I In Sommelsdijk, kracht, de spits voor velen hebt moeten afbijten. Zij, die zich zulks realiseeren, zullen U daarvoor dankbaar zijn. God geve U nog vele jaren in goede ge zondheid, genietend van de rust welke Hij U nu geeft, na zooveel werk. Naast de zoo zware jaren en de onrust en spanning welke U gehad zult hebben, zal er in U dankbaar heid leven voor het vele, dat na de oorlog U gespaard bleef in het behoud van als Uw kinderen en kleinkinderen, waarvan gij thans met volle teugen kunt genieten. Mevrouw den Hollander en U zeggen mijn vrouw en ik dank voor de vele reeds ontvangen en toe gezegde vriendschap. Tot de aanwezige collega's sprak hij: Ons werk op Goeree en Overflakkee vraagt van ons een nauwe samenwerking en omdat de belangen van onze gemeenten in elkaar grijpen en wij daardoor veel met elkaar te maken zullen hebben, en omdat wij tesamen zoo ontzaggelijk veel kunnen doen aan de oplossing van de groote vraagstukken en plannen, welker oplossing en uitvoering noodzakelijk zijn om het ciland-isolement te breken en een grootere welvaart te bevorde ren. Hierbij denk ik aan de verbinding met de vaste wal, het geheele verkeersvraagstuk, de dienst van de openbare nutsbedrijven op het eiland, het herstel van de ten gevolge van den oorlog ontstane schade en nog veel meer. En tot de bevolking: lk moge de bevolking van mijn nieuwe ge meente oproepen mij de volledige steun te willen geven bij de uitoefening van mijn ver antwoordelijke ambt. lk hoop van harte dat de verbondenheid tusschen de standen der maatschappij en der verschillende groepen der bevolking, in de jaren van verschrikking zoo herhaaldelijk gebleken, nog in vele jaren, niet alleen behouden blijve, maar ook moge leiden tot een beter begrip tusschen kerken en groepen en tot het brengen van offers voor de algemeene zaak. Naar mijn meening is de grootste ver nieuwingskracht de verwachten van een be volking welke de burgerlijke levensbehaaglijk heid opgeeft, waarin elke groep de verant woordelijkheid voor het geheel ziet, waar boven de muren van kerken en partijen, zonder verloochening van eigen beginsel, zooveel mogelijk, elkaar de hand gereikt wordt. Hiervoor is noodig de persoonlijke ver nieuwing. Een nieuwe maatschappelijke en staatkundige structuur zonder vernieuwde menschen is als een kaartenhuis, dat met de minste weerstand in elkaar stort. Nieuwe menschen, dat zijn zij, die bereid zijn Christus als het licht in hun wereld en hun persoonlijk leven te laten schijnen en Hem te laten regeeren. Ook in hun gezin, in hun samenleving. Duizenden Nederlanders, waaronder ook verschillende Flakkeeers hebben hun leven geofferd voor hun land. Duizenden zijn bereid thans ook te vechten voor een nieuwe toe komst. Ik roep gaarne een ieder op aan dit ideaal met mij mee te bouwen. Mijn ambt wil ik ook daarvoor inzetten. Daarbij blijve gelden: Mijn Schild ende betrouwen Zijt Gij, O God, mijn Heer Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Ik heb gezegd. Toespraak van den heer v. d. Slik. Naide rede van burgemeester Reijnders sprak dhr. vd. Slik namens de raad. De gemeente is, aldus spr. niet onbeschadigd uit de oorlog ge komen. Een krachtige vooruitstrevende leiding op kerkelijk, cultureel, sociaal, economisch gebied is noodzakelijk. Tal van organisaties hebben u nodig. Spr. vroeg bijzonder aandacht voor de woningnood, kleuteronderwijs en schooltoezicht. Ik wens u toe, dat de samenstelling van de nieuwe raad zo moge zijn, dat de gemeente gediend worde. Moge u het verstaan met hen samen te werken. Mevr. Reijnders moge u uw man bijstaan bij de moeilijke, maar ook schone taak. Moge later de bevolking kunnen zeggen, het was de rechte man op de rechte plaats. Burgemeester den Hollander spreekt. Vervolgens sprak oud-burgemeester den Hol lander. Het was hem zo zeide deze, een oorzaak van grote vreugde burgm. Reijnders te mogen begroeten. Spr. wees er op, dat het thans geen gemakkelijke taak is. Wellicht zijn teleurstelling te verwachten. U is echter nog jong. U zult de tegenspoeden overwinnen. Het was een verstan dige en goede keus u hier te benoemen. In Gods kracht zult u de moeilijkheden te boven komen. Moge Gods zegen in rijke mate op uw arbeid rusten. Dat onze vriendschapsbanden bestendigd blijven is mijn oprechte wens. De heer Verweij voert het woord. De heer Verweij van Oude Tonge sprak de burgm. toe namens de bond van gemeente-ambte naren. Hij wenste de burgm. van harte geluk met zijn benoeming. Uw aanwezigheid op onze ver gaderingen zal evenzeer op prijs worden gesteld als voorheen de aanwezigheid van burgm. den Hollander. Moge Gods zegen uw deel zijn. De heer Sneileman spreekt namens het gemeentepersoneel. De heer Sneileman, gemeente architect, sprak, bij afwezigheid van den secretaris, namens het gemeentepersoneel. Het was hem een eer de burgm te mogen toespreken. Ik hoop, aldus spr. dat de verhouding tussen u en de ambtenaren goed zal zijn. De ambtenaren zijn plichtsgetrouw. Met Gods zegen en onder uw leiding kan veel tot stand komen. De burgemeesters van Zevenbergen en Pijnacker spreken. De burgm. van Zevenbergen, dhr. Schaminé, sprak als oud-secretaris en als collega van Wou- brugge. Als secretaris mijn hartelijke dank voor wat u voor mij gedaan hebt. Begrijpelijk was er bij uw kemst te Woubrugge enige onrust. Toen wij hoorden hoe u te Oude Tonge ontslagen was en uw werk zagen was dit spoedig voorbij. U hebt de bevolking veel geholpen. Ge hebt geen construc tief werk kunnen doenmaar afbrekend. Dit kon onder de Duitse bezetting niet anders. We zijn blij, dat u in Woubrugge geweest bent en niet hier. Moge u hier een prettige werkkring hebben De burgm. van Pijnacker, dhr. v. d. Helm, sprak namens de Haagse Vereniging van burge meesters. Spr. herinnerde aan het ontslag onder de bezetting. Op schone wijze zijt ge thans gere habiliteerd. We hebben elkaar goed gekend als oudere en jongere. We zijn beiden idealist. Ge hebt als jongere een geweldige taak. Ik wens toe, dat het u goed gaat, dat ge tenvolle zult gedragen worden door het Chr. idealisme, dat ge een echt burgemeester zult zijn. Het ga u wel onder Gods zegen. Burgemeester Reijnders antwoordt. Burgm. Reijnders beantwoordde daarop de ver- ichillende sprekers. Hij dankte allen voor de bloem stukken en de goede en hartelijke woorden. Spr. is overtuigd, dat er veel te doen is. Het verheugt hem, dat men hem tegemoet komt. Dhr. Verweij beschouwt hij niet alleen als vertegen woordiger van de ambtenarenbond, maar ook als vertegenwoordiger van Oude Tonge. Met het gemeente personeel hoopt ook hij op een goede verstandhouding. Deze installatievergadering zal voor hem een prettige herinnering blijven. Inmiddels kwamen de verenigingen den burgm. een hulde brengen. Honderden waren voor. het raadhuis samengestroomd om den burgm. te be groeten. De burgm. begaf zich uit de met vele geschonken bloemstukken versierde raadszaal naar het bordes. De verenigingen en de menigte zongen den burgmeester toe. Dhr Camphens, sprak als Voorz. van de Oranje vereniging, de burgm. toe, waarna deze de bevol king dank zegde voor de spontane hulde. Hiermede was de plechtigheid afgelopen en begaf men zich naar Sommelsdijk, waar om half 4 de installatie zou plaats hebben. Ongeveer half vier arriveerde de a.s. burgm. met zijn echtgenote en familieleden op het ge meente huis. De heer Mijs, wrnd. burgm. verwel komde hen, waarna door 2 kleindochtertjes van den heer Mijs bloemen aan mevr. Reijnders werden aangeboden. De wrnd. burgm. opende als Voorz. deze bijzondere vergadering der gemeenteraad met ge- gebed, waarna hij de officiële benoeming van den heer Reijnders als burgm. dezer gemeente voorlas. In zijn openingsrede wenste de Voorz. den a.s. burgm. van harte geluk met zijn benoeming in 't bijzonder omdat hij en de gemeente met hem het vertrouwen hebben, dat de keuze van Hare Majesteit een goede is geweest. Hij hoopte en vertrouwde, dat deze verwach tingen met beschaamd zullen worden. De korte ambtelijke periode in de gemeente Oude Tonge werd op geen prettige wijze beëindigd. Ondanks dit afscheid werden de vriendschapsbanden niet verbroken. Een tweede landingspoging werd met succes bekroond en daarom roepen wij als in woners van Sommelsdijl^u en uw gezin van harte welkom toe. Een eerste voorwaarde om zich in ons midden thuis te gevoelen is een zonnig, liefe lijk en geriefelijk huis. Spoedig hopen wij u dit te kunnen aanbieden. De taak, die u wacht in deze onrustige tijd zal niet gemakkelijk zijn. Er zijn vele vraagstukken, die om een oplossing vragen o.a. De Openbare Lagere School, het rioleringsvraagstuk, waarom reeds een bedrag van f 80.000 is uitgetrokken, en het uitbreidingsplan, de gemeenteadministratie. De begrotingen van enkele jaren terug moeten nog aan de raad worden aangeboden. Toch was de heer Mijs erkentelijk voor het vele goede werk, hetgeen de laatste maanden door de ambtenaren werd verricht. De heer Mijs hoopte echter dat burgm. zijn aandacht ook zou wijden aan de algemene Flak- keese belangen, zoals onderwijs, verkeer, volks gezondheid. In het bestuur van een vereniging die deze belangen zal behartigen, is reeds een plaats voor den burgm. gereserveerd. Met een handdruk besloot de Voorz. zijn toe spraak en hing den burgm. het ambstketen om. Rede burgemeester Reijnders. Mijne heren leden van de raad. Ik moge mijn toespraak beginnen met mijn dank uit te spreken aan Hare Majesteit de Koningin voor haar besluit, waardoor ik aan uw gemeente werd verbonden, aan haar Minister van Binnenlandse zaken en haar Commissaris in dit gewest voor hun adviezen en aan alle anderen die mijn benoeming tot burgemeester van Sommelsdijk hebben be vorderd. Bovenal ben ik er mij van bewust, dat God mij dit ambt geeft, en dat Hij mij als zijn rentmeester hier plaatst. Dit maakt enerzijds mijn ambt zeer ver antwoordelijk, anderzijds zal het mij de kracht en het geloof geven om mijn werk naar beste weten te verrichten. Heren raadsleden - al zult u door pers en andere berichten reeds iets over mij gehoord hebben, toch zal ik nog een onbekende voor u zijn. De veelheid van de nog in deze gemeente te verrichten werkzaamheden zullen een nauwe samenwerking van burgm. en raad noodzakelijk maken. Nauwe samenwerking en overleg in de sfeer van vertrouwen zullen de grondslagen moeten zijn voor een goede behartiging van de belangen onzer gemeente, welke aan u en mij zullen zijn toevertrouwd. Heren wethouders, onze arbeid getuige van onze gezamelijke wil om Sommelsdijk tot grotere bloei te brengen en ik doe gaarne een beroep op u mij met uw plaatselijke oriëntering van advies te willen dienen. Alle terreinen van het maatschappelijk leven onzer ingezetenen zal onze aandacht moeten hebben, waarin ik als de voornaam ste groepen zie de landbouw, de kleine industrie, de middenstand en de arbeiders. In 't bijzonder richtte spreker zich tot den heer Mijs en zei o.a.: Wethouder Mijs - u moge ik in het bijzon der dank zeggen voor uw hartelijk woorden mij bij mijn eerste bezoek aan de gemeente en nu bij mijn installatie toegesproken. U heeft over een wel zeer lange periode in Sommelsdijk het burgemeesterambt waar genomen, en wel onder de meest ongunstige omstandigheden. Uw fiere houding tijdens de bezetting en uw krachtdadige optreden daarna hebben, naar ik reeds heb vernomen, bij de bevolking grote waardering gewekt. Ik weet niij de toik van de raadsleden en de ingezetenen u daarvoor hartelijk dank te zeggen. Uw organisatorisch werken vergemakkelijkt mij mijn taak. De vriendschap, waarmede gij mijne heren wethouders mij zijt tegemoet getreden heeft mij verheugd. De bijzondere omstandigheden in de gemeente lijke administratie in Sommelsdijk maken direct al een zeer intensief contact met heren ambtenaren en andere functionarissen in dienst van de ge meente noodzakelijk. Voor mijn arbeid als btlrgemeester moet ik kun nen steunen op een bekwaam ambtenaren korps en een gemeentelijke administratie, welke voldoet aan de hoogste eischen. Heren ambtenaren - gij zult in mij iemand vinden, die een open oog zal hebben voor uw persoonlijke en materiele belangen en die u ruggesteun zal geven om iedere achterstand zo gauw en zo goed mogelijk tc doen inhalen. Schrik er niet van terug met alles wat uw werk en uw persoon betreft bij mij te komen. Wij zullen alle moeilijkheden zakelijk en met een warm hart proberen te verwerken. Weet echter tevens met mij, dat wij steeds achter onze papierzee op ons bureau onze ingezetenen moeten zien waarop onze admi nistratie betrekking heeft en dat wij niet star-ambtelijk, maar met liefde en bewogen heid in het hart vervuld moeten zijn voor hen ten dienste van wie wij ftet werk verrich ten. Gezamelijk moeten wij - burgemeester en bevolking een gemeenschap opbouwen. God geve ons de bereidheid aan een Chris telijke samenleving te bouwen, tot heil van onze gemeente en tot stimulerend voorbeeld voor anderen. Ik bedoel hiermede niet een Christendom van theorie en veel gepraat, maar van daden vooral van naastenliefde, trouw en per soonlijke vernieuwing. Wij allen hebben het Koninklijke voorbeeld van Haar, die met uitschakeling van eigen belangen, zich geheel inzet als een ware Vorstin voor haar geteisterde Vaderland. Ik stel het bijzonder op prijs, dat in deze vergadering tevens aanwezig zijn de ver tegenwoordigers van verschillende organi saties en diensten. Op velerlei gebied is het organisatieleven, ook in deze streek, na de oorlog weder her leeft. Alle initiatief, welke beoogt een ver sterking van het geestelijk en maatschappe lijk leven der ingezetenen en een verho ging van de welvaart, in welke vorm ook, zal mijn grote belangstelling hebben. Meer dan dat, ik zal het steunen en meehelpen stimu leren. Het zal mij verheugen, wanneer een nauwe samenwerking ontstaat tussen de verschil lende verenigingen, die op een gelijk terrein werkzaam zijn in de gemeenten Sommeledijk en Middelharnis, zonder dat zulks de op heffing van eigen zelfstandigheid behoeft te betekenen. Alle streven om het gezin als kern van het maatschappelijk leven weder de plaats te geven welke het toekomt - of dit streven vaü kerkelijke of andere zijde wordt ge-entameerd -wil ik volledig steunen. Zo aanvaard ik dan mijn belangrijke taak in deze voor mij nieuwe gemeente. De heer Le Comte spreekt namens de raad. De heer Le Comte, sprak daarna als oudste raadslid. In zijn 20 jarige loopbaan als gemeente- raadslid had hij ondervonden dat bij alle geschil len, die in deze raad geweest waren, de goede toon nooit verloren is gegaan. Hij hoopte dat de burgemeester met tact deze goede toon zal trach ten te handhaven en met ijver de vele moeilijke zaken in deze gemeente zal behartigen In een persoonlijk woord wees spreker op dat alleen gehoorzaamheid aan God de grond lag van vrucht dragend werk kan zijn. Voor Hem zult gij bovenal verantwoording moeten afleggen over uw belang rijk werk. Ook de burgerij popelde om hun blijdschap te tonen en hun burgemeester een welkom toe te' roepen. Van de sprekers"en toehoorders was het dikwijls hinderlijk de vrolijke tonen van muziek, zang te horen. Het was echter goed bedoeld. Toen de heer Le Combte gesproken had begaven burgemeester en zijn vrouw zich naar buiten. Namens alle verenigingen werden hun bloemen aangeboden, waarna de verschillende zangver enigingen begeleid door de muziekverenigingen enige verzen ten gehore gaven. Burgemeesters den Hollander en Nieborg voeren het woord. Na deze onderbreking spraken burgm. Den Hollander en burgem. Nieborg. Eerst genoemde wenste een nog, J0]1^ man veel kracht toe en vertrouwde er op dat de ge meenteraadsleden en de wethouders evenals zij dit voor hem gedaan hebben, hem in alle moeilijk heden zouden bijstaan. Burgm. Nieborg haalde in zijn toespraak net antwoord aan, dat door den heer Reijnders gegeven werd op een vraag gesteld door de sicher- neitsdienst: Houdt gij nog vast aan uw Koningin'. Het antwoord luidde: „Koningin Wilhelmina is mijn Koningin." Deze woorden werden gesproken door een man met karakter. Toon dit ook in de toekomst. Spr. feliciteerde de burgemeester nogmaals, dit keer echter met zijn verjaardag. De heer de Wit spreekt. Ook Oude Tonge is haar burgm. niet vergeten. Uit de toespraak van den heer De Wit bleek duidelijk dat velen in Oude Tonge met genoegen terug denken aan de prettige leiding, die van den heer Reijnders uitging. Met genoegen maar nu met weemoed, want hun verwachtingen dat burgm weer naar Oude Tonge terug zou komen Zijn nu teleurgesteld. Egoistis kan en wil de heer De Wit niet zijn, want hij gunt Sommelsdijk zo n goede burgm. en hij was er van overtuigd dat geheel Flakkee van deze benoeming voordeel zal heDben. In 't bijzonder richtte spr. Zich tot mevr. Reijn ders. Hij heeft veel respect voor haar, want in benarde omstandigheden toonde Zij flink te kunnen zijn. Toen in 1940 Rotterdam op zo n wrede manier verwoest werd was zij juist daar gelogeerd. Zij zag het leed - zij zag dat aan de gewonden en stervenden hulp geboden moest worden en deed dit dan ook met een voorbeeldige ijver en energie Tenslotte richtte spr. Zich tot de burgerij en „smeekte" niet te veel gebruik te maken van de gastvrijheid, jovialiteit van den burgemeester, daar deze dit* onmogelijk kan volhouden. Uit er varing weet bij dat burgemeester niemand weg stuurt en een open oor heeft voor ieders noden. De burgemeeter van Zevenhuizen, de heer Schamine schetste de houding van burgm. te Woubrugge ten opzichte van de Duitsers. Op alle mogelijke manieren trachtte hij de bevolking te beschermen tegen de Duitse overlast en gelukkig vaak met succes. Tenslotte dankte de burgm. alle sprekers voor hun hartelijke welgemeende woorden waarna de aanwezigen gelegenheid kregen met kennis te maken. veel prijs stellen. Geloof mij. Excellentie, hat ganse Indonesische volk is tot in zijn allerdiepste vezelen tot zelf bewustzijn gekomen en bereidt zich voor op de bevrijding van Indonesië en op de bevrijding van Groot-Azië. Getekend: Soekarno, Rijkskanselier en Voorzitter van het Parlement." Hoewel van de zijde der regering is gezegd, dat met iemand als Soekarno niet onderhandeld kon worden, zijn deze week de onderhandelingen met Sjahrir, die eerst zijn instructies heeft moeten halen bij zijn chef Soekarno, begonnen. Hebben we ons een dergelijke situatie voor de bevrijding kunnen indenken? Britsche huisvrouwen in rep en roer De krantenberichten hebben het ons in geuren en kleuren verteld. Hoe in geheel Engeland de huis vrouwen ontevreden zijn, om dat de levensmiddelenrantsoenen minder zouden worden. De Nederlandsche huisvrouwen hebben echter nog grootere zor gen gekend en zij hebben het ook nu nog niet gemakkelijk. Zelfs de Gruyter kan nog steeds niet alles leveren. Toch is het een genot, dat er alweer meer te koop is. Ziet de huisvrouw de aantrekkelijke etalages van de Gruyter, dan denkt ze: „Wat een vooruitgang, vergeleken bij ver leden jaar". Haar inkoopen doet ze dan ook in die goed verzorgde winkels, waar ze niet alleen betere waar, maar bovendien 10 korting krijgt. Voor tien gulden aan cassabons, één gulden contant terug. Zóó verlicht de Gruyter de zorg van de Neder landsche huisvrouwen en helpt haar sparen. SOEKARNO In het eerste jaar van de Japanse bezetting ver zond Soekarno aan den Japansen premier Koiso een telegram, waarin o.a. het volgende voorkwam: „Ten behoeve van de nationale vrijheid en mede om bedoelde principes te verwezenlijken zal het Indonesische volk tezamen met het Groot Japanse Keizerrijk op leven en dood strijden om Amerika, Engeland en Nederland tc verpletteren. Wij wensen heil en zeggen dank aan de Japanse Rijksdag, in verband met de overwinning ter zee en in de baai van Leyte. Deze overwinningen luiden de slotoverwinning in en het verkrijgen der nationale vrijheid, op welker bezit wij bijzonder zou zitting nemen, voor Nieuwe Tonge zustu Landheer en den heer Schippers; voor Oude Tod. ge zuster Kieviet en den heer Vlaander; voor dtc Bommel mevr. Gebuys en den heer Jacobs er voor Ooltgensplaat zuster Bos en den heer de Vriti Op algemeen verzoek nam burgemeester Slobb» het voorzitterschap van het voorlopig comité of zich, terwijl de heer de Vries zich bereid verklaard( om als secretaris van het voorlopig comité t, zullen fungeren. Na een woord van dankzegging aan alle aan wezigen voor hun opkomst, speciaal aan de- inleider Mr. Hernpenius sloot de voorzitter dezi zeer geslaagde bijeenkomst. Oprichting der afdeeling Oost- Flakkee van het Nederlandse rode kruis. Op Zaterdag 9 Maart 1946 is te Oude Tonge in het Raadhuis opgericht de afdeling Oost-FIakkee van het Nederlandse Rode Kruis. De burgemees ter van Ooltgensplaat en Oude Tonge, de heer A. C. Slobbe had daartoe aan enkele ingezetenen uit de gemeenten Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat uitnodigen ge stuurd om de desbetreffende vergadering bij te wonen. Aanwezig waren burgemeester Slobbe als voorzitter; uit den Bommel mevr. G. Gebuys en den heer Leo Jacobs; uit Nieuwe Tonge B. Land heer en de heren G. A. van der Wende, A. Th. Schippers en P. C. Tijl; uit Oude Tonge zuster M. Kievit en den heer N. P. J. Vlaander; uit Ooltgensplaat zuster A. Bos en de heren Dr. C. W. Kramers, A. de Vries en J. C. Broere. Bericht van verhindering was ingekomen van de heren Dr. P. J. de Man te Nieuwe Tonge en A. A. Baard- se te Oude Tonge. Mede was aanwezig' Mr. J. M. Hernpenius als secretaris van de afdeling Over flakkee en Goedereede. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom en zette uiteen het doel van de ver gadering, n.l. te trachten om in het Oostelijk ge deelte van Flakkee het Rode Kruisverkeer meer te activeren waarna hij het woord verleende aan Mr. Hernpenius. Deze begon er op te wijzen, dat de gedachte om op ons eiland 3 nieuwe afdelingen te stichten, zodat dus Flakkee in totaal 4 afdelingen van het Rode Kruis zou hebben, in de bezettingstijd is opgekomen. Bij de evacuatie moest immers al het Rode Kruiswerk uitgaan van de afdeling Overflakkee en Goedereede, die te Middelharnis zetelde, wat ondanks de prestaties van de ploeg toch bezwaren heeft opgeleverd, vandaar het plan om Flakkee in vieren te delen, echter niet los van elkander, er zal een coöperatief verband blijven bestaan, zodat naar buiten het eiland als één geheel zal optreden. Spreker beschrijft vervolgens de inrichting en werkwijze van het Nederlandse Rode Kruis in het bijzonder de positie van de transportcolonne met hun ploegcommandant; de helpsters met hun leidsters, die allen onder de bevelen staan van den sectie-commandant, welke laatste arts moet zijn een adviserende stem heeft in het bestuur, dat tenslotte boven alles staat. Tenslotte wees hij erop, dat het Rode Kruis op het ogenblik ook een grote vredestaak heeft toegewezen gekregen; het geven van inlichtingen over - en het brengen van contact met in Duitsland, Nederlands-Indië, Thailand en Japan vertoevende Nederlanders,2 zorgen voor repatriëring; 3 De Nederland - helpt - Indië - actie enz. Zoals reeds eerder in de couranten is gemeld, zijn reeds 2 nieuwe afde lingen op Flakkee opgericht, n.l. 1 in Ouddorp, omvatteende de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam, alsmede 1 te Dirksland omvattende de gemeenten Dirksland, Herkingen en Melissant, Zodat hij thans de medewerking van de aanwezigen vroeg om te komen tot de oprichting van de afde ling Oost Flakkee, omvattende de gemeenten Den Bommel, Nieuwe Tonge, Oude Tonge en Oolt gensplaat. Na deze rede bestond gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan gebruik werd gemaakt door mevr. Gebuys, de voorzitter, den heer Schippers en den heer Vlaander. Allereerst werd gevraagd waarom niet in iedere gemeente een afdeling werd gesticht; dan zou de animo om mee te doen veel groter zijn. Hiertegen bestaat het bezwaar, dat dan de zaak te veel ver snipperd wordt. Bovendien worden voor 1 afde ling de kosten te zwaar, want wel is waar stelt het hoofdbestuur diverse stukken in bruikleen ter beschikking van de afdelingen, doch ver schillende afdelingen stellen het op prijs om zelf tot het aanschaffen van enkele artikelen over te gaan. Voorts werden nog vragen gesteld over de finan ciële verhouding tussen de afdelingen en het hoofdbestuur enz. Na afloop der vragen nam de voorzitter het woord en begon met te vragen, waarbij Nieuwe Tonge zou behoren. Enerzijds is er natuurlijk veel voor te zeggen, dat Nieuwe Tonge zou komen bij Middelharnis, omdat Nieuwe Tonge in som mige opzichten daarop meer geconcentreerd is, doch het bezwaar is, dat dan Oost-FIakkee te zwak en de Afdeling van Middelharnis, Sommelsdijk en Stad aan het Haringvliet te groot zou worden. Hierop werd in principe besloten, dat Nieuwe Tonge bij Oost-FIakkee zou behoren. Tenslotte stelde de voorzitter toen voor om nu meteen maar het besluit te nemen om te komen tot de oprichting van de afdeling Oost-FIakkee met als zetel Oude Tonge. In het voorlopig comité WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP Algemene ledenvergadering op 4 Maart 's avonds 19 uur in de kleine zaal van Hotel Meijer. De Voorz. Ds. Ewoldt uit Goedereede, was af wezig, zodat Dr. Stoel de vergadering presideerde, Naar aanleiding van de notulen vroeg de Vooiz. wat de commissie voor de boomaanplant op Flak kee bereikt had. De Voorz. dezer commissie, Ir J. B. Mijs, antwoorde, dat de 16.000 stekken van populus robusta voor ons eiland gered waren, dat ze dezer dagen verwacht konden worden, dat de commissie een stuk land tot haar beschikking had, waarop ze konden worden uitgezet en dal ze na 2 jaar hun de.initieve plaats langs wegen en dijk« konden krijgen. Landbouwherstel had de commis sie als adviserend lichaam erkend. Vervolgens bracht de Alg. Secr., de heer C. J. Jansen, in zijn qualiteit van Voorz. der Documen- tatie-commissie rapport uit. Dit stond in mineur. De commisie had teleurstellend weinig gegevens ontvangen op haar verzoek aan secretarieën, par ticuhere personen, publieke lichamen enz. Enkele waardevolle gegevens had zij gekregen, waarvoor ze erkentelijk was. De commissie vroeg tijd om een werkelijk waardevol rapport te kunnen uitbrengen over de gebeurtenissen op ons eiland in de jaren 1940- '45, dat bestemd is voor het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie. Na een korte pauze kwam de heer Ors. Stammer aan het woord over het actuele onderwerp: Atoomenergie. In een lange maar noodzaKelijkt inleiding maakte spreker liet langzame doordringen van de wetenschap in de bouw der materie duide lijk en hoe men de werkelijke aard van de materie als energie leerde kennen. 1 oen men de bouw van net atoom kende als een kern, waaromheen elee- tronen in verschillende banen rondwentelen, een klein zonnestelsel!)e, waren weldra vele raadsels ais radio-activiteit en de overgang van net ene element in een ander verklaaru. iviaar men ont dekte ook, welke tantastisctte iioeveeineid ernergie in een atoom besloten ligt die vrij komt ais nei krachtenevenwicht gestoord wordt. bpreker stond lang stil bij de methoden, men daartoe aanwenude (een bombardement van raaiumstralen, die uit Kleine deeltjes bestaan, die de kernen van de atomen stuKscmeten) en de uioeilijkneden die men te overwinnen nad. ais een Kern stuKgeschoten wordt, aan worden daaruit weer andere deeltjes weggeslingerd, die op hun beurt weer andere kernen Kunnen stut scnieten. Zo ontstaat een z.g.n. „Ketting-reactie die biijlt duren, iiians is net in AmenKa gelukt zo'n reactie op te weKKen in een z.g.n. „atoom- zuii", een bioK grapniet, waarin ooiien urani um zijn aangebraent. Ue zuil ontwiKKelt ontzaglijke warmte, die de Columbian vier kilo meter^ stroomaiw aarts nog lu graden verwarmt. Ue geneie om tok is levensgevaaiiijk door radio-activiteit, zoaat de zuil axgescnerma is door geweldige muren van beton en staal, riet zijn uiterst gevaarlijke krachten, die men heelt opg- weKt. ^.ou nee proces zien plotseling versnellen en zou men het met onder controle kunnen nouuen, dan zouden ae gevolgen oaoescnnjtnjK Zijn. Vermoedelijk is ae atoombom in principe een kleine atoornzuii zonder rem. nr volgde op deze belangweKkende voordracht nog een levenuige aiscussie waarop ae Voorz. niet een woord van hartelijke dank aan den spreker ae vergadering sloot. PUBLICATIE RIJKSARBEIDSBUREAU De Directeur van het Arbeidsbureau te Mid delharnis deelt mede, dat; 1. dat alle arbeiders, die wegens sneeuw he werk neboen moeten neerleggen, uiterlijk to; Maandag in de "OverDruggingsregeling'' Kunnei Zijn opgenomen. Up dien datum wordt geactit dat ze net werk bij hun werkgever heDDen nerval 2. dat er voor ae landarDeiaers gelegenneid De- staat nu reeds voor net geneeie seizoen in iNoori Holland werk te krijgen. Het loonniveau ligt u genoemde streek minstens lu /0 nooger aan oj net eiland aldaar is gelegenlieia direct in accoor» werk te vernciiten. Onderbrenging en warm eten zullen de werk gevers verstrekken. Voor de broodmaaltijden moe ten de arbeiders zelt zorgen. inlichtingen verstrekt ae afdeling Landbouw De Directeur, N. VAN DER BRUGGE VOORZIENINGSCOMMISSIE^, OORLOGSSLACHTOFFERS GOEREE EN OVERFLAKKEE De commissie maakt bekend, dat de verstrek king van vergunningen aan oorlogsslachtoiler ter verkrijging van serviesgoed, keuKengerei ei houten meubelen is beeinaigd. Voor deze artikelen kunnen belanghebbend» zich wenden tot den distnbutiedienst. Alle aanvragen voor het geheele eiland voo andere artikelen, bestemd voor oorlogsslachtoiler dienen te worden ingezonden aan oen secretari der commissie te DirKsiand. De SecretarisDe Voorzitter, J. A. VAN DER STER C. SLOBBE OFFICIEELE MEDEDEELING. Liquidatie Centraal Distributiekantoor Vuglit Indiening vorderingen. De Directeur van het Centraal Distributi' kantoor tc Vuglit, verzoekt in verband met i liquidatie van zijn kantoor allen die iets te vonk ren hebben van zijn kantoor, hun vorderingen te dienen voor 31 Maart a.s. Na dien datum ontvangen rekeningen kunne niet meer worden voldaan. VugJit, 7 Maart 1946. Vraaggesprek met mevr. VVesdijlt-Sprong. Deze week hadden wc het genoegen een ondci houd tc hebben niet Mevrouw Westdijk-Sproiii die niet haar twee kinderen uit Indic in on- gemeente na een afwezigheid van 12 jaren - teruggekeerd. Omdat wij allen, vooral in deze dagen, met gebeurtenissen in Indië meeleven leek het o: goed onzer lezers iets over haar verblijf in InJ mee te delen. In 1934 vertrok de lieer WcsJij van geboorte een So'mmelsd militair met zijn echtgenote naar Indië. Hij diende eerst als sergeant in het Ned. O. Indische les en wist op te klimmen tot de rang van onder luitenant (een rang, die in ons leger niet voc komt). Bij het uitbreken van de oorlog kreeg de he Wesdijk geen andere opdracht dan het africhten van de recruten. We merken hierbij op, dat Indië ieder moest dienen, alleen zij, dit- in de vitale bedrijven werkzaam waren, waren vi steld. Al spoedig echter werd ook de heer Wesdijk ingezet in het 15e Bataljon Inf. met een speciale opdracht, maar werd al spoedig krijgsgevang en als zodanig weggevoerd naar Tjilatjap, vandaar naar Flores. Hoewel Flores als een der „beste" kampen bekend stond, stierven er in he: eerste lialf jaar „maar" 50 oorzaken: dijsentrie, hongeroedeem. Onder deze slachtoffers was ook de heer Wesdijk Op de vraag, hoe de ontvangst was der Jappen na de capitulatie in 1942, deelde Mevrouw Wes dijk mee, dat zoals wij hoogstwaarschijnlijk de Duitsers ontvangen hadden ook zij de Jappen ontvangen hadden. Helaas was toen echter reeds haar indruk, dat, hoewel zij persoonlijk geen last van de Javanen had gehad, vele Javanen het in 't begin wel fijn vonden, dat nu de Blanken eens vernederd werden, sommigen gingen zelfs toen reeds, naar het voorbeeld van de Japanse stoot troepen, over tot plundering van de bezittingen der Nederlanders en vooral de Chinese toko moesten het ontgelden. Toen echter de eigenlijke Japanse bezetting kwam werd tegen deze plunde ring der Javanen opgetreden. Eind 1942 werden alle Nederlandse vrouwen en kinderen geintemeerd, naar men zei om ze te beschermen tegen het optreden der extremisten. Mevrouw Wesdijk werd met haar kinderen geïnterneerd in een kamp te Ambarawa, het eerste jaar was de verzorging goed te noemen, ieder had een eigen kamer en overdag werkte men, geheel vrijwillig, in een „eigen" tuin, men verzorgde de huishouding en de kinderen, maar het tweede jaar kwam het vrijwillige steeds meer op de achter grond en was men b.v. reeds als vrouw verplicht om haar eigen tuin te spitten. De meisjes van 15 tot 25 jaar moesten b.v. een diepe vijver graven ook op Zondag, toen eenmaal de vijver klaar was, moesten ze deze leegscheppen, want er waren kikkers in. Toen één der vrouwen, die de leiding bij deze werkzaamheden had, protesteerde omdat men op Zondag moest werken, moest zij maar even mee gaan naar het bureau, waar zij met een riem werd afgeranseld. Om de beurt moest ieder wacht lopen en voor schrift was, dat men bij het passeren van een Jap heel diep moest buigen en dat men in 't Japannees kon zeggen, welke ronde men gelopen had. Ook was het de vrouw niet toegestaan om een Japannees aan te kijken als men met hem sprak, dit was onbeleefd. Later kwamen ook Hollandse mannen boven de 60 jaar in het kamp, na een 2-jarig verblijf werd Mevrouw Wesdijk overgebracht naar een kamp in Solo, maar moest haar oudste kind in Ambarawa achterlaten. U begrijpt, mijnheer, al dus Mevrouw Wesdijk wat dit voor ons was. De eerste 5 maanden hoorden we niets, eindelijk kwam er een briefkaart met 25 Maleise woorden van haar zoontje. Op de vraag, hoe de behande ling van haar zoonrje was tijdens zijn verblijf in dit kamp, antwoorde Mevrouw, dat zij daarover niet te klagen had. alleen waren de kinderen, nadat de moeders vertrokken waren, vervuild en hadden veel van ongedierte te lijden. In het tweede kamp te Solo werden 4000 Neder landse vrouwen ondergebracht in loodsen, waar Ze niets anders hadden dan een bed. Ook daar moest men wachtlopen, maar werd het eten min der. Im Ambarawa hadden we tenminste nog 1 rijst met groenten en 2 X stijfsel. Velen stierven, de jongere meisjes moesten de doodkisten timme ren. Na een verblijf van 6 maanden werden we per trein vervoerd naar het 3e kamp in Semarang. Gedurende deze reis was drinken (iets wat in Indië zeker nodig is) niet toegestaan. Bij aankomst in Semarang werden we door de Jappen, zonder dat hier reden voor was, uit de trein getrapt en over het perron geslagen. Zender even te mogen drin ken, werden we opgesteld, ook de zieken, en moesten 3 uur gaan lopen in de brandende zon naar het kamp. Dit kamp in Semarang was geen kamp in de gewone zin van het woord, maar een wijk van Semarang. We woonden daar in huizen b.v. met 44 mensen in één huis. Mevrouw Wesdijk be woonde met 3 dames en 6 kinderen één kamer. Alles ging er primitief toe, door het raam moesten we b.v. naar buiten. We zijn echter reeds te ver gegaan, want bij aankomst moesten de dodelijk vermoeide vrouwen en kinderen in de rij gaan staan, de bagage, bestaande uit een koffer en een rugzak, de rest had men reeds vroeger moeten achterlaten, moest men 2 M. voor zich op de grond zetten en daarna werden de dames op onkiese wijze gefouilleerd. Toen bij Mevrouw Wesdijk geld gevonden werd, werd ze hierom hierom geslagen en getrapt door een Jap, tot deze gJ Ver. Chr. Op de op 8 MaaJ alhier gehouden verl en Overflakkee val Onderwijzers en Oil en de Overzees" ol Eek van Stellet het onderwerp Bijbel". De referent kwa sies, die met algeml nomen De Afdeling - in I dat zij op prtncipl school verwerpt en v! dat het Bijzondere c! Is de enig aanvaar! kwestie. dat zij derhalve ll eniging van Chr. Oi! Onderwijs dienen, Hoofdbestuur verzo! handhaven; dat zij de actie c blijkens uitlatingen 1: één nationale Schoi .zonder meer" de b mogelijke zal voor! beslist afwijst, mede I tussen het Barthiani politiek ten grondsi ondubbelzinnig voor De afdeling vertro de nieuwe theologie Kerk de boventoon v wijs niet zal laten dr Dr. van Niftrik aaj gadering, noch zich Schoolpolitiek der I van vermoeidheid met meer kon en dit overdroeg aan een „verse" Jap. De Volgende dag moesten alle vrouwen, bij wie geld gevonden was, zich melden en na een reprimande, dat de dames zich schamen moesten, dat zij geld durfden achter houden, terwijl zij toch door hen van alles voorzien werden, veroordeeld tot 7 dagen zon (een gelief koosde straf, waarbij men gedwongen werd om van 's morgens tot 's avonds doodstil zonder eten of drinken in de zon te gaan staan). Zij die flauw vielen werden met bamboe's weer bijgeslagen. Het eten werd ook steeds slechter, slechts 2 x per dag werd dit en dan nog veel te weinig verstrekt Velen stierven, soms 15 per dag, geen kisten wer den meer gemaakt, in kedek (een vezelsoort) ge wikkeld werd men (niemand mocht van de familie aanwezig zijn) begraven. Slaan met bamboe was aan de orde van de dag, velen zijn voor hun leven mismaakt. Uit angst gingen sommigen zich al melden, al waren ze onschuldig, om erger straffen te voorkomen. Gelukkig heeft het verblijf in dit verschrikkelijke kamp maar 1\2 maand geduurd. Direct na de bevrijding werd de behandeling (wij bleven in 't kamp) beter. Nadat ik inlichtingen hierover van het Rode Kruis ontvangen liad, ben ik mijn zoontje in Ambarawa gaan halen. U begrijpt welk een weerzien dit was. Van Semarang zijn wc naar Batavia gegaan cn op 16 Januari ingescheept naar Holland. In Suez werden wc door het Comité: „Nederland helpt Indic" van warme kleren voorzien cn precies een maand later arriveerden wc in ons Vaderland, waar wc bij aankomst een welkomstpakkct, be staande uit snoep, ontvingen. Op de vraag of Mevrouw Wesdijk nog hoop had, dat het nog goed zou komen in Indic, antwoordde zij, dat zij dit niet durfde zeggen. Het vreemde is, dat dc Javaan de Japanners liaat cn dezen alleen gebruikt als machtsmiddel, maar wanneer krachtig kon worden opgetreden (iets wat helaas veel tc laat gebeurd is) zij hoop had, dat Indië nog niet ver loren was. Wc danken Mevrouw Wesdijk voor haar inte ressante maar droevige mededelingen cn wensen haar niet haar twee kinderen van harte toe, dat zij hier volledig mag herstellen van de doorgemaakte ontberingen. Waren dc Jappen en Duitsers asgc- ootcn of niet? - PLAATSE MID VEILIN Maximum Veilingp ducten met ing GroentenBoerenk tot f 8; Peen f 7>40; (uitschot) f 3; Uie f 10; Uien (stek) f 5; Professor v. d. beide diensten in d gaan. De bevestiging en leraar van de Cl zal D. V. plaats heb des n.m. 3 uur doo Predikant te Haarlen om 7 uur zal geho Jong zich aan zijn ni Az. Vrijdag zal van 6 uur tot 9 uur stellenden om de le^ bij te wonen. HERKINGEN. DJ speelde j.l. Zaterdag reede, die door de or Door de gunsti digheden is het mog zaam bij de Grontmij zijn, zoodat het aan* lijn gaat. Onze oude c dijk, die sinds jaren zinnigengesticht te oorlog te Zutphen, Alhier is onlar opgericht, die nu ree MELISSANT. V de bovenzaal van „Onderlinge hulp 1 algemene ledenverga door den Voorzitter, van 1944 en 1945 vt jaren het financieel Vereniging beschikte ruim f 2.000,(twe Daarna het verslag gevolgd door verkiezi waren de heren K. B d. Bosch (herkiesbaar herkiesbaar wegens v eerste heren werden kozen, terwijl in de v- door de verkiezing Vi Dhr. G. Huisman, van Toezicht, werd e de rondvraag, waar Onze vroegere is benoemd tot Secre" STELLENDAM. Kiesvereen., ge hou de Deze vergadering geopend waarna hij voorlas Ps. 125. Dai van welkom tot dc deze vergadering hie~ worden daar op deze over de candidaatlijs: Provinciale Staten. N werden gelezen en v; nu tot bespreking va? lijsten. Daar er voo behandelen was, sloot en ging Jac. de Goe Ledenvergadcri School, gehouden 6 De Voorzitter gebed en las voor J~ kort woord zijn da vrijheid en tevens c voor zijn bélangstclli overgekomen om deZ Hierna werden de no waarna de secretaris gebeurde in 1944 en liet verslag van de j dat over 1944 een S3l terwijl dit saldo in 1' wat dc finanticn betre heid is. Dc commissie tot r, den bracht rapport orde bevonden, commissie tot contro bestuurslid waren d Kreeft, welke beiden was cr een bcsprckn schoolschoonhoudcn. werking ter bcsiuurs gratificatie tc verhoor vraag hoevclc kindcrc verlaten cn hoeveel Hoold medegedeeld 4 cr bij komen, plaatsen en scholen school goed gcnoctn achterstand. Gespro' van een ouderavond, werd besloten deze

Opbouw | 1946 | | pagina 2