PI Ba Ij Op Zondag 31 Maart ho- g pen onze geliefde Ouders j i 1906 1946 Ds. Laman heet Ds. de Jong hartelijk welkom in de classis Rotterdam, maar wil ook gaarne een persoonlijk woord spieken. Onze betrekking is van een broeder tot een broeder, gekocht door het dierbare hartebloed van den Goel en Losser, Jezus Christus. In mijn hart is blijdschap, dat gij op mijn plaats staat. Zo heb ik ook op die plaats gestaan, onervaren, onbekwaam, maar niet onbe voegd. De Here geve U al wat gij nodig hebt en Vervulle Uw ledigheid met Zijn volheid. Als laatste spreker voerde Ds. den Boer het woord, die nog wees op den énen ambtsdrager, Jezus Christus. Staande werd gezongen: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. Ds. de Jong brengt alle sprekers hartelijk dank LANDBOUW. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. Op 19 Maart 1946 hield dhr. P. v. d. Heuvel van Ooltgensplaat te Ouddorp in de Oude School een bespreking over de Landbouw, met als onder werp: „De Stichting van de Landbouw". Deze samenkomst werd met gebed geopend en worden de aanwezigen welkom geheten. De opkomst was niet bijzonder groot, wat wel jammer was. Dhr. v.'d. Heuvel geeft een vlotte en duidelijke uiteen zetting Qver dit onderwerp en zet het doel en de strekking van deze Stichting uiteen. Ook Oud dorp met zijn uitgebreid Tuinbouw- en Zaad- bedrijf zij hier als afdeling een schakel van het geheel. Deze Stichting v. d. Landbouw worde als een Publiekrechtelijk lichaam gezien en erkend. Staatsbemoeiingen zijn uitgesloten en berust deze organisatie geheel op particulier initiatief. De vraag of men hiertoe wil behoren, hoeft niet recht streeks gedaan te worden. Ieder zij er van over tuigd een bedrijfsgenoot te zijn. Het is geheel verkeerd te denken dat de arbeider hier geheel buiten staat, integendeel de Stichting beoogd zowel het belang van den werknemer als van den werkgever beide. Over de belangen der Boeren en Kleinlandbouwers worde gewaakt. Hoewel de Stichting van den Landbouw nog maar in zijn beginstadium is, heeft deze al belangrijke resul taten opgeleverd. Voor alles hebben wij nodig een goede organisatie en direct daarop aanslui tend: wij zullen actief deel moeten nemen aan het organisatieleven. Sanering ook op gebied van Landbouw is nodig. Het nationale en maatschap pelijke leven moet deze gezondmaking ondergaan. Ouddorp diene hier als vereniging mede een krachtige organisatie op te bouwen met plaatse lijke en gewestelijke indeling, al naar behoefte van de landstreek. Wij moeten ook ijveren om tot meer persoonlijk contact te komen door middel van vergaderingen, waar dan gelegenheid is tot gedachtenwissehng. Wij begrijpen elkaar goed! In deze richting moeten wij streven naar een aaneen gesloten geheel, indien wij niet helemaal blind zijn voor de toestand van onze landbouwbelangen. Spr. geeft nog een kort overzicht van de finan ciële toestand van ons land; deze ziet helaas de toestand niet bijzonder rooskleurig in. De schul denlast is sinds de bevrijding met verscheidene millioenen verzwaard. Nederland, een der rijkste landen voor de oorlog, is nu het armste. Het ergste is dat men het niet inziet. Binnenkort zullen diegenen die Vermogensbelasting schuldig zijn, 10 van hun geld moeten missen. Spr. vraagt heeft dat offer nu nut? Want na een jaar is alles weer doorgeholpen en raakt zo van lieverlee het nationaal vermogen uitgeput en wordt Nederland een groot armenhuis. Spr. noemt verschillende voorbeelden waar spaarzame lieden ernstig zijn getroffen. De Overheid wil het geld halen waar het zit, zowel bij de kleinen als de groten.Volgens spr. is mogelijk dit nog een oplossing: Werken, hard en lang. Zeer nodig sparen, en Bureaucratie aan de kant. Ook het loonpeil komt ter sprake. Het loonverschil van platteland met de industrie- arbeider is van dien aard, dat vele werkkrachten aan de landbouwbedrijven zijn onttrokken. Er zijn in ons land nog streken waar de bodem niet in cultuur gebracht kan worden wegens gebrek aan werkkrachten. Zelfs zijn honderden koeien droog gespoten omdat er geen werkkrachten voor waren om deze dieren te melken. Tenslotte eindig de dhr. v. d. Heuvel zijn betoog met een toepasse lijk woord, waarna de aanwezigen de gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen. Door enkele der aanwezigen werd hiervan gebruik-gemaakt. Dhr. J. Voogd vraagt over het loon en noemt hier het verschil van grond en bewerking met Flakkee, terwijl het loon hetzelfde is. Minder loon betalen gaat echter niet. Deze leerzame vergadering werd met dank gebed gesloten. Geldigverklaring Kunstmestbonnen Het Kunstmestdistributiebureau heeft geldig verklaardde stikstofbonnen voorzien van opdruk No. 4; de fosforzuurbonnen voorzien van opdruk No. 4 en 5; de kalibonnen voorzien van opdruk No. 4 en 5. Deze bonnen alsmede de stikstof-, fosforzuur- en kalibonnen, voorzien van opdruk No. 1,2, en 3 behouden hun geldigheid tot nader order. De ststêffen, welke noodig zijn om de thans geldig verklaarde stikstof (N) en fosforzuur (PjOfi) bonnen te houoreeren zullen binnen niet al te langen tijd overal beschikbaar zijn. Voor de kali (K20)-bounen zal dit in verband met den tragen aanvoer op vele plaatsen nog geruime tijd duren. Waar de kali reeds aanwezig is kan ze worden af geleverd, omdat het in verband met het reeds vergevorderde verbruiksseizoen niet verantwoord is de verbruikers, die thans reeds geholpen kunnen worden, te laten wachten totdat overal de benoo- digdè kalimeststoffen zijn aangevoerd. De klokken van Middelharnis. Wie geld beeft kan koopen. Zoo is het met torenklokken precies eender, ze moeten besteld worden, als er fonds is. We beginnen de campagne voor het klokkenfonds. Vrijdagavond 5 April Weet U nog hoe fraai versierd Middelharnis was met Koninginnedag 1945. Weet U nog hoe mooi de eerepoorten waren, hoe leuk de kinder groepen) Vrijdagavond kunt U ze weer zien, ik nam een buitengewoon goed geslaagde kleuren filmreportage van deze feestelijkheden. Om 8 uur des avonds bcgiqnen we: U ziet terug eerepoorten van den Westdijk, Waterweg, Nieuwdorp, Vis- schersstraat. Kade, de versieringen van de Voor straat Visschersstraat en bovenal de kindergroepen, de reus met de kinderen van Visschersdijk, de Ringmusschen, de bruidsstoet van Prins Bern- hard en Prinses Juliana, de groep kinderen in Flakkeesche dracht enfin, dit alles kleur van een blijden dag. Heel wat kinderen en ouders zullen zich terug zien op deze unieke kleurenfilm, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het klokkenfonds. Toegang f 1,Zaal Hotel Meyer, aanvang 8 uur. J, B, NICO KREEG EEN SPAARBANKBOEKJE En regelmatig wordt er op gestort. Toen Nico geboren werd,kreeg hij van z'n oma een spaarbank boekje met tien gulden er op. Iedere maand legt z'n moeder nu wat opzij en stort dat op zijn boekje. Want zij hoopt, dat Nico later goed zal kunnen leeren en dan kan ze het geld best gebrui ken. En nu het mooiste: het gaat niet ten koste van de huishou ding. De Gruyter betaalt het. Ja werkelijk. Zoo kan iedere Ne- derlandsche huisvrouw sparen. Als zij haar boodschappen haalt in de vertrouwde, verzorgde winkels van de Gruyter, krijgt zij betere kwaliteit en 10 kor ting. Voor iedere tien gulden, aan bons, één gulden contant terug. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat het zonder vergunning van den Burgemeester verboden is o.a. gelegenheid te geven tot dansen, zang-, muziek-, of toneel- vertooningen of andere vermakelijkheden te geven. Vergunning moet ten minste 14 dagen te voren worden aangevraagd, e.v. onder overlegging van den tekst van hetgeen zal worden voorgedragen of opgevoerd. Burgerlijken stand over de maanden Febr. en Maart 1946. Geboren. Anthonia Jacoba d. v, Rijk Rijksen en Wilhelmina Zeedijk; Dammis Andries z. v. Joost Vroegindeweij en Cornelia Vroegindeweij; Aaltje Klaartje d. v. Adriaan Krij ger en Klaartje van Antwerpen; Maria Adriana d. v. Jacob Dubbeld en Kommertje Vroegindeweij; Cornells Leendert z. v. Maarten Johannis Kalk man en Huiberdina Leentje Razenberg; Susanna Willempje d. v. Leendert v. d. Weide en Johanna Snijder; Geertje d. v. Leendert van Sliedregt en Jannigje Helmink; Johannis z. v. Jacob Bakelaar en Maria Hendrika Verburg; Maria Jacoba d. v. Marinus Andries Dekker en Maria Adriana Vogel; Adriaantje Cornelia d. v. Cornells van Croningen en Adraantje Cornelia Verhage;Huibrecht z. v. Pieter van der Valk en Pietronella Padding; Adri- anus z. v. Johannis Koppenaal en Pieternella Korteweg; Jacob z. v. Leendert Knape en Adriana Kievit; Hendrik z. v. Jan van der Velde en Teuntje van Dijk; Catharina Maria d. v. Cornells van Niéuwaal en Clasina Adriana van Zetten; Machiel Z. v. Johannis Gerardus Knops en Magdalena Looij; Huibertus z. v. Willem van Vliet en Lidia Over weel; Cornelis Johannis z. v. Johannis van den Boogert en Huibertje Langbroek; Johanna d.v. VOOR DE KINDEREN BESTE OPBOUWNEVEN EN -NICHTEN Als jullie eens wist, hoe leuk ik het vind om Tante Mar te zijn. Weet je waarpm? Ik wil altijd zo graag, dat de post nu een heleboel brieven brengt. Nu heb ik heel wat leuke brieven van jullie^ gekregen. Toch had ik er meer verwacht. Jullie' doen toch zeker „allemaal" mee? Sommigen hadden geschreven hoe oud ze zijn. De meesten tussen de 10 en 13 jaar. Waar blijven nu mijn nichtjes en neefjes van 8 tot 10 jaar? Als je 8 jaar bent, kun je toch al een mooi briefje schrijven. En als je nog jonger bent, zullen je Vader of Moeder je wel helpen, om een brief te schrijven. Vaders en Moeders vinden het heus wel Jeuk met jullie mee te doen. Cees Gr. te S. Jij vindt alles zo leuk, dat je maar niet kunt kiezen. Dus nu moeten je andere neven en nichten maar kiezen. Spaar jij postzegels voor de tuberculoze-bestrijding? Ik ook, hoort Mijn Opbouwnichten en neven zullen het ook vaak wel doen. Diny G. van Mei. Jij wilt het liefst een feuille ton. Ja, dat dat moeilijke woord heb je helemaal zonder fouten geschreven. Jij krijgt vast wel een 10 op je rapport voor dc Ned. Taal. C. H. uit D. Wil jij graag raadsels oplossen? 't Komt in orde, hoor! Gerrit van H. uit M. Wat kun jij al prachtig schrijven. Je zit zeker in de vierde klas? Raadsels komen er ook iti. Vooral met prijzen hè? Jij hebt al zin in de gouden koets. Leni en Jan v. d. D. te D. Zijn jullie al meer dan een jaar ziek. Dan zullen jullie hct'vast wel wel fijn vinden, als er een vervolgverhaal in Opbouw komt. Aren K. N. T. Aren wacht op de raadsels in de krant. Kan je ze goed oplossen? Danie M. N. T. Je zusje Teunie is 7 jaar. Ze mag ook gerust meedoen, hoorl Wat fijn, dat je kleine zusje, Corry, al lopen kan. Houd je zo van verhaaltjes en van raadsels? Jan P. uit O. T. Leuk, dat jij zelf een raadsel opstuurde. Dat is moeilijk, hoor! Schrijf de oplos sing maar eens. Dag, Jan. Teunis v. P. te St.Wat een fijne, lange brief, Teunis. Ja, en je schrijft hem bijna zonder fouten. En dat voor een jongen van 8 jaar. Jullie hebben allemaal maar van die leuke, kleine broertjes en zusjes. Ik word bijna jaloersch. Je vindt een ver volgverhaal leuk en ook wel raadsels net als je zusje To, zeker! Bep V. te Mei. Wat een nieuwsgierig Aagje ben jijVind jij „courant" en nieuwsgierig" ook zulke moeilijke woorden? Ik ook, hoor! Leuk dat ik een brief van een Bep kreeg. Je wacht vol nieuwsgierigheid op een verhaal en raadsels. Dag, Bep! Nel V. te M. Jij hebt zeker heel veel boeken, gelezen. Een verhaal is leuk hè! Kijk maar goed in de Opbouw, wat er komt. Gjappe W. uit H. Wat een leuke naam, zèg. Ik ben blij, dat je mij zo fijn helpen wilt. Jij kunt gezellig brieven schrijven, hoor! Jij houdt van verhaaltjes met plaatjes. Dan moet Tante Mar ook nog gaan tekenen. Zal je dan niet lachen om mijn krabbels. Leuke grap schreef jij in je brief. Zal ik 'm er maar bij 'schrijven? Iemand vraagt aan een hotelhouder: „Wat kost in uw hotel een kamer?" Hotelhouder zegt: „Eerste étage 8, tweede 6 en derde 4 gulden". „Jammer", zegt die iemand, „uw hotel is niet hoog genoeg." Henk W. uit H. Jij houdt veel van knutselen. Dat vind ik fijn, hoor!,Je wordt vast een goeie timmerman. Jan KL te O. Jij bent al 10 jaar en je knutselt erg graag. Misschien komt er wel eens iets om te knutselen. Jannie V. te N. T. Wat fijn, dat jij mè zo goed wilt helpen. Misschien plaatsen we je raadsels' weieens in de krant. Zul je voortaan de oplossingen erbij zetten. Anders moet Tante te veel denken en dan krijgt ze een zeer hoofd D&g Jannie! Ja en. nu laat Tante Mar al die nieuwsgierige nichten en neven lekker wachten tot de volgende week. Dégü! TANTE MAR. Aren Jordaan en Maria de Leeuw; Cornelis Adrianus z. v. Ananias Daniel Pool en Femma Petronella Tiemens; Maria d. v. Jan Verhage en Maatje Cornelia Goedegebuure, Catharina Pieter nella d. v. Cornelis Pieter Kijkuit en Catharina Pieternella van Noort;. Gehuwd Leendert Bruggeman oud 26 jaar en Adriana Maria de Boed oud 21 jaar; Hendrik van den Doel 30 jaar en Jannetje Cornelia Braber 20 j; Jan Zaaijer 37 jaar en Anna Jannetje Peeman oud 35 jaar; Cornelis Dimmen Kastelein oud 32 jaar en Neeltje Both oud 31 jaar. Overleden: Josina van Dongen oud 92 jaar wed. van Pieter Krijgsman; Johanna Vis oud 80 jaar echtgenoot van Jan van der Waal; Gerritje van Erkel oud 48 jaar echtgenoot van Machiel Herman Witvliet; Maartje Visser oud 70 jaar wed. van Tie- se Tiesenia eerder wed van Willem van Keulen; Tannetje .van.Ncuren oud 82 jaar wed van Frans Driesprong; Johannus de Waard oud 84 jaar wed. Bastiana Jongejan; Johannis Krijgsman oud 61 j. echtgenoot van Jannetje Hendrika Vermaas. Ds. L. Blok, Ned. Herv. Predikant, alhier, ontving een beroep naar de Herv. Gem. van Ede. In de ledenvergadering van de Groen van Prinstererschool werden tot bestuursleden her kozen de heren H. Krijger en J. v. d. Slik, beiden alhier. Gevonden op 4 Maart j.l. in deze gemeente een damesportemonnaie met inhoud. Onderwijsrubriek. Met ingang van 1 April treedt als inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Brielle, waartoe ook Flakkee behoort, op de Weledelgestr. Heer S. J. Matthijsse, Boezem singel 56, Rotterdam. Om tot de Lagere Scholen te worden toe gelaten moeten de leerlingen vóór 1 April dus niet meer voor 1 Mei de leeftijd van zes jaar bereikt hebben. Vanaf heden is ieder weer vrij om ook tussen tijds van school te veranderen. Hiervoor is niet meer nodig de toestemming van inspecteur of hoofd der school. SOMMELSDIJK. In Hotel Zaaijer te Middel harnis is een afdeeling voor Goeree en Overflakkee voor arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade en Suikerbewerkjngsbedrijf opgericht. De Heer Dinkla uit Rotterdam zette nauwkeurig alles uit een omtrent de organisatie van den Bond. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Er werd overeengekomen om de bestuursleden uit geheel Goeree en Overflakkee te kiezen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: A. Kievit, Nieuwe Tonge, voorz.; J. v. Oudenaren, Middel harnis, seer.; M. v. Groningen, Sommelsdijk, penningm.; J. v. Zanten, Dirksland; A. Moyses, Stellendam; A. Luijendijk, O. Tonge; A. Heer schap, Ouddorp. Nieuwe leden kunnen zich aan bovengenoemde adressen opgeven. Rectificatie. In het verslag van de vergadering van de O.V., in het nummer van 22 Maart j.l. is tengevolge van de bekorting een zin geplaatst die enig misverstand niet uitsluit. Er stond: „Enkele speelsters behoorden het verzet niet uit te beelden" Teneinde elk misverstand te voorkomen, willen we nadrukkelijk verklaren dat wij hierbij de per soonlijke gedragingen der speelsters absoluut niet op het oog hadden. In het verslag wezen we op de tegenstelling tussen de levensbeschouwing van sommige medespelenden en de geest welke het opgevoerde stuk ademde. Al moge het waar zijn, dat zulks buiten beschouwing behoort te blijven, naar ons gevoelen was dit een groot bezwaar. Wij werden hierdoor gesterkt in onze overtuiging dat onze principiële bezwaren tegen het- toneelspel absoluut gerechtvaardigd zijn. Als zodanig hand haven wij ons bezwaar tegen dit programmapunt. Maar noch van de persoon van de speelsters, noch 'van die van de spelers bedoelden we iets kwaads te zeggen. We stellen er prijs op, dit onder uw aandacht te brengen. HERKINGEN. Berichten wij vorige week dat een busdienst zou worden ingesteld in de naaste toekomst, thans kunnen wij mededeelen dat reeds een verbinding is tot stand gebracht met de na burige gemeenten Dirksland, Middelharnis (haven) Reeds 6 maal per dag kan men deze gemeente per bus verlaten. Bij eerste aanzien kan men over het aantal passagiers tevreden zijn. Bij de j.l. Maandagavond gehouden verg. van de stemgerechtigde ledematen der Ned. Herv. Gemeente te Herkingen werden tot kerkvoogd 2 notabel herkozen resp.: de heeren W. Kievit en J. v. Wageningen, terwijl in de vacature van de heer L. Kievit, die vertrokken is were gekozen de heer A. L. Munters. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Herv. School kan geschieden bij het Hoofd der School den Heer W. Fase, Molendijk 233 of aan het Schoolgebouw. Door het Hoofd der Herv. School, den Heer W. Fase alhier wordt getracht bij voldoende deelname een cursus Middenstandsdiploma te geven. Aangifte of aanmelding bij voornoemd Hoofd. Dinsdagavond 7 uur werd in het cafe van Mej. J. H. v. d. Velde alhier een openbare verg. gehouden van de geitenver. die buitengewoon druk werd bezocht. De Heer de Jong heeft op deze avond een lezing gehouden over de ontwik keling der geiten en de keuring daarvan. Er werd gelegenheid gegeven verschillende vragen te stel len, waar een tamelijk druk gebruik van werd gemaakt. Na heel even een pauze gehouden te hebben, werd overgegaan tot de lezing over het het verblijf van den Heer de Jong in het concen tratiekamp Buchenwalde in Duitschland. Heel klaar en duidelijk gaf den Heer de Jong een kort beeld van wat daar in dar doodenkamp is afge speeld. Na eenige gruweldaden en beschrijvingen van de ontzettende menschenopruimingen te heb ben weer gegeven waarschuwde hij ten zeerste op de vergiftiging van het Nazidom ook nu na de bevrijding. Hij wees vervolgens op de onzinnige vrijlating van fanatieke ex N.S.B.ers en hoe deze de sfeer van de bevolking die er nog wat mede te maken wil hebben vergiftigen en zelfs „ondergrondsch" werk doen in de grote steden. Hij besloot zijn betoog met de ook voor deze gemeente zeer zeker van toepassing zijnde woorden „Weest Waakzaam" Aan dit laatste zal het dan ook zeer zeker niet ontbreken. MELISSANT. Propagandabijeenkomst van de Herv. Ger. Bond voor Inwendige Zen ding in de school aan de Binnenweg. Na het zingen van Ps. 119 vers 65 en het lezen van Marcus 6 vers 34-44, ging Ds. v. d. End voor in gebed. Vervolgens sprak hij n.a.v. het gelezene een kort openingswoord uit. Daarna leidde de Heer D. D. Konings (de spreker van de avond) zijn onderwerp in. Op duidelijke wijze omschreef hij doel; wezen en werk van deze Bond. Het geheel vormde een leerzame avond. Jammer echter, dat de opkomst zo gering was. Na afloop van liet referaat bestond er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Alle aanwezigen die nog geen lid van deze Bond waren, gaven zich als zodanig op. Na dankgebed door den Heer Konings ging de vergadering uiteen. 20 Maart waren we aanwezig bij de openbare les van de Christelijke Kleuterschool aan de Bin nenweg. In het openingswoord wees de Weleerw. Heer Ds. A. v. d. End op dc grote betekenis cn het rijke bezit van een Chr. Kleuterschool als voorportaal van de Chr. Lagere school. De kern Van over de Grenzen. De ogen der gehele Wereld werden in de afge lopen week gericht op New York. Maandagavond oni half negen kwam in het universiteitsdistrikt Bronx, in de zalen van het Hunder College, de Veiligheidsraad weer bijeen. Deze bijeenkomst werd niet de grootste spanning tegemoet gezien. In deze zitting immers zou de Iraansc kwestie op nieuw ter sprake komen. Men kent de geschiede nis. Volgens het Russisch-Perzisch-Engeïs verdrag van 29 Januari 1942, hadden de laatste vreemde troepen op 2 Maart jl. het Perzisch grondgebied moeten verlaten. De Russen hebben zich aan deze afspraak niet gehouden. Integendeel, de berichten van de laatste weken spraken van de aanvoer van steeds meer troepen. Bovendien beletten de Rus sen het herstel van de orde door de Regerings troepen in Azerbeidsjan, waai' een krachtige actie voor zelfstandigheid werd ontwikkeld. Zo greep Rusland dus in in de binnenlandse aangelegen heden van Perzië, iets wat in strijd was met het Handvest der Verenigde Natie's. Reeds op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad te Londen, in Januari j.l. was deze kwestie aan de orde geweest. Mefl had toen besloten dat Rus land en Iran moesten trachten, door onderling overleg de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Vorige Week bleek nu, dat deze pogingen geen resultaat hadden opgeleverd. Iran maakte, door het indienen van een scherp protest tegen Rus- lands handelwijze, de zaak opnieuw aanhangig bij de Veiligheidsraad, welke op 25 Maart in New York zou bijeenkometi. Bij monde van Gromyko, de Russische afgevaar digde in de Veiligheidsraad, werd verzocht, deze bijeenkomst uit te stellen tot 10 April. Hier vond hij echter Amerika en Engeland tegenover zich. President Truman verklaarde dat de Raad op de vastgestelde datum zou bijéén komen, en ook de Engelse Regering verzette zich tegen uitstel, om dat dit het aanzien van de U.N.O. in het oog der' wereld zou schaden, en bovendien zou dit de kleine natie's kunnen ontmoedigen. Zo werd dan met grote spanning over de gehele wereld, (in Amerika was de spanning uitgegroeid tot opwinding over het „rode gevaar") uitgezien naar de openingszitting der V.R. op Maandag 25 Maart 1946. Maar vóórdat het zo ver was, werd de spanning gebroken. Zondagavond n.l. verspreid de Radio Moskou het nieuws, dat het Rode Leger Zaterdag begonnen Was, Iran te ontruimen. Be houdens onvoorziene omstandigheden, zou deze ontruiming in 5 6 weken voltooid zijn. Tegelijker tijd wordt gewaagd van een terugtrekken der Rode Legers uit Mantsjoerije en Bornholm. On willekeurig rijst de vraag: „Vanwaar deze plotse linge ommekeer in Ruslands buitenlandse poli tiek?" Het kan enerzijds niet ontkend worden dat Amerika en Engeland niet strenge hand zijn op getreden in de Iraanse kwestie. En dit valt niet te verwonderen, als we letten op de grote belangen, die beide mogendheden in Iran hebben (olie- consessie's). Anderzijds wijzen wij op de verzoenen de woorden, welke Stalin deze week sprak: „Ik hecht veel waarde aan de U.N.O. als instrument ter bescherming van de wereldvrede en de veilig heid. Ik geloof dat de volkeren geen nieuwe oorlog, maar vrede wensen." Zou de stap inzake Iran het bewijs moeten leveren dat het den roden Maar schalk ernst is met zijn woorden? Wanneer Rus land werkelijk, naar wordt aangenomen, ook ten gevolge van binnenlandse drang, afziet van eigen machtig optreden, dan zou het de zaak van de wereldvrede een grote dienst bewijzen. Op de andere grote staten rust dan de plicht, hunnerzijds al het mogelijke te doen, om aan het internationaal wantrouwen, bron van onrust en angst, een eind te maken. Algemeen wordt aangenomen dat Perzië van zijn kant heeft toegestemd in de erkenning van de autonomie van Azerbeidsjan, terwijl aan Rustanj concessie's zullen worden verleend voor het op richten van een olie-maatschappij onder Sovjet Russische controle. Onder deze omstandigheden kwam Maandar avond de Veiligheidsraad bijéén. Tevoren reeü had een zegsman van het Engelse Min. van Buiten landse Zaken verklaard, dat Engeland, ondank de gewijzigde omstandigheden, toch de kwesti van de Russische troepen in Iran, in deze zittiii) wenste behandeld te zien. De Amerikaanse minister van Buiten). Zakei Byrnes, opende de zitting met het voorlezen va een boodschap van president Truman. In een per soonlijk woord wees Byrnes er op, dat geen enkel mogendheid het recht heeft geweld te gebruike of met geweld te dreigen. Byrnes gewaagde voort van het gewichtig ogenblik in de wereldgeschledt nis, nu met deze bijeenkomst de Veilighéidsraa onafgebroken gaat werken. Op deze eerste zittinj werd besloten de behandeling van de Perzisch? kwestie 24 uur uit te stellen, om de diplomatiek vertegenwoordigers te Moskou en te Teheran ii de gelegenheid te stellen, kennis te nemén van di jongste gebeurtenissen. Algemeen wordt aang< nomen dat Engeland en Amerika een verslag zul len vragen van de Rysslsch-Perzische besprekin gen, benevens de voorwaarden van een eventuei verdrag. Bovendien zal Rusland gevraagd worden waarom zijn troepen niet op 2 Maart werden weg getrokken. In de zitting van Dinsdag heeft de Rus, Gronii ko, gevraagd, de kwestie Iran van ae agenda t( schrappen. Hij motiveerde dit verzoek met eer verwijzing naar de onderlinge overeenkomst, welkt tussen Rusland en Perzië was getroffen. Hier vont hij evenwel Byrnes tegenover zich. Deze wees op dat beide regeringen verplicht zijn, de V.R. oj de hoogte te brengen van de gesloten overeen komst. Dit is niet gebeurd, aldus Byrnes. De En gelse vertegenwoordiger, Sir Alexander Cadogan wees bovendien op de schending van de overeen komst van 2 Maart 1942. Tenslotte werd het Rus sische voorstel met 9 tegen 2 stemmen verworpen Zo zal de netelige kwestie voor de veilighcidsraac worden behandeld en op het ogenblik, waarop di verslag wordt geschreven, duren de debatter voort. De Nederlandse verslaggever in New York sprak van avond (Woensdag) in een onverstaan baar verslag, over een bewogen zitting. Tegelijkertijd met de Veiligheidsraad, vergader nog een andere commissie, die minder in 't brand' punt der belangstelling staat, maar die toch ooi van veel belang is. Vertegenwoordigers van di chefs der generale staf der Grote Vijf, die te zamer de Militaire stafcommissie der V.N. vormen, voe ren op 't ogenblik eveneens besprekingen. Ei wordt voorgesteld om een internationale strijd macht samen te stellen van 2 milj. man. De heil daarvan wordt opgebracht door de Grote Vijf terwijl de andere helft wordt samengesteld dooi de andere 46 leden der V.N. Men schijnt ook reeds gesproken te hebben over de wijze waarop iedei zijn bijdrage zal leveren. Amerika en Engelam kunnen het best verreikende vloot- en luchteen heden leveren, de anderen de landmacht. Het is tt hopen dat het optreden van een dergelijk inter nationaal leger tot in lengte van jaren niet nodij zal zijn. Dat er evenwel behalve de Iraanse kwestie, noj andere moeilijkheden zijn, die een dreigende scha duw werpen op het leven der volken, zal zelfs di grootste optimist niet kunnen ontkennen. Bijn; overal heersen nog wantrouwen en wanbegrip. Z( heeft>de Turkse premier Saradjogloe deze weel er in krachtige bewoordingen op gewezen, dat hi vertrouwen stelt in een vreedzame oplossing var de moeilijkheden, welke er tussen zijnlandenRus land zijn gerezen. Hij verklaarde echter verdei „Turkije zal geen enkele aanslag op zijn souvereini- teit dulden". van z'n b toog draaide om deze woorden: Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet, want dezulken is het Koninkrijk der hemelen. Het personeel, de dames G. Koning en J. Groo- tenboer lieten ons op een aangename en opgewekte wijze zien hoe, met eenvoudige middelen, zowel door kleinen als groten, keurig mozaïk werk werd gemaakt. Tenslotte enkele nummers kleuter- gymnastiek die zeer in de smaak van de aanwezi gen vielen. We betuigen onze volle waardering voor het mooie dat de leerlingen ons onder leiding van bovengenoemde dames lieten zien. Het slot woord en het dankgebed werden door den voor zitter ,den heer P. D. Sieling, uitgesproken. Hij betuigde o.a. z'n grote blijdschap over het feit, dat de combinatie van de 2 Chr. Scholen zo voor beeldig werkte. Woensdag 27 Maart hield de A.-R. Kiesver. een propaganda-vergadering in de Chr. School. Dhr. H. A. Diepenhorst van Strijen sprak over de Regeringspolitiek en oefende ernstige critiek op de houding en op de maatregelen der regering uit. Door de aanwezigen werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. MELISSANT. Woensdag 27 Maart organi seerde het personeel van de Chr. Kleuterschool een tentoonstelling van het werk der leerlingen. Hiermede werd dan gelijk het cursusjaar 1945- 46 afgesloten. Uiteraard was voor dit werk, dat er keurig verzorgd uitzag, van de zijde der Ouders buitegewoon veel belangstelling. Een woord van lof is hier zeker op zijn plaats. GOEDEREEDE. De zangvereniging „Goe- reesch Gemengd Koor" zal Vrijdag 29 Maart en Zaterdag 30 Maart 1946 een uitvoering geven in het verenigingsgebouw bij de O. L. School. OUDDORP. Naar men verneemt zal a.s. Maandag hier in de Haven verschijnen en enkele uren te bezichti gen zijn een visschersscheepje, dat geheel electrisch werkt. Bijv. als de vischnetten over boord gaan, geschied dat door het drukken op een knop en het net gaat gereed om te visschen, ook als het net opgehaald moet worden geschiedt dat ook door het drukken op een knop, dat voorkomt veel werk; het is zoo ingericht dat er maar 2 personen noodig zijnTrp het scheepje. Het zal eerst naar Brouwers haven gaan en dan komt het naar hier van ongeveer 13 uur. OUDE TONGE. Bij de gehouden verkiezingen voor bestuursleden voor de polders onder de gemeente Oude Tonge zijn gekozen: Voor het Oudeland, wegens bedanken van den heer D. G. v. Es is gekozen den heer D. C. Slis Lz.; voor het Oostende inplaats van den heer C. Z. v. Loon is gekozen den heer C. A. v. Loon Czn.; voor het Noordland N. Tonge, inplaats van den heer A. Breesnee is gekozen den heer J. P. de Wilde te N. Tonge. Herkozen zijn voor den Oostmoer den heer D. Vogelaar en voor Noordland O. Tonge den heer A. J. v. Vugt Bzn. J.l. Vrijdag werd de Ouderavond gehouden der Bijz. School alhier. Ondanks de slechte weers gesteldheid waren velen opgekomen. Het hoofd der School gaf een openbare les met de hoogste klassen. De heer van Asperen refereerde over: „Een dankbaar voorrecht", den heer L. Dubbel dam sprak over: „de Moeder in het gezin". Het was een geslaagde avond en dankbaar zien wij cr op terug. NIEUWE TONGE. Dc Gemeenteraad van hier kwam Donderdagmiddag in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter burgemeester Sterk. Na opening met gebed werden de notulen ge lezen en onveranderd vastgesteld. Allereerst werd behandeld de overeenkomst me' de GEKRO, welke werd verlengd tot 31 Dec. '46 in afwachting van een ontwerpovereenkomst van den Minister van Sociale Zaken. Aan een schrijven van de gemeente Standaarbuiten om bij de regerins op uitkering van schadevergoeding door den oorlos getroffenen op basis van het huidige prijspeil were adhaesie betuigd. Een ingekomen verzoek van der stalhouder van het gemeente-reinigingspaard, dhr Houweling, tot verhoging van vergoeding var f 20,tot f 60,werd goedgekeurd. Enige mede de.lingen van andere gemeenten van dit eilanc inzake benoemingen van leden in besturen water leiding en gascentrale Oost-Flakkee werden voor kennis aangenoemn. Het vermenigvuldigingscijfei inzake schoolgeldheffing werd bepaald op 2, dn volgens een nieuwe regeling. Benoemd werd ui' de raadsleden de commissie tot nazien der rekening en begrotingen burgerlijk armbestuur en gemeente. Daarna werd besloten tot het aangaan van een geldlening groot f 5.000,bij den heer A. v. d. Tol te Oude Tonge, rente 3 en aflossingstermiju 20 jaar, dit in verband met de aankoop van huis en smederij van Wijlen den heer Nieuwland. In de rondvraag besprak dhr. Zweerus de be noeming en vergoeding der leden der stembureau'* Eveneens bracht spr. het oprichten van een kleuter school naar voren. De heer Prince bepleite verbetering van de dokterswoning. De Voorzitter gaf tekenen dat deze zaken reeds in behandeling zijn bij B. en W. In een volgende vergadering hoopt spr. meer mede te kunnen delen. Daarna sluiting. OOLTGENSPLAAT. Dhr. B. C. Lokker voorheen werkzaam ter gemeente secretarie alhier thans te Buitenpost is benoemd tot commies ter gemeente secretarie van Elburg. De echtgenoote van dhr. L. Beijer had hei ongeluk terwijl zij bezig was met het spoelen van haar waschgoed in een volle kaai met water te vallen. Omstanders die het spoedig bemerkten mocht het gelukken haar spoedig op het droge te krijgen, waarna zij zich door nat huiswaarts kon begeven. Wie het laatste uit de kan wil hebben Dit ondervond het dochtertje van den land arbeider C. van Putten, toen deze bezig was een pan uit te likken, en zoo ver ging dat zij haar hoofd niet meer uit de pan kon krijgen. Dc hulp van de marechaussee en Dr. Kramers werd inge roepen maar stonden er ook machteloos tegenover. De inmiddels ontboden smid bracht uitkomst cnl na vernieling der pan werd zij uit haar benarde positie bevrijd. Er is een begin gemaakt met de bestratini aan de steigerdijk te doen opbreken, waarna hc afkomende materiaal naar Ouddorp wordt verj voerd. Hiermede wordt weer ccn stuk gcsclriedc-' nis voor deze gemeente afgesloten. Kwamen] voorheen hier een aantal booten aan, waardoor een vlugge verbinding met Rotterdam en Zeeland) Werd verkregen, is dit dc laatste jaren door aansiipping onmogelijk geworden. Hoewel door verlenging van de steigerdijk dit euvel wel was op te lossen terwijl dan de veerdienst Dintelsas hiervan ook gebruik kon maken, is hier door de bevoegde autoriteiten nimmer aandacht aangc- schonken, terwijl de leidende figuren der R.T,M- ook de zaak op hun beloop lieten en zich in die jaren weinig van dc vervocrsmocilijkheden van cn op het eiland weinig aantrokken. Wat het afkomende materiaal betreft is het te betreuren dat het deze gemeente verlaat, aan gezien de bestrating hier zeer slecht is, en zeer zeker tot verbetering zou kunnen bijdragen. Onder voorzitting van den Hoogeerw. Hgl. Heer Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Srenkel, hoopt onze dorpsgenoot den Heer N. Brinkman, Cand. Theol. -zijn voorstel te houden op Woensdag 3 April a.s. des n.m. 2.30 uur in de Pieterskerk, Pieterskerkhof 3. (bij de Domkerk) te Utrecht. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. ,ALs paranympthen zullen optreden A. J. Brinkman V.D.M. en A. Baas, Cand. Theol. STAD AAN HET HARINGVLIET. Woensdag 10 Maart hield de vereniging „Het Groene Kruis" haar ledenvergadering. De Voorz. Ds. A.A. v.d. Hoorn memoreerde in zijn vpeningswoord het vertrek van Dr. v. d. Plassche en de komst van Zr. Sikkerman Uit het verslag van de penningm. bleek, dat er een batig saldo is over het komende jaar zal er een tekort zijn. Het Bestuur stelt voor om alle contributie met 50 te verhogen en dus minium contributie op f 3,te brengen werd met algemene stemmen aanvaard. De Heer Braber werd als bestuurslid herkozen en in de vacature v. d. Plassche werd gekozen Dr. Bouwman. Tot leden der Kascontrole commissie werden gekozen de Heeren van Pils, Roos, en Tanis. Nadat i dingen besproken ware bezochte vergadering. Alhier zij" door opgevat om een gymast jongens boven 15 en zich opgeven bij de H. penaal. Distribut OFFICIEELE Voor de tweede hc 31 Maai Elk der volgende hc BONKAARTEN KJ 152 t/m 157 (Algei 151 (Algemeen) 150 (Algemeen) 149 (Algemeen) 148 (Algemeen) 147 (Algemeen) Met grote blijdschap cn dank baarheid berichten wij U de voor spoedige geboorte van onzen zoon CORNELIS ADRIANUS A. D. POOL F. P. POOL-TIEMENS. Middelharnis, 22 Maart 1946. Jul. v. Stolberglaan 72. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon JAN JACOB. J. C. VAN PUTTEN. H. C. VAN PUTTEN- van Dijk. HERKINGEN, Lente 1946. Verloofd: LEENTJE VAN KOPPEN en TOON VAN GUL1K. OUDDORP, Kerkstraat 157. DIRKSLAND, Tuinstraat 480. 31 Maart 1946. Gelegenheid tot feliciteeren (Café Vermeulen) 1 April van 3.30-5 en na 7 uur. Ouddorp: Kerkstraat 2 April na 7 uur. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van een Dochter JOHANNA A. JORDAAN M. JORDAAN-DE LEEUW Middelharnis, 23 Maart 1946. Ie Weistraat B 187. Met blijdschap geven wij U kennis van de voorspoedige ge boorte van ons Dochtertje en Zusje SARA. J. ABRESCH. A. ABRESCH-LES. NIEUWE TONGE, 25 Mrt. 1946. Westerstraat 298 A. JOHANNIS GROENENDIJK Mz. en KLARA VAN ANTWERPEN Ad. geven U kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan dc voltrekking zal plaats hebben D.V. 10 April a.s. te Rotterdam. SOMMELSDIJK, Oudelandschcdijk B 424. ROTTERDAM4(Zuid), Buitendijk 143. Toekomstig adres: Nieuwslraat B 71, Sommelsdijk. L. WIEGEL P. BUNT geven U kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. op Dinsdag 9 April a.s. Huwelijksbevestiging in de Ger. kerk te Melissant, n.m. 3 uur door den Weleerw. Heer Ds. H. de Valk. MELISSANT, Julianaweg 135. BODEGRAVEN, Prinsestr. 63. Toekomstig adres: „De Toe vlucht", Julianaweg 135, Melis sant. Met dank aan God delen wij de voorspoedige geboorte mee van onze dochter CATHARINA PIETERNELLA. C. P. KIJKUIT. C. P. KIJKUIT-VAN NOORT. Middelharnis, 26 Maart 1946. KO BLOK en AREN DE VOGEL hartelijk gefeliciteerd met hun verloving door hun vrienden Bram Wynand Dirk Han Jan Leen VERLOOFD: MA DE GAST en AAT TEN HOVE OUDE TONGE Nieuwst raat 9 Mrf J946_ DIRKSLAND l Voostrraat 170 VERLOOFD: J. J. VROEGINDEWEIJ en J. BOOGERD SOMMELSDIJK Langeweg B 131 f 30 Mrt HELLEVOETSLU1SI !946- s.s. Min, v. dSleijden AREND KOUD1JZER en NELLY KNAPE geven U kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats heb ben Donderdag 2 Mei a.s. Kerkelijke bevestiging des n.m. 3 uur in de Gcref. Kerk te Middel harnis door den Weleerw. Heer Ds. P. A. Zei 1st ra. Middelharnis, West. Achterweg A 188. Sommelsdijk Enkele Ring A 87. 3 April 1946. Toekomstig adres: v. Tcijlingen- straat 18, Oost-Souburg, Zeeland. VERLOREN: RECHTER DAMES WANT (Noors patroon). Bruin met jac- gcr. H.w.s. Bij verlaten Middel- harnissc boot naar de tram. Tegen beloning van 2,50 terug tc bezorgen bij A. L. STRUIK, Melissant. 8 Onze lieve Ouders en 0 g Grootouders P. J. KARELS 1 en M. KARELS-BREESNEE j 8 hopen D.V. op 8 April a.s. 0 hun 25-jarige echtverbinte- j g nis te gedenken. Het is onze g) wens deze dag tot een on- vergetelijke te maken. 1) Hun dankbare kinderen 8 en kleinkind. co) Nieuwe Tonge, Maart 1946. j| Westdijk A 249. H Gelegenheid tot feliciteren |j op Maandag 8 April a.s. j I j. v. GULIK I 9) en i M. v. GULIK-BREUR i hunne 25-jarige Echtver- eeniging te herdenken. 1 Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch Él van hunne dankbare kinderen en kleinkind j A. v. GULIK J.L.v.d.WEE-v.Gulik J G. v. d. WEE en kind ADR. v. GULIK. Dirksland, Tuinstraat 480 A t j§ Gelegenheid tot feliciteeren g) 1 April van 3.30-5.00 uur in café Vermeulen. j Zoo de Heere wil cn zij I leven hopen onze geliefde §5 Opa en Oma LAURENS BREUR 1 en ANNA BREUR-ESSER j op 30 Maart den dag te j J| herdenken, waarop zij voor 40 jaar in het Huwelijk zijn i getreden. t Dat ze nog lang gespaard j mogen blijven is de wensch J H van |8 hun lieve kleinkinderen j Nieuwe Ton^c: leni Visser rens viseer 68 ANNI VISSER I I STEEFJE VISSER, j S Drutcn: RENSJE BREUR ANTOINNETJE BREUR. NIEUWE TONGE. S 2c Westerstraat A 289. Zoo de Heere wil en zij j| s leven, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- |J ouders IJ LAUWERENS BREUR j en ANNA ESSER op Zaterdag 30 Maart a.s. g hun 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. S Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is dc wensch J van hun dankbare kinderen, j s behuwd- en kleinkinderen. I NIEUWE TONGE. Wester- j ja straat 289.

Opbouw | 1946 | | pagina 2