EIJZER oor goede schoenen naar ijzer's schoenen voor alle voeten langrijk ervatting Beurtvaart Voorjaarszaaigranen tordienst Het TEKORT aan werkkrachten in het Landbouwbedrijf Inteekenaars op het boekwerk van Aalst, „Onder Martieners en Bietsers" worden beleefd verzocht dit met ingang van Maandag a.s. aan onze zaak te komen afhalen. Prijs f 4.90 gebonden a L. Vroegindeweij Wz., Westdijk B 411, Middelharnis Ook weer voorradig mes steun- en gemakschoenen merk Trueform de schoen voor moeilijke voeten voor Schoen- en Zadelmakers. In de week van 8—13 April hoopt onze vertegen woordiger. de Heer BREMMER U te bezoeken. Wij hebben U aan te bieden uit voorraad leverbaar: Prima zoolleder, tuigleder, overleder, voeringleder, bindriemen, transparantrie- men, plaatrubber, rubberzolen en hakken* Ook onze FOURNITUREN AFDELING is zeer goed verzorgd en zal U in alle opzichten meevallen. Gaarne zal de Heer BREMMER Uw orders noteren, voor prompte levering zullen wij zorg dragen. J. A. DE BRUIJN Lederhandel, GOUDA kelijkse Dienst op Rotterdam r OUDE TONGE en Omstreken lhuis: ROTTERDAM: Van Gelder, Coolhaven N.Z. lhuisDORDRECHT: E. J. van Putte, Bomkade. 't U moeilijkheden met afrastering Vraagt U dan eens om inlichtingen over de reeds veelvuldig toegepaste electrische methode. Werkt afdoend, geeft een grote besparing op palen - draad - hekken (overbodig) en is volkomen ongevaarlijk. Vlot leverbaar! Gebr. VAN IMMERZEEL, Melissant "CA ZOMERTARWE. - BERSEE- TARWE. - Gerst - Groene Erwten - Schokker Erwten C. Ossewijer Zn. - Tel. 156 - Dirksland E WACHTER Telefoon No. 30. rekt: Wekelijks erdagsmorgens vroeg TDDELHARNIS en dagsmorgens 12 uur ROTTERDAM. -deren worden afge- :Jd en thuisbezorgd. laar dingen worden ook ederen aangenomen. Vulcaniseeren :11e soorten banden, rub- rzen, overschoenen, enz. VULCAAN" "illemstr. 43, Tel. 44834 OTTERDAM (N). wassen verdrinken niet landerijen draineert met i goed doorbakken ilneerbuizen ten zijn voor U in voor- Vij leveren zonder toe- DE KORTE Zonen TONGE - Telef. 24 Stichting voor Lijkbezorging „VOORZORG" BIJKANTOOR: MIDDELHARNIS A. BAART, Burg. Boumanpl. C38 Telefoon 312. Begrafenissen, Transporten. UITVOERING: Indrukwekkend - Plechtig - Piëteitvol VlOOR BOEKHOUDINGEN Administraties en Belastingzaken NAAR M. DE GROOT (Gedipl. Boekhouder) WATERWEG E 44. MIDDELHARNIS- ZAAIGRANEN Alle soorten zomerzaaigraner. en zaaipculvruchten direct irt voorraad leverbaar. 12—12 J, M. van Reijen' Graan- en Kunstmesthandel Achthuizen Telef. 2 TE KOOP eenige goede Radio-toestellen compleet met accu en batterij, ook luidsprekers en nog eenige waschkuipen bij JAN HOLLE MAN, Zuidzijde B 125 DEN BOMMEL. 3—2 rdruk VERDRINKEND LAND Prijs 15. esche Drukkerij J. M. BOOMSMA. Middelharnis VRIJDAG 12 APRIL 1946 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f 0,15. Advertentieprijs 130 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 50 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - MIDDELHARNIS TELEFOON No. 332 Dit blad verschijnt lederen Vrijdag Hoofdredacteur C. M. VOGELAAR De boeren hebben in ons land allerwege een tekort aan arbeiders, wat, nu liet voorjaarswerk aangevangen is, des te meer nijpt. Ook op ons eiland is dit euvel aanwezig, hetgeen ook hier tot afkeurenswaardige practijken aan leiding geeft. Geen wonder daarom dat men de boeren hoort klagen over deze situatie. Men vraagt zich o.a. af of het Arbeidsbureau, dat tot taak heeft als bemiddelaar op te treden tussen werk gever en werknemer, niet kan zorgen dat het noodzakelijke werk gebeuren kan, want vele arbeiders zijn toch werkzaam in bedrijven, die minder urgent zijn als het landbouwbedrijf. Daar dit vraagstuk van groot belang geacht moet worden zijn we eens gaan informeren op het Arbeidsbureau te Middelharnis. Het gesprek dat we daar voerden willen we hieronder weergeven, waardoor wellicht een beter inzicht in deze materie verkregen wordt en men met de raad gevingen zijn winst kan doen. Onze eerste vraag was of het juist is, dat er momenteel nog circa 700 arbeiders bij de D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken) werken en dus in het landbouwbedrijf te werk gesteld kunnen worden. Antwoord: Inderdaad zijn er zoveel arbeiders die bij de D.U.W. werken. Ze komen hoofdzake lijk uit Oost-Flakkee. Deze kunnen zonodig worden afgevoerd ten bate van de landbouw. Verschenen winter werkten er 1600 mensen bij de D.U.W. Vraag: Het is bekend, dat de boeren met een tekort aan werkkrachten te kampen hebben. Worden nu door hen arbeiders bij het Arbeids bureau aangevraagd? Antwoord: Er zijn boeren die arbeiders aanvra gen, maar gerekend naar het grote tekort zijn het er slechts weinigen. M Vraag: Zou één van de oorzaken daarvan niet zijn, dat de boeren bang zijn, dat men minder geschikte krachten toegewezen krijgt? v Antwoord: Daarvoor behoeft men in 't geheel niet bang te zijn, want men heeft volledige vrijheid de geschikte krachten uit te kiezen. Vraag: Hoe komt het, dat wanneer een boer arbeiders toegewezen krijgt, ze toch niet komen? Antivoord: De oorzaak daarvan kan zijn, dat deze arbeiders geen zin hebben om bij die aan gewezen boer te werken, omdat zijn boerderij te ver van het dorp afligt. Ze zoeken dan een boer op, die meer in de omgeving van het dorp zijn land heeft. Vraag: We kunnen ons voorstellen dat, dit veel voorkomt, ook al omdat het overschot aan arbei ders in Oost-Flakkee is en het tekort in West- FJakkee. Maar is dit niet te verhelpen door de arbeiders met auto's te vervoeren? Antwoord: Dit is thans onmogelijk omdat de aanvragen te gering zijn. Als in een dorp, b.v. Dirksland, 10 arbeiders aangevraagd worden uit Oude Tonge, dan zijn de kosten te hoog. Vraag: Maar wanneer alle boeren, die arbeiders te kert komen, arbeiders bij het Arbeidsbureau aanvragen is het dan niet mogelijk het auto ver voer te organiseren? Antwoord: Het lijkt ons toe, dat het dan uit te voeren is. Als de kosten gezamelijk gedragen worden, zullen deze per boer niet zo hoog zijn. Vraag: Zou de hoofdoorzaak van de weinig aanvragen van de boeren om arbeidskrachten bij het Arbeidsbureau niet gelegen zijn in het feit, dat er een element van dwang in zit, waardoor de verhouding tussen werkgever en werknemer verstoord wordt? Antwoord: Ongetwijfeld zit dit er veelal achter. Men probeert daarom op andere wijze aan arbeids krachten te komen. Soms door te gaan praten met de arbeiders, die bij de D.U.W. werken en hun een hoger loon te bieden dan het contract, soms ook wel door arbeiders bij hun buren vandaan te kopen. Natuurlijk is een eerlijke vrijwillige samen- spreking te verkiezen boven dwang. Vraag: Hoe komt het, dat de arbeiders liever bij de D.U.W. werken dan bij de boer? Antwoord: Omdat de arbeiders beweren, dat bij de D.U.W. meer verdiend wordt. Het uurloon is wel gelijk met het contractloon in de landbouw, maar meestal wordt het werk aanbesteed, waardoor het weekloon hoger wordt dan het loon, dat bij de boer wordt verdiend. Bovendien zijn de sociale voorwaarden aanlokkelijker, o.a. regenverlet en vacantiebonnen. Vraag: Is dit een gezonde toestand? Antwoord: Wij menen van niet, want hierdoor wordt het vrije bedrijf gedupeerd. De D.U.W. is een lichaam, dat tot taak heeft het overschot aan werkkrachten op te nemen. De arbeidsreserve, vroeger noemde men dit het werkloze gedeelte, wordt door de D.U.W. aan een werkverschaffmgs- object geholpen. De D.U.W. is eigenlijk het zelfde als wat men vroeger de werkverschaffing noemde. Het loon bij de D.U.W. moet daarom zo zijn, dat de arbeiders vrijwillig naar het vrije bedrijf gaan. Vraag: Er wordt thans van de zijde van den boer en den arbeider naar gestreefd, dat de landarbei dersionen gelijk gesteld worden met dat van de arbeiders uit de bouwvakken, waardoor het voor de landarbeiders van geen belang meer is naar de bouwvakken over te gaan. Moet dit als juist be schouwd worden? Antwoord: Zeer zeker, dit is voor den arbeider en voor den boer van groot belang. Vooral in de omgeving van de steden is dit voor het landbouw bedrijf noodzakelijk. Vraag: Hoe komt het dat dit nog niet is bereikt? Antwoord: De lonen der landarbeiders zijn gelijk gesteld met die van de bouwvakken, maar daarna zijn de bouwvakken weer omhoog gegaan. Door de Stichting voor de Landbouw, waar zowel boe ren als arbeiders in vertegenwoordigt zijn, is er bij de regering op aangedrongen om de lonen van deze bedrijfstakken gelijk te stellen en vast te stel len, dit is helaas nog steeds niet gebeurd. Voor de landbouw is dit funest. Hierdoor is het eigenlijk onmogelijk de prijzen van de landbouwproducten vast te stellen omdat deze mede afhankelijk zijn van de lonen. Vraag: Verleden week heeft hier de Directeur van het Arbeidsbureau uit de Noord-Oostpolder gesproken over de tewerkstelling aldaar. Hoe zijn daar de arbeidsvoorwaarden? Antwoord: Die Directeur deelde mede, dat de gehuwden f 38,per week over hielden, de on- gehuwden f 26,Kostgeld f 0,25 per dag en belasting is er dus reeds afgetrokken. Er wordt het gehele jaar gewerkt. Vraag: Is het de bedoeling arbeiders naar de N.-O. polder te zenden? Antwoord: Niemand wordt gedwongen. Ze hebben pioniers nodig. Voor zulken is er toekomst, zowel voor boerenzoons als arbeiders. Vraag: Is het niet beter, dat er geen arbeiders naar de Noord-Oostpolder gaan, daar momenteel de arbeidsreserve in de D.U.W. zeer nuttig werk doet, n.l. het herstellen van het geïnundeerde land? Antwoord: Op het ogenblik kan deze arbeids reserve nog wel in de D.U.W. geplaatst worden, als echter aanstaande winter het herstelwerk is afgelopen, is te verwachten dat de ongehuwden niet geplaatst kunnen worden. Ze zullen dan werk loos zijn. Vraag: Kunnen dan deze werklozen niet ge plaatst worden in het landbouwbedrijf in Oost- Flakkee, dat toch weer zijn normale aantal arbei ders nodig gaat krijgen. Antwoord: Neen, er zijn op Flakkee altijd werk lozen geweest. In 1941 b.v. nog 800. Sommigen werkten toen 4-5 maanden per jaar. De D.U.W. zal 't volgend jaar, als de herstelwerkzaamheden afge lopen zijn, nog werkkrachten kunnen gebruiken voor de vernieuwingswerken, maar dat getal zal aanmerkelijk kleiner zijn. Hiermede was het gesprek afgelopen. Wij kun nen concluderen, dat het te kort aan werkkrachten in West-Flakkee zeker op te lossen is, als allen daaraan meehelpen. De regering moet een betere loonpolitiek voeren door het loon van de landarbeider gelijk te stellen met het loon van de bouwvakarbeider; het loon in de D.U.W. (dus eigenlijk in de werkverschaf fing) iets beneden dat van het vrije bedrijf te houden. Wordt dit gedaan, dan zal het Arbeids bureau niet dwingend behoeven op te treden, omdat dan de arbeiders in het landbouwbedrijf meer zullen verdienen en dus het landbouwbedrijf zullen verkiezen boven de D.U.W. De trek naar de bouwvakken zal eveneens verminderd zijn. De boeren en arbeiders zullen zich moeten houden aan het overeengekomen contract. Nu komt het voor dat de ene dag het loon vastgesteld wordt en de andere dag sommige boeren de arbei ders van hun buren afkopen door' boven het vastgestelde loon te betalen. De organisaties heb ben hier een taak. Het arbeidsbureau kan indien nodig, bemidde lend en controlerend optreden. Wanneer ook thans alle boeren, die arbeiders te kort komen, arbeiders bij het Arbeidsbureau aanvragen, is het tekort opgelost. Per auto zouden de arbeiders uit Oost- naar West-Flakkee kunnen worden vervoerd. Daar in de dorpen, waar een tekort is, geen voldoende woningruimte is en in de nabije toe komst ook wel niet zal komen, is vervoer per auto voorhands wel de enige oplossing. Gedichten in de Lijdenstijd Ook deze week lezen we weer twee van de Mérode's Kruissonnetten, nl. VI en VII. Het is volbracht.de grote verlatenheid, de diepe duisternis wijkt, het wordt weer licht, maar „in hun hart verdicht de nacht". Niet de pries ters, het volk, wij zijn overwinnaar, (wij kunnen slechts vluchten voor Gods toorn „angst krank zinnig".) Christus is Overwinnaar en daarom behoeven wij toch niet. te vluchten, wij mogen naderen, pleitend op Zijn groot ontfermen. Het laatste kruiswoord: Vader, in Uwe han den... Christus sterft, voor ons. En meer nog, Hij verwerft voor ons de Heilige Geest. Zo trekt de Mérode hier de lijn door van Golgotha naar het Pinksterfeest, het feest van den Geest. J. KRUISSONNETTEN. VI. Het leed leeft uit; Gij hebt uw kracht Tot deze woorden willen sparen. v Hoe sidd'ren de verstomde scharen Nu Gij hen toeroept: ,,'t is volbracht." Zij zien als uit een diepe schacht De sterren aan de lucht ontglimmen, De zon staat hoog boven de kimmen, Maar in hun hart verdicht de nacht. Die schimpend U verloochnen dorsten, Slaan angstkrankzinnig op hun borsten, Zij vreezen uw gerechte straf. Wij, wetend dat Ge uw recht zult wreken Door onze boosheid stuk te breken, Bidden Uw groot ontfermen af. VII. Uw laatste woord was tot den Vader, Niet meer tot God, die U yerliet, Maar Die vol liefde nederziet, Want Gij vervuldet al te gader De woorden van het streng gebod. De roe, waarvoor wij moesten bukken, Trof uwen rug en brak aan stukken, Want gij voldeedt het recht van God. Als sneeuw versmelt al onze slechtheid. Wij leven weder in oprechtheid, Uw Geest, dien Gij aan God bevaalt, Is ons tot heil en troost gezonden. Heeft ons gezocht en ons gevonden, Is in Zijn huis, ons hart, gedaald. WILLEM DE MERODE. INGEZONDEN. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk betuigt langs dezen weg zijn dank baarheid aan degenen, die een bijdrage hebben gegeven voor het Fonds tot aankoop van nieuwe torenklokken. Tot op heden is een bedrag van f 2968,50 inge komen. Mede een woord van dank aan het Gemeentebestuur van Sommelsdijk voor de in deze aangelegenheid betoonde medewerking en belangstelling. De Kerkvoogdij is met de bekende klokken gieters, de Firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel in correspondentie over de levering der klokken. Het ligt in het voornemen om een oorkonde te doen samenstellen, waarin de namen der gevers worden opgenomen. Deze oorkonde zal voor het nageslacht de herinnering bewaren aan de geschiedenis, die aan de nieuwe torenklokken is verbonden, en aan de namen van degenen, die op eenigerlei wijze er aan hebben medegewerkt, dat zoo spoedig tot bestel ling der klokken kan worden overgegaan. Laten wij hopen, dat de Firma Petit en Fritsen spoedig in de gelegenheid zal zijn om de bestelling uit te voeren en de klanken van onze nieuwe klokken over het dorp mogen beieren. Degenen, die mogelijk eerst nu van het door ons gevormde klokkenfonds mochten hooren en dus nog geen bijdrage daarvoor hebben gestort, kunnen dit nog doen bij den ondergeteekende, boekhouder der kerk. Namens de Kerkvoogdij voornoemd, M. PEEKSTOK. Sommelsdijk 8 April 1946. AMBACHTSSCHOOL te Middelharnis. Bevordering der leerlingen op 29 Maart 1946, Bevorderd naar klasse 2. T immerlieden J. Boeter, M'harnis. C. P. Faasse, M' harnis. A. Grinwis, Melissant. H. Jordaan, S'dijk. A. Koote, S'dijk. J. Kroon, Achth. J. Verduijn Oud dorp. A. Vermaas, M'harnis. C. de Blok, M'harnis. A. M. Kievit, S'dijk. J. Groenendijk, S'dijk. W. Oostdijk, N.-Tonge. L. Hoogerwerf, Stad. J. Kos ter, M'harnis. A. de Bonte, O.plaat. P. v. d. Veer, Herk. M. de Vos, O.plaat. C. P. van der Welle, O.plaat. Smeden-Bankwerkers A. Breederveld, St.dam. C. v. Eijken, S'dijk. A. Faasse, S'dijk. J. v. Groningen, S'dijk. P. Klink, Melissant. C. Lodder, S'dijk. M. H. v. d. Maas, N.Tonge. D. Nagtegaal, Melissant. C. v. Prooijen, D'land. B. v. d. Sluijs, M'harnis. L. v. Steenber gen, D'land. H. P. v. d. Velde, M'harnis. J. de Vlugt, M'harnis. J. Voogd, S'dijk. J. Vijfhuizen, S'dijk. J. G. Wesdijk, Stad. L. Wielaard, M'harnis. Abr. de Korte, S'dijk. M. Abresch, N.Tonge. A. C. Driesprong, Stad. N. J. v. Donge, M'harnis. E. Hameeteman, Ouddorp. A. Mulder, Stad. J. de Vos, Den Bommel. J. Wervers, Stad. T. Terhoeve, O.Tonge. D. Verweij, O.-Tonge. Autoherstellers E. Breen, S'dijk. C. Ie Comte, S'dijk. A. Dubbeld, M'harnis. S. M. v. d. Vlugt, S'dijk. A. A. Cambeen, •O.-Tonge. C. Jacobs, O.-Tonge. I. Kamp, O.plaat. D. L. v. Kempen, O.-Tonge. C. P. v. Peperstraten, O.-Tonge. J. de Vos, O.plaat. M. v. Putten, Herk. W. J, Rosmolen, Den Bommel. Schilders T. Bestman, Herkingen.. Getuigschriften 2-jarige cursus. Timmerlieden Joh. de Blok, St.dam. P. G. van Damme, Melis sant. S. Jordaan, M'harnis. D. v. Koppen, Oud dorp. J. C. v. d. Made, M'harnis. M. Melaard, Stad. J. Mierop, Ouddorp. A. P. F^oodzant, M'harnis. L. Smit, S'dijk. J. J. Steur, M'harnis. J. Donker sloot, O.plaat. H. Hoogstraate, N.-Tonge. J. Smeets, Achthuizen. Smeden-Bankwerkers L. Bruggeman, Goeree. C. J. Campfens, M'har nis. W. Ie Comte, S'dijk. W. J, C. Diepenhorst, Stad. J. J. C. v. Driel, S'dijk. K. de Goede, St.dam. Jan Grinwis, Melissant. A. S. v. d. Hoek, St.dam. J. A. Menheer, St.dam. C. Schaaf, St.dam. M. Schol, S'dijk. N. Sperling, Ouddorp. A. Temmink, D'land. A. Troost, St.dam. J. A. Klem, M'harnis. J. J. Visbeen, N.Tonge. W. v. d. Maden, Den Bom mel. J. L. W. Gebraad, O.-Tonge. A. J. Hobbel, O.plaat. P. v. d. Ouden, N.-Tonge. Autoherstellers. J. Aleman, Ouddorp. I. Bakelaar, M'harnis. S. Bezuijen Azn„Ouddorp. M. Blokland, St.dam. A. Boekhoven, M'harnis. A. v. d. Boogert, Stad. Joh. Breur, S'dijk. C. Knape, Stad. J. J.%Kort, M'harnis. J. M. Nagtegaal, Melissant. Jan 'Grin wis Czn., Ouddorp. St. Visser, Ouddorp. J. T. Pollemans, O.-Tonge. W. Bakelaar, Den Bom mel. C. Buscop, O.plaat. C. J. Bubbert, Achthuizen Schilders A. v. Asperen, Goeree. J. Verhage, M'harnis. W. Saavloos, Den Bommel. J. v. d. Sluijs, D'land. Getuigschrift Vervolgcursus. Timmerlieden M. Verduin, M'harnis. Smeden-Bankwerkers J. den Boer, S'dijk. H. Hoederop, D'land. J. Stolk, D'land. B. Vroegindeweij, M'harnis. J. v. Groningen, M'harnis. A. v. Heemst, D'land. AutoherstellersD. Verkerke. Electriciens: J. Bom, S'dijk. A. S. Campfens, M'harnis. Jac. de Ruiter, M'harnis. W. Visser, Stad. A. Groen, M'harnis. H. Hoogmoed, D.iand. G. A. v. Gent, O'plaat. Schilders: M. Dubbeld, M'harnis. AVONDSCHOOL VOOR VAKLIEDEN TE MIDDELHARNIS. Cursus 194^1946. Bevordering van de leerlingen naar een volgen de klasse en uitreiking van de getuigschriften be doeld in artikel 29 van de wet op het N.O. Avondtekenschool. Smeden-Bankwerkers. Bevorderd n. d. 2e klasse. D. v, d. Boogert, Stad. D. C. J. Tieleman, M'harnis. Timmerlieden. Bevorderd n. 5e klasse. A. M. A. Lambert, O.Tonge. Metselaars. Bev. n. 2e kl.: Chr. de Geus, Her- kingen. Joh. M. de Geus, Herkingen. P. Gulde- meester, D.iand. A. Lugtenburg, D.iand. Bev. n Ac kl.: W. v. d, Welle, S.dijk. Letterzetters. Bev. n. 2e kl.: J. Rooij, M.harnis. l-let getuigschrift van de avondtekenschool verkrijgt K. Th. Ie Comte, Metselaar, S.dijk. Cursus voor Meergevorderden. Smeden-Bankwerkers. Bcv.n. 2e kl.: W. F. Filip- pOj M.harm's: L. v. Groningen, S.dijk. G. Koppe laar, M.harnis. A. de Goede, Stellend. L. W. v. Immcrzecl vakt., Melissant. Timmerlieden. Bev. n. 2c kl.D. J. Beversluis, M.harnis. C. v. d. Boogert, Stad. P. H. v. d. Broek, S.dijk. A. v. d. Doel, S.dijk. J. Kaptijn, Outdorp. A. Nieuwland, D.iand. W. Nieuwland, D.iand. L. Roos, Stad. A. Visbeen, N.Tonge. J. Vroegindeweij, M.harnis. W. Wielaard, S.dijk. J. P. C. v. Zielst, S.dijk. c MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG WEENT NIET - WEENT WEL. „Weent niet over Mij, maar weent over uzelf." Lucas 23 28. „Weent niet over Mij 1" De Man van Smarten spreekt het tot de Jeruzalemsche vrouwen, die schreiend en weeklagend Zijn uitleiding naar Golgotha gadeslaan, geschaard ter zijde van den weg. Maar spreekt Hij 't niet ook, over de vrouwen heen, tot allen, die in der eeuwen loop, in 'den geest Hem zouden gadeslaan, dragende Zijn kruis? Hoe gemakkelijk toch, kan bij de beschouwing van de smartelijke tafereelen van 's Heeren lijden valsch sentiment worden gewekt. Een tot tranen bewogen medelijden met dien „lieven" Jezus, die zoo heel bittere spiarten te dragen krijgt. Die vreeselijke geeseling. Die vreeselijke door nenkroon. Dat vreeselijke kruis. Maar wie zóó reageert op de aanschouwing van den lijdenden Knecht des Heeren, verstaat niets van de bloedige ernst, van de schrikkelijke werkelijkheid van de worsteling tusschen hemel en hel en de eere Gods en de verlossing der ziel. „Weent niet over Mij!" Neen, nu niet en nooit! Jezus wil er mede zeggen: Ik ga wel naar het kruis en lijd smarten, vele smarten, maar Ik ben in den weg der gehoorzaamheid. Mijn weg is de weg naar de heerlijkheid! O, wie op den lijdensweg achter Jezus aan gaat en ziet met een oog van verlichting des Heiligen Geestus, die zal het verstaan: Zijn lijdensgang is een triomfgang, die uitgang is een ingang in de heerlijkheid, die optocht is een zegetocht naar de kroon. En die Zijn werk kent, die weent niet over, maar roemt in en juicht om het lijden van Christus. „Weent niet over Mijmaar weent over uzelf l" Jezus vraagt onze tranen niet voor Zich. Hij vraagt ze voor ons-zelf. Ach, er is zooveel onderscheid in de tranen die achter Jezus gestort worden. Die van Jeruzalems dochters waren tranen van vleeschlijk medelijden met den Heere Jezus. Die zij aanzagen als de „mishandelde onschuld". En zulke tranen be hagen den Heere niet, die vergrooten Zijn smart. Hoeveel van die klagers zullen er in de buitenste duisternis worden gevonden, die het nimmer heb ben verstaan en er ook nooit in kwamen: „voor onze overtredingen tot zonde gemaakt." Gode zij dank, daar worden ook andere gevon den. Die ook wel klagen en weenen, maar over zichzelven. Die hun wegen hebben leeren door zoeken. Die mets in zich ontdekken dan zonde en schuld en geen uitkomst meer zien. Dan wordt het beleefd: Maar weent over uzelf Want weenen is noodzakelijk. Als Godwerkzaam wordt aan de ziel, dan komt er verbreking des harten, een verbroken hart en een verslagen geest, 'k Beken, o Heer, aan U oprecht mijn zonden! Ach, lioevelen weenen over wat een mensch wordt en niet over wat een mensch is. Maar zeg mij, lezer, hebt gij ooit geweend over uzelf Dat is over uw toestand voor de eeuwigheid, uw schuld voor God, uw zonden en uw diep verderf? Over uzelf, zegt Jezus tot de dochteren van Jeruzalem. En als dat waar wordt, dan hoort men een levende klacht, gewerkt door Gods Geest in de ziel. Dan wordt het een bange klacht in het eenzaam voor God. Maar dan is het ook zoo'n zalige klacht, omdat die klacht reikt het oor en het hart van Jezus, en omdat Hij dan spreekt tot de klagende ziel van Zijn genade en vree. O, als het recht weenen wordt over eigen zonde, dan wordt die zonde schuld en die schuld, schuld tegenover Jezus. Dan is er geen plaats voor medelijden met Jezus, maar alleen voor medelijden met zichzelf. Dan leeren zij instemmen met den dichter: „o Heer! sla toch op mijn geschrei Uw oog; wil naar Uw woord mijn geest verstandig maken." Zalig, die zóó weenen over zich zelf. Want zij zullen vertroost worden. Middelharnis. DE JONG. Autoher stellers. Bev. n. 2e kl.: M. Driesse, M.har nis. Jan Groenendijk, S.dijk. Joh. Groenendijk, M.harnis. L. Melissant, S.dijk. J. Verhage, M.har nis. J. Witvliet, M.harnis. Kr. Koning, M.harnis. Schilders. Bev. n. 2e kl.: C. Boeter, M.harnis. L. C. Kareis, Herkingen. L. v. Wezel, M.harnis. Het getuigschrift van de cursus voor Meergevorder den verkrijgenB. Boeter, timmerm., M.harnis. G. Driesse, timmerm., M.harnis. G. Buth, timmer man, M.harnis. J. Krijgsman, schilder, M.harnis. Aangehouden Lading. Ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht liggen lijsten ter inzage van in Oost-Afrikaansche havens in September 1939 uxt Duitsche schepen geloste ladingen, waarbij ook Nederlandsche firma's belang hadden. Het Prijzenhof te Londen is bereid de opbrengst van de inmiddels verkochte ladingen ter beschik king te stellen van de rechtmatige eigenaars. Het betreft hier de schepen Oliva, Oder, Lichtenfels, Piave, Wartenfels en Freuenfels. Ter behartiging van de Nederlandsche belangen treedt op de Cival (Commissie voor Aangehouden Ladingen) te Amsterdam. VERSLAGEN. NIEUWE TONGE. Dinsdagavond sprak voor de A.R. Kiesv. alhier de heer N. v. d. Brugge van Middelharnis over „wat wij willen". Spr. die als lijstaanvoerder optreedt voor de Prov. Staten in dit district wera ingeleid door den heer S. Dekker voorzitter ders Kaesv., die opmerkte dat deze vergadering de eerste van een serie is, die beoogt in breeder kring de A.R. beginselen toe te lichten. De heer v. d. Brugge begon zijn rede met als uitgangspunt te stellen voor ons geheele leven, zoowel het persoonlijke als het publieke leven art. 1 der Geloofsbelijdenis. Van uit dit punt heb ben wij het streven der A.R. partij te zien, en is dit haar kracht. Toen in 1940 de partijen ver boden werden, was het de leider der partij dhr. Colijn, die door principileele voorlichting de jongeren om zich heen verzamelde en op deze wijze de gedachte aan de geestelijke vrijheid levend wist te houden. Hierdoor was de A.R. partij geplaatst in den verzetstrijd en heeft daarin steeds een belangrijke rol gespeeld. Tijdens den oorlog vond dit erkenning in alle groepen der bevolking. Na de bevrijding werd de A.R. partij echter gepasseerd. Door H. M. de Koningin was aan de heeren Schermerhorn en Drees opdracht gegeven een Kabinet van Nationaal Herstel te formeeren, maar het program dat daartoe werd opgesteld was niet Nationaal, in elk geval niet te accepteeren door de A.R. partij. Nationaal werd het gevormde kabinet dan ook niet maar gebaseerd op de Nederlandsche Volksbeweging van wien echter in geen enkel opzicht bekend was welken invloed zij in ons volk had. De A.R. heeft dan ook steeds betoogd dat het program socialistisch was en de huidige ontwikkeling heeft dat bewezen, nu vijf der Ministers uitkomen voor de Partij van den Arbeid. Alle gezonde volks invloed wordt geweerd, de vólks vertegenwoordiging wordt in dezen ernstigen tijd voor ons volk genegeerd. Beslissingen van onmetelijken inhoud wordt door deze regeering genomen zonder eenig overleg met de volksvertegenwoordiging. Spr. aarzelt dan ook niet om te zeggen dat het kabinet wel niet Nazi is, maar wel de methoden handhaaft. Wat de A.R. dan willen? Niet enkel critiek, maar ook richtlijnen aangeven. De toekomstige staat zal naar hun meening alleen toekomst hebben, als deze gegrondvest is op Gods Woord en de daaruit afgeleide beginselen. Spr. neemt dan 4 punten: handhaving gezag, versterking der zedelijke krach ten van ons volk, sociaal-economische maatregelen. Spr. be behandelt deze punten dan nader. Na de bevrijding was de leuze, de oude partijen te door breken en het staatkundig leven te vcrdeelen in conservatieven en vooruitstrevenden. Uitgangs punt zou dan zijn de visie op het sociaal-econo misch leven. Dit is echter miskenning van de zonde Spr. beschouwt dan nader het gezag. Als het gezag los gezien wordt van Gods Woord is dc vrijheid in het gedrang. Deze waarheid geldt op elk terrein. Handhaving van gezag bevordert de eenheid van ons volk, ook in Indië. Ook daar geen lijn in het staatsbeleid. Oorspronkelijk zou niet niet opstandelingen onderhandeld worden, nu worden zij op de Hooge Vcluwe ontvailgen, en dat komt omdat het uitgangspunt van het gezag verkeerd, gezien wordt. Spr. beziet dan nader de andere punten van het program, het financieel beleid der regeering enz. Aan de hand van gestelde vragen toont spr. dan nog aan dat in de Partij van den Arbied het socialistisch ideaal thans wel verdoezeld is ter wille van de uitbreiding der partij maar dat de voormannen der voormalige S.D.A.P. duidelijk uitspreken dat de socialisatie van grond, productiemiddelen enz. thans wel niet op den voorgrond geplaatst worden, maar dat dit toch hun streven blijft. In de Partij van den Arbeid heeft zich dan ook al een werkgemeenschap gevormd, die ontevreden is omdat zij meenen dat hun socialistisch idealen verloren zullen gaan. Spr. toont nog eens duidelijk aan dat de toekomet van het klein bedrijf zoowel in Middenstand als in den Landbouw bij staatsoverheerschïng groot gevaar loopt. Ook in geestelijk opzicht wordt heel duidelijk uitgesproken dat Christendom en socialisme ondereenigbaar is. De vergadering werd met dankzegging door den heer van der Brugge gesloten. OUDDORP. VERSLAG van den nood-gemeenteraad. De waarn. burgemeester, dhr. Joh. Hameeteman, opent de vergadering en heette de leden welkom. Aanwezig 10 leden. Afwezig dhr. A. Hoek. De heer E. Witte opent met gebed. De notulen der vorige vergadering worden door den waarn. Secretaris voorgelezen en vastgesteld. Van de gemeente Standaardbuiten een schrijven ingekomen inhoudende een verzoek om adhaesie te betuigen voor vergoeding van oorlogschade, op basis van huidige prijzen. Daartoe wordt besloten. Op verzoek van den heer W. Braber, hoofd der O. L. School, wordt hem eervol ontslag verleend wegens vertrek naar Pijnakker. Als lid der Comm. tot wering van schoolverzuim werd dhr. W. Braber eervol ontslag verleend. Zonder hoofdelijke stemming werden enige be grotingswijzingen aangenomen. Verlengd werd de overeenkomst met de Gekro. Er werd nog gevraagd als het nodig is of dan de Gekro meer dan eens per week komt, zo nodig wel. Mej. N. Westhoeve had ontslag aangevraagd als helpster bij de nuttige handwerken aan de O. L. School, hetwelk werd toegestaan. Als afgevaardig de voor de verg. van de N.V. E.M.G.O. had dhr. C. Pape ontslag aangevraagd, werd aan voldaan. In zijn plaats werd benoemd Weth. Grinwis. Instandhouding Openbare Lagere School. Door B. en W. werd voorgesteld aan den Minister van Onderwijs een adres te zenden. Het aantal leer lingen is tot 46 gedaald. Dit is beneden het minimum. Als de school zou opheffen, zouden vele kinde ren, die toch de O. L. School wensen te bezoeken, een grote afstand moeten lopen naar de naburige gemeente Goedereede. Door de Raad werd het goedgekeurd met 2 tegen. Komt aan de orde benoeming nieuw Hoofd aan de O. L. School. Op de voordracht W3ren geplaatst door B. en W. de heren: No. I. D. G. J. de Goede te Amsterdam; No. 2. P. J. Mul te Amstelveen en No. 3. J. Vermeulen te Oude Tonge. Na gehouden stemming bleek de lieer D. G. J. de Goede te zijn benoemd. Beloning vakonderwijs 1945 werd per leerling bepaald het gemiddelde bedrag bij een aantal van 46 op f 2,72Voorschot op de Bijz. School werd bepaald op f 5.127,84 over 1946. Aan de orde komt nu een voorstel van B. en W. betreffende de vernielingen, welke door de vele honden die hier zijn, aan landbouwgewassen aan gebracht worden. Over dit onderwerp waren de Heren niet vlug klaar. Het voorstel werd met 5 voor en 6 tegen verworpen. Er werd nog besloten tot het bevorderen van een 11-tal woningen te bouwen. Door de Stichting Herbouw worden 7 voor haar rekening genomen. B. en W. stellen voor om er 4 voor eigen rekening te bouwen. Er komen dan totaal 11 nieuwe wonin gen. Verder wordt besloten om een wijziging te brengen in de begroting 1946, dit is in verband met de vergoeding voor Gemeente-ambtenaren. Dan volgt Rondvraag. Dc heer P. Westhoeve voert Hondenkwestie nog eens aan, die wilde borden plaatsen voor waarschuwing van dc honden De Voorzitter voelde daar niets voor, waarna deze de vergadering sloot. OOLTGENSPLAAT. Op Vrijdag 5 April j.l. hield dc Oranjevcrceniging „Ooltgensplaat" in het gebouw Elthato ccn algcmecnc vergadering. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling. Aangezien door verschillende ingezetenen bezwaar was gemaakt dat in het thans zitting hebbende bestuur alle groepen niet evenredig vertegen woordigd waren, hadden dc plaatselijke predikan-

Opbouw | 1946 | | pagina 1