HET GEHEIM VAN EEN MOEDER I van bestaan. Ook Nederland had z'n vele ondergedo ken radio's. AI was de Koninklijke familie in den vreemde, ze waren niet uit ons hart en uit onze gebeden. Vreselijke dingen gebeurden. Joden vervolgingen, razzia's. De adelaar greep met z'n klauwen naar ons volksbestaan. Het ondergronds verzei begon en groeide. Toch ging bij velen de moed er uit. Vooral in 1944. Eindelijk brak de vre de aan. 5 Mei. Groots ogenblik. De band wordt herenigd. God was ons genadig. Onverdiend, God, Nederland en Oranje, ze zijn één. Tyee coupletten van het Wilhelmus werden staat\de gezongen. Tenslotte lieten Marie Wielaard en Jaan Bruimsse ons nog enkele gedichten horen. Jaan Bruirusse: Jan Rap, over afbraak en onkerke lijkheid en Marie Wielaard enkele tere nummertjes als: De Bijbel, Gij badt op enen berg alleen en Avondliedeke. De fijne avond was om. Jammer! We hopen nu al op de volgende. Ds. v. d. End sloot, na z'n waardering uitgesproken te hebben voor de leidsters en leiders van dit jeugdwerk, met enkele opwekkende woorden om du mooie werk tc steu nen met alle krachten in biddend opzien tot God. Na het zingen van Ps. 68 10 en dankgebed ging de vergadering uiteen. Verslag van de vergadering van Geiten- fokverenigingen om te komen tot Kringvor ming op Goeree en Overflakke op Zaterdag 2 Maart 1946 in Hotel Huisman te M'harnis. Door dhr. Bats, assistent Rijksveeteeltconsuleni werd deze vergadering geopend en doel en streven uiteengezet en het Kringreglement breedvoerig besproken, waarna ter kringvorming door een 8-tai Verenigingen besloten werd. Als dagelijks bestuui werd gekozen: T. Breen, Ouddorp, Voorzitter; A. Grootenboer, Melissant, Secretaris-Pe'nningm en H. J. Vreeswijk, Nieuwe Tonge, Alg. adjunct. Hierna werd besproken de mogelijkheid van uit wisselen lammeren. Zij, die een goed volbloed lam hebben en dit zelf niet kunnen aanhouden, kunnen dit aan den Secretaris opgeven. Zo ook die een lam wensen op te fokken. Zo ook het mannelijk fok- materiaal zal onderling geruild worden, terwijl dc mogelijkheid besproken werd om op het eiland een reservestation voor bokken te krijgen. Zij du hier plaats voor hebben, kunnen zich met den Secr. in verbinding stellen. Door den Voorz. werd de wens en mogelijkheid om te komen tot melk-controle uiteengezet. Wan neer men een geit heeft, die aan algemene eisen voldoet, is het van groot belang op melk en vet gehalte te laten controleren, omdat men dan zeil weet wat zijn dier waard is, maar ook om hieruit goede bokken te fokken van moeders, die aan minimum eisen van productie en vet voldoen. Door de Bond wordt iedere volledige melklijst betaald en zijn slechts geringe kosten voor dt veremgingen. Na nog enkele interne aangelegenheden bespro ken te hebben werd deze vergadering onder dank aan de aanwezigen door den Voorzitter gesloten. Jaarvergadering Groene Kruis. Op 27 Februari 1946 hield de Afd. Melissant van Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis" haar jaarvergade ring. Aanwezig waren 28 leden. Ook Zuster de Jong was present. De 2e Voorzitter, M. Both, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Daarna volgden de notulen en jaarverslagen. D.. commissie nazien rekening bracht verslag uit ovei de fmanciën. Alles werd in orde bevonden. Verdei gaf Zuster de Jong een verslag ten gehore over hei verloop van haar werkzaamheden en het in bruik leen geven van artikelen van Het Groene Kruis. Vervolgens bestuursverkiezing. De heren A. J. Baart en M. van den Bosch werden beiden mei grote meerderheid herkozen. Tenslotte nog een - voorstel om het salaris van Zuster de Jong te verhogen. Na enkele besprekingen werd dit voor stel goedgekeurd met algemene stemmen. Eei bewijs te meer dat het werk van de Zuster ge waardeerd wordt. Na rondvraag volgde sluiting door den Voorzitter, Dr. Huisman, die inmiddels gearriveerd was. maakt door de bewaarschool, mede waardoor in drogen. Nu zijn er maar enkele landbouwers die geen 5 jaren ledenvergadering kon worden gehou- ieder een hoekje verbouwen, den. Notulen der vorige vergadering worden ge- De Zondagschool zal nu voortaan gehouden lezen en vastgesteld. Het jaarverslag van de Secr. I worden, in de Cathecezeerkamer der Ned. Herv. kon in feite geen jaarverslag genoemd worden, Kerk en wel van 11.30 - 12.30 uur. STELLENDAM. Deze week werd aan de ge meentelijke vischafslag aangevoerd: 13000 Kg. spiering; 1000 Kg. bot; 360 Kg. schol; 270 Kg. wijting en 280 Kg. haring, terwijl er gevangen wera 20.000 Kg. zeebliek voor de drogerijen. Op Woensdag 27 Februari 1946 was alhiei een gecombineerde vergadering van de cursisten van de Alg. Ned. Keuringsdienst onder leiding van den heer P. Buijs. Deze spreker heeft alhier 4 lessen gegeven over de aardappelziekten. Het doel dezei lessen was om de landbouwers en hun werknemers op te wekken hun aardappelen te laten keuren tot het verkrijgen van een zuiver en gezond ras voor de export. De spreker komt hier hulde toe voor zijn duidelijke en overzichtelijke lessen. Er waren 80 cursisten aanwezig. Jaarvergadering van de Ned. Herv. J.V., K.V. „Obadja" en M.V. „Dorcas", onder leiding van de ere-voorzitter, den Eerw. Heer Bouman, gehouden op 27 Februari 1946 in de^bewaarschool. Deze vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 25 6 en gebed, waarna gelezen werd 2 Kon. 4 12 tot het einde. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde in 't kort de sedert de laatste openbare jaarverg. verlopen 3 jaren, welke jaren van druk voor ons waren, terwijl we nu weer ons in de vrijheid mogen verblijden. Verleden jaar bijna alle leden der J.V. weggevoerd naar Duitsland, nu allen weer in gezondheid terug. In verband hiermede wees hij de aanwezigen op het voorgelezen schriftge deelte, inzonderheid op de vraag van Eliza: „Is het wel met U". Daarna volgden de jaarverslagen van Secr. en Penningm. van J.V. en M.V. C. Roon behandelde een onderwerp getiteld: „De Dordtse Synode", waarop enige bespreking volgde. G. van Koppen bracht een stukje proza ten gehore: „Late dienst". Nu volgde zang door leden van de M.V.: „Volzaalge ure van gebed". B. Noorthoek las een gedicht voor: „Waterland". M. Jansen behandelde een onderwerp getiteld: „Kaïn en Abel". C'. Jansen bracht een gedicht ten gehore getiteld: „Toen en nu". Dit was een overzicht van af de geboorte van H.M. Koningin.Wilhelmina tot heden. In aansluiting hierop werd door de M.V. 2 coupl. van het Wilhelmus ten gehore gebracht. Hierna pauze, gezongen werd Ps. 138 1, gecoll. voor bestrijding der onkosten en tevens werd er een versnapering rondgediend. Hierna las K. v. Lenten een gedicht getiteld: „De klompjes". Nu kreeg J. Noorthoek het woord voor zijn onderwerp getiteld: „God, Nederland en Oranje". Dit was een mooie schets over de band die God al voor eeuwen gelegd had tussen het Huis van Oran je en Nederland, welke ondanks tyrannie en over heersing, steeds weer door de geschiedenis open baar wordt, en in de donkerste uren in het hart van elk goed vaderlander als bestaande wordt ge voeld. Door de M.V. en J.V. wordt hierop gezon gen: „Gelukkig is het Land". Als laatste horen we van D. v. Soest een stukje: „De klokkeslag". De Voorzitter dankt alle aanwezigen voor hun belangstelling en medewerking, waarna gezongen werd Ps. 118 1. De Voorzitter sluit de vergade ring en gaat voor in dankgebed, waarna de aan wezigen voldaan naar huis gaan. Voor alle vereni gingen mag dit een zeer geslaagde avond heten. Jaarvergadering van de Chr. Bewaarschool op 28 Februari 1946. De Voorzitter, dhr. A. v. Eek, opent de vergadering en leest voor Joh. 10 115 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord herinnert hij aan de zeer moeilijke tijd doorge- daar de gebeurtenissen in de jaren 1942'45 de mhoud hiervan waren Hoe de school door inbeslag name moest worden gesloten, maar ook hoe direct na de bevrijding de nodige stappen werden onder nomen ter opening der school. Het jaarverslag van den Penningm. gaf een overzicht over de inkoms ten en uitgaven der laatste 3 maanden van 1945 en deed melding van het feit dat de lijst, welke door de gemeente heeft gecirculeerd, het mooie bedrag heeft opgebracht van f 1792,35. Dan volgt een verslag van het Hoofd der school, waaruit blijkt dat 106 kinderen de school bezoeken. Vervolgens was er bestuursverkiezing. Het bestuur bestaat uit 7 leden en treedt in zijn geheel af, een tweetal hunner zijn niet herkiesbaar, de overige 5 worden bij acclamatie herbenoemd. In de twee vacatuMs, ontstaan door aftreding van de heren C. v. Driel en Jac. Kievit, zijn gekozen Joh. v. Driel en A. v. Koppen. Allen namen hun benoe ming aan. De Voorzitter sluit de vergadering en gaat voor in dankgebed. Burgerlijke Stand over de maanden Januari en Februari 1946. Geboren: Cornells, z. v. Abra ham Brinkman en Jacomijntje van Soest; Gerda Cornelia, d. v. Gerrit van Oostenbrugge en Jacoba Non; Arentje, cl. v. Maarten Hendrik Bosland en i icomijntje M.hssant; Neeltje Adriana, d. v. Jan Moijses en Pieternella van de Ree; Jan, z. vjerbrand van Soest en Maria van Huizen; Pieter, z. v. Jacob van Es en Pieternella van Es; Barend, z. v. Gerrit Keijzer en Maatje van de Ree; Grietje jacomijntje, d. v. Willem M.jndert Kreeft en Pietertje Klink; Jan, z. v. Cornells Jan Koese en Johanna van Splunder. Getrouwd: Mirinus van Oostenbrugge, 23 j. en Jannetje van der Vlugt, 25 j.; Willem Bakelaar, 30 j. en Maria Brinkman, 23 j. Overleden: Lientje Brijs, 77 j., echtg. van Jan Menheer; Mirinus Keijzer, 48 j., echtg. van Kaatje van der Wal; Mirinus van de Ree, 80 j., echtg. van Adriaantje Nagtegaal; Lijntje v. d. Nieuwendijk, 45 j., echtg. van Willem de Jager. VERGADERING van den Raad der gemeente STELLENDAM, gehouden op Donderdag 28 Februari, des avonds half 8. Afwezig M. Mijnders en Seb. v. Lenten wegens Ziekte. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den loco-burgem. Vogelaar. Daar dhr. Blok voor het eerst de vergadering oijwoonde volgde eerst de beëdiging van dhr. Blok. De Voorz. cleelde mede dat voor het eerst na een lange vacantie dhr. v. d. Broek de vergadering weder kon dienen als Secretaris. Na grondig onderzoek door de betreffende instanties was er oevonden, dat er geen enkele reden was om hem ook zelfs maar een berisping toe te dienen. Tevens -.prak de Voorzitter een welgemeend dankwoord uit aan den heer Groenenberg voor zijn trouwe m accurate waarneming van de gemeentezaken als plaatsvervanger van den heer v. d. Broek. Notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken werden behandeld. Gemeente-begroting over het diensjaar 1946 terugontvangen van Ged. Staten met kleine wijzi ging vastgesteld. Mededeling ontvangen dat het .net meer dan billijk is om de vergoedingen voor oorlogsschade te dragen voor 100 van her- oouwwaarde en niet op basis van 1940. Rekening /an Drinkwaterleiding werd goedgekeurd. Evenzo van de Vleeskeuringsdienst. Terugontvangen was de gewijzigde begroting over 1943 en 1944. Ver goeding van scholen wordt vastgesteld: op Nat. Jijz. School f 888,13 en Ned. Herv. School op 858,05 over 1943 en f 470,71 resp. f 863,78 over i944. Voorschot over 1946 wordt vastgesteld op f 705,en f 812,37. De regelen voor de nieuwe schoolgeldheffing worden voorgelezen en door den Secretaris toegelicht, waarover enige discussie volgde. De comm. tot wering van schoolverzuim .vordt in zijn geheel herbenoemd, t.w. W. Blokland D. v. d. Broek, dhr. de Jager, A. v. Eek, H. Visse m W. v. Seters. Hierna volgt de rondvraag, waar in W. Blokland vraagt of er nog geen mogelijkheid is de eVacué's kwijt te raken in verband met het nijpend woningtekort. De Voorzitter zegt, dat nierop niet veel kans is, maar wijst er op, dat er nu spoedig een 4-tal houten noodwoningen ge plaatst worden, terwijl de mogelijkheid bestaat er nog een 12-tal stenen woningen bij te krijgen. Er volgt een discussie over de woningnood. De Voorzitter deelt nog mede dat er een verzoek is ingekomen van de Comm. voor kinderzorg tot plaatsing van kinderen van 6 tot 14 jaar. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Burgerlijkenstand. Geboren: Jacoba Adriana d. v. D. Tams en K. Tanis Pijl. Overleden: Pieter Cornells oud 18 mnd. z. v. D. Vlietland en A. Aleman. alles voor haar baby! Als de kleine straks komt, zal moeder haar jongste spruit weer met alle zorg omringen, zooals alleen een moeder dat kan. Voor moeder zelf beteekent dit ook extra zorg. Er komt zooveel kijken! Baby heeft van alles noodig en het kost duur tegen woordig. Maar moeder heeft hierop ge rekend. Haar boodschappen doet zij bij de Gruyter. Niet alleen omdat het daar zoo prettig win kelen en de bediening er zoo goed is, maar vooral omdat zij weet: hier krijg ik bétere waar en 10 korting. Voor tien gul den ,,bons een gulden contant terug. Zij heeft zoo al heel wat guldens apart kunnen leggen. Dat is moeder's geheim. En baby zal straks niets tekort komen' Gocdcreede. Burgerlijken stand over Febr. Geboren: Wester Ellij, d. v. M. van der Wende en A. Tanis. Pieter Anthonie, z. v. W. de Ronde en J. C. Redert. Ingekomen: T. C. Charbon uit Rotterdam. Vertrokken: K. D. Temmink naar Heemstede. P. Lekker naar Sommelsdijk. S. S. Smeding en gezin naar Zuidhorn. D. C. A. Temmink naar Zuidhorn. L. Groenendijk naar Rotterdam. Ds. Ewoldt heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente van Tholen. (vac. J. Batelaan). De sportvereeniging G. S. V. zal Donderdag 14 en Zaterdag 16 Maart a.s. een uitvoering geven in het vereenigingslokaal bij de O. L. School. In „De Gouden Leeuw" hoopt Donderdag avond (14 Maart) half zeven te spreken de Heer N. van der tfrugge van Middelharnis over het onderwerp Anti-Kevolutionnaire Sociale Politiek. De vergadering gaat uit van de Hulpcentrale Goeree en Overflakkee. Ieder belangstellende is hartelijk welkom. OUDDORP. Onder zeer grote belangstelling had op 1 Maart j.l. de begrafenis plaats van den Heer Jan Westhoeve. Aan de geopende groeve werd door Ds. J. Hovius een kort woord gespro ken van troost tot de nabestaanden, en namens het Bestuur der School met den Bijbel, een bijzon der woord van waardering ter zijner nagedachtenis. De overledene had zitting in verschillende college's. Gedurende bijna 40 jaar heeft hij de belangen der Chr. School te Ouddorp gediend als Secr. Penningmeester. Voorts heeft hij ver scheidene jaren als Gemeenteraadslid zitting gehad als ook in de Besturen vanS.B.Z. Boerenleenbank e.a. en was Penningm. Boekhouder der Cichorei- Drogerij „de Eendracht". De overledene was 72 jaar oud en als notabel een vooraanstaand persoon in de gemeente. Deze week is hier een andere Reddingsboot gearriveerd, om tijdelijk dienst te doen, later zal er een grotere komen. - Een heel verschil buiten vroeger toen werden voor de jonge bokjes en geitjes soms de geringe prijs van 10 cent per stuk betaald, en nu 3, De Kerkdiensten vangen aan Zondags mor gens 9.30, in plaats van 10 uur. Er komen hier veel sterfgevallen onder de varkens voor. Voor de betrekkenen een schade post. De doopsbediening zal nu a.s. Zondag in de Ned Herv. Kerk gehouden worden. Het drogen van Meekrap heeft hier een aanvang genomen. Dit artikel werd vroeger hier veel verbouwd, er waren 5 Fabrieken voor het Verslag Geitenfokvereen. „ONS BE" LANG" te Ouddorp Z.H. Onder presidium van dhr. T. Breen hield de Geitenfokvereen. „Ons Belang" hun jaarlijkse ledenvergadering. De aan wezigen worden hartelijk welkom geheten, dat de Geitenhouderij in Ouddorp een zeer ruime plaats inneemt, blijkt wel uit de talrijke opkomst der leden. De Voorz. geeft een korte inleiding. Het is een verheugend feit thans weer na enkele jaren van oorlog weer vrij samen te mogen vergaderen. Binnen enkele dagen is het 20 jaar geleden dat deze vereen, is opgericht, het stemt ook tot vreugde dat sinds de oprichting altijd het zelfde Bestuur is gebleven, de samenwerking was steeds in de beste harmonie en de verstandhouding prima. Helaas aan de andere kant is er nu dit jammer dat onze secretaris, dhr. KI. Mierop, zal bedanken, het Bestuur ziet deze dan ook slechts node heen gaan. De Vereniging is uitgegroeid tot een der grootste afdelingen van Zuid-Holland, ook Rijk en Provincie hebben medegewerkt tot opbouwing en het belang der vereniging. De Voorzitter vraagt nu voorlezing notulen der vorige vergadering (1941), na gehoord te zijn worden deze zonder op of aanmerking met dank aan den secretaris aange nomen. Het jaarverslag geeft een beeld van de sombere jaren tijdens de bezetting, hoe menigeen uit het midden der vereen, en uit hun gezin zijn weggeroepen naar elders, met weemoed gedenken wij ook hen die niet meer tot ons zijn wedergekeerd De moeilijkheden in de oorlog zijn voor het Be stuur ook groot geweest. De keuring en melk- controle kon dien tijdniet meer worden gehouden. Deze zomer zal er echter weer Geitenkeuring worden gehouden en zullen wij trachten deze ver. die zo sterk is achteruitgegaan wat de kwaliteit betreft, gezamenlijk weder op te bouwen tot dat peil wat het geweest is. Spr. memoreert het grote nut van de Geitenhouderij, ook tijdens de oorlog was dit voor velen een bijzondere uitkomst, daar de melk toen zo schaars was. Door Overheids voorschrift kwam het verbod van wilde bokken, als afd. heeft Ouddorp met het fokmateriaal zeer veel moeite gehad en was het Bestuur niet bij machte alles tot een bevredigende oplossing harer leden uit te richten* Spr. eindigt met de wens dat de Geitenver. zich verder gunstig zal ontwikkelen tot profijt der leden. De Voorzitter dankt de Secr. voor zijn uitvoerig verslag en het samenstellen der notulen, richt dan een bijzonder woord van erken telijkheid en waarderingvoor al hetwerk gedurende de tijd van 19 jaar door hem verricht. Met de in gekomen stukken blijkt dat de Geitenfokver. te Ouddorp een zeer goede naam heeft van verschil lende zijden aanvragen binnengekomen tot het koopen van melkvee v.n.l. lammeren van Stam- Doekgeiten. Hiervoor wordt een goede prijs be taald, ook is er de mogelijkheid om jonge bokjes van goede afkomst over te doen aan de Bond. De Commissie brengt voorts verslag uit over het nazien der rekeningen en adviseren tot goed keuring, alle bescheiden zijn in de beste orde bevonden. Daarna geeft W. Meijer rekening en verantwoording over 1944: Met een ontvangst van 1 3125,97. Uitgaaf f 1658,49 sluit deze rekening met een batig saldo van f 1467,50. Idem over 1945: Ontvangsten f 4277,45. Uitgaven f 1833,20 alzo een saldo van f 2444,25. Niemand der aanwezigen Had over deze rekening wat in te brengen. De heren commissieleden worden dank gezegd en ook de Penningmeester voor zijn correcte boekhouding. Dhr. Joh. Nuij vraagt terloops of de post „voeding bokken" niet te laag is, daar Z.i. deze dieren in een goede conditie behoren te wezen. jJeze kwestie heeft de volle aandacht van het Be stuur. Punt 6 is aan de orde. Verkiezing bestuurs leden. Periodiek altredend dhr. T. Breen en door Dedanken van Kl. Mierop. Dhr. KI. van Dam vraagt herbenoeming van T. Breen bij acclamatie. Dhr. A. v. d. Bok vraagt liever te stemmen, merkt op dat de Voorz. nu al 2U jaar in het Bestuur zit en dat hij anders binnenkort met pensioen gaat (gelach onder de aanwezigen). Met 1U7 van de 119 uitgebrachte stemmen wordt dhr. T. Breen Herkozen. Joh. Hameeteman Tz. wordt gekozen in de opengevallen plaats van Kl. Mierop. De scheidende Secretaris spreekt nog enkele woorden tot het nieuw gekozen lid en hoopt dat deze de belangen der Vereniging zal behartigen en dankt de Voorzitter voor zijn waarderende woorden daar straks tot hem gericht. Hierna volgt bespreking Melkcontrole. Dnr. Joh. Hameeteman Tz. vraagt oi er niet iemand uit Uuddorp dit kan uitoefenen. Het Meiktoestel voor dit doel is door de Rundvee Vereen, aan de Geitenfokvereen. welwillend af gestaan. Verschillende leden geven zich op voor Melk- controle, hieronder vallen voorlopig zowel ge hoornde als ongehoornde geiten. De Voorz. leest nog enkele gegevens voor van melkcontrole over het jaar 195/. Br waren toen 9 geiten met een melkopbrengst van meer dan 1000 JL. en 12 stuks van meer dan 9UU L. De kampioen Stamboekgeit iNora van B. Akersnoek gal 13UD Kg. in 322 melk- dagen met een vetgehalte van 4.4 de afstamme ling iVlina met 1441 Kg. in 326 dagen met 4.1 vet. Punt 8: Benoeming Bokhouder. Dit is een teer punt, zowel van de laatste jaren als nu van de agenda. Hierover tul te weiden acht de Voorz. met nodig en vraagt of de vergadering het Bestuur volmacht kan verlenen om in deze te handelen. Hierover volgt een brede discussie. Verschillende leden vragen hierover toelichting. Dhr. Kl. van Dam vraagt om een goede huisvesting der bokken en een algehele Bokhouder te benoemen en het bokkenstal te doen bouwen op een geschikte plaats in het centrum van Ouddorp. Bij het Be stuur zijn voor deze functie drie gegadigden als Bokhouder binnengekomen, en stelt voor dhr. P. Breen als bokhouder te benoemen. Er zal een ruim bokkenstal worden gebouwd met voldoende ruimte voor hooi enz. Dhr. Joh. Nuij wil deze kwestie nu definitief afdoen, temeer daar dit geval sinds jaren het zorgenkindje der Ver. is geweest en acht het zeer op zijn plaats dat het Bestuur als zodanig gevolmachtigd wordt deze zaak te regelen. Ook dhr. Daniël Mierop spreekt namens de ver gadering zijn toestemming en goedkeuring hier over uit en naarmate de tijd verstrijkt, met langer hierover te debateeren. De Voorz. vraagt of allen het hiermede eens zijn. Niemand hierop tegen, aldus besloten. Aangezien de agenda punt voor punt grondig is afgewerkt, is er voor de Rond vraag niets meer te behandelen en dankt de Voorz. de aanwezigen voor deze goed en gezellige ver gadering. Hierna sluiting. OUDDORP. Verslag Jaarvergadering der Konijnen- en Pluimvee-vereniging „Tot Nut en Genoegen", gehouden in Hotel Spee, op 26 Februari. Na opening door den Voorz. en lezing der notulen, volgde het jaarverslag van den Secr. en Penningm. Uit deze verslagen bleek, dat, niet tegenstaande de druk der oorlogsjaren, deze nut tige vereniging weer in volle bloei is en alle krach ten inspant om schoonheid en nut der dieren zo hoog mogelijk op te voeren. Ook .financieel staat de Vereniging er zeer goed voor, wat ook wel nodig is, daar het bestuur grote plannen heeft voor de tentoonstelling. Als loon voor trouwe opkomst werd aan alle aanwezigen een gratis consumptie aangeboden, wat zeer in de smaak viel. Na uit betaling der gewonnen prijzen, volgt bestuurs verkiezing, waarbij de aftredende Voorz. en Comm. de heren J. Westhoeve en A. Boelaars werden herkozen. De heer A. Pijl werd weer als controleur aan gewezen en zal elke eerste Dinsdag van iedere maand ter beschikking der leden zijn. Dit zal bij hem aan huis geschieden. Verder viel nog het besluit, dat ook uit de plaatsen Goedereede en Stellendam fokkers zich als lid kunnen opgeven. Dus, fokkerliefhebbers, wordt allen lid van „Nut en Genoegen", het kost U slechts 1,50 per jaar. Alles bij elkaar was het een buitengewoon gekellige Vergadering, waarop we met het meeste genoegen mogen terugzien. Met een woord van dank voor de aangename samenwerking sloot de Voorz. de vergadering. Verslag 19e Jaarvergadering der Ned. Herv, Jóngelinsver. „Daniel" op G. G. te Ouddorp op Woensdag 27 Febr. 1946 in de Oude School. De Eere-Voorz. Ds. J. Hovius laat zingen Ps. 1 vers 1 en 4 en gaat voor in gebed. Gelezen wordt een gedeelte uit Mark. 10, vers 17—31. Het jaar dat achter ons ligt is een veel bewogen jaar geweest, ook zeker voor de J. V. Hoevelen zijn weggevoerd geworden en hebben de vuur proef ondergaan; gedachtig aan de naam der J. V. „Daniël" welke ook eenmaal de vuurproef mocht doorstaan, hoopt zijne Eerw. dat er ook iets van dat geloof waarmede deze Godsgezant zijn onder drukker kon trotseeren, in hen gevonden mocht zijn en dat ook zij te midden van gevaren van ver leiding, dood en verderf sinds hun verblijf in Duitschland, het betrouwen op Daniëls God konden stellen. Met weemoed en diep leedwezen werden de 3 leden der J. V. die met terug mochten keren tot de Ver. herdacht, n.l. D. Hameeteman, Th. Meijer en Joh. Sperling, moge de Heere hun ouders tot troost zijn. Aan de hand van het voor gelezen schriftgedeelte geeft Ds. een korte inleiding als openingswoord. Eiken Zondag wordt door de J. V. vergaderd en tracht deze naar eisch des Woords de schriften te onderzoeken. Het nuttige werk door hen verricht brengt spreker naar voren, maar legt de nadruk er op dat het niet zoo een voudig is om het goede spoor te volgen. Nimmer moge Schriftkennis leiden tot hoogmoed farizeïsme. Laten wij echter nooit zeggen deze jongelings ver. bestaat uit vrome menscnen, integendeel zij Zijn ook vol gebreken, gelijk een ieder ander. Een deugzaam leven is evenwel niet voldoende voor de eeuwigheid, dat werd gezien bij de rijke jonge ling, toen tegen deze werd gezegd, één ding oniDreekü (J, luj had het tot beschaming van een ieder onzer, zeer ver gebracht, maar juisc dat eene dat ontbrak was alles. Zijn vertrouwen van wet tisch werk leed schipbreuk op deze onmogelijke eisch, verkoop alles wat je hebt. Dit werk ligt dan ook geheel buiten de mensch. De rechtvaardigheid is uit het geloot en uit God. Ds. eindigt zijn inlei ding met de wensch dat de Heere den arDeid der j.V. mag zegenen tot hunne zaligheid. Met een woord van danK aan de Waarn. 13urgem. en zijn centgenoote, enkele leden der Kerkeraad, voor nunne belangstelling met het werk der J. V. als ook het Hooi et der Dhr. School en de verschillende gevaardigden der Zustersver., Mannenkoor e.a. acnt deze de Jaarvergadering geopend. De ver- diagen beer. Penningm. en JöiDiiotnecaris volgen. iJe J. V. heelt met 3 jaar oorlog altijd door nog runnen vergaderen. Het ledental is toegenomen iOt 55 leden, in het algelopen jaar zijn er 78 on derwerpen behandelt. De J. V. sukkelt nog altijd zonder voorz. De kas geelt een saldo van 1 52 /,yu, aan alleen die medewerking daartoe verleenden wordt hartelijk dank gezegd. Ben groote tsoeken- Kast moet worden aangescnalt ook de BeesDiDiio- uieeK. uioet uitgebreid worden en daar is veel geld ioe noodig. ur zijn een tod boeken, terwijl er ou zijn zoek geraakt, althans met terug gebracht. Vr. xxas geen een onderwerp over „iNeoucadnezars aroom". Deze scnets de verschillende Rijken vanai het Babylonische Rijk tot op heden, het een na het ander werd overwonnen. Het Koinein- acne kijk, uitgebeeld als van ijzer; in dit tijdperk werd de Verlosser oer menschneid geboren, maar ook nier begint de Christenvervolging, nvenwei net Kijk van Komng Jezus werd en zal nooit oyerwonnen worden, eenmaal moest dan ook rweizer julianus >vpostata uitroepen, „zoo hebt gij aan toen overwonnen gij vervloekte Gaiileer' Het Kijk Gous, als de steen zonder handen, zal eenmaal alle Koiuugkrijken dezer aarde vermalen, allen dit Kijk zal bestendig en eeuwig zijn. op deze verhandeling volgt door enkele der aanwezigen bespreking. Vr. jan Voogd heeit als onderwerp gekozen Kerkgescniedems. 1 oen en nu". Beginnende üij de roe eeuw, memoreert deze de versemhende toestanden der Kerk, in haar bioei, reiormatie en naar later verval. De strijd tusscnen Arnunius en uomarus, Remonstranten en Contra-Remon stranten. Dordtscne bynodc 16i8-lol9. Het verval der Kerk tijdens Komng Willem 1. Hoewei aoor deze vorst scnijnoaar goed bedoeld werd de xverk in naar grondvesten aangetast en in atwijking van de reente beginselen. De Kerk is in haar ver- wacnung gegrondvest op bcnnit en belijdenis. Hier zal wei steeds strijd ontstaan, maar de gc- loovigen hebben niets te vreezeu. De tijdgeest is nu anders dan in de 17e eeuw. De leer van het Humanisme, voor en naar de mensch, is en zijn leuzen die een geest zijn uit den atgrond, Vr. Voogd wordt dank gezegd voor zijn leerzaam onderwerp enkele aanwezigen stellen vragen, deze worden door Vr. Voogd beantwoord. Hierna volgen felicitaties. Het programma wordt afgewisseld met Orgelbespeling door Vr. Voortman. Na de pauze heeft Vr. D. v. d. Klooster een verhandeling over de Vaderlandsche Geschiedenis Het drievoudig snoer". Dit uitgebreid onder werp wordt met groote aandacht beluisterd. Door Vr. Padmos en de Jong worden enkele gedichten voorgedragen. De inhoud waren bovenmate sprekend en interesant. Ten slotte richt de Voorz.. nog enkele woorden van waardeering en dank aan de Eere Voorz. Ds. Hovius die over eeöige tijd gaat vertrekken, alle Jaarvergaderingen der J. V. zijn door hen geduren de de tijd dat hij in Ouddorp was geleid, en hoopt dat hij ook in zijn nieuwe Gemeente het werk der J. V. daar zal steunen zooals hier in al deze jaren en spreekt de wensch uit dat de Heere hem mag zegenen voor eigen hart en gezin. Na het zingen van Ps. 72, het laatste veis, sloot Dhr. D. Tanis van Ps. 72, het laatste vers, sot Dhr. D. Tanism om half 12 deze gunstige geslaagde Jaarvergade ring. De J. V. Daniël mag terug zien op een leer- azme en gezellige Jaarvergadering. OUDE TONGE. Maandag 4 Maart '46 kwam het begrafemslonds „Onderling Belang" in alg. ledenvergadering bijeen in de Oude bchool. De Voorz., dhr. W. Los, heet allen hartelijk welkom op deze vergadering, die na langen tijd weer gehouden kan worden. Het is met gemengde ge voelens dat wij hier zijn, als overlevenden zijn wij dankbaar, maar gèdenken in weemoed hen die gevallen zijn door oorlogsgeweld en betuigt zijn deelneming aan de familieleden van die leden der vereniging die gevallen zijn. De vereniging heelt met veel verlies geleden, het ledental is op peil gebleven. Spr brengt dank aan den heer K. van coon, die in zijn evacuatie-oord nog veel contri butie innen mocht. Na onze terugkeer werd de 2e Secretaris, W. van Markensteijn, het secretari aat voorlopig opgedragen. De vraag doet zich voor of wij ons zullen kunnen handhaven gezien de ingrijpende veranderingen op alle gebied, maar spr. doet een beroep op allen om in eendracht en samenwerking de belangen te benartigen. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Bij monde van den lieer A. v. Noord wordt verslag gedaan over de toestand der vereniging. Het aigelopen jaar was met zó gunstig wegens vele stertgevallen. Het ledental oedraagt thans 952 -f 109 adspiranten. In totaal werden 2 bestuursvergaderingen gehouden. Wegens vertrek bedankte P. v. Boon als best.lid en door den dood verloren wij Joh. v. d. Tol als lid van den raad van Toezicht. Met alg. stemmen volgde goedkeuring van dit verslag. De Penningmeester geelt daarna een overzicht der financiën; Dienstjaar 1945 geelt aan uitgaven en inkomsten' een rekening te zien van 1 432b,96, terwijl de bezittingen een waarde van f 32/51,23 vertegenwoordigen. Met dank wordt ook dit ver slag goedgekeurd. De Voorzitter dankt het scheidende bestuurslid P. v. Loon voor alles wat hij in lange tijd voor de vereniging deed en wenst liem vele gelukkige dagen toe. Dhr. P. v. Loon dankt voor de-tot hem gerichte woorden en uit de beste wensen voor de vereniging. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen J. Luijendijk, terwijl in de vacature P. v. Boon dhr. Cor Hartman gekozen werd. Tot kd van de Raad van Toezicht werd herkozen I. v. d. Doel, in de vacature Joh. v. d. Tol werd gekozen A. v. d. Voor de. Alle benoemden nemen onder dank hun ver kiezing aan. In de rondvraag wordt gevraagd of de uitkering niet verhoogd kan worden. De Voorzitter ant woordt dat dit zonder contributieverhoging, door de Verzekeringskamer nimmer zal worden toe gestaan, maar dat de leden desgewenst hoger kunnen verzekeren in 2e of le klasse, waarin de uitkeringen ook hoger zijn. De Voorzitter dankt allen voor hun medewer king op dezen avond én verzoekt gezinsverande ringen onmiddellijk aan de bode op re geven, waar na de vergadering wordt gesioten.n Het bestuur benoemde dhr. W. v. Markensteijn tot Secretaris, terwijl Cor Hartman als 2e Secre taris wordt aangesteld. Verslag van de gehouden Ledenverg. van de Chr. School. De Voorzitter opent deze vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen. De Secretaris leest de notulen der vorige verg. welke ongewijzigd worden vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris blijft de school 128 leden te nebben en 84 leerlingen. Tot tijdelijk onderwijzer is benoemd dhr. Maas van Middelburg. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de ontvangsten waren 1 4941,63; uitgaven f 4384,41; batig saldo f 557,21. Tot leden der commissie tot nazien der rekenin gen 1946 worden benoemd P. Luijendijk, M. van Kempen en P. Pulleman. Bij de gehouden bestuursverkiezingen worden herkozen M. van Boon en P. de V os, terwijl in de vacature G. Jonker met 2o der 32 uitgebrachte stemmen gekozen werd dhr. J. van Oosienorugge. Daarna werd gezongen Ps. 89 1, waarbij ge collecteerd werd. Het Hoold der School dhr. K. A. van Asperen spreekt daarna over het onderwerp: „Eer en plicht" daarbij wijzende op een drietal punten, die de kinderen ten opzichte van liun ouders behoren te bezitten, n.l. heide, eerbied en gehoorzaamheid en gaat dieper op deze dingen in. Deze scnone rede werd niet aandacht gevolgd en een geanimeerde bespreking mocht hierop vol gen. in de rondvraag komt men tot net besluit een Ouderavond te houden, na uitvoerige bespreking hierover. Na het zingen van Ps. 105 3 sluit Ds. Vollebregt deze vergadering met dankgebed. OOLTGENSPLAAT. jaen mauige eentgenootc. Zaterdagmid dag waren een groep jongens aan het eind van de Voorstraat, alhier, aan net sneeuwballen gooien. Bij de scnoeiimakerij van dm-. W. gekomen ont dekten zij daarbinnen de slager B. en de smid B. Onmiddellijk werd de uitlevering van beide liceren gelast, met net gevolg dat de slager B. naar buiten werd gewerkt en de snecuwdoop moest ondergaan. De smid B. zocht center zijn toeviucnt op den zolder van den schoenwinkel. Dit was met naar de zin van deze groep jongens en het plan werd overwogen om de pannen van het dak ie halen en hem zoo onder handen te nemen. Maar intusschen was de ecnigeaoote van den snud gewaarschuwd, een klein maar dapper liguur. Deze gelastte haar man onmiddellijk naar beneden te komen en naar huis tc gaan. Vervolgens gal zij met een vloed van woorden de groep jongens een bestraünig en zonder dat er nog een sneeuwbal gegooid werd begat zij zich huiswaarts. Wat er toen verder thuis is afgespeeld is ons niet bekend. Rehabilitatie. Onder het Plaatselijk Nieuws in het No. van de vorige week is onder de kop „Ben treurig verschijnsel" een bericht geplaatst over dc lirma Mosselman en Korteweg, dat na grondig onderzoek onjuist blijkt tc Zijn. Het is volkomen uit de lucht gegrepen, dat deze firma zich verdienstelijk zou hebben gemaakt voor dc Duitse Weermacht. Het is dan ook zeer tc betreuren,' dat een dergelijke lasterlijke aantijging j geplaatst is. De twee mannen, die ontslagen zijn, zijn met goedvinden van de partijen overgegaan naar een andere firma ter plaatse, omdat de firma Mosselman en Korteweg tot op heden nog geen materiaal door de Wederopbouw is toegewezen. Er is geen sprake van, dat de zaak stop gelegd wordt. De firma zal het zeker op prijs stellen, zo veel materiaal toegewezen te krijgen, dat de zaak op de oude voet kan worden voortgezet. We hopen hiermede de firma Mosselman en Korteweg volledig gerehabiliteerd te hebben. De Red. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Burgerlijke Stand. Geboren: Marinus, z. v. Pieter Arcnsrnan en E. J. Arensman; Adriana, d. v. C. Driesse en A. Noudt; Adriaantje, d. v. J. van Gurp en A. de Berg. Ondertrouwd: Miarten Wijnand Keyzer, oud 28 j. en Arendje Maatje Timmer, oud 26 j. Overleden: Aclrianus BakeUar, oud 72 j., echtg. van Adriaantje van Gurp; Jan Trommel, oud 75 j., Z. v. Pieter Trommel en Pieternella Smit. DIRKSLAND. In aansluiting aan het bericht van vorige week over de klokkenactie, kan nu medegedeeld worden dal de circulaires verzonden zijn. Tevens kan nog medegedeeld worden, dat de klok niet alleen aan het gemeentebestuur aangebo den zullen worden, maar levens aan het kerkbest. van de Ned. Herv. Kerk, daar deze kerk ook rech ten had op de oude klokken en het de bedoeling is de bestaande gewoonten te handhaven. Geeft allen naar vermogen opdat ook deze actie slagen zal. Donderdag 28 Februari j.l. gaf de Herv. Jeugdraad een ontspanningsavond voor de bij haar aangesloten verenigingen. Uitgevoerd werd een -non-stop-programma met veel zang, voor dracht en een tweetal pantomimes. De avond heeft volkomen aan de verwachtingen van de organisa toren beantwoord; de vrolijkheid was ongedwon gen en vooral onder de kleineren was de na-prei nog dagen lang merkbaar. Een revolutionaire worp. Van Zondag op Maandagnacht werden de bewoners van de Winterstraat opgeschrikt door een harde knal, gevolgd door het rinkelen van glas. Het bleek dat in het winkelpand van dhr. C. v. Eek een hand granaat geworpen was, die veel schade veroor zaakte. Van den dader ontbreekt elk spoor. Men vermoedt dat het hier een waarschuwing aan de regering is, anders te handelen met de „lichte gevallen." Ooggetuigeverslag v. d. slag op de Java-zee. Ook in onze gemeente is deze gedenkwaardige slag herdacht o.a. in de Chr. School, waar op Woensdag 27 Februari j.l. van 1112 uur alle kinderen saamgekomen waren in de gymnastiek zaal, om te luisteren naar dhr. C. v. d. Kroon, die als marinier op H.M. de Ruyter deze slag heeft meegemaakt. Het Hoofd der School, dhr. A. A. Jansen, leidde dhr. v. d. Kroon in en bracht de toen in de Oost vaders vechten Hij heet dhi school hartelijk w< vertellen. Deze el heldhaftige sir Het hoofd dei denking met de li en in hem on: :e strijdkrachten n.l. hun leven voc Hierna gaat de de kinderen zich halfstok hing. Kk v. d. Kroon de vli e minuten stil hen die vielen. Hi zesde couplet var: LA iigt i flet l ge lege Goedereede kunstmest li Diegene, c komen gelie scli rif lelijk a u. poldei d. de groot de eigenaar e. organisatiei Met nadruk ma opgave uitsluitenc dat aanvragen, w bij ons binnenko kunnen worden g Onvolledige opj tijd, waarin alle: kunstmestbonnen leggen. Men geve derh vermelde vooral d Naschrift. Aangezien het blad van Zaterda genomen, hebben opgave nader vas a.s. Na 13 Maart behandeling word Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter MARIE ELISE. D. VIS v. HEEMST N. M. VIS v. HEEMST-Knöps. Sommelsdijk, 1 Maart 1946. Rijzenburgscheweg C 102. Met (Jank aan God, geven wij kennis van de geboorte van een Zoon JAN. M. v. d. HAM P. v. d. HAM-Holleman. DIRKSLAND, 3 Maart 1946. Tijdelijk adres: Ziekenhuis, Dirksland. VERLOOFD: TOOS MOERKERKE en JAN MASTENBROEK OUDDORP, 7 Maart 1946. Hazersweg A 600. Dijkstel weg B 31. VERLOOFD: GREET TANIS en HENK FASE OUDDORP (Z.-H) Stationsweg A 182 6 Mrt 4ö. OUDE TONÜE l Langeweg B 79 Herplaatsing. ONDERTROUWD: JOHANNES VLIETLAND P.Az. en JANNETJE TANIS C.Jd. Huwelijksvoltrekking op 21 Maart a.s. Ouddorp (Z.-H.), 7 Maart 1946. Thuis: Dijkstelwcg B 29 Donder dag 14 Maart na 3 uur; Bokweg A 284 Woensdag' 13 Maart na 3 u. Toekomstig adres: „De Start", te Ouddorp. 16 Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders HUGO BOOM en PIETERNELLA B00M- BROOSHOOFD hun 45-jarige Echtvereeni- ging te herdenken, j Hun dankbare Kinderen, j Behuwd- cn Kleinkinderen. j Sommelsdijk, Oostdijk A 24v. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde g, Ouders, Behuwd- en Groot- ik ouders KOMMER VERDUIN en jj NEELTJE VERDUIN- g jj VERHAGE n >i op Zaterdag 16 Maart a.s. nunne 35-jarige Echtverccni- ging tc herdenken. 3 Ujt zij nog lang gespaarü g mogen blijven is uc wensen »v y van hunne dankbare kindc- ren, Behuwd- cn Kicinkin- y deren en Verloofden. y Ouddorp (Z.-H.), Maart '46. s) Kooiweg B 65. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde i Zuster en Zwager, Oont en i Tante te-Dirksland A. VAN PUTTEN K. VAN PUTTEN-TAN1S op Maandag 11 Maart a.s. nunne 25-jarige Echtvereeni- i ging te herdenken. Hunne dankbare familie i Goedereede: j K. TANIS Jz. I N. TANIS-üe Keijzer Rotterdam: E. LOKKER-Tanis P. LOKKER j Gocdcreede K. TANIS j L. P. TANIS-Overbeeke !J. TANIS en Verloofoe Rotterdam j N. VAN BEEK-Tanis W. K. VAN BEEK K- VAN GILST-Tanis j J. VAN GILST. Goecereede, Maart 1946. Zoo de Heere wil en zij jj leven hopen onze geliefde >i Ouders M. WIEGEL y en M. C. WIEGEL-MOL 8 op 10 Maart a.s. hunne rj 25-jarige Echtvereeniging y te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch 2) hunne dankbare kinderen THIJS en JAN. MELISSANT, Maart 1946. Gelegenheid tol felicit eren S Dinsdag 12 Maart van 3—o U -ii 's avonds na 7 uur. Heden behaagde het du leere na een kortstondij I.jüen van ons weg te neme -its innig geliefd KJeindoei •ertje DINA, iii den leeftijd van 3 we kei De Heere sterke dc diej uedroefde ouders, zusje c familie. Uit aller naam J. WITTE. Middelharnis, 6 Maart 1946. Heden behaagde het dei Heere van leven cn dood en kortstondig smartelijk lij jen van ons weg te nemen ot nnig geliefd Dochtertje e Zusje DINA, ut den leeftijd van 3 weken De Heere sterke ons in d zoo zware verlies. H. v. ES E. v. ES-WITTE JOS1NA. Sommelsdijk, 6 Maart 1946.

Opbouw | 1946 | | pagina 2