n fadering nsslagerij Februari flakkee" ian 194Ö. 's avonds ferlc, tc Middelharnis. van het Christelijk fsorganisatle" e Vakbeweging en |lenstanders. VAN WEZEL. ;n vak iel te doen. [sachool een studie- DIRECTEUR. gevestigd te kari 1946, in de [te Middelharnis. EN, Voorzitter. rig in verschillende voor hagen, zwarte, 'e kamer, Heesters, d leverbaar. - Dirksland iceren, alle soorten rborstels, rolveger- r. Ouddorp. ;r, N.-Tonge. I-, St.a/h. H.vl. iddelharnis enen en hopen ertrouwen ons Zonen TE KOOP: een tweejarige geit tegen half Februari lammeren en een jaarling bok. L-. J. BUIJS, Kranendijk, Achthuizen. TE KOOP AANGEBODF.N. 2 prima tweedehands rijwielen met ruilde surrogaat banden. Te bevragen bij RIJWIELHANDEL J. VAN WEZEL ÜÜSTD1JK. MIDDELHARNIS Tevens verzorgen wij weer alle reparaties aan uw Rijwiel. Tegen I Maart gevraagd een bekwaam landbouwknecht en een voorman bij üebr. VAN ES, Nieuwe Tonge. Meer dan 20.000 Nederlanders zijn deelnemers bij de N. V. Bouwkas „Rohyp" Meer dan 26.000.000.- werden onze deel nemers toegekend. De in Nov. 1945 verschenen coeken- ta Qi e am ningsstaat bedroeg 10.918.000.— over 1685 deelnemers. Vraagt inlichtingen bij D. KEIIZER HERRINGEN. Voor hef Seizoen 1946 Weer uit voorraad leverbaar alle soorten land- en tninbonwzaden Beleefd aanbevelend. L. Groenendijk Westdijk 305 Sommelsdijk Wij Vulcaniseeren weer alle soorten banden, rubberlaarzen, overschoenen, enz. „VULCAAN" Mr. Willemstraat 43 - Tel. 44834 ROTTERDAM (N). ZAAIGRANEN Alle soorten zomerzaaigranen en zaai- peulvruchten direct uit voorraad leverbaar. J. M. van Reijen 12—5 Graan- en Konstmesthandel Achthuizen Telef. 2 Stichting voor Lijkbezorging „VOORZORG" BIJKANTOOR: MIDDELHARNIS A. BAART, Burgem. Boumanplein C 38 .Telefoon 312. Begrafenissen, Transporten. UITVOERING: Indrukwekkend - Plechtig - Piëteitvol Ruilen. Ik heb 3 knotten grijze sokkenwol. Wie heeft voor mij in ruil: Wol voor een truitje. BEP ZEILSTRA, A. 199, Middelharnis. Een nieuw ketelpak (grote maat), voor een lap zwarte stof of zijde. Oenegen bij te betalen. Zwarte gebloemde zijde japon, voor een lap schortengoed, liefst zwart. Brieven onder No. 124 Bureau van dit blad. Een mantel, leeftijd 13 j. o.kw., voor een in goeden staat zijnde Heerenbroek, 23 j. of 5 knotten donkerblauwe wol. Inlichtingen: Boekhandel C. DE MOOIJ, Ouddorp. Een jongenswlnterjas, 11 j. en een meisjes- wintermantel, plm. 11 j., voor jongens- of meisjesschoenen, maat 40. Brieven onder No. 214 Bureau van dit blad. Wie ruilt: 2 paar in goede staat zijnde veld- schoenen, voor 2-persoons ledikant met spiraal, eventueel met bijbetaling. Inlichtingen bij G. VAN NIEUWAAL, Melissant. Wie ruilt een splinternieuw Vloerkleed o.kw., voor een Radio. Brieven onder letter B, aan Boekhandel C. DE MOOU, Ouddorp. Een dames camisole en eenTklnder camisole 10 j. blauw, voor brandstof. Inl. agent v. d. blad. L. GROENENDIJK, Westdijk, Sommelsdijk. Dienstaanbieding. NET MEISJE, leeftijd 17 jaar ZOEKT WERKHUIS v?°r 2 dagen per week. Brieven onder Werkster aan het Bureau van dit blad. Belegd Uw geld goed! DRAINEREN geeft grote winst. Uw buizen hebben wij in voorraad 5-6-8 en 10 cM. buizen. Op Uw aanvraag zorgen wij voor een toewijzing, bellen Tel. 24. DRAINEERBUIZENHANDEL Fa. DE KORTE Stationsweg 23 - Oude Tong V zijn en Brie! ordrecht n gronde sgegeven de jonge bedijk ng rne zou want het van de men vait gaf op nd, n.J. i week etzelfde degezel- iddeJiijk jaar was nieuwe oirder- nBorse- erfpacht lOden i door i. De r niet en het werk werd niet voltooid. Op 24 Maart 1479 werden de gorzen Noorderschorre en Melissant opnieuw ter bedijking uitgegeven. Het werk werd vlug voltooid en de nieuwe polder kreeg de naam van Oud-Melissant. In 1414 werd nog een gors vermeld, n.l. Ruecke- nisse. Spoedig daarna werd melding gemaakt van een tweede gors, n.l. Ruygenkil. Deze beide gorzen werden den 19den Februari 1481 door Maximi- tiaan van Oostenrijk aan zijn schoonmoeder Margaretha van Bourgondië geschonken. In de schenkingsakte werd meegedeeld, dat zij het recht had de beide gebieden in te polderen. Margaretha, die blijkbaar in geldverlegenheid was, verkocht reeds twee maanden later al haar rechten 3an Jaques Douche. Deze liet het bedijkingswerk spoedig uitvoeren en aldus ontstond de polder Roxenisse. Deze polder was grooter dan tegen woordige, want herhaaldelijk brak de dijk door, waardoor de polder overstroomde, n.l. in 1552, 1557 en 1570. Na deze laatste ramp bleef de polder zelfs gedurende 30 jaar drijvend, want pas in 1601 werd er weer gedacht aan her-indijking, welk werk in 1605 uitgevoerd werd. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1946 prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f0.15. Advertentieprijs 1—30 mm M cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 42 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt lederen Vrijdag Hoofdredacteur C. M. VOGELAAR 1 Zie artikel IV, verschenen in de „Opbouw" van 9 November 1945. Gezonde ontspanning. Voor hen, die vragen: Heere, wat wilt Gij ,r ik doen (en laten) zal, staat het wel t, dat de tegenwoordige dansen een 'r-oeking inhouden. Men kan als Chris- l,i"niet bidden: Leid ons niet in verzoe- ing. en tegelijk die verzoeking zelf willen ïjn wij er nu van af door dit feit een- «judig te constateren en tegen de jonge «ensen te zeggen: hoor eens jongelui, al Ut uit het geloof met is, dat is zonde Dat dansen van jullie heeft met geloof «ets te maken, integendeel, het brengt je !0t verwaarlozing van het zoeken naar God. Dus niet dansen". Hij. die zo redeneert, zegt o.i. de waar kid. Maar is toch eenzijdig. Den mens, t;e zijn „ziel" verwaarloost, wordt een De mms, die zijn „lichaam" verwaarloost Iwordt een kluizenaar. Nu is het heil der ziel meer waard dan het welzijn -van het lichaam. Indien uw oog u fizert, zegt Christus, werp het van u. En Idat zegt Hij Hl verband met de zonde der D<f blijdschap in den Heere is one'"<?'8 veel meer waard, dan alle wereldse blijd- hap. En toch... er is een volkomen ge oorloofde natuurlijke blijdschap. Een le- Ivensvreugde, die, vooral in de jeugd, zich 'bruisend uiten wil. De Prediker had daar wel oog voor: Verblijd u, o jongeling, in uw jeugd. En de wijze Prediker spreekt over zich verblijden en het goede genieten als over Gods grote gaven, den mens ge- Hoéwei Hij waarschuwt op zeer vele nlamsen tegen de ijdelheid der jeugd, en herinnert aan het gericht Gods, waar ieder eens rekenschap zal moeten geven. Eenzijdig alle ontspanning en ver- kan de grote Hervormer Calvijn, die aO vaak alken bij naam bekend is, ons nog wat leren. Neen, jonge mensen, hij was met ro muf en duf en puriteins als je mis schien wel denkt. Calvijn beoefende na zijn preek een soort balspel. En zou het sportveld voor het op groeiend geslacht niet verre te verkiezen ziin boven de dansvloer. Helaas ook de sport staat bij vele eerlijke christenen m discrediet. Tammer maar ook begrijpelijk. Of zit er veel verheffends in het gebrul, waarmee een opgewonden menigte een paar elf tallen aanmoedigt in het Stadion. Zij doen" aan voetbalsport, die toeschou wers. Als of „kijken naar en, doen aan h<Endan wordt voor die sport i altijd de dag des Heren misbruikt. Geluk kig gaan er thans stemmen op, om de Za terdag als vrije sportdag te gaan gebruiken in navolging van onze Engelse«iraden. Wat die boven genoemde soort „sport beoefenaars" betreft, natuurlijk is be langstelling in sportwedstrijden met af te keuren. Maar toch zeker met als doel op zichzelf. Laten onze i°2&e me"Se\™£ voetbalclubs oprichten. En korfbal-, hand bal-, tennis-, wandel, fiets- enr°t1Ci" En laten de ouderen maar gerust Wit stelling daarin toonen. Dat kan ook.tot uiting komen in de sportberichten van de krant. Ook als er eens wedstrijden georga gaïïseerd worden. Elke gezonde sport be vordert de lichamelijke en geestelijke groei. En wedstrijden kunnen het peil va1£e" sportclub verhogen. Er kan ondode leiding gemeenschapszin, gevoel voor sa menwerking, en zin voor wat de Enge s Talr play" noemt, bevorderd worden. Éérlijk, zuiver spel, met waardering 'tegenwoordig, bezwaren ae-ioeg. Materiaal voor voetbal, hand- en korfbal VS er nog niet. Tennissen duur Fietsen, zeilboten, roeiboten- ten zwembad stamp je ook zo maar niet uit ^Ouders, opvoeders, jeugdleiders, hier ligt een taak voor u. Meer dan tot nu toe moeten wij sympathiek staan tegenove sport. Wie weet wat met samenwerking, ook nu nog, bereikt kan worden. Ook de Kerk mag hier niet afzijdig staan. Leiding geven, dat er geen zing en sportverheerhjking ontstaat, zekei maar ook positief steunen het streven om onze jonge mensen de mogelijkheid te ge ventert net beoefenen van de een of andere gezonde sport. Onze jeugd moet met met ongemotiveerde verboden alleen opg worden, maar moet zelf de smaak te pak ken krijgen voordat wat gezond eontspan- ning geeft. En een innerlijke tegenzin m elke surrogaatontspanmng. Als ons_enh doel dan maar is: ontspanning, om strak des te beten-het werk te doen, dat God ons op draagt in deze ontredderde wereld. Want met dit doel voor ogen, kan sport zijn „uit het geloof". Het blijft tenslotte waar: wat uit het geloof niet is, dat is zonde. LANDBOUW. AANVRAGE KUNSTMEST. Na 1 Juli 1946 werd aan belanghebbenden een voorlopige kunstinesttoewijzing verstrekt voor het 7de cUstributiejaar. Momenteel wordt druk ge werkt aan de berekening der definitieve toewij zingen, waarvan reeds vele werden verzonden en uitgereikt voorai in de districten waar bloembollen, groenten of fruit onder glas worden gekweekt. Daar in 1946 geen bouwplanformulier ter invul ling werd verstuurd, wordt de toe te wijzen de finitieve hoeveelheid gebaseerd op gegevens welke in meerdere gevallen verouderd zijn. Betreffende de totale oppervlakte van elk bedrijf wordt steeds het aanvraagformulier van den zomer 1945 ge bruikt. Er zullen verscheidene landbouwers zijn, die in 1946 door velerlei oorzaken een geheel ander plan voor hun bouwland zullen samenstellen dan in 1943, 1944 of 1945. Zij, die hun definitieve kunstmesttoewijzing berekend wensen te zien volgens Bouwplan 1946 worden hierbij uitgenodigd zich schriftelijk te wen den tot de afd. Kunstmest van het Bureau Voed- selcommïssaris voor Zuid-Holland, Anna Paulow- nastraat 22, 's Gravenhage, onder volledige ver melding van naam, adres, woonplaats, registratie nummer en voorts de gewassen en dg oppervlakte van elk gewas waarvan zij in 1946 hopen te oog sten. De telers die na 1 Jan. j.l. land hebben gehuurd of gekocht, dienen apart le vermelden van wie(n) met volledig adres en reg. nummer van de(n) verhuurder benevens de oppervlakte en de gewas sen die huurder daarop zal verbouwen, en dan datum waarop de huur of den koop werd aange gaan. Door ons zal dan volgens deze recente gegevens het definitieve kwantum kunstmest worden bepaald waarop deze verbruikers recht hebben. De Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, A. v. d. HOEK. FLAKKEESCHE BOERENBOND. Aan Zijne Exellentie den Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening te s' Gravenhage Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: het Bestuur van den Flakkeesche Boerenbond, goedgekeurd bij K.B. van 24 December 1924, No. 24; dat hij zich tot Uwe Exellentie wendt naar aan leiding van de mededeeling om de kleine land bouwbedrijven te saneeren of tot grootere opper vlakten te combineeren, terwijl deze maatregel voor onze leden, en nog tal van andere ingezetenen welke niet bij onze srreekorganisatie zijn aange sloten, doch parasiteeren op zijn voedingsbodem funeste gevolgen zal hebben terwijl zij juist de bevolkingsgroep vormt welke uit den bodem haalt wat er in zit, en daarom van den vroegen morgen tot den laten avond bezig is om uit hunne bedrijf jes de hoogstmogelijke opbrengsten te verkrijgen, dat er voldoende voorbeelden zijn dat deze kleine 1 boeren hun ijver en spaarzaamheid later grootere, soms groote bedrijven hebben geexploiteerd en I daardoor voorbeelden zijn geweest voor kapitaal' krachtiger collega's, om hunne voetstappen te drukken terwijl zij bovendien die akkerbouw producten teelen welke wij onder de tegenwoordige omstandigheden thans noodig hebben voor het verkrijgen van diviezen, n.l. uien, wortelen en za den, dat uit ons eiland voor den oorlog, dus tot 1939 van alle voor export bestemde uien 50 of meer procenten in Flaakkee geteeld werd, en waar aan de kleine bedrijven een zeer groot aandeel hebben gehadt; en uiteindelijk tot gevolg heeft, dat Flakkee het dichtsbevolkte platteland van Nederland is, terwijl het ongetwijfeld ook wel tot het vruchtbaarste deel van het Koningrijk zal behooren, immers in 1936 bedroeg de gecontro leerde opbrengst van voedingsgewassen, welke uit Flakkee naar het vasteland weiden verscheept; 227.997.000 kg, terwijl de oppervlakte van ons eiland binnendijks ongeveer 22.000 ha is, met een bevolking van 33 a 34.000 inwoners; dat mocht, het tot uitvoering van Uw voornemen komen, er ook nog als bezwaar geldt dat die inenschen wel aangesloten zijn bij de R.V.B. of een andere bedrijfsorganisatie; voor het personeel dat ze misschien een enkele dag in den herfst noodig hebben doch Zelf onverzorgd op straat komen te staan, zoodat ook hierin op een of andere wijze zal moeten worden voorzien. Redenen|Waaroin wij Uwe Exellentie eerbiedig verzoeken, voor deze ramp ons eertijds welvarende en rijke eiland te behoeden dat na het oorlogs geweld en de inundatie zich weer met alle energie moet en zal inzetten om ook zijn bijdrage aan de herrijzenis van ons getroffen vaderland te geven, 't Welk doende enz. De Secretaris. De Vqprzitter, (w.g.) A. W. KEIJZER. (w.g.) G. J. BUTH. Sommelsdijk, 6 Februari 1946. T.B.C.-bestrijding rundvee» T.B.C.-bestrijding rundvee. Woensdag 6 Febr. werd in Hotel Spee, alhier, de film vertoond „De bonte moet er uit", des middags voor de leerlingen der Lagere Landbouwschool, alhier, en verschei dene melkveehouders, en des avonds voor de leden der vereniging van oud-leerlingen „Excelsior". Zowel 's middags als 's avond|j heeft de Heer Frijlink, veearts te Middelharnis, een inleiding tot de film gehouden, waaraan we het volgende ontlenen: De Heer Frijlink besprak o.a. de volgende twee vragen: Is bestrijding hier noodzakelijk en is bestrijding hier mogelijk. Als practeserend veearts en tevens als vleeskeurings-ambtenaar wees hij op het zeer veelvoudig voorkomen van T.B.C. bij net rundvee. Vooral in de Centrale slachtplaatsen olijkt de omvang van deze gevreesde ziekte. Slachtmiddagen, waarbij van een twaalftal runde ren en van acht tot tien met tuberculeuze afwijkin gen werden gevonden behoorden niet tot de uit zonderingen. Niet lang geleden werd door hem bij een dergelijke slachting een uitgebreide uiertubei- culose aangetroffen. Bij navraag bleek het betrok- Ken dier atkomstig van een landbouwer, welke zich verheugen kon in het bezit van meerdere kleine Kinderen. Hem was bekend dat in het betrokken gezin niet de gewoonte bestond de melk te koken. In een dergelijk geval zijn gebeurtenissen als in film worden vertoond - een landbouwer verliest door een open lijden onder zijn melkkoeien één zijner kinderen - niet denkbeeldig. We mogen gerust aannemen dat vele jonge mensen, die hun leven moeten slijten in de bekende groene tentjes, besmet zijn door tuberculeus vee. Daarom bestrij ding is beslist noodzakelijk. Een bestrijding is ook mogelijk mits alle vee houders daaraan energiek meewerken. Er dient plaatselijk een vereniging te worden opgericht, die ressorteert onder de Provinciale vereniging. Ge beurt dit niet, dan zal Flakkee in de toekomst over'stroomd worden met reactie-dieren, die elders, waar wel aan bestrijding wordt gedaan, worden opgeruimd. Wel wees spr. op de grote mogelijk heden bij bestrijding - de wisselende veestapel - het gezamenlijk weiden op de gorzen - maar ook werd op een mogelijke oplossing van deze bezwa ren gewezen. Daarom, melkveehouders op ons eilami, verenigt U, maakt een begin met de bestrijding der T.B.C. onder uw vee, tot heil van uw gezin en van de volksgezondheid in 't algemeen. De film, waarin op dramatische wijze het grote gevaar van de T.B.C. bij melkvee in beeld wordt gebracht, maakte diepen indruk op de aanwezigen. Publicatie van het Streekbureau voor den Wederopbouw van Goeree en Overflakkee en Het Districts bureau Wederopbouw Boerderijen. Zuid-Hollandsche eilanden. Daar het gebleken is, dat er door belangheb benden werd verzuimd de schade aan onroerende goederen bij de Schade-Enquete Commissie te Rotterdam aan te geven, vestigen ondergeteeken- den, thans voor de laatste maal, de aandacht op onderstaande publicatie: Ieder, die schade geleden heeft aan onroerende goederen tengevolge van oorlogsgeweld, van han delingen of maatregelen van den vijand of van oorlogsomstandigheden is verplicht daarvan aan gifte te doen door middel van het enquete-formu- lier A, hetwelk verkrijgbaar is op elke gemeente secretarie op het eiland. Het formulier moet na invulling worden inge zonden bij de Schade-Enquete-Commissie te Rotterdam, Schiedamschesingel 48. Aangezien, dc geleden schade wordt opgenomen vanwege de Streek en Districts Bureaux voor noemd kan beantwoording van vraag 17 van het formulier (dit is het opgeven van de noodzakelijke kosten om de beschadigde opstallen te herstellen in den toestand, waarin zij voor de beschadiging verkeerden) onbeantwoord blijven. Teneinde te voorkomen, dat bij die opname schadegevallen worden vergeten, dienen belang hebbenden zich in verbinding te stellen met den Burgemeester van de plaats hunner inwoning. Degene, die reeds eerder het formulier A. heeft ingezonden en als antwoord daarop eén inschrij vingsnummer ontving, behoeft deze aangifte niet te herhalen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat vorenbe doelde aangijte van de schade voor 1 Maart 1946 moet zijn geschied op straffe van het verbeuren van het recht op schadevergoeding. Het Hoofd Districts Bureau Wederopbouw Boerderijen: E. Schouwstra. Het Hoofd Streekbureau Wederopbouw Goeree en Overflakkee. G. Terluin. MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG •s i. S EERLIJK TEGENOVER GOD Jezus zeide tot hem „wat noemt gij Mij goed? Niemand is goed dan Een, namelijk God." Luc. 18 19. Deze tekst is een der meest bevreemdende uit de bijbel. De Heere Jezus wijst hier toch de titel „Goede Meester" af, omdat alléén van God ge zegd kan worden, dat Hij goed is? Ontkent Hij dan zelf God te zijn? Natuurlijk kan dat de bedoeling zeker niet we zen. Let erop, dat de Heere deze woorden sprak tot de rijke jongeling. En deze was een Farizeeër, een ontwikkeld man, die goed wist, waarover het ging. De Farizeeën nu waren zeer geneigd tot oppervlakkigheid. Denk maar aan hun beschou wingen over zonde, menschelijke verdorvenheid, Gods genade enz. Nu komt deze Farizeeër dan tot de Heiland met de vriendelijke en eervolle begroeting „Goede Meester", en hij vraagt „Wat moet ik doen om het eeuwige leven te beërven?" Daarop geeft dan de Heere hem een antwoord, waarin Hij laat uitkomen, dat het er in deze zaak nauw op aan komt. Daarom stelt de Heiland de kwestie in eens heel scherp. Ge noemt Mij „Goede Meester". Maar, méént ge dat nu wel? Hoe ziet ge Mij dan? Komt ge tot Mij als tot iemand, wiens meening ge wel eens wilt hooren, of zijt ge bereid U aan Mij en aan Mijn Woord onvoorwaardelijk en geheel over te geven? Ge noemt Mij „Goede Meester". Maar weet dan: niemand is goed dan Eén, n.l. God. Als ge meent wat ge zegt, dan erkent ge Mij als de Zoon Gods, de Messias. Doch als ge daar niet aanwilt, wees dan eerlijk, maak er u dan niet af met een vriendelijke aanspraak, een mooie titel, die u geen ernst is, waar ge in de grond der zaak niets van meent. De Heere vraagt van ons eerlijkheid in de ver houding jegens Hem, ook in ons spreken tot Hem en over Hem. Geen oppervlakkig eerbetoon, zelfs niet in de namen waarmee we Hem noemen. Wij noemen God „Vader", „Onze Vader die in de hemelen zijt". Christus méént het als Hij ons leert „Gij dan bid aldus". Aanvaarden we dat nu? Meenen wij het óók? We noemen God: de Barmhartige, de Go*d:r- tierene, de Vader aller genade. En onszelf noemen we zondaren. En het is alles volkomen naar waar heid. Het is zoo. Maar méénen wij het ook, van harte? Waarom hebben we dan nog zooveel harde gedachten ovqr die „God aller genade", zoo weinig vertrouwen in die „Goedertieren Vader", zoo weinig echte verwachting van die Barmhartige Zaligmaker"? Waarom zondigen we zoo gemak kelijk onder het oog van die „alwetende en alziende God"? God is goed, en wij zijn zondaars. En toch nog zoo vaak de gedachte „ik zou wel een kind varT God willen zijn, maar zou God wel willen"? God meent wat Hij zegt, Hij is de God der waarheid. Meenen wij ook, dat we zeggen over God, en tot God? Laat U mijn tong en mond en 's harten diepste (grond Toch welbehaaglijk wezen. Stellendam. H. DE VALK. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Gaarne zou ondergeteekende verder ingelicht worden door dhr. H. v. Heest, directeur der Centrale Veiling te Middelharnis, betreffende de opgang van genoemde Veiling. Hoe het in 1914/18 verliep, kan ondergeteekende niet veel oordeelen, omreden hij toen nog te jong was, hierover iets te kunnen zeggen. Evenwel weten oudere boeren nog wel, wat toen de „Bieta" - als ik den naam goed schrijf - betekënt. De Vei ling, zegt men wel eens, is toen gebruikt voor een stropje voor de boeren om den hals, hoewel de Veiling er niet aan te kort kwam. Dertig jaar is er sinds gepasseerd en nog is de Veiling niet, wat ze zou moeten zijn, want anders behoefde dhr. van Heest toch zeker nu geen propaganda voor zijn bedrijf te maken, om een voorlichting te verstrek ken aan de oud-leerlingen van „Excelsior". „Goede wijn behoeft geen krans". Zeker, het is een groote lijdensweg, die de Veiling bewandeld heeft, We zullen eens zien wat al die jaren is geschied. Geveild is er weinig, gerekend met wat op ons vruchtbaar eiland is gegroeid. In den tijd, dat het niet verplicht veilen was, kwamen er zoo goed als geen uien en peen. Dhr. van Heest geeft wel door van groenten en later zwarte bessen en eieren, ook een tijdje aardbeien, wellicht was dit het grootste kwantum wat geveild werd. Van velen weet ik echter wel, dat zij nimmer tevreden waren met de prijzen, die voor hun producten kwamen. Als er veel aangevoerd werd, kochten de groente boeren voor zichzelf, omdat de prijzen dan toch niet te hoog waren, en was er weinig aanvoer, dan kocht één of twee personen de partij, en buiten de Veiling werden de producten gedeeld, zoodat concurrentie uitgesloten was. Gelukkig kwam er voor de Veiling weer een andere.tijd. De oorlog kwam en zagen zij weer een kansje de boeren vast te leggen. Verplicht veilen. Wat een vreugde. Nu zullen we de boeren eens aanzeggen, hoe het moet. Vaste prijzen, die voor de boeren naar omstandig heden van alle extra onkosten veel te laag waren. Maar neen, nog meer moesten de boeren geleerd worden. Het product moest gesorteerd worden,, anders wilde: de vijand, de Mof, het niet hebben. Er werden sorteerinrichtingen op Flakkee gebom bardeerd, ook de handel (want die konden ze toch moeilijk uitschakelen) kon voor de boer blijven sorteeren. Hier konden de boeren dan hun pro ducten brengen, en moest men ihaar afwachten, wat men dan gezegd werd, geleverd, te hebben. Het zat in goede handen, dus wat men je vertelde, zooveel kilo's geleverd en daar kon men mee naar nuis. Iemand, die toevallig de zaak eens voor een gedeelte controleerde (gedeeltelijk zeg ik, want goed kan dit niet omreden men maar brengt en geen bruto gewicht weet) bemerkte dat het altijd anders uitkwam dan wat men gezegd werd. Meestal kreeg men dan nadien nog een partijtje oij betaald. Ik zeg maar zoo een geruststelling als alles over de Veiling gaal. Ik heb dhr. van Heest dit ook wel eens gezegd. Dhr. van Heest zal wel zeggen, dit is in zooverre nog voor den boer, want daar is de sorteennrichting van. Inderdaad, maar op wiens aanwijzing, zeker niet van de boeren, En toch werd er zooveel voor de sorteerkosten afgehouden. Want de sorteering is verplicht, zei dhr. van Heest. Hij zou nu de boeren eens leeren hoe of het moest, nu we onder de bezetter zaten. De Moffen wilden dit, zei hij. Jammer, dat het uitkwam, dat de gesorteerde koepeen in één schip, liggende op het havenhoofd te Middelharnis, door elkaar geladen werden. Dit zou niet meer plaats hebben, zei dhr. van Heest, toen ik hem dit mede deelde. Weg was echter al onze moeite en groote onkosten van de boeren. Toen ondergeteekende hem mededeelde hier over eens naar de Groente- en Fruitcentrale te schrijven, had hij toevallig de inspecteur hierover gesproken, zoo ook de inspecteur van de Voedsel commissaris. Wat bleek echter later, toen onder geteekende een antwoord kreeg van de Voedsel commissaris, dat in 't geheel geen sorteering noodig was geweest. Hierover wilde dhr. van Heest op een vergadering van de sorteerinrichting te Dirksland niet veel hooren. Het geval was, dat we het najaar daarop een tijd hadden, dat de koe peen ongesorteerd in het schip verladen werden, hoe zit dat^ Waarom, vraag ik me af, nu weer sorteereii dit'jaar? Op onze veïlingsbrief komt dit wel uit, pl.m. 10 onkosten verloopen van dit korte eindje, vanaf dat de koepeen of uien in de sorteerinrichtings gebracht tot deze er weer uit gaan. De 9/io daar moet de boer alles voor geven en doen o.a. pacht, ploegen, eggen, zaad, zaaien, wieden, kunstmest, rooien, aan de put doen, stroo voor dekken, opdoen en rijden. Wat een verschil. Hoewel dat zeker de prijs van heden moet blijven anders wordt het verschil nog grooter, misschien blijft er voor den boer voor al die kosten en risico maar 7/i# of nog minder van over. Boeren, en ook vooral kleinere boeren, de laatste omdat dit de meeste zijn die uien en peen teelen, smijt de last van U af, wees één. Zijn we de laatste vijf jaar niet lang genoeg onder heerschappij ge weest. Pleit voor vrije handel en wandel, wees baas op eigen erf. Geloof niet dat de Veiling je grootere prijzen kan garandeeren voor uw product. De vraag, die buitenland naar onze uien en peen doen, die stellen de prijzen. Overtollige markten hebben altijd de prijs gedrukt, doch de Veiling kan ook hier moeilijk andere geest inbrengen. Laat veilen, die veilen wil, doch laat ieder zijn Hollandsche vrijheid hebben, ook de boer. Elke koopman is fel genoeg iets te koopen of te laten koopen door hun commissionnairs, als er iets te verdienen valt. Mijnheer de Redacteur, voor deze keer génoeg, Dankend voor uw plaatsruimte. Dirksland. Jb. K. Klokken voor den toren van Meneerse. In het vorige nummer was geen plaats voor een klein artikeltje, over de belangstelling voor een stél klokken ih de toren. Men zegt het me: er hooren klokken in die toren, men belooft de porte- monnaie te openen. We hebben bericht van den klokkengieter, die ons hoop gaf, dat we betrekkelijk spoedig klokken kunnen hebben. Hij schreef één ding, dat me meevalt: het is niet noodig dat ge een groote collecte gaat houden voor metaal. We krijgen toewijzing ervoor. Dat valt me erg en zelfs heel erg mee. Ik had gedacht, dat daarvan voorloopig geen sprake kan en zal zijn. Nu blijft dus over, dat wij allen een kleine som gelds opzij leggen voor de klokken. Maar vóór wij de bestelling doen, moet één ding geschieden: onszelf overtuigen dat inderdaad de klokken verdwenen zijn. Ik hoop de nog niet opgevraagde klokken eerst eens te gaan bekijken om me te vergewissen van het verloren gaan. Is inderdaad het feit geconstateerd, dat onze klokken niet zijn onder de klokken die nu nog staan te wachten in Gouda en Delft op hun verzending, dan volgt de oproep om uw giften af tc dragen aan het comité. Misschien was het wel juist, dat de comité's, die ook klokken willen gaan bestellen voor hun torens, zich met mij in verbinding stellen om gezamenlijk nog eens het ondersoek te verrichten langs dc klokken, die nog op bestemming wachten of er nog „een verloren zoon" - en zou deze ooit hartelijker terugontvangen kunnen worden - vinden? J. B. goederen te verkrijgen voor de bewoners, die na verplichte evacuatie, terug keerden in het z. g. n. natte gebied. Later heeft de commissie haar werkzaamheden uitgestrekt over alle plaatsen van het eiland. De verkoop der goederen, welke door bemid deling van de commissie worden verkregen worden verkocht door winkeliers, die bij de commissie zijn ingeschreven. Reeds 95 winkeliers zijn als zoodanig ingeschreven. Teneinde een inzicht te verkrijgen in haar werkzaamheden volgt hironder een opsomming van de goederen, welke reeds werden of binnen kort zullen worden verstrekt. A. MeubelenDressoirs 25: ledikanten 23: huis kamerameublementen 10: salonameublementen 7 slaapkamerameublementen 4: eetkamerameubie- menten 3: tafels 26: serveerwagen 2: babycom modes 2 én bureaux 2. B. Huishoudelijke artikelen. 1. Metalen keukengerei (geëmailleerd, allumi- nium, gegalvaniseerd). Pannen 3820: steelpannen 480: vergieten 48: fluit-waterketels 180: melkkokers 48: schuim- saus en scheplepels 902: afwaschbakken 402: em mers 1937: nachtpotten 72: theepotten 12: braadpannen 6: teilen 70: koekepannen 152: diepe borden 257: schalen 432: bedkruiken 100: huis- houdbussen 665. 2. porselein en aardewerk. In totaal werd aan serviespunten uitgegeven een hoeveelheid van 105039. 3. Glaswerk. Weckglazen 3450 en ringen 1000. 4. Tafelgereicassette 1: tafellepels 480: tafel vorken 480 en theelepels 156: aardappelschil mesjes 5 200: vertinde eetvorken 1200: 5. Haarden en kachels. Fornuizen 140: kachels 110 en gascomforen 135. 6. Huishoudelijke houtwaren. Strijkplanken 50 en trapleeren 200. 7. Diversenkachelpijpen en ellebogen 640: kiaderkroesjes 800: strijkijzers 130 :pelroleum- vergassers 402: schoenen 6301 paar: natrium- metasilicaat 1535 kg; zeepvervangend waschmid- del 7080 kg. Tevens werd met medewerking van de com missie door de distributiedienstten Middelharnis en Ooltgensplaat een zeer groot aantal vergun ningen afgegeven voor de aankoop van dekens. VOORZIENINGSCOMMISSIE Oorlogsslachtoffers Goeree cn Overflakkee. Zooals beleend is ten behoeve van de oorlogs slachtoffer^ op het ei land opgericht deVoorzienings commissie oorlogsslachtoüers Goeree en Over flakkee, als onder.afdeeling van de Stichting Cen trale Voorziening van Rotterdam met goederen voor de huishouding. Oorspronkelijk was deze conmissie bedoeld om HET BESTUUR van de Plaatselijke Commissie van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", uitgaande van het C.N.V., deelt hierbij mede, dat de op 2 Februari j.l. gehouden collecte ten bate van genoemd fonds, heeft opgebracht te: Middelharnisf 346,23 Sommelsdijk241,25 Dirksland 310,— Melissant153,53 Nieuwe Tonge205,12 Ouddorp225,43 Oude Tonge 156,06 Stad aan 't Haringvliet76,18 Stellendam137,43 Goedereede231,93 Herkingen 167,50 Totaalf 2.250,66 Voor dit bedrag zeggen wij gevers en geefsters en inzonderheid de collectrices hartelijk dank. HET BESTUUR. Waar U geen Omzetbelasting van betaald. De Minister van Financiën heeft verschillende belastingplannen aangekondigd. Hoe of deze plan nen zich zullen ontwikkelen is nog onbekend, maar dat het er niet voordeeligcr op zal worden is te begrijpen. Hoewel het rechtsbewustzijn van het Nederlandsche volk zich steeds tegen bepaalde belastingen verzet, begrijpt het toch ook weer dat ,een zwaardere heffing een noodzakelijkheid is. In de oorlogsjaren is onze staatsschuld met niet min der dan 14 milliard toegenomen. Waarlijk geen peuleschilletje. Dat de belastingbetaler hier den invloed van zal gevoelen is begrijpelijk. Juist daar om is het van belang om goed tc weten hoever hierbij gegaan moet worden. Bedoeld wordt hier de Omzetbelasting voor landbouwers. Nu eens niet waar U wel, maar waar U niet van hoeft te betalen. Levering van landbouwproducten is lang niet in alle gevallen belast, zooals hier nader door eenige gevallen aangetoond. Vrijgesteld zijn o.a. dc opbrengst van levering aan: Verccniging ter behartiging van de Nederl. aardappelhandel U.V.B.N.A.); Stichting tot het exporteeren van aardappelen; Aan - en Vei koop- bureau Akkerbouwproducten; Provinciaal Aan- en Verkoopbureau Akkerbouwproducten; Algeinceue Verccniging voor MelkvoOrziening; Bedrijfschap Pluimvee cn Eieren (levering door middel van verzamelaars). Verder leveringen aan Suikerfabrie ken en de verschillende veilingen. Levering van cichorei door de leden aan hun coop, richorei-dro-

Opbouw | 1946 | | pagina 1