MIDDELHARNIS VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Prinses Beatrix verjaart Uitspraken van het Tribunaal C MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J J over SporÉ voetballen op Zondag Straatarm een half milHoej? tekort Het weeshuis verdwij'ot VRIJDAG 31 Jan. 1947. wS B® gtëj Tweede jaargang - No. 73 Prijs per kwartaal f 1.50 Hfl 9 GBK H B H H WÊJÊÈEÊLÊm Adces der redactie en Ad~ Losse nummers f 0.15 m JÊB M BBS 1M «k H 9H ministrstie Voorstr. A 239 Advertentieprijs 1 30 mm HB BEiatfEily jy Postbus 14 12 cent per mm. Elke mm !HI eE* W Middelharnis Tel. No. 332 contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag Oommissie van Redactie t Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A, van Eek, C. Edewaard, Mr. J. Groeneveld, Ds. N. de jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. Vandaag waaien in Nederland, laten we hopen ook in Indië de vlaggen wijduit. Onze Prinses Beatrix verjaart. Allereerst is het een dag van blij ge denken in het Prinselijk gezin te Soestdijk en de Koninklijke Grootmoeder zal onge twijfeld daar in de vreugde deeler. Maar de plaats van ons Oranjehuis is zoo nauw met ons volk door lief en leed verbonden, dat heel Nederland in den geest in Soestdijk is en dankbaar en blijde mee leeft met de blijdschap in ons Vorstenhuis. Wij bieden onze hartelijke gelukwenschen aan met de bede dat God onze jarige Prinses Beatrix spare, nog lange lange jaren voor onze Kroonprinses, haar gemaal en verdere familie, dat zij in ons volk en met ons volk moge opgroeien in de belijdenis, dat in de aanvaarding van Jezus Christus als Verlosser Koning het ware geluk geschon ken wordt. Spreuk van de week Vijandschap wordt eerder door liefde en grootmoedigheid dan door haat en strijdlust opgeheven. Na opening met gebed richt Burgemees ter Rijnders zich in een Nieuwjaarsrede tot de Raad als volgt: Deze eerste vergadering van het jaar 1947 wil ik graag beginnen met een meer per soonlijk woord. Van zeer velen uit de burgerij ontving ik gelukwensen bij de wisseling des iaars. Onder deze gelukwensen waren er ook van verschalende Uwer. Ik betuig hiervoor mijn hartelijken dank. Iedere gelukwens was als een vriendelijke handreiking met beloften van goede vriend schap en groeiende band. Wederkerig wens ik U in uw arbeid voor de gemeente, uw ambt of beroep en uw gezin, het beste toe. God zegene U en stelle U tot een zegen. Het jaar 1946 was zeker geen gemakkelijk jaar. De opbouw ook in onze gemeente vorderde traag. Goede wil en werkijver waren aanwezig, maar materialen en geld waren afwezig, en een ingewikkeld admini stratief apparaat belemmerde vaak een vlotte afhandeling. Kwamen de bedrijven in onze gemeente meer op gang, doordat de handel wat meer mogelijk werd, toch kan nog lang niet van een vooroorlogs peil gesproken worden. De toestand van de landbouwbedrijven was redelijk te noemen, ook in het inundatie- gebied. De herstelafbetalingen kwamen bij wijze van voorlopige voorschotten groten deels tot stand. Helaas waren de loonbedra gen, welke mede door een gebrek aan arbei ders, omhoog gingen, niet in verhouding tot de noodzakelijke loonstop. De gezondheidstoestand van de bevolking zal in het komende jaar de speciale aandacht van den Raad moeten hebben. De toename van tuberculose en scabies is niet onrust barend, maar vraagt toch oplettendheid. De schoolartsendienst zal in de maand Februari tot stand kunnen komen. Dat kan helaas niet betekenen, dat deze dienst reeds dan kan gaan werken, daar het zeer moeilijk zal zijn een schoolarts te krijgen. De tand- verzorging op school zal wegens overbelas ting der plaatselijke tandartsen moeten blijven wachten tot een betere financiële positie het mogelijk maakt een eigen inter lokalen dienst te organiseren. Omtrent de oprichting en exploitatie van een badgelegenheid voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk wordt een President: Mr. de Jong. Acjunct-Secr.: Mej. Mr. Hovemkarnp. Leden: Mijnders en Kreeft. L. Vroegindevveij te M'harnis. Uitspraak: ontzetting uit de beide kies rechten, Beheer opgeheven op de 60e dag na de uitspraak. In de zaak van K. Bezuijen, niet ver schenen, wordt vooronderzoek bevolen, eveneens in de zaak Troost. Uitspraak C. Spee, eveneens afwezig. Het Tribunaal is van mening dat Spee blijk gegeven heeft van verkeerde geestes gesteldheid en een pro-Duitse houding heeft ingenomen. Ket vonnis luidt: Inter nering tot 15/1 is de tijd in bewaring door gebracht, ontzetting uit de beide kiesrech ten, verbod tot het bekleden van openbare amb en. Vetbeurd verklaring van het gehele vermogen, met uitzondering van in bezit zijnde inventaris, tot een bedrag van 245.0CP,Beheer opgeheven op de 60e dag na de uitspraak. De zaken W. v. Eek, B. L. Geldhof en T. v. d. Wende worden aangehouden. onderzoek ingesteld. De vrij bekrompen bewoning van een groot deel der bevolking maakt een Zodanige inrichting wenselijk, De twee belangrijkste problemo i van-'46 waren en zullen ook in '47 zijn de woning nood en de financiële positie der gemeente. De woningnood is schier onoplosbaar. De tallozen, in krotten of zeer slechte woningen, zullen helaas vooreerst niet geholpen kunnen worden. Alle krachten zullen worden ingespannen om den bouw der nieuwe woningen in April 1947 te doen aanvangen. Voorlopig zijn slechts 10 van de 20 gevraagde woningen toegezegd. Omtrent de 10 overigen is een herhaald verzoek gedaan. In ieder geval zal, zodra met nieuwbouw een aanvang is gemaakt, begonnen worden met het maken van plannen tot bouw van weder 20 woningen, waarbij overwogen zal worden of het mogelijk is een groot gedeelte daarvan te bestemmen voor landarbeiders. Of daarbij de Landarbeiderswet van toepas sing kan zijn, staat niet vast. In ieder geval is overleg gepleegd met de plaatselijke Landarbeidersvereniging. Dat in 1947 geen plan bestaat tot het opruimen van krotten, vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in de onmogelijkheid er nieuwe of andere woningen tegenover te stellen. Het gemeentebestuur is overtuigd van de abso lute noodzakelijkheid zo spoedig mogelijk als de omstandigheden het toelaten, tot krotopruiming over te gaan. Daartoe zullen dan voorstellen aan den Raad worden gedaan De financiële positie der gemeente heeft helaas geen verbetering kunnen ondergaan. De verwachting dat 1947 een lager tekort zou geven dan 1946, zijn helaas geen werke lijkheid geworden. Het streven naar bezui niging heeft slechts kunnen voorkomen, dat het tekort nog belangrijk hoger zou zijn dan thans. Sterker doorgevoerde bezuini ging zou in veel gevallen leiden tot het niet meer voldoende instandhouden van hetgeen aan de zorgen van de gemeente is toever trouwd. Aan onze scholen wordt het probleem van het tekort aan onderwijskrachten reeds gevoeld. Noch overleg met den betrokken inspecteur van het onderwijs, noch dat met het Departement heeft tot resultaat geleid. Op advertenties wordt niet meer gesollici teerd. Enige stagnatie hierdoor kan niet uitblijven. Het huidige personeel doet wat „Ik ben het licht der wereld" Joh. 8: 12. Hoewel wij voor het merendeel in de waan verkeren, dat wij in het licht leven, zullen we toch allen wel erken nen, dat er op deze "yvereld veel duis ternis heerst. Onwillekeurig denken wij aan de duisternis van de oorlog, waar in de weken jarenlang verzonken lagen. We denken aan de duisternis van de armoede, waarin de z.g. lagere volks klassen verzonken liggen. We denken aan de duisternis van de honger, die over vele Europeese en Aziatische vol ken hangt. We denken aan de duister nis waarin de onwetendheid vele on- ontwikke'lden verstrikt. Tegen iedere duisternis willen wij» mensen ons wapenen met licht. Het licht van de vrede, van de welvaart, van de sociale verbeteringen, van de rechte verdeling der levensmiddelen het licht van de kennis en verstandelijke vooruitgang. In de loop der jaren is er al op vele wijzen beproefd tegen de steeds meer dreigende duisternis het gepaste genees middel te stellen. De schrift oordeelt hierover anders. Als er over de duisternis van deze we reld gesproken wordt, dan wordt daar mee bedoeld, de wereld, ook in de meest verlichte eeuw. Ook in de beste omstandigheden, in vrede en welvaart, in tijden van verstandelijke vooruitgang en levensverrijking. mogelijk is om het onderwijs op een zo hoog mogelijk pejl te houden. Op de U.L.O.-school werden voor enige vakken nieuwe methodes ingevoerd, waar door die van 20 jaar geleden konden ver vallen. De Openbare Lagere School wordt opgeknapt. Het gebrek aan verf en schilders maakte het niet mogelijk dit werk in 1946 tc beëindigen. Aan de Huishoudschool werden twee lokalen dier school ten gebruike afgestaan. Helaas kunnen voorlopig belangrijke en noodzakelijke verbeteringen in de gangen en enige lokalen niet worden aangebracht. Zodra Gedep. Staten de begrotingswijzi ging inzake de verbouwing officieel hebben goedgekeurd, zal daartoe ten spoedigste worden overgegaan, opdat het gymnastiek- onderwij sop normale wijze zal kunnen plaats vinden. De Bewaarschool heeft een zodanige toeloop, dat tijdelijk het aannemen van leerlingen moest worden stopgezet. Een betere lokaliteit daarvoor is helaas niet aanwezig. Verdere reorganisatie daarvan kan het beste wachten tot de n euwe onder- wijsregeüng van den betrokken Minister bekend is. Ondermeer schijnt het laatste leerjaar van de Bewaarschool te worden getrokken bij de O.L. School. De sfeer op de school is goed en er is een goede samen werking tussen ouders en personeel. Met het verkeersonderwijs op de scholen zal spoedig worden begonnen. Het schoolzwemmen ontmoet nog enige bezwaren van organisatorischen aard. He laas duurt de berechting van overtreders der Leerplichtwet te lang en zijn de straf- normen dier wet te laag. Onwettig school verzuim, dat nogal eens voorkomt, wordt er niet door bestreden. Jeugdbaldadigheid wordt zoveel mogelijk bestreden, doch zulks zal in de eerste plaats moeten geschieden in de gezinnen. Helaas worden jonge bomen en plantsoenen niet ontzien. Mogelijk kan in 1947 de jeugd meer betrokken worden bij de beplantingen, door hen deze gedeeltelijk te laten verrich ten en verzorgen. Ieder initiatief tot verzorging en opvoe ding van de jeugd zal met kracht worden gestimuleerd. Het culturele leven komt enigermate tot ontwikkeling. Door B. en W. werd een Ook in een wereld waar het goed gaat, waar het tienmaal zo goed gaat als nu, geldt het: de wereld is duister. Waarom Omdat voor de wereld het Licht der lichten niet meer schijnt. God is licht. In Hem is alleen waarheid. In Hem alleen heerlijkheid. Maar van Hem wordt geschreven dat hij een ontoegan kelijk licht bewoond. Bij alle verlichting is deze wereld toch duister wegens het gemis aan Gods licht. Duisternis van zonde, verval, bederf bedekt ons allen. Ik ben het licht der wereld, zegt Jezus. Het ontoegankelijk licht wordt door hem toegankelijk. Wat ons niet bescheen, beschijnt nu de wereld. Het licht der waarheid is in Jezus een licht waar naast waarheid ook genade in schijnt. Buiten het licht der wereld is het ons onmogelijk ons in God te verblijden. Dan leven we in toorn, vloek, wanhoop en onzekerheid. Dan vermenigvuldigen de zonden en neemt de afval dagelijks toe. Tot het donkere einde. In het licht der wereld is het goed, daar verheugt zich de mens in God. Daar is Gods goedheid, zegen, daar is hope en zekerheid. Daar kan met aan vankelijk resultaat, de strijd worden aangebonden met zonde en Satan. Ik ben het licht der wereld, zegt Jezus. Aan ons de vraag of wij ons in dat licht verblijden. Hij is het licht der wereld Het licht in een donkere wereld. Hij kan al het donker verlichten. Het duister wil. Hij bestrijden met zichzelf en met zijn gaven. Hij zendt zijn Geest uit om ook nu het donker op te klaren. Licht wordt het, waar hij wordt gezien als de zondenvernieler. Is het in Uw leven al waarlijk licht geworden? Ccmnrscie van To:zicht op de bioscoop ingest ld. Helaas komt de sportbeoefening, vooral de voetbalsport, in het gedrang door gebrek aan een eigen terrein, althans een terrein waarover men voldoende beschikking heeft. Financieel is de Gemeente niet bij machte om terreinen aan te kopen en in gereedpeid te brengen. Particulier initiatief om de voetballers te helpen, ontbreekt helaas te veel. D: sportieve resultaten wettigen een behoorlijk terrein. De openbare nutsbedrijven zijn gelukkig bezig zich snel te herstellen van de stroppen van den oorlog. Helaas is er nc*g een groot tekort aan brandstof voor de Gasfabriek, waardoor beperkende bepalingen moesten worden gesteld. De verhoogde kolenprijs maakte hrt noodzakelijk om te komen tot prijsverhoging. De nieuwe Gasfabriek is ngenoeg gereed. Het personeel der bedrijven werd ook in het bezit gesteld van de loonsverhogingen naar Rijkspeil. Helaas is de medezeggingschap van het Gemeentebestuur in de E.M.G.O. uiterst minimaalDe statuten en gemeenschappe lijke regeling geven daartoe aanleiding. Het wordt betreurd dat met de N.V. E.M.G.O. geen overeenstemming over deze vertegen woordiging is bereikt kunnen worden. De interlokale samenwerking op ver schillend terrein werkte goed. De vlees keuringsdienst kon helaas nog geen baten geven, al was het maar ter dekking van de tekorten van vorige jaren. Deze dienst functioneerde echter goed. De slachtplaat sen zijn op den duur niet voldoende meer voor een verdere ontwikkeling van dien dienst. Ter Provinciale Griffie is in onder zoek of het wenselijk en mogelijk is, om te komen tot een van overheidswege op te richten en te exploiteren centrale slacht plaats voor het gehele eiland. De veterinaire inspectie heeft daartoe indertijd reeds plannen gehad. Uitvoering van enige plan nen daartoe zal interlokaal moeten worden geregeld en geruimen tijd vorderen. De distributiedienst kan zijn personeel enigermate beperken, door vereenvoudiging van administratie en nieuwe werkmethodes. Het over verschillende lokaliteiten verdeeld zijn van de administratie van dezen dienst, werkte belemmerend. Zo spoedig mogelijk

Opbouw | 1946 | | pagina 1