hun waarde, voor de gemeenschap hun dank zouden kunnen betonen. Een van de leerlingen, verheugd met het succes, dankte eveneens het Bestuur en de leraren. Nadat dhr. Gideon nog enige woorden had gesproken over de grote waarde van een goede vakopleiding, dankte deze de aanwezige ouders en patroons, waaronder het bestuur van de afdeling Schilderspatroons, voor hun belangstelling. MIDDELHARNIS. De heer L. Buys werd bij een autoaanrijding zodanig aan de hand gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De heer Joh. de Mey, onderwijzer aan de Chr. U.L.O. school werd in gelijke betrekking benoemd te Baarn. De heer G. Terluin, ingenieur bij de Prov. Waterstaat werd in gelijke functie benoemd voor de afdeling wegenbouw met standplaats 's Graven- hage. SOMMELSDIJK. Burg. St. over Maart 1946. Geboren: Marie Elise, d. v. D. Vis van Heemst en N. M. Knöps; Cornelia, d. v. B. J. de Bakker en P. van der Laan; Grietje, d. v. L. Fun en W. Boshoven; Jacob Pieter, z. v. A. A. Koert en J. van Zanten. Gehuwd: Joost Kamerling met Hester Troost; Joris Olivier met Helena Maria, van Zielst; Adri- anus de Ruiter met Lena Visser. Overleden: Dina van Es, drie weken; Leentje Buth, 87 jaar; Cornelis Struik, 82 jaar. DIRKSLAND. Bij dhr. A. A. Jansen, hoofd der Chr. School, Kapoenstraat liggen lijsten ter inzage, van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. Eveneens zijn eerstdaags ter inzage, lijsten van repatiërenden a. b. van aankomende schepen. Woensdagavond 10 April, was er in de Ned. Herv. Kerk alhier een matig bezocht Zendings- jeugdsamenkomst voor de Ger. Zendingsbond met alle Herv. (Ger.) Meisjes - Jongeh'ngs- en Man nen verenigingen op Goeree en Overflakkee. De dienst ving aan met orgelspel, waarna Ds. W. Anker van Herkingen, voorz. Ring Flakkee Herv. Jongelingsv. op G.G., de preekstoel betrad en liet zingen Ps. 86 6 en 5. Hierna las hij voor Hand. 10 34 t.m. 48, 0 VOOR DE KINDEREN Aan mijn Opbouwnichten en -neven Hieronder is dan eindelijk een raadsel, 't Moet een zin worden van 27 letters. De cijfers duiden aan de hoeveelste letter van die zin het is. Stuur de oplossing aan de redactie van de Opbouw. In de linkerbovenhoek schrijf je „Tante Mar" en in de brief schrijf je, hoe oud je bent en of je een jongen of een meisje bent. Na dit raadsel komen er meer. Hebben er 4 in de krant gestaan en heb je aan alle 4 die raadsels meegedaan, dan zoek ik uit, wie de prijs (een boek) krijgt. En nu aan de slag! 20. 19. 18. 12. de zoon van je oom en tante is je... 2. 4. 12. meisjesnaam, welke ook een jongens naam kan zijn. 9. 13. 14. 17. jongensnaam. 22. 3. 7. 8. doe je iedere dag drie keer. 23. 10. 27. 19. 20. doe je als je slaap hebt. 18. 11. 12. een getal. 1. 6. 21. zit aan de buitendeur. 25. 26. muzieknoot. 24. 5. 15. 16. 11. staat vaak op een schoen smeerdoos. 27. 10. een ander woord voor vader. 27. 2. 4. 5. een vrucht. 9. 10. 16. 17. kraait. Mini v. P. D. Aletha Adamina. Wat een mooie naam. Kom jij uit Italië of ergens anders vandaan? Knapt je zus Lena graag de kruiswoordpuzzles op? Ze mag ook best een briefje schrijven, hoor. Of voelt ze zich ai een beetje te groot. Rina K. te N. T. Postpapier met viooltjes en een vlinder, 'k Heb al aan die viooltjes geroken, 'k Geloof, dat het bosviooltjes zijn. Jij wordt zeker wel verwend, nu je helemaal alleen bent. Dag, Rina! Tjappe W.uitH. Wat kunnen jullie toch gezellig brieven schrijven. Je hoeft niet iedere week een brief te schrijven. Toch vind ik het erg leuk om iedere week een brief te krijgen. En of ik veel van bloemen houd. Vroeger zaaide ik altijd violen en asters en lathijrus. Elsje W. uit H. Wat ga je breien op school? Ga je ook nog eens een paar kousen breien voor mij of een slaapmuts met een kwastje? Wat zal dat Zaterdag een feest voor jullie zijn. Jij wilt zo graag weten, hoe Tante Mar eruit ziet. Misschien stuur ik je nog wel eens een tekening van mezelf. Kor W. te H. Je weet helemaal niet wat je schrijven moet. Toch kreeg ik een fijne, lange brief van je. Kan jij al goed zwemmen? Is dat niet erg gevaarlijk in dat water bij jullie? Henk W. te H. Als je schipper wordt, zou ik dan ook eens mogen meevaren? Ik zou wel graag eens naar Amerika of Afrika varen. Kunnen wel niet samen in die zeilboot van jou? Ad v. d. S. D. Alvast gefeliciteerd met je verjaardag, Ad. V^tel je me nog eens wat over je verjaardag? Dag, Ad. Heieen v. d. SI. D. Jullie krijgen zeker wel ontzaggelijk veel brieven, als je nu al 240 postzegels hebt. Fijn, hoor! Dany v. P. D. Zo, Tante Dany, jij kunt mooi brieven schrijven. Eigenlijk moet ik „U" zeggen tegen een tante. Nu zijn we allebei tente, hè. Die Trix is zeker wel een lief meisje. Lijkt ze een beetje op Beatrix? Clara van L., N. T. Krijg jij wel eens een standje van de meester? Toch zeker niet omdat je lelijk schrijft? Anders zal ik die meester wel eens een standje komen geven. Dééag. Nellie V. te O. T. Nu weet ik je naam toch lekker wel. Voordat jullie gaan verhuizen, krijg ik toch zeker nog een heleboel brieven van jou. En maak je er dan weer een tekening in, van je vader of van je moeder. En als je in E. woont, mag je toch nog wel naar me schrijven. Schrijf je ook eens voor je zusje, dat pas op school is? Ge V. te O T. Jij mag best een neefje van me worden, hoor 1 Is je konijntje al gegroeid? Dag, Gé. En nu een lang raadsel van: Anneke v. D., M. Wie de oplossing weet mag 'm sturen. Laatst zag ik een paard. Het stond stil, maar het had vast hard gelopen. Het dampte en snoof geweldig.'Zeker was het moe gedraafd. Nu, dat was ook geen wonder, want dat beest had me een staart, zeker wel twintig maal zo lang, als hij zelf was. En een zware staart ook. Die had hij al die tijd mee moeten slepen. Een aardig vrachtje Een man gaf het arme dier te eten. Maar wat denkt je, dat het dier kreeg? Ik durf het haast niet te zeggen... kolen. Geen rode kolen, hoor, maar kachel-kolen. En lustte het beest die? Wat, graag, het bromde van plezier. Opeens begon het hard te gillen en een ogenblik later, vloog het er weer vandoor, nog harder dan een fiets, 't Begon hoe kanger hoe harder te lopen. Eindelijk was het uit het gezicht verdwenen. Maar, weet je wat het wonderlijkste was? Hoe hard het ook liep, het had toch geen poten. Ra, ra, wat is dat? Dat paard? En die staart? Tot schrijvens I TANTE MAR. I waarna hij voorging in gebed. In zijn openings woord stelde Ds. Anker de vraag of het nodig is dat de jeugd der Kerk gewezen wordt op haar Zendingsopdracht. Ja, zeer, zeer hard nodig. In de eerste plaats is het zendingswerk het belangrijkste werk uit mensen in deze wereld mogen doen, het is een werk van offeren en dienen, maar tevens een heerlijk werk. Het is een werk der stoottroepen een opmacheren met het wapen van het Evangelie, naar de verre volken om hen bekend te maken met den levenden God. In de tweede plaats is het een herinneren aan de Zendingsopdracht, gegeven aan de Kerk, en daarbij behoort gij immers? Verschrikkelijk is het dat er nog een Zendings bond en zendingsverenigingen moeten zijn, bij dit kerkelijke werk. In de derde plaats moet de Herv. jeugd, herin nerd worden aan de zendingsopdracht, omdat er zo weinig voor g«&oeld, en aan gedaan wordt. Voorwaar een bezwarend symptoon, want een Kerk die leeft, doet niet van Goddelijke zelf sprekendheid, aan Zending. In dezen oorlog zijn er grote offers gevraagd en gebracht en toch heeft men tevens afgeleerd te offeren. Het egoïsme groeit, van levensbehoefte naar comfort en naar luxe en genoegens. Eerst ik en dan andere. Ja leven we niet langs de grote gebeurtenissen van ons Indië heen? en de zendingsarbeid daar? Is er al iets voor opzij gelegd? Niet geld alleen wordt gevraagd, nee bovenal liefde voor onze zending, a.w.z. voor het koningkrijk van Jezus Christus en echte liefde zet zich om in daadwerkelijke steun. Hierna wordt gezongen het zendingslied: Hoort gij die stemme. Hierna krijgt Ds. J. Batelaan, director G.Z.B. het woord, over het onderwerp: De Zending en de jonge mensen van thans. Hij spreekt tot de jonge mensen in 't bijzonder, ouderen worden niet uitgesloten want fn Christus zijn we altijd jong. „Adeldom verplicht". Gij, jeugd, zijt van adel ja van koninklijken bloede behorende tot een Christelijke gemeenschap. Christelijk opgevoed, gedoopt, velen van u belijde nis gedaan. Daardoor moeten we anders zijn dan andere jonge mensen. Paulus zegt: onze wandel is in den hemel. Onze wandel d.i. ons doen en laten, onze leer en leven. Christenjeugd te zijn brengt verplichting mee. Wees gewaarschuwd: ge zijt niet beter dan de niet Christenjeugd, verhoovaardig u niet, dat gevaar is er: apart in een hokje en ons zelf beter vinden dan die goddeloze mensen der wereld. Zo is 't niet. En toch: de scheidslijn tussen jeugd van Christus en jeugd der wereld loopt er, hoewel niet immer te zien, komt ze op een gegeven moment openbaar. Want we zijn wel in de wereld, niet van de wereld. Zie David, hoewel koolzwarte bladzijden in zijn levens boek, als hij de kans krijgt zijn aartsvijand te doden, nl. Saul, spreekt zijn levenssfeer uit: Zou ik zo iets doen, en de gezalfde des Heren doden? Paulus zegt: onze wandel is in den hemel, we mogen het ook zo zeggen: wij zijn burgers van een rijk in den hemel. Een burger behoort te leven naar de wetten en verordeningen van zijn land, zo horen wij burgers van Gods koninkrijk te leven naar Gods geboden en wetten, en niet te leven naar eigen goeddunken. Onze jeugd dreigt naar de kelder te gaan, onze Christelijke jeugd is op het hellende vlak. Ze gaat niet dichter naar God toe, maar is losgebroken en van de wereld geworden. Niet dans en plezier moet voorop gaan, maar Gods eer. Burgers van 't rijk der hemelen te zijn, betekent bevel inwach ten van boven van daan, zich leiden laten door God. Het is niet noodgedwongen enkele christe lijke dingen aanhouden en volbrengen maar alles doen met vreugde wat dient ter verheerlijking en tot uitbreiding van het rijk van onzen Koning. Als Christen zijn geen opleg is, maar een dagelijks gebed dat ik echt Christen mag zijn d.w.z. jezelf richten en voegen naar de Goddelijke bevelen met vreugde, dan komen we terecht bij het bijzon dere gebod der schriften, het woord van Jezus Christus: Gaat dan henen, en predikt het Evangelie aan alle creaturen, hen dopende in de Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes en lerende hen onderhouden alles wat Ik u geboden heb. Als ge in werkelijkheid Christen zijt, verwacht uw God, uw Koning van u dat ge kolonist zijt van den hemel. Niet thuis blijven, voor eigen genoegen leven, maken van de buik een God, neen er op uit, ga heen en predik het Evangelie. Onze vaders waren kolonisten en goede. Ze voeren naar verre landen en brachten ze onder 't bestuur van het koninkrijk der Nederlanden. De kerk die thuis blijft is ten dode gedoemd, maar de levende Kerk en Christus hebben de drang om heel de wereld op te roepen: Buig voor onzen Koning, alles wat adem heeft love den Here 1 God heeft er recht op dat ge Hem dient en uw leven in zijn dienst besteed. Bevalt het u goed Christen te zijn? Weet ge 't nog niet? Als ge 't weet gaat ge uit anderen te zeggen: God mijn Koning roept u, kom in ons koninkrijk, schaar u onder zijn banier, komt, toef langer niet. Zijt ge ontrouw, maakt ge van den buik uw God, het schijnt gemakkelijk, maar 't einde zal de lasten dragen. Kolonist zijn, is een zwaar moeilijk leven van ontberingen, opoffering, toch burger van Gods koninkrijk en Hij zal ons bewaren en behoeden en ons tenslotte thuisbrengen in de heerlijkheid daarboven. Jeugd van thans, houdt voor ogen, dat ge niet de wijsheid hebt, te leven zo ge wilt want God zal u ter verantwoording roepen. Hij vraagt van ons uit te gaan, kolonist te zijn, en ieder toe te roepen en saam te vergaderen opdat ze buigen zullen voor onzen God, opdat in ver vulling ga het Goddelijke woord: Alles wat adem heeft love den Here. Ds. J. Batelaan beveelt hierna de collecte voor de Zending warm aan, terwijl hij laat zingen: 't Is Uwe zaak, o Hoofd en Heer. de zaak waarvoor wij staan. Dhr. J. Baart, secretaris van de Zendings commissie sprak een kort slotwoord en sloot de samenkomst met dankzegging, waarna nog gezon gen werd: Ps. 22 14. MELISSANT. Woensdag 17 April a.s. hoopt de Anti-Rev. Kiesvereniging, alhier, een propa- gandavergadering te houden in de Chr. School. Aanvang half acht. Als spreker zal optreden den heer E. v. Ruller van Barendrecht. Hij spreekt over de geestelijke achtergrond van het verzet tijdens de Duitse bezetting en de les van het verzet voor onze tijd. Donderdagmiddag vond er een botsing plaats op het kruispunt Boven-Molendijk-Bouw- dijk tussen een motorrijder en een vrachtwagen. De motorrijder werd van zijn voertuig afgeslingerd en moest met een gebroken been in het Ziekenhuis te Dirltsland opgenomen worden. Misschien is dit een aansporing om op dit kruispunt een verkeers- spiegel te plaatsen, teneinde in de toekomst erger te voorkomen. GOEDEREEDE. Het 3 jarig zoontje van K. Tarn's had verleden week Donderdag het onge luk in de volle haven te vallen, wat opgemerkt werd door dhr. G. Lokker, die het genoegen mocht smaken, nadat het kind al een paar keer onder water was geweest, hem van een wissen dood te redden. Ledenvergadering van de vereeniging, „Steun bij Ziekenhuisverpleging" op Vrijdag 5 April. De Voorz. opent deze verg. met een woord van welkom tot de aanwezigen, maar betreurt het dat zoo weinigen, in 't geheel 15 leden, aan de oproep hebben gevolg gegeven, wat toch niet aangenaam is voor het bestuur, die toch het heele jaar voor deze nuttige vereeniging, belangeloos werkzaam zijn. De Secr. leest de notulen van de vorige verg., welke onveranderd worden goedge keurd. Uit het jaarverslag blijkt dat er per 1 Jan. 1035 leden zijn, en in 1945 zijn 26 patiënten in de ziekenhuizen voor rekening van de vereeniging verpleegt, waarvan helaas 1 patient is overleden. Gemiddeld is per patient uitgekeerd 104,89. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 317, Verder wordt besloten om de contributie te houden, zooals het over vorige jaren geweest is. Tot bestuursleden zijn D. Bruggetnan en A. den Eerzamen herkozen, en in de vacature T. van der Wende is gekozen Corn. Westdijk. Tot lid van de controlecommissie is benoemd A. de Reus. Daarna sluiting. Donderdagavond 4 April vergaderde de raad der gemeente Góedereede. Ingekomen was een verzoek van den raad der gemeente Standaarbuiten om adhaesie te willen betuigen aan het door dien raad aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden adres, waarin er met zeer veel klem op wordt aangedrongen, om te bevorderen, dat de huidige regeling betreffende vergoeding van oor logsschade in dien zin wordt herzien, dat de schaderegeling wordt gebaseerd op den grondslag van de werkelijke kosten van herstel. Tevens was ingekomen de goedgekeurde gemeente-rekening Vastgesteld werden de 4e en 5e wijziging der begrooting 1944, alsmede de 3e wijziging van de begrooting 1946. Het bedrag van het voorschot op de vergoeding der materieele exploitatie-kosten ten behoeve van de bijzondere lagere school, alhier, voor het jaar 1946 werd vastgesteld op 465,74. Van dezelfde school werden tevens nog vastgesteld de bedragen der vergoeding over 1945 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over dat jaar. Met betrekking tot het openbaar lager onder wijs werden vastgesteld het bedrag, dat de gemeen te over het jaar 1944 werkelijk heeft uitgegeven voor de kosten van dit onderwijs, alsmede het bedrag, dat overeenkomstig art. 55bis der L.O.-wet per leerling bepaald bedrag, in verband met het gemiddelde aantal leerlingen over 1944, voor dit onderwijs beschikbaar is gesteld. Wegens de aanschaffing der nieuwe Ford-motor brandspuit wordt besloten een geldleening aan te gaan van 3000,met een looptijd van 10 jaren tegen een rente-percentage van 2*2 per jaar. De rekeningen van het Algemeen Armbestuur over de jaren 1941 en 1942 werden goedgekeurd. In de Oostdijk startte S.V.G. j.l. Zaterdag in de competitie van de Flakkeesche Voetbalbond. Beide elftallen traden in het veld tegen de twee elftallen van Prins Bernhard (Ouddorp). De wedstrijd S.V.G. 2 was een aardige en sportief gespeelde wedstrijd, welke door S.V.G. 2 met 10 werd gewonnen. De wedstrijd van de eerste elftallen had een rommelig en sensationeel verloop. Ouddorp leidde al spoedig met 02, met welke stand de rust inging. Na de. rust ging Goeree anders optreden en achtereenvolgens werd het 12, 22 en 32. In de laatste minuten wist Ouddorp nog de gelijkmaker te scoren. Burgerlijken Stand over de maand Maart. Geboren: Jan, z- v. Gijsbert Bruggeman en Jannetje Tanis; Adriaantje Jannetje, d. v. Cornelis Soeteman en Cornelia van Érkelens; Klazina, d. v. Gerbrand Hoek en Pietertje Melissant; Cornelis, z. v. Jan v. d. Wende en Klaartje Boshoven. Gehuwd: Reindert van Ernst van Wapenveld en Casparina Tanis; Dimmen Lokker en Maria Orgers. Overleden: Gerrit Tanis, echtgen. van Hendrika Soeteman 55 jaar; Ary van Asperen, wedn. van Maartje Tanis 74 jaar. Bevolking. Ingekomen: Aren Soeteman van 's-Gravenhage. ft Vertrokken: Jacoba Markus naar Voorburg; Jacob Marinus, Lodder naar Utrecht. OUDDORP. Van den landbouwer Joh. Ha- meeteman, alhier, lag een werkpaard dood in den stal. In deze tijd een grote schadepost. Het oude weer terug. Het garnalen pellen, dat reeds lange tijd heeft stilgelegen, heeft weel een aanvang genomen. De garnalenvissers hebben in de afgelopen week van 60—200 kg. garnalen per dag en per schuit gevangen. L. Breen, alhier, heeft ondershands aange kocht een woonhuis van T. de Ronde, dat be woond is door W. Vlieland. De Muziekvereniging „Concordia" zal a.s. Zaterdagavond haar eerste uitvoering geven. Het koste Jan een tientje. Hij had een bekeuring te slikken gekregen, omdat hij met de fiets over de straat had gereden en det is verboden. Wees op uw hoede! Aanstaande Maandag, 15 April, zal er Leden vergadering worden gehouden van de Schoolver. School met den Bijbel in de Kerkekamer der Ned. Herv. Kerk, alhier. Aanvang 7 uur. De Agenda is als volgt: 1. Opening en Notulen. 2. Schoolrekening. 3. Verslag over de School. 4. Bestuursverkiezing. De 83-jarige Dirk Voogd was nog druk bezig aardappelen te poten. De vraag om pension is hier groot. Er kan aan alle aanvragen niet worden voldaan. In Dec. 1945 werd er al besproken. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Klaart je, d. v. T. Tanis en E. Tanis. Kerknieuws. Aanstaande Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van den H. Doop plaats hebben. De bevestiging van lidmaten voor de Ned. Herv. Kerk zal wegens ziekte plaats hebben op Zondag 14 April a.s. VERSLAG van de vergadering van de Afd. „Groene Kruis", welke gehouden werd in Hotel Akershoek, op Vrijdag 5 April j.l. Aanwezig 39 leden. De Voorzitter, dhr. Joh. Hameeteman, opent de vergadering met een woord van welkom en herdacht het overlijden van het Bestuurslid J. Westhoeve, die zijn beste krachten 3an de vereni ging heeft gegeven. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. De notulen der vorige vergadering werden nog door Dr. v. d. Borgh voorgelezen en goedgekeurd. Dan volgt Rekening en Verantwoording over 1945. Groene Kruis, Wijkverpleging en T.B.C.- bestrijding. Groene Kruis: Ontvangsten f 5.670,67; Uitgaven f 1.187,15; Saldo f 4.483,52. Wijkverpleging: Ontvangsten f 2.127,68; Uit gaven f 2.560,46; Nadelig saldo f 432,78. T.B.C.-bestrijding: Ontvangsten f 1.432,73; Uitg ven f 1.977,51; Nadelig saldo f 44,78. Begroting 1946 Groene Kruis: Ontvangsten f 5. 383,52; Uitgaven f 1.783,52; vermoedelijk Saldo f 3.600,—. Wijkverpleging: Ontvangsten f 1.532,78 vermoe delijk; Uitgaven f 2.282,78; Nadelig saldo f 750, T.B.C.-bestrijding: Ontvangsten f 544,78; Uit gaven f 1.534,78; vermoedelijk nadelig saldo f 990. Punt 6. Verkiezing van 3 bestuursleden, aftre dend zijn: Dr. v. d. Borgh, wegens vertrek naar elders; Joh. Hameeteman en wegens overlijden J. Westhoeve. Na gehouden stemming bleek Dr. Ruizeveld, die afwezig was, gekozen te zijn in de plaats van Dr. v. d. Borgh, terwijl dhr. Joh. Hameeteman bij acclamatie werd herkozen. In de plaats van J. Westhoeve werd P. BosIand'Mz. gekozen. Punt 7. Bespreking contributieverhog ng. We-- gens meerdere uitgaven is dat hoog noodzakelijk. Er zijn nog 12 leden van het Groene Kruis die altijd 50 cent betaalden, dat zal nu verhoogd wor den en op f 1,gebracht worden. Voor de Wijkverpleging wordt de Contributie op minimum f 2,50 gebracht. Rondvraag. Dr. v. d. Borgh heeft nog iets te zeggen over de Kraamverpleging. Deze staat er hier droevig bij. Vroeger waren er hier volop Bakers en nu zijn die er haast niet meer, dat is een lastige geschiedenis. De beste oplossing zou zijn, dat enkele meisjes boven de 20 jaar in deze gem. een cursus volgden voor Kraam verzorging. Verder werd door dezelfde spreker de T.B.C.-bestrijding besproken en het plaatsen van barakken hiervoor. Door Jb. Mierop werd gevraagd hoe het staat met de meubelen van het Groene Kruis. De Wijk verpleegster antwoordt hierop, dat het er niet best bij staat. Er zou nieuw materiaal aangeschaft moeten worden. De Voorzitter dacht dat er van dit jaar hier in deze gemeente de mensen weer belicht zouden worden. Dr. v. d. Borgh zegt dat dit wegens de drukte en het geringe aantal geneeskundigen niet kan geschieden. De Voorzitter brengt aan Dr. v. d. Borgh een woord van dank voor zijn gesproken woorden en voor zijn besteedde krachten in al die jaren voor het Groene Kruis. OUDE TONGE. Mededeeling aan de inge zetenen van Oude Tonge. In verband met een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, besloot het bestuur der Oranjevereniging alhier, de feesten van 7 en 8 Mei 46 af te lasten en het verplaatsen naar Augustus 1946. Besloten werd op Vrijdag 3 Mei 1946, des avonds een stillen omgang door de gemeente te houden, daarna het monument der gevallen vliegers te onthullen en 8 uur 2 minuten stilte in acht te nemen. Op Zaterdag 4 Mei 1946 hoopt men dan 's mid dags een turndemonstratie te kunnen doen houden, met 's avonds een Bevrijdingsconcert, afgewisseld met muziek en zang. De programma's voor de herdenkingsplechtig heden zullen te zijner tijd huis aan huis der ingezetenen worden bezorgd, want ieder weet wat er op bescheiden wijze geschieden zal. Ter voorkoming van misverstand ten aan zien van de candidaatstelling gemeenteraad der A.R. Partij alhier, zij nog medegedeeld dat het titans zittend gemeenteraadslid den Heer L. v. d. Bogert, vooraf te kennen geeft geen candidatuur te aanvaarden, en plaats te maken voor jongere carididaten. Een woord van dank wat deze als zoodanig voor de gemeente deed als wethouder en raadslid is zeer zeker op zijn plaats. Wien het niet ongevoelig is hoe een ander het gaat en ook hoe zijn omgeving het maakt, die zal met vreugde aanschouwen, den arbeid die thans te zien is in de z.g. tuintjes. Wij zien weer na 3 jaar, zaaien en poten; jong groen, het streelt ons het hart en ogen; in ons hart leeft de innige wens, dat ook al deze heerlijke arbeid wasdom en zegen geschonken zal mogen worden. Denken wij even aan vorig jaar, toen juist deze tijd de chaos het grootst was, dan worden wij even stil en moet er in ons zijn dankbaarheid voor dat grote voorrecht. OOLTGENSPLAAT. Paasch-Declamatorium in de Ned. Herv. Kerk, alhier, op Woensdag 17 April 1946. Aanvang 's avonds 7 uur (precies). Opening der kerk om halfzeven. Medewerkenden: Het Ned. Herv. Gemengd Koor „Elthato"; Een Jonge-dames-koor; Ds. A. H. Sonnenberg, Schrift lezing; Mej. A. v. d. Rhee uit Rotterdam, sopraan; J. Verkuil uit Rotterdam, orgel; M. Verkuil uit Rotterdam, declamatie; Samenzang. Het geheel onder leiding van den heer J. Verkuil. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus, z. v. T. IJ. Neels en J. de Vos; Boudewina Cornelia, d. v. L. W. van der Griend en L. de Vos; Sebasti- anus, z. v. J. Moerenhout en W. Dekkers; Leentje Adriana Wilhelmina, d. v. M. C. van Nieuwen- huizen en M. van Nieuwenhuizen; Elizabeth, d. v. R. van Putten en S. Troost; Johannes Egidius C SCHAAKRUBRIEK _y No. 2. De vorige maal begonnen we met een stelling, die aan het Tijdschrift v. d. Kon. Ned. Schaakb. ontleend was. (T.K.N.S.B.) Die stand was in een bepaalde partij ontstaan en dus niet gecomponeerd. Schaakproblemen daarentegen zijn wel gecom poneerd. Partijspelers hebben soms op problemen tegen dat de stand meestal zo onnatuurlijk is. Dat is, van het standpunt van het partijspel gezien vaak waar. Er staat tegenover dat in een goed probleem „rijkere" combinaties liggen dan in de meeste partijen: de mogelijkheden der verschillende stukken worden verder uitgebuit. Men mag in een probleem alles doen wat in een partij mag. Men kan dus b.v. ten allen tijde met "n schaakzet beginnen. In een goed probleem zal die zet echter niet in het gevraagde aantal zetten tot mat voeren, doch stranden op 'n bepaalde verdediging van zwart. Hoe rustiger de eerste zet sleutclzct) van wit is hoe mooier. Meestal is er na dc sleutelzct een dreiging. Zwart gaat zich verdedigen, maar stelt telkens voor wit een andere mogelijkheid open om mat tc gevèn. Wc noemen die verschillende zetten: varianten. Hier volgt een tweezet. Men behoeft alleen dc sleutelzet op te sturen. Binnen 8 dagen. Op de enveloppe of briefkaart: „Schaakrubriek" ver melden. Beginners doen toch mee? No. 2. A. Ellerman. abcdefgh A ÉÉll 1 SÉ Iéi ij 86 SÉ_JNÜ jlËl f Wit.\(9) Kc7, Dd5, Td2Jen h3, Lc6, en el. Pa2, en d6, pi.b3. Zwart. (6) Ka3, Dc5, Lf8, Pcl> pi.a6, en b6. Twccset Maria, z. v. J. van Kouieren en C. M. van Ever- duik; Peter Daniël, z. v. J. de Vos en A. Troost; Catholijtje Adriaantje, d. v. B. Mosselman en R. Arendsman. Ondertrouwd: M. Korteweg, 22 j. en P. Hobbel, 22 j.; G. Markus, 39 j. en J. Brandse, 28 j. Overleden: Johanna Lokker, 59 j„ echtg. van F. de Waal; Marinus WillemVermaat, 4 j.; Jacobus Jacobs, 87 j., wedn. van M. Scheepers; Teunis Cornelis Rexnus, 30 j., echtg. van A. W. C. Berg huis. MIDDELHARNIS 10 April is een afdeling van de Bond van Chr. Politieambtenaren opgericht, afdeling Goe ree-Overflakkee. De afdeling telt 15 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: Voorz. M. Luitjes. Secr. W. J. Haneinaaijer. Penningm. Th. v. Dieren. VEILINGBERICHTEN Maandag 8 April: Sla I f 23-f26; Sla II f 21-f 24, beiden per 100 st.; Spinazie f 50-f 61; Witlof I f 68-f 78; Witlof (afw.) f 3I-f 53, alles per 100 kg.; Radijs f 5—f 11 per 100 bos. Dinsdag 9 April: Spinazie f 30-f 41; Uien f 24; Witlof I f 60-f 74; Witlof (afw.) f 37-f 58, alles per 100 kg. Woensdag 10 April: Sla f 20-f 26 per 100 stuks; Radijs f 10—f 11 per 100 bos; Spinazie f 31—f 38; Uien f25, Witlof I f 57-f 62; Witlof (afw.) f 39-f 53 alles per 100 kg. Donderdag 11 April: Spinazie f 34—f 39; Witlof I f 47-f 55; Witlof (afw.) f 23-f 44, alles per 100 kg. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie OUDDORP Toen in Mei 1945 Duitsland moest capituleren, ging er een roep om eensgezindheid door ons land. Beseffende dat een het gehele volk omvattende eenheid onmogelijk is, werd ten opzichte van de Protestanten de eis gesteld,dat dezen zich, op grond van Christus' bevel, moesten verenigen en één eenheid vormen. Wat al schone bijbelplaatsen en leuzen zijn er gcschr op ons eiland, doch wat zijn Zaterdag 6 April stond neel in „Opbouw" over 1 ondertekend door: Op den inhoud zullen geven, maar alleen de ond of zij bereid zijn, door eei personen, één Hervormd, de aangelegenheid te later resultaat in „Opbouw",, te pil De personen der A.R. en ff Ouddorp woonachtig zijn plaatselijke vereniging wordcl Weigert de commissie dit, voor het Flakkeesche publiek! dat het in „Opbouw" geschT eejj rechtvaardig onderzoek I en zal niemand de Staatkund| welke zo lelijk zijn weggezi nemen, ernstig ie waarschuwij werking over het gehele - zoeken tot een rechtvaardige aangewreven laster. Middelharnis, 10 April 1<1 J. H. KI Voorzitter Centrale Onderschrift der redactie:! Wij maken onze lezers eJ hierboven aangehaalde verslal woording geplaatst is van d(J de ondertekenaars. CANDIDATEN PROVrN| Provinciale Kieskring waartoe Flakkee belJ PARTIJ VAN DE f 1. J. van de Grient, Mijn 2. Jonkheer P. H. van de I Met blijdschap en dank aan God, geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje ANTJE (Ankie). W. POOT. M. POOT-MULDER. DICK. IEM. OUDE-TONGE, 2 April 1946. Kerkstraat 16. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochter tje en zusje WILLEMINA MARIA. L. BERITS. C. A. BERITS-Lodder. Marietje. Middelharnis, 11 April 1946. Waterweg E 35. Inplaats van kaarten. Op 15 April verloven:, L. A. C. VAN GENT en s.m.i. J. A. DE RIJKE. Hilversum", Langestraat 59 F. Harskamp. H.A. Coy I 14 R.I. W. FASE en A. W. WITTEKOEK geven U mede namens weder zijdse familie, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. Woensdag 24 April a.s. te 15 uur. Huwelijksinzegeing in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge door den Weieerw. Heer Ds. Th. G. Vollebregt te 15.30 uur. Herkingen, Molendijk 233. Oude Tonge, Voorstraat 8. April 1946. Toekomstig adres: Kaaidijk 126, Herkingen WIM BOEKHOVEN en WILLY ZEILSTRA geven U kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats heb ben op Woensdag 24 April. Kerkelijke inzegening 10.30 uur in de Geref. Kerk te Middelhar nis, door den Weieerw. Heer Ds. P. A. Zeilstra. Gelegenheid tot feliciteeren na afloop der kerkdienst. Den Haag, Nw. Havenstr. 58. Middelharnis, Past. Geref. Kerk. April 1946 Toekomstig adres: van Diemen- str. 89, Den Haag. JACOB VAN SETERS en AGNIETE BARTHA KORSTEN hebben dc eer U, namens weder zijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 18 April a.s. Kerkelijke huwelijksbevestiging door den Weieerw. Heer Ds- B. Rietveld in de Geref. Kerk, Ave nue Concordia te Rotterdam, des nam. half drie. Dirksland, Havendijk A 350. Rotterdam, IJselubstraat 5. April 1946. Tock. adres: Havendijk A 350. GETROUWD: JOHN. H. VERWERS Jz. en BETTY RIEDEL. 723 Ackerman-Ave. Glen Rock, New Yersey U.S.A. 30 Maart 1946. Zoo de Heere wil en zij 6 1 leven hopen onze geliefde Ouders en Grootouders }j CORNELIS JORDAAN j en ANNA CHRISTINA DE VOGEL i op 17 April den dag te her- g denken, dat zij voor 55 jaar ij in het huwelijk werden ver- bonden. (j 1 Dat zij nog lang gespaard C mogen blijven is de wensch 5 j van hun dankbare Kinderen. I Rotterdam, Joh. Jordaan. N. Jordaan-v. d. Sluis. i Middelharnis, J. Jordaan. f A. Jordaan-Verhage. i Rotterdam, g Wed A. Jordaan-v. d. Sluis. 0 M. C. Onstwedder-Jordaan. J. Onstwedder. Middelharnis, C. Jordaan. j L. C. Jordaan-Commijs. Amsterdam, L. Jordaan. I A. Jordaan-Mitzer. i Klein- en Achterkleinkinderen. Middelharnis, Eendrachtstraat 50. A Dankbetuigingen. Voor de zeer vele blijken van belangstelling en deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen innig geliefden Vader, Be huwd- en Grootvader, Behuwd- broeder en Oom JOHANNIS DE WAARD, Weduwnaar van Bastiana Maria Jongejan, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, H. DE WAARD. Middelharnis; April 1946. Vingerling D 10. Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming die wij mochten ontvangen tijdens het overlijden van mijn innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mej. LEENTJE BUTH, Echtgenoote van HENDRIK VAN ANTWERPEN betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Uit aller naam, Wedn. H. v. ANTWERPEN. Sommelsdijk, April 1946. Aan allen die hun belangstelling en blijk van medeleven hebben betoond tijdens de zeer lange ziekte en het overlijden van onze geliefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster, Tante en Nicht, Mej. DINGENA VAN DER WENDE, betuigen wij onzen hartelijken dank, inzonderheid de voormalige huisarts Dr. v. d. Borgh en Zr. Groeneveld, alsmede Dr. Ruize veld en Zr. v. d. Starre, voor hun buitengewone en zorgvuldige be handeling aan haar bewezen. Uit aller naam, E. v. d. WENDE. M. v. d. WENDE-Akcrshock Ouddorp, April 1946. Daar het onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de vele blijken van belangstelling ondervonden voor en tijdens ons Huwelijk, zeggen wij U mede namens onze familie hiermede hartelijk dank. R. ARENSMAN. A. H. ARENSMAN-Pecman. Middelharnis, April 1946. Hiei blijk neminjl het o\!| geliefd# vader f Pil onzen STELlJ Voor# Dep! arts te I Apr J Tj. Voorstri voor dfl kunnen! Aan te Dirll TE KC Amd 10 reg. een voor dai p. m. Bri ga, Lan* naar.

Opbouw | 1946 | | pagina 2