zal tot centralisatie worden overgegaan, waardoor de overzichtelijkheid gebaat zal Zijn. het enorme tekort aan textiel werd geen zins in 194'6 opgeheven. Een verzoek tot vermeerdering van het aantal textielpunten voor hen die in het natte gebied wonen, is nog in behandeling bij de betrokken com missie Noodvoorziening in Brabant. Interlokale regelingen terzake van onder- wijsaangelegenheden zullen in 1947 op de helling komen en ter aanvulling respectie- velxk wijziging worden voorgedragen. Alle moeite zal worden gedaan daardoor de bestaande en voor ons eiland zo belang rijke onderwijsinrichtingen in stand te houden. Pogingen om hierbij tevens een opleiding te verkrijgen voor onderwijskrach ten, zijn bij de instanties, na verzoek dezer zijds, in onderzoek genomen. De beplanting van Flakkee zal ook in 1947 een interlokale regeling vragen. In nauwe samenwerking met de Flakkeese Gemeenschap, het Staatsbosbeheer en den dienst voor Landbouwherstel is een goede regeling mogelijk. Besprekingen hierover hebben reeds plaats gevonden. Plantmate- riaa! is nog maar in beperkte mate voorradig. Getracht zal worden in samenwerking met de bestaande plaatselijke organisaties als b.v. Het Groene Kruis en de Wijkver pleging, om te komen tot de volksgezond heid. Een gebouw is hiervoor reeds be schikbaar. In dit gebouw zouden tevens hun plaats kunnen vinden de Flakkeese Kraam hulp, de controledienst van Centraal Beheer, de door de plaatselijke artsen te organiseren de Consultatiebureaux voor Zuigelingen en eventueel den Schoolartsendienst. Het belangrijke probleem van de verbin ding met de vaste wal en het antwoord op de vraag hoe de streekvervoersmaatschappij voor de toekomst moet zijn gereorganiseerd, is ter hand genomen door de Flakkeese Gemeenschap in samenwerking met de regionale streekcommissies. Het ligt in het voornemen hierover zo spoedig mogelijk mededelingen aan den Raad te doen en ook het gevoelen van den Raad van Middelharnis hierdoor te verne men. Hoewel de huidige Directie van de R.T. M. alle moede doet om met het bestaande materiaal de veer- en tramdiensten zo goed mogelijk te onderhouden, kan toch het huidige apparaat der R.T.M. voor de toekomst niet voldoende in de behoffte van deze streek voorzien. Deze problemen heb ben de volle aandacht van den betrokken Minister en onze gewestelijke autoriteiten. De door Gedep. Staten beloofde Comm. tot onderzoek van de verbinding met den vasten wal, is nog niet met haar werkzaam heden aangevangen. Te verwachten is dat zulks spoedig zal geschieden. Het zal ook voor onze gemeente een grote eer zijn medio 1947 H.M. de Koningin te m?gen ontvangen. Het is mij b-kend, dat zij veel meelevende bel ngs e.'ling heeft geh?d voor allen op ons eil nd, die door de c irlog, op welke wijze ook, zo zwaar zijn getroffen. De berichten over herstel en d n vasten wil om met kracht tot wederopbo jw te komen, zijn door Haar met inreresse gelezen en gevolgd. De door dtn Mins'er- President te Middelharnis gedane mede deling, dat Hare Majesteit zich persoon ijk op de hoogte wil komen stellen van dit herstel, zal de gehele bevolking met vreugd hebben vernomen. Namens de Raad dankt de heer v. d Brugge de Voorzitter voor zijn hartelijke woorden. De Raad zal mede het College in 1947 bijstaan en streven naar een goede behartiging van de geestelijke en stoffel belangen der gemeente. Na een opmerking over de notulen door den heer v. d. Slik, worden deze met terechtwijzing van den heer v. d. Brugge vastgesteld. De Ingekomen Stukken behelzen enige mededelingen van Gedep. Staten, benevens de balans enz. van de N.V. E.M.G.O. en een bezwaar van Gedep. Staten tegen de uitvoering van werken in de Nieuwstraat. B. en W. stellen voor om tegen dit bezwaar zo nodig bij de Kroon in beroep te gaan. De heer KoppelaarHet rapport van den opzichter der Prov. Waterstaat staat lijn recht tegenover dat van den gemeente- architect. Kunnen we dat eerst niet in overeenstemming brengen. Voorzitter: Heer Koppelaar, de gemeen teraad zal bepalen hoe de Nieuwstraat wordt en n'et de Prov, Waterstaat. De heer v. d. Brugge: Mijnheer de Voorz. Het gaat hier om twee technische rapporten die tegijpstrijdig zijn, ik ondersteun de gedachte van den heer Koppelaar. Voorzitter: Heren, de zaak ligt formeler. Op grond van wederopbouw en ver keerstechnische motieven hebben Gedep. Staten dit rapport geweigerd. Wij vragen nu eerst van de Raad toestemming om bezwaar in te dienen bij Gedep. Staten. De man die ons gestuurd is, is niet op de hoogte met de gemeentebelangen. Deze Ingenieur wou de weg slecht laten, dan wordt er niet zo hard gereden. De heren fe^ersbus en Krijger verzoeken of het mogelijk 's d t op de nieuwe begraaf plaats een gebouwtje kan worden geplaatst. Zij vestigen ook de aandacht op de slechte weg, die er naartoe loopt. B. en W. stellen voor om wegens financiële reden afwijzend te beschikken. Ten aanzien van de weg zijn door de Polder maatregelen genomen. De heren Beversluis en Koppelaar wijzen op de noodzakelijkheid om daar een ge bouwtje te plaatsen, desnoods met verho ging der begrafenisrechten. Deze rechten zijn in deze gemeente toch zeer laag. Er is ook vergoeding te vragen voor dit gebouwtje Voorzitter: B. en W. zullen de volgende vergadering met een voorstel komen. Namens de commissie, die de begroting Gasbedrijf 1947 heeft nagezien, rapporteert de heer v. d. Slik. De lonen van gasfitters en stokers zijn aan de lage kant, de Gas-commissie heeft ook gefaald bij het in orde maken van de leidingen aan de Sasdijk. De meerderheid der commissie zou de macht om de caspr' zen te verhogen of te verlagen, niet in handen willen houden van Gascommi-sie, maar van de Raad. Voorzitter: T.a.v. de lonen, dit zal in de Commissie van Beheer bekeken worden. T.a.v. de gasprijzen merkt Weth. Dijkers, Voorzitter der Gascommissie op, dat, zodra het mogelijk is, de prijzen weer in handen van de Raad worden gelegd. ■4>e Begroting Burgerlijk Armbestutir '47 heeft de commissie aanleiding gegeven het volgende op te merken: Het viel de commissie op, dat het tekort op de begroting van het vorig jaar was 51.839,57, terwijl dit thans was terug gebracht tot een tekort van 45. 641,52, wat dus in zekere zin een verbetering was van 6.198,05. De commissie zoekt de verklaring hierin, dat er meer verdiend kon worden, zodat bepaalde armlastigen weer j naar normalere levensomstandigheden kon den komen. Verder was de commissie van oordeel, dat het gezegde geldt, dat een ouder beter 10 kinderen kan verzorgen dan 10 kinderen een ouder. Bij de besprekingen met den boekhouder is het haar overduidelijk ge- ^SCHAAKRUBRIEK*^ No. 38. Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft' Er zijn in de loop der jaren zoveel twee- zetten gecomponeerd, dat de goede compo nisten zich vaak liever op driezetten gaan to Jeggen. Immers bij een driezet zijn er veel meer variaties mogelijk. Het langere op lossingsverloop wijst daar reeds op. Men ging tegelijk in de tweezet naar nieuwe dingen zoeken: thema's noemde men die. Wanneer een bekend componist een nieuwe manoeuvre had ontdekt, noemde men dat thema naar dien uitvinder. Het is haast ondoenlijk alle thema's te kennen of op te noemen. Maar kennis nemen van e ikele bekende is goed mogelijk. Hier is een tweezet van het „Cristoffanini- thema". Het luidt: „Zwart pent op indirecte manier het mat dreigende witte stuk, het welk hierdoor op de bindingslijn kan mat zetten". Een hele mond vol, maar bij het oplossen ziet U 't vanzelf. De oplossing van No. 34 is: 1. Dh5-f3. Oplossingen van No. 37 verzenden vóór 22 Februari. Alleen sleutelzet. G. Cri t 'ffanini. bleken, dat velen hun kinderplicht ten niets bekend. De gemeente is voor de opzichte van hun oude vader of moeder niet wensen na te komen en hen de toch altijd onaangename gang tot burgerlijke ondersteuning laten doen, i.p.v. zelf een kinderoffer te brengen. Voorzitter: B. en W. zijn er van over tuigd dat, daar de stichtingen volkomen vol zijn, de gelden volkomen verantwoord zijn. Er is echter gebleken, dat, nu B. en W. er achteraangaan, verschillende gevallen zijn af te schuiven voor een gedeelte op familie leden, maar ook misschien straks op de kerkgenootschappen. Overigens ondersteu nen wij uw opmerking die zeer juist is, voor 100 De heer v. d. Brugge juicht het streven van het college ook van harte toe en hij zou gaarne zien dat B. en W. met de kerken in onderling contact tradei'. De Voorzitter zegt dat dit reeds is ge schied. De heer v. d. Waal vraagt hoe het komt dat de huur door de gemeente wordt be taald. Voorzitter: Dit is een oud besluit en we kunnen hier niets aan c'oen. De heer KoppelaarDat bcslu;t :s geno men toen er een noodtoestand was. De heer Boomsma deelt ten aanzien van de begrotingen Weeshuis 1947 mede, dat de commissie niet acceoad kan gaan met een ongespecificeerde post van jaarwedde Weeshuïsvader en vergoeding Regenten. De Voorzitter zegt toe nadere specificatie te geven. Aan den heer J. M. van Paasschen zal 6 maanden ziekteverlof worden gegeven. Hierdoor ontstaat een vacature van Gem. Ontvanger. A.ls wnd. Gemeente-Ontvanger wordt den heer J. Jongejan benoemd, die in staande vergadering wordt beëdigd. Voor de behandeling der Gemeente- besroting geeft de Voorzitter het volgende overzicht: De begroting sluit met een nadelig saldo van den gewonen dienst van 212.276,46 bestaande uit het voorlopig becijferde reke ningstekort 1S45 ad 117.724,88 en het voor 1947 geraamde tekort van 94.551,58. In verhouding tot 1946 is het geraamde tekort voor 1947 belangrijk gunstiger. Be droeg het oo-spronkeUrk geraamde tekort voor 1946 123 424,76, thans is dit voor 1947 geraamd op 94.551,58. Dit belangrijk gunstiger resultaat is een gevolg van: 1de hogere bijdrage uit het gemeente- bestrijding van haar uitgaven in hoofdzaak aangewezen op de uitkeringen van het gemeentefonds en de opbrengst van de belastingen. Bij het beoordelen van de financiële positie dezer gemeente zal ook acht geslagen moeten worden op het ingediende ontwerp van wet tot het vervallen verklaren van de vrijstelling voor de agrarikche bedrijven van de Ondernemingsbelasting. Vindt dat door gang, dan zullen deze bedrijven belast worden. Vooral voor plattelandsgemeenten zal dit een aanzienlijk financieel voordeel betekenen. Kan dus wel op een vooruitgang van de gemeentelijke inkomsten in de eerstvolgen de jaren gerekend worden, aangenomen kan nu reeds worden, dat deze opgang in geen geval zodanig zijn zal dat de gemeente daardoor uit haar financiële moeilijkheden zal geraken. Alles zal in de toekomst afhangen van de resultaten van de Com missie Oud. In een hierna volgende begrotingsrede van den Fleer Slik begint deze op scherpe wijze het beleid van de B.S. en Politie na de bevrijdingsdagen te hekelen. Ofschoon de Voorzitter tot tweemaal toe afhamert en verbied dat over zaken buiten de be groting wc-rdt gesproken, meent de Heer v. d. Slik zijn afkeuring te kennen te moeten geven over de haarknipperij van de weer loze vrouwen en meisjes, de afschuwelijke daden van het Volksgericht. Vooral scherp richtte hij zich tot den heer Koppelaar en de rechtse partijen in het algemeen die door intriges hebben bewerkstelligd, dat niet het oude aantal raadsleden van de S.D.A.P- in de noodgemeenteraad terug kwam. Men spreekt van samenwerking met andere groepen, maar de praktijk leert wel anders. Ondanks dat steeg ons stemmen-aantal met 7 De A.R. wou niet met ons onder handelen, zodat de eerste zetel door A.R., kerkeraden en S.G.P. tot stand kwam en de tweede door samenwerking met de P.v.d.V. Het college heeft in de afgelopen periode het kleuteronderwijs in een bepaalde rich ting gedreven en ik verlang van B. en W. dat er betere stappen genomen worden. Ook het woning-vraagstuk heeft beter aan dacht nodig. Zeer dringend is nodig dat men de rio lering Oostervoorgors en de Kaaidreef onderbandeji neemt. Bij de districtscom- fonds. Dit fonds wordt o.m. gevoed door missie Consumentencrediet heeft B. en W. de opbrengst der ondernemingsbelasting in afwijking van de Min. beschikking ver tot den factor. Daar de opbrengst der tegenwoordigers van werknemers-organi- gertoemde belasting door het Riik belangrijk J n~' J hoger wordt geschat dan in de laatste jaren in werkelijkheid het geval was, zal het gedeelte, dat aan het gemeentefonds ten goede komt, ook belangrijk hoger zijn. 2. de verhoging van de opbrengst der verschillende door de gemeente geheven belastingen en rechten. De vermakelijk heidsbelasting, de straatbelasting en de hondenbelasting zijn in tarief verhoogd. Leges, begrafenisrechten enz. kunnen be langrijk hoger worden geraamd. 3. de verhoogde raming van de opbrengst schoolgeld. 4. een scherpere raming der posten. Naast het thans geraamde tekort staan nog de tekorten over de vorige dienstjaren. Het eerste tekort was 1941. Blijkens de over dat jaar vastgestelde rekening bedroeg het tekort 13.213,19. De tekorten over de volgende jaren waren 1942: 1943: 1944: 1945: 18.292,19 34.194,52 69.0C0, 117.724,88 b c d e f Wit geeft mat in 2 zetten. Hier volgt de ladderstand over deze 31 maand. J. L. Braber B. Boeter L. jordaan B. Vis 16 16 .6 u 30 3 3 3 3 31 15 12 13 1 34 4 -1 4 Totaal 38 37 33 10 De prijs werd L. Braber. dus gewonnen door Totaal: 252.424,98 Hierbij wordt opgemerkt, dat de tekort- cijfers over 1943, 1944 en 1945 nog maar voorlopig zijn. De rekening 1943 is door den Raad voorlopig vastgesteld, terwijl de rekenirgen over 1944 en 1945 nog niet zijn opgemaakt. Daar de dienst 1946 eerst per 30 Juni 1947 afgesloten wordt, kan voor het tekort nog geen zuivere berekening worden gemaakt. Het tekort wordt geraamd op pl.m. 123.000,—. Telt men alles bijeen, dan komt men op een schuld van bijna een half millioen gulden. Op het totaal van het bovenstaande tekort is van Rijkswege een voorschot ontvangen. Dit bedroeg over 194-3 15.000,en 1944 en 1945 ieder 17.450,Deze bedragen zijn nog voorschotten. Welke bedragen definitief zullen worden ontvangen, is nog niet bekend. Aangenomen kan echter worden, dat het Rijk niet de totale tekorten voor zijn rekening zal nemen. Een gedeelte zal door de gemeente zelf gedekt dienen te worden. Dit zal t.z.t. vermoedelijk geschie den door het ten laste van de gemeente blijvende tekort naar den kapitaaldienst over te brengen en voor dit bedrag een geldlening aan te gaan. Verwachtingen voor de eerstvolgende jaren: Wat betreft de financiële vooruitzichten van de gemeente voor de eerstvolgende jaren zal veel afhangen van de resultaten van de Commissie Oud. Hiervan is nog sat.es gepasseerd. Ook voor de prijzen-com- missie zijn betere vormen gewend. Ik zie op de gemeente-begroting voor de muziek een post uitgetrokken van 25,Er zal meer aan cultureel werk moeten worden gedaan. Ook voor land- en tuinbouw- cursussen. Hierna merkt de Heer Boomsma op dat er dring nd gebrek is aan sportvelden. Een pol.tit ke rede zal hij niet houden, want er s al ruzie genoeg in de wereld. Algemene beschouwingen. De heer Koppelaar:Mijnheer de Voorz., ik begin met op te merken dat ik, wat betreft het grootste probleem in deze gemeente, het woningvraagstuk, mijn erkenning kan uitspreken voor het werk wat en door B. en W. en door de woningbouwcommissie is verricht. Toch wou ik, geschrokken van de huidige maatregelen, met klem aandringen om de woningbouw zoveel mogelijk te bevorderen. Ook de verbetering voor de Kaai en het éénrichtingsverkeer in de Nieuwstraat zou ik gaarne zien bevorderd. Dan wil ik een dringend beroep doen op den Voorzitter om het voetballen op Zondag te verbieden. Vóór de oorlog werd hier niet gevoetbald op Zoiitiag, ik zou dit nu ook weer zo willen zien. Ik begrijp wel'dat dit zeer moeilijk is, maar U zult toch een prici- piële houding in moeten nemen en Gode meer eer geven dan de mensen. Dat U kracht krijge om dit besluit te nemen. De heer v. d. Slik valt de S.G.P. aan, maar ik merk hier op dat het hier gaat om een situatie door de heer v. d. Slik zelf geschapen. Het is aan zijn geweten dit op de S.G.P. te schuiven. De heer v. d. Brugge begint op te merken dat het hem ten zeerste verheugd dat er zo'n nauwe samenwerking is gekomen tussen de rechtse partijen. Misschien vindt dit zijn oorzaak in de zware periode, die wij achter de rug hebben. Ik zou ook willen opmerken dat wij op zakelijk gebied met alle partijen hartelijk willen samenwerken. Het stand punt van de A.-R. omtrent de noodraden is algemeen bekend. Deze raden hadden er nooit moeten wezen. T.a.v. de verschillende door de Voorz. opgesomde steunverlenin gen aan culturele instellingen enz., zou ik willen aandringen op uiterste zuinigheid. Ik deel het standpunt niet. dat de Overheid hier een stimulans voor moet zijn, particu lier initiatief moet voor alles gaan. Cultuur moet komeli uit de bevolkingskringen. Ieder moet naar eigen smaak bouwen aan de cul tuur, zij die met God door het leven gaan, met God, zij die zonder gaan zonder God.

Opbouw | 1946 | | pagina 2