Gemeentehuis, in het bijzijn van burgemeester Ottink, benevens enkele genoodigden. Hierna werden de troepen door hun kapitein, vergezeld van den burgemeester, geïnspecteerd. De Muziekvereen. „Amicitiawas ook aanwezig en gaf op de juiste momenten haar nummers ten beste. Jammer, dat bij het spelen van ons volkslied, het voor vele toeschouwers te koud was om het hoofd te ontbloten. Hierna werd er een rondgang door het dorp gemaakt door de Gezagstroepen, voorafgegaan door „Amicitia", terwijl de jeugdige vereeniging „De Jonge Padvinders" zich ook niet onbetuigd lieten en hun beste beentje voor zetten. De parade was voor velen een ongewoon maar mooi schouwspel. Ons dorp is geworden tot garnizoenplaats. Jammer dat sommigen het meteen willen gelijk schakelen met een groote stad en misschien de band die ons allen nog steeds bindt, in deze kleine ge meenschap. Want - de parade was mooi - alle lof voor de soldaten, maar het uur waarop het gebeur de getuigde van gebrek aan piëteit en gevoel voor onze oude dorpsgevvoonten - bij de leiding. Op het zelfde uur werd een doode ten grave gedragen. De ongewone route en de ontwijding door de muziek, terwijl er op de groeve gesproken werd, was voor de nabestaanden kwetsend. We hopen, dat er in 't vervolg ineer eerbied voor dergelijke teere gewoonten aan den dag gelegd wordt. Oprichting Afdeling Rode Kruis. Op Maandag 4 Februari was er in de Raadszaal ten onzent een vergadering, die ten doel had te komen tot het oprichten van een vereniging van het Ned. Rode Kruis (Afd. Dirksland, Melissant en Her- kingen). Burgemeester Ottink trad op als installa teur van het kernbestuur. Notaris Hempenius uit Middelharnis was aanwezig om de zaak uiteen te zetten, terwijl van de drie genoemde dorpen enkele heren als vertegenwoordigers aanwezig waren. Burgemeester Ottink stelde voor, daar enkele E.H.B.O.'ers aanwezig waren, een van hen, dhr. A. A. Jansen, als Voorzitter te benoemen. Deze neemt zijn benoeming aan n3 goedkeuring door de vergadering. Dhr. van den Berg wordt benoemd als secretaris. Het is de bedoeling dat dit bestuur, wellicht aangevuld en misschien veranderd, later door de leden gekozen zal moeten worden. Hierna gaf Notaris Hempenius een korte uiteen zetting wat het doel en de werkwijze van de Afd. zal zijn. Ons eiland wordt gesplitst in 4 afdelingen, zodat het gehele eiland aan iedere actie van het Rode Kruis zal meewerken. Want, hoewel de oor log uitgewoed is, zijn er verschillende taken die het R. K. in deze tijd op zich heeft genomen en waaraan ook zeer veel arbeid is verbonden, o.a. repatriëring, „Help Indië"-actie, Boeken-actie, hulp aan het H.A.R.K., in één woord, het R. K. is een centrale organisatie voor allerlei hulpverlening. En zeer velen, die gedurende de oorlog van haar diensten een dankbaar gebruik gemaakt heeft, weet dat het Ned. R. K. steeds deed wat in haar ver mogen lag. Veel geld is er nodig. Daarom is het eerste begin een Leden-werf-actie (Ouddorp's afdeling telt 1000 leden op de 4000 inwoners, dit ten voorbeeld). Geldt deze verhouding voor het ganse eiland, dan geeft iedere gezamenlijke actie een enorm succes. Als bestuurslid neemt een bijzondere plaats in: 1. De Sectie-commandant (dokter). 2. Het lid belast met het transportwezen. 3. Het lid belast met het Ziekenhuiswezen. Onder het bestuur, meer met adviserend recht, staan: a. de ploeg-commandat (benoemd werd dhr. N. Zoon): bhet hoofd der helpsters (zusters). De naam Afd. Dirksland, Melissant, Herkingen, werd ter goedkeuring naar het Hoofdbestuur door gegeven. Hierna werd de vergadering gesloten. Geeft U allen op als lid (de leden-werf-actie- begint spoedig) en steunt hierdoor dit mooie werk. Donderdag 24 Jan. hield de IJsclub te Dirksland haar algemene ledenvergadering in de bovenzaal van dhr. J. Vermeulen, De voorzitter, dhr. C. van Loo, opende de vergadering ne riep de leden, die in grote getale waren opgekomen, een hartelijk welkom toe. Hij memoreerde in het kort, dat in de donkere tijd, die achter ons ligt, de animo voor de ijssport, hoewel de gelegenheid daartoe er wel was, zeer miniem was, door de ons bekende oorzaken. Alaar..dat alles is voorbij en met nieuwe moed is het bestuur aan 't werk getogen. De inning van de contributie is zeer bevredigend verlopen. En, in de loop der vergadering zal het blijken, de ijsclub heett hoewel een eigen goede ijsbaan tot de vrome wensen zal blijven behoren, tóch nog wel enig nut, voor de schaatsenrijders(sters). Hierna leest de secretaris, dhr. P. Both, de notulen voor over het jaar 1942. Daarna volgt het verslag van den penningmeester, dhr. J. Ardon, die een batig saldo noteert van 35,02 en een ledental van 25S. Ter afwisseling kondigt de voorzitter een kosteloze lafenis der vergadering, terwijl enkele be stuursleden zorgden voor bijna-gratis gebakjes. Verdergaande, komt het onderwerp: „een eigen ijsbaan' in bespreking. De voorzitter zet duidelijk uiteen, dat men voor Dirksland aangewezen blijft op dc Boezem, hoewel in andere richtingen steeds gezocht zal worden. Nu kan medegedeeld worden dat de IJsclub, de volledige medewerking verkregen heeft van het polderbestuur, zodat bij beginnende vorst de Boezem vol zal blijven. Contributie wordt verhoogd tot 0.75. Bij de bestuursverkiezing wordt dhr. L. Brooshooft met algemene stemmen herkozen, terwijl voor de heren M. de Bonte, (aftredend) en J. Culdemeester (bedankt) komen achter de groene tafel plaas nemen de heren J. v. d. Baan en O. P. van Dalen. Hierna volgt een gratis verloting, eerst voor de dames, daarna voor de heren. Teil van aardige prijzen komen uit de bus. Bij de rondvraag wordt nog geïnformeerd naar dc con ditie van de tent en dekzeil. Alies blijkt nog in goede staat te verkeren. Nogmaals wordt er bij het bestuur op aan gedrongen de kerkgracht, op de een of andere manier tot verboden terrein te verklaren tot het ijs sterk genoeg is. De voorz. zegt toe, bordjes met „Verboden toegang" te plaatsen, zodat, indien nodig, de politie procesverbalen uitdelend kan optreden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. collectanten. Daarenboven is er nog een bedrag ingekomen van een collecte op een huiselijk feest groot f 38,57, voor hetzelfde doel. MELISSANT. Zaterdag 9 Februari zal op het gemeentehuis het afscheid plaats hebben van den heer H. Rooij als Secretaris dezer gemeente. De Muziekvereen. „Tot Nut en Genoegen" zal bij deze gelegenheid haar Ere-Voorzitter een serenade brengen. Dhr. M. Sieling bedankte als lid der ge meenteraad. -Aan dhr. M. Wiegel werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als verzorger der begraaf- Claats. In zijn plaats werd met algemene stemmen GRAF KRANSEN zijn onze specialiteit. Door verzorgde uitvoering neemt ons werk een aparte plaats in Op het plein of in de straat Waar gij gaat of waar gij staat Gij hoort het hier en Overal Over het „werk" staat men pal Koopt dus Uw Bloemwerk met beleid Bij A. VAN ZETTEN nimmer spijt Voor Grafkransen dus te letten Op Bloemenmagazijn Van Zetten. Telefoon 273. STELLENDAM. Naar wij vernemen is onlangs opgericht en zoo juist Koninklijke goedkeuring verkregen op statuten, een Centrale Varkensver zekering, welke alle plaatsen van Flakkee omvat. Voorzitter der Vereen, is H. Grootenboer uit Sommelsdijk, Secretaris W. Robijn en Penningm. J. A. Klink. Maandag 4 Februari is hier ter plaatse een cursus begonnen voor aardappelselectie, uitgaande van de Plantenziektenkundigen Dienst. De deurcollecte voor het T. B. C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht het mooie bedrag van f 136,05. Hulde aan de dames •enoemd dhr. A. du Pree, Als hoofd der Bijzondere School werd benoemd dhr. O. Israël. Het hotel de Gouden Leeuw werd door mej. de Wed. M. v. d. Merf verkocht aan den heer P. v. d. Werf. VoetbalMelissant I speelde tegen Oude Tonge I en won met 53. Melissant II speelde daarna tegen H. V. V. I uit Herkingen en won met 52. GOEDEREEDE. De collecte die j.l. Zaterdag gehouden werd voor het T. B. C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", heeft in onze gemeente en omgeving f 231,93 opgebracht. Tot nieuwe bestuursleden van de Zondags- schoolvereeniging „Goedereede" zijn gekozen da heeren Kl. Tanis en C. Westdijk. Burgerlijke Stand over Januari. Geboren: Adam, z. v. W. 't Mannetje en J. Tanis; Pieter, Z. v. A. van Splunder en J. P. Bruggeman; Pieter Johannes, z. v. T. Tanis en D. den Eerzamen. Getrouwd: Aren van der Wende, 25 j. en Dina Soeteman, 28 j. Overleden: Jannetje den Eerzamen, 33echtg. van Kors Hock; Jacob de Vries, 63 j., echtg. van Arentje Komtebed; Lijntje, d. v. Pieter den Eer zamen en Johanna Tanis. Bevolking: Ingekomen uit Delft Elizabeth van Waarde; Vertrokken naar ^Middelburg Gerrit Orgers Johz; naar Rotterdam Gerrit Orgers Dz. en naar 's-Gravenhage Aren Soeteman. Dinsdagavond 29 Januari j.l. vergaderde de Raad der Gemeente GOEDEREEDE, voor de laatste maal onder Voorzitterschap van den loco-burgemeester Dr. S. S. Smeding. In de wethouders-vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Smeding, wordt voorzien door de benoeming van den heer D. Goekoop als zoodanig. Ingevolge art.96, le lid der Gemeentewet wordt de heer Ad. den Eerzamen aangewezen als vervanger van den met de tijdelijke waarneming van het burgemeesterschap belasten wethouder. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand worden met ingang van 1 Februari e.k. benoemd de héeren Joh. Hoek en Ad. den Eerzamen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot de vaststelling der verordening op de heffing van een kadegeld, alsmede tot de vaststelling eener „Monumentenverordening". Ter uitvoering van artikel 3, tweede lid, dezer monumentenverordening worden tot leden der monumenten-commissie benoemd de heeren D. Goekoop en Ad. den Eerzamen. De gemeente opzichter is ambtshalve lid der monumenten commissie. Besloten wordt tot de vaststelling van de 4de wijziging der begrooting 1945, alsmede tot de vaststelling van de 1ste en 2de wijziging der begrooting 1946. Vervolgens worden de door het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland ontworpen be- bouwings-voorschriften voor de bebouwde kom uitvoerig besproken. In principe wordt met het ontwerp accoord gegaan. Het vermenigvuldigingscijfer voor hetschoolgeld jaar 1945-'46 vastgesteld op 2. Hierna volgt het afscheid van den scheidenden burgemeester. De heer Smeding spreekt een uit voerige rede uit. De wnd. Burgemeester Dr. S. S. SMEDING sprak daarna ongeveer als volgt: In verband met mijn aanstaande vertrek uit deze gemeente heb ik ontslag genomen als lid van den Raad, waarmede mijn wethouderschap en wnd. Burgemeesterschap automatisch een einde neemt. Spr. schetste daarna de wijze, waarop hij destijds, in strijd met zijn eigen, der ondergrondsche overheid kenbaar ge maakte wenschen, tot het burgemeestersambt in Goedereede geroepen was; hoe hij dit altijd naar eer en geweten hefeft trachten te vervullen en hoe „de tweede ondergrondsche" met succes tegen spr.'s optreden in het geweer was gekomen, zoodat hij aanvankelijk zelfs, dit gedoe beu, zijn ontslag als fd. Burgemeester had genomen. Toen hem evenwel bleek, dat Militaire Com missaris zoowel als Commissaris der Koningin spr.'s heengaan betreurden, doch geen middelen konden vinden tot openlijk eerherstel, heeft de gemeente dit zelf ter hand genomen en spr. via kiescollege en Raad op de eerste wethoudersplaats en aldus andermaal in den burgemeesterszetel, geholpen. Zonder trots op het feit, nu weer „bur gemeester" te zijn, was spr. zéér dankbaar voor het aldus geschiede openlijke rechtsherstel: men heeft aldus ondubbelzinnig blijk gegeven, steeds achter den burgemeester van de dagen der bevrij ding te zijn blijven staan. Vervolgens overzag spr. in vogelvlucht deze periode van ongeveer driekwart jaar. Groote din gen hebben we, aldus spr., niet kunnen doen, maar: wie kon dat wel, waar alles ontbreekt; geld en materiaal Slechts voor den wederopbouw van het Goereesche Hoofd en voor het terughalen van de verloren gegane visscherscheepjes, heeft spr. het eerste door het in het leven roepen van een in andere gemeenten navolging gevonden hebbende stichting op te richten, het laatste door individu- eelen bijstand, iets te kunnen doen. Verder noemde spr. het beschikbaar stellen van lokalen uit de O. L. S. voor de bijzondere School; den aankoop van een nieuwe prima Ford-brand spuit; de verfraaiing van den gevel van het Raad huis met enkele schoone gevelsteenen; het be- studeeren en veroordeelen van een onvoldoende doordacht in den grond der zaak vrij dwaas uitbreidingsplan en het aangeven van drie richt lijnen voor een beter doordacht en logischer ontwerp; het ter hand nemen van den achterstand in de gemeente-administratie, die binnenkort wel ingehaald zal zijn; het nog in deze vergadering vaststellen van belangrijke bebouwingsvoorschrif ten van een monumentenverordening. Spr. besloot zijn afsche'dsrede met er op te wijzen hoezeer hij tevreden mocht zijn over een uitspraak, gedaan in zijn officieuze ambtsaanvaar dingsrede van 10 Mei 1945: ...„heel zeker te weten, dat de Commissie van Bijstand en Advies hem door dik en door dun zou steunen". Dat was wel profetisch gezegd, bijna: maar het is uitge komen op een wijze, die spr. nog tot in de lengte van dagen zal heugen. En dat geldt van den Raad evenzeer. Hebt mijn dank daarvoor! Ik heb hier, aldus besloot spr., naast veel vriendschap, veel goeds en schoons, ook wel eenig verdriet ondervonden. Dit werd veroorzaakt door menschen,die onvoldoende verantwoordelijkheids besef, geen menschenkennis en geen hoog plichts gevoel bezitten, die bovenal gedreven werden door die gevaarlijke menschelijke ondeugden: jaloersch- ,heid, persoonlijke eerzucht en ijdelheid. Het is te hopen, aldus spr., dat deze lieden in de goede gemeente van Goedereede nimmer meer aan bod zullen komen. Deze menschen gunt spr. gaarne een rustigen ouden dag, niet gekweld door al die bekommernissen, welke den mensch het leven onaangenaam maken. Maar wanneer er van een nieuw Nederland iets terecht zal komen, dan dienen menschen, die hun persoonlijke belangen en hun persoonlijke ijdelheid en eerzucht voorop stellen, niet wederom op plaatsen gesteld te worden waar zij zichzelven en hun vriendjes kunnen bevoordeelen, hun persoonlijke vijanden kunnen benadeelen, door aan de touwtjes achter de scher men te trekken. Dan zou heel deze catastrophale tijd van 19401945 ons niets geleerd hebben Met den wenseh dat het deze gemeente en alle gemeentenaren tot in lengte van dagen goed mocht gaari, besloot spr. zijn rede, waarna hij alle Raads leden een persoonlijke herinnering aan de jaren 19401945 uitreikte. De heeren Goekoop en Redert spreken vervol gens een afscheidswoord toi den heer Smeding. OUDDORP. C. Voogd had het ongeluk een zoodanige klap van een paard tegen een zijner beenen te krijgen, dat hij een bloedstorting opliep. Door de IJsclub worden pogingen aange wend om een nieuwe ijsbaan aan te leggen. Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas en Leen- dert, zoons van Kl. Meijer en Lientje Sperling. Kerknieuws. Op Zondag 10 Februari, des namiddags om half drie, hoopt Dr. S. S. Smeding van Goedereede in de Doopsgez. Kerk, alhier, afscheid te nemen als wnd. predikant dezer Gem. Op Vrijdag 15 Februari a.s. hoopt de Geref. Jongedochtersvereeniging „Beproeft alle dingen, behoudt het goede" haar eerste Jaarvergadering te houden. De vergadering zal aanvangen om 7 uur nam. in de Gerei. Kerk alhier. Toegang vrij. NIEUWE TONGE. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Jacob Andries Thomas, z. v. Abraham van den Broek en Maria Jannetje van Rossum. Overleden: Willemijntje Prince, oud 84 j., wed, van Jacob van der Velde. Bevolking: Ingekomen: Abraham Looij uit Giessendam; Abraham J. Gerritse uit Zwolle; Leendert Wesdorp uit Apeldoorn; Teuntje de Jong uit Delfzijl; Abraham van den Doel uit Dirksland; Maria Kievit uit Ooltgensplaat en Pieter Wesdorp uit Apeldoorn. Vertrokken: Neeltje du Pree naar Oude Tonge; Aart Noteboom naar Rotterdam; Jan de Gast naar Rotterdam; Arendje L. van der Vlugt naar Sommelsdijk; Johannes J. Slinger naar Eenrumm en Cornelia Verhoek naar Utrecht. OUDE TONGE. De deur- en straatcollecte op 2 Februari j.l. alhier gehouden ten bate van het T. B. C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", uit gaande van het Christelijk Nat. Vakverbond, heeft opgebracht de som van f 156,0672* Een woord van dank aan allen die meehielpen dat mooie bedrag bijeen te brengen is zeker op zijn plaats. In haar vergadering besloot de Ned. Herv. Mannenvereen. „Guido de Bres", alhier, op D.V. 28 Februari '46 een openbare Jaarvergadering te houden met onderwerpen waarop bespreking volgen kan. Deze Mannenvereen. is opgericht 28 Febr. 1941, een tijd waarin het ten strengste verboden was verenigingen als deze op te richten. Langzaam zijn wij illegaal gegroeid; vergaderden zomer en winter en hadden allerlei voorbereidingen, indien men ons onverhoeds zou storen. Thans legaal, telt de vereniging 22 leden, met nog een aantal vaste bezoekers en wij hopen dan op 28 Februari 1946 de vereniging der gemeente voor te stellen. De vereniging „Landbouwbelang" der kleine boeren kwam in vergadering bijeen in de Oude School. Ruim 70 aanwezigen gaven blijk van hun belangstellend medeleven. De Voorzitter opende deze vergadering met woorden van welkom aan allen, in 't bijzonder den spreker van dezen avond den heer v. d. Ven uit Middelharnis. De geachte spreker geeft daarna een duidelijke uiteenzetting van het onderwerp: „Witlof forceren", hetwelk met aandacht werd gevolgd. Enige bespreking volgde hierop. Van een zustervereniging uit Middelharnis waren 2 leden aanwezig, die hun felicitaties over brachten en hoopten dat deze vereniging zich ook in groter verband kan organiseren. Met woorden van dank aan allen sluiting dezer geanimeerde vergadering. Onze plaatsgenote mej. Nel van den Tol is benoemd tot wijkverpleegster te Beusichem. Door M. Abresch, smid, alhier, is bij B. en W. een aanvrage ingediend ingevolge de Hinder wet tot uitbreiaing van zijn inrichting door plaat sing van een 3 P.K. Benzinemotor tot aandrijving van een boormachine. Op Vrijdag 15 Febr. a.s., des voorm. II uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan tegen de inwilliging van dit verzoek bezwaren in te d enen. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Ma ria, d. v. A. P. van Etten en W. Stoop; Jan Laurens Z. v. C. S. Hameete en H. van Noord; Bastiaantje, d. v. A. Luijendijk en B. Maliepaard; Jacob, z. v. Adr. Koerten J. Kamerling. Ondertrouwd: Leendert Trommel, oud 24 j., wonende te Den Bommel en Cornelia de Korte, oud 20 alhier; Lambertus Hendrik Halsema, oud 26 j. en Elizabeth van Kampen, oud 20 j.; Cornells Gerardus Terhoeve, oud 35 j. en Ever- dina Johanna Maria Meijer, oud 31 j. Getrouwd; Cornells Dirk Prins, oud 37 j., wonende te Beusichem en Geertruida Cornelia van der Siuijs, oud 42 j., wonende alhier; Cornells de Koning, oud 24 j. en Leuntje Beijer, oud 22 j.; Leendert Trommel, oud 24 j., wonende te Den Bommel en Cornelia de Korte, oud 20 j., alhier. Loop der bevolking over het jaar 1945. Bevolking op 1 Januari 1945: Mannen 257. Vrouwen 227. Totaal 484. Vermeerderd door: Geborenen Mannen 5. Vrouwen 11. Totaal 16. Elders geborenen, alhier woonachtig: Mannen 2. Vrouwen 1. Totaal 3. Vestiging: Mannen 1397. Vrouwen 1367.Totaal 2764. Aldus in totaal 1661 Mannen en 1606 Vrouwen is tezamen 32o7 per sonen, waarvan overleden: Mannen 7. Vrouwen 6. Totaal 13 en vertrokken: Mannen 217. Vrouwen 210. Totaal 4^7, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1945 bestond uit: 1437 Mannen en 1390 Vrouwen, in totaal dus uit 2827 personen. Levenloos geboren geen. Voltrokken huwelijken 12. Geen Kinds erkenningen en geen Echtscheidingen. OOLTGENSPLAAT. Nu tijdens de evacu- atid'vele inwoners dezer gemeente het land door kruist hébben, is zoo duidelijk gebleken dat deze gemeente wat betreft op het gebied der P.T.T. slecht bedeeld is. Als men het postkantoor, wat men wel geen kantoor maar een hok kan noemen in oogen- schouw neemt is het allertreurigst gesteld. Reeds voor de evacuatie was het onvoldoende en tijdens de evacuatie is het er niet op vooruit gegaan. De wachtkamer is zoo primitief, dat indien er enkele personen aanweig zijn, men zich er uit moet wrin gen indien men deze wil verlaten. De telefooncel is zoo ingericht dat indien men hiervan gebruik wenscht te maken, de kantoorhouder eerst een petroleumlampje aan moet steken wil men wat kunnen zien, terwijl het publiek woordelijk kunt verstaan wat men spreekt. De lokaliteit voor kantoorhouder en bestellers is zeer primitief en men is dikwijls genoodzaakt de pakketpost enz. die door de zaadhandelaars alhier worden verzonden in pakhuizen van genoem de handelaren in te pakken, aangezien hiervoor geen ruimte aanwezig is. Het geheel toont een haveloos en bekrompen boel. Nu in de kom der gemeente wegens afbraak van onbewoonbare woningen bouwgrond bij ge komen is, is thans de tijd aangebroken om ter bevoegde plaatse op deze ongewenschte toestand de aandacht te vestigen en te trachten tot den bouw van een nieuw postkantoor te komen. Naast een mooi en geriefelijk Raadhuis is ook een dergelijk postkantoor van belang. Woensdag 23 Jan. J.l, hield de Chr. Nat. Schoolvereenl- glng haar eerste ledenvergadering na de evacuatie in de School. Op gebruikelijke wijze opende de vuurz. dhr. F. v. d. Heuvel de vergadering en las Efeüe t> 10-19. In zijn openingswoord sprak hij zijn groote vreugde Uit, dat wij weer na twee jaren mochten samen komen om den arbeid van de School van nabij te bezien. Wc hebben den laatsten tijd dikwijls in bezorgdheid de vraag gesteld, wanneer zullen en kunnen wij weer met elkander onze School- werkzaamheden beginnen? Voor de evacuatie belemmerde de vijand dour zijn sluwe en sllnksche manier ons dit al ten decle. Straffe maatregelen vaardigde hij uit, maar deze hebben ook wat onze School betreft op sterken tegen stand gestuit. Op geen enkel punt zijn we den bezetter terwllle geweest. We hebben verzet geboden tot het einde toe. Vooral de financiën speelden hierin een groote rol, maar door toezeggingen en hulp van velen kuilden toch geregeld de salarissen e.d. worden uitbetaald. Ataar thans, aldus spr., staren we weer de toekomst in. Niet alle gevaren zijn afgewend, maar laten wij als Christenen positief stelling nemen. De Secretaris dhr. Adr. van Dam leest de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag over 2 Jaren, Hij releveert de evacuatie en gedenkt daarbij een der leden en één van de leerlingen die door het oorlogs geweld zijn gesneuveld. Eén lid van het Bestuur n.l. de heer A. J. G. v. Rossum, keerde niet terug, terwijl na de evacuatie twee nieuwe leerkrachten aan de School werden verbonden n.l. Mej. Verboomen dhr. v. d. Graag, beiden uit Dordrecht. Momenteel telt de school 174 leer lingen. De penningmeester dhr. L. At. Dorsman deed ver slag van de financiën. De schuld op de school werd geheel afgelost door de vrijwillige bijdrage der leden, welke ge- zamelijk 5.478,bijeen brachten. Thans sluit dc balans - -taal van 1.607,18 en per Secr. en Penningm. worden dank gebracht voor hun werk. Thans volgde Bestuurs verkiezing, daar alle leden van het Bestuur aftreden. Met groote meerderheid van stemmen werden allen herkozen n.l. de heeren P. v. d. Heuvel, voorz., Adr. v. Dam, secr., L. M. Dorsman, penn., G. H. L. de Bruin, Abr. de Vos Azn. en A. Neels. In de vacature A. J. G. v. Rossum werd na twe.e vrije stemmingen en daarna herstemming tusschen de heeren Jac. Kocteweg Jac.z.en A. Kreeft, eerstgenoemde gekozen. Allen namen hun herbenoeming of benoeming aan. Voor de commissie tot nazien der rekening voor het jaar 1946 werden benoemd de heeren C. v. Kempen, P. v. Es en L. den Braber. In de rondvraag werden nog enkele aangelegenheden betreffende de school besproken, waarbij het woord werd gevoerd door de heeren C. v. Kempen, L. M. Dorsman, L. de Vos, D. in 't Veld, Ds., Son- nenberg, Abr. de Vos Az. en Burgemeester Slobbe. De voorz. en dhr. de Wccrd het hoofd der school be antwoordden deze vragen en zetten verschillende dingen Hierna kreeg de heer J. Vroegindeweij, alhier, het woord, die zeide dat we neze tijd moeten t ingaan met vaste beginselen. Die beginselen I moeten we leren kennen. Hij hoopt daarom dat n iedere gemeente een flinke club gevormd wordt. De jongeren moet men niet verachten om hun I jonkheid. Men ziet bij hen soms grondigere kennis dan bij de ouderen. De heer N. v. d. Brugge, alhier sprak over jeugd en politiek. Hij wees er op, dat de vraagstukken van deze tijd ook vraagstukken van de jeugd zijn. Wij staan op een tweesprong. Het gaat thans om vóór of tegen christelijke politiek. Hierna werden enige organisatorische zaken behandeld en besloten van Middelharnis uit te pogen meerdere clubs op te richten. Op 18 Februari zal weer vergaderd worden. Dhr. C. M. Vogelaar zal dan inleiden het onder werp: „De Nederlandse Volksbeweging". Uitslag van de op Dinsdag 5 Februari 1946 gehouden aanbesteding voor de uitbreiding van het zuiverhuis van de Gasfabriek Middelharnis— Sommelsdijk. In massa met uitzondering van schilderwerk en stalen ramen en deuren: P. C. le Comte, Sommelsdijk f M. Langbroek, Middeljarnis A. Mans, K. Kroos, C. Boeter, Sommelsdijk Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Vervolg Plaatselijk Nieuws Dirksland. Burgerlijke Stand. Geboorten: Tijs, z. v. B. Troost en P. Kleijn; Elizabeth Johanna, d. v. L. de Blaeij en J. Dekker; Jacobus Martinus Joubert, z. v. G. P. A. Frijlink en M. Joubert; Jacomina Anna, d. v. J. Kardux en C. M. van 't Hof; Jan, z. v. B. van Dijk en L. Langbroek. Huwelijken: Aren Witvliet, oud 26 j. en Neeltje de Bruin, oud 22 j. Overlijden: Willem van der Heijden, oud 71 j., ongehuwd; Fransina Korvink, oud 71 j., echtg. j van J. G. B. Labeur; Cornells Spee, oud 44 j., ongehuwd. Ter aanvulling van het bericht van vorige week betreffende de instelling van een commissie, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen J' naar de woningtoestanden en het woningtekort in deze gemeente, wordt bekend gemaakt, dat deze commissie los staat van de reeds vroeger ingestelde woningcommissie, die tot taak heeft den Burge- meester te adviseren bij de toewijzing van leeg- staande woningen. 26.070,— 26.125,- I 27.960,— 28.700,— 36.500,— AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de 2de periode 1946 (3 t m 16 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geven recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 602 gram jam, stroop enz. 736: 50 gram thee 737: 100 gram gedroogde zuidvruchten 738 250 gram waschpoeder B 71: 1 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 a 04 (melk): IV* liter melk B 04, C 04 (melk): 3 liter melk 010 (aardappelen): 2 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 602 835: 250 gram jam, stroop enz. 836: 100 gram gedroogde zuidvruchten 837: 250 gram waschpoeder. Bonkaarten LD, LE 602 D 04, E 04 (melk): 5 liter melk 510 (aardappelen): 1 kg aardappelen. Tabakskaarten enz. T 12: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 12: 100 gram chocolade of suikerwerken X 12: 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrij dag 8 Februari a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Februari mag worden afgeleverd. Bij deelneming aar Keukens moeten al vleesch" voor vleesc aardappelen worden Uitreiking bonk" De Leider van d harnis vestigt er de a van deze kaarten u Zelfverzorgers uitsl- des voormiddags zal Het Centraal Distr op de bonnen 710 e klaard voor liet koo chocolade, 50 gram fabrikaat kan worden Engelsche chocolade Extra lucif Voor kinderen hoeveelheid lucifers Men moet hiertoe in bon 859 der bonkaar een detaillist, die ge De detaillist zal een bon is een huishot lucifers verkrijgbaar, zal zoo spoedig moge, van het ontvangstbë Detaillisten moet lucifers aangewezen vellen, zoo spoedig geven 3an hun gross i plakvellen met bon uiteen. Tevens dankte dhr. de Weerd de ouders en leden UFDVTMrFM a j, voor hun belangstelling. Hij bemerkte uit de verschillende j AaiV belanghebbenden WOrdt vragen dat ook de school hun aller aandacht had. j bekend gemaakt, dat Zij die voor transportkosten Na het zingen van Ps. 48 6 sloot Burgemeester slobbe wegens re-evacuatie in aanmerking wenschen te zen avond met dankgebed. f komen, zij moeten overleggen een bewijs van de -Op Zaterdag 2 Februari j. 1. hield de afd. r. c. M. (Regeling centrale meubeltransport) Ooltgensplaat der Z. Holl. Vereeniging „Het welk bewijs bevestigd is onderaan de van het Drnpno KV,,.q lori^nv.r^dpnno Hntpl vestigingsvergunning. Verscheiden personen ont- Groene Kruis" een ledenvergadering in Hotel Hobbel. In tegenstelling met voor de evacuatie en de vergaderingen die den lasten tijd plaats von den,bestond voor deze vergadering veel belang stelling. Van den voorzitter dhr. P. van den Heuvel was bericht binnen gekomen dat hij wegens ziekte deze vergadering niet kon bijwonen. Dhr. C. Kor- teweg opende met een kort openingswoord deze eerste vergadering na de evacuatie. Vervolgens was het woord aan den secretaris dhr. E. J. Joosse voor het lezen der notulen, die onveranderd wer den goedgekeurd. Omtrent het voorzitterschap deelde dhr. Joosse o. a. het volgende mede. In Juli 1942 werd de toenmalige voorzitter burgemeester Slobbe als gijzelaar gevangen genomen, zoodat hij de funtie als voorzitter der vereeniging niet kon vervullen. In zijn plaats werd toen dhr. van den Heuvel als voorzitter benoemd. Toen evenwel na de capitu latie dhr. Slobbe weer als burgemeester dezer ge meente terug keerde, had volgens dhr. Joosse het bestuur dezer vereeniging dhr. Slobbe ook weer in zijn eer als voorzitter der vereeniging moeten herstellen. Dit is echter niet geschied en dhr. van den Heuvel bleef voorzitter, wat ook van deze niet goed te keuren valt, hetgeen door dhr. Joosse en vele aanwezigen als een ernstig nalatigheid werd beschouwd en duidelijk bij de bestuursverkiezing bleek. Uit een onderhoud dat dhr. Joosse dezer dagen met burgemeester Slobbe had, bleek deze echter niet meer bereid, wegens drukke werkzaamheden als voorzitter der vereeniging te fungeeren. De gang van zaken zooals die had plaats gevonden speet hem echter, doch koesterde geen haat tegen bestuur en voorzitter. Indien hij deze middag niet op een vergadering te Middelharnis aanwezig had moeten zijn, had hij zeker in ons midden geweest. Vervolgens was het woord aan Zr. Bos voor het lezen van haar verslag van gedane werkzaamheden gedurende de maanden Januari, Februari 1944 en van Juni t/m December 1945. Bij monde van dhr. L. Buscop brengt de com missie tot nazien der rekening verslag uit en advi seert tot goedkeuring. De penningmeester dhr. Voogd doet verslag over de rekening 1944/45. Bij deze begrooting stelde dhr. W. Tiggelman de vraag, waarom Zr. Bos maar 10%loonsverhooging was toegekend en geen 25%zooals de meeste ambtenaren.Dhr.Joos- se deelde mede, dat hoe gaarne hij dit ook had gewild, de financien der vereeniging dit niet toe lieten. Een voorstel van dhr. P. Jordaan om Zr. Bos f 50,- per jaar rijwielvergoeding toe te kennen werd aanvaard. Tot leden der commissie tot nazien der reke ning over 1946 werden benoemd de heeren P. van der Wouden en C. M* Breur plv. dhr. Joh. Korte- weg. Bij de gehouden bestuuesverkiezing werd in plaats van dhr. P. van den Heuvel gekozen dhr. P. Bom en in plaats van den heer C. J. Oostdijk, die vermoedelijk wegens drukke werkzaamheden nog nimmer een bestuursvergadering had bezocht werd gekozen dhr. W. Tiggelman. De volgende bestuursleden de heeren E. J. Joosse, W. Voogd, Dr. Kramers, J. van Ree, B. Noordijk, C. Korte- weg en W. M. de Vos werden allen herkozen en namen hunne benoeming aan evenals dhr. Bom en Tiggelman. Op een voorstel van het bestuur tot verhooging der contributie van f 2- tot f 2,50 volgde een hevige discussie en werd niet aanvaard. Een voorstel van dhr. A. de Vos Jacz. behelzen de dat een aantal aanwezigen zich zouden belasten met het innen der kwitantie' s waarin de leden zal worden gevraagd meer contributie te betalen als het minium van f 2,-, hetgeen dan op de kwitan tie' s zal worden aangeteekend, werd aangenomen. Tevens Zal dan worden getracht het toetreden van nieuwe leden en toetreding van leden tot het verjaringsfonds te bevorderen. Vele leden waren bereid dit te doen en gaven zich als zoodanig op. Een voorstel van dhr. Joosse een premie in den vorm van een boek beschikbaar te stellen voor hem die de meeste nieuwe leden aan brengt werd aanvaard, waarna dhr. Korteweg deze vergade ring met een woord van dank sloot. Vervolg Plaatselijk Nieuws Middelharnis. Op 28 Januari vond de oprichtingsvergadering plaats van een politieke jongeren-studieclub in de Groen van Prinstererschool, alhier. De Voorzitter van het oprichtings-comité, dhr. C. M. Vogelaar, opende ae vergadering op gebruikelijke wijze, waarna bij het doel der vergadering in 't kort uiteen zette, vingen wel de vestigingsvergunning maar niet het formulier R. C. M. Voor diegenen die geen formu lier ontvingen R. C. M. wordt aangeraden dit zelf aan te vragen bij het Provinciaal Bureau Verzorging van Oorlogsslachtoffers, R. J. Schim- melpennincklaan 3 te s-Gravenhage. De strookeri R. C. M* moeten ter secretarie worden ingeleverd. Diegenen die reeds een strook inleverdenbe hoeven natuurlijk niet te schrijven. Vanuit deze gemeente zijn enkele jonge per sonen vertrokken naar het eiland Walcheren om aldaar werkzaam te zijn aan den wederopbouw van het zoo zwaar beproefde eiland. Door de landarbeidersvereenïging te Her kingen is tegen Vrijdagavond een openbare verga dering belegd. Het ligt in de bedoeling een spreker van het hoofdbestuur der landarbeidersbond uit te noodigen. De Heere verblijdde ons met de voor spoedige geboorte van AALTJE KLAARTJE (AH) dochter en zusje van A. KRIJGER K. C. KRIJGER-v. Antwerpen JAAN, R1E, ADRL MIDDELHARNIS, 6 Febr. 1946. Zandpad B 280. In plaats van kaarten. Met groote dankbaarheid en blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje ADRIAANTJE. JAC. v. GURP A. v. GURP-DE BERG GERDA. Stad a/'t Haringvliet, 2 Febr. 1946. Zeedijk A 140c. De Heere verblijdde ons met de voor spoedige geboorte van onze Dochter en Zusje PIETERNELLA JOHANNA NELLA. H. VAN B1ERT J. P. VAN BIERT-Verheul TRUIDA. Stad a/'t Haringvliet, 4 Febr. 1946. Molendijk A 13. VERLOOFD: COBI VAN WEZEL INGEZONDEN. DE H.A.R.K.-KWESTIE De ondergetekenden van mening, dat de H.A.R.K. is een instelling van het volk voor het volk, hebben zich, gezien de algemene ontevreden heid onzer bevolking en de verdachtmakingen ten aanzien van de onlangs plaats gehad hebbende goederenverdeling, tot het H.A.R.K.-Comité ge wend met het volgende schrijven: „Mijne Heren, Het zal U ongetwijfeld bekend zijn, dat de verdeling der partij goederen, die dezer dagen plaats vond, veel tongen in beweging heeft ge bracht, dat er vele klachten van verschillende aard geuit zijn en velen ontevreden waren. Wij, ondergetekenden, zijn ons bewust van de moeilijkheden aan een dergelijke verdeling ver bonden en wij weten dat critiek hierop nimmer te vermijden is. Gezien echter het belang en de omvang dezer publieke aangelegenheid, verzoeken wij U ons te willen inlichten omtrent de gezichts punten, richtlijnen en werkwijze van uw Comité t.a.v. de plaats gehad hebbende uitdeling. In het bijzonder heeft het getroffen dat er pakketten, hoeveel weten wij natuurlijk niet, ongevraagd, ter beschikking van bepaalde gezinnen gesteld zijn. Onze bedoeling is, met uw toestemming, uw antwoord, dat wij gaarne in de loop der volgende week verwachten, te publiceren, waarmede, naar wij hopen, deze kwestie in een ander licht geplaatst kan worden. Hoogachtend, w.g. L. VAN DER WAAL J. M. VAN PAASSCHEN J. C. VAN LOO P. HISSCHEMöLLER JAC. J. SMITS". Zij ontvingen het volgende antwoord: „Naar aanleiding van uw schrijven, d.d. 24 Jan. j.l., delen wij U mede, dat het Comité voor de verdeling van H.A.R.K.-goederen verantwoording schuldig is aan daarvoor aangewezen rayonbe heerders. U zult ongetwijfeld moeten toestemmen, dat het niet mogelijk noch gewenst is, aan willekeurige personen uit de burgerij verantwoording af te leg gen. Erkennende de goede bedoeling met uw schrijven, willen wij niettemin U mededelen, dat de lijst van de bij de verdeling betrokken personen en gezinnen in een vergadering van het Comité werd vastgesteld. Namens het H.A.R.K.-Comite te Middelharnis, Voorzitter. Secretaris. Blijkbaar bestaat er voor het Comité geen for mele verplichting tot openbaarheid van haar beleid niet te verwarren met het afleggen van verant woording aan willekeurige personen uit de burgerij Doch het volk, dat door zijn giften dc H.A.R.K. mogelijk maakt, heeft het recht op en het Comité de morele plicht tot openbaarheid. Het Comité belast zich nu willens en wetens met dc schijn volkomen gefaald te hebben. Waarom Gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en flinkheid? Euvels waarmede onze tijd over vervuld is. Men oordele zelfl Middelharnis, Februari 1946. Hoogachtend, w.g. L. VAN DER WAAL J. M. VAN PAASSCHEN J. C. VAN LOO P. HISSCHEMöLLER JAC. J. SMITS. roel kattestaart. i MIDDELHARNIS Westdijk B 296 SOMMELSDIJK Nieuwst raat B 54 8 Febr. 1946. GETROUWD: h. v. dacombe en gien van oudgaarden 48 Melrose Road, Southampton, England 7 Februari 1946. Heden overleed zacht i onze geliefde Vader, Gi Overgrootvader, de Hei dirk wielaar Wed. van Maria SI in den ouderdom van bijni Namens de j J. H. KEUVELAAR- J. KEUVELWAR JAC. WIELAARD N. Wl EL AA RD-Doorf L. C. OVERWEEL-W L. OVERWEEL O. WIELAARD J. P. W1ELAARD- van Ot N. WIELAARD M. WIELAARD-Door Klein- en achterklein MELISSANT, 7 Febr. 1 Julianaweg 114. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders (g i arie jan hartensveld 1 en i arendje van gelder i op 16 Februari hun 40-jarige r« echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen (g i blijven is de wensch van (jj hun danbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. SOMMELSDIJK, Febr. 1946. j Jacob Banestraat 109. q j Zoo de Heere wil en zij leven r, hopen onze lieve Opa en Opoe e arie jan hartensveld c en arendje van gelder j op 16 Februari hun 40 jarige r echtvereeniging te herdenken. 5 Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van liun dankbare kleinkinderen J JAAN ATIE en COOTJE BOOGERMAN. SOMMELSDIJK, Tuinstr. B 300. I Op 18 Februari hopen 1 geliefde Oom en Tante wouter de leeuw en neeltje adriana de leeuw-knops hun 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare nccjjcs en nichtjes, I HANS JANNIE KORS ARIE LEEN D1KJE Stad aan 't Haringvliet. Heden overleed zacht j onze geliefde Opa, de H d. wielaard, in den ouderdom van bijn- Zijn diepbedroefde klcinki MARIE en ADR1AAN WIE MELISSANT, 7 Febr. l£, Julianaweg 114. Dankbetuigin Mede namens onze kind- wij hartelijk dank voor de van belangstelling bij onz; Echtvereeniging ondervondej J. DE LEEUW1 E. DE LEEUW MIDDELHARNIS, Febr. IS, Onzen hartelijken dank a blijk gaven van hun medel overlijden van onzen gelief: Broeder, Zwager en Oom gerrit ras. Familie DEN BOMMEL, Febr. 194 Voor de vele bewijzen van ontvangen bij het plotselin an ons geliefd zoontje en jacobus, tijdelijk verblijvende te Om; wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid den Weled. Joosse, Hoofd der O.L. sc die ons in deze dagen zoo tr tond. Fam. P. VAN DE OOLTGENSPLAAT, 5 Fe Weespad. Langs dezen weg betuige oprechten dank aan familie, kennissen. In het bizonder Z voor haar bewezen diens ziekte en overlijden van cornelis koppei" Uit aller naam, Wed. KOF ACHTHUIZEN, Krancndij Heropend: 8-2.1940 Sigarenmagazijn van A. L. VAN DORSSER Middelharnis - Zandpad 275 Goirukt ter Flikkeesche DrokkerU S M. BOOMS MA. Mlddelhtrali Mede namens onze kind en bekenden zeggen wij h£ voor de vele blijken van b bij onze 45-jarige echtvereei vonden. T. v. d. VALK A. v. d. VALK-v STAD a/'t HARINGVLIET Lievevrouwepolderdijk F Voor dc veie blijken van digende belangstelling oud het plotseling overlijden va Zoontje en broertje PIET NAGTEGA betuigen wij onzen oprcclr Uil aller naam, L. J. NAGTEGA, A. NAGTEGAAL MELISSANT, 25 Jan. 19* Molendijk 321. GEVONDEN: Kitiderparap Tegen adv.kosten af te h OTTE, Langcweg 122, Sol TE KOOP OF TE RUILE een zwart BONTJASJE, L. LODDER, W.-Achten Sommelsdijk.

Opbouw | 1946 | | pagina 2