OPBOUW Ouddorp's vroede vaad'ren No, 73. 31 Januari 1947 Armenzorg De Openbare School moei tveg Het water is niet te best Plaatselijk Nieuws Onmiskenbaar is in deze eeuw en met name sedert 1918 een groote toename te bespeuren van de sociale uitgaven voor sociale doeleinden. Deze stijging is waar t nemen, zoowel bij de kerkelijke armenzorg als bij de lands, provinciale en gemeente lijke overheid. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te geven. Een enkele willen 1 we noemen. Ongetwijfeld is er een toe nemend besef gegroeid, dat er een alge- meene plicht best attot leniging van velerlei nood. Er is een tijd geweest, en die ligt nog niet zoo lang achter ons, dat bij de overheid het motief van armenzorg uitsluitend was, de maatschappij te beveiligen tegen misdaden van hen, die door armoede gedreven wer den. Langzamerhand won de opvatting aan beteekenis, dat de armenzorg ottk een positief doel had n.l. de ondersteunden het noodzakelijk levensonderhoud te verschaf fen voorzoover kinderen, kerk of particu lieren daarin niet voorzagen. Daarbij stond dan de individueele zorg op den voorgrond, waarbij doel was, zooveel mogelijk door arbeid de armen weer als nuttige leden in de maatschappij in te schakelen. Een tweede oorzaak voor de stijging dezer uitgaven is ongetwijfeld het verhoogde levenspeil. Een vergelijking van nu met 1900 bevestigt den regel dat de behoeften van den mensch steeds een neiging tot uitzetten vertoonen- Allerlei zaken die aanvankelijk voor de meergegoeden zijn, worden steeds meer algemeen goed en gaan dan tot de levens behoeften behcoren. We noemen b.v. radio, stofzuiger etc. en meerdere voor werpen, die gemak of genot verleenden, doch niettemin de kosten van het nood zakelijk levensonderhoud verhoogden, waar bij allerlei uitkeeringen zich moesten aan passen. Tenslotte, om niet meer te noemen, is meer aandacht geschonken aan de bescherming der volkskracht. Subsidies aan t.b.c.-vereenigingen, consulatiebureaux voor kleuters en zuigelingen, hoogere kosten van ziekenhuisverpleging enz., waarmede groote sommen gemoeid waren. In het algemeen past dankbaarheid, dat in toenemende mate het lot der armen wordt verzacht. De benarde financieele toestand zal er dan ook nimmer toe mogen leiden, dat die verzorging sluitpost der begrootingen mag worden. Toch is er aanleiding er de aandacht op te vestigen, dat de overheid niet het eerst aangewezen orgaan voor armenzorg is. In velerlei opzicht is er een neiging waar te nemen om te steunen op de overheidsarm. De overheid, zoo redeneert men, heeft algemeene welvaart te waarborgen en heeft ieder burger datgene te verrchaffen, wat voor het levensonderhoud noodzakelijk is. Deze zienswijze steunt op een verkeerde beschouwing der overheidstaak. De over heid heeft met name te zorgen, dat alles met orde en recht plaats vindt. Zij heeft de verschillende levensverbanden als gezin, en bedrijfsleven te erkennen en de ont plooiing mogelijk te maken. Zij heeft tot taak de rechten te handhaven en plichten in vele gevallen af te dwingen. Neemt de overheid de taak dier levenskringen over, dan is het met alle vrijheid, ook de geeste lijke vrijheid, gedaan. Ten aanzien der sociale zorg, waaronder ook de armenzorg ressorteert, beteekent dit, dat de overheid aan deze aangelegenheid groote aandacht schenkt, doch niettemin slechts een aanvullende taak heeft. Zij zal steeds voorrang moeten verleenen aan en stimuleerend moeten werken op het vrije maatschappelijk leven. Wanneer dan ook op dit gebied naar inkrimping van staats taak gestreefd moet worden dan zal dit niet ten koste mogen gaan van hen, over wie de verzorging zich uitstrekt, doch door de beleving van de door God gestelde orde. Die orde eischt in de eerste plaats, dat de mensch individueel zijn verantwoordelijk heid jegens zichzelf, de zijnen en des naaste verstaat en in goede dagen rekent met de slechte, die komen zullen. Voorts dat op sociaal gebied gestreefd worde naar een rechtsorde, door samenwerking van werkgevers en werknemers, waardoor ge meenschappelijk gedragen worde de gel delijke gevolgen van ziekte, ongevallen, invaliditeit, werkeloosheid en ouderdom. Die verzorging mag geen genade maar moet recht zijn op grond van den arbeid. Het terrein van den armenzorg wordt daardoor ingekrompen. Echter ook dan geeft de Heilige Schrift regels aan, op welker nakoming ook de overheid heeft aan te dringen. In 1 Tim. 5 lezen we: zoo eenige weduwe kinderen heeft of kinds kinderen, dat die leeren eerst aan hun huis Godzaligheid oefenen en 'der voorouderen wedervergelding doen, want dat is aange naam voor God. Hier wordt de weduwe gesteld als type van de ohverzorgde mensch. In de lijn der Heilige Schrift moeten'dus ook begrepen zijn de .ouders en grootouders. Men lette dan speciaal op de uitdrukking „wedervergelding". Het is dus het vervullen van een kinderplicht, die met liefde ver vuld moet worden. Bij geheele of gedeelte lijke onmacht komt na de kinderplicht de taak voor de particuliere barmhartigheid. Timotheus vervolgt dan: „Zoo eenig ge- loovig man of vrouw weduwen heeft, dat die genoegzame hulp doe en dat de gemeente niet bezwaard worde". Aan de kerkelijke zorg dient dus de particuliere armenzorg vooraf te gaan. Hierbij denken we aan de hulp van vrienden, familieleden, vroegere werkgevers. Eerst daarna komt de Kerk door middel van het ambt aan de beurt. De hulp der Kerk is niet iets minderwaar digs, maar een hooge taak door Christus ingesteld. De Kerk wordt daarbij gedreven door een kracht, die de Overheidszorg mist, n.l. de liefde van Christus, De door de kerk beoefende barmhartigheid wordt verricht in opdracht van den barmhartigen Hooge- priester, die de afmen de Kerk heeft achtergelaten en van welker verzorging ge zegd wordt: „wat gij aan de minste mijner broederen gedaan hebt, dat hebt gij Mij ge daan" De Overheid heefteerst op te treden, wanneer kinderen, particulieren en kerk aan, hun verplichtingen niet voldoen of kunnen voldoen. Een uitgebreide Overheidszorg is steeds een aanklacht tegen particulieren en kerk. Van deze goede beginselen is ook onze Armenwet doortrokken. Deze gaat ook uit van de goede gedachte, dat de Overheid het laatst tot onderstaand geroepen is .Nu de Overheidsfinantiën, dus ook die der gemeen ten, beangstigende zorgen geven, zal de Overheid, dus onze gemeentebesturen, de beginselen der Wet en der Heilige Schrift moeten toepassen en op nakoming van kinderplicht moeten aandringen, de parti culiere armenzorg moeten bevorderen en nauw moeten samenwerken met de Diaconie De Kerk zal zich meer en meer moeten betoonen zich ook op dit punt haar roeping bewust te zijn en wij allen zullen de liefde van Christus ook jegens onzen naasten in praktijk moeten brengen. Voorzitter: J, Hameeteman. Afwezig: K. Nieuwland. Opening en vaststelling notulen, waarna aan de orde Ingekomen Stukken. Aan het verzoek van de inwoners van de Dirkdoensweg, om een lantaarn te plaatsen, zal worden voldaan. Aan Mej. J. v. d. Wende-vaa Duin zal een verhoging worden toegekend tot aan een salaris van 600,voor Schoolschoon- houden. De .ingezonden begroting Vleeschkeu,- •ingsdienst wordt voer kennisgeving aan genomen. Evenzo de balans, begroting '47, /erlies- en winstrekening van dë N.V. E.M.G.O., al is de Raad er niet van over tuigd dat haar afgevaardigde Wethouder Grinwis de belangen in de geest van Ouddo-p's Raad heeft behartigd. Op haar terzo: k zal aan voornoemde N.V. een garan tieverlening ad 40.000,worden gegeven voor de aanschaf van nieuw materiaal en uitbreiding binnen het bestaande net. Stichting Centrum Kraamhulp heeft het bekende verzoek ingediend om jaarlijkse subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, omdat zulks op het terrein van andere instellingen ligt. De heer v. DamDe Kraamverpleegsters worden 3 maanden opgeleid en geven één jaar lang onder toezicht van een verpleegster gratis hulp. Er zit voor de gemeente een mooi voordeel in. Ze willen echter 55,hebben en er 60,in hun zak houden. Het is voor behoud van vrouw en kind, maar ze nemen liever een oude vrouw of kennis. De heer Voogd stelt voor, dit punt tot de volgende vergadering aan te houden, om een en ander beter te onderzoeken. Aldus wordt besloten, Dienst Volksgezondheid heeft uit de waterbronnen bij twee slagers een monster gendmen. Het water bleek een aftreksel uit welput en beerput. N.a.v. dit rapport wil B. en W. aan de Waterleiding vragen naar eventuele mogelijkheid en kosten van aan sluiting. Verschillende raadsleden willen gaan pro testeren, maar de Voorzitter zet uiteen dat het hier slechts vrijblijvend vragen betreft. Hier is niemand tégen. Voor het Bijzonder onderwijs wordt eei exploitatievergoeding vastgesteld groot de som van 6.825,34. Per leerling wo dt voor het vakonderwijs 63 cent uitgetrokken. Het debat over de School. Alle ouders der kinderen van de Openb. School richten zich in een dringend verzoek tot de Raad om de Openbare School in stand te houden. Artikel 19 van de Lager Onderwijswet zegt, dat in elke gemeente mogelijkneid moet zijn tot het ontvangen van Openbaar Onderwijs. Laat in de gemeen te Ouddorp vrije schoolkeuze blijven en laten de kinderen niet als blokken hout en zakken zand naar de Bijz. School gedreven worden. De meerderheid van B. en W. stelt voor om- ondanks dit schrijven de Openbare School af te schaffen. De heer Koek vraagt wat die mensen met blokken hout en zakken zand bedoelen. Voorzitter: Ik ben mede-ondertekenaar van het stuk. De Raad van Ouddorp wil de tnensen een drang opleggen om hun kinde ren in een richting op te voeden tegen hun zin. De heer Koek: Bij het opvoeden van kinderen geldt slechts Gods Woord. Wij hebben onze kinderen op te voeden volgens den Heiligen Doop, Voorzitter: Toen het doopformulier is samengesteld, waas er nog geen sprake van Openbaar óf Bijzonder onderwijs. Ais men zakelijk wil blijven moet men ook zakelijk spreken. De heer v. Dam: Het Duitse systeem wordt hier in Ouddorp toegepast. Men moet een mens niet naar een kerk of school drijven. De heer K. Grinwis: Voorzifter, wat is er tegen de kinderen te onderwijzen in Gods Woord? Voorzitter: Wat is er tegen dat ieder ouder kinderen opvoedt naar zijn eigen mening. De heer P. Tanis: Het onderwijs, dat de kinderen krijgen in de Openbare School is in 't geheel met zoals 't hoort. Er zijn ook al ouders die van plan zijn hun kinderen eraf te halen. Voorzitter: Ik ben met U eens, dat het onderwijs niet toereikend is. Dat brengt het gebrek aan leerkrachten mee. Voor het overige is uw redenering in strijd met bet schrijven der ouders. De heer Kreeft: Laten we deze zaak aan de Overheid overlaten, er is door de Raad hieromtrent toch al een besluit genomen. Voorzitter: Over vordering is toen nog niet gesproken. De heer Voogd: De heer v. Dam heeft het over een Duits systeem. Dit systeem heeft de Raad niet maar de Minister, die de wet heeft gegeven. Voorzitter: Zo is het toch niet Voogd, de wet laat gelegenheid, dat zolang er '6 kinderen zijn, er Openbaar Onderwijs mag worden gegeven. 1 De heer Padmos: Ik ben van mening, dat men de ouders vrijheid moet laten. Ik vind het echter jammer dat niet overai de Bijbel gebruikt wordt, ook zelfs in deze Raad niet. De heer Bezuiien vindt niet dat de kinde ren gelijk gesteld worden met blokken hout enzovoort. Voorzitter: Het gaat om plaatsing van het ki id. Men wil de kinderen dwingen als dode blokken hout of de mensen dwingen hun kinderen naar Goeree te sturen. De Raad hier hoopt dat de ouders terwille van moeilijkheden de kinderen naar de Bijz. School in Ouddorp zullen sturen. Bij stemming bleken de heren Hameete man en v. Dam vóór, de anderen tegen het behoud der Openbare School. In den Oostdijk zal aan 't Mannetje een perceel land worden verhuurd voor 4,50; aan v. Dam lokaalruimte voor 2,50 en 2 lokalen van de Kleuterschool voor 100, per kwartaal. Met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal een verhoogde rekening courant-overeenkomst worden gesloten tot een bedrag van 30.000, Gedep. Staten gaan niet accoord met dc in vorige raadsbesluit vastgestelde verorde ning betreffende de Hondenbelasting. Zij hebben zelf een concept gestuurd hetwelk wordt aanvaard. De grondaankoop in de Duinkerkerlaan wordt formeel vastgesteld. Aan oude ver bruikers zullen een aantal gemeentegronden opnieuw worden verhuurd. In de Rondvraag vraagt de heer Voogd of er tijdens de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, ook hier nog feestelijkheden zullen zijn. De Voorzitter is hiervan niets'bekend, alleen heeft hij zich met de kerken in ver binding gesteld. Hij zou liever feestelijkheden zien als een beroerde toestand in café's enz. Er bestaat een gebrek aan een feestcommissie. Men zou hier wat jong bloed voor moeten hebben De heer Padmos: Op hef station mogen ook zieken nog niet in de Wachtkamer. Voorzitter: Het is onbegrijpelijk, want èn Directie èn Raad heeft toch met de Agent in contact geweest hierover en toe zegging ontvangen. De heer Koek: Het urinoir bij de Ned- Herv. Kerk is in bedenkelijke toestand. Behoort deze bij de Kerk of bij de Gemeente Voorzitter: Het is mij niet bekend van wie hij is. Ik vermoed van de Kerk. Geen zekerheid hebbende, wordt hierover niets besloten. Daarna sluiting. MIDDELHARNIS. Door de Oranjever. alhier, werd aan een 300-tal inwoners dezer gemeente een circulaire verzonden, waarin werd vermeld een opwekking om lid te worden. Ruim de helft dezer inwoners hebben zich als lid opgegeven. Wel een mooi resultaat, maar het kon toch meer wezen. Kerknieuws voor a.s. Zondag 2 Febr. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur (verkeersomstandigheden voorbehouden) Ds P. A. Klusener van Rotterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. P. A. Zeilstra. Chfr. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. N. de Jong. Geref. Gem.: v.m. 10 en n.m. 2 en 6 uur Ds. Bel'van Dirksland. SOMMELSDIJK. De begroting der inkomsten en uitgaven dienstjaar 1944, is tot de dag van behandeling in de Raad, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en hiervan is tegen betaling een afschrift verkrijgbaar. Bij publicatie is bekend gemaakt dat zij die vorderingen of rekeningen voor gepresteerden arbeid dienstjaar 1946 ten laste van de gemeente hebben, worden verzocht rekeningen e.a. voor 15 Febr. a.s. ter gemeente-secretarie in te leveren. DIRKSLAND. Vorige week ontstond bij den Heer M. van 't Hof, een begin van brand aan de schoorsteenmantel, Door snel ingrijpen werd erger voorkomen. A.s. Woensdag en Donderdag, hoopt de Gem» Zangver. ...Excelsior" (Dir. G Zoon) haar jaarlijkse uitvoering te geven in gebouw „Odeon". Behoudens een prach tig zangprogramma, wordt opgevoerd het toneelspel: ,.De man die terug kwam..." Aanvang, half acht 8. Leden der Middenstandsvereni ging Dirksland bieden (met inachtneming van hier volgende punten) bij de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, die op dezelfde dag of meest nabijgelegen da tums verblijd worden met een kleine, diverse nuttige geschenken aan. Als algemene voorwaarden gelden dat de betrokkenen in Dirksland (hierbij in begrepen wat behoort tot post Dirksland) woonachtig moeten zijn. Mocht een ge boorte samenvallen met de gebeurtenis in het Prinselijk Gezin dan ontvangt dit gezin plm. de helft van de aangeboden geschen ken, terwijl de twee gezinnen, waar de gezinsvermeerdering plaats vindt als laatste vóór en als eerste na de geboorte van een Prins of Prinses, elk bedeeld worden met deel. In geval op de dag der blijde gebeurtenis geen geboorte plaats vindt worden dc geschenken in gelijke delen verdeeld onder de vier gezinnen waar de geboorten plaats vinden op datums, welke het naast bij de dag der blijde gebeurtenis in het Paleis Soestdijk; met dien verstande dat twee' geboorten vóór en twee na de betreffende dag in aanmerking komen. In bijzondere gevallen beslist het Bestuur. EEN WIEG WORDT AANGEBODEN DOOR: P. L. Lugthart; P. Noordijk; G. v. Don gen; P. v. Dongen; A. Braber; P. Nachte gaal; H- J. Spaan; D. Gestel Pz.; D. Gestel Az.; A. W. Knops; D. v. d. Heijden; W. J. Nieuwland; G. P. v. Dalen; Joh. Lugten-

Opbouw | 1946 | | pagina 5