DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ letr-'ffende de begroting zelve wil ik nog- ijaIs opmerken, dat wij gezakt zijn in een jiancieel moeras, wij zijn straatarm en deze moede zal moeten worden gedemonstreerd bezuiniging, ook al mag dit niet gaan ten 4sk van Overheidswerknemers enz. Wij veren de realiteit aanvaarden dat we voor >n tekort van een half millioen staan en jet lukraak nieuwe vraagstukken aansnij- En. Bij de waardering voor het werk van I. en W. mogen we zeer zeker de waardering Jegen voor het gemeente personeel, datzich uitengewone inspanning heeft getroost. De post kaaigelden, weeggelden en begra- nisrechten kan naar mijn mening nog iets torden opgeschroefd. Bij alles mag de pestelijke nood niet vergeten worden. De (verheid heeft een taak van God opgelegd. De heer Jacobs merkt t.a.v. de gemeente- ng op, dat ook hij niet zal gaan teen. Het éénrichtingsverkeer in Nieuw- traat en Raadhuisstraat heeft ook zijn arme aanbeveling. Het gemengd zwemmen rfoeit hij. De riolering op het Ooster- orgors wil hij opgeknapt zien en ,het ruchte emmerstelsel uitgeroeid. De heer v. d. Slik voegt toe dat hij in zijn fccte niet speeiaaal de heer Koppelaar heeft di eld. Alle rechtse partijen hebben wel- .wustsamengewerkt. Tegen hetgemengd ivemmen heeft hij geen bezwaar, er zijn eenmaal mannen en vrouwen, bokken ■egroting op, geiten. De heer Boomsma bereidt zijn stokpaard- ajs het gaat over de zwem- en voetbal- port. Wij mensen van links willen sport lp Zondag. In de sport is tenminste eenheid, fan elke sport hebben we hier éne club, naar kerken zijn er wel zes. Wat aangaat let zwemmen, vaak zijn reeds meisjes door Lngens gered. Als we een groot zwembad ladden, zou het anders zijn, maar nu moet [et zo. Als rapporteur van de Commissie van Financiën merkt de heer Koppelaar op, dat Be begroting te laat werd ontvangen en te [lug moest worden overzien. Er komen bosten op voor, b.v. Armenzorg/55.000, Ie kort, Onderwijs 32.000,te kort. Dit is niet zo vlot vast te stellen. De Commissie staat op het standpunt dat tegen al het negatieve ook iets positiefs zou moeten pomen. Vooral de haven uitgebreid met neer los- en laadplaatsen, zou hiervoor in [anmerking kunnen komen. Burgemeester Rijnders antwoordt. Ik bemerk dat bij de Raad wel enige Waardering bestaat voor het vooruitstrevend beleid van het College. Inderdaad, wij zijn ■zeer verarmd en van ons kan niet worden verlangd, dat wij in één jaar opbouwen wat zes jaar is verwoest. Het doet mij genoe gen dat over onze hoofden uit de Raad een voord van dank is gericht aan het gemeente- Ipersoneel; ik onderstreep dit ten volle.Er is 120 tot 130 gevraagd. Met betrekking tot het consumentencrediet kan ik mede delen, dat 147 aanvragen werden ingediend tot een gezamenlijk bedrag van 47-48.000. Dat verschillende organisaties niet zijn opgenomen, komt omdat de Commissie reeds was samengesteld voor wij de richt lijnen van den Minister ontvingen. B. en W. ziet wel een taak om voor het Iculturele leven een stimulans te zijn. Het grote tekort laat echter slecht morele steun toe. Op het gebied van sportvelden kan dan ook slechts het particulier initiatief worden (gesteund. De woningbouw is een zaak waar en B. en W. en de woningbouwcomm. een ergerlijke wrijfpaal zijn van bijna ieder een. De mateHalenpositie blijft hopeloos slecht. De kwestie éénrichtingsverkeer is docr ons onder handen en een deskundige van het A.N.W.B. zal een afgerond rapport maken voor een goede verkeersregeling- Het zware verkeer naar de haven toe zal omgelegd moeten worden. De belasting op weegbrug enz. heeft de aandacht. Voor de haven zal een fonds moeten worden ge sticht haarzelf bedruipt. Aan de wens van den heer Koppelaar, om tijdige zending van de gegevens, zal gehoor worden gegeven. T.a.v. de kaai- vevbetering komt een plan. gezien in het licht van het grote plan - de vaste verbin ding. Aan het gemengd zwemmen kan ik geen eind maken ofschoon het primitief is. Tegen excessen zal scherp worden opge treden. Alle streven naar leniging van de geestelijke nood heeft onze steun. De sport op Zondag is een moeilijk I probleem. Ik kan beider standpunt begrij pen. Hierover is door mij ook gesproken met vertegenwoordigers van verschillende ker ken, maar een bevredigend antwoord is net gevonden. De heer Boomsma: Zou het niet mogelijk 2'jn dat B. en W. proeven namen met het verkeersprobleem. Voorzitter De A.N.W.B. zal zeker in dit met eenvoudige probleem een praktische °pl ssing vinden. Dit probleem is zo ntt' dijk, dat wij dit zonder meer niet kunnen doen. Vooraf zullen wij echter de plannen aan de Raad voorleggen. De heer Beversluis: Ten opzichte van het "Ktballen op Zondag is terecht opgemerkt dat het op Zondag verboden moet worden. We hebben toch niet te vragen naar wat de mensen zeggen, maar naar hetgeen Gods Woord zegt. De Overheid is geroepen en heeft het voetballen op Zondag te verbieden. Ik hoop dat de Burgemeester tot het goede besluit kan komen. Boomsma: Als we teruggaan naar de 16e en 17e eeuw in de tijd dat de theologie hoogtij vierde, zien we dat op Zondag zeilwedstrijden werden gevoerd. Voor jonge mensen is sport nodig. In Nederland zijn slechts 4 plaatsen waar het voetballen op Zondag verboden is. Als we kijken dat 80 van de Flakkeese bevolking een gedwongen huwelijk moet aangaan, dan kunnen ze beter gaan voetballen, als in een schuurtje of klampje kruipen. v. d. Slik: Wat betreft het éénrichtings verkeer, zou ik ook parkeerborden geplaatst willen zien. Voorzitter: Dit is ook bekeken. v. d. Slik: Is voetballen verderfelijk? Is hetgeen wat er voor in de plaats komt niet veel slechter. Ik geloof dat de heren in verhouding met vroeger tevreden kunnen zijn over de jeugd cp Zondag. De heer Beversluis: Het gaat niet tegen voetballen, maar tegen voetballen op Zon dag. De heer v. d. Brugge: Het beroep van den heer Boomsma betreffende de 16e eeuw is geen maatstaf. Dit is ten enen male onlogisch. Overigens zijn we niet tegen de sport zelve, maar tegen de Sabbatschennis. Voorzitter: Sport op Zaterdagmiddag zou een oplossing brengen. De heer v. d. Brugge: De heer Karei Lotsy, Voorzitter van de K.N.V.B., trachtte zelf na de bevrijding de Zaterdagsport te krijgen. De heer Boomsma: Laat vrede in het dorp; links heeft ook zijn offers gebracht tijdens de bezettingstijd, wij wensen aan ons standpunt vast te houden. U zou veel tegenstanders kweken. Voorzitter: Ik let niet op voor- of tegen standers. Ik volg deze gedragslijn na lang overwegen. i v. d. Waal: Er werd bij de sport gespro ken over particulier initiatief nemen. Ik meen dat dit ook een taak van de gemeente is. Overigens wou ik over de sport op Zon dag opmerken: Zaterdags bestaat er bijna geen animo voor de sport, al speelt er dan ook een competitie. Voorzitter: Heren voetballers zouden een bloeiender vereniging hebben als er des Zaterdags werd gevoetbald. Na dit voetbalpraatje volgde tijdelijke 1 schorsing Na heropening der vergadering werd de begroting tot in de finesses be handeld. Plaatsruimte noopt ons hiervan slechts het allerbelangrijkste weer te geven. De begrafenisrechten zullen kunnen worden verhoogd. De heer Beversluis merkte op, dat de begraafplaats niet voldoende is afgeheind. De mensen lopen er over -en de jeugd gebruikt haar als voetbalterrein. Het distributiekantoor zal terecht komen in de Openbare School, waardoor het ge bouw aan de Raadhuisstraat vrij komt. De vermakelijkheidsbelasting werd op 2500,geraamd. De heer v. d. Waal becijfert dat de Bioscoop alleen al 7.000,opbrengt. De schilderijen zijn dermate in waarde gestegen, dat de verzekering twee maal zo hoog zal moeten worden gesteld. De post rattenbestrijding wordt door de heren te laag geacht. Heftig wordt hierover gediscussieerd. Er zal een rattencommissie moeten worden ingesteld om de ratten uit de suikerpot ten te verdrijven. Overeenstem ming wordt op dit punt niet bereikt. De heer Koppelaar klaagt over de slechte wegen van het Oostervoorgors. De Voorzitter belooft dat deze zullen worden geteerd als het kwantum meevalt. De heer v. d. Slik wil de gemeentetuin als wandelpark gebruiken. Deze tuin is nu niet open. Voorzitter: Dat moet en we zullen hier tegen maatregelen nemen. Ook de verwoesting van het Spuiplant- soen zal bekeken worden. Over het al of niet toekennen aan den heer Gootjes van een overbruggingstoelage lopen de meningen uiteen. Met de stemmen van het College tegen wordt besloten de toelage vanaf 1 Juni 1946 toe te kennen. Een voorstel van den heer Boomsma om de post subsidie „Sempre Cresendo" van 25,op 100,te brengen wordt ver worpen. De subsidie aan de Centrale Proeftuin vervalt. De gemeente-begroting wordt daarna aanvaard. Den heer H. Fris wordt met gemis van één stem in vasten dienst benoemd als weger weegbrug Oosthavendijk, haven meester, huurophaler gemeentewoningen en deurwaarder. De heer H. v. d. Kooij wordt met algem. stemmen aangesteld als gemeentewerkman. Aan de N.V. E.M.G.O. zal een garantie verlening van 40.000,worden verstrekt. B. en W. stellen voor om gelden beschik baar te stellen voor de aankoop van banken voor de Bijz. U.L.O.-school. Aangenomen. B. en W. willen een geldlening sluiten, maar hebben nog geen geldschieter gevon den, omdat er een conflict is tussen de bankwereld en Minister Lieftinck. De gemeente mag niet hoger gaan dan l7/s Inzake Burgerlijk Weeshuis delen B. en W. mede, dat aan de voorstellen van de heren v. d. Slik en v. d. Waal geen gehoor kan worden gegeven. B. en W. achten de bestaande regeling voldoende. Voorts ligt het in de bedoeling dat de twee weeskinderen, die thans in het Wees huis worden verpleegd, uit te besteden aan de familie. De weeshuisvader- en moeder zullen eervol ontslag krijgen. De heer v. d. Slik geeft een uitvoerige toelichting op zijn voorstel. In sommige opzichten is de heer Koppelaar het hier mee eens, zij het dan ook in enigszins gewijzigde vorm. Voor kort werd geëist dat een weesje naar de Herv. Kerk ging. Ook dit is onjuist. De Voorzitter is dit laatste met spreker eens. Het weeshuis is ten enenmale open gesteld voor wezen van elke gezindheid. Als dat zo geweest is zijn de regenten te ver gesaan. De heer Boomsma: ik ondersteun het p'unt van den heer v. d. Slik om de mensen op 60-jarige leeftijd met eervol ontslag te sturen. De heer v. d. Brugge zou gaarne vasthou den aan de leeftijd van 25 jaar en hier uitsluitend gehuwde personen in willen zien. De heer v. d. Slik: Usance in het Wees huis is, dat een kinderloos echtpaar er regentschap voert. Wat betreft voorstelling van regenten, ik prefereer hiervoor de Raad want een voorstel van College van Regenten komt 10 jaar achteraan. De heer Boomsma ondersteunt het voor stel van de P.v.d.A. waarna artikelsgewijze stemming volgt. Alleen over het laatste punt staat het stemmenaantal gelijk. Dit wordt volgende vergadering behandeld. De overige wijzigingen worden verworpen. Betreffende de opheffing van het Wees huis merkt de heer Koppelaar op, dat het toch niet de bedoeling is of kan zijn, dit orgaan op te heffen, dit zijn toch geen be voegdheden van de Regenten. Voorzitter: Hiertoe hebben zij inderdaad de bevoegdheid. Door de opheffing van dit gebouw wordt 3500,aan kosten be spaard. Tevens komt een gebouw voor lighallen vrij. Langdurig en heftig wordt over deze kwestie gediscussieerd. Tenslotte wordt er gestemd over het voorstel om voor het jaar 1947 het Weeshuis te verhuren. Met 6 stemmen voor wordt dit voorstel aange nomen. Besloten wordt een woning aan het Nieuwdorp onbewoonbaar te verklaren. De heren v. d. Slik en v. d. Waal willen het gehele Nieuwdorp onbewoonbaar ver klaren en de mensen er zolang in laten tot er andere woninggelegenheid is. Aldus wordt besloten. Aangenomen wordt ook het voorstel om de Landarbeidersvereniging een crediet te verlenen tot een bedrag binnen Het kader van de prijsbeheersing. Voorstel tot verlening van een subsidie bij het volgen van een cursus voor onderwijs. De heer v. d. Slik wil slechts vergoeding toekennen als de acte is behaald. Voorzitter: Het is een stimulans om tot studie te komen. De Raad gaat tenslotte met het voorstel accoord. Aan den heer v. d. Tak zal eervol ontslag worden verleend als gemeentewerkman met ingang van 1 Mei. Hierna gaat de Raad over in geheime Zitting. Overwinning op de Machine. Een Japanse boekhouder, Krijoski Mat- suzaki te Tokio, heeft een Collega, den Infanterist Thomas N. Wood, die zich in het Amerikaanse bezettingsleger bevindt, uitgenodigd tot een tekenwedstrijd, waarbij hij gebruik wilde maken van het duizend jaar oude primitieve toestel, dat eenvoudig uit aan draden geregen kogels bestaat, terwijl de Amerikaan een moderne reken machine zou gebruiken. Met een laatdunkend lachje nam de Yankee de uitnodiging aan en de eigen aardige wedstrijd vond plaats voor een groot aantal genodigden in de redactiekamer van de legerkrant „Stars and Stripes". Om korê te gaan: de Japannees won met 41. H ij versloeg zijn modern uitgeruste Collega in het optellen, aftrekken en delen, terwijl hij slechts in het vermenigvuldiger: met 3 seconden verschil door hem werd overwonnen. Hij triompheerde tenslotte weer in een uit de vier-rekenmethodee bestaande gecombineerde opgave. DE VLIEGER GING NIET OP Een export-firma in het Westen van het land heeft op geraffineerde wijze buiten de veiling om een groote partij druiven gekocht en deze in een koelhuis in hef; Oosten van het land doen opslaan om een gunstig moment voor den export af te wachten. De firma werd veroordeeld tot een boete van 250,met verbeurdverklaring var- de in beslag genomen druiven en het fust Dit beteekent voor de firma een nadeeltje van ƒ21.000, „Jantje, je bent een ezel!" constateerde Pieter Primeur, „die wagen was pas geverfd. Koppie heeft gelijk gehad. Het was de rode auto van de bankrovers. En jij hebt hem laten gaanNu kunnen we weer gaan zoeken 1 „Je kunt beter een rode duto zoeken dan een blauwe", zei Kees Knip, die bezig was zijn fototoestel te fatsoeneren, „maar Pieter hèèft gelijk, Jantje, je bent een ezel". „Hoe kon ik dat nou weten!" mopperde Jantje, die er verslagen bij stond met z'n gezicht vol blauwe vegen, „wat doen we nou, Pieter?" „Jij gaat je gezicht afwassen en dan wacht je over een uur op me in café „Knolraap". Ik ga nu eerst even naar commissaris Grijpgraag, die moet een politiebericht geven om die auto op te sporen. Koppie gaat met Kees Knip naar de krant en zegt tegen meneer Brom, dat ik naar den commissaris ben en dat ik vanavond nog een verhaal schrijf over die verdwenen auto. Koppie, je bent eigenlijk handiger dan ik dacht, maar.wel alle rode auto's op een hoop, waar is KoppieP", vroeg Pieter Primeur verbaasd en keek om zich heen. Koppie was nergens meer te zien.

Opbouw | 1946 | | pagina 3