5 DQ m iM mt mm. m AM m y_ m ALS DE NATUUR ONTWAAKT... Abonneert II op dit blad VOOR DE KINDEREN sa 1 fBi jij i i leerlingen te brengen aan de voeten van Jezus. Ds. v. d. End sprak over het karakter der school. School met den Bijbel wil zeggen, dat geheel het onderwijs doortrokken moet zijn van de „Bijbelse geest". De Bijbel legt op geheel het leven beslag. Bij alle vakken moet gemerkt worden, dat het christelijk onderwijs is, niet alleen bij de Bijbelse Gij, mijnh. Israel, aldus spr., hebt daarin een eerste raak. Wilt U die taak goed volbrengen, dan zult gij ook zelf uit dat Woord moeten leven. Moge het bestuur U daarbij steunen, moge uw onderwijs strekken tot heil van de School, tot zegen der Ds. de Valk begon met de heer en Mevrouw Israel te feliciteren met hun benoeming. Gij moet, aldus Ds. de Valk, U zelf zien als de helper der ouders. Onze scholen zijn meer dan onderwijs instellingen, ze zijn ook opvoedingsinstituten. In deze gedemoraliseerde wereld is de opvoeding onzer kinderen een geweldige taak. Gedurig con tact tussen ouders en personeel is noodzakelijk. Moogt gij, mijnh. Israel, uw werk doen in zeer diepe ootmoed. Uw gebed en dat der ouders moeten samenstemmen voor Gods troon. De kinderen moeten merken, dat er samenwerking is, dat men één is in 't gebed. Ook hier spreekt dhr. C. Grootenboer namens de ouders. Hij hoopt dat de ouders evenals bij dhr. en Mevr. Rijsdijk gulle gastvrijheid zullen onder vinden en dat de ouders het nieuwe hoofd en zijn vrouw biddend zullen opdragen voor Gods troon. l'enslotte voeren nog het woord Mevr. van Dijk-Koese, die dhr. en Mevr. Israel en hun ouders geluk wenst. Me). Koning wijst op de goede samenwerking die er was en hoopt dat deze bestendigd blijft. Zij wijst erop, dat van zoveel belang is dat we zelf iets voelen van het heil is Christus, als we onze kinderen van Hem vertellen. De vruchten zijn dan soms groter dan we denken. De heer Israel het woord verkrijgende, dankt allen die aan zijn benoeming hebben meegewerkt. Hij beantwoordt de verschillende sprekers en dankt ook hen voor de vele goede en leerzame woorden, die men hem bij het aanvaarden van zijn taak meegaf. Christus moet al het onderwijs door trekken. De school moet niet alleen opvoeden voor dit leven, maar ook voor het leven na dit leven. Hij wenst van ganser harte, dat er zeer nauwe samenwerking zal groeien tussen de ouders en hem en het verdere personeel^ een samenwerking, die ook moet blijken in het gebed. Soms schijnt het alsof er weinig vruchten te zien zijn. Maar Gods Woord zegt: Mijn woord zal nooit ledig wederkeren. Mijn taak is zwaar, ik hoop daarom op de medewerking van allen. Moge de Heere mijn kracht zijn. Nadat Ds. de Valk met dankzegging geëindigd had, ging de vergadering uiteen. De avond ken merkte zich doorheen aangename en ernstige sfeer. Moge de vele goede gesproken woorden weer klank gevonden hebben bij allen. Nóg jaagt de gure wind over onze lage landen, maar de natuur ontwaakt reeds. Straks komt de zomer en ieder zal op de een of andere manier naar buiten trekken, om te genieten van de tallooze mooie plekjes in ons Nederland. De kosten zullen voor veel ge zinnen wellicht een bezwaar zijn. £elfs voor kleine tochtjes in de naaste omgeving. Legt daarom nu al wat apart voor den vacan- tie-tijd. Doet als zoovele zorg zame Nederlandsche huisvrou wen. Maakt er een gewoonte van Uw boodschappen in de goed verzorgde winkels van De Gruyter te halen. Het is een goede gewoonte. Want niet alleen krijgt U er betere waar, maar bovendien 10 °/0 korting. Voor iedere tien gulden bons een gulden contant jlerug. U zult eens zien hoe dat oploopt! En van den zomer pro- fiteert^Uw heele gezin er van. Geen huisslachtingen na 1 April. De huiv>lachtingsperiode van het seizoen 1945 1946 eindigt op 1 April. Na dezen datum worden in het algemeen geen machtigingen voor huis- slachting meer afgegeven en mogen geen huis- slachtingen van varkens meer worden verrricht. Slechts voor de getroffen gebieden en sommige liefdadigheidsinstellingen zijn uitzonderingen toe gestaan. PLAATSELIJK NIEUWS. LAGERE LANDBOUWSCHOOL SOMMELSDIJK Na gehouden examen hebben de volgende leer lingen de School gediplomeerd verlaten: G. v. d. Boogert, Den Bommel; H. Brooshooft, Nieuwe Tonge; M. Brooshooft, Oirksland; KI. Drooger, Nieuwe Tonge; M. B. Groenendijk, Sommelsdijk; L. Labeur, Dirksland; H. Mijs, Den Bommel; J. v. Nieuwenhuijzen N.Gzn., Achthuizen; D. Peeman, Den Bonimei; L. Vroeg- indeweij, Middelharnis; M. Vogelaar, Stellendam. Ter gelegenheid van de eindles werd doorben heer A. H. Mijs, Voorzitter van de verenigitig'van oud-leerlingen, aan L. Vroegindeweij een boek werk niet inscriptie uitgereikt, in verband met het feit, dat deze het beste eindexamen heeft afgelegd Het ligt in de bedoeling ook in de volgende jaren den besten leerling op een dergelijke wijze te onderscheiden. Van de 3de naar de 4de klasse zijn bevorderd: J. Breen, KI. Breen, Teun Lodder, L. Masten broek, allen te Ouddorp; H. de Goede te Stellen dam; J. C. Diepenhorst te Dirksland; C. v. d Velde te Herkingen; J. Mastenbroek, J. v. d. Velde te Sommelsdijk; J. Camphens. P. van Dis en L. v. Nieuwenhuijzen te Middelharnis; A. Arensnian en D. Braber te Stad a/h Haringvliet; J. Dekker te Nieuwe Tonge; Harry de Bruin en T. v. Kem pen tc Oude Tonge; J. de Wit te Achthuizen; Chr. v. d. Heuvel, Adrie Jacobs, J. J. Korteweg, A. v. Hassent, M. Pipping en L. in 't Veld te Ooltgens- plaat en A. de Weerd te Den Bommel. Drie leer lingen zijn voorwaardelijk bevorderd, terwijl 6 leerlingen niet bevorderd konden worden. DIRKSLAND. Klokkenactiel Zaterdagavond, 30 Maart, was er een gecombineerde vergadering van B. en W., Kerkbestuur en E.H.B.O.-bestuur. De Voorzitter der E.H.B.O., dhr. N. Zoon, deelde mede dat de geldinzameling voor de klok ken als geslaagd kon worden beschouwd. Hoewel het benodigde bedrag voor de aankoop nog niet aanwezig is, had het bestuur toch de heren ver zocht bijeen te komen om de voorbereidende maatregelen onderling te bespreken, daar het geld huns inziens er komen zal en spoed in deze zaak gewenst is. Tevens bracht dhr. Zoon enige wensen en bezwaren der burgerij naar voren, die door B. en W. in behandeling zullen worden genomen. Burgemeester Ottink sprak namens het gemeen tebestuur zijn erkentelijkheid uit, jegens de E.H. B.O., die deze actie zo spoedig tot een goed einde had gebracht en het gemeentebestuur zal dan ook dit prachtig geschenk der burgerij in grote dank baarheid aanvaarden. Vervolgens besprak de Secretaris der E.H.B.O., dhr. Vreugdenhil, tevens gemeente-architect, de manier, waarop deze klokken hun weg naar deze gemeente zullen vinden. Om te beginnen wordt de Geluid-Technische- Dienst te Delft, ingeschakeld, die met deze materie vertrouwd, de zaak in ogenschouw zal nemen, en alle benodigde adviezen geven zal. Besloten wordt dezen Dienst mede te delen, dat het de bedoeling is dat deze klok door de gehele polder gehoord zal kunnen worden. De adviezen van deze Dienst gaan naar den gieter, die dan binnen de termijn van 6 maanden, de gewenste klokken levert. Binnenkort zal er nogmaals vergadering zijn, waar besproken zal worden wat er op de klokken zal moeten staan - randversiering enz. Nu deze actie al zover geslaagd is, zal iedere burger, die achterbleef, alsnog zijn steentje willen bijdragen Men leze hiervoor de advertentie elders in dit blad. MELISSANT. In de onlangs gehouden verg. van stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. Kerk alhier werd de heer Joh. Troost gekozen tot ouderling in de vacature C. Oorbeek. In de vacature, ontstaan door het benoemen van den heer C. T. Tieleman tot kerkvoogd werd tot notabel gekozen de heer P. Leidens. Genoemde personen namen allen hun ambt aan. Beroepen naar de Ned. Herv. Gem. te Zeist (6e predikants plaats) de Weleerw. Heer Ds. A. v.d. End te Melissant; at Beste Opbouwnichten en -neven. Weten jullie wat ik zo reusachtig vind? Drie weken geleden, had ik maar één neef en drie nichten. (Jullie hebben er vast veel meer!) Ja, en nu heb ik zoveel neven en nichten dat ze bijna niet meer te tellen zijn. Veel kinderen schreven, dat ze een vervolgver haal en raadsels het leukst vinden. Daar waren ook enkelen die, het meest van brievenschrijven houden. Als de krant komt, kijken jullie zeker al gauw of je naam er in staat. Ik denk, dat een heleboel nichten en neven dat nog fijner vinden, dan raad sels en verhalen. Daarom zal ik eerst maar jullie brieven beantwoorden. Ik zeg niet, dat ik 't altijd doe, hoorEr moet ook nog een verhaal en raadsels komen. Jannie v. Br. te D. „Wat zorg jij gqed voor de „Opbouw" en „Trouw". Ga jij vaak naar je neefje, dat in het ziekenhuis ligt? Anneke v. D. te M. Jij mag zeker een nichtje van me worden, vooral omdat je zo van raad els oplossen houdt.Dat doe ik ook graag. Dag, Anneke! Dies v. d. W. te D. Je brief is toch geen 1 April grap, hè? Je hebt nu precies op 1 April géschreven. Heb je een goeie verjaardag gehad? Tante Mar feliciteert je ook nog al is het natuurlijk al te laat. Jij schrijft graag brieven. Nu, dan krijg ik er nog wel meer van jou. hè, Dies? Janny v. B. N.T. Ik vind het heel goed, dat je meedoet en een vervolgverhaaitje zal er ook wel in de krant komen. Marie B. O. Van Tonny heb ik ook een brief gekregen. Jij houdt ook al veel van raadsels oplos sen en ook van raadsels opgeven. Je moet me ook nog eens schrijven, wat dat witte ding is, hoor! Tonnij v. V. O. Jij doet ook al het liefst „Brie ven". Weet je wat knutselen is? Dan maak je allerlei leuke, kleine dingen. Kan jij wel net zoo mooi zingen als een nachte gaaltje? Ik ga ook op een zangkoor. St. Nicolaas dacht zeker: „Die Tonny schrijft zulke lange brieven, ik zal ze maar eens grote brieven geven". Bertha M. St. Maak jij nog eens een mooi opstel voor me? Als het erg mooi is, komt het misschien wel in de krant. Raadsels komen er ook hoor! Wat kan jij prachtig schrijven. Je krijgt van mij een 10, hoor! Die meesters geven op je rapport nooit eens een 10. Niet leuk, hè! Dag, Bertha. Elsje W. te H. Ja een meisje van 7 jaar. Ik vind, dat jij een echte fijne Moeder hebt, want ze helpt je zo reusachtig, 'k Zou je Moeder best eens willen zien. Schrijf je nog eens een briefje? Cor W. te H. Een broertje van Elsje. Ik ben blij, dat ik zoveel neven en een nicht krijg, die W. heten. De volgende keer schrijf je Zelf, hè, Cor! Henk W. teH. Moetje geen timmerman worden? Dan denk ik, dat je burgemeester wordt. Tjappe W. te H. Ja, je naam stond verkeerd in de krant, maar nu is het gqed, hè? Leuke raadsels schreef je. Dag, Tjappe! Jan P. O.T. Fijn, dat je de oplossing nog schreef. Toch zit er een fout in je raadsel, want 72 1/t -f 1/b "/zo- Dus alle koeien werken niet verdeeld. Gre M. te M. Wat ben jij een harde werkster. Jij vindt raadsels oplossen fijn, hè! Adrie v. A. N.T. Ben je nog maar 9 jaar? Dan kan jij prachtig schrijven. Jij mag ook een neefje van me worden. Ja, nu heb ik al een hele grote familie. Dag, Adrie! Maatje L. te D. B. Ja, in D. B. heeft alles onder water gestaan, hè. Nu kan je natuurlijk nog geen schrijfpapier kopen. Dat, kan ik best begrijpen, hoor! Joske G. uit S. Jij kunt ook al zo fijn brieven schrijven. Ik zou dolgraag een verhaaltje van jou Tante Mar willen lezen. Schrijfje er dan een? Misschien komt het wel in de krant. Leuke raadsels en grappen schreef je. 'k Krijg vast nog wel heel veel brieven van jou. Dammes H. Mei. Als je 11 jaar bent, kan je juist heel goed meedoen met raadsels oplossen. Wat veel raadsels schreef je me in je brief. Fijn hoor! Rien V. te M. Wat heb jij veel te vertellen. Wel een brief vol. Vond je Opa de plant mooi? Is Jantje erg ondeugend? Krijg ik nog eens zo'n lange brief van je? Dag, Rien! Jannetje in 'l V. uit A. Plagen al die grote broers je nooit? Jij kunt mooi schrijven en een vervolgverhaal komt er misschien nog wel in de krant. Corrie v. E. te A. Wat doe je met dat kalfje ais het een grote koe geworden is? Ga je 'm dan slachten? Dag, Corrie! Ja, nu is mijn hele kinderhoekje vol van al de brieven. Als jullie weer schrijft, zul je dan in de linker-bovenhoek, Tante Mar schrijven?^ j Tot volgende week! TANTE MAR. STELLENDAM. Maandag, 1 April, is bij het vissen de S.L. 37, schipper M. Roon, met zijn netten in een z.g.n, betonmijn verward geraakt met het noodlottige gevolg, dat deze tot ontploffing gebracht werd. Het vaartuig werd zodanig geha vend, dat het ondanks pogingen om het met assistentie van andere vaartuigen, drijvende te houden, weldra zonk. De opvarenden konden behouden overgaan op een ander vaartuig, zodat er gelukkig geen persoonlijke ongelukken gebeurd zijn. Intussen is dit weer een grote schadepost voor de betrokkenen, daar zij niet verzekerd waren. Nader meldt men ons, dat er getracht zal worden om het vaartuig met stil weer te lichten, om althans nog wat van de inventaris te redden. Vorige week kwam de vrouw van G. K. zo ongelukkig te vallen van een stoel dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest steden. Burgerlijke Stand over Maart 1946. Geboren Tona, d. v. Abraham Lokker en Martijntje Kok; Abraham Cornells, z. v. Pieter Bredeveld en Jobje Roon; Tonnis Jan, z. v. Jan Boerma en Talje Zuidema; Arij, z. v. Human Brinkman en Pieter- nella Roon; Dina, d. v. Aart Keijzer en Johanna van Rossum; Toni, z. v\ Herbert Grootenboer en Dirkje Kok. Overleden: Gerrit van der Wal, oud 52 j., echtg. van Abra Klink; Pieter van der Ree, oud 57 j., echtg. van Maria Ersiena van Oostende; Maria Verbiest, oud 49 j., echtg. van Dirk Jansen. GOEDEREEDE. Vrijdag 5 April 1946 's av. 7.30 uur zal de algemene ledenvergadering van de vereniging „Steun bij Ziekenhuisverpleging te Goedereede" gehouden worden in Hotel de Gou den Leeuw. Toegang voor leden boven 21 jaar. Zeer ten gerieve van de scheepvaart is in de Goereese haven een baggermolen gearriveerd om deze op de gewenste diepte te brengen. Daar het voorheen dikwijls voorkwam dat schepen soms dagen aaneen niet op hun bestemming kwamen, vanwege de ondiepte, zal dit een uitkomst zijn. OUDDORP. Geboren: Maria Johanna, d. v. C. Wolterman en E. van Splunter; Gerard Leendert, z. v. L. van der Linde en G. Non; Lena Lina d. v. J. v. d. Klooster en Kr. Westhoeve. Overleden: Dina v. d. Wende oud 39 jaar, d. v. E. v. d. Wende en M. Akershoek; Nellie Klink oud 13 jaar d. v. H. Klink en K van den Bok. OUDDORP. Deze week zijn hier 3 vissers begonnen op de garnalenvisserij, wat in lang niet is gebeurd. Mej. K. van Waarde, van Goedereede, die hier tijdelijk aan de Bijz. School als onderwijzeres was aangesteld, is thans voor vast benoemd. De heer Bezemer, onderwijzer aan de Bijz. School, alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Bennekom. De kuilvisser C. Moerkerke had het ongeluk tijdens de visserij dat de krukas van de motor brak. Door andere vissers, die in de omgeving waren, werd hij op sleeptouw naar hier gebracht. Het is echter een grote schade, daar hij nu enige weken naar de werf zal moeten. Dhr. Stevenson van Den Helder, voorzitter van de Ned. Visserij-Centrale, hield voor een druk bezochte vergadering een rede over de belangen der vissers. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, die schade hebben geleden aan gebouwen of onroerend goed, waarvan het herstel reeds redelijk vergevorderd is, dat zij Zich in verband met het uitbetalen der rekeningen, zo spoedig mogelijk dienen te vervoegen op het Sub Bureau voor den Wederopbouw, Molenblok, alhier, ten einde daar een belasting en molestverklaring af te halen. De garnalenvissers hebben in de afgelopen week van 150300 kg garnalen per dag gevangen, welke naar elders werden vervoerd. Deze week zijn weer 2 kustvissers naar Scheveningen vertrokken om daar de kustvisserij uit te oefenen. In de weervisserij werd de afgelopen week niets gevangen. VERSLAG van de ledenvergadering van de Cichoreidrogerij de Eendracht te OUDDORP, welke gehouden werd op Maandag 1 April in Hotel Akershoek. De Voorzitter, dhr. D. Goekoop opent de verg. en heet\de aanwezigen welkom. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goed gekeurd. Rekening over 1943-1944-1945 werden goedgekeurd. Benoeming Commissie tot nazien der rekeningen. Gekozen werden de heren L. P. Akershoek en P. Breen Cz. Bespreking benoeming Boekhouder door het overlijden van den heer J. Westhoeve.Benoemd werd dhr. C Lodder,tijdelijk benoemd, en is nu voor één jaar aangesteld, welke dezé" benoeming aannam. Opgave te bezaaien land voor Cichorei werd door de leden opgegeven. Verhuring van een perceel land dat vlak aan de fabriek ligt, werd door KI. Meijer gehuurd voor f 55,Verkiezing van 5 bestuursleden, aftredend zijn de H.H. D. Goekoop, D. Voogd, Joh. Hamee- teman en C. Lodder, die allen weer werden her kozen en die benoeming allen aannamen. In de plaats van wijlen J. Westhoeve werd gekozen dhr. P. Tanis Hz. In de rondvraag werden nog enige besprekingen gehouden en werd de vergadering hierna door de Voorzitter gesloten. De werkman M. Klein had het ongeluk met het laden van vee aan de Tram, een klap van een stier tegen zijn been te krijgen, waardoor genees kundige hulp noodzakelijk was. Cor Voogd Dz. had dezer dagen het ongeluk met een zijner beenen onder het wiel van een zaai- machine tegeraken en dit zo ernstig te verwonden, dat geneeskundige hulp nodig was. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij J. Meijer, Westen, een geit 5 jongen heeft geworpen. Moeder en kinderen maken het goed. Een zoontje van W. Voogd Cz. van 6 weken oud, werd een warm kruikje aangelegd, met het ongeluk dat de stop van de kruik was gegaan en de beentjes van de kleine met ernstige brandwon den werd bedekt. Overbrenging naar het Zieken huis was noodzakelijk. Voetbal. Zaterdag j.l. speelde Pr. Bernhard een uitwedstrijd tegen Flakkee III. Geen van beide elftallen wist het tot een doelpunt te brengen, zodat het einde met een bril kwam. Pr. Bernhard II ging op bezoek bij G.S.V. II, maar onze jongens moes ten met een 91 nederlaag huiswaarts keren. Aanstaande Zaterdag 6 April gaan Pr. Bernhard I en II voor de eerste competitiewedstrijd naar Goeree I en II. Burgerlijke Stand. Geboren: Joziena, d. v. C. Tanis en Saartje v. d. Klooster; Lientje Aagje, d. v. Teun Tanis en Apolonia Tanis. Vertrokken naar Sommelsdijk P. v. d. Wende en gezin. Kerknieuws. In de Doopsgez. Kerk zal a.s. Zondagmorgen 9.30 uur voorgaan de Heer v..Trigt godsdienstonderwijzer te Abbenbroek. Op Vrijdag 5 April zal er algemene vergade ring plaats hebben van de afd. Het Groene Kruis in Hotei Spee, aanvang 7.30 uur. De Agenda bevat; 1. Opening; 2. Vaststellen Notulen; 3. Rekening en verantwoording 1945 van Groene Kruis, Wijk verpleging en T.B.C.-bestrijding; 4. Begroting 1946; 5. Benoeming Commissie tot nazien der rekeningen; 6. Verkiezing drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding van den heer Johan Hameeteman Cz., vertrek van den heer J. R. v. d. Borgh, overlijden van den heer J. Westhocve; 7. Bespreking contributieverhoging; 8. Rondvraag; 9. Sluiting. Verantwoording van de Herv. Ger. Zending kring Goeree en Overflakkee Ooligensplaat: f 48,20; Middelharnis: f 89,94; Herkingen: f 2,50; Dirksland: f 157,75; Stellen dam: f 100,Goedereede: f 118,57; Ouddorp: f 360,—; Totaal f 845,22. OUDE TONGE. Door het bestuur van he Groene Kruis is niet ingang van 1 April 1946 definitief tot wijkverpleegster benoemd zuster Kievit, welke reeds tijdelijk als zodanig enige tijd werkzaam was. Maandagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren G. C. van Schouwen en C. Kamerling. Aan J. A. Pollemans, J. Hartman, C. Hartman en A. v. d. Mey kende de raad ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet een vergoeding toe op grondslag van f 40,per jaar voor vervoerkosten naar de U.L.O. school te Middelharnis. Een voorstel van B, en W. tot terugbetaling van een door het bestuur van de bijzondere Geref. School gestorte waarborgsom f 4083.14, werd zonder stemming aangenomen. De begroting 1945 wordt op basis van de gemeentebegroting 1944 vastgesteld. De Voorz. doet daarbij aan de raad de mededeling, dat de begroting voor 1946 binnen niet te lange tijd verwacht kan worden en deze dan weer op normale wijze behandeld kan worden. Op eigen verzoek wordt aan J. L. Vetter eervol ontslag verleend als waarnemend gemeenteont vanger. Aan D. Verweij wordt als gemeenteontvanger en als ambtenaar ter secretarie rechtsherstel verleend. Vanwege de Oranjevereniging, is men druk in de weer met de voorbereidingen voor het a.s. Nationale feest. Vooral de „Optocht" belooft iets moois te worden, men heeft daarvoor tenminste grote plannen. Ieders medewerking wordt inge roepen om deze te doen slagen. Deelnemers voor die „Optocht" dienen zich vroegtijdig op te geven, bij het bestuurslid A, v. d. Voorde Kapper alhier. Ook steunt men de Oranje Vereniging door hd daarvan te worden. Vergadering Ned. Herv. Mannenvereniging „Guido de Bres" op D.V. Woensdag 10 April '46 te 8 uur. Agenda: Arm doch rijk, rijk doch arm Lucas 16 19 tot einde, door H. Jonker. Tot bestuursleden der Herv. Mannenver. werden herkozen: Ds. Vollebregt, Voorzitter; L, Dubbeldam, 2e Voorzitter; Cor Hartman, Secr.; J. Kardux, Penningm.; A, N. de Loze, alg. adjunct. De A.-R. Kiesvereniging kwam in leden vergadering bijeen. Het ledental is thans 32 en het groeit nog steeds. Op de vergaderingen heerst een eensgezinde geest, die tot grote dankbaarheid stemt. De candidaatstelling voor den gemeenteraad verliep in vlot tempo en had he* volgende resultaat: 1. Cor Hartman; 2. Adr. Hagens; 3. K. J. de Bruin; 4. L. P. Koets; 5. Jac. Jonker; 6. P. Soete- man; 7. D. L. Fluit en 8. H. Hartman. Moge het de juiste mannen op de juiste plaatsen zijn, om in getrouwheid de belangen van gemeente en alle gemeentenaren te dienen. OOLTGENSPLAAT. In deze gemeente is een afdeeling der C.H. Unie opgericht. Het bestuur is-als volgt samengesteld. L. M. Dorsman, Voorz. J. M. van Rossum A. J. Gz. secretaris, P. in 't Veld Dz., penningmeester. Op Vrijdag 29 Maart j.l. hield de vereeniging „Steun bij Ziekenhuisverpleging" een algemeene verg. in Hotel Hobbel. De voorz. dhr. P. v. d. Heuvel opende deze eerste verg. na de evacuatie, waarin hij de moeilijk heden der evacuatie en die der bezettingstijd voor vereeniging en leden besprak. Vervolgens was het woord aan den secr. dhr. K. Korteweg voor het lezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secr. bleek dat in verband met de oorlogsomstandigheden en de maatregelen van of vanwege den bezetter allerlei banden knelden, vrij normaal kon worden door gewerkt. In den loop van 1943 werd nog eenmaal een poging gedaan, om geheel Flakkee in één zieken fonds te vereenigingen. Door de krachtige houding van het bestuur is ook deze opzet mislukt. Voor het laatste vergaderde het bestuur op 12 Februari 1944, kort daarop volgde de evacuatie, waarbij alle leden her- en derwaarts werden verspreid. De schommeling in het ledental in deze drie jaren is met geen mogelijkheid in cijfers uit te drukken. Daarom wordt thans volstaan met een vergelijking tusschen 31 Dec. 1942 en 31 Dec. 1945» Het ledental is van 1603 op eersfgenoemden datum verminderd tot 1254 eind 1945. Het percen tage der bevolking daalde van 49 tot 37 Vermeldt dient nog te worden het overlijden van den bode L. Doorduyn en de ontslagname van den bode C. van Eek. In deze vacatures zijn resp. benoemd de Heeren W. M. de Vos en C. Huysmans. Bij monde van dhr. C. D. Birkhof bracht de commissie tot nazien der rekening over 1943 t/m 1945 verslag uit en adviseerdé tot goedkeuring. Uit het verslag der penningm. bleek dat in 1941 werd ontvangen aan contributie een bedrag van f 7333.62,reeds in 1942 was dit slechts f 4360.99,of f 2473.minder. In 1943 beliep de teruggang ongeveer f 340,en in 1944 en 1945 werd voor deze beide jaren, welke eigenlijk dooreenloopen een bedrag van f 4613.38,of per jaar gemiddeld f 2300, Deze teruggang is te wijten aan het feit, dat vele leden uittraden wegens overgang in de ver plichte verzekering. In 1943 en 1944 hebben we voor beide jaren nog een winstcijfer kunnen boeken en wel in 1943 f 729.99,— en in 1944 f 193.24—, Het laatste verloopen jaar gaf een nadeelig slot aan van f 745.03, Het ledental is belangrijk teruggeloopen. Vanaf 1 Jan. '43 tot 1 Jan. '46 hebben er 349 bedankt, zoodat we thans een aantal tellen van 1254. Het aantal personen dat verpleegd werd bedroeg in 1943 25; in 1944 10; en in 1945 24. Tot leden der commissie tot nazien der rekening over 1946 werden benoemd de Heeren A. Kreeft en D. Kooyman reserve J. C. Birkhof en A. C. de Bruin. De contributie over 1946 werd onveranderd vastgesteld. De aftredende bestuursleden de Hee ren P. v. d.iHeuvel, K. Korteweg, J. C, Vermaai, W. Voogd, Joh. Korteweg Wz. J. van Ree en A. Buscop werden herkozen. Terwijl in nlaats van dhr. Jac. Overbeeke werd benoemd dhr. A. Waling en in plaats van dhr. J. C. Broere die niet herkiesbaar was dhr. L. J. Schilperoort. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt zoodat de voorz met een woord van dank de vergadering sloot. J.l. Vrijdag 29 Maart werd door de Geref. Jeugdverenigingen een gecombineerde Jaarverg. gehouden in „Elrhato". De opkomst was, gezien de reeds vergevorderde tijd van het jaar, zeer goed te noemen. Het geheel stond onder leiding van Ds. Bos, die in zijn openingswoord het werk van de verenigingen in de afgelopen winter memoreerde. Door de kinderen van de Zondagsschool werd on der leiding van Mej. Verboom enkele liederen gezongen, afgewisseld door het opzeggen van enige teksten. Bram de Vos, lid van de K.V. liet ons iets horen over: „Israël in Egypte", waarna Mej. J. Braber-v. Putten (lid Vrouwenvereniging) ons boeide met een gedicht, getiteld: „Zonder liefde geen waar geloor'. Door den heer P. Kievit (lid Mannenvereniging) werd een aanvulling gegeven op de inleiding hierboven genoemd en wel over: „Israël naar en in Egypte". Op dit onderwerp volgde bespreking. Hierna volgde een voordrach tenwedstrijd door 5 jongens van de K.V. en 5 meisjes van de kleine M.V. Allen deden hun uiterste best. De twee prijzen werden toegekend aan Gré Donkersloot en Riek Hotting, die door de vader van Ds. Bos werden overhandigd, welke met dhr. Kievit als jury waren opgetreden. Na het voorlezen van de binnengekomen felicitatie's droeg Ans v. d. Heuvel een gedicht voor. Door Annie en Bep Braber werd met orgelbegeleiding van Ferd Braber enkele mooie liederen gezongen, wat door hun, in de hierna gegeven symbolische weergave van het werk der Meisjesvereniging, door afwisse ling werd herhaald. Na een woord van dank door Ds. Bos tot de aanwezigen en tot degenen die deze avond een bijdrage hadden geleverd, sloot na het zingen van het „Avondlied" dhr. Kievit deze vergadering met dankgebed. HERKINGEN. De oudste inwoner dezer ge meente, dhr. C. van der Velde, is op 2 April over leden. Hij was bijna 93 jaar. De voetbalvereen. van hier speelde j.l. Zater dag een thuiswedstrijd tegen „Don Bosco" uit Oude Tonge. Het le elftal won deze met 71, terwijl het 2e elftal deze wedstrijd verloor met 4-0. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Jacob, z. v. Johannis Cornelis van Putten en Hendrika Catharina van Dijk. Ouderavond van de Ned. Herv. School te Herkingen, op Dinsdag 2 April 1946. De samenkomst, welke onder leiding stond van den Eere-Voorzitter Ds. Anker, wordt aangevan gen met het zingen van Ps. 103 3 en 9, waarna gelezen werd Lucas 23 26 en vervolgens. Dan gaat Ds. Anker voor in gebed en spreekt naar aanleiding van het voorgelezene een openings woord. Na dit openingswoord verkrijgt het Hoofd der School gelegenheid voor zijn referaat, getiteld: „Overgaan of niet overgaan". Dit keurig referaat wordt onder groote stilte aangehoord. Aan het einde was er gelegenheid voor vragen stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Dan volgt een pauze waarin de aanwezigen een kopje thee met een koekje werd gepresenteerd. Dan zingen van Ps. 118 1, waarna de Voorzitter een kort woord spreekt naar aanleiding van Predi- ker3 1De onderwijzer Kolsters levert vervolgens een keurig referaat, getiteld: „Onze jeugd, nu en in de toekomst". Het was een diep ernstig woord, wat onder groote stilte werd aangehoord. Ook op dit onderwerp was gelegenheid tot bespreking. De Secretaris las vervolgens een stukje proza: „de Collectant" van Jan Knape, wat ook bizonder in de smaak viel. Het Hoofd der School deed ten slotte nog enkele mededeelingen. Ds. Anker spreekt een slotwoord en na het zingen van Ps. 145 1 en dankgebed behoorde deze avond weer tot het verleden. Jaarvergadering van de Vereen. „Een School met de Bijbel" van de Ned. Herv. Gem. te Herkingen op 26 Mrt. '46 De Voorzitter opent met de leden hartelijk wel kom te heeten, waarna gezongen wordt Ps. 25 2. Vervolgens gaat hij voor in gebed en leest Haggai 1; Volgt lezing der notulen, die zonder op- of aan merking worden vastgesteld en getekend. Dan brengt de Penningmeester zijn financieel verslag uit,wat onder dank wordt goedgekeurd. Vervolgens leest de Secretaris een verslag over de afgelopen 25 jaren, vanaf de oprichting op 9 Juli 1920. Ook dit verslag wordt goedgekeurd. Volgt verkiezing van een lid van het Bestuur wegens periodieke aftreding van J. v. Wageningen. Met bijna algemeene stemmen wordt hij herkozen en neemt onder dank zijn herbenoeming aan. Na het zingen van Ps. 36 2 was er gelegenheid tot vragen stellen betreffende de uitgebrachte jaar verslagen, waarvan door enkele personen gebruik werd gemaakt. Dan volgt een referaat van den Voorzitter over Haggai 1. Dit hoofdstuk bezien in het licht van onzen tijd. Na dit referaat volgt een onderwerp van het Hoofd der School, dhr. W. Fase, over: „het Chr. onderwijs in bezettings tijd". Na een zeer geanimeerde rondvraag sluit Ds. Anker nadat nog gezongen was Ps. 84 6 deze vergadering met dankzegging. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Verleden week ontstond er in de autogarage van den heer Trommel, alhier, een begin van brand. Daar de chauffeur zijn tegenwoordigheid van geest behield en direct het brandbluschapparaat in werking stelde, werd erger voorkomen. Met 1 April hebben 13 leerlingen de O. L. School verlaten en 20 nieuwe leerlingen werden ingeschreven. Van de Chr. School zijn 8 leerlingen af geschreven en 14 nieuwe leerlingen werden in geschreven met 1 April. NIEUWE TONGE. Burgerlijke Stand over de maand. Maart. Geboren: Klaas, z. v. Pieter Looij en Dirkje Vroegindeweij; Maatje Cornelia, d. v. Aren Visbeen en Cornelia Kamerling; Pieter z. v. Jan Breur en Willempje van 't Hof; Nicolaas, z. v. Jan de Jong en Lena Maria Koppenaal; Sara, d. v. SCHAAKRUBRIEK No. 1 Het ligt in de bedoeling regelmatig een Schaak- rubriek te plaatsen, voor zover de plaatsruimte dit toelaat. We beginnen met een eenvoudige partijstelling. Laat ieder, die belangstelling voor deze rubriek heeft, hier zijn krachten op beproeven en binnen 8 dagen zijn oplossing inzenden. We kunnen dan aan het aantal inzenders zien of een regelmatige oploswedstrijd van - betrekkelijk - eenvoudige problemen en andere schaakopgavcn zin zal hebben Correspondentie over deze rubriek te richten aan de Redactie. Ditmaal volstaan we met deze korte inleiding. Hier is de stand: een partijstelling, waarin Wi' in 4 zc'ten wint. (Wit begint en geeft mat in 4 zetten). 'W/-' T- Wit (9) K g2, D d7, T e2, L f3. Pi a2, c4, f6, g5, li2. Zwart (9). K g8, D cl, T f4 en f8. Pi. a7, d4, f7, g6, h'7. Joost Abresch en Annetje Les; Klaasje, d. v. Johannes Verweij en Maria Leinije Slinger; Maria Wilhelmina, d. v. Leendert Nelisse en Lijdia Cornelia Vis; Aagje, d. v. Cornelis Bakker en Arendje Schellius. Gehuwd: Pieter Verkerke, 21 j., te Sommelsdijk en Pieternella Margaretha van Heemst, 23 j., alhier; Hendrik Knoester, 29 j., te Vlaardingen en Lena de Gast, 22 j„ alhier. Overleden: Jan Breur, 82 j., echtg. van Leuntje van Dreunen; Adriana Koert, 60 j., echtg. van J. Koekkoek; Jannetje Noordijk, 59 j. Bevolking: Ingekomen: Pieter Verkerk uit S'dijk. Vertrokken: Stijntje Noteboom naar Rijswijk; Jan Heike Weerd naar Oude Tonge; Gootzen Faber naar Rotterdam; Jan Kievit naar Zuidhorn; Willem L. de Gast naar Vlaardingen; J. M. Krijnse Locker naar Dreischor; Pieter v. d. Doel naar Wieringermeer. In het tijdvak van 1945-'46 zijn er 234 huisslachtingvergunnings uitgegeven. OOLTGENSPLAAT. Verslag van de pro- pagandavergadering N.C.L.B., gehouden op Vrijdag 15 Maart in het vergader lokaal der Geref. Kerk. Deze vergadering stond onder leiding van vr. Grootenboer van Melissant, die deze op gebruike lijke wijze opende door voorlezing van Psalm 146 en gebed, waarna hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, en doel van deze avond uiteen zette om ook in Ooligensplaat te komen tot op richting van een Afd. Wel waren er reeds enkele vrienden lid van de N.C.L.B., maar tot een Afd. was men nog niet gekomen en daarom verheugde het hem zooveel te meer, dat ook hier gevoeld werd de noodzakelijkheid van een Afd. der N.C.L.B. Hierna werd door vriend Grootenboer de prin cipiële grondslag der Vereniging van Christelijke arbeiders uiteengezet. Als wij zien hoe alles zich in 't leven steeds meer gaat toespitsen op de grote beginselen, hoe er nog wel een roep is om eenheid, maar dan zulk een eenheid, welke voor een Chris tenarbeider onaanvaarbaar is. Een eenheid waar voor Christus geen plaats is. Waar met Gods Woord het richtsnoer is van gans ons leven, is dit voor ons onaanvaardbaar en juist daarom: organi seert u in uw eigen organisatie, welke in haar be ginselen uitspreekt, dat zij ook op het maatschap pelijk terrein uit Gods Woord wil leven. Dat ook dit terrein niet gaat buiten ons geestelijk leven om, maar juist vraagt welke beginselen beheersen ons leven: Christendom of Humanisme. Hierna besprak hij de loonpolitiek, de grote maatschappe lijke vragen van de dag. Het komen van een gelijk loon met de andere vakken. Het overleg met de regering over dit vraagstuk en het werk der organisaties in de Stichting voor de Landbouw, zo ook het mantelcontract. Door enkele vrienden werden enige practische vragen gesteld over afdelingswerk en lopend con tract. Nadat deze beantwoordt waren, werd tot stemming overgegaan en gekozen de vrienden K. van Oostende, Boomgaardpad 5; W. Tiggelman, Emmastraat 8 en A. Kromdijk, Kerksingel.30, resp. als Voorzitter, Secretaris en Penningmees ter. Een tweetal vrienden traden deze avond toe als lid der Afd. Nadat het bestuur zijn functie had verdeeld, volgde nog een opwekking tot allen om ieder in zijn eigen omgeving een warm propa gandist te worden. Zich zijn belijdenis niet te schamen en samen te strijden voor het doel der N.C.L.B., alle christenarbeiders lid der organisa tie. Daarna werd deze vergadering door vriend Grootenboer op gebruikelijke wijze met dank gebed gesloten. INGEZONDEN. Ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft zal voor de A. R. partij komende week op twee plaatsen spreken en wel Woensdag 10 April in de Geref. Kerk te Ooltgensplaat om 7 uur en Donder- lag 11 April i Ons volk gaat groote Het moet nu beslissen land met of zonder h hu-den. Voorlichting na vijf >odig als brood. Laat niemand verzu .rmden predikant te- Laten alle belijdendi te samen in de A. R. f vrijheid, volkskracht e en strijden tegen de om lijk Nederland. LANDM In het Zeeuwsche Lanl 23 Maart 1946, lezen wfl titel: ERNSTIGE WA| De schaderegistratie val in vele streken reedsI teekenzitdagen kunnen echter van groot belang \l er gewezen wordt op het I aan onjuiste opgaven. 11:1 adviseeren zijn opgaveil teekenen, daar de gevolgl zeer ernstig kunnen zijnTI Ik hoop dat zich in Zeel voordoen, zooals er nul hebben plaatsgevonden. I op het geval van den IJsl Sch., die bij de Schadertl herstel een aanvullendel houdende dat de Duitscl van betrokkene's veestapl ook nog vijf koeien en I hadden. De C.C.D. echtl van vee aangelegenheden I beschikt, constateerde dal spoedig kwam de waarhei Het bleek nl. dat S.l koeien en het varken tegl den zwarten handel had I makend van den nood I landgenooten. Afgezien echter hiervH het verstrekken van valsl nog erg genoeg. Niet alle I en daarmee de gemeens I een bepaald bedrag, waar I maar men pleegt tevens I tegen welk misdrijf eenl pleegt te worden ingeste I In het bovenaangehaa I alleen al wegens de g I geschrifte in eerste instl ëischt. Al moge een en I voorbeeld dienen, toch ll de Zeeuwsche boeren hl motieven dan alleen uil onprettige gevolgen zulll voor het plegen van handl staan met diefstal. Onze I fen; wij vertrouwen er ol toekomst al het mogelijkeI den op een billijke en bevl te komen in hun schade I bedrijven in den kortst I gang te brengen. Laten de Zeeuwsche H hoog weten te houden enl dat zij van hun kant volkl te spelen om straks met I handteekenïng te kunnel hen verstrekte opgave. I De Inspecteurl Ir. S. HEM Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje CORNELIA. A. JORDAAN. J. JORDAAN-DEN BOER. JANNA. GERRIT. LEENDERT. Middelharnis, 30 Maart 1946. Met groote vreugde en dank baarheid geven wij U kennis van de voorspoedige geboorte van onze Dochter MARIA WILLEMINA. L. NELISSE. L. C. NELISSE-Vis. Nieuwe Tonge, 28 Maart 1946. Duivenwaardscheweg C 98. Met groote blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon FLORUS, dien wij noemen Floor. J. F. KOEDAM Fz. G. KOEDAM-DOORN Mad. Herkingen, I April 1946. Peuterdijk 276. Tijd. adr. Ziekenhuis „Bethesda" Dirksland. Heden werden wij verblijd met de voorspoedige geboorte van een dochtertje en zusje FRANCINA (Ina). K. GROEN. N. GROEN-MIEROP. HANNA. NELLIE. Sommelsdijk, 1 April 1946. Met groote blijdschap en dank baarheid berichten wij U de voorspoedige geboorte van onzen Zoon HENDRIK JACOB. J. A. DE GEUS. C. DE GEUS-SCHOL. MELISSANT, 30 Maart 1946. VERLOOFD: MARIE AUPERLÉ en WINUS OVERWEEL. Waterweg E 28. Derde Wcistr. B 177. Middelharnis, 5 April 1946. TE KOOP: kinderwagen met bedje Oud model. Oostdijk E 157, Middelharnis. GETROUWD: JOHN. H. VERWERS Jz. en BETTY RIEDEL. 723 A. C. Kerman-Ave Glen Koek, New Yersey U.S.A. 30 Maart 1946. P. Borgdorff en Rien Kieviet hebben de eer U kennis tc geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. is vastgesteld op 17 April n.m. 2 uur te Sommelsdijk. Kerkelijke huwelijksbevestiging te 3 uur in de Geref. Kerk tc Den Bommel, door den WclEcrwHeer Ds. W. P. C. den Boer. Den Bommel Ki-d"PH!4 April 1916 Sommelsdijk 1 Binnenweg B 82 Gelegenheid tot fcliciteeren Sommelsdijk 11 April na 14 30 uur Den Bommel 13 April na 18 uur Op Maandag S April 1946 j D.V. hopen onze geliefde i Ouders en Grootouders j K. VOOGD en J. V00GD-SAND1F0RT 1 den dag te herdenken dat zij 60 jaren in den echt zijn i verbonden. Dat zij nog vele jaren' voor ons gespaard mogen j blijven is" de oprechte J wensch van hunne kinderen i en kleinkinderen, i Middelharnis, 8 April 1946. j DA;. 12 April zijn onze 1 Lieve Vader en Moeder 1 M. W. WIELAARD i I N. J. WIELAARD BORSTLAP 12Vs jaar getrouwd. JAN. I LENI (Zwitserland). i FRANS. MARIJKE, j Middelharnis, April 1946. Wegens ziekte van Moeder geen ontvangdag. bijl

Opbouw | 1946 | | pagina 2